EN J jes 21 MEI EERSTE BLAD "gemeentebestuur illlllllllllllllllll EN IN I Illlllllllllllllllll Scheldestraat 6 .No. 118 70e Jaargang 1932 elburgsche Stoomvaart lilliri: linn I. Ill DE VELDE Ir.. Ililslrnt St-tO. Vlissingen. Itlil. ID. Pislrekening C62DT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" STADS- EN PRQVINCIENIEUWS oost- en west-souburg. oostburg. cent per El 3 cent per cent per cent per cent per :ent per cent per El EI El El El El cent per El 5 paar. (straat 1. iorzien van usgroenten, am en Hero de-Siropen. 3 zoete sap- aasappelen Aanbevelend, el meer 10 ct naar grootte eet. vooruit. PASSAGIERS, EN VEE v. Rott. vm. uur v.Midd v.m.uur 8 8 8 9 9 9 te bekomen Transport- en Exp. ven G. VOS, Telel. 18. SANDERS, Tel. 153 'ERHOÜT, Tel. 282 HEK, Telef-101. zomertijd zullen avonds 7 uur itgezonderd Vrij- Het Bestuur der Vereeniging. zal 27 Mei in 't jkstr. 15 wegens ïrkoopen netten t Stoelen, Tafels, nten, Meublem., Carpetten, Stofz., Mah. Kasten, 6 :s, 2 handwagens Wei van 10-12 en C. MOMMAAS. 'ensterglas, Spie- aod enz., ook voor nnemers. Prijzen erend. J. VAN nstraat 49. soon, 36 j., a!g. mille, zoekt eenv. kk., onverschillig refer. Br. m. uitv. 3ur. „Vliss. Crt." N, Kanaalstraat, -eer de KUSSEN- igen a 50 ct. per assen, 5 j. garan- wachten vandaag ames- en Kinder leer goedkoop. tburg-Rotterdam legen plaatsen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- fige landen bij wekelijksche verzending 1 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl.-, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei A g"| gulden bij levens- f f\f Polis, zijn GRATIS verze- aHHg ill lange ongeschikt- »>||l Iterd tegen ongelukken voorIlllHI heid tot werken. ClUL I gulden bij dood O fï fl gulden bij verlies door HE 8111 van een een ongeluk. U U hand, voet of oog. 1 151 1 gulden bij verlies i AA gulden bij verlies O P 1 van I 0111 van een M *1 3 een duim JLUU wijsvinger IJ %J gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 4 bladen afsluiting gedeelte singel voor verkeer met rij-, voertuigen en vee. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen; brengen ter openbare kennis, dat met toestemming van Gedep. Staten van Zeeland vanaf Maandag 23 Mei a.s. tot T nadere aankondiging vr.n des voormiddags 7 uur tot des namiddags 8 uur het gedeelte van den Singel, gelegen tusschen de Van Dis- hoeckstraat en den Koningsweg, voor het verkeer met rij-, voertuigen en vee is afge sleten. Vlissinger, 21 Mei 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP Nog een kleine herinnering. Hedennacht wordt de Amsterdamsche tijd vervangen door den zomertijd. De uurwerken worden hedenavond dus één uur vooruit ge zet. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den heer C. Kamermans, penning- mester van het Plaatselijk Comité- van het /lationaal Crisis-Comité werd ontvangen van het personeel van het loodswezen, betonning verlichting ter standplaats Vlissingen een honderd een en negentig gulden drie en tachtig cent (zegge 191.83). Een goede propaganda voor Walcheren. Onder het opschrift „The Perfect Tour" vinden we in het Engelsche blad „The Nor thern Echo" een zeer waardeerend verslag en vriendelijke woorden over den tocht van plm. 200 deelnemers, dien dit blad in samenwer king met de firma Erven A. W. Smits naar onze badplaats en het mooie Walcheren in elkaar zette. Niet alleen de vele advertenties en dit ver- dag, doch ook alle deelnemers zijn propagan disten voor een bezoek aan Walcheren ge worden. Met genoegen leest men, dat „a motor coach tour was made through delightful coun try and quaint villages, where the national dress of the country is still worn by the majority of the women and many of the men. (Moge dit laatste nog lang zoo blijven, en moge iedereen op Walcheren medewerken tot behoud of verhooging van de schoonheid van ons eiland). Het verslag ehidigt met de woorden, dat leder van het 200 deelnemers groote gezel- echap nog lang aan den tocht naar Walcheren zal denken en in het bijzonder ook aan de goede en aangename organisatie. Naar men weet, kwam de reisgroep reeds Vroeg, verleden Zaterdag, alhier aan met de .Archangel". Ondanks dit tijdstip werd er door de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" reeds de hulp geboden, die noodig was door bet nog niet geheel af zijn van de nieuwe haven. Deze zoo noodige samenwerking stemt aangenaam voor verdere successen, die ten slotte, ook uit reclame-oogpunt, van groot belang zijn voor onze geheele badplaats. Alhambra-Th eater. Vingerafdrukken. Tropenkolder. Tot welke ontaarding in Amerika het drankverbod en dus ook de dranksmokkelarij leidt, heeft het trieste geval in de familie hindfaergh wel zeer schril geopenbaard. Nog ontstellender echter zijn de corruptie en de sensatie, die nadien bleken. Tot welke daden ^o'n dranksmokkelaar in staat is, blijkt in je eerste episode van de film „Vingerafdruk hen", waarin het eene avontuur het andere achterhaalt, waardoor een sportief en ver rassend geheel ontstaat. «.Tropenkolder" (Wraak) behandelt het be- hende thema van den blanke, die in de tro pen ondergaat aan zijn zwak karakter. De jjarme gewesten eischen nu eenmaal krachten, 9 door hun superieuriteit de basis kunnen ^gen tot het looze levenspeil van den blan- c. Tegenover dezen zinkende een evenwich- g mensch, die de inboorlingen weet te han- £n natuurlijk de vrouw, die mede m om haar man te redden, doch niet aagt. Wreedheid leidt tot opstand en moord, terwijl zelfbeheersching en kalmte weer tot een geregelden gang voeren, ja, tot een „hap py end". Ook deze film boeit. Het tropen- milieu is zeer goed getroffen, het spel uit muntend. Uit de journaals valt te vermelden de op namen uit Aalsmeer, het groote Europeesche bloemencentrum, waar men krachtig en op cie meest moderne wijze den ongunst der tij den moedig het hoofd biedt. Luxor-Theater. De deserteur 1914. Kif Tebbi, Er wordt wel eens beweerd, dat de zomer- programma's minder aantrekkelijk zijn dan die in den winter. Dit is echter in dit theater geenszins het geval. De eerste hoofdfilm is als verhaal zeer aannemelijk Als inleiding de keizersparade te Berlijn in 1914, het uit breken van den oorlog en de tragische tij ding, dat een zekere mevrouw von Rudow haar man en zoon in den „vroolijken" krijg gevallen zijn. Dergelijke nabetrachtingen van den wereldbrand hebben heden ten dage nog niets van hun kracht en waarde verloren, daar de wereldvrede nog steeds geen voldon gen feit is. Zoo'n injectie op zijn tijd aan vaarden we alzoo zeer dankbaar. Spoedig moet ook de jongste zoon Frits zijn moeder en verloofde verlaten en naar het front. Deze F-rits is de hoofdpersoon uit de verdere ge schiedenis en zijn lotgevallen zijn die van velen. Ook hij duikt na jaren in 1927 weer op en dan vernemen we den lijdensweg van den jongen man, zooals we dien nu zelfs nog te weten komen van reeds lang doodge- waanden. Frits dan werd krijgsgevangen, werd naar Siberië getransporteerd, ont vluchtte met behulp van en met een spionne naar Amerika, werd vliegenier en komt per saldo na een succesvollen oceaanvlucht na jaren van allerlei wederwaardigheden bij zijn familie in Duitschland terug. Een film ter overdenking vboruHen, die het goed met den vrede meenen. Het tweede hoofdnummer speelt in Tripoli en geeft een mooien kijk op de zeden en ge woonten van de Arabieren en hun strijd te gen de Turken, die later op hun beurt weer door de Italianen worden bestookt. De held van het verhaal, Ismail, een Arabier, die van een reis door Europa een flinke hoeveelheid Westersche denkbeelden heeft medegebracht, wordt door de Turken gewantrouwdde komst van de Italianen redt hem van een wissen dood. Door dit verhaal is ook een liefdesgeschiedenis geweven, welke zelfs tot een duel aanleiding geeft. Voor het happy- end is echter zorg gedragen. Ismail krijgt, al is het ook op de puinhoopen, zijn bloem der woestijn, Mné. Beide films zijn stom en worden door bij zonder mooie muziek begeleid en treffend geïllustreerd. De Oostersche sfeer van het tweede hoofdnummer is prachtig getroffen In het voorprogram een uitgebreid journaal en een geestige Mickey Mouse, alsmede een reclame voor Koffie HAG, welke in de pauze bovendien tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar wordt gesteld. Het nieuws dan den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De kermis te Souburgde Walchersche jeugd in den zweefmolen en de belangstelling bij de ringrijderij. Een mooie kiek van het Beursstation te Rotterdam dat met het oog op de splitsing van het reizigers- en goede renvervoer verdwijnen zal. Het 25-j-arig jubileum van burgemeester jhr. Rutgers van Rozenburg te Eemnes. De Koningin-Moe der is voor haar zomerverblijf naar Soestdijk vertrokken. De verhuizing van het archief van de afdeeling landbouw naar het departe ment van arbeid. Afscheid van het tooneel van Nel Sfcanfcs. De nieuwe gebrandschil derde glazen in de Zuiderkerk te Rotterdam. De „Crisispenning" waarvan 100 genum merde exemplaren door de Vereeniging voor Penningkunst werden aangeboden aan het Nationaal Crisis-Comité. Ter gelegenheid van den 300sten verjaardag van Benedictus de Spinoza zal heden een zilveren medaille met beeldenaar van den wijsgeer door het be stuur van het Spinozahuis aan den burge meester van Amsterdam worden aangeboden. Te Overveen is plotseling overleden op 75-jarigen leeftijd de heer Raupp, oud-bur- gemfeester van Tilburg. Oefening Motorkorps en Roode Kruis. Gisteren heeft op Walcheren een gecombi neerde oefening plaats gehad van het motor korps Zeeland van den Vrijwilligen land storm in samenwerking met» de transport- colonnes van het Nederlandsche Roode Kruis en de helpsters, opgeleid namens die ver eeniging. Er waren aanwezig de colonnes van Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Het motorkorps, dat onder de hoofdleiding stond van den commandant, den tweeden luitenant J. C. Persant Snoep, was verdeeld in roode en blauwe troepen. De eerste had- GENIET VAI UITSTEKEN f tfl -Li lasïSiaMi DE BESTE SI VOOR U EZONDHE1 ij iü den volgens het operatieplan een landing aan de Walchersche kust verricht in de om geving van Westhove en de blauwe troepen rukten uit Middelburg aan om de rooden zoo mogelijk verder doordringen te beletten. Hierdoor kwam het gevechtsterrein te liggen in de duinen en de boschranden van West hove en Berkenbosch. Het was te begrijpen, dat het Roode Kruis zich dus ook in deze omgeving had opgesteld en het had de hoofdverbandplaats gevestigd in de stallen van Westhove, terwijl achter de veronderstelde eerste linie een drietal hulp posten bezet werden. De oefeningen werden o.a. bijgewoond door den generaal-majoor P. J. van Munnikrede, lid van het hoofdbestuur van het Neder- landsch Roode Kruis, generaal-majoor dr. J. C. Diehl, inspecteur van den geneeskun digen dienst, den onder-commandant der marine te Vlissingen, het bestuur der afdee ling Middelburg van het Nederl. Roode Kruis, den kring-commissaris, den heer H. Dronkers en verschillende andere belangstellenden. Het verloop van den strijd, waaraan aan vankelijk ook een paar vliegmachines zouden deelnemen, die echter voor het dreigend on weer naar veiliger haven terugkeerden en waardoor ook het werken met gasmaskers verviel, was van dien aard, dat de blauwe troepen werden teruggedrongen. De quasi schermutselingen hadden natuur lijk vele schijngewonden tot gevolg en spoe dig kregen de transportcolonnes veel werk om deze gewonden op te sporen, en op de kaartjes, die zü by zich hadden, te lezen welke wonden zü hadden om hen dan het eerste verband aan te leggen en hetzü per brancard, hetzij ondersteund naar de hulp posten te vervoeren. Hier had dan een tweede onderzoek en het leggen van een nieuw ver band plaats, waarna verder vervoer naar de hoofdverbandplaats volgde. Ook hier weer een onderzoek, zoo noodig een nieuw verband en dan werden de patiënten lekker onder de wol gestopt. De meeste dezer verbindingen ge schiedden door zachte vrouwenhanden, dus konden de helpsters toonen de lessen met vrucht te hebben gevolgd, zü vormen naast de transportcolonnes zelf een kracht van groote beteekenis, waarvan men alleen mag hopen, dat zij niet te spoedig of zoo mogelük nimmer in werkelijkheid mag noodig zün. Maar de dames kunnen niet alleen verbinden en de zieken verzorgen als zü eenmaal te bed lig gen, maar zij ontzagen het ook niet soms over vrü groote afstands de brancards met een gewonde er op te dragen over duin en door het mulle zand van het bosch. Zoo gezegd het waren allen gelukkig maar schijn-gewonden en het was te begrüpen, dat het voor deze veelal moeilijk was geheel in hun rol te blijven. Het was bijv. zeker al heel moeilük om te doen alsof men door gas be dwelmd was en zich dan door verpleegsters met kunstmatige ademhaling te laten bü- brengen. Dat de ernstige gezichten, die men bü dit werk als het meenens was zou mogen verwachten, wel eens geheel zoek waren, liet zich, als men alles medemaakte, zoo makke lijk begrüpen. Maar het werk leed er ten slotte niet noemenswaardig onder en iedere opdracht werd geheel volbracht. Toen de geweren zich niet meer lieten hoo- ren en de troepen weer op Westhove en an dere vereenigingspunten terugkwamen, wa ren ook de laatste gewonden binnengebracht. Daarbij had ook de mooie en zeer goed ge dresseerde Roode Kruishond van de brigade te Vlissingen uitstekend zün werk verricht. Na een laatste inspectie over het werk ook door genoemde hooge militairen kon ook de verbandplaats worden opgeheven en verza melden zich er voor alle dames en heeren van het Roode Kruis. De generaal-majoor Van Munnikrede nam hier het woord om namens het hoofdbestuur, waaraan spr. zeker rapport over zün bevin dingen bij deze oefening zal uitbrengen, dank te brengen aan allen voor hun toewüding en Üver en dit in de eerste plaats aan de lei dende personen bü dit werk. Spr. wilde niet te veel namen noemen, doch schudde de doktoren Scheps en v. d. Byi, die leiders wa ren, de hand als bewüs, dat zün dank vooral hen gold. Spr. deed dit ook den heer Persant Snoep, om te symboliseeren, dat hü ook het werken van het motorcorps op hoogen prüs stelde. Spr. kon niet nalaten de helpsters te danken voor hun steun aan de gewonden en er op te wijzen, dat bü deze oefening het aangename aan het nuttige was verbonden. Hiermede was de oefening ten einde en trokken allen naar Domburg om ten deele in het „Schuttershof" en ten deele in „Wilhel mina" gezamenlük te eten. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zün te bekomen omtrenteen. pakje inhoudende kinderjurk en 2 schoentjes bij Brugwachter een halssnoer bij De Visser, Middelburgsche straat A 182 een dames- handtasch met inhoud bij Verloop, Buteux- straat. Spoedeischende raadsvergadering. De raad der gemeente Oostburg vergaderde Vrijdagmiddag in spoedeischende bijeenkomst ter vaststelling der verordening in zake ds winkelsluiting. De voorzitter deelde mede, dat na corres pondentie met den minister overeenstemming was verkregensommige bepalingen der vroeger vastgestelde verordening moesten vervallen, andere konden behouden blijven. Op voorstel van Burg. en Weth. werd op de 2 November 1931 vastgestelde verordening ingetrokken en werd de nieuwe met algemee- ne stemmen vastgesteld. Ook de verordening in zake de bekende 21 dagen ging er zonder bezwaar door. Een vroeger genomen raadsbesluit, waarbü het bedrag der zekerheid voor den ontvanger was vastgesteld op 3000, had geen genade kunnen vinden bü Ged. Staten. Geëischt werd een verhooging tot minstens 6000. Op voorstel van Burg. en Weth. werd de zekerheid op dat bedrag vastgesteldop een vraag van een lid of dit geen tegenvaller is voor den ontvanger antwoordt de voorzitter ontkennend, immers 3000 zal gesteld wor den door middel van de Vereeniging van tot zekerheidsstelling verplichte gemeente-amb tenaren, terwül de ontvanger verder voor 3000 hypotheek geeft op vast goed. Bü de rondvraag is het de heer Van Ginkel, die nog een lans wenscht te breken in het be lang der werkloozenhij vraagt of Burg. en Weth. nu ze zich zoo voor de middenstanders beüverd hebben (hierbü doelende op de pas vastgestelde winkelsluitingsverordening) waarom dit ook niet kan voor de werkloozen. De voorzitter betoogt, dat ze nu toch aan het werk zün. De toestemming is ontvangen an onmiddellyk is met het werk begonnen.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1