1000 500 300 100 25 30 APRIL. EERSTE BLAD No. 102 70e Jaargang 1932 Uitgas: Firma F. TAN DE HEIDE lt„ Wilstraat 18-10, Tlissingn.Taltf. 10. Paslriltening ttlll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijlc 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct.(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels f 1.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 4 bladen Uit den Middenstandsraad, Als één der middelen, die de kruideniers stand kan toepassen om zich sterker te ma ken tegen de conucurrentie met het filialen- stelsel en de warenhuizen, heeft de Midden standsraad indertijd aanbevolen om meer centralisatie te brengen in de gemeenschap pelijke inkoop-beweging en het daarmede ge paard gaande voeren van eigen werk om daarna onder de oogen te zien, op welke wijze men op basis van de inkoop-organisatie kan komen tot grootere ontwikkeling van de ver koop-organisatie. Sedert hebben besprekingen van een com missie uit den Raad plaats gevonden, aller eerst met vertegenwoordigers van de be staande drie nationale inkoop-combinaties van kruidenierswaren en daarna met de voorzitters van de kruideniersbonden en de besturen der inkoop-combinaties gezamenlijk. Bij de laatste bespreking is door alle aan wezige vertegenwoordigers met stelligheid verklaard, dat zij doordrongen zijn van de wenschelijkheid om te komen tot één enkele groote inkoop-combinatie en dat van hen allen de meest mogelijke medewerking zal worden ondervonden om tot dit doel te ge raken. Staande de vergadering werd door de or ganisatie een commissie benoemd, die de practische uitwerking der aangelegenheid ter hand zal nemen, t.w. Joh. Balder, voorzitter van Febowiko, L. Kool, directeur van het Ned. Sperwerverbond, P. van de Linde, voor- ïitter van den Ned. Kruideniersbond, P. Ver hoog, voorzitter van de Coöperatieve Inkoop- vereeniging „Enkake", J. p. Hendriks, voor zitter van den R. Kath. Bond van Kruide- niersvereenigingen, J. Komman, secretaris van de Inkoop-commissie van den R.-K. Bond van Kruideniersvereenigingen. Het wordt Lente Donderdag is dan eindelijk de dag geko men, waarop 's middags te De Bilt voor het eerst in het voorjaar de temperatuur van 15 graden Celsius overschreden is, ruim een maand later dan in eei\ gemiddeld jaar (26 Maart) en slechts twee dagen eerder dan in het beruchte koude voorjaar van 1917, aldus schrijft p. in „het Handelsblad", De Winkelsluiting. De winkelsluitingswet treedt morgen (1 Mei) in werking. Wij vestigen in verband hiermede de aan dacht op de in dit nummer voorkomende be kendmaking van Burg. en Weth., waarin de regeling der winkelsluiting is omschreven. Een telegram aan Prinses Juliana. Door het bestuur van den „Vlissingschen Oranjebond," werd hedenmorgen, namens die vereeniging, aan H.K.H. Prinses Juliana een telegram van hulde en gelukwensch ge zonden. Plaatselijk Crisis-Comité, Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van de C.K.W.O. opbrengst collecten feestavonden jf 53.91. De luchtverbïnding Rotterdam—Schouwen—Walcheren. De luchtverbinding Rotterdam—Schouwen- puivelandWalcheren word Maandag 2 Mei to gebruik genomen. Ofschoon in verband de huidige tijdsomstandigheden aan de opening geen bijzondere plechtigheden of feestelijkheden zullen worden verbonden, heeft de K.L.M, besloten dien dag met een drietal vliegtuigen naar Walcheren te komen. De aankomst der vliegtuigen alhier is be paald op 11 uur en zullen deze weder om 2.30 van hier vertrekken. Vlissïngsche Oranjebond, Britannia, Gisterenavond had de aangekondigde avond plaats van bovengenoemde vereeni- Stog> die gehouden werd naar aanleiding vsh den op heden vallenden verjaardag van "•K.H. Prinses Juliana. Deze bijeenkomst J6rd bijgewoond, behalve door den overste toil, door prof. Sprenger, welke met een dertigtal mannelijke en vrouwelijke studen- en' die Dinsdag 11. uit Wageijingen een landbouwkundige excursie hierheen hadden gemaakt, vertoefde in onze Jeugdherberg. Inplaats van door den voorzitter, die ver hinderd was, werd de bijeenkomst geopend door den heer J. F. Op den Zieke, die her innerde aan de figuur van den persoon uit „Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzak", welke rondloopt met een zakje met asch van Klaas. Memoreerende, dat in dit boek de geschiede nis van ons volk onder de Spaansche over- heersching geschilderd wordt, gedurende wel ken tijd de Prins van Oranje zich aan het verschopte volk heeft gegeven en dat boven genoemde persoon herhaalde malen een boodschap, een vertrouwelijk schrijven aan Willem van Oranje moest overbrengen, wijst spreker er op, dat het verbond tusschen Ne derland en Oranje nog steeds bestaat en spreekt de hoop uit, dat de woorden van den redenaar van dezen avond weerklank mogen vinden in de harten der aanwezigen. Hfj verzocht de aanwezigen eendrachtelijk twee coupletten van het Wilhelmus te zin gen, waarna het orkest, onder leiding van mej. De Hondt eenige nummertjes ten ge- hoore bracht. Laten we dadelijk hier maar aan toe voegen, dat dit ensemble zich gedu rende den heelen avond krachtig geweerd heeft en reeds dadelijk vermocht de stem ming er in te brengen. Vervolgens gaf de heer Van der Steen met zijn vereeniging L. O. een mcoien stand, be nevens een oefening, waarbij de Oranjevlag getjes flink wapperden en bracht, ook door de later op den avond gegeven oefeningen het zijne bij tot het welslagen van den avond. Daarna betrad ds. Is. Voorsteegh uit 's- Gravenhage het tooneel om de feestrede te houden. Zich aansluitende aan de woorden van den heer Op den Zieke over het verbond van Oranje en Nederland en in de nationale sfeer gebracht, die werd ingeleid door het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, den nationalen psalm en waarin de Oranjevlag getjes vroölijk wapperden, heilnnërt spreker aan de gedachten, welke door dat Wilhelmus worden opgewekt, gedachten en beelden uit heden, verleden en toekomst. Het heden met ae Koninklijke familie, welke den jaardag van Prinses Juliana viert, waarop de Konin gin-Moeder morgen de kinder-zanghulde kan bijwonen. De vraag stellend of er in deze moeilijke tijden eigenlijk wel plaats is voor deze feestelijke vergadering, herinnert spre ker aan de feiten, die er op wijzen, dat de Koningin èn ook de Prinses personen zijn, die meevoelen met wat geleden wordt, zooals er in moeilijke tijden altijd een Oranje is ge weest, die vooraanstond, waarbij spreker dacht aan de jaren 1672 en 1813. Het zou hem te ver voeren, als hij uit die geschiedenis de feiten naar voren wilde brengen en daarom zou hij, nu hij zich moest beperken, het een en ander zeggen overden naam, den stan daard en den stamboom der Prinses. Vervolgens gaf hij een uitvoerige histori sche uiteenzetting over het Huis van Oranje. Spreker sloot zijn rede met aanhalingen uit het zangspel „Je Maintiendrai", en wel met een tooneel uit den tijd der mobilisatie, waarin een treffend tooneeltje Van ondervoe ding en hulp wordt gegeven. De avond werd gesloten met een woord van Yriendelijken dank door den heer Op den Zieke aan ds. Voorsteegh, die zoo treffend de geschiedenis heeft besproken. Hij spreekt de hoop uit, dat de aanwezigen beseffen mo gen wat de band met het Oranjehuis zeggen wil. Hij bracht ook dank aan den heer Van der Steen en aan mej. De Hondt, die met haar orkest reeds zoovele malen den Vlis singschen Oranjebond heeft geholpen. Als blijk van waardeering biedt spreker haar namens de vereeniging een gravure in zwarte lijst aan, het portret van Richard Wagner voorstellend. Op zijn voorstel werd de avond besloten met het staande zingen van twee coupletten van het Wien Neerlandsch bloed. Openstelling tweede loket op het postkantoor. Door de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" is van den den directeur van het postkantoor alhier het volgend schrijven ont vangen Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 26 Januari 1932, heb ik de eer U te berichten, dat maatregelen zijn getroffen om zooveel mogelijk aan uw wenschen tegemoet te ko men (betreffende het openstellen van een tweede loket voor verschillende zaken). Op den laatsten werkdag en de twee eerste werkdagen van de maand, zal een tweede loket worden geopend ter behandeling van de handelingen den postchèque- en giro dienst betreffende. Indien de derde werkdag op een Dinsdag valt, zal eveneens een tweede loket worden opengesteld. Voorts zal steeds op den voorlaatsten werkdag en den derden werkdag eener maand aan den loketambte naar hulp worden verleend voor het invullen van registers en staten, zoodat het publiek dan spoediger kan worden geholpen. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Jaap Stotijn, Britanina Ook deze vereeniging zal onder directie van Theo Höfelein een concert geven ter herden king van den 200sten geboortedag van Jo seph Haydn en wel op Dinsdag 3 Mei a.s. En zij heeft daarvoor ook een speciaal Haydn- programma gekozentwee symphonieën, een ouverture, een piano- en een hoboconcert. Haydn's vlijt was enormhij schreef niet minder dan 104 symphonieën, waarvan er 12, die zich kenmerken door onverwoestbare frischheid en jeugdige kracht, bekend zijn als de „Londensche symphonieën" (Engelsche symphonieën). Na vergeefsche uitnoodigingen van den beroemden violist en concertonder nemer Johann Peter Salomon, liet Haydn zich in 1790 overhalen een kunstreis naar En geland te maken. Salomon garandeerde hem 700 en daarvoor moest Haydn 6 sympho nieën componeeren en zelf dirigeeren. In 1794, op zijn tweede Engelsche reis, componeerde Haydn de andere helft van het vorengenoem de twaalftal. Met deze symphonieën deed de meester een geweldige schrede voorwaarts boven zijn vroegere orkestwerken, want in middels was Mozart (17561791) gekomen, en Haydn had, niettegenstaande zijn 60 jaren de spankracht van den geest weten te bewa ren, waardoor het hem mogelijk werd, den jongen kunstgenoot te begrijpen en aan zijn breedere wegen mede deel te nemen. Doordat aldus den oudmeester der instrumentale mu ziek als het ware een. tweede jeugd was be schoren, zoo is hij toch aan de idealen van zijn eerste niet ontrouw geworden. Die hel dere opgewektheid en kinderlijke vreugde bij het scheppen, die hem onderscheidde bo ven de meesters van alle tijden en volken, heeft hij bij de vlucht, die hij met zijn sym phonieën heeft genomen, niet verloren; evenmin de geschiktheid, om den geheelen rijkdom, die geheele diepte der gedachten met de eenvoudigste m'. ld n tot kunstzin nige uitdrukking te brengen. Nog inniger en dieper dan in „Schöpfung" en „Jahreszeiten" heeft Haydn in zoo vele symphonieën en kwartetten zijn levendige vreugde over Gods heerlijke wereld, nu jubelend, dan weer kin derlijk en met volle aandacht in het groote heelal doen weergalmen. (J. Hartog). Van de Londensche symphonieën wordt uitgevoerd nr. 2 in D-dur, de andere draagt het nummer 98 in B-dur. Beide hebben een korte inleiding (Adagio), die slechts te be schouwen is als een verzoek tot het publiek om aandacht. De Londensche hehoort tot zijn schoonste en rijpste werken en is een exem plaar van prachtige inhoudrijke Haydn'sche kunst, welke zich openbaart in vinding van het hoofdmotief, thematische behandeling, doorvoering en boeiende effecten. De andere is van een meer „Volkstümlich" karakter in het Adagio cantabile zien we, zooals R. Wag ner zegt„een grootere uitbreiding van de eenvoudige volkszangwij ze". Van Haydn's zeer talrijke, werken, zijn ech ter zijn opera's hij schreef er 24 voor het kleine theater te Eisenstadt van vorst Ester- hazy en het vorstelijk Marionetten-theater het minst blijven voortleven. Zestien ouver tures dezer werken treft men nog wel op de concertprogramma's aan en daartoe behoort „L'isola disabitata" (Het onbewoonde eiland) in G-moll, gecomponeerd in 1779, ter gele genheid van Haydn's benoeming tot lid van de philharmonische Academie te Modena. Wiens hart en gemoed nog ontvankelijk is voor eenvoudige tevens goede kunst, die wende zich tot Haydn. Het piano-concert in D-dur legt hiervan ook getuigenis af evenals het hobo-concert. Te vergeefs zal men in een lijst van werken van den Weener-meester naar een hobo-concert zoeken, daar deze charmante muziek eerst eenige jaren geleden in een der Weensche 'bibliotheken gevon den is. In beide werken zal Jaap Stotijn de solo partij vertolken, waardoor we dus wederom ontmoeten zullen den fameuzen hoboïst en kennis zullen maken met den pianist Stotijn. De „Instrumentale" brengt ons op dit con cert alzoo andermaal eenige composities, wel ke hier nog nimmer werden uitgevoerd, waardoor zij zeer zeker de kunst dient en aan Vlissing's muzikale ontwikkeling aanmerke lijk bijdraagt. Het concert wordt besloten met „Aufforde- rung zum Tanz" van C. M. von Weber (17861826), oorspronkelijk een voor piano solo brillant geschreven wals, waarin het ten dans vragen en bedanken van het paar in voor- en naspel geestig wordt geïllustreerd. O. Het Nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Hooge belangstelling voor eenige fraaie inzendingen op de Bijbeltentoonstelling te Utrecht. Bezoek van Prins Hendrik aan de Zuiderzeewerken. Dezer dagen is te Bloemendaal in Duin en Daal een vijverstel sel gereed gekomen. De vijver is gegraven ter bestrijding der werkloosheid. De wed strijd in dressuurproeven te 's-Gravenhage. De bloemententoonstelling te Rotterdam. De consacratie van de nieuwe bedevaarts kerk te Den Briel door Mgr. Aengenent, bis schop van Haarlem. Professor Visser uit Wageningen heeft proeven genomen met een landbouwwagen op luchtbanden, die een be langrijke besparing aan arbeidskracht betee- kent, vooral op zandwegen. De centrale stierenkeuring te Rotterdam, enz. enz. Luxor-Theater. Bet meisje met de twee vaders. Huwelijkstragedie. Als eerste hoofdnummer een grappige co- medie met de overbekende knappe acteurs George Sidney en Charlie Murray, die in him Cohen- en Kelly-creaties de lachers altijd op hun hand hebben. In deze film „vaderen" zij beiden over dezelfde vondelinge, voor wie zij, als het meisje eenmaal achttien jaar is ge worden, ieder een huwelijkscandidaat hebben uitgezocht. Doch Rosie zal zelf haar keus in deze bepalen en 't spreekwoord van de twee honden, het been en de derde wordt ook hier bewaarheid. En het gevecht blijft, in den vorm van een boksmatch, ook niet uit. Een film met vele koddige momenten en rijk aan Ierschen en Joodschen volkshumor. De tweede hoofdfilm, eveneens een stomme met mooie muziek, laat de tragedie van het huwelijk niet zien in den vorm van ellende, doch verhaalt van den man met het drukke zakenleven, die door zijn ontslagen secretaris tegenover zijn vrouw verdacht wordt gemaakt. Op een reisje door den Harz gebeurt er een ongeluk en door een noodlottige gelijkenis met een krankzinnigen broer, wordt de zaken man voor den omgekomene gehouden. De se cretaris treedt nu nog driester tegenover de „weduwe" op, doch deze laat zich niet ver leiden en als haar dood gewaande man weerkeert is alles dik in orde. De hoofdrollen zijn in handen van Hans Rehmann (dub belrol), Anna Pudowkin en Dijk Rudensky (de secretaris). Binnen- en buitenlandsch nieuws en een Cartoon-song leiden het programma in. Alhambra-Theater. Gifgas, Waar de Wolga stroomt. Meer betoog dan schepping van een kun stenaar is „Gifgas". Men kan eruit realisee- ren, wat een volgende oorlog, waartegen slechts vereenigde actie redding kan bren gen, zal zijn. Deze film maakt aanschouwe lijk den geesel der menschheid; het alles doodende gas. Sobere, doch aangrijpende tooneelen spelen zich af, zooals die zich afgespeeld hebben en zooals die zich weer zullen afspelen. De film doet denken aan de fosgeen-ramp te Ham burg, waar tientallen menschen het leven lieten. Dit maatschappelijk verschijnsel ls tot een persoonlijk geval gemaakt, en vervolgens gedramatiseerd. Het tooneelstuk „Gifgas over, Berlijn" is uitvoeriger. Een uitvinder van een ideale meststof ziet zijn uitvinding en haar rechten overgaan iiï handen eener maatschappij, die het meest vernietigende gifgas op de wereldmarkt brengt. De uitvinder zelf wordt aan den dijk gezet, doch dan gebeurt een ongeluk. Eert arbeider valt bij de productie als eerste slachtoffer. Dan de wraak der weduwe en del zelfkwelling van den uitvinder. Een buis! breekt en het sluipmoordend gif doet mee- doogenloos zijn werk. Beschuldigend verrijzen de slachtoffers van den grooten oorlog uit hun graven. Hun roep klinkt over de wereld „Menschen weest Menschen blijft Menschen „Waar de Wolga stroomt" doet zeer sterk denken aan Tolstoj's „Opstanding". Ook hier liefde tusschen een Russischen prins en een eenvoudiger meisje, dat na het verlaten tot? de straat vervalt. Zeven jaar later is de prins lid eener jury. die de vroegere geliefde moet berechten we gens berooving. Dan begint de opstanding. Hij doet afstand van zijn bezittingen om de veroordeelde naar Siberië te volgen. Doch daar weigert de vrouw den man te trouwen, ondanks haar groote liefde. Zij zegt„Er be staat een soort liefde, wier geluk tranen is en wier vreugde ligt in het afstand doen." Te zeer vreest zij, dat haar afschuwelijk verle den voor altijd een "schaduw zou blijven wer pen op hun beider geluk. Behalve het uitstekende spel en de regie is in deze zeer boeiende film de geluidsweer gave te prijzen. MIDDELBURG. Nan. De vereeniging „de Kunstclub" te Middel burg heeft gisterenavond in den Schouwburg aldaar een opvoering gegeven van ,Nan", dat Maandag in het Concertgebouw te Vlissingen wordt opgevoerd. Er bestond groote belangstelling voor deze voorstelling en het publiek heeft meermalen zijn ingenomenheid betuigd met de vertol king. Het is een elegante roman, volkomen passend in den rococo-tijd. Kring Walcheren Z.L.M. Vrijdag .hield het bestuur van den Kring Walcheren der Z. L. M. een vergadering met de besturen der dorpsvereenigingen ter be spreking van de actie, die op Walcheren door den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond wordt gevoerd, waardoor de Zeeuwschö Maatschappij van Landbouw wordt onder mijnd. De secretaris der Z.L.M., de heer ir. Sie- benga, heeft nog eens uiteengezet wat dezes maatschappij voor de landbouwers doet, ter-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1