Courant tweede blad LKOERSEN ddelburgsche )ij v. Stoomvaarl 18 MEI - VOLKENBONDSDAG. FEUILLETON Vuistrecht. BINNENLAND mrariMMOUiN DE KLEINE LINDBERGH- nerstel dat Wallstreet nt en had gegeven. Speciaal I ■erden hiervan en waren evers, die heden ex-fflvl. rhandeld, lagen iets hoe. :oustieks waren verwaar. den trokken geen atten. waren prijshoudend. Ta. eU. suikerwaarden waren lerd. H.V.A.'s plaatsten koersen van Zaterdag. en Mijnwaarden wa rend. De hoogere slot- eet werden door de Am- ilechts aarzelend overge- emarkt was stil. ien, 17 Mei, des nam. 3 Londen 9.01% Bcr. nssel 34.60 Weenen 314 Zwitserland 49.25. van de maard e;laard! Vraag REINIERSE ontijn's toestel van rdijk P 118, Middel laar vraagt GELD goede borgen be ieven letters E. V.j Courant". ddelburg-Rotterdara ïgelegen plaatsen v.Midd. v. Rott. ei v.m.uur vm. uur 9 8 9 n 8 9 n 8 in te bekomen t. Transport- en Esp Erven G. VOS, Telet 2018. J. SANDERS, Tel. 153 STERHOUT, Tel. 282 ENHEK, Tel el. JOL Dinsdag 17 Mei 1932. No. 114. Wederom is het 1° MeiVolkenbondsdag. Deze datum wordt op initiatief van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede tot een feestelyken dag gemaakt van den Volken bond, die de verwezenlijking is van de ge dachte van geordende samenwerking tus- schen de staten. De 18de Mei is als datum hiervoor gekozen^ omdat op dien dag in het jaar 1899 de Eerste Haagsche Vredesconferentie geopend is. Bijeengeroepen op initiatief van Czaar Nico- laas II van Rusland, was deze conferentie de eerste poging om door samenwerking der staten tot vermindering van het oorlogsge vaar te komen. De Czaar stelde zich voor, dat het mogelijk zou zijn het eens te worden over een vermin dering der bewapening. Wij mogen het, in het licht van den zeer tragen gang van de Ontwapeningsconferentie, welke thans te Genève bijeen is, niet kwalijk nemen aan de Eerste Haagsche Vredesconferentie, dat zij nog niet tot een resultaat hieromtrent is ge komen, hoewel zij wel een resolutie eenstem mig heeft aangenomen, dat een vermindering van den druk der bewapeningen in het belang van het materieele en moreele welzijn der menschheid dringend noodzakelijk was. Het belangrijkste resultaat der conferentie was echter de stichting van een Permanent Hof van Arbitrage, door ver verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale ge schillen, dat thans nog naast het Permanente Hof van Arbitrage, door het verdrag voor de despaleis in Den Haag gevestigd is. Verplich te internationale rechtspraak, waartoe men had willen komen, werd niet bereikt. Verder kwamen eenige verdragen tot rege ling van het oorlogsrecht tot stand. Dat deze eerste conferentie lang niet alles bereikt heeft wat men zich had voorgesteld, was niet te verwonderen. In die dagen heersehte nog een groot wantrouwen tusschen de staten onderling (dat in onze dagen nog niet geheel verdwenen isintegendeel nog maar al te vaak om den hoek komt kijken) en ook waren de staten, nog meer dan thans, na-ijverig op hun souvereiniteit.Het tot stand komen van verplichte internationale recht spraak stuitte vooral hierop af, dat verschil lende staten, in het bijzonder Duitschland, hierin een aantasting van hun souvereiniteit zagen. De beteekenis van de conferentie was ech ter, dat zich een nieuw streven openbaarde naar gezamenlijke behandeling door de sta ten van algemeene internationale vraagstuk ken. De Eerste Haagsche Vredesconferentie moet dan ook gezien worden als een eerste stap op een nieuwen wegdie van vreed zaam overleg tusschen een aantal staten over vredesproblemen. Toen in 1907 de Tweede Haagsche Vredes conferentie geopend werd, kon de voorzitter constateeren, dat reeds 40 verdragen betref fende arbitrage over internationale geschil len geratificeerd waren sedert de eerste con ferentie, en dat er nog zeven gesloten waren, terwijl reeds drie belangrijke quaesties door arbitrage waren opgelost. Op deze conferentie waren 44 staten ver tegenwoordigd, tegen 26 op de eerste. "Weer werd een groot aantal verdragen gesloten betreffende oorlogsrecht. In 1915 zou de Derde Haagsche Vredescon ferentie gehouden worden, doch deze kon tengevolge van den oorlog niet doorgaan. Moeizaam waren de eerste stappen en slechts langzaam ging men verder. Het uitbreken van den wereldoorlog deed wel eens den spot drijven met het werk van Den Haag en de stichting van het Vredes Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden 17) Dr. Bar heeft al het mogelijke gedaan om hem aan het spreken te krijgen, onderwierp hem aan urenlange verhooren, beloofde hem de grootste quantiteiten spiritualiën, als hij slechts wilde toegeven, alles echter vergeefs. Schmiedeisen hield stijf en strak vol aan de zaak onschuldig te zijn als een pasgeboren hind. Volgens de nieuwe wijziging in de Duitsch-Oostenrijksche strafwet, mag men niemand meer maanden lang in voorarrest houden, doch moet een verdachte in den kortst mogelijken tijd aan het Hof van Ge zworenen worden overgeleverd. Dr. Bar was wanhopend. Onophoudelijk werd er hem door de autoriteiten op gewezen, dat er tegen Schmiedeisen voldoende bewijsmateriaal verzameld was om het doodvonnis, dat als gevolg van de voortdurende toename van het aantal ernstige misdrijven wel weer moest morden ingevoerd, over hem uit te spreken, natuurlijk niet inzake den moord op de beide vrouwen. Te dien opzichte kon hem niets anders ten laste worden gelegd dan het be zit van den smaragd, hetgeen allicht geens zins als wettig en overtuigend bewijs kan worden aangemerkt. Hij zou dan hiervoor vrijgesproken worden en daarmede zou dan tevens het raadsel van Villa Mabel onopge - lost Wijven, paleis, maar niettemin is uit den wereld oorlog de Volkenbond voortgekomen, die het sporadisch aangevangen werk regelmatig kon voortzetten. De beteekenis van den Volkenbond ligt vooral hierin, dat een permanent instituut is geschapen voor de behandeling van interna tionale vraagstukken, met een vasten zetel en een secretariaat, bestaande uit bekwame ambtenaren, die langzamerhand geschoold zijn in het verrichten van internationaal werk. In tegenstelling tot vroeger behoeft het bijeenroepen van een conferentie niet van één staat uit te gaan, waardoor na-ijver licht ontstaan kon. Bovendien ontmoeten de ver schillende ministers van buitenlandsche za ken en de ambtenaren, die mede invloed hebben op de politiek, elkaar regelmatig te Genève bij de verschillende Volkenbonds bijeenkomsten. Het gevolg hiervan is meer contact en beter begrijpen van eikaars stand punt, en daardoor gemakkelijker toenadering. Dezelfde vooruitgang valt te onderkennen op het gebied van het Internationaal Ar beidsrecht. De eerste Internationale Arbeids- conferentie, die verdragen betreffende ar beidsbescherming sloot, is gehouden in 1905 de tweede in 1913. Thans wordt elk jaar een internationale arbeidsconferentie gehouden, en te Genève is een zeer omvangrijk bureau, het Internationaal Arbeidsbureau, gevestigd, dat zich voortdurend bezighoudt met de be studeering van alle aangelegenheden betref fende arbeidswetgeving in de verschillende landen, met de voorbereiding der conferenties en verdere werkzaamheden ten aanzien van de aangenomen arbeidsconventies. Met de stichting van het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft de in ternationale rechtspraak een belangrijke schrede voorwaarts gedaan. Het Hof is een rechtsprekend orgaan, wat het onderscheidt van het Permanente Hof van Arbitrage. In een aantal zeer belangrijke quaesties heeft het Hof reeds uitspraak gedaan. Reeds 39 staten hebben de z.g. facultatieve clausule van art. 36 van het statuut van het Inter nationale Hof geteekend, waardoor zij de rechtspraak van het Hof vrijwillig als ver plicht erkennen. De Volkenbond heeft een grooten vooruit gang gebracht op het gebied der internatio nale samenwerking. Wij zijn echter in deze dagen, nu de ontwapeningsconferentie niet hard opschiet en nu het conflict tusschen Japan en China nog geen oplossing schijnt te vinden, eenigszlns twijfelachtig gestemd over de effectiviteit van den Volkenbond. Dit pessimisme is echter niet geheel ge rechtvaardigd, wanneer men zich rekenschap geeft van den ontzaggelijken vooruitgang, die er in ligt, dat een conflict tusschen twee Oost-Aziatische volkeren op vreedzame wijze van Genève uit beslecht wordt, dat partijen, door bemiddeling van den Volkenbond, voort durend met elkaar kunnen onderhandelen, dat eigenlijk de geheele wereld op de bres staat om te verhoeden, dat een ernstige öi>r- log uitbreekt. De 18de Mei is de dag, waarop wij ons dienen te herinneren welken vooruitgang op het gebied van de internationale samenwer king de Volkenbond ons heeft gebracht, doch tevens om ons van onzen plicht bewust te zijn om den Volkenbond niet af te vallen. In laatste instantie zijn het inderdaad de volkeren, die den Volkenbond vormen, ook al geschieden de beraadslagingen door ver tegenwoordigers der staten. Wanneer het waar is, dat elk volk de regeering heeft, die het verdient, kunnen ook de volkeren, en dus alle individueele personen, het hunne er toe bijdragen, dat de Volkenbond in kracht toeneme en daarmede het recht in interna tionale aangelegenheden zegeviere. Moge de 18e Mei ons dit nogmaals in her innering brengen Aardschokken in Oost-Indië. Volgens een bericht uit Batavia van Zon dagmorgen veroorzaakte een aardschok te Menado in de Minahassa groote schade. Er zijn 150 huizen ingestort, terwijl 5 personen werden gedood en 20 ernstig gewond, en vele personen licht gewond werden. Toen de situatie aldus precair geworden was, kreeg dr. Bar plotseling een zeer goed idee. Na een kort onderhoud met den staats secretaris van justitie, liet hij Schmiedeisen nog eens voorbrengen en beloofde hem van de galg te zullen redden, wanneer hij slechts het tweede misdrijf wilde bekennen of al thans ophelderingen wilde geven. De staats secretaris had nl. toegezegd in dat geval eenige dagen na het uitspreken van de dood straf deze in twintig jaar gevangenis te zul len wijzigen. Schmiedeisen zweeg na deze belofte van dr. Bar eenige minuten als het graf, er kwam iets van een glimlach op zijn boeventronie en toen verklaarde hij plotse ling, als de zaak zóó stond, wel te willen toegeven dat hij den moord op de beide vrouwen had gepleegd. Dr. Bar haalde na tuurlijk verlicht adem, liet een klerk komen en het verhoor begon. De inleidende woorden van Johann Schmiedeisen luidden „Ik, Johann Schmiedeisen, geboren den len Augustus 1870 te Ottakring bij Weenen als zoon van Karl Schmiedeisen, verklaar hiermede vrijwillig en zonder dwang, uitslui tend om mijn geweten te ontlasten, dat ik in den nacht .van 5 op 6 Februari van dit jaar in Villa Mabel, gelegen in Cottage de beide vrouwen Mabel Langer en Kathleen Mac Lean heb vermoord." Zooals ik u dat vertel, miss Grace, klinkt het heel eenvoudig, maar dr. Bar verzekerde me, dat het opschrijven van dezen eenen zin een half uur in beslag nam. Het bleek nl., dat Schmiedeisen er geen idee van had in welken nacht, in welk huis, in welke straat en op welke vrouwen hjj den moord gepleegd had. ook voor het overige ©eest De aardschok is ook te Makassar (Celebes) en Ternate (Molukken) gevoeld. Echter werd daar geen groote schade aangericht. Goron- talo, eveneens op Celebes, werd zwaarder ge troffen hier stortten 100 inlandsche wonin gen in, w.o. verscheidene groote gebouwen. De grootste schade werd geleden te Kakas, waar 7 dooden, 8 zwaar- en 120 lichtgewon den zijn. Er zijn 500 woningen vernield, ter wijl er 80 zijn ontzet. De nachtdienst bij de posterijen. Het orgaan van den C.B. P.T.T. deelt mee, dat de directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie in de vergadering van de postale commissie van overleg heeft mee gedeeld, dat hij bereid is, de aanschrijving aan de hoofden van dienst betreffende de wijziging van art. 13 D.A. P.T.T. (vermenig vuldiging van nachturen met anderhalf) in te trekken. De nachtdienst wordt dus niet met gewonen dagdienst gelijk gesteld. Teveel liooge ambtenaren bij de posterijen De besturen der tien grootste afdeelingen van den Centralen Bond van P. T. T.-perso- neel, die Zaterdag te Utrecht hebben verga derd, hebben een telegram aan den direc teur-generaal der P. T. T. en aan den Fost- raad verzonden, waarin zij mededeelen, dat het veel te groote en daardoor goeddeels on- noodige corps der hoogere ambtenaren als een looden last op het staatsbedrijf drukt. Productieven arbeid verrichten vele der hoogt bezoldigde ambtenaren bij het bedrijf niet, integendeel, hun voortdurend experi menteeren kost duizenden guldens. De besturen verzoeken, naast het groot aantal statistieken, dat het hooger personeel over de ambtenaren in lageren rang heeft sa mengesteld, nu eens door een kleine commis sie van buitenstaanders een rapport te doen samenstellen over hetgeen de ambtenaren met een jaarwedde boven de 4000 stuk voor stuk en uur voor uur als productief werd opleveren. De besturen zyn overtuigd, dat een zooda nig onderzoek zal uitwijzen, dat een zeer groot aantal zgn. bedrijfsleiders totaal over bodig is. Proeven met postzegel- en briefkaart- automaten. Sedert geruimen tijd werden door den post dienst te 's-Gravenhage proeven genomen met postzegel- en briefkaartautomaten buiten het postkantoor in de open lucht. De automaten moeten aan zeer bijzondere eischen voldoen. Ze moeten als het ware ook bij onbevoegde, onvoorzichtige behandeling onvatbaar zijn voor storing. Het is juist het ondeugdelijke geldstuk, dat bij de proeven bewezen heeft de meeste moei lijkheden te veroorzaken. Daarom doet de directeur van het hoofdpostkantoor in het belang van het publiek een beroep op de ge bruikers van de automaten om niet verbo gen of beschadigde thunten moedwillig in da automaten te wringen. Zonder badmantel op het strand, Volgens art. 2 van de verordening op het Noordzeestrand te Bloemendaai is het o.a verboden zich op het gedeelte van het strand van de grens der gemeente Zandvoort* tot V/2 K.M. ten noorden daarvan in badcostuum of alleen gekleed met zwembroek te vertoo- nen, behalve om van het badhokje naar zee (of omgekeerd) te gaan. Op grond van die bepaling eischt de politie, dat men wil men In badcostuum gekleed op dat strandgedeelte verblijven een badmantel omgeslagen heeft. Dit wordt door vele huurders van bad hokjes een bezwaar geacht. Teneinde dit bezwaar te ondervangen stel len Burg. en Weth. den raad voor om bij wijze van proef het verplicht dragen van een badmantel niet voor te schrijven gedurende het tijdvak 15 Juni tot 1 Augustus. Een modern vacantieoord voor behoeftige kinderen. Gedurende een vijftal jaren verstrekt de stichting Bio-Vacantieoord aan het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden de fondsen om per jaar een honderdtal kin elk woord er hij hem uitgetrokken worden en na een uur eindigde de geschiedenis daar mee, dat dr. Bar, die anders de kalmte in persoon is, plotseling als een razende op sprong, den kerel een gevoelige oorvijg gaf en hem daarbij de woorden naar het hoofd wierp„Jij, leugenaar, je weet van den heelen moord niets af En zoo was het ook. Schmiedeisen had de een© leugen na de andere verteld en een zoogenaamde „bekentenis" afgelegd, die zon neklaar bewees, dat hy van den moord in Villa Mabel absoluut niets afwist. De oorvijg miste echter zijn uitwerking niet, want Schmiedeisen gaf huilend toe, dat hy ge meend had een zoo mooie gelegenheid om gratie te krygen niet ongebruikt te mogen laten voorbygaan. M'n vriend gaf ten slotte de hoop op door dezen man nog iets te kun nen bereiken. Schmiedeisen stond terecht wegens moord In de Schönbrunnerstrasse en enkele dagen voor wy Europa verlieten, werd het doodvonnis tegen hem uitgespro ken. Onmiddellijk na de uitspraak zocht dr. Bar den man nog eens in zijn cel op en meer dcod dan levend bezwoer deze opnieuw niets, maar dan ook niets van den moord af te v/eten en niet te kunnen begrijpen hoe de smaragd in zyn zak was gekomen. Een half uur nadat Bar den man verlaten had, hing de ongelukkige zich in z'n cel op. U ziet dus, dat de oplossing van het raadsel van Villa Mabel noch op banale, noch op andere wijze gevonden is." „Wat me eigeniyk plezier doet", antwoord de Grace nadenkend, terwijl zy Fels diep ln de oogen keek, „lk houd niet van raadsels, die goor iedereen kunnen worden opgelost. deren van de meest behoeftigen te helpen. Om deze fondsen te kunnen verstrekken wordt tweemaal per jaar in alle bioscopen een collecte gehouden voor dit doel. De collecten, die thans gehouden worden ten bate van het Bio-Vacantieoord brengen meer op dan men voor honderd kinderen noodig had. Als gevolg daarvan heeft deze stichting te Bergen aan Zee aangekocht het groote kasteel „Russenduin", vroeger het eigendom van den heer Aug. Janssen, met plm. 13 H.A. duingrond. Dit groote gebouw, dat op het hoogste duin ligt, zal ingericht worden voor vacantieoord. Het zal, wanneer de verbouwing is voltooid, in gebruik worden gegeven aan het Centraal Genootschap, dat er de leiding zal hebben. Er zal dan plaats zyn voor 90 kinderen in groepen van drie maal dertig. De financiering zal echter ge schieden door de Stichting, zonder subsidie van de overheid. Dit nieuwe kindervacantieoord zal voldoen aan de meest moderne eischen, terwijl daar naast naar den grootsten eenvoud wordt ge streefd. Het zal zomer en winter in gebruik zyn. De volgende 'week wordt weer in alle bios copen gecollecteerd voor dit goede doel. Een nieuwe automaat uitgevonden. Uit Gouda schrijft men aan de „Voor waarts" De pas ingevoerde winkelsluitingswet heeft vele zinnen gescherpt om een weg te vinden om toch te kunnen verkoopen zonder met den rechter in aanraking te komen. Een onzer stadgenooten, handelaar in li monades en wijnen, zag in de nieuwe wet een vijand van zijn bestaan en peinsde op mid delen om haar te ontduiken. Zijn gedachten gingen naar een automaat, maar hoe Want het moest wel een automaat zijn voor een groot aantal artikelen, 's Mans geest was vlug en zijn handen vaardig hij maakte een automaatZondagmorgen nam hij het raam uit het kozyn en plaatste er een houten wand in. In den wand waren 20 gleufjes ge maakt voor het inwerpen van geld. Tegen het bord was een prijslijst aangebracht van 20 artikelen met de mededeeling dat bij in werping van het bedrag in een der gemaakte gleuven het verlangde artikel uit de auto maat to voorschijn kwam. De automaat geeft li zooveel stuks als u geld ervoor inwerpt. Van bier kan men 8 stuks tegelijk ontvan gen, vermeldde de prijslyst. Wanneer in gleuf no. 17 14 cent werd ge worpen, al waren het ook een dubbeltje, 2 y2 cent, een cent en een halfje, prompt schoot een gedeelte van den wand open en men hoefde slechts in het opengekomen vakje te steken om het netjes ingepakte fleschje bier weg te nemen. In no. 19 werd 12 cent geworpen, de schuif ging open en er lag een kogelfleschje met witte cider in het openkomende vakje. De menschen verdrongen zich om dit wonder van techniek. Zoo iets had men nog nooit gezien. Dit technisch wonder drong door tot het bureau van politie. Een rechercheur ver scheen ten tooneele. Hy wierp 14 cent in no. 20 en eenige oogenblikken daarna opende de wand zich.... en daar lag het fleschje spuitwater. Nog eens geprobeerd Er werd op no. 18 28 cent ingeworpen en in de open ruimte lag een groote flesch cider. De flesch was echter klem geraakt in het vakje en men kon er haar niet uithalen. Zou de automaat defect zijn Plotseling verscheen een echte mensche- lijke hand, die de flesch goed legde. Een luid gelach steeg op. Het respect voor den uitvin der werd tegelijk tot nul gereduceerd en van het technisch wonder bleef niets over. De rechercheur stelde een onderzoek in. Het bleek, dat de uitvinder van de wonder-auto- maat in zyn woonkamer achter het bord zat met de flesschen wijn en bier om zich heen. Bijgestaan door zijn vrouw, legde hij prompt ce flesch, waarvoor het geld werd ontvan gen, in het hokje, waarna hy de schuif weg trok, zoodat van buiten af de flesch kon worden weggenomen. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens het verkoopen op Zondag. Het miskende genie Het zou me echter een lief ding waard zyn als ik alleen den sleutel van het geheim bezat en ik alleen wist, wie de moordenaar was....'? Intermezzo. De machines van de „Deutsche Republik" schenen van dag tot dag beter op dreef te komende laatste vier-en-twintig uur, voor de eilanden van New-Foundland in zicht kwamen, was haar productiviteit geweldig en slaagden zy er in het wereldrecord met ette- lyke knoopen e verbeteren. Het gevolg daar van was, dat men 's morgens reeds land zag, hetgeen de zekerheid meebracht, dat men 'o middags in New-York weer op den vasten wal zou dineeren. Nerveus, druk bezig met de bagage, de inderhaast gesloten vriend schap reeds weer vergetend, spoedden de passagiers zich van de eene plek naar de andere, terwijl tusschendeks tweeduizend landverhuizers stil en angstig samenschool den om de verhooren af te wachten van de Amerikaansche emigratiebeambten van wlen het afhing of zy in Uncle Sam's groot won derland zouden worden toegelaten dan wel terug gestuurd in de ellende van het ineen gestorte Europa. En de meesten, wien thans Ellis Island de poort van het beloofde land scheen, vermoedden niet, dat het voor me nigeen ook de toegang tot een hel zou zyn. Fels en de slanke millionairsdochter ston den op het dek naast de trap, die naar de commandobrug voerde, terwijl de heer Kerens zich bezig hield met het ingewikkelde vraag stuk hoe de fooien te vcrdeelen en de kame nier, die de reis in de tweede klasse had meegemaakt nog eegs voor het Laatst d§ Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom verkrijgbaar h f 0.65 per flacon. werd bij den commissaris van politie ontbo den, die, toen hy de toedracht van de zaak hoorde, in den lach schoot en den man par donneerde, met de boodschap, de automaat maar voor andere doeleinden te gebruiken. De praclische opleiding van den arts. Aan die practische opleiding hapert nog al iets, betoogt Medicus in „de Maasb." En men heeft hier, meent hij, de fout niet al leen te zoeken in het groote aantal studen ten. Als doctorandus of semi-arts moeten de toekomstige medici, alvorens resp. semi-arts en artsexamen te kunnen afleggen op de verschillende klinieken werken. Ze krijgen patiënten te onderzoeken en moeten een diagnose stellen. In het gunstigste geval komt een assistent het onderzoek controleeren en laten we zeggen aanvullen, maar dikwijls blyft deze controle achterwege. Maar goed, dit nog daar gelatenby een eventueele be spreking van het geval merkt men wel wat er vergeten is, of een model-status is wel ter controle aanwezig. Men komt tot een diagno se, die naar we hopen dank zij de goede theoretische opleiding juist is. Dan de be handeling van den patiënten nu komen we waar we moeten zijndeze behandeling doet een student zoo goed als nooit. Hy weet zoo ongeveer wat de patiënt krijgt, welke medicynen, welke injecties, maar nooit wordt aan hem de behandeling overgelaten. En dit is fout. Onder voortdurende controle van den assistent zou men den co-assistent de be handeling moeten laten doen. Dikwijls zal ait natuurlijk niet geheel mogelijk zyn als we bijv. denken aan operatief ingrijpen. Op het oogenblik is het meestal zoo dat de sub-assistent niets doet. Er zijn artsen, die niet weten hoe ze een kies moeten trek ken, die nooit een kiezentang gezien hebben, laat staan de diverse kiezentangen van elk aar kunnen onderscheiden. Vele pas afgestu deerde artsen (ik spreek hier over de Leid- sche) moeten zonder dat ze een eenvoudige aethernarcose hebben leeren geven, in de praktijk.En als ze het wel verstaan, hebben ze het niet geleerd in de Leidsche universiteits klinieken, maar in de dikwijls gehoonde niet- universiteitsklinieken. Er zijn nog zeer vele dingen op te noemen, die men behoorde te leeren vóórdat men arts wordt, als wond- hechten, verbanden leggen, injecties geven, enz.echter zijn zeer velen gedwongen dat later te leeren met, wie weet hoe dikwijls, als leerobject, hun eerste patiënten. Voor den arts in de groote stad is dit geen groot bezwaar, wyl hy zijn patiënten al heel gauw naar een ziekenhuis stuurt. Maar voor den plattelandsarts noemt de schrijver de opleiding zeer onvoldoende. En het is geen wonder, dat de pas afgestudeerde arts te genwoordig wel eens met eenigen schroom de praktijk ingaat. Gelukkig zijn er zeer velen, die voor of na het artsexamen wat meer practische ervaring op willen doen. alvorens de algemeene prak tijk te beginnen. Het moest echter onmoge- lyk zyn om zóó de praktyk in te gaan. De verbetering moet komen in de universitaire opleiding. Na aankomst te Trenton heeft Lindbergh den wensch te kennen gegeven, het lijkje van zijn kind, dat zich by een begrafenisonder nemer bevond, te zien alvorens het deksel van de kist voorg-cd zou worden gesloten. riemen van de acht groote koffers aantrok. Slechts enkele meters van Fels en Grace verwyderd, stond een geestelyke, die zich gedurende den geheelen overtocht van Southampton af, waar hij aan boord was gekomen, met niemand had geoccupeerd. Hy las ononderbroken in een kleinen bijbel of was in gebed verzonken en geen enkele pas sagier aan boord had ooit een woord met hem gewisseld. Ook nu scheen hy met zyn eigen vrome gedachten bezig en met wijd geopende oogen staarde hy onafgebroken landwaarts. Fels sloeg hem onwillekeurig gade en zeide tot Grace „Kykt u eens, het leven schijnt dezen reverend niet bepaald gelukkig te maken. Zyn oogen hebben een uitdrukking, alsof hij vol angst en ontzetting de toekomst tege moet gaat." Op dit oogenblik kwam een kleine witte regeerlngsboot, de sterren en strepen in top, langszy en over de inmiddels neergelaten loopplank haastte zich een leger douane- en emigratie-beambten, artsen en natuuriyk ook Journalisten, die enkele bekende per soonlijkheden hoopten te kunnen intervie wen. Een der scheepsofficieren, die juist aan kwam loopen, floot zachtjes voor zich been en zeide halfluid„Ik geloof, dat ons nog een kleine verrassing te wachten staat. On der de beambten bevindt zich de assistent- bondsmaarschalk met eenige lieden, die men op een halve mijl afstand als detectives ber kent.... .(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5