/OLMAAKT KWALITEIT MAAKT VA DE BES1 SIGARE VOOR UW GEZONDHEID 14 MEI EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité No. 113 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAK OF VELOE lr„ Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meerl0ct(max. lOregeis). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in't bezit eener 4 AA A gulden bij levens- flj A gulden bij dood AAA gulden bij verlies A f» A gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies A I— gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IIII III lange ongeschikt- Ai III door %|l|l vaneen |a|I van II III vaneen M van eiken kerd tegen ongelukken voorIUUU heid tot werken. W vP een ongeluk. yUU hand, voet of oog. een duim lUU wijsvinger fciCf anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens het Pinksterfeest zal de„Vlisslngsche Courant" Maan dag 16 Mei niet verschijnen. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage Christ. Ulo school 2.50 Crisis K. W- 2.50 Nog te verantwoorden giften- 65.21 Vorige opgave - 2979.88 Totaal ƒ3050.09 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800, N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", scheepswerf en machinefabriek, bracht de-directie het verslag uit -over -het töste boekjaar (1931), waaraan het volgende is ontleend Behalve in de afdeeling scheepsbouw kon gedurende het jaar 1931 met nagenoeg volle kracht worden gearbeid. Het financieel© resultaat komt ongeveer overeen met dat van 1930 en zou in normale tijden tot een voorstel tot uitkeering van een matig dividend hebben geleid. Helaas drukt echter op het oogenblik dat dit verslag wordt opgesteld, de malaise zwaar op het bedrijf nieuwe orders van belang zijn niet te beko men, de bezetting der fabriek is reeds inge krompen tot de helft van de normale en dit personeel zal in snel tempo nog verder ver minderd moeten worden. Het is te voorzien, dat de strijd om het bestaan zwaar zal wor den. Nu de kans om orders voor den bouw van schepen te bekomen zoo uiterst gering is, heeft de directie aanvankelijk met succes getracht opdrachten te bekomen voor bruggenbouw, waarvoor zij by de verleden jaar voltooide moderniseering, de afdeeling scheepsbouw heeft ingericht. Tot haar verba zing is evenwel door den rijkswaterstaat be sloten, de scheepswerven niet in de gelegen heid te stellen mede te dingen naar de bruggen voor het wegenplan, en werd de maatschappij ook voor andere bruggen uitge sloten. Het protesteeren bij de regeering tegen deze ernstige benadeeling heeft tot dusver nog geen afdoende effect gehad. Onder de gegeven omstandigheden mag de haspositle niet door een dividend-uitkeering worden verzwakt en stelt de directie voor, de beschikbare winst in plaats van ten deele als in 1930 geschiedde, ditmaal geheel aan de re serve voor afschijving toe te voegen. De onteigening ten behoeve van de uitbrei ding van de werf is in den loop van het ver slagjaar ten einde gekomen. Alle schadeloos stellingen zijn afgerekend en ook de kosten afgeschreven, zoodat alle voor het bedrijf be schikbare terreinen, in totaal 30 H.A., voor 1 te boek bleven staan. Op 31 December 1931 waren in dienst 303 ambtenaren, van wie 33 tijdelijke, en 1741 werklieden. Afgeleverd werdeneen motor-mailschip, genaamd „Dempo" en een motor-vrachtschip genaamd „Kota-Nopan", beide voor de N.V. Rotterdamsche Lloyd; twee onderzeebooten, genaamd „O 13" en „O 14" voor het departe ment van defensietwee Schelde-Sulzer- motoren voor de onderzeeboot „O 15"een Schelde-Sulzer hoofdmotor en drie dito hulp motoren voor het vrachtschip „Tosari" van de N-V. Rotterdamsche Lloydeen motor- brandbluschboot „Havendienst VI" voor den gemeente-havendienst Rotterdam; een lich- ..Schelde 3" voor eigen rekening...acht Schelde-Yarrow landketels aan electriciteits- bedrijven in ons land. Het gezamenlijk verwarmend oppervlak der afgeleverde scheepsstoomketels (4 stuks) be droeg 4510 vierkante voeten (420 vierk. Me ters). Ook dit jaar werden verschillende her stellingen aan schepen en machines uitge voerd. Van de op 31 December jl. nog in bewerking zijnde orders zijn sedert afgeleverd of nage noeg voltooid een vrachtschip voor de N.V. Rotterdamsche Lloydeen onderzeeboot van de O-klasse voor het departement van defen sie twee dubbelwerkende Schelde-Sulzer motoren voor het mailschip „Indrapoera" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd een Schelde- Yarrow landketel voor het Gemeente-elec- triciteitsbedrijf te Delfttwintig sluisdeuren voor de Maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken de staalconstructie voor de nieuwe electrische centrale van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf te Groningen zes ijzeren deuren voor de groote sluis te Veere voor den rijkswaterstaat te Middelburgde y'zeren bovenbouwen van twee vaste bruggen over den Sloterstraatweg te Amsterdam, voor den rijkswaterstaat. Op i Mei 1932 waren nog onderhanden een flottieljevaartuig voor het departement van defensie een motorveerboot „Prins Hen drik" voor den provincialen stoombootdienst op de Westerscheldevijf Schelde-Yarrow landketels voor electrische centrales en an dere bedrijven8 ijzeren brugge.voor de overbrugging van de Waal bij Zaltbommel voor de Nederlandsche Spoorwegen. Aan arbeidsloon werd uitbetaald 2.584.539.99. Ter toelichting van de balans meldt de di rectie o.a. het volgende De gebouwen, getimmerten en vaste inrich tingen staan te boek tegen den kostenden prijs, verminderd met de afschrijvingen. Ook ditmaal is de afschrijving grooter dan de nor male,daar op eenige activa, waarvan de res- teerende boekwaarde geacht werd grooter te zijn dan de toekomstige gebruikswaarde, dit verschil afgeschreven werd. De bouwterreinen werden opgenomen, ge deeltelijk tegen den kostenden prijs, gedeel telijk tegen door de directie daaraan toege kende waarde, liggende beneden den daarvoor betaalden prijs. Deelnemingen in en vorde ringen op ander ^ondernemingen, werden bene den de werkelijke waarde getaxeerd. De fond sen werden opgenomen tegen, den koers van den laatsten beursdag in 1Ö31indien de no teering hooger was dan 100 werden de fondsen a pari opgenomen. De post niet-of- ficieel genoteerde fondsen bestaat in hoofd zaak uit 250.000 schatkistbiljetten. Van de magazijngoederen zijn de courante artikelen opgenomen tegen inkoopsprijsin de geval len, waarin de tegenwoordige marktprijs lager is, werden de goederen tegen dien lageren marktprijs berekend. De minder courante ar tikelen werden tegen voorzichtige taxatie prijzen opgenomen. De onderhanden werken voor rekening van derden werden volgens goed koopmansgebruik gewaardeerd. De verlies- en winstrekening over 1931 geeft in crediet aan uitkomst van diverse werken 2.999.416.14huur gebouwen en er ven f 28.280.42, exploitatie woningen 4.762.75 expeditiekantoor haven f 186.69. De debetzijde geeft aaninterest 77.560.37 salarissen en algemeene onkosten 788.310.45 bijdragen ten bate van perso- neelbelangen 100.466.15 ondersteuning ge wezen beambten 3.880.27kosten ongeval lenwet en arbeidscontract 176.106.33 kos ten invaliditeitswet 61.939.99 onderhoud gebouwen ƒ2013.73; exploitatie Dok te Vlissingen f 1.658.10 afschrijvingen 1.209.566.13; reserve voor afschrijving 475.000. De balans op 1 Januari 1932 geeft aan passivaaandeelenkapitaal 5.000.000, niet uitgegeven 3.000.000) 2.000.000staat der Nederlanden 1.978.474.04crediteuren 830.112.05 vooruitbetalingen op werken in behandeling f 8.936.408.84 onopgevraagde di videndbewijzen f 1450pensioenfonds 124.936.76blijvende rentetrekkers wegens ongevallen 256.933.98 reserve voor onge- vallenkosten 669.602.88 statuaire reserve 555.243.35 j assurantie eigen risico 87.048.89 assurantie-reserve 100.000 re serve voor onderhanden werken 600.000, re serve voor afschrijving f 975.000. De activa zijn gebouwen enz. f 5.616.818.31 buiten gebruik gestelde vaste inrichtingen 1; fabrieksterreinen ƒ1; te sloopen activa 1 dok te Middelburg ƒ1; losse machinerieën en gereedschappen 1; gereedsch. in centr, ma gazijn ƒ1; vaartuigen ƒ1; meubilair fl; bouwterreinen 18.127.65 woningen Glacis f 35.000 deelneming in en vorderingen op andere ondernemingen 60.912.11officieel te Amsterdam genoteerde fondsen 572.592.65 (w.v. 341.960.83 ten behoeve van derden) niet-officieel genoteerde fondsen 256.638.10 magazijngoederen 923.784.11 onderhanden werken voor rekening van derden 8.494.497.91 idem voor eigen rekening 32.290.62 debiteuren f 908.939.08 kas en bankiers f 190.459.55 te vorderen interest 1.911.41 te vorderen huur 2.090.57on kosten 1.140.73. N.V. Nationaal Bezit van aandeelen Kon. Maatsch. „de Schelde". In de heden te Vlissingen gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders van obscure, mondaine nachtgelegenheid wordt het onkreukbaar eerlijke paar voor „stein- reiche Leute" aangezienze worden in een speelhol gelokt en volgens de regelen van de kunst uitgeplunderd, maar ten slotte komt toch alles terecht. Want de brave kassier wordt zelf directeur en zyn assistent krijgt zyn dochter. En is dat niet het meest ge lukkige slot van alle verwikkelingen? Het hoogtepunt van deze film ligt in alle opzichten in het middendeel, in de Engelen- bar. Dat is film, verbazend knap gemonteerd. Schitterend wordt de dronkemansrol ge speeld, schitterend is de nabetrachting van dezen nacht vol emoties. Hoofdzakelijk gaat het in deze rolprent om Pallenberg, die aller kostelijkste momenten heeft. Maar ook zijn medespelers zijn de volle aandacht waard. Het andere hoofdnummer doet nog meer l&ch-salvo na lachsalvo ontbranden. Het is een aaneenschakeling van de meest barre nonsens, welke we ooit zagen en welke geba seerd is op de buitengewone handigheid van een hoornblazer om zijn sergeant zijn meis jes te ontfutselen. Die toeterman is een pracht-type, allerkostelijkst. Onmogelijk is het om al die dwaasheden, reageeren op be paalde situaties, zonderlinge dingen en zon derlinge omstandigheden na te vertellen. Maar dat u lachen, gieren, ja brullen zult om den humor, de gijn en de clownerie, dat ga randeeren we. In het voorprogramma nieuws uit binnen- en buitenland benevens Mickey Mouse op de eland-jacht, pikant van rhythme en typisch door geluidseffecten. Een amusant-program voor de komende feestdagen. Een schater-programma j Alhambra-Theater. Afrika s-preekt Watt en f2 Watt als Detectives. Het is jammer, dat de zeer interessante reportage-film „Afrika spreekt" van den Colorado-Afrika expeditietocht, onder leiding van den onderzoeker Hoefler, zoo vlak ach ter „Trader Horn" komt. Afrika en een ze kere neger-vereering doen opgeld. Scherp heeft de onafhankelijke Nederlandsche film- critiek de scène veroordeeld, waarin een leeuw (ongeluk of moord uit zorgeloosheid) een neger opvreet. In de voorstelling alhier is het ongeluk bij de leeuwenjacht terecht gesupprimeerdde versie is Duitsch. Aan de hand van een reliëfkaart ovei1 Equatoriaal Afrika met tal van vreemde stammen, doen wij de reis van West- (La gos) naar Oost-Afrika (Mombassa) door den Congo, langs de bronnen van den Nijl, door het land der Pygmeeën en dat der lippen- negerinnen. De ontmoetingen en avonturen op dezen langen zwerftocht waren legio. In de moe rassen werden rhinocerossen en olifanten gefotografeerd. Daarna de trek over de bergen naar de vlakte van het Tanganjika- meer, het rijkste jachtgebied ter wereld. Wij leeren de zeden kennen van de dwergnegers, de toepassers van het proefhuwelijk en zien een schuilplaats bouwen in de vlakten van Oeganda, waar de geluidscamera de natuur geluiden absorbeert. Ooievaars, gazellen, apen, cheetchen, vossen, zebra's, tapee-herten, gi raffen, flamingo's, den neushoorn, al dit ge dierte zien wij in hun ware leven. De im- pralla-antilopen, die sprongen maken van 12 meter lang en 5 a 6 meter hoog, verbazen ons 't meest. In stijgenden climax doorleven wij de leeuwenjacht, die een neger het leven kostte, en aanschouwen de ceremonieën der woeste leeuwenjagers. De reis was 22.000 KM. en bracht een schat van wetenswaardigheden en weten schappelijke winst mee, deze geluidsfilm „Afrika spreekt". Watt en /2 Watt zijn door hun vroolijkö comedie's geziene gasten. Ook nu weer weten zij in hun rollen van eigenaardige detectives het publiek op hun hand te krijgen. Hun grappen en grollen zijn ook vaak onweer staanbaar, vooral door de typische naïviteit, die tegelijk van slimheid getuigt. Zeer mooi zijn ook de opnamen van den Duitschen Rijn en enkele Duitsche steden. Vlissingsche Athletiek-vereenïgïng ^„Marathon". Afstandsmarschen. Op 2en Pinksterdag worden door deze ver- eeniging wandeltochten gehouden, waarvoor zich 96 personen, zoowel van buiten als uit onze stad hebben laten inschrijven. De start heeft plaats om 8.45 uur vanaf de achterzijde van het Grand Hotel Britannia, waarna de volgende stadsroute wordt geno men Boulevard, Coosje Buskenstraat, Spuix straat, 3eUamypark, Nieuwen dijk, Walstraat, Glacisstraat, Scheldestraat, Singel, Keersluis, Lnxor-Theater. De "brave Zondaar, Sergeant, ze gooien met steenen. De berichten, dat Max Pallenberg, de grootste Duitsche karakterkomiek, voor de film zou gaan spelen en dat die eerste film zou staan onder leiding van Fritz Kortner, die daarmede zyn eerste film regisseerde, wezen op een belangrijke gebeurtenis in de filmwereld. Een gebeurtenis, welke met de beste verwachtingen werd tegemoet gezien, en welke niet alleen bij de première, doch cok bij de volgende voorstellingen een bui tengewoon succes bleek. Pallenberg bleek een eerste kracht filmspeler en ook de verdere bezetting met Heinz Rühmann, Dolly Haas, Fritz Grünbaum en anderen was een succes. En Kortner leverde een regie-prestatie van beteekenis. Polgar en Kortner schreven het manus cript, dat zij ontleenden aan Katajew's ro man „Defraudantes". In hoofdzaak komt. de inhoud neer op de lotgevallen van den hoofdkassier (Max Pallenberg) en zijn onaf- schedelijken metgezel, den klerk (Heinz Rüh mann), die naar Weenen trkken om hun directeur een som gelds te brengen. De di recteur is niet meer in zyn hotel, doch in de Engelbar. Daar houdt men ons tweetal voor gasten van den directeur en een stormach tige nacht met een dansende negerin en messenwerpende kozakken volgt. In deze bovengenoemde N.V. bleek uit het uitgebrach te jaarverslag, dat gedurende het boekjaar 1931 15 gewone aandeelen zijn uitgegeven, waarvoor een gelijk aantal aandeelen N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" werd ingebracht, beide soorten van aandeelen volgestorteen en ander in overeenstemming met de statu ten. De In het bezit der N.V. zijnde aandeelen N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" zijn pari op de balans opgenomen. Daar de N.V. „de Schelde" over 1931 geen dividend uitkeert, is de raad van beheer niet in staat op de gewo ne aandeelen der vennootschap een uitdeeling te doen, na goedkeuring van balans en winst en verliesrekening is dividendbewijs nr. 13 der preferente aandeelen van 17 Mei a.s. af met 40 ten kantore der N.V. betaalbaar.. Uit de balans blijkt o.a. dat de N.V. be schikt over 1685 aandeelen ad 1000 van Kon. Maatsch. „de Schelde".

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1