AIW- 500 300 25 he nt eerste blad DONDERDAG 28 APRIL ouders erinaire Thieme, >urg. —No. lOO 70e Jaargang 1932 jügave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6S287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG lig zijn zij hebben neubels, |eren en dat met rd gaat. t op uw lestigen, 1st, het oeltref- van een voorraad an het Ned. |ksvoeding. met [laren VLISSINGSCHE COURANT i ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. i De abonné's in 't bezit eener A gulden bij levens- Polis, zijn G R AT IS verze- 1181Hg1 lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorheid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl5regels fl.alles tegen vooruitbetaling. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het voorstel tot opheffing van het gemeente-ziekenhuis. Door de gezondheids-commissie is het vol gend schrijven aan Burg. en Weth. gezon-, den: In antwoord op uw schrijven van 18/19 April 1932 inzake het voorstel van de meer derheid van uw college over de gemeente- ziekeninrichting in het Gasthuis, kunnen we het volgende meedeelen Aangezien wij van meening zijn, dat In het Katholieke ziekenhuis en het ziekenhuis „Bethesda" te samen ruimschoots voldoende ruimte is voor alle Vlissingsche ziekenhuis patiënten, hebben wij geen bezwaar tegen opheffing van het Gemeenteziekenhuis als in uw voorstel omschreven. Het is uw voornemen het ziekenhuis ten deele in stand te houden als verpleeghuis voor t.b.c.-patiëntenwe zouden U willen adviseeren aan een autoriteit van naam op het gebied van verpleging van t.b.c.-patiën ten de vraag voor te leggen of inderdaad het oude Gasthuis daarvoor geschikt is. Namens de Gezondheidscommissie te Vlissingen J. P. VERMAAS, Voorzitter. J. J. WOLTERS, waarn. Secretaris. Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan In een overgelegd adres verzoekt de heer B Kaashoek, alhier, van de gemeente te mo gen koopen een perceel grond, gelegen aan de Duyvendrechtstraat (Oostzijde), ter op pervlakte van rond 112 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 8 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer voor te stellen, den ver langden grond aan adressant in koop af te Y staan, tegen een koopsom van 896, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de ge bruikelijke voorwaarden. In overgelegde adressen verzoeken de vol gende heenen de achter hun namen vermelde perceelen bouw- en weiland, voor de jaren 1932 en 1933 (tot 24 November) van de ge meente te mogen pachten tegen de daarvoor door hen geboden pachtsommen a. De heer P. Poppe, alhier, Sectie B Nr. 1416ged., bouwland, gelegen nabij den Koop- mansweg, 1300 M2, pachtsom 22 per jaar; b. De heer A. Minderhoud, alhier, Sectie A Nos. 2327, 3555ged. en 2401ged., weiland, (Nieuwe Markt en omgeving), 2.57.79 H.A., pachtsom 25 per jaar. Aangezien bovenbedoelde pachtsommen al leszins billijk zijn te noemen en het niet te verwachten is, dat bij openbare inschrijving hoogere pachtsommen zullen worden bedon gen, hebben wij de eer U voor te stellen de hierbovenvermelde perceelen bouw- en wei land aan de adressanten te verpachten tegen de pachtsommen achter him namen vermeld, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder tie gebruikelijke voorwaarden. De winkelsluiting. Aan den gemeenteraad Is het volgende atires verzonden r Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen de ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter en secretaris der Algemeene Winke liersvereniging „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen tiat met ingang van 1 Mei a.s. de winkel sluitingswet in werking zal treden tiat zij meenen dat de wet, zooals die thans 511 werking zal treden aan belangrijke groe it van onzen stand groote schade zal berok kenen, vooral wat betreft de consumptie- Baken. en sigarenwinkels tiat nu zeer waarschijnlijk de verordening zooals deze door Uwen Raad is aangenomen, ®etie door ons gedaan verzoek, niet de goed keuring der Kroon zal verwerven, aangezien htet voldoende met de belangen der winke liers is rekening gehouden tiat de toestand der winkeliers van dien is dat zy alle mogelijke moeite-moeten aoeri om vooral in dezen tijd de zaken drij vende te houden tiat vooral ook met het komende baösei- soen het zeer zeker van groot belang is, dat zo°veel mogelijk aan de badgasten koopgele genheid wordt geboden tiat zij daarom Uwen Raad beleefd doch rmgend verzoeken om van de bevoegdheid ^Sekend in art. 9 derde lid, der wet, om gedurende 21 dagen, dus tot 22 Mei, den toe stand te laten zooals hij thans is, dat zij dit verzoek doen, omreden zij mee nen later nog te moeten verzoeken een be paling te maken voor de winkels in verband met het badseizoen. Tegen opheffing van hef gemeente-ziekenhuis. Op het petitionnement aan den gemeente raad om niet over te gaan tot opheffing van het gemeente-ziekenhuis zijn ongeveer 5700 handteekeningen geplaatst. 'ermanent muziekfestival in het a.s. seizoen. Zooals men weet, is op initiatief van onzen burgemeester onlangs een zgn. contactcom missie opgericht, waardoor men onder een algemeen geachte, neutrale en centrale lei ding zou komen tot de meest loyale en eco nomische samenwerking van diverse vereeni- gingen,' in het belang onzer geheele Schelde- stad. Tevens zou er dan vanzelf ook door meer onderling overleg en kennisneming meer onderlinge waardeering en aanmoediging ge schapen worden. Een uitvloeisel van het eerste overleg in deze contactcommissie is het organiseeren van een doorloopend muziekfestival door de besturen van Vlissingen Vooruit en de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer alhier, waarbij het hoofddoel is zooveel mogelijk menschen en dus ook in komsten, binnen onze goede veste te brengen. Daarnaast ontspanning voor bezoekers en in woners. Het ligt in het voornemen gelijkelijk zoowel Vlissingen-stad als Vlissingen-bad- plaats te doen profiteeren. Juist 'n tijd als deze eischt dubbele inspan ning en steviger samenwerking. Men kan er zeer erkentelijk voor zijn, dat dit niet slechts door de samen arbeidende vereenigingen wordt ingezien, doch ook in breeden kring door vele ingezetenen, die daadwerkelijk reeds tot steun overgingen, waardoor succes wel haast verzekerd is. Ziedaar, weer een uitstekend feit, wat het beste doet hopen voor meerdere, gelukkige samenwerking. Wij denken hierbij o.a. aan nationale en internationale sportdagen. On getwijfeld attracties voor een badplaats. Openbare muziekuitvoeringen. Regeling voor muziekuitvoeringen in de muziektent aan den Boulevard Evertsen, die in het Bellamypark en die op de achterplaats der voormalige Kazerne Koning Willem III. alhier, gedurende het jaar 1932. B Zaterdag 30 April St. Caecilia, S Donderdag 19 Mei Ons Genoegen. S Zondag 5 Juni Postfanfare. S Vrijdag 17 Juni St. Ceacilia. A Zondag 26 Juni Ons Genoegen. S Zondag 26 Juni Ons Genoegen. S Vrijdag 8 Juli Ons Genoegen. S Zondag 10 Juli St. Caecilia. S Zondag 17 Juli Postfanfare. S Vrijdag 22 Juli Ons Genoegen. S Vrijdag 29 Juli St. Caecilia. B Dinsdag 2 Augustus Ons Genoegen. S Vrijdag 5 Augustus St. Caecilia. A Zondag 14 Augustus Ons Genoegen. S Zondag 14 Augustus Ons Genoegen. S Zondag 21 Augustus Postfanfare. Woensdag 31 Augustus St. Caecilia. (De plaats waar geconcerteerd moet worden, wordt nader bekend gemaakt). B Woensdag 31 Augustus Ons Genoegen. S Vrijdag 2 September Ons Genoegen. S Zondag 11 September Postfanfare. N.B. S Boulevard Evertsen (Strand). B Bellamypark. A Achterplaats v.m. Kazerne Ko ning Willem in (ochtendconcerten.) Kunstkring Het Zuiden. Gisterenmiddag werd ten stadhuize door den kunstkring „het Zuiden" de 12de jaar- lij ksche algemeene vergadering gehouden. Uit het jaarverslag stippen we aan dat niettegen staande de kunstkring door het verloren gaan van de bij de banken De Toster Co en Sie gers Zoon geplaatsts deposito's, toch aan zijn verplichtingen heeft kunnen voldoen en met de nog aanwezige en ter beschikking ge komen gelden uit de contributie in het aan staande seizoen gelukkig weer zijn tentoon stellingen zal kunnen voortzetten. In het afgeloopen seizoen werden de expo sities bezocht door niet minder dan 5387 per sonen, dat is ruim l/2 duizend meer dan het daaraan voorafgaande jaar, waaruit een stij gende belangstelling blijkt. Hoewel het uittreden van leden In het al gemeen niet tot dankbaarheid stemt, wordt toch vermeend, dat een woord van dank in dit verslag wel op zijn plaats is aan die leden, die den kunstkring zooveel jaren trouw steunden doch thans door de tijdsomstandig heden noodlottigerwijze gedwongen worden hun gewaardeerde bijdragen te moeten op zeggen. Notulen, jaarverslag en rekening en ver antwoording werden goedgekeurd en accoord bevonden. Volgens rooster aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herkozen, alsook het dagelijksch bestuur bestaande uit de heeren Jacobs en Bergsma en mevr. Hen- drikx. Dankbaar werd er melding van gemaakt, dat het paviljoen degelijke herstellingen heeft ondergaan en behoorlijk wordt opgeschilderd, In principe werd beslo' n in het aanstaan de seizoen weder een 4-tal tentoonstellingen te houden. Het bestuur hoopt hiermede tevens ook weder een steentje bij te dragen tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer en be veelt de vereeniging dan ook in de belang stelling en waardeering van Vlissingen's bur gerij aan. Eervol ontslag aan den stationschef. De heer G. D. J. Hartman, stationschef alhier, zal met ingang van 1 November a.s., na een 45-jarige dienstvervulling, den dienst der Nederlandsche Spoorwegen, met pensioen verlaten. Feestavond C.K.W.O. Gisterenavond gaf bovengenoemde veree niging haar laatsten avond in dit seizoen. Als gewoonlijk was de groote zaal van het Concertgebouw geheel gevuld, toen de voor zitter, de heer J. Marijs, deze eerste der twee avonden op de gebruikelijke wijze opende. Spreker herinnerde aan de verschillende avonden ook in den afgeloopen winter door de C.K.W.O. gegeven, welke zich alle in de groote belangstelling der leden mochten ver heugen. Dit geeft het bestuur vertrouwen om voort te gaan en hij hoopte dat ook voor het volgend seizoen weer een mooi program zou kunnen worden samengesteld. Het is verheugend, dat het ledental station- nair blijft, wat in deze tijden heel wat zeggen wil. In het bijzonder heette de voorzitter wel kom den heer en mevrouw Belger en mej. De Hondt met haar orkest, die dezen avond door zang en muziek zouden opini on, Het orkest maakte daarna met het spelen van den „Hochzeits Marsch" van F. Mendel sohn—Bartholdy aan den avond een mooi begin, terwijl het tweede nummer „Ein Me- lodientraum" van Ernst Urbach zeer ver dienstelijk werd gespeeld. Deze Melodiedroom is een potpourri, welke de melodie's uit ver schillende opera's bevat. Dit stuk is moeilijk om zijn steeds verschillende tempo's. Mevrouw W. Belger—den Boer zong daarna een tweetal liederen, begeleid door den heer Belger, nl. „Kommt Seelen, dieser Tag" van J. S. Bach, en „Lied van Blijdschap" van H. Watkins. Dit laatste in het Hollandsch ge zongen lied van een Engelsch componist, gaf duidelijk aan het verschil in muzikale opvat ting tusschen beide landen, Engeland en Duitschland. Het orkest gaf vervolgens „Doraröschens Brautfahrt" van Max Rhode en eindigde met een frisschen opgewekten marsch „Heil Europa" van Frans von Blon. Mevrouw Belger zong vervolgens „Lente" van R. Schumann, een Aria uit .Figaro" van Mozart en een drietal Hollandsche liederen „Indië en Holland" van Albert Verhey, een lied van iemand die zich in Indië bevindt en aan Holland denkt, „Onze Vogels" van Theo van der Bijl en „Wiegelied" van Guido Ge- zelle, muziek van Henri Zagwijn. Zoowel de orkestnummers als de zang van mevrouw Belger werden onder groote stilte gevolgd en verwierven dankbaar applaus. Na de pauze werd opgevoerd „Een slaaf der Eubiotiek". Eubiotiek is de wetenschap be treffende het voorkomen van ziekten. Onge veer 30 jaar geleden werd in allerlei tijd schriften tot het beoefenen daarvan opge wekt. Het stuk is een tirade op de conse quenties welke daaruit voortvloeien en de hoofdpersoon uit het stuk werd daartoe ook verleid, wat hem tenslotte inplaats van ge zondheid te geven, een slaaf van gezond- heidsregelen maakte. Het geheel vond om zijn vele leuke mo menten een gul onthaal en verwierf dank baar applaus. De medewerkenden speelden hun rol voortreffelijk. Er werd weder gecollecteerd voor het Plaatselijk Crisis-Comité. Hedenavond zal hetzelfde program worden uitgevoerd voor de andere leden der veree niging. Vereeniging tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. Gisteravond had in de bovenzaal van het café Vermeesch de laatste gezellige bijeen komst plaats van de afdreling van bovenge noemde vereeniging. Door afwezigheid van de voorzitster opende mevr. C. Blercom—Chevalier ongeveer acht uur de bijeenkomst, en uitte haar blijdschap ook namens alle aanwezige leden, dat de heer Ad. Metz zoo vriendelijk is geweest, aan de uitnoodiging gehoor te geven om dezen avond voor onze afdeeling eenige voordrach ten te houden. Door hem werd op een aangename onder houdende wijze voorgedragen, hetwelk bij alle aanwezigen zeer in den smaak viel. Het har telijk applaus was dan ook ten zeerste ver diend. Na de thee werden nog eenige vroolijke voordrachten door hem gehouden, waarvan iedereen ten volle genoot. Daarna werd hem door mevr. C. Blercom— Chevalier, namens allen hartelijk dank ge bracht voor het door hem ten beste gegevene. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Dat het de instelling als de Wereld-Biblio theek ernst is met haar voornemen, het goe de en goedkoope boek onder ieders bereik te brengen, blijkt wel uit de cadeaux-bons die ter gelegenheid van de tentoonstelling op Zaterdag 30 April worden beschikbaar ge steld. Ruim 2000 exemplaren zijn daarvan in Vlissingen uitgezet. Ook door haar abonne menten biedt zij de gelegenheid een aantal van de beste werken der Wereld-literatuur te verkrijgen. We raden een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aan. In achterstaande advertentie worden na dere bijzonderheden vermeld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Koningin-Moeder koopt een bloempje tijdens de Emmabloem-collecte te 's-Graven- hage. Het overnemen van het motorschip „Herula" door de Ned. Scheepsbouw Mij. ge bouwd voor de Curagaosche Petroleum Mij. na de volle zee proeftocht. Het romantisch huwelijk van den Haagschen jongeman Van Assendorp met miss Carol Johnson, de schoonheidskoningin der Amerikaansehe stu denten. Een wolkenkrabber op de hei in N.O. Overijssel, ten behoeve van een nieuw waterleidingbedrijf. Het openluchtbad te Schiebroek nadert zijn voltooiing. Met zijn 1800 kleedkamertjes is „de Wilkenplas" een der grootste openluchtzwemplaatsen van Europa. De Tilburgsche jeugd traint zich op tientallen imitatie-wielerbaantjes. De sergeant-vlieger Ligthart, die bij het vlieg ongeval te Soesterberg werd gedood. BIGGEKERKE. Een lijk aangespoeld. Woensdagavond is op 'iet strand dezer ge meente aangespoeld het lijk van een mans persoon, naar schatting 50 tot 60 jaar oud, gekleed met grijsbruin colbertcostuum en dito regenjas, hooge bruine schoenen, grijpe sokken, wit overhemd zonder boord. Het lijk was lang 1.70 M., flink postuur, grijs haar en dito knevel. Op het 'ijk zijn teekenen aanwe zig die een gewelddadigen dood doen ver moeden. WESTKAPELLE. Het Molenwiekje. In de jaarlijksche vergadering van de ver eeniging „Het Molenwiekje", welke vereeni ging de leiding heeft bij het kantklossen al hier, heeft de penningmeesteresse, mevrouw Woldringh van der Hoop, echtgenoote van den nieuwen burgemeester van Katwijk, af scheid genomen. Men heeft haar hulde ge bracht voor alles wat zij voor de vereeniging heeft gepresteerd, onder aanbieding van een kantkloswerk naar keuze. Geadviseerd werd, ook thans met kantklos sen voort te gaan. Het bestuur zal alle po gingen in het werk stellen, om ondanks de crisis afzet voor de producten te vinden. BRESKENS. Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt 29 April a.s. ver gadering. Aanvang 3 uur: 1. Opening. 2. Notulen. 3 Toelating A. J. Cambier. 4. Sluiting. Aanvang 3.30 uur1. Opening. 2. Benoe ming wethouder. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Duinen. 5. Kantooruren- verordening. 6. Rechtspositie veldwachter. 7. Muziekvereeniging. 8. Crisis-Comité. 9. Kas geld. 10. Beroep Woningwet. 11. Rondvraag en sluiting. Collecte Plaatselijk Crisis-Comité. De collecte van de plaatselijke afdeeling van het Nationaal Crisis-Comité heeft plm. f 450 opgebracht. Verder zijn verscheidene giften in natura toegezegd. Een bazaar. Ter versterking van de kas der afdeeling Breskens van het Groene Kruis zal met Pinksteren een bazar gehouden worden. Het bazar-comité heeft de beschikking kunnen krijgen over de remise van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg maatschappij op het haventerrein alhier die zich bijzonder gun stig voor dit doel leent en ontving verder van verscheidene zijden bijdragen voor dit goede doel. ^Hoofd-en Kiesp/JJ4 MIJNHARDT'S POEDERS Doos A-5ct. Per stuk 8ct, Bij Uw drogist. AARDENBURG. De kermis. De gemeenteraad heeft met 5 tegen 2 stem men besloten tot intrekking van het besluit der vorige vergadering, waarbij de kermis een jaar werd opgeschort. Een amendement om het dansen te verbieden kon geen meer- derheid krijgen. Besmettelijke ziekten. In de week van 17 tot en met 23 April zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van roodvonk, nl. 1 te Vlissinrm en l te Oost- en West-Souburg. Vergadering van Woensdag 27 April 's namiddags 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter doet mededeeling van de goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Doch ook deelt hij mede, dat Ged. Staten hun beslissing inzake het besluit tot het aangaan eener geldleening voor het abattoir hebben uitgesteld en dat inzake de wijziging der ver* ordening voor den vee- en vleeschkeurings- dient tegen Vrijdag een bijeenkomst door Ged. Staten met andere gemeentebesturen is belegd. De beslissing over de gemeentebegrooting 1932 hebben Ged. Staten andermaal uitge- steld, thans tot 1 Juli. De verzoeken inzake vermindering van het aantal verloven, stelt de voorzitter voor, te stellen in handen van Burg. en Weth. om praeadvies. Mevrouw Weijl vraagt of dit niet gelijk met het voorstel inzake het vergunnings- en verlofrecht moet worden behandeld. De voorzitter zegt, dat het daarmede niet in direct verband staat. Ook het verzoek om geen automaten toe te laten wil de voorzitter om praeadvies in han den van Burg. en Weth. stellen, doch de heer Boasson wil dit punt toch zeker in discussie brengen bij het voorstel inzake de winkel sluitingsverordening. Het verzoek om subsidie van de Vereeniging voor Handelsonderwijs zal bij de begrooting voor 1933 worden behandeld. Bij de nader overgelegde rekeningen inzake den MiddelburgVeerschen straatweg, zegt de heer Paul, dat hij zich daar nu bij kan neerleggen. In verband met het vertrek van den heer Stoopman wordt hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op het L. O. Inzake de winkelsluitingsverordening kwam van de afdeeling van de Christelijke Midden- standsvereeniging een adres in, waarin zij verzoekt niet te voldoen aan het voorstel van den heer Jeronimus om de winkels op Zondag open te doen blijven en een waarin zij mede- gaat met de bezwaren tegen het plaatsen van automaten. Inzake het adres van den Federatieven Bond van personeel in Overheidsdienst ten opzichte van het pensioensverhaal, merkt de heer Onderdijk op, dat die bond hier geen afdeeling heeft, het zijn de syndicalisten. Na een zitting met gesloten deuren van 55 minuten, deelt de voorzitter mede, dat de Staat hem heeft doen dagvaarden wegens het niet betalen van de bijdrage over 1933, voor de R.H.B.S. en dat ter bespoediging reeds een procureur is aangewezen. De raad besluit zonder hoofdelijke stem ming zich in rechten te verweren. Tot secretaris van het scheidsgerecht werd met algemeene stemmen benoemd de heer mr. A. J. van der Weel en met 15 stemmen tot plaatsvervangend secretaris de heer mr. J. M. Pilaar, tegen 2 stemmen op den heer mr. P. van Empel. Inzake het voorstel tot het verrichten van bouwkundige werkzaamheden door gemeente ambtenaren kon de heer Van der Feltz zich wel met het antwoord van Burg. en Weth. vereenigen. Maar spr. komt toch nog eens terug op het samengaan van het werk der Godshuizen met dat der gemeente. Hij wil deze zaak nog eens goed onder de oogen ge zien hebben. De voorzitter zegt, dat dit toch reeds is toe- De heer Jeronimus zegt, dat hij zou wil len, dat men de Godshuizen bericht zendt, dat de architectwerkzaamheden in het vei>

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1