500 300 25 VRIJDAG 23 APRIL, stadTên provincieniëüws gemengd nieuws No. ©Si 70e Jaargang' 1932 UÜgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen INGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^RSTE BLAD MIDDELBURG. OOST- EN WEST-SOUBURG. RITTHEM. GOES.' 1 BIEZELINGE. OOSTBURG. TERNEUZEN. VUSSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. [Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (Max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels f 1.alles tegen vooruitbetaling. ne abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Openbare Leeszaal en Bibliotheek. gisterenavond werd de algemeene vergade- gehouden van bovengenoemde vereeni- j. Na opening door den voorzitter, den leer M. Laernoes, werd het woord gegeven laii de bibliothecaresse, mej. Heijse, tot het foorlezen der notulen, welke onveranderd terden goedgekeurd. Deze notulen gaven i voorzitter aanleiding tot het geven van overzicht van het afgeloopen jaar, dat liet alleen een verandering van bibliotheca- 3sse bracht, waarbij spreker hoopte, dat de egenwoordige functionaris de leeszaal tot rooteren bloei zal brengen, maar dat ook ianleiding gaf den nood der tijden te helpen kagen door faciliteiten te geven aan de i/erkloozen, terwijl het zich ook kenmerkte het vervallen van den maatregel om eesgeld te heffen. Hierna werd het jaarverslag over 1931 oorgelezen, waarin eveneens gewezen werd het gemis aan een goed-onderlegde biblio- kecaresse gedurende het grootste deel van 931, hoewel een woord van hulde gebracht ;erd voor de werkzaamheden in dien tijd der elde dames B. Batten en M. van Beusekom. )ok werd een speciaal woord van dank ge nacht aan de secretaresse, mej. Gasille, wier aak in dien tijd niet licht was. De vakkun- kennis en leiding demonstreerden zich ïoornamelijk in het dalen van het uitleen- >ek ondanks het niet onbevredigend aan- nieuwe leden. Maar daar de uitleen- bibliotheek bijna voortdurend de aandacht iischte, had de leeszaal nog meer te lijden, tvaardoor het bezoekers-aantal daalde, wat mede toe te schrijven was aan het sluiten der leeszaal gedurende de ochtend-men. Na met een enkel woord gesproken te hebben over het nog steeds ontbreken van een nieu wen catalogus waaraan op het oogenblik hard gewerkt wordt eindigde de bibliothe caresse het algemeen gedeelte van haar ver- rfshg en rubriceerde eenige opmerkingen over de instelling. Het aantal bezoekers is dit jaar met meer dan 1700 personen gedaald, wat waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in de reeds genoemde redenen. Het tegenovergestelde ge val doet zich voor bij de uitleen-bibliotheek, toch is een toename van gevraagde boeken van 105, ondanks het feit, dat 235 personen minder boeken mee naar huis na men. Tevens werd in dit verslag de opmer- gemaakt, dat 81 banden voor studie doeleinden uit andere bibliotheken werden Het aantal leden is dit jaar vermeerderd met 18 (711 op 31 December 1931 tegen 693 op 31 December 1930). Het boekenbezit is met 67 banden ver meerderd. Het versla® gaf aanleiding tot een debat over het puntaanvragen van boeken uit andere bibliotheken, welk debat tot resultaat dat de toestand ongewijzigd blijft voort- De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer D. L. H. van Etaalte, die te laat klaar gekomen was voor controle door de kascommissie, sloot in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van 6718.8714, met een saldo van 1003.551^. De penningmeester stelde voor deze en de Ogende rekening en verantwoording tegelijk ft laten controleeren door de te bestendigen ie, bestaande uit de heeren Har telust, Sitsen en De Vries. De begrooting werd, met een enkele op merking, goedgekeurd. De periodiek-aftredende bestuursleden toevr. LaernoesZoutman, D. L. H. van Haalte, Zietse en Wesseling werden bij accla- herbenoemd, terwijl in de vacature J. Meij, die bedankt had, met algemeene werd gekozen de heer M. A. van Poperingen, secretaris van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. de rondvraag kwamen eenige interne ter sprake, o.a. het lot van de jaar van tijdschriften, waarvoor een op- ssmg gevonden werd in den vorm van het gen civielen prijs beschikbaar stellen. Ook werd er bij de rondvraag gewezen op bet regelmatig in de courant vermelden van bieuwe aanwinsten, waarbij de vraag-gesteld werd of deze nieuwe banden, indien het we ielij ke werken gold, niet een tijd ter in de leeszaal konden worden gelegd. en geïllustreerde reisgids van de „Zeeland". De stoomvaart-maate jhappij „Zeeland een rijk geïllustreerd boekje voor het excursie-verkeer 1932 uitgegeven. Eet bevat vele prachtige foto's uit Enge land en ook uit Vlissingen en Middelburg. Naast de prijzen voor verschillende goed- koope retourbiljetten voor het gewone reizi gersverkeer komen in het boekje voor tarieven voor excursies met auto, motor of rijwielen, zoomede voor gezelschappen padvinders en scholieren. Ieder die een uitstapje naar Engeland wil maken, zal met belangstelling van dezen nieuwen reisgids kennis nemen, die op aai> vrage gratis verkrijgbaar is bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland". Onafhankelijk Socialistische Party. De vergadering van de Onafhankelijk Socialistische Partij, die Zondagmorgen zal gehouden worden in „de Oude Vriendschap", begint niet om half elf, zooals abusievelijk op de strooibiljetten staat vermeld, doch om 10 uur. Als spreker zal optreden de heer P. J. Schmidt met het onderwerp De scheuring in de S.DA.P., waarom de O.S.P. Werkloozen hebben vrijen toegang. Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. In de gisterenavond gehouden laatste bij eenkomst in* dit winterseizoen van de afdee- ling Middelburg van de Vereeniging tot be vordering der belangen van slechthoorenden, kon de presidente mevrouw Troll, mededee- len, dat zich eind Mei te Middelburg een spraakleerares zal vestigen, die ook het lip- lezen kan doceeren en die haar werkkring ook over Vlissinger^en Goes zal uitstrekken. Hoe gewenscht het onderricht vooral ook aan doove kinderen is, blijkt wel uit een arti kel voorkomende in het jongste nummer van het orgaan van de vereeniging „Naar het volle leven". Daarin komen verschillende mededeelingén voor over de wijze van les ge ven aan de Amsterdamsche school voor slechthoorenden, waar vooral „Het afzien van den mond" met groot succes wordt onder wezen. Elke klank aldus lezen wij heeft een eigen mondstand. Die mondstand moeten de jongens en meisjes dadelijk kunnen her kennen en dat in een vlot tempo. Het is een wirwar van lippen-, tong- en wangstanden, waarin de jeugdige slechthoorenden den weg moeten vinden. En dien weg vinden ze, wij verzekeren het u. Het tweede speciale vak der school is het articulatie-onderwijs. Slechthoorenden missen de controle op hun taal. De toon-verscheiden- heid, die groote taalrijkdom, dreigt teloor te gaan. Dat mag niet. Voortdurend wordt daar om hét spreken gecorrigeerd. Ten slotte ont vangen de leerlingen gehooroefeningen. Deze dienen om de gehoorresten te behouden. Loop der bevolking. Ingekomen: E. J. M. Sonius, A 29 van VlissingenJ. de Jonge, C 264, van IJs- selmonde L. van de Velde, E 27, van Vlissin gen P. H. Verheijen, C 164, van Venray. Vertrokken: E. C. Matthijsse, A 92, naar VeereP. J. de Pagter, B 182, naar 's-Gravenhage Wed. M. F. Marijs, E 63, naar MiddelburgJ. J. Risseuw, C 160, naar Rot terdam W. Kramer, B 148, naar St. Laurens Gemeenteraad. De gemeenteraad hield Woensdagmiddag een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Verschalende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan het bekende adres van Ooststelling werf wilde de heer Cevaal adhaesie betuigen, ziende op den nood in den land- en tuin bouw. De heer Van de Putte meende, dat een zoodanig adres moet uitgaan van de land- en tuinbouworganisaties. Hierna werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het rapport over de gehouden oefening met de brandspuit, in v/elk rapport werd opgemerkt, dat de spuit goed werkt, doch de bediening er van veel te wenschen overlaat, werd besloten tot een reorganisatie van de brandweer. Een ingekomen verzoek van A. de Wijze om pachtvermindering en een schrijven over een wederkeerigheidscontract met de Middel- burgsche brandweer, werden in handen ge steld van Burg. en Weth. De burgerwacht vroeg een extra-subsidie van 35 tot aanschaffing van een onder- scheidingsteeken. Verschillende leden vonden het wenschelijk zoo'n onderscheidingsteeken aan te schaffen. De heer Wisse vond het in deze tijden een rioodelooze en nuttelooze uitgave. Besloten werd dit verzoek bij de begrooting over 1933 ter sprake te brengen. Een adres van de pachters der bennen van den Ritthemschen straatweg om verminde ring werd verwezen naar Burg. en Weth., na de opmerking van den heer Wisse, dat de pacht veel te gering is om daar nog aan te tornen. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd een uitgeloot stuk van 1000 Nederland 6 te vervangen door een ander van 5 Tot dekking der kosten voor de onder- grondsche electrificatie zal by de Coöp. Boe renleenbank een leening groot 1800 geslo ten worden voor den tyd van 15 jaar. Aan den heer N. de Pagter werd voor een half jaar ontheffing verleend in do honden belasting. Aan H. M. de Koningin zal ontheffing ge vraagd worden van de verplichting tot op richting van een openbare school. Op een verzoek van de K.L.M. om deel name in haar garantiefonds werd afwijzend beschikt, daar Ritthem van de luchtlijn Rot terdam—Haamstede—Vlissingen geen nut heeft. Een verordening, regelende de eischen van benoembaarheid, enz. van gemeente-veld wachters werd vastgesteld. De volgende punten der agendaVaststel ling instructie gemeente-opzichter tegen een jaarwedde van 100 gaven aanleiding tot breedvoerige besprekingen. Burg. en Weth. boden een ontwerp-instructie aan en stelden voor tot gemeente-opzichter te benoemen den heer A. Hoefkens. De heer Van de Putte wilde een beknopter instructie en daardoor ook vermindering van salaris. De heer Wisse zag de noodzakelijkheid er niet van in om een opzichter te benoemen. Bovendien achtte htf 50 ruim betaald, daar de opzichter voor bijzondere werkzaamheden apart betaald wordt. Met kracht kwam de voorzitter er tegen op dat 100 te hoog is. Wethouder Boogaard wees er op, dat een gemeente-opzichter van elk werk een nauwkeurige begrooting op geeft. Nu worden de kosten eerst maar be kend na de indiening der rekeningen. De heer De Visser was van oordeel, dat vele werken onder opzicht beter zullen wor den uitgevoerd. Een voorstel van den voorzitter om een opzichter te benoemen werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, die van de heeren Wisse en Cevaal. Het voorstel van Burg. en Weth. om de ontwerp-instructie te bekrachtigen, werd met 5 tegen 2 stemmen (beide wethouders) ver worpen. Na eenige besprekingen werd de instructie teruggewezen naar Burg. en Weth. Met algemeene stemmen werd de heer J. Meliefste als lid van het burgerlijk armbe stuur herkozen. Op advies van Burg. en Weth. werd het vroeger genomen besluit tot verbetering van de Weverstraat, den Dorpsweg en de Zuid- wateringstraat ingetrokken om de kosten te kunnen dekken, die voor de werkloozen noo- dig zyn. Naar aanleiding van het verzoek van de atdeeling Ritthem van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond om werkverschaffing, welke aan de eischen voor rijkssubsidie voldoet, was door Burg. en Weth. een concept-reglement voor deze werkverschaffing opgemaakt en door den raad vastgesteld. Volgens dit regle ment zullen de werkloozen, die voor steun n aanmerking komen, verdeeld worden in 3 groepen, die resp. hoogstens 8.40, 5.04 en 2.52 per week verdienen 4- 0.25 voor elk kind beneden 14 jaar. Bij de rondvraag wees J. de Pagter op enkele huizen zonder dakgoot, waardoor het water op den openbaren weg komt. De heer Cevaal raadde aan nu grind te koopen, daar het thans goedkoop is. Besloten werd dezen zomer nog grind te koopen. Daarna sluiting. Werkverruiming op Noord- en Zuid- Beveland. Onder leiding van den heer J. Ermerins, burgemeester der gemeente Baarland, verga derde de commissie Werkverruiming in de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld hoe de werkloosheid ten plattenlande zou kunnen worden bestreden. De vergadering was van meening dat in vele polders, door verbetering van den wa terafvoer, geschikte werkobjecten, mede met het oog op meerdere werkverruiming konden worden gevonden. Deze werken worden in verband met de tijdsomstandigheden niet uitgevoerd, alhoe wel het soms zeer gewenscht kan zijn, dat ze worden ter hand genomen. Worden dergelijke werken in werkver schaffing uitgevoerd, dan kan in bepaalde gevallen een rijkssubsidie in uitzicht worden gesteld. Op die wijze kan dus een werk vaak met belangrijk minder kosten worden uitge voerd, dan wanneer het als normaal werk wordt beschouwd. Een eventueele toekenning van een rijks subsidie wordt afhankelijk gesteld van den aard van het werk. In verband hiermede werd besloten tot polder- en waterschapsbesturen een circulai re te richten, waarbij zal worden verzocht bij de vaststelling van de begrooting te trachten rekening te houden met werkobjecten die in werkverschaffing zouden kunnen worden uit gevoerd. Algemeen werd het meer wenschelijk ge acht, te trachten meerdere werkgelegenheid op het platteland te krijgen dan dat tot het invoeren van een steunregeling zou moeten worden overgegaan, daar dit zooveel moge lijk moet worden voorkomen. Voorts werd nog opgemerkt dat voor den overgang uit de werkverschaffing naar het vrije bedrijf de arbeidsbemiddeling goede diensten kan bewijzen. Ook de werkgevers kunnen van de bureaux der arbeidsbemidde ling profijt trekken, hoewel er in het alge meen in het landbouwbedrijf nog te weinig gebruik van wordt gemaakt. P. T. en T. Aan den commies bij de posterijen, telegra fie en telefonie J. A. Reuvers, van het post en telegraafkantoor te Gcrs, is op zijn ver zoek met ingang van 16 April jl. eervol ont slag verleend. Concours Christ. Zangvereenlgingen. Op Hemelsvaartsdag zal te Biezelinge, in den kersenboomgaard van den heer J. Rot tier, een concours van den ring Zeeland van Chr. Zangvereenigingen worden gehouden. Aan dit 18e concours nemen niet minder dan 32 vereenigingen met 1300 leden in drie afdeelingen deel. Surséance van betaling aangevraagd. Door den heer A. Risseeuw Johz. te Oost burg, kassier, handelende onder de firma Sanderse Co., is thans bij de rechtbank te Middelburg een verzoek ingediend voor sur séance van betaling. Benoeming ambtenaar gemeente-secretarie. Door Burg. en Weth. van Oostburg is be noemd tot ambtenaar der gemeente-secreta rie de heer P. A. Bril, thans volontair. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Ter Neuzen, kwam in behandeling een voorstel van de S.D.A.P. om bij de politieverordening meer vrijheid op Zondag te verleenen. Op uren buiten die der godsdienstoefeningen wilde men zonder voor afgaande afzonderlijke toestemming van Burg. en Weth. toestemming geven tot het houden van muzikale wandelingen door de stad, dit in hoofdzaak met het oog op bezoek uit België voor doortrekkende gezelschappen met muziek en zang. Tot dit voorstel achtte men zich van de zijde der S.D.A.P. genoopt aangezien van rechtsche zijde steeds geïnterpelleerd werd indien de burgemeester toestemming verleen de tot het houden van muzikale en andere optochten op Zondag. Thans wilde men een principieele uitspraak van den raad. De heer Van Driel (s.d.) heeft dit voorstel namens zijn fractie uitvoerig toegelicht. De rechterzijde achtte het voorstel totaal onaannemelijk. De heer Scheele (vrij anti-rev.) meende, dat men bij de linkerzijde voor de conse quentie van dit voorstel zal terugschrikken. Men zou het op die wijze onmogelijk maken, orde en regel op Zondag te handhaven. Bo vendien zou het op Zondag ongevraagd ge oorloofd zijn wat op weekdagen toestemming van Burg. en Weth. vereischt, hetgeen tot vele practische bezwaren aanleiding kan ge ven. Dit laatste gaf de heer Geelhoed toe. Wordt het voorstel aldus geredigeerd in stemming gebracht, dan zou het zyn stem niet hebben. De voorzitter adviseerde, het voorstel in te trekken. Er zou op het oogenblik geen aan leiding toe zijn. Steeds heeft spr. een breed standpunt ingenomen in deze quaesfcie door herhaaldelijk toestemming te geven. In stemming gebracht werd het voorstel aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. De katholieken stemden vóór het voorstel, terwijl de heer Geelhoed (vrijheidsbond), er tegen stemde^ Steeds de nieuwe zeesluis te Ter Neuzen. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brus sel schrijft In een voor de BelgischZuid-Amerikaan- sche Kamer van Koophandel alhier gehouden lezing heeft de Gentsche burgemeester, ir. Van der Stegen, een duidelijk beeld gege ven van de ontwikkeling der zeehaven van Gent. Het havenverkeer is nu reeds 2.5 maal grooter dan in 1913. In 1930 werden te Gent 10 millioen ton goederen in- en uitgeklaard. Gent is aldus de tweede haven van België en de negende van het vasteland geworden. Bur gemeester Van der Stegen had het ook over de uitbreidingsplannen die thans gedeeltelijk reeds zijn uitgevoerd. Er wordt voortgegaan met het graven van een nieuw kanaaldok. Op den rechteroever wordt een nieuw nijver- heidsgebied klaar gemaakt. De linkeroever van het kanaal van Ter Neuzen is van Gent tot de Nederlandsche grens bijna geheel met fabrieken bezet. Wil de haven van Gent ech ter in haar ontwikkeling niet belemmerd worden, dan moet de nieuwe zeesluis te Ter- Neuzen, waarvan reeds zoo vaak sprake was, er ten spoedigste komen. Burgemeester Van der Stegen zeide uitdrukkelijk dat hij daar over met Nederland wil zien onderhandelen zonder te wachten op een regeling van de andere BelgischNederlandsche vraagstuk ken. Gent denkt er niet aan deze besprekin gen te dwarsboomen maar is van oordeel, dat bet verkeerd gezien was de sluiskwestie te willen koppelen met andere zaken, die er niets mede te maken hebben. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei opnieuw benoemd tot burgemeester van Maassluis C. P. I. Dommisse met ingang van 20 Mei tot burgemeester van Aagtekerke J3 Bosselaar. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Goes is herbenoemd mr. C. M. Kegge. RECHTSZAKEN Verduistering by de Bossche Hanzebank. De rechtbank te 's-Bosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den gewezen chauffeur der Bossche Hanzebank E. ter H., die terecht heeft gestaan wegens verduiste ring en oplichting en valschheid in geschrifte. Voor dit laatste feit had het O.M. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt, terwijl het voor de eerste twee feiten vrijspraak vroeg. Verdachte werd thans veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, wegsns valschheid in ge schrifte, meermalen gepleegd. Moordaanslag op zijn gewezen meisje. Door den ambtenaar van het O.M. bij de rechtbank te Amsterdam werd een gevange nisstraf van 41/2 jaar geëischt tegen den jeugdigen electrotechnicus, die op 15 Decem ber jl. met een revolver op zijn vroegere ver loofde had geschoten en daarna het wapen op zichzelven richtte, waarbij hij zich ern stig wondde. Het meisje bleef ongedeerd. De verdediger achtte uit een oogpunt van generale preventie geen strenge straf noodig, maar vroeg om een voorwaardelijk veroordee ling. Brand b ij „T r i a n o n" en H i r s c h. Ongeveer kwart voor negen gisterenavond speelde het orkest eenige wijzen voor de nog weinig talrijke bezoekers in net café-restaurant „Trianon" op het Leidsche- plein te Amsterdam. Plotseling werd aan de gezelligheid een einde gemaakt door een brand, die in den kelder was uitgebroken. Bezoekers en orkest verlieten het restaurant. Toen de directeur gewaarschuwd was en ging onderzoeken wat aan de hand was, kwam reeds een verstikkende rook hem tegemoet, die langzaam alle zalen van „Trianon" vul de. Onmiddellijk daarop klonk sirenengeloei van brandweerwagens. Het bleek, dat het in den grooten kelder onder het restaurant in emballage en meubelen hard brandde. Deze kelder loopt ook door onder een gedeelte van de aangrenzende magazynen der firma Hirsch Co. Juist daar woedde het vuur het hevigst. Het was bijna onmogelijk om in den kelder door te dringen. Met rookmaskers ge wapend drongen de brandweerlieden naar binnen. Er werden een drietal stralen afge rold, terwijl in den kelder yan „Trianon" de

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1