ties 500 300 25 CHIEF WHIP .Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! 23 APRIL, EERSTE BLAD ,|Vo.96i 70e Jaargang 1932 iddelburgsche pij v. Stoomvaart klim: firma F. VAM DE VElDElr.. Walstraat SI-HO, Vlissingen. Islil. 10. Pisliehnini 0(10! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS VIRGINIA regel meer 10 ct. >rts naar grootte espect. vooruit. Dril .Mldd v.m.uur 8 8 v Rott. vm. uur Jën te DekomeD V fransport- en Esp. Erven Gr VOS relet «2018 J. SANDERS, Tel. 153 OSTERHOUT Tel 282 I'ENIIEK relet 101. VLISSINCSCHE COURANT tsche Schoenbandel 57 is altijd goed- rima Schoenen. Let irijzen en doet uw aan voor AANLEG OUD van TUINEN. SE, Koudekerksche voorheen Kerkhof- mgeboden de beleg- ee kamers, INLAID (blok), in goeden Tijdinghal „Vliss. itsche Schoenhandei 57. Alle soorten naar maat, worden door mij zelf ge- jassen absoluut uit- moeilijk de voeten NT WAVE, compl. ng, 2 X wasschen, akkundig watergol- egrepen 6, 3 dames r dame. Spoedig be- nscht. JOH. FIBBE ewoud 63. Tel. 205. LFS-, RUND- EN NSVLEESCH. 0.35 p. pond 0.35 p. pond ƒ0.25, ƒ0.35 p. pond 0.40 p. pond 0.50 p. pond au 0.60 p. pond ƒ0.35, ƒ0.40, ƒ0.50 IE, Noordstraat 68. itsche Schoenhandei Luxe Damesschoe- 4.90, 5.90, Luxe ten ƒ3.75 en ƒ3.90 "Jzersterke Meisjes- t gepend, maat 29— at 33—36 ƒ2.75. ïtsche Schoenhandei 57. De fijnste KIN- TJES tot No. 28 0. reeds een doos I"-POST Zoo niet, og heden bij de Uit- VAN DE VELDE jekhandel I De aan- t. 100 stuks, naar ver- Drteerd in diverse 2.25. ïtsche Schoenhandei 57. IJzersterke JON NEN, hoog en laag, 2.70, 32—35 ƒ3.15, Laat U aan huis ct., lang haar 75 ct., >t. Kinderen knippen en 60 ct. Mej. M. Walstraat 35. i ACHTERKAMER halven zolder, wa- gas. Te bevragen 53. ntsche Schoenhandei 57. Boks en Chroom S, zwart en bruin, 50. AANSE—DAMAVE. reciale étalage DEN, DASSEN en RHEMDEN. iddelburg-Rotterdam ngelegen plaatsen VAN PASSAGIERS, REN EN VEE 30NNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- iige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemenl speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regelsfl.alles tegen vooruitbetaling. Be abonné's in 't bezit eenei ïpolis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een band, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Reglement der Wegen en Voetpaden Art. 42 1. aankondiging. Burgemeester en Wethouders der gemeente lissingen brengen ter kennis van belang - iebbenden, dat te beginnen op 6 Mei 1932, anwege de gemeente een algemeene opneming ai worden gehouden van de Wegen en Voet iaden met de kunstwegen. Vlissingen, 23 April 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. Vlissingsche Oranjebond. Zijn gewoonte getrouw organiseert het be- fctuur van den „Vlissingschen Oranjebond" fook weder dit jaar, naar aanleiding van den verjaardag van H.KH. Prinses Juliana, een [feestelijk samenzijn voor de leden en enkele genoodigden van die vereeniging. Aangezien de jaardag van de Prinses (30 jApril) dit jaar op een Zaterdag valt, op wel ken dag het allicht voor menigeen bezwaar lijk zou kunnen vallen, uit zijn zaken uit te treken, besloot het bestuur, de bijeenkomst, die zal worden gehouden in de groote zaal van het hotel „Britannia" alhier, ditmaal reeds op den vooravond van den feestdag, dus op Vrijdagavond 29 April a.s„ te doen plaats hebben. Het bestuur van den Oranjebond is zoo gelukkig geweest, voor deze gelegenheid ds. Is. Voorsteegh van 's-Gravenhage bereid te vinden dien avond als feestredenaar voor de vereeniging op te 'Teden, terwijl voorts wel willend medewerking werd toegezegd door het bekende orkest onder leiding van mej. M. J. de Hondt en door de Dames-Gymnasfciek- vereeniging „Lichaamsontwikkeling" onder leiding van den heer L. van der Steen, beiden alhier. De bijeenkomst, die uitsluitend toegankelijk j zal zijn voor leden van den Vlissingschen Oranjebond (ieder met één gezinslid) en voor enkele, door het bestuur genoodigde plaatse lijke autoriteiten, zal aanvangen 's avonds 8J4 uur (zaal open 7% uur). J Aan elk lid van den Oranjebond zullen, als gewoonlijk, twee bewijzen van toegang wor den toegezonden. De ziekenhuiskwestie, Door de „Vereeniging tot behoud van het Gemeente-Ziekenhuis" werd gisterenavond voor de leden en de aangesloten vereenigin- •gen en organisaties een huishoudelijke ver- (gadering belegd. Toen te even 8 uur de voor zitter dezer bijeenkomst, de heer Harts, de vergadering opende, was de groote zaal van ude Oude Vriendschap" barstens vol. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren j. de Meij en l. p. van Oor schot, die beiden de beteekenis en de draag wijdte van het voorstel van de meerderheid van Burg, en Weth. bespraken. Met algemeene stemmen werd besloten het navolgende adres aan den raad der gemeente Vlissingen te zenden «Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, m. j. Harts en l. p. van Oorschot, resp. voorzitter en secretaris der Vereeniging tot behoud van het Gemeente-Ziekenhuis, ten deze domicilie kiezend ten huize van tweeden ondergeteekende, Badhuisstraat 64; dat zij met teleurstelling en verbazing heb ben kennis genomen van het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. betreffen de het geven van een bestemming van ver- Pieeghuis voor tuberculose-patiënten aan het gemeentelijk ziekenhuis het Gasthuis dat zij van meening zijn, dat een zeer groot deel der Vlissingsche bevolking prijs stelt op behoud van een gemeentelijk ziekenhuis redenen waarom zij namens en in opdracht van hun Vereeniging uwen raad beleefd ver- I ^ken het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. niet te aanvaarden." De vergadering besloot voorts aan alle meerderjarige inwoners onzer geméënte de gelegenheid te bieden hun instemming met dit adres te betuigen, waartoe een petition nement zal worden georganiseerd. Spontaan h zich een honderd-tal bezoekers op, die dezer dagen de lijsten ter teekening aan de bewoners zullen aanbieden. Alle inwoners onzer gemeente, die derhalve ^°?r het behoud van het gemeente-zieken- üuis zijn en voorzoover zij den 21-jarigen 1 leeftijd hebben bereikt, worden door de ver eeniging dringend verzocht de aan te bieden lijsten wel te teekenen. Zangvereenïging „Looft den Heer." Die Jahreszeiten. Concertgebouw Bedoeld als herdenking van den 200sten geboortedag van Joseph Haydn, den schepper der onvergankelijke „Jahreszeiten", heeft de zangvereeniging „Looft den Heer" gisteren avond onder leiding van Theo Höfelein, wiens suggestieve kracht onbegrensd is, een in ieder opzicht geslaagde uitvoering gegeven van dit heerlijke werk, dat steeds weer uitvoerders en hoorders in vervoering brengt, omdat het een kunstuiting is van ontroerende schoonheid, welke tot ieders hart onmiddellijk spreekt. Er was aan de vertolking zeer veel zorg besteed en de koren hebben zich dan ook van hun sterkste zijde doen kennen. Met toewijding, accuratesse en overtuiging is er gezongen uiterst gaaf van samenklank schitterend van nuanceering en rhythme vol deden de veeleischende ensembles als het Jacht- en het Wijnkoor aan hooge eischen en zij, die het voorrecht genoten hebben ook het concert van 1927 te beluisteren, zullen moeten beamen, dat sindsdien onder Höfe- lein's eerlijke, doeltreffende, beheerschte di rectie zeer veel is bereikt. Vroolykheid, wee moed, angst, jubel, humor, dankbaarheid, geestdrift, vreugde, alle gemoeds- en ziels toestanden, welke van het werk uitgaan, heb ben we be- en doorleefd, 't Waren alle even- zoovele bewijzen, dat het koor zich terdege met de handeling had ingeleefd en zong uit liefde tot „Die Jahreszeiten", Haydn en den Schepper. Ook het orkest, even voortreffelijk in zijn samenstelling als het koor, leverde, trots zijn zeer zware taak, voortdurend iets van supe rieur. gehalte. „Looft den Heer" mag zich wel zeer gelukkig prijzen, dat zij zich van de medewerking van zóó'n orkest verzekerd weetEn vooral in dit oratorium, waarin een juist afgewogen instrumentaal apparaat gebiedende eisch is. Want hoe schilderend van karakter, hoe geestig van illustraie, hoe zinrijk van teekening, hoe rijk aan fijne kleu ren en lichte tinten is het instrumentale deel van het werk in voor- en tusschenspelen, solo-passages en begeleiding. En ook hier mag gezegd worden, dat de dirigent alle mo gelijkheden ten volle wist te benutten. De solo-partijen waren toevertrouwd aan mevrouw Bets Mak van Waay—Dooremans (vervangende mevrouw Jo Vincent) en de heeren Louis van Tulder en Willem Ravelli. Met de keuze van deze solisten is de vereeni ging wel bijzonder gelukkig geweesttrou wens aan allen bewaarden we de beste herin neringen en de beide eerstgenoemden zongen ook de vorige maal. Mevr. Mak van Waay Dooremans ligt deze party excellent; een verrukkelijke stem, een helder rond geluid, dat warm aandoet en dadelijk imponeert en zich gemakkelijk aanpaste aan den zang van de beide andere solisten in duo en trio. Zij was de blijmoedige, beminnelijke Hanne, die de luide toejuiching na het lied met koor „Ein Madchen, das auf Ehre hielt" evenzeer verdiende als met Louis van Tulder na het duet „Ihr Séhönen aus der Stadt, kommt her" Deze uitnemende, talentrijke tenor heeft weer ongemeen boeiend Lukas gezon gen, met nobele voordracht, vooral in de reci tatieven. En dan b.v. de aria „Hier steht der Wandrer nun" l Willem Ravelli, de fraaie, sympathieke bas, was Simon, en gaf sterk karakter aan zijn vaderlijke partij. Welk een schoone voordracht b.v. in de aria „Erbliche hier, betörter Mensch" De voor dergelijke breed aangelegde uit voeringen te primitieve concertzaal was ge heel gevuld met een enthousiast auditorium, dat na elk jaargetijde spontaan zijn bijval schonk. Theo Höfelein had een sublieme bloemkorf in ontvangst te nemen. Ds. Hartjes sprak pro- en epiloog. Een autobus vervoerde de bezoekers naar Souburg en Middelburg. De tekstboekjes bleken zeer onpractisch ge drukt, daar verschillende malen onder een solo moest worden omgeslagen, hetgeen bij niet geruischloos papier storend werkt. Na de treffende Haydn-huldiging werd Theo Höfelein, die met koor, orkest en solis ten ongekende hoogten had bereikt, in de kleine zaal bij monde van den voorzitter van „Looft den Heer", den heer T. Kamermans Jr., „gehuldigd" en namens de koorleden een schilderstuk naar keuze aangeboden. Van deze gelegenheid maakte de voorzitter tevens gebruik om allen medewerkenden hartelijk dank te zeggen. De heer Höfelein dankte voor dit aandenken, waardoor hij ten zeerste getroffen was We vernamen nog, dat bij de generale repetitie de zaal nagenoeg vol was. O. Vereeniging voor Instrumentale Muziek ie Vlissingen. Het eerstvolgende concert van de Vereeni ging voor Instrumentale Muziek alhier zal plaats hebben op Dinsdag 3 Mei a.s. in het Grand Hotel Britannia. iniiM/fii;(iiyiimm;-p; i-T r.inut r Ter herdenking van den grooten componist Joseph Haydn zal het programma uitsluitend bestaan uit werken van dien componist. Als solist zal optreden de bekenden hobo solist van het Residentie-orkest de heer Jaap Stoten, die een hobo- en een piano-concert van Haydn ten gehoore zal brengen. Het zal zeker voor de muziekliefh< bbers hier ter stede een aangename verrassing zijn dezen kunste naar thans ook als piano-solist te leeren ken nen. Alles bijeengenomen belooft deze avond dus zuiver kunstgenot te bieden. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangendoor overschrijving op giro 195800 de heer A. de K. 2.50 opbrengst catalogie en entrée's verkooping kustschatten van wijlen mevr. de weduwe Kalbfleisch 96.80. Tentoonstelling van teekeningen. Degene, die als wij jaarlijks de tentoon stelling van de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs bezoekt, zal met een gevoel van beklemming naar deze tentoonstelling hun zijn gegaan, in de verwachting iets te zullen zien, dat minder was dan vorige jaren. En dat gevoel zal hem verlaten hebben als hij daar in de hoogere klassen de werkstuk ken aanschouwde, die, zy het dan ook eenigszins anders dan vorige keeren, toch in groot aantal aanwezig was. Het eenige, wat hem zou kunnen tegenvallen, is het geprodu ceerde in de lagere klasse. Maar daarbij moet hij dan dadelijk in aanmerking nemen, dat het aantal leerlingen geringer is, zoodat, waar anders vier klassen konden worden gefor meerd nu slechts 3 afdeelingen aanwezig waren. Een egenaardigheid t gevolg van het klein aantal dier leerlingen zagen we in de afdeeling, waar we ons altijd vergastten aan de decoratieve wandversieringen en waar nu haast alle decoratie weg was. In de plaats daarvan was nu gekomen het met verf be werken van bladeren of bloemen, die, na ge- styleerd te zjjn, opgenomen werden in ran den of dienen moesten als cirkel- of drie hoeksvulling. Daarmee waren in deze afdee ling heel aardige resultaten bereikt. Dat op deze avondschool rekening wordt gehouden met en het onderwas aangepast wordt aan de ongelukkige toestanden in het maatschappelijke en economische leven, bleek ons by het bezoeken der hoogste klasse in het scheepsmakersbedrijf. In die klasse toch zyn opgenomen leerlingen, die, oorspronkelijk in dat bedrijf werkzaam, overgegaan zijn naar de machine-afdeeling of naar die der ijzer constructie. En onmiddellijk is daarop ge reageerd by de teekeningen, zoodat hun daar machine-teekeningen en teekeningen, betrek king hebbende op ijzerconstructies te bewer ken zijn gegeven. Het kan den leerlingen wat evenzeer geldt voor diegenen, welke later deze school zullen bezoeken dan ook niet sterk genoeg worden aangeraden in deze tijden van ma laise niet by de pakken te gaan neerzitten, maar zich door studie voor te bereiden op de taak, welke hun later wacht. Want als de tyden beter worden, dan komen natuurlijk degenen, die het best theoretisch onderlegd zijn, het eerst aan het bod. En het resultaat van het nu geëindigde cursusjaar, dat in de teekeningen welke ter bezichtiging zijn gesteld, duidelyk naar vo ren springt, is wel kenschetsend voor het onderwijs, dat zich toelegt op en aanpast bij de practijk van de leerlingen dezer avond school. We kunnen ons verslag dan ook het beste eindigen met een woord van lof te brengen aan de opvatting, welke directeur en leeraren van hun taak blijken te hebben. Alhambra-Theater. 24 uur Meyer Co. Als hoofdfilm gaat hier24 uur uit het leven van een Vrouw. In zoo'n tijd kan niets gebeuren, en er kan veel gebeuren. In deze Amerikaansche film gebeurt heel wat, terwijl de verdienste is, dat men niet tevoren weet, hoe het afloopt. Er spelen althans menschen, en ieder blijft op zijn plaats. Een man-en-vrouw, die op het punt zyn, waarop hun wegen lijken te zullen scheiden. Zij gingen allang alleenzy naar een ander hij aan den drank. Maar voor er vier-en- twintig uur voorbij zijn, heeft zy de oogen van den minnaar, haar voorbij, reeds weei de derde zien zoekenhem wordt de troost, dien hy in een andere, als hy ontgoochelde, vrouw gezocht had, door een moord-uit-ja- loerscheid weer benomen. Nog bytyds wordt de weg-samen teruggevonden. Een gegeven, dat aan een roman ontleend is en door de verfilming Ie literatuur niet te boven gekomen is. Miriam Hopkins is geep slecht filmspeelster, ofschoon haar rol roept om een Mariene, die slechts vermag den droeven lust eener te laat geboren liefde uitj te spreken. Elive Brocks is de mannelykq tegenspeler, die niet alleen door zijn voorkom men, maar ook door zijn rustig, goed spel weet te boeien. De geluidsweergave is perfect, „Meyer en Co." is een filmklucht, die ge* zellige momenten schenkt. De film heeft weinig pretenties, doch onze goede bekende komiek, Siegfried Arno, weet het komische weer op den voorgrond te schuiven. De avonturen van Siegfried in het tweede handsch kleedingmagazijn, daarna op den oceaanstoomer en dan in New-York deden een vroolyk filmwerk ontstaan, doorspekt met Jiddische gyn. In het journaal-nieuws is bijzonder te noe men de jongste scheuring in de S.D.A.P. Luxor-Th eater. Naar Siberië. De moord op het dak „Naar Siberië", een titel, die zoo niet alles, dan toch zeker veel zegt omtrent inhoud en strekking. Het is een Poolsche film, geregis seerd door Henryk Szaro volgens Russisch model, die speelt in 1905 in het tsaristische Rusland, toen de czaar nog vadertje was en de haat tegen het heerschende regime fel oplaaide. Samenzweerders vergaderden in het geheim en wezen in hun bijeenkomsten dooi; het lot een hunner aan om het heilige Rus land te bevrijden van de een of andere per soonlijkheid, die het de bevolking al te lastig maakte. In deze rolprent wordt de student Roman Semp door zijn geestverwanten met zoo'n zending belast en wel om een gouver neur uit den weg te ruimen. Als de aanslag gepleegd is wordt het een doorloopende strijd tusschen politie en vluchteling. De laatste wordt geholpen door een schoone geestver wante Irenabeiden worden gevangen geno men en aan een martelend verhoor onder worpen, waarbij het meisje haar vriend ech ter, trots de kwelling van slapelooze nachten, niet verraadt. Van een verbanning naar Sibe rië kan zij hem echter niet redden, maar zij volgt hem en slaagt er ten slotte in hem te laten ontvluchten. Bij het krieken van den dag wordt de vlucht ontdekt en een razende achtervolging begint. Het ziet er naar uit, dat de soldaten zullen winnen, doch een brandgranaat, door Semp in hun midden geworpen, ontslaat de bannelingen van ver dere vervolging en bewerkstelligt alzoo huh redding.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1