500 300 25 TIANSVALIAIIJWIELEK VRIJDAG 13 MEI 70e Jaargang 1932 jjtjaïê: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walsiraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen eerste blad 'ml EN PROVINCIENIEUWS KERK EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN LUCHTVAART MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN SPORT IMO. 113 VLISSINGSCHE COURANT I AB0NNEMENTSPRIjSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOctjmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl.—.alles tegen vooruitbetaling. ne abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger E AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" pit nummer bestaat uit 2 bladen Tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeesters enz. Ged. Staten van Zeeland, overwegende, dat het wenscheljjk is gebleken, om een tij- jke korting toe te passen op de jaarwed van de burgemeesters, secretarissen en [ontvangers der gemeenten in Zeeland, zulks |met ingang van 1 April 1932 gezien de berichten van de raden der ge- |meenten gelet op de adviezen van het hoofdbestuur ren van het bestuur der afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van gemeen- |te-ambtenaren besluitengedurende een tijdvak van drie I jaren, ingaande 1 April 1932, zal op de wed- tien van de burgemeesters, de secretarissen j. en de ontvangers der gemeenten in Zeeland tijdelijke korting worden toegepast op t volgenden voetvoor hen, die gehuwd |zijn en voor hen, die gehuwd zijn geweest, Vo van de eerste 2000 en 5 van het [meerdere der jaarlijksche bezoldiging en voor (hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd ■zijn geweest, 2/2 van de eerste 1000 en 15 van het meerdere der jaarlijksche bezol- g, een en ander met uitzondering van [het bedrag, hetwelk aan kindertoelage wordt [genoten. Aan dit besluit is goedkeuring verleend bij [^on. besluit van 24 Maart 1932, De opening van het zeebad en het strandstoelenterrein. Door Burg. en Wefch. is de opening van het zeebad, het volksbad en het strandstoelen- terrein bepaald op Zaterdag 14 Mei. Sluiting der gemeente-bureaux op 3en Pinksterdag. Wij vestigen de aandacht op de bekendma king van Burg. en Weth. betreffende de slui ting der gemeente-bureaux op den derden De winkelsluiting. Wij vestigen er de aandacht van de win- keiiers op, dat de tweede en derde Pinkster- 5 volgens de winkelsluitingswet beschouwd [worden als gewone werkdagen. De winkels en gedurende die dagen dus geopend zijn van des morgens 5 tot des avonds 8 uur. Toelating R.H.B.S. Belanghebbenden worden attent gemaakt op de in dit nummer voorkomende adverten- I tie, betreffende toelating tot de Rijks Hoogere I Burgerschool alhier. Oud-archief. Aan het jaarverslag betreffende het Oud- Archief der gemeente Vlissingen over 1931 to het volgende ontleend t Behoort niet tot de aangenaamste plich ten van een archivaris een jaarverslag uit te brengen, dat zich bepalen moet tot enkele algemeenheden meer of minder vaag en ver der zich verdiept in details, welker dorre op somming slechts door een hoogst enkele zal worden gelezen. De belangstelling voor het Voorbije van vele jaren her is uit den aard der zaak veel en veel grooter, daar de be langrijke historische feiten eener stad vaak deelen zijn van het geheel van 's lands ge schiedenis. Temeer klemt dit, als men meestal n°2 Uid tekort komt voor het naarstig bij eengaren van gegevens om een gedeeltelijk vernietigd archief te kunnen reconstrueeren, Aefc voldoen aan de weetgierigheid van joovelen, die iets naders willen weten om trent gebeuren of gewoonten van vorige eeuwen. Gelukkig mag Ik wel zeggen, en nu kom ik ep het bovengenoemde onderwerp, werd ik bijgestaan door een volijverig personeel, dat oieer dan den voorgeschreven tijd werkzaam s' Zoowel de concierge als de mij toege- voegde assistent vervullen ik behoef het oigenlijk niet te zeggen uitnemend hun Pucht en de eerste, altijd in het gebouw aan- We2ig, is te allen tijde dienstvaardig en tracht teet zijn beste krachten mij hand- en span diensten te verleenen, zoodat hij evengoed amanuensis als concierge kon heeten. Mijn assistent verleent mij trouw bijstand, ook ^ls i^ee voor hem gesalarieerde uren verstre den zijn en dus is er alle reden tot tevreden- neW wat het personeel betreft. Het gebouw voldoet aan alle redelijke schen, mits het in de natuur niet onredelijk °U(i is» want dan is het gebouw meer tot onserveering van het levenlooze geëigend bewaring van de vitaliteit van wat cxt en ademt.- De Oostenwind vindt nl. een vrij oord in de werkkamers van den titularis, terwijl een gashaard niet bij machte is krachtig genoeg paal en perk te stellen aan het verstijvend element. Bovendien vrees ik, dat de Museumeischen mij langzaam maar zeker zullen verdringen, terwijl de Archief behoeften een krachtige reagens uitoefenen. Dit moet echter ten slotte uitloopen op een overwinning van het eerste, daar museum- voorwerpen uit den aard der zaak niet op getast kunnen worden, wat met archiefstuk ken nog wel het geval kan zijn. Met andere woorden, het gebouw dreigt binnen afzien- baren tijd te klein te worden voor de com binatie van Archief en Museum. In verband met den aangroei der archief bibliotheek heb ik mij genoodzaakt gezien enkele stalen rekken aan te schaffen, maar dit is een verblijdend verschijnsel, daar ook hier stilstand achteruitgang zou beteekenen. De betere verdeeling van een en ander staat in verband met de inventarisatie. Wat deze betreft moet ik verwijzen naar vorige jaar verslagen, want in dit opzicht zijn nog steeds de wenschen pia vota gebleken en de eenigs- zins plausibele oplossing, waar ik vorig jaar over repte, schijnt een blijkbaar voor het ge meentebestuur onoplosbaar probleem. „Op de kwestie teruggekomen" is er althans niet. Het Stedelijk Museum. Uit het jaarverslag van de oudheidkundige commissie betreffende het Stedelijk Museum over 1931 blijkt, dat het bezoek aan het Mu seum dit jaar in vergelijking met andere jaren onbevredigend was, daar het de 500 niet kon bereikenwel werd het Museum bezocht door 95 leerlingen van buiten, maar uit de gemeente door slechts 54 leerlingen (school E en I). Het aantal contribueerende leden is van 162 teruggeloopen tot 148. Een belangrijke aanwinst van dit jaar is de aankoop te Amsterdam van een verguldzil veren beker van het Vlissingsche kuipersgilde, uit het jaar 1704. De belangrijke aankoopsom werd voor meer dan de helft gedekt door giften van particulieren, aan wie hier onze oprechte dank wordt gebracht. Naar aanleiding van dezen aankoop pu bliceerde ik een negental artikelep als weer slag van een studie over de Vlissingsche gil den, respect, in de „Vliss. Courant" (24 Dec. '31—-27 Febr. '32) en het „Alg. Handelsblad" (18 Jan. 1932 Avondbl.). Onder de geschenken neemt om het ori- gineele een eerste plaats in een antieke ijze ren sleutel uit de middeleeuwen, die volgens prof. Holwerda wel uit de 10e eeuw, althans uit de middeleeuwen kan dateeren. Hij is ge vonden by het maken van den aanlegsteiger van de ferryboot. KOUDEKERKE. Kingrijdery. Dinsdag 3en Pinksterdag zal door 24 jon gelingen worden deelgenomen aan het aloude steekspel, waarbij om 2 wisselprijzen wordt gereden. KOEWACHT. Echtelijke ruzie. Woensdagavond kwam zekere W. uit Ste- kene, aan de woning van zijn schoonouders te Koewacht, alwaar sinds eenige dagen de vrouw van W. verbleef die hem had verlaten omdat hij haar eenige dagen te voren ge dreigd had te zullen van kant maken. W. verscheen in een auto en was onder den in vloed van drank. Zooals dat in 'n dergelijken staat de gewoonte is, verlangde hij van zijn vrouw onder groot misbaar, dat zij met hem mede zou gaan naar de echtelijk woning. De vrouw had hier blijkbaar niet veel zin in, wat er toe leidde dat het kabaal zoo erg werd, dat men genoodzaakt was de hulp van de politie in te roepen, die weldra verscheen en W. ter kalmeering eenigen tijd opbergde ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Achteraf bleek dat maar goed te zijn ge weest, want bij fouilleering van W. werd op hem een met scherp geladen revolver en nog eenige losse patronen gevonden, die veilig heidshalve door de politie werden in beslag genomen. THOLEN. Ernstige botsing. Een ernstige botsing had gisterenmiddag cp den weg Bergen op Zoom—Tholen nabij het klooster plaats tusschen de Thoolsche tram, die te 14.45 uit Tholen was vertrokken en een vrachtauto der tram-mij., die uit een zijweg kwam aanrijden.De chauffeur had de signalen van de tram niet gehoord, zoodat een botsing plaats had. De auto werd door de locomotief gegrepen en tegen een boom ge slingerd. Ze raakte Idem tusschen een boom en een eerste klas wagon en is geheel ver nield. De chauffeur bekwam geen leteï. De achterzijde van het tramrijtuig werd gedeeltelijk vernield evenals het voorbalkon van den tweeden wagen. In den le klas-wagon zaten 7 reizigers, van wie twee heeren een lichte verwonding op liepen. De materieele schade is zeer groot. Autobus-vergunningen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten 1. aan G. de Waal te Zierikzee vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Bruinis- se over Oosterland en Nieuwerkerk naar Zie rikzee, en omgekeerd 2e. aan J. J. van Zweden te Nieuwerkerk vergunning te verleenen tot het in werking houden c.q. brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Bruinisse over Oosterland en Nieuwerkerk naar Zierikzee, en omge keerd 3e. aan C. H. van Oeveren te Zierikzee ver gunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Zierikzee over Kerkwerve, Duivendijke en Eikerzee naar Oudendijke (gemeente Elle- meet), en omgekeerd. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de achtste zitting van de algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk is behandeld het advies van „Kerk en Zending" met betrekking tot een voorgestelde invoeging in het reglement op de vacaturen, volgens welke zendingen, als zij vijftien jaren in dienst zijn geweest in Indië en niet kunnen terugkeeren, onder zekere voorwaarden als predikant in de Ned. Herv. Kerk kunnen be roepen worden. Het advies zal worden over gebracht aan de synode. Een verzoek van het Christelijk persbureau om steun zal aan de synode worden overge bracht. Van den pensioenraad kwam in een schrij ven over de invoering van het reglement van de kas tot aanvulling van het rüksemeritaats- pensioen. De invoering had een gunstig ver loop 1281 predikantsplaatsen hebben hun bijdragen betaald en 125 personen boven 61 jaren eveneens. Deze kas kon dan ook dade lijk ten volle functioneeren en de eerste uit- keeringen geschiedden aan hen, die er recht op konden doen gelden. Het totaal bedrag der uitkeeringen is f 13.506. Er waren 74 predi kanten, die niet voldeden aan de bepalingen. Zes ringen weigerden ook na herhaalde aan schrijving de bijdrage voor de vacante plaatsen ten laste van den kring te brengen. Aan de synode zal worden voorgesteld door middel van de kerkelijke besturen èn de rin gen èn de predikanten te bewegen aan de verplichtigen te voldoen. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan de Christ. Burgerschool in de Lange Singelstraat te Middelburg (hoofd de heer S. Brouwer) is benoemd de heer A. J. Lavooij, in gelijke functie aan de Christ, lagere school (hoofd de heer B. de Jager) alhier. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren H. F. Huzink, I. J. Hooftman, P. J. Sikkes, K. G. Visser, H. H. de Wit, C. Schavemaker, allen leerlingen van de De Ruijterschool. Inspectrlce nijverheidsonderwijs. Bij Kon. besluit van 10 Mei is benoemd tot inspectrice van het nijverheidsonderwijs, be last met het toezicht op het landbouwhuis- houdonderwys en het nijverheidsonderwijs voor meisjes ten plattelande. mej, G. G. Smit, thans adjunct-inspectrice. Rechtbank te Middelburg:. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Veroorzaken van dood door schuldC. V., chauffeur te Wemeldinge, vrijspraak. Overtreding arbeidswetJ. O. D., 35 jaar, orgelfabrikant te Goes. Bevestiging vonnis waarvan appel met uitzondering van de straf, 2 maal f 15 boete subs. 2 maal 15 dagen hech tenis. Overtreding motor- en rüwlelwet i J. O. landbouwer te Zierikzee. Bevestiging vonnis waarvan appel, 20 boete subs. 3 dagen hech tenis. Overtreding jachtwet: B. v. F„ 47 Jaar, koopman te Goes. Bevestiging van het vonnis waarvan appel, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis en verbeurdverklaring niet in be slag genomen geweer of 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. UDDINGFAJB&.ZEJ<L C O^ONrNOBJST- Koopen en niet betalenJ. J. H., 43 jaar, schilder te Axel, vrijspraak. DiefstalC. P. W., 40 jaar en J. F., 34 jaar, arbeiders te Biervliet 25 boete subs. 14 da gen hechtenis voor ieder. OplichtingC. M. 27 jaar, tuinder te St. Laurens, in voorarrest, 5 maanden gevange nisstraf met aftrek voorarrest. Valschheid in geschrifte, oplichting, ver duistering J. A. F. de P-, 23 jaar, te Middel burg, 6 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. OntuchtC. L. D., 49 jaar, bierbrouwers knecht te Hulst, in voorarrest, 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Verduistering. Voor de rechtbank te Middelburg heeft heden terecht gestaan de ontvanger der ge meente 's-Heerenhoek, verdacht van verduis tering in dienstbetrekkking. Het O. M. eischte tegen verdachte V/2 jaar gevangenisstraf. Zjjn pink laten amputeeren voor een ongevallen-uitkeering. Een 26-jarige tuinder uit s-Gravezande heeft voor de rechtbank te 's-Gravenhage terechtgestaan wegens valschheid. in ge schrifte. Verdachte had den pink van zijn rechter hand laten amputeeren om ƒ1500 van de ongevallenmaatschappij uitgekeerd te krijgen en had daartoe de handteekening van den dokter vervalscht op het aanvraagformulier. Tegen hem werd 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem overeenkomstig dezen eisch. Brandstichting. Voor de rechtbank te 's Bosch stonden te recht twee boerenzoons uit Eindhoven, die veel misbruik maakten van sterken drank en daardoor in een toestand raakten waarin zij niet meer wisten wat zij deden. Zij hebben in September 1931 op 18 plaatsen brand e- sticht. De eene verdachte stak zelfs de boer derij van zijn ouders in brand en ging in de schuur liggen slapen. Bij al deze nachtelijke brandstichtingen waren vele menschen in levensgevaar. Er kwam veel vee om, maar menschenlevens waren niet te betreuren. Verdachten zijn psy chiatrisch onderzocht, maar geheel normaal bevonden. De eisch tegen ieder der verdach ten luidde zes jaar gevangenisstraf. Luchtdienst VlissingenRotterdam. De luchtdienst van de K.L.M. voor de lijn Rotterdam-—Vlissingen zal op Maandag 16 Mei (tweede Pinksterdag) worden gewijzigd, waarvoor wij naar achterstaande advertentie verwijzen. Reisplan Van Meerlant, Het volgende reisplan is vastgesteld voor Hr. Ms. mijnlegger „Van Meerlant", als op leidingsschip voor adelborsten, onder bevel van luitenant ter zee le klasse P. A. Gallas 13 Juli vertrek van Vlissingen15 Juli aan komst te Southampton; 18 Juli vertrek van Southampton 20 Juli aankomst te Oostende; 22 Juli vertrek van Oostende23 Juli aan komst te Willemsoord. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine. Sergeant-ziekenverpleger H. C. Louwhoff van marinehospitaal naar kazerne Willems oord. Sergeant-ziekenverpleger W. Sanders van kazerne Willemsoord na.ar Vulcanus. Majoor-machinist N. Mooij van Van Speijk naar idem. Sergeant-hofmeester G. J. L. Kenis van idem naar Kon. Instituut. Ondervolgende schepelingen zijn geslaagd voor hoogeren rang Kwartiermeester J. J. van Rooien, idem J. van Roode, idem A. Rietveld, idem B. J. C. Wagemans. idem W. Schink. MOOIER, STERKER BILLIJKER! AgentFRANK LAGENDIJK, Singel Korporaal-torpedomaker J. Lenstra, idem; J. G. Mosterdijk, idem D. Kokkelink, idem A, Witsiers, idem W. H. C. van Linden, idem J« J Bol, idem M. P- de Kam, idem R. M. A, van Kralingen, idem W. van der Tuin. Bij Kon. besluit van 21 April is aan det$ gepensionneerden luitenant-kolonel met den titulairen rang van kolonel, J. M. van St^iu Callenfels, toegekend de titulaire rang van generaal-majoor. De rijkswaterstaat heeft het vernieuwen van het remmingswerk vóór de middensluis in de buitenhaven te Hansweert, met bijko mende werken gegund aan de N.V. A. van dé Straaten Aannemersbedrijf te Hansweert voop 12.440. De rijkswaterstaat heeft het uitvoeren van zuigwerk in de zuidelijken mond van het Bra- bantsche vaarwater (Oosterschelde) gegund aan de N.V. Baggerwerken De Vries en Vari de Bosch te 's-Gravenhage voor 21.900. VOETBAL. De promotiewedstrijden om een plaats iiï dn eerste klasse hebben een groote verrassing opgeleverd, doordat Middelburg in Valkens- waard won. Eenige dagen tevoren had Mid-? delburg thuis van de Valken verloren, waarbij de Valken een klasse beter speelden dan huh tegenstanders. De Valk was er Zondag 11, totaal uit, waarvan Middelburg profiteerde. Men staat hier weer voor een der raadselen van het voetbalspel. Deze uitslag zal nu toch wel letterlijk niemand verwacht hebben. Doop dezen uitslag komt Middelburg weer sterk naar voren en het is niet onmogelijk dat da Zeeuwen nog te elfder ure met het eerste* klassersschap gaan strijken, nadat ze de vorige week nog weinig kans hierop hadden. Met de Pinksterdagen valt de beslissing. Op tweeden Pinksterdag komt Juliana te Mid* delburg op bezoek. De Zeeuwen moeten dezeni wedstrijd winnen om hun aanspraken verder te kunnen doen gelden. Of Middelburg erin zal slagen het eersteklassersschap een feit té maken zal verder afhangen van den uitslag van den wedstrijd de Valk—Helmond. Win nen de Valken dezen wedstrijd, dan zijn ze safeze hebben dan 9 punten. Middelburg kan het maximum tot 8 punten brengen. In theorie moet de Valk winnen, want te Hel mond wisten de Valken gelijk te spelen nu er zooveel op het spel staat zullen de eerste klassers zich waarschijnlijk niet ten tweeden male laten verrassen. Men is echter, huiverig voor zichzelf een voorspelling te ma* ken als men de verrassende uitslagen be* schouwt die al gevallen zijn. Hoewel Juliana geen kans meer had, heeft ze toch thuis tegen Helmond flink van zich afgebeten en revanche genomen over de in Helmond ge leden nederlaag. Als Helmond op Pinksteren in Valkenswaard wint en Middelburg thuis Juliana weet te kloppen, promoveeren de Zeeuwen naar de eerste klasse. Tweede Pink sterdag wordt dus een dag van groote span ning. Voor de betrokken clubs geldt het thans erop of eronder. Vlissingen maakt met de Pinksterdagen met het eerste elftal een uitstapje naar Bel gië. Gespeeld zal worden tegen de S. C. Veurne, een plaats gelegen in de nabijheid! van de Panne. Verder zal een dag besteed worden voor een bezoek aan Brugge, waar he, elftal, etc. op uitnoodiging van trainer Van Halme naar toe zal trekken om daar zün gast te zijn. INSIDER.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1