1000 500 300 25 I STADS- EN PR0V1NC1EN1EUWS bridge club old tom every-b all da super american super virginl long dri iican su ve my partne1 VRIJDAG 20 MEI eerste blad smoke a fresh cigarette 70e Jaargang firma I. Ill IE VELDE lr„ llalslraal 51-60, Vlissingen. Tele). ID. Poslrekanini 60281 op en BUITENLAND NO. 117 1932 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meerlOct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. Ine abonné's in 't bezit eener ■polis, zijn GRATIS verze ild (egen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger IaANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" [pit nummer bestaat uit 2 bladen Concert „Ons Genoegen". Ter gelegenheid van het congres van de liging voor Rijwielpaden in Nederland, Im in hotel Britannia alhier wordt gehou- L werd gisterenavond op het terras van Lnóemd hotel een concert gegeven door de Tarmonie „Ons Genoegen". Aanvankelijk bestond voor dit concert veel Langstelling, doch een onweersbui, gepaard faande met een slagregen, was oorzaak dat Ijst pubhek gedurende het concert het strand ■verliet en zich huiswaarts spoedde. Toen de lui was overgedreven en het weer opgeklaard Lts, was het intusschen te laat geworden om 'r het strand terug te keeren. I. M. V. M. Ten vervolge op het artikel in ons nummer _van Zaterdag 7 Mei betreffende de Indische ■Maatschappij voor militairen, afdeeling Vlis- liüigen, deelt het bestuur dezer vereeniging |ihans mede, dat de kapitein ter zee C. Ruhl, loiidercommandant der marine alhier, het be- Iscbermheerschap over deze vereeniging be- freidwillis heelt aanvaard. De rondvlucht over Nederland, De Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart leeft ook aan den burgemeester een waar- [ceerend schrijven gezonden, in verband met lie gehouden Rondvlucht over Nederland 1)32. Bij het schrijven was een ligpenning herinnering aan deze luchtvaart ge- Jfd. - ,r|| Pleziertochten per luxe-motorjacht. In achterstaande advertentie wordt be- i gemaakt dat dezen zomer tochten ge- |maakt kunnen worden met het luxe-mctor- I jacht „de Loto's", plaats biedend voor 25 per- n. Men kan tochten per uur en per dag maken, Inlichtingen zijn te bekomen aan het J Grand Hotel Britannia. Een motorrijder over den kop geslagen. Gisterenmiddag omstreeks 6 uur is op de Groote Markt een motorrijder, die voor een wilde uitwijken, zijn stuur kwijt ge raakt, tengevolge waarvan hij tegen een boom opreed. De motor sloeg over den kop en de motorrijder werd licht gewond. Loket voor postzegelverzamelaars. De openstelling va.il dit loket heeft een kleine wijziging ondergaan, doordat het vanaf 21 Mei en voortaan eiken 3en in de maand zal zijn geopend van ball 3 tot 4 uur. Aan 't loket bestaat ditmaal voor denlaat- keer de gelegenheid rolperforaat-zegels te in de waarden van 9 cent, 22i/2 cent en 35 cent, welke zegels worden Ingetrokken. Van Ned.-Indië zijn niet meer verkrijgbaar bewaarden 4 cent (blauw) en 5 cent (groen). Ais nieuw zegel is verkrijgbaar de 20 eent bistro. Voor de Surlnaamsche weldadigheidszegels ls 21 Mei de laatste verkoopdatum. MIDDELBURG. Zeeuwsche Brandweerbond. In de Donderdag te Middelburg gehou den vergadering van de afdeeling Walcheren den Zeeuwschen Brandweerbond is in Piaats van den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, die als voorzitter en bestuurslid mkte wegens zijn vertrek naar Wasse naar, tot bestuurslid gekozen de heer L. J. ln Voorthuijsen, burgemeester van Domburg. Motorsport. Voor den tweeden motorwedstrjjd om het terrein-kampioenschap van Zeeland, geor ganiseerd door de motorclub „Scheldegou- W te Middelburg, welke plaats heeft Za- feriag te 1 uur in de duinen msschen Oost- kapelle en Vrouwepolder, is groote belang stelling en de beste rijders van Nederland nebben er voor ingeschreven. Voor de lief hebbers van deze sport belooft het dan ook een mooie en sportieve middag te worden. 11 uur komen bestuur, controlecommis- e en deelnemers bijeen in het Nederlandsch Koffiehuis op de Markt te Middelburg, waar efc bestuur het wedstrijdmaterieel uit zal eiken. Te 12 uur heeft de afrit plaats en lïïnen (3e deelnemers de route verkennen. Te één uur verzamelen de deelnemers zich *n den start in de omgeving van Oostka- e en moeten dan het circuit van onge- 6er 6000 12 maal afleggen alvorens aan het eindpunt, dat dezelfde plaats is als de start, te kunnen eindigen. De rijders zijn ingedeeld in drie klassen, 1. voor machines tot 350 kub. c.M. inhoud, 2. voor machines van 251350 kub. c.M. en 3. boven 350 kub. c.M. In iedere klasse is de titel van terreinkampioen plus een extra prijs te behalen. Een nieuw gebouw voor de moderne arbeidersbeweging. Door de moderne arbeidersbeweging te Middelburg is aangekocht het heerenhuis in ae Wagenaarstraat, het laatst bewoond door notaris A. de Necling. Het pand in de Nieuw- straat, waarin thans de moderne arbeiders beweging haar bijeenkomsten en vergaderin gen houdt, zal van de hand worden gedaan. Een jubileum. Heden herdenkt de heer J. M. Urchard te Middelburg den dag, waarop hij voor 40 jaar optrad als hoofd van de Rijksschool en be last werd met de opleiding der officieren van het garnizoen. Het heeft den jubilaris, die bovendien heden ook 40 jaar getrouwd is, niet aan blij ken van medeleven ontbroken. Eencommissie uit de tegenwoordige leer lingen kwam namens deze en vele oud-leer lingen den heer Urchard gelukwenschen aanbieden bij monde van den heer mr. W. H. Tj. C. baron thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, waar aan toegevoegd werd naast bloemen en een rookoffer, een fraaie, mak kelijke en verstelbare heerenstoel. Des middags deed een commissie uit de officieren van het garnizoen ditzelfde ook namens officieren; die' vroeger te Middelburg in garnizoen lagen en bood bij monde van kapitein A. B. Neujean een karwats met zilveren knop aan. Vereeniging Schoolmuseum. Woensdag a.s. zal te Middelburg in de bo venzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg de algemeene jaarvergadering worden gehouden van de vereeniging „School museum", welke vereeniging geheel Zeeland omvat. In de voormiddagvergadering zullen de meer huishoudelijke zaken behandeld worden. In de namiddagvergadering zal de heer dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van het Mii- tengewoon onerwijs te Utrecht, spreken over „De noodzakelijkheid van het buitengewoon onderwijs". Den geheelen dag zal het schoolmuseum geopend zijn. BRESKENS. Groene Kruis-bazaar. De Groene Kruisbazar, die hier met Pink steren gehouden werd, is een groot succes ge worden. Zij bracht nietto plm. 2300 op. Hulde aan het actieve damescomité. Benoeming tijdelijke onderwijzeres. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school I te Breskens mej. De Paauw te Groede. GOES. De werkloozenzorg. De Chr. Besturenbond te Goes heeft ad- haesie betuigd aan de verzoeken door den modernen bestuurdersbond tot den gemeente raad gericht, betreffende de werkloozenzorg (betaling van het in uitzicht gestelde loon bij de werkverschaffing, voortzetting dezer werk verschaffing ook na 14 Mei en invoering van een steunregeling voor hen, die niet bij de werkverschaffing worden geplaatst). Verder heeft de Chr. besturenbond er de aandacht van den raad op gevestigd, dat er buiten de by de werkverschaffing geplaatste werkloozen voor welke plaatsing vaste re gelen gelden nog zijn, die steun, in welken vorm ook, niet kunnen missen, en dat het mede daarom gewenscht zou zijn, dat de commissie voor werkloozenzorg weer regel matig vergaderde. Opgemerkt wordt, dat te Vlissingen een dergelijke commissie om de veertien dagen vergadert en B. en W. in alle zaken, de werk loosheid betreffende, van advies dient. Te Middelburg vergadert zulk een commis si e wekelijks en heeft daar een uitgebreide taak. Te Goes echter is de commissie, nadat de Ned, Heide Mij. enkele werken in werk verschaffing uitvoert, vrijwel op non-activi teit gesteld. Tenslotte wordt er de aandacht op geves tigd, dat in Middelburg naast de crisisrege ling een gemeentelijke steunregeling bestaat. Hetzelfde geldt voor Vlissingen. Ook worden te Middelburg wel kleinere werken door de gemeente in werkverschaf fing uitgevoerd. In dien geest zou wellicht ook te Goes iets gedaan kunnen worden voor de werkloozen, die niet bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing geplaatst kunnen worden. Non-actief verleend. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst E. M. Janse van het post- en tele graafkantoor te Goes is op haar verzoek met ingang van 15 Mei tot en met 14 Augustus a.s. non-actief verleend. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Mei zijn in onze provincie voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, nl. 2 te Oost- en West-Sou burg en 1 in ieder der gemeenten Koudekerke en Zcutelande. Burgemeesters. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Biggekerke L. Ci- monsevan Clinge J. W. Vieningsv'an Keinkenszand mr. A. J. J. Mes van Koe wacht A. F. J. M. Dierickvan Dreischor E. F. van Nahuijs, secretaris dier gemeente. KERK- EN SCH001NIEUWS Afscheid ds. D. Ringnalda. Woensdagavond heeft ds. D. Ringnalda, v/egens verkregen emeritaat afscheid geno men van de Geref. Kerk te Den Haag-Oost, en wel met een predikatie naar aanleiding van Openb. 3 11„Zie, Ik kom haastelijk, houdt wat gij hebt, opdat niemand uw kroon neme." Aan het slot van zijn preek memoreerde ds. Ringnalda gebeurtenissen, die gedurende zijn verblijf in de residentie waren voorge vallen en de veranderingen die zich in de Geref. Kerk te Den Haag in de laatste 25 jaar hebben voltrokken. Ds. Jac. van Nes sprak daarna namens den kerkeraad en gemeenteds. W. H. Gispen uit Scheveningen namens de classis Den Haag en dr. K. Dijk namens den kerkeraad van den Haag-West. De gemeente zong ds. Ringnalda staande toe Ps. 1214. Het aantal Lutheranen. Volgens de „Lutheran World Almanac and Encyclopedia" (19311933) wordt het aantal Lutheranen ter wereld geschat op 82.100.000. Van hen wonen ruim 56 millioen in Europa in Amerika ongeveer vijf millioenin Azië 432.000 in Afrika 373.000 en in Australië ruim 345.000. Het totaal aantal Christenen bedraagt 737 millioen, zoodat een negende deel van hen Lufchersch is. Examens. Bij de gehouden P. B. W. A.-examens slaag de met lof voor adspirant electrotechnisch opzichter onze stadgenoot de heer W. Brizee. RECHTSZAKEN De anonieme brievenaffaire. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hooger beroep terecht gestaan ds. E. R., predikant te Winterswijk, die op 9 Februari door de rechtbank te Utrecht we gens het schrijven van anonieme brieven en briefkaarten met beleedigenden inhoud o.m. aan jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting „Zandbergen" te Amersfoort, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand. Voor de rechtbank waren de vier schrift geleerden eenstemmig van oordeel, dat ver dachte de schrijver van de brieven was. Na zijn veroordeeling heeft verdachte zich in overleg met den burgemeester van Win terswijk ongeveer een maand geleden, gedu rende 11 dagen laten „interneeren" bij een tuinman te Meppel. Verdachte stond onder strenge bewaking en toch werden anonieme brieven en briefkaarten te Amersfoort en el ders ontvangen. Voor het Hof hield verdachte zijn onschuld vol, terwijl de deskundigen hun conclusies handhaafden. Na het uitvoerig getuigenverhoor was het woord aan het O. M., die het ten laste ge legde bewezen achtte. Hij vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank en opnieuw rechtdoende verdach- te's veroordeeling tot een gevangenisstraf van 1 maand. Een roekeloos chauffeur voor de rechtbank. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage stond gisteren wegens het veroorzaken van dooa door schuld terecht een 20-jarig chauffeur uit Delft. In den avond van den tweeden Paasch- ClGARETTE5- COCKTAIL CIGARETTES- COCKTAIL CIGARET COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL V kant van den wa fietsers passeerde^ tegen den grond ner zoodanig dat hij spoedig geloope^x verwondi In zijn requisitoir dag heeft verdachte zoodanig op den Oost singel te Delft geiden, dat hij op den linkev- kwam, waar een troep ;nige wielrijders werden iworpen, terwijl een hun- een boom terechtkwam, de gevolgen van de op- fen overleed, zeide de officier van ju stitie, mr. Van Asch van Wijck, dat verdachte op een schandelijke manier gereden heeft zooals verdachte handelde moesten er doo- den vallen en dat er slechts een slachtoffer te betreuren valt,, ligt waarlijk niet aan het optreden van verdachte. Spr. eischte het maximum, nl. negen maan den gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. Poging tot moord. In den avond van den llen Maart is de 35-jarige werklooze slooper A. v. S. de woning van zijn 42-jarige vrouw A. S., van wie hij in verband met een echtscheidingsprocedure ge scheiden leefde, binnengedrongen en heeft hy na een woordenwisseling twee revolverschoten op de vrouw gelost. Een 16-jarige zoon uit het eerste huwelijk van de vrouw, die zijn moeder te hulp kwam, werd eveneens door twee schoten getroffen. Mej. S., die niet le vensgevaarlijk gewond was, vluchtte de wo ning uit, waarna de man, die haar achter volgde, gepoogd heeft haar in den Heeren singel te duwen, na haar met een revolver op het hoofd geslagen te hebben. Gisteren stond verdachte wegens poging tct moord voor de rechtbank te Haarlem te recht. Het O.M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine. Sergeant-hofmeester H. Edens van Kon. Instituut naar wachtschip Willemsoord. Majoor-konstabel G. J. M. Desar van wachtschip Willemsoord naar kazerne onder zeedienst. Hr. Ms. Mijnnelegger „Van Meerlant" is, on der bevel van luitenant ter zee le klasse P. A. Gallas, van Rotterdam naar Vlissingen vertrokken tot het houden van vaartochten op de Noordzee met adelborsten uit de 2e en 3e afdeeling van het Kon. Instituut voor de marine. Van de lichting 1932 vertrekken op 2 Juni a.s. met groot verlof de op 18 Januari 1922 bij het oefeningsdetachement van de schooi voor reserve-officieren der onbereden artille rie en by de le ploeg onberedenen van het 6e regiment veldartillerie ingelijfde gewone dienstplichtigen. De reserve le luitenant J. M. Knaap van het 14e regiment infanterie komt 23 Mei a.s. in werkelijken dienst tot het volgen van een gecomprimeerden cursus bij het 17e regiment infanterie te Venlo. Op 4 Juli a.s. zullen van de lichting 1932 de navolgende groepen gewone dienstplichti gen worden ingelijfd officiersopleidingde voorgeoefenden van de regimenten infanterie der Ie, lie en IHe divisie, alsmede die der onbereden artillerie, die bij het vooroefeningsinstituut aan heü vaandrigsexamen hebben voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aagesteld onderofficiersopleiding en overigende 2d ploeg beredenen van het 6e regiment veld artillerie en van de treinafdeeling der Ie ar tilleriebrigade, de 2e ploeg onberedenen van het 2e regiment veldartilleriede 2e ploeg cavalerie (ook de administrateurs) de 2ei ploeg niet-voorgeoefenden van het 2e regi ment onbereden artillerie en van het regi ment kustartillerie (alleen de onderofficiers opleiding). De minister van defensie is voornemens morgen den landdag te Bergen op Zoom bij te wonen van Westelijk Brabant met aangren zend gedeelte Zeeland van den Bijzondere^ Vrywilligen Landstorm. Vaandeluitreiking Bijzonderen Vrijwilllgen Landstorm. 11 Juni zal te Ede de uitreiking plaats vinden van veertien vaandels aan de volgends Landstormkorpsen van den Byzonderen Vrij willige Landstorm Friesch Verband, Gro- ningsch verband, Drentsch verband,Twentscu Verband, De IJssel en Vollenhove, Veluwsch Verband, Veluwzoom, De Meijerij, West-Bra- bantsch Verband, Zeeuwsch Verband, Ver band Monden der Maas, Verband Dordrecht, Kennemerland en Verband Alkmaar. Deze vaandels zyn by Kon. besluit erkend en gelijkgesteld met de officieele vaandels en standaarden van het leger. Minister Deckers zal persoonlijk de uitrei king aan deze korpsen verrichten. De Landstormkorpsen Limburgsche jagers, Stelling van Amsterdam, Nieuwe Hollandsche Waterlinie, Rotterdam en Zuid-Holland, West, zullen bij deze uitreiking vertegenwoor digd zijn door hun commandanten, met de reeds vroeger erkende korpsvaandels. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË. De Brusselsche correspondent van heb „Hbld." meldt van gisterenavond: De politieke toestand was gisterenavond! nog niet opgehelderd. Zooals men verwachtte, heeft Renkin van den koning opdracht gekregen tot de vorming

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1