1000 500 300 150 100 25 PUBLICATIE-PU-PILLEN I eerste blad WOENSDAG 4 MEI Plaatselijk Crisis-Comité No. 105 70e Jaargang 1932 gilfWi: fint F. Ml SE HUI Ir., Hfilslrul 5S-S0, Vlissingen. Itltl. Poslritai«gfS2ll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS LAND- EN TUINBOUW VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meerlOct.(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1—5regels fl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wegens den Hemelvaartsdag zal Donderdag 5 Mei de „VHs- singsche Courant" niet ver schijnen. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen: Bijdr. personeel brou werij „de Meiboom" 7.67 Bijdrage Christ. Ulo school - 2.50 Vorige opgave -2901.38 Totaal ƒ2911.55 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Een dankbetuiging. Het bestuur van den Vlissingschen Oranje- tod ontving heden het volgende schrijven Paleis Noordeinde, 3 Mei 1932. „In opdracht van Hare Koninklijke Hoog- heide Prinses Juliana heb ik de eer den Vlis singschen Oranjebond Haren dank over te gen voor de gelukwenschen, Hare Ko ninklijke Hoogheid aangeboden ter gelegen heid van de herdenking van Haren geboorte- ag". De Kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana, (w.g.) J. C. BAUD. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-comité werd ontvangen van de Marine te Vlissingen f 22,35. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over April. Leeszaal: Gedurende de maand April bedroeg het aantal bezoekers in de leeszaal (kranten, tijdschriften, studie) 580, d.l. vrouwelijke en 534 mannelijke bezoekers. Het gemiddelde bezoekcijfer was 22 per dag. Voor April 1931 luidden deze cijfers respec tievelijk 495, d.i. 73 vr. en 422 m. Uitleenbibliotheek: April bracht 17 nieuwe leden aan en 15 nieuwe werklooze lezers. Het aantal lezers bedroeg 1598 en het aantal uitgeleende boeken 1934. Gemiddeld werden per uitleendag 1 2 nieuwe leden ingeschreven en 149 boeken Uitgeleend aan 123 lezers. In April 1931 bdroeg het aantal lezers 964 «i het aantal uitgeleende boeken 1759. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Haydn-Tierdenking. Jaap Stotijn. Britannia. Voor het concert van gisterenavond was ^programma samengesteld, bijna uitslui- gewijd aan Joseph Haydn, teneinde den 200sten geboortedag van dezen gemalen Oos tenrijker te herdenken. Alzoo heeft Theo Höfelein nogmaals naar vermogen Vlissingen Jaten deelnemen aan de gebeurtenissen, wei- je het Haydn-jaar 1932 kenmerken en het tart der muziekwereld in verhoogde stem ming doen kloppen, want na „Die Jahreszei- ten'^ door de zangvereeniging „Looft den Heer", volgden thans door de „Instrumen tale' een ouverture, twee symphonieën, een piano- en een hoboconcert. Een kamer- muziekavond met kwartetten van den com ponist zou tot een pracht-trias lelden en Jen naam van Haydn in algeheeje jubi- «umglans en -klank brengen. Maar deze zal, jn verband met de tijdsomstandigheden, he- aas wsl tot de vrome wenschen blijven be doren. ')Ge muziek is van alle kunsten de meest echt-menschelijke, de meest algemeene", zel- e de Duitsche philosoof, letterkundige en jldgenoot van den toondichter, Jean Paul échter (1763—1825). Haydn's vlijt was norm en van het talent, dat dezen van den emei geboren kunstenaar gegeven was, pp ky weer een rijke en gelukkige gave om er het menschdom mede te dijken en blijde te maken. En met ver nieuwd enthousiasme hebben we ons ver heugd over zijn verschijning van blijvend stralend gesternte aan den muzikalen hemel. En zoo werd ook dit concert een waardig teeken van erkentelijkheid bij het thans le vend nageslacht. Haydn's kunst is onvergankelijk, omdat ze de eeuwige schoonheid in zich draagt. Zijn geest is van alle tijden en in zijn muziek klopt de gansche Weensclie vroolijkheid, van de natuurlijke innigheid tot de dolle uitge latenheid, al weet hij ook ernstige tonen aan te slaan. En van die tintelende muziek, sprankelend van blijheid en levensvreugde heeft de „Instrumentale" ons met milde Land gegeven. Het concert dan opende met de ouverture van de opera „L'isola disabitata", waarin het pittige, fleurige Vivace gevolgd wordt door een eenvoudig Menuetje in Italiaanschen stijl. Het orkest liet zich onder leiding van zijn eminenten dirigent reeds van stonden aan van zijn beste zijde kennen, het werk werd vlot en goed gespeeld. Twee sympho nieën no. 8 (98) in Bes gr.t. en no. 2 (104) in D gr.t. boden het ensemble volop ge legenheid tot ontplooiing van brillant orkest- spel. De twee prachtige werken werden ver rukkelijk van vreugde, voortreffelijk van klank en met buitengewoon verzorgde phra- seeringen, fraaie dynamiek en uitbeelding der tegenstellingen gespeeld. Die heerlijk zin gende violen, die kleurige variatie in den melodie-stroom door het blazers-element, dat „koraalgezang" uit het Adagio, die tee- derheid en stille poëzie uit het Andante, die vaart uit het Presto, die opvallend mooi en warm van toon gespeelde viool-solo (mevr. S. Höfelein—Bekker), die trekjes voor hobo (Stotyn), 't zijn- alle reminiscenties, welke we gaarne vermelden. Er is trouwens door het geheele orkest den geheelen avond met animo en overgave en geacheveerd gemusiceerd, ook in de accom- pagnementen van Haydn's piano- en hobo concert, waarin Jaap Stotijn als solist op trad. Het klavier-concert in D gr. t." werd door hem buitengewoon mooi van opvatting vertolkthet orkest stond den kundigen pianist, die uit het hoofd speelde, uitmuntend bij en een volmaakte eenheid werd gevormd. Bijzonder waren zijn cadenzen en de finale, Rondo all' Ongharese, waarin de triangel de vroolijkheid nog komt verhoogen, klonk ge prononceerd rhythmisch en zeer duidelijk van phraseering. Vóór alles is Stotijn echter hoboïst. En een van extra-klasseHij heeft een prachtige manier van spelen, een lyri- schen en virtuozen stijl, een toon vol charme en een uitnemende techniek. Inderdaad ver rukkelijk heeft hij het hoboconcert in C gr. t. gespeeld, zeer muzikaal, met perfectie van voordracht, voortreffelijk, magnifiek. En dan wijzen we nog eens op het fijnzinnige An dante, de variaties op het hoofdthema uit het Rondo en de cadenzen. Het orkest gaf ook hier een prachtig volgzame bewonderens waardige begeleiding, nauwelijks hoorbaar, doch toch scherp transparant, in de pianis simo's. En zoo kent thans ook Vlissingen Haydn's hoboconcert, waarvan velen het be staan niet eens vermoedden. Met deze schit terende interpretaties ontketende de solist een ware geestdriftzeer innemend betrok hij directeur, concertmeesteresse en orkest in de hem gebrachte hulde. Tot besluit werd Weber's „Aufforderung zum Tanz" ten gehoore gebracht; verleide- lyk-elegant werd het brillante, moeilijke werk, waarin twee oud-stadgenooten de heeren A. S. J. van Kesteren (piccolo) en Okko Bekker (cello) alsmede de heer Hollaers (clarinet) nog even op den voor grond traden, gespeeld. Er was voor dit concert, dat onder Höfe- Iein's artistieke leiding een merkwaardige avond in het Vlissing's muziekleven is ge worden, veel belangstelling en warm applaus. Theo Höfelein werd ter eere van het 5e con cert der „Instrumentale" gelauwerd. De steeds actieve directeur van Britannia, de heer B. van Dijk Soerewijn, had een in tiem gezellig milieu geschapen en door bloe men en planten luister bijgezet aan deze Haydnherdenking. Ten slotte een opmerkingeen volgende maal verheffen we ons ook in Vlissingen van onze zitplaatsen om een solist te huldigen. O. Gemeentelijke arbeidsbeurs. BÜ den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier, staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, I behanger, 1 bouwkundig opzichter teekenaar, 1 mastieker, 18 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 metselaars, 12 opperlieden, 11 schilders, 2 stucadoors, 22 timmerlieden (w.o. leeii.)6 ververs, 1 wegen maker, 1 betonwerker, 4 politoerders, 1 stof feerder, l machinale houtbewerker, l was- scher, 2 schoenmakers, l teekenaar bekend met werktuigkunde, 493 metaalbewerkers (w.o. 155 tijdelijk werklo 1 bierbottelaar, 1 slager, 8 brood- en banketbakkers, 2 koks, 1 bloemist, 5 magazijn-bedienden, 1 winkel bediende, l sleper, 1 slooper, 5 chauffeurs, 2 kellners, 8 loopjongens, 18 transportarbeiders 33 kantoorbedienden (waaronder 3 vrouwe lijke), 1 steno typiste, 1 scheepsbouwkundig teekenaar, 3 werksters, 6 portiers, loopers enz., 34 varensgezellen (w.o. mechinisten, stuurlui, matrozen, stokers enz.) en 93 losse arbeiders. Totaal 817 ingeschrevenen, vorige week 815 personen. Alzoo een vermindering van 2 werkzoekenden. Voorts waren 96 personen in de werkver schaffing geplaatst. MIDDELBURG. Agentschappen NederL Bank. Als plaatsvervangende agenten van de Ne- derlandsche Bank zullen te Middelburg op treden de heeren mr. M. C. van der Minne en J. O. Blaupot ten Cate. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Groene damesband bij Boers, Vliss. straat E 4gouden broche bij Van Eijkeren, Abeele A 252 zwart calotje bij Melse, Vliss. straat E 60huissleutel bij Hendriks, Marnixplein C 54. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. C. Minderhout, E 66 van Middelburg J. M. Minderhout, E 66, van MiddelburgD. Lap, B 242, van Vlissingen J. Leijnse, D 90, van Oost- en West-Souburg J. W. H. Baan, D 97, van Middelburg. Vertrokken: mej. M. van der Maas, B 319, naar Oost- en West-SouburgA. de Feijter, D 33, naar Middelburgmej. M. D. Verburg, D 82, naar VlissingenJ. Davidse. E 105, naar Apeldoornmej. -G. G. Rooze, D 130, naar Middelburg mej. M. Ruissen, D 26, naar Serooskerke. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Vertrokken: M. Kodde naar Big- gekerke. ARNEMUIDEN. Brand. Gisterenavond tegen half twaalf werd brand ontdekt in den kelder van den rijwiel handelaar Vermeer midden in Arnemuiden. De burgemeester belde onmiddellijk de Mid- delburgsche brandweer op en even later reed de groote autospuit met volle bemanning naar de naburige gemeente. Men stond daar versteld over de snelheid, waarmede Middel burg present was en nog voor de plaatselijke brandweer water kon geven, ving de auto spuit den strijd tegen het vuur aan en kon door den kelder onder water te zetten voorkomen, dat het vuur het perceel zelf aantastte. Het zou voor de plaatselijke brand weer, gezien den grooten afstand, waarover het water moest worden aangevoerd, een zware taak geworden zijn, in het dicht be bouwde deel der gemeente. Het is wederom een bewijs hoe noodig het is de onderlinge hulp geregeld te hebben. Alle brandweerlieden waren in de kazerne aanwezig, zoodat bij grooteren omvang nog meer hulp mogelijk zou zijn geweest. GOES. Een ernstige auto-botsing. Gisterenavond te ongeveer zes uur had een ernstige autobotsing plaats op den driesprong Patijnweg-Voorstad-Wilhelminastraat. Een Ford-vrachtauto en een groote vee-auto uit Middelburg botsten tegen elkander. De mate- rieele schade was van dien aard, dat geen der twee voertuigen op eigen kracht verder kon. Ze waren zelfs zóó gehavend, dat het groote moeite kostte, ze weggesleept te krij gen. Het vee uit den Middelburgschen auto werd in een anderen vrachtauto overgeladen. De politie nam de situatie op en zal wel uit maken, wie hier de rchuldige is geweest. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOSTBURG. Kantoor firma Sanderse Co. heropend. Door een groote combinatie van kapitaal krachtige personen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, is de bankiersfirma Sanderse Co. te Oostburg, in de gelegenheid gesteld haar kantoren te heropenen. Onder toezicht van de aangestelde bewindvoerders worden de zaken uitgevoerd. „Onze Kleintjes" 'dragen moeizaam 's Wereld's toekomst met zich mee. En die toekomst gaat naar boven, Stijgt steeds opwaarts tree voor tree. Slechts de sterke kan haar dragen, Voert de wereld hooger op. Hun alleen behoort de toekomst, Die haar voert tot aan den top. Publicatie conversatie en relatie overal, Adverteeren converseeren publiceeren bovenal., Is het voedsel voor een toekomst, Die het oog steeds opwaarts wendt. En dit krachtvoer voor uw „Kleintje" Kost bij ons slechts VIJFTIG CENT „Onze Kleintjes" trekken fijntjes Aan het touwtje van hun wieg Zijn in „trek" en trekken aandacht Als een sterke Spaansche vlieg 1 Ha-Vee-Wee. BRESKENS. Loop der bevolking. Ingekomen: S. J. Verschoor—Hen- driks, Oranjeplein, van GroedeG. Ardon, Molenwater 74, van Groede P. C. Keukelaar, Papendrecht 16, van IJzendijke A. Koster, Spuiplein 23, van Le PinA. Oubrie, Ver gouwestraat, van BiervlietJ. WiHemkens, Scheldekade, van Sluis. Vertrokken: P. C, du Bois, Papen drecht 4, naar Sluis. SAS VAN GENT. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 85 zijn verzon den de statuten van de Vereeniging tot ex ploitatie van een bad- en zweminrichting, gevestigd te Sas van Gent a HULST. Aangehouden. Door de marechaussee te Hulst is aange houden zekere F. de B., koopman te Hulst, verdacht van oplichting, door, hoewel reeds ontslagen, zich uit te geven voor agent van een Hagelverzekerings Maatschappij en bij verschillende inwoners te St. Jansteen, Koe wacht en Hulst te komen, en deze te bewe gen tot afgifte van een geldsbedrag, daaraan toevoegende dat dit verzekeringskosten waren van landbouwgewassen over 1932. De B. is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. Wat elke maand te doen geeft, (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). Van de tuingewassen, die algemeen geteeld worden, zijn er zeker geen, die zoo gevoelig zijn voor kou, als de stok- en stamboonen. Reeds een temperatuur van 2 graden Cel sius of daar beneden werkt er nadeelig op, zoodat het raadzaam is niet voor de laatste dagen van April met het poten ervan te be ginnen. Den 25en April beschouwt men in sommige streken als den datum, waarop men met het poten der boonen een' aanvang kan maken, en de patroonheilige van dien dag (Sint Marcus) wordt om die reden ook wel „de Boonenplanter" genoemd. In het alge meen verdient het o.i. aanbeveling een 10-tal dageiji later te poten. Bedoeld wordt natuur lijk in den vrijen grond. Dewijl de boonen van warmte en droogte houden en ze haar vrij groote en zware zaadlobben boven den grond moeten brengen, verdient het aanbe veling ze niet diep te leggen, en wel des te minder diep, naarmate de grond vochtiger: en zwaarder is. In natte gronden pote men op bermpjes, of welmen legge de zaden op den grond en bedekke ze met een weinig aarde. In een regenachtig seizoen moet op vrij hoogen zandgrond slechts één cM. diep gepoot worden. In geen geval, zelfs bij groote droogt© niet, wordt door ons dieper gepoot dan 2 cM. De bedekkende aarde legge men losjes over de zaden. Wil men stokboonen leggen, dan plaatse men eerst de stokken, die men goed doet te vernieuwen als gedu rende het vorige jaar roest en roode spin erg huis gehouden hebben. De afstanden, waarop de stokken van elkaar geplaatst dienen te worden, bedraagt voor snijboonen ongeveer 70 en voor de overige variëteiten plm. 50 a 60 cM. Aan eiken stok legge men niet meer dan 7 zaden, waarvan men, nadat ze alle opgekomen zijn, een paar wegneemt. Men zij dus ook hier den regel indachtig? Wie gewassen teelt om zaad of vrucht, ver- mijde vooral een te dichten stand. De stam boonen pote men op rijen, die 40 tot 50 cM, van elkaar verwijderd zijn, naarmate men te doen heeft met een soort, welke zich meer o£ min sterk ontwikkelt. Hebben de jonge plan ten zich voldoende ontwikkeld, dan aarde men ze aan, waardoor, zooals herhaalde proefnemingen bewezen hebben, de opbrengst steeds verhoogd wordt. Brocoïï. Dit is een variëteit der alge meen bekende bloemkool. Het is een gewas, dat eerst in het tweede jaar zijn opbrengst geeft. De zaaitijd is einde Mei begin Juni. Ze wordt gewoon op een bedje uitgezaaid, evenals de andere koolsoorten. Daar de plan ten niet vóór Juli op de bestemde plaats worden uitgeplant, kan de Brocoli als na,ge- was dienen. De afstand is gelijk aan dien der groote bloemkoolsoorten, terwijl de be handeling gedurende den zomer ook gelijk aan deze is. Wij hebben hier een plant, die in ons land niet thuis behoort en alleen op een beschut plekje, eenigzins toegedekt, tot haar recht komt. Bovendien moet dan ook het weer nog gunstig zijn, want bij strenge vorst bevriest ze soms geheel. In meer Zui delijke landen wordt de Brocoli in groote heoveelheden geteeld. Aan den liefhebber kan zij onder eenige reserve worden aanbe volen. De planten blijven gedurende den winter buiten, de bladeren worden in den herfst tezamen gebonden, en de grond om de planten opgehoogd. Beschutting door denne- akken, droog blad e.d. zal verder aan te be velen zijn. Komen de planten goed door den winter, dan kan men er veel genot van heb ben, want half Aprilbegin Mei^zyn de bloemkoolen volwassen. Ze komen dus op een tijd, dat er nog weinig bloemkool isal thans die van den kouden grond moet nog

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1