500 300 25 Kodak-, Afga-, Selo- en Gevaert Films maandag a mei EERSTE BLAD stadTênprovincienieuws H E N N I NG'S FOTOHANDEL :lMo. 103 ?öe Jaargang: 1932 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De Nederlandsche Rondvlucht 1932. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zaterdag jl. was de 2e dag voor de Neder landsche rondvlucht 1932, welke in de eerste plaats ten doel had de belangstelling voor de binnenlandsche luchtvaart nog meer op te wekken. Zooals men weet, is de rondvlucht, waaraan o.m. behalve de K.L.M., de Aero- club, de Nationale Luchtvaartschool deelna men, georganiseerd door de commissie voor luchttoerisme. De binnenlandsche luchtvaart is in den loop yan de laatste jaren steeds be langrijker geworden. Niet alleen maakt de uitbreiding van het aantal vliegvelden in ons land het maken van uitstapjes voor sport vliegers steeds aantrekkelijker, maar verle den jaar is de K.L.M. ook begonnen met het exploiteeren van twee binnenlandsche lucht lijnen en wel Amsterdam—Groningen en Rotterdam—Haamstede. Deze laatste lijn wordt heden verlengd., door welke verlenging onze bad- en havenplaats, naar wij hopen, zeer gediend zal zijn. Niet het minst was ook burgemeester Van Woelderen weer de „pushing Power" om onze Scheldestad in het groeiproces van het lucht vervoer te betrekken en haar nationaal en internationaal een stevige plaats te ver schaffen. Gaarne heeft het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer alhier haar eere-voorzitter in diens gc- dachtengang over deze nieuwe mogelijkheden onzer stad gevolgd en er het hare toe bijge dragen, dat Vlissingen bij de eerste Neder landsche Rondvlucht niet alleen met eere ge noemd zou worden, doch dat er van het be zoek der karavaanvliegers nog propagandis tische kracht voor de badplaats in het Zuiden zou uitgaan bovendien. Want vooraan staat steeds het groote doel Vlissingen naar alle zijden en op vele wijzen zoo sterk mo gelijk uit te dragen en te propageeren, waar bij de stad erkentelijk kan zijn, dat velen hierin naar beste krachten „never down hearted" mee werken. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, onder wier auspi ciën mede de rondvlucht 1932 geschiedde, had zich in verbinding gesteld met de locale V.V.V. en daarbij te kennen gegeven, dat een een voudige Zeeuwsche boterham door de deelne mers zeer geapprecieerd zou worden. Vandaar dat het bestuur van Vreemdelingenverkeer, sterk geholpen door privé-steun, het gepast achtte, een eenvoudig déjeuner en gelegen heid tot vertreden den karavaan-vliegers aan te bieden, tevens hierbij uitnoodigend enke len, die vanwege functie of steun tot de gas ten moeten behooren. Geheel in de lijn der propaganda voor de badplaats lag een kort bezoek aan de attractie van Vlissingen, onze boulevards, waarbij het helaas weer jammer was, dat die niet in hun totale lengte als unique zeepromenade bereden konden wor den. Voor Vlissingen was het streelend, dat de tijd van oponthoud zoo lang was genomen, zoodat ook hieruit blijkt de gunstige meening elders over Vlissing's ligging. Voor de deelnemende vliegers, waaronder ook dames, die het stuurrad hanteerden, be nevens de jongste vlieger Van Ulsen, was aan deze rondvlucht geen wedstrijd verbonden, tevwijl de waarnemingswedstrijd natuurlijk niet voor de landingsterreinen gold. Voor den foto-wedstrijd, waarbij de Amateur-Fotogra fen-Vereeniging alhier medewerkte, boden bet landen der vliegtuigen, het uitstappen der passagiers, de bedrijvigheid op het vlieg terrein, het vervoer der aëronauten naar «Britannia", „ons Genoegen" in actie, het vertrek van de luchtkaravaan, alle onder werpen om op de gevoelige plaat of film vast te Als startofficier fungeerde luitenant-vlieger F' van Breemen, terwijl het bestuur der V.V.V, zich ook verzekerd had van hulp bij eventueele ongevallen, door de aanwezigheid te verzoeken van dr. Van der Bijl met de transportcolonne. De maatschappij „Zee- tend" had onder leiding van den heer Van Rheenen, inspecteur cil. dienst, voor buffet op bet veld gezorgd. Als altijd was de actieve tb'ma Smits ook present om haar wagens en Practische hulp juist van pas te doen komen. Vanzelf dat er aan de regeling der ont vangst van deze 13 vliegtuigen met 60 per ken heel wat geschrijf, getelefoneer en geconfereer heeft vastgezeten, gezien het °xperimenteele en de vele instanties, die voor overleg noodig zijn. Zeer aangenaam was, dat beer. c. A, yan Woelderen daarvoor dank bracht, toen hij na het hartelijke welkom van den heer H. J. M. van Raalte,voorzitter der plaatselijke V.V.V. het woord nam, om een en ander ter gelegenheid van dit singuliere bezoek en deszelfs ontvangst te berde te brengen. Beiden voegden aan de begroeting den wensch toe, dat de vliegers nog menig maal den weg naar 'de stad van De Ruyter zullen weten te vinden en dat van de zijde der gasten er van dit bezoek een aansporing moge uitgaan om mooi Walcheren en de bad plaats Vlissingen steeds meer in het toerisme te betrekken. Natuurlijk vergat de burge meester ook weer niet de pers, zonder wier „frappez toujours" en scholing der publieke meening ieder initiatief en actie zoude doodloopen. Het is ook thans weer een niet te onderschatten voordeel, dat al dat gekrab bel, soms vaak gekriebel, der welversneden pennen van de diverse persmenschen hoog in de lucht in de vele bladen van den lande ook reclame voor Vlissingen produceert. Van baron C. T. R. Krayenhof, voorzitter van de commissie voor luchttoerisme, werd een schrijven van dank en beste wenschen voorgelezen. Voorts hebben nog het woord gevoerd de heeren Plesman, directeur der K. L. M. Kolff, voorzitter van de Rotterdam- sche Aeroclub, de heer Van Deventer, direc teur der A.N.V.V.V., alsmede de heer Walaard Sacrée. voor baron Krayenhof. Allen roem den, en vaak op geestige wijze, de ontvangst alhier door de Vlissingsche gastheeren als zijnde het hoogtepunt, van wat zij mede ge maakt hadden. Ook het enthousiasme van de bevolking, die in overstelpende mate aan komst en vertrek van het „uit de lucht ge komen" gezelschap bijwoonde, had de vlie gers dankbaar verrast. De reputatie der Zeeuwsche gulheid en gemoedelijkheid werd door alle gasten als zeer waar ondervonden en de meegenomen indruk is ongetwijfeld zeer goed. Een driewerf „hoera" is zoowel op gasten als op gastheeren uitgebracht. Geestdriftig werd ook ingestemd met den zegenwensch op H.K.H. Prinses Juliana, gesproken door den burgemeester. Met te meer genoegen ver melden wij dit, waar wij op het veld bij deze nationale gelegenheid en op dezen 30en April noode het „Wilhelmus" misten. Vermelden wij hier ook nog, dat de voor Vlissingen altijd actieve chef van het bad- bedrijf twee allerliefste Walchersche schoo- nen voor V.V.V.-werk had weten te interes seeren, zoodat iederen deelnemer aan de rond vlucht bij aankomst de bekende Vlissingsche folder en een map prachtige foto's over Walcheren's schoon werden aangeboden. Al spoedig was de tijd van opbreken aan gebroken, de touring-cars voerden het ge zelschap naar het vliegveld terug en even over vieren gingen de eerste sportvliegers de hoogte in, weldra gevolgd door de K.L.M'ers, welke laatste nog menige particuliere vlucht hadden gedaan. Gedurende deze episode had de muziek tot taak door een concert den bezoekers ver strooiing te brengen. De Nederlandsche rondvlucht 1932 was als een soort van demonstratie bedoeld. Onge twijfeld zal men met opgedane ervaringen rekening houden in het vervolg, zoo o.m. den tijd van pauzeeren ruimer nemen en meer verpoozing voor het publiek. Wel hoopt men het volgende jaar de rondvlucht in één dag te kunnen volbrengen en dan zal er vermoe- dellijk een concours aan verbonden zijn en bij het slagen van de plannen zal dan in 1934 een Nederlandsche rondvlucht worden ge houden, waaraan de deelneming ook voor buitenlanders open staat. Op deze wijze kan de Nederlandsche rondvlucht 1932 een voor loopster zijn van wat eens op luchtvaartge bied een jaarlijks terugkeerende internatio nale gebeurtenis van belang beteekent. Het ging dus niet uitsluitend om de loutere ontvangst, doch om de perspectieven eens te realiseeren, om Vlissingen intijds acte de présence te doen geven, om de oogstende hand te doen voorafgaan door de zaaiende. Het bestuur van de Vlissingsche V.V.V. is zeer dankbaar voor den velen vriendelijken steun, dien zij mocht ondervinden op dit voor haar ook nieuwe terrein. Moge zij bijzonder in haar waardeering betrekken de transport colonne onder haar sympathieken leider en de samenwerkende politie, die zoo'n zware taak had om het geweldige verkeer en dit onverwacht groote bezoek vriendelijk doch beslist langs goede en veilige banen te leiden. HöfeleinBekkerts Muziek-Onderwijs. Goudmuiltje. Britannia. Nadat de muziek (piano, viool en cello) ter eere van den verjaardag van H. K. H. Kroonprinses Juliana het „Wilhelmus" had doen hooren, waarbij de geheel gevulde con certzaal zich van zijn zetels verhief, gaf de de afdeeling zangschool van bovengemeld instituut Zaterdagmiddag een geslaagde op voering van het kinderzangspel in twee be drijven „Goudmuiltje" van M. A. Brandts Buys Jx, 't Was weer een waar feest voor de hum mels overal blijde, stralende, opgetogen ge zichtjes, die vol bewondering keken naar al dat moois op het tooneel en vol aandacht medeleefden met de geschiedenis van het verdwaalde prinsesje, den betooverenden prins, de lieve elfjes, de hulpvaardige ka bouters, de booze heksen en de redding brengende engelen Theo Höfelein heeft dan ook succes van zijn werk gehad, al moeten we eerlijk verklaren, dat hij in den loop der jaren nóg mooiere kinderoperettes op zijn repertoire heeft gehadin de muziek van dit werk is nogal eens van herhaling sprake. Niettemin hebben de kinderen uitstekend hun best gedaanGoudmuiltje, de Prins, de Elfenkoningin en de Heksenkoningin vervul den de hoofdrollen zeer verdienstelijk en ook de koren klonken, een enkele detonatie daar gelaten, heel aardig. De dansjes, ingestudeerd door mej. F. Verhoeff, waren keurig in orde de solo verdient speciale vermelding en moest, begrijpelijk, herhaald worden. Voor de costumeering en de decors hebben we slechts grooten lof. Daardoor was het moge lijk, dat de opmarsch van de dwergen uit hun hol van onder den grond en het opgaan van de zon met de engeltjes in het wolkenblauw een gebeurtenis werden. Zeer goed getroffen waren ook het heksenverblijf en het bosch. De heer J. P. Vervenne, die voor de decoratie had zorg gedragen, had in deze kleine too- neelwereld de sprookjessfeer prachtig vast gelegd. Aan 't eind van de voorstelling betuigde Theo Höfelein zijn dank aan de stille mede werksters, die ook zeer veel tot het succes hebben bijgedragen en bood den dames Har der, Verhoeff, van der Schaaf en Hintze fraaie bloemen en souvenirs aan. Theo Höfelein had van zijn leerlingen een schitterende korf met bloemen in ontvangst te nemen. Een en ander ging met veel applaus ge paard. O. Wereldbibliotheek-tentoonstelling. Concertgebouw. Het is altijd aangenaam goede, oude be kenden weer eens te ontmoeten. En zoo was het ons Zaterdag een niet onaangename plicht een kijkje te nemen op bovengenoemde tentoonstelling, die op verzoek van het Insti tuut van arbeidersontwikkeling hier gehou den is. Hadden we verleden jaar de tentoon stelling van de vereeniging De Arbeiders pers, dezen keer stelde na een tijdsverloop van 2 jaar de Wereldbibliotheek haar uit gaven ten toon. Een aardige reclame vormde daar niet alleen de afbeelding van hoe een harer jaargangen er uit ziet, maar daaron der de werken in optima forma, welke in één jaargang geleverd worden. Daarnaast troffen ons ook weer de keurige met glas voorziene kastjes, waarin de werken stofvrij kunnen worden opgeborgen. Ook hebben we eenige oogenblikken genoten bij het doorbladeren der plaatwerken, welke op de tafels in rijken voorraad lagen uitgestald, in het bijzonder de Isografieën (systeem W. van Meurs), welke tot in de fijnste toonwaarden het gereprodu ceerde weergeven. Daarnaast te vermelden, dat men op het gebied zoowel van literatuur als technische, maatschappelijke, geestelijke en natuurwetenschappen een ruime keus heeft, behoeft, gezien den naam, welken de Wereldbibliotheek reeds meer dan 25 jaar heeft, eigenlijk niet afzonderlijk vermeld te worden. 1-Meïfeesfc der S.D.A.P. en Vlissingsche Bestuurdersbond. De 1-Meidag werd hier ter stede voor de leden van bovenvermelde organisaties inge zet met een ochtendwandeling naar Souburg. Begunstigd door een echt fijn lentezonnetje werd een prachtige wandeling over den Kou- dekerkschen weg en Noordbeek gemaakt. Te Souburg arriveerden ook een groot aan tal wandelaars uit Middelburg, waar een oogenblik werd gerust en een kort woord werd gesproken door den heer J. den Hartog uit Amsterdam. Daarna werd de terugreis over den West-Souburgschen weg naar huis aanvaard. Om half twee verzamelden zich een groot aantal kinderen by de groente- en fruitvei ling, die onder de vroolijke tonen van de muziekvereeniging „Excelsior" naar het sportterrein aan den Koudekerkschen weg marcheerden, alwaar een groot kinderfeest zou worden gehouden, waaraan medewerking werd verleend door den Arbeiders Sportbond A. J. C. en kinderkoor „Jong Leven". Door een onweersbui, die gepaard ging met een geweldigen regen, moesten de kleine feest gangers reeds spoedig vluchten, zoodat dit gedeelte wel letterlijk in het water viel. De besturen hebben inmiddels besloten, tenein de deze teleurstelling voor de kleinen eenigs- zins te vergoeden, op a.s. Zaterdag een kin derfeest in het Concertgebouw te organisee- ren, waarover in den loop van deze week nog nadere mededeelingen zullen volgen. Voor de groote Meivergadering in het Con certgebouw bestond, als gewoonlijk groote Heeft U de kiekjes al eens gezien, die ONZE Amateurs maken 6 X 9 f 0.60 6% x 11 f 0.75 Filmpack 9 x 12f 2,50 Filmpack 9 x 12 snel f 2.75 belangstelling. Het slechte weer had de vele belangstellenden, die spoedig de groote zaal van het Concertgebouw tjokvol vulden, niet kunnen weerhouden het Meifeest mee te vieren. Door den heer A. C. van Hal, die alle aanwezigen begroette, in het bijzonder den vertegenwoordigers van het Nat. Syndicaat, werd de bijeenkomst geopend. Aan het af te werken programma werd medewerking ver leend door de zangvereeniging „de Volks stem", de Soc. Dem. Vrouwenclub, Arb. Sportbond en A. J. C., terwijl het woord werd gevoerd door den heer J. den Hartog te Am sterdam. De geheele programma werd in alle on- derdeelen keurig en nauwgezet afgewerkt, waarvoor een woord van hulde wel op zijn plaats is. De pauzes waren steeds kort, zoo dat de voorzitter dan ook reeds even elf uur de goed geslaagde Mei-vergadering kon sluiten. Als gewoonlijk werden door „de Volks stem" enkele strijdliederen ten gehoore ge bracht, terwijl de A. J. C. naast enkele lie deren eenige dansen uitvoerde. De Arbeiders Sportbond bood eenige vrije dames- en heerenoefeningen, alsmede enkele brugoefeningen, waarvoor de leden telken male een flink applaus in ontvangst hadden te nemen, evenals voor de aan het einde vertoonde standen der diverse groepen. De Vrouwenclub vertoonde een tableau „De Boodschap op de heide", dat uitstekend werd vertolkt. Een strijkje verzorgde het muzikale gedeelte, dat ons in de verschillende pauzes werkelijk fijne nummertjes ten gehoore bracht. De socialistische arbeidersbeweging kan met voldoening op dit Meifeest terugzien. Opgepast. In verband met het ingezonden stukje van een dezer dagen in ons blad betreffende een klacht over de gevaarlijke wijze waarop prik keldraad aangebracht is aan den Koudekerk schen weg-Oost, vernemen wij dat Zaterdag middag een kind in dit prikkeldraad is ge- loopen. Het kind werd zoodanig verwond aan het gelaat, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, Vuurtje stoken. Zaterdagmiddag zag een surveilleerend agent op de vuilnisbelt aan den West-Sou- burgschen weg een vuurtje branden. Het bleek hem dat een tweetal jongens uit balda digheid een oude matras in brand hadden gestoken. Het vuur verspreidde zich zoodanig over het terrein dat de politie hulp moest in roepen van werklieden van den gemeente reinigingsdienst, waarna de brand kon wor den gebluscht. Voorts bluschte de politie een brandje op den boulevard Evertsen, alwaar eenige jon gens een vuurtje hadden gemaakt van hout krullen. De baldadigen zijn door de politie onder handen genomen. MIDDELBURG. v Jaardag Prinses Juliana. Had zich Zaterdag overdag de herdenking van den 23sten verjaardag van Prinses Ju liana bepaald bij het wapperen der vlaggen van de openbare en verschillende particu liere gebouwen en het getooid zijn van velen met Oranje, het Christelijke muziekgezel schap heeft aan den avond nog een eenigs- zins feestelijk karakter gegeven. Te half negen vertrok het, vergezeld van den padvin dersband van het repetitielokaal aan den Tramsingel en trok door een groot deel der stad, waarbij afwisselend muziekkorps en padvinders er den gang inhielden. De eerste halte was op den Dam, waar het korps het Wilhelmus en daarna het Zeeuwsch Volkslied ten gehoore bracht. Wij merkten toen pogingen van enkelen op om mede te zingen en de vraag kwam bij ons op, waar om doen dat niet honderden. Kom schudt uw, hier heeleraaal niet op haar plaats zijn de, verlegenheid af en een volgende maal allen uit volle borst medegezongen. De tweede halte was in de Abdij, waar de Commissaris der Koningin met zijn familie op het bordes van zijn woning was gekomen, om de hulde bestaande uit twee coupletten van het Wilhelmus, in ontvangst te nemen. De bestuursleden en de directeur werden binnen verzocht en hier heeft de Commis saris eerst een dronk in gesteld op de Vor stelijke jarige en daarna op den bloei van „Oefening na den Arbeid". Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen. Waterschappen. Onder de jongste aanwinsten van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen te Middelburg bevinden zich o.a.een goud gulden van Lodewijk I van Crécy, graaf van Vlaanderen 13221346 een arendsschelling van Camp en, op naam van keizer Matthias 1. Pijpjes, een oude bril, twee tanden en een geldgordel, eertijds gebruikt door veekoop lieden tegels van Nederlandsch majolica en ander aardewerk, eerste helft van de 17de eeuw, gevonden aan het Molenwater te Mid delburg, twee weeskinderenconstumes, vooi* een jongen en voor een meisje, zooals vroe ger te Middelburg werden gedrageneen Frankisch smeedijzer en een Deensch giet ijzer, gevonden aan het strand te Westen- schouwen een horen van Bison Priscus, opgevischt in den mond van de Wester- schelde, evenals een wervel van een mioce- nen walvisch. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank. In de heden te Middelburg gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Zeeuw sche Hypotheekbank werden de balans eh de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 18 BIGGEKERKE. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier vergaderde Vrijdag. Besloten werd tot verkoop van 100 M2. vroongrond bij Groot-Valkenisse a 2 per M2. aan I. van den Boogaart te Vlissingen. Het verzoek van de K.L.M. om deelname in het garantiefonds voor den vliegdienst Vlis singen—Rotterdam deed den heer P. Janse opmerken, dat hierin voor onze gemeente een belang kan zitten, omdat wjj hier dicht bij de steden zijn en er misschien menschen zijn die er van gebruik willen maken, terwijl het ook voor den landbouw een belang kan zijn. Zijn voorstel om in het garantiefonds bij te dragen voor 10 om hierdoor de sympathie met dit moderne verkeer te laten blijken, werd niet gesteund. Besloten werd een hulpverleeningsovereen- komst bij brand aan te gaan met de gemeen te Middelburg, terwijl voorts werd besloten tot aankoop van eenige nieuwe brandblusch- middelen. Besloten werd aan de kern der brandweer een vergoeding toe te kennen van 35 voor het houden van enkele oefeningen. In behandeling kwam het verzoek van de v/inkeliers tot instelling van een ventverbod. Burg. en Weth. hebben een vergadering gehad met de winkeliers en hierbij bleek dat door hen meer van een dergelijk ventverbod werd verwacht, dan in werkelijkheid kan worden bereikt. O.a. kunnen de firma's die hen de meeste concurrentie aandoen, toch niet worden geweerd. Een andere meening om de rechten voor een vergunning zoo hoog mogelijk op te voeren zal ook niet worden goedgekeurd. De meerderheid van Burg. en Weth. ziet in een verbod voor de winkeliers geen voordeel. Het voorstel van Burg. en Weth. om geen ventverbod in te stellen, wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Besloten werd tot aankoop van enkele strooken grond voor de verbetering van den weg binnen de' kom. Door Burg. en Weth. werd voorgesteld de jaarwedde van den veldwachter, in overeen stemming met de andere ambtenaren, te verlagen met 2i/2 De heer P. Janse voelt momenteel niet voor deze vermindering, gezien de groote uit gaven, die de veldwachter voor zijn gezin heeft gehad. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen met de stem van den heer Janse tecen. Eveneens werd aangenomen een voorstel tot verlaging van het loon van den gemeente werkman van 2.50 tot 2.40 per dag.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1