500 25 EERSTE BLAD No. 94 70e Jaargang; 1932 DONDERDAG 'jtgin: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66287 21 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSEN PR0VINC3ENIEUWS De prijs wordt verlaagd tot 50 CENT per advertentie leder kan nu goedkoop adverteeren VLISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meerl0ct(Max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl.alles tegen vooruitbetaling. j abonné's in 't bezit eener "óiis, zijn GRATIS verze- erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vereeniging voor Beroepskeuze. Gisterenavond hield bovengenoemde veree ring haar algemeene ledenvergadering in t concertgebouw. De voorzitter, de heer J. Buller, opende de niet druk bezochte vergadering, heette de aan- welkom en wees er op, dat de ver eeniging heden de vijfde jaarvergadering hield, en we dus van een lustrum kunnen het Verschillende personen hadden bericht van verhindering gezonden. Hoewel alle vereenigingen ons trouw zijn gebleven en ook aan hun financieele ver- pichtingen voldoen, zeide de voorzitter, dat het bestuur toch niet geheel tevreden is. Het bezoek aan ons bureau is nl. heel wat min der dan het vorig jaar. Een der grootste oor zaken ziet spreker in het feit, dat het in de zen tijd ontzaglijk moeilijk is voor de jeugd om een betrekking te krijgen, en is dus de malaise ongetwijfeld van invloed op het be zoek. Ook wil spreker er op wijzen, dat velen te lang wachten met advies te vragen door middel van ons bureau. Ook wordt er vaak gedacht dat ons bureau een Instituut is om ieder een plaats te bezorgen, doch dit gaat natuurlijk niet en is ook niet het doel van het bureau. Wel wordt zooveel mogelijk me degewerkt om bezoekers een plaats te bezor gen en wordt hiervoor dankbaar gebruik ge maakt van den dienst der arbeidsbemidde ling. Het verheugt spreker dat thans samenwer king is tot stand gekomen tusschen de drie richtingen in de beroepskeuze en een Cen traal Bureau voor Beroepskeuze is tot stand gekomen, van welke samenwerking ook ons Bureau de vruchten plukt. De eerste secretaris, de heer J. Blanken, las daarna de notulen der vorige algemeene vergadering, welke werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. Marijs, bleek dat de ontvangsten bedroegen 288.70, de uitgaven 108.48. al- zoo een batig slot van 180.22 (vorig jaar 120.55), Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend Ving het jaarverslag over 1930 aan met te constateeren, dat de arbeid der vereeniging rustig zijn voortgang had, wij zouden over dit verslagjaar en den arbeid erin verricht bevreesd kunnen worden, dat het rustige van ons werk tot een rusten zou kunnen worden. Het aantal aanvragen en daarop uitge brachte adviezen daalde toch van 33 in 1930 tot 19 in 1931. Zou de algemeene inzinking in het be drijfsleven, speciaal in de metaalindustrie in onze stad een vermeerdering van aanvragen doen verwachten, zoo bleek toch het tegen deel De keuze van een beroep werd niet gemak kelijker, nu verschillende vakken geen nieuwe krachten vroegen, maar juist een groot aan tal werkloozen leverden. Het dagelljksch bestuur hield regelmatig zijn vergaderingen om de uitgebrachte advie zen te bespreken. De zittingen van het bureau werden ge regeld gehouden, eiken 2en en 4en Dinsdag van de maand, behalve in de vacantie- Maanden. Ze werden gehouden op de bekende plaats, een lokaal in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, door het bestuur der gemeente ter onzer beschikking gesteld. Een op geregelde tijden geplaatste adver tentie in de „Vlissingsche Courant" zorgde, dat datum en uur der zittingen voldoende bekend waren en daardoor ook een beschei den propaganda werd gemaakt. De op de zittingen van het bureau verkre gen inlichtingen worden nader onderzocht en zoonoodig gevolgd door een medisch onder zeek, waarna alle gegevens worden verwerkt een schriftelijk advies. Dr. A. p. Smitt, de schoolarts, verleende °ok dit jaar als steeds zijn gewaardeerde Medewerking voor het geven van de noodige Medische adviezen. Hulp bij plaatsing werd steeds welwillend verleend door het Bureau voor Arbeidsbe- Middeling. hebben we dit jaar niet gehad en het geven van de adviezen zich tot de jongens. Vai dezen wilden er 6 timmerman worden, w&t ze dan ook is geadviseerd en dan werk to zoeken by een burgerbaas. Electricien was van 5 de keus, waarvan 1 °°k wel bankwerker wilde worden4 wer- te blijven als loopjongen en tevens uit te zien naar een patroon in het beroep van zijn keus. De laatste opmerking in verband met een geval van een vader, zelf werkloos, die moest gewezen worden op het verkeerde een jon van de school genomen te hebben, terwyl hy nog niet wist, wat met den jongen aan te vangen. Eén geval deed zich voor van verandering van beroep. De jongen bleek lichameiyk niet geschikt als bankwerker en is nu in het foto- grafenvak werkzaam. Twee wilden machinist worden ter koop vaardij, waartoe hun de weg gewezen werd. Verder verdeelden zich de wenschen over en werden ook zoo geadviseerd 1 voor onder- wyzer of boekhouder1 bankwerker, een baas te zoeken in de stad, als smid voorloo- pig1 draaier (als voren) 1 leeraar nijver- heidsonderwijs 1 leeraar ambachtsonderwijs dezen werd de raad gegeven zich te trach ten eerst flink practisch te bekwamen. De in het vorig jaarverslag genoemde com missie van nazorg rapporteerde, dat in 't al gemeen de adviezen worden opgevolgd. In het afgeloopen jaar werden door de vereeniging verschillende geschriften en bro chures ontvangen van het Centraal Bureau voor Beroepskeuze, waardoor het ons moge lijk werd, ruimere inlichtingen te kunnen verschaffen over meerdere niet zoo voor de hand liggende beroepen. B.v. vliegenier, amb tenaar keuringsdienst, technische dienst tele grafie, journalist, automobieltechniek, studie Technische Hoogeschool Delft, Rijksleerschool leerlooier enz. In de hoop dat de economische omstan digheden spoedig een gunstige wending mogen nemen en daardoor het werk onzer vereeni ging zich weer ruimer kan ontwikkelen, in het belang beide van de jeugd en van het bedrijf, beëindigen wij dit verslag. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd en beiden func- tionnarissen dank gebracht voor hun ver richten arbeid in het belang van het bureau. De aftredende bestuursleden, de heeren B. Hubrechse, I. J. Luteijn, J. Marijs en H. C. V. Sorel werden by acclamatie herkozen. Na een korte rondvraag werd de vergade ring hierop gesloten. Vlissingsche Bestuurders bond. Aan Iet jaarverslag van den Vlissingschen Bestuurdersbond over 1931 is het volgende ontleend Het jaar dat thans weer achter ons ligt, is wel aan te merken als een van de ongunstig ste jaren, welke sedert het einde van den oor log aan de menschheid is voorbijgegaan. Het kapitalistische productiestelsel met zün zoo uitbundig geprezen economische vrijheid heeft aan de wereld een crisis gebracht, zoo hevig en zoo diep ingrijpend Tin het heele maat schappelijk gestel, dat de verwekkers van de chaos zelf angst krijgen voor hetgeen ze over de wereld hebben gebracht. Natuurlyk zoeken ze te redden wat moge lijk is, daarby vasthoudende aan de oude methoden om de lasten zooveel mogelijk af te schuiven op de arbeiders. Wars van systematische productie-regeling, welke gericht is op de voorziening in de be hoeften van het volk, ontzien de werkgevers zich niet ten bate van hun individueele be langen millioenen gezinnen tot ellende en armoede te brengen. Werkloosheid en loons verlaging geeselen het proletariaat. Bij het streven van de werkgeversklasse om uit de Wanorde te geraken door productie-beperking en loonsverlaging kan ze rekenen op den vol len steun van de conservatieve regeering en van 't bankkapitaal. Dat onder dergelijke om standigheden noodige sociale maatregelen achterwege blijven is te begrepen. Alleen daar waar een krachtige georganiseerde ar beidersklasse de belangen van de arbeiders behartigt, viel iets voor de crisis-slachtoffers te bereiken. De moderne vakbeweging heeft in dezen malaisetyd een zwaren strijd te voeren om te behouden wat ze in jaren van hoogconjunc tuur veroverd heeft. Om dit aan te toonen is het niet noodig een overzicht te geven van de bedrijven, waarin de strijd is aangebonden of nog verwacht wordt. Het conflict, dat in den in dezen zin geadviseerd en de vyfde l'aad gegeven voorloopig bij zijn patroon ILE1ÏTJES Hierdoor maken wij bekend, dat van heden af, onder deze rubriek alle soorten advertenties geplaatst kunnen worden, uitgezonderd familieberichten. Dus niet meer uitsluitend adver tenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienst aanbiedingen en Dienstaanvragen, van 1-5 regels; bij 3 maal plaatsing f 1.-, alles tegen vooruit betaling. De maximum-grootte van een advertentie in de nieuwe rubriek bedraagt 10 regels. (Hieronder volgen enkele voorbeelden) ROZEN. 10 struikrozen a ƒ1. Eerste Boskoopsche kwaliteit in verschillende kleuren. B. P. BOS, Rembrandtlaan 2. Te koop aangeboden een SIN GER NAAIMACHINE met losse trap. Regentessenlaan 45. Te koop H. D. MOTOR 1929, 3 P.K., electr. verl., dubbele kop lampen, in prima staat. Prijs 300.Br. onder Nobur. „Vliss. Crt." Ter overname gevraagd een goed KEUKENFORNUIS. Br. met opgaaf van maat, merk en prijs onder nobur. „Vliss. Crt." Voor Heer-Dame of echtpaar wordt aangeboden ongemeub. ruime ZIT- en SLAAPKAMER, desgew. vrije keuken of gebr. van middageten aan Paulus Potter straat 3. Lage huur. Te huur BOVEN- en BENEDEN HUIZEN, 25.per mnd. JAC. W. BOSMANS, St. Pietersplein 6. Te huur 1 Juni a.s. nette BUR GERWONING, omtrek station. Huurprijs ƒ40.per maand. Br. fr. onder NoBureau „Vliss. Courant". B. z. a. besch. eenv. juffr., voor huishouding of hulp in de huish., 38 j., P. G. Goede referenties. Br. onder NoBur. „Vliss. Crt." Er biedt zich aan een NOOD HULP voor halve of enkele dagen per week in de huishouding. Br. onder NoBur. „Vliss. Crt." Nette jonge WERKSTER, v. g. g. v., biedt zich aan, eiken dag vrij. Br. onder NoBureau „Vliss. Crt.". Zuster HOOGSTRATEN, Ged. Kraamverz., b. z. a. ook voor dag- of nachtverpleging. Billijke cond. Stationsstraat 10. TALEN en Handelscorr., En- gelsch, Duitsch, Fransch, Neder- landsch. Leidt sedert 1907 op voor handelsexamens en praktijk, mon deling of per brief. Bijwerken van leerlingen H. S„ H. B. S„ U. L. O. enz. H. MEIJER, Dreef 20. Voorjaarstijd, vernieuwingstijd. Zoo juist ontvangen ruime sortee ring Dames- en Heeren confec tie, meubelen, gordijnen, karpet ten, linoleums enz. „Meubelhuis", Linoleumstraat 40. Dagblad „Vliss. Crt." Afd. Adv. Bureau. Tel. no. 10. Plaatsing van advertenties in alle bladen zonder prijsverhooging. SPOTKOOPJES. Alles moet weg. Eenige gloednieuwe rijwie len, eenige gebruikte rijwielen en een naaimachine merk Kohier, met 10 jaar garantie. Alles ver bene den den prijs. VAN DALEN, Sin gelstraat 50. Aanmelding voor den op 1 Mei aanvangenden gratis middag- en avond Weefcursus in Hotel „De twee Steden". Bankastraat 8. VET BLANK KALFSVLEESCH. Fricandeau 90 ct. p. p. Lappen 70 ct p. p. Doorregen Lappen 60 ct. p. p. Gehakt 60 ct. p. p. Poulet 70 ct. p. p. Carbonade 70 ct. p. p, Oesters 100 ct. p. p. G. B. DE JONG, Lange Botte- straat 119, Tel. 59. Liefderijk tehuis gezocht voor mooien zwarten Kater. Adres J. BREEDEVOORT, Loolaan 21. FEESTAVOND te geven door „Advendo" Zaterdag 30 April, om 8 uur in het Volksgebouw. Toe gangsbewijzen a ƒ0.75. U komt toch? N. R. V. Autotocht naar de Bloembollenvelden op Zondag 1 Mei, vertr. 9 uur v.m. Julianaplein. Lunchpakket medenemen. Reis- som voor volw. ƒ3.50 voor kind, 2.50 p. p. Opg. en storting reiss. vóór 30 April bij den heer H. BOS, De la Reystraat 10. Dames, laat uw Costuum maken of pasklaar maken bij Mej. Chr. F. M. SANDERSE, Costumière, Haven 83, Middelburg. Zeer bil lijke conditiën. rifitiitiiiïiititittitiiiitiitt; ÏIIII;!! het laatst van 1931 in de textielindustrie is uitgebroken is teekenend voor het geheele land. Met niets ontziende brutaliteit hebben enkele tientallen fabrikanten een ruim 16000 arbeiders in staking gedreven- Een soortge lijke houding kan de arbeidersklasse in de naaste toekomst overal verwachten. De eenige macht om dit tegen te gaan in de krachtige, eensgezinde vakbeweging. Hoopvol is het dan ook, dat in 1931 de moderne vakbeweging, niettegenstaande de malaise, krachtig is gegroeid. Het N.V.V. overschreed de 300.000 leden en steeg het afgeloopen jaar met ruim 43.000 leden. Ook de Vlissingsche Bestuurdersbond droeg in deze winst bij al was het slechts een zeer becheiden deel. Het aantal leden van de bij den Vlissing schen Bestuurdersbond aangesloten afdeelin- gen bedroeg op 1 Januari 1931 2020 en is dit jaar gestegen tot 2069. Hieruit blijkt, dat de groei van voorgaande jaren zich ook in het afgeloopen jaar heeft voortgezet, al moeten we er direct aan toe voegen, dat deze groei in vergelijking met vroegere overzichten minder gunstig is, daar, het aantal slechts met netto 49 leden is toe genomen. Er werden namelijk 70 nieuwe le den ingeschreven, waartegenover een afschrij ving staat van 21 leden. De kwestie van het stichten van een eigen gebouw maakte een ernstig punt van bespre king uit, doch algemeen was men van oordeel dat er geen voldoende redenen aanwezig zijn op dit gebied daadwerkelijk op te treden. Voorts werd een agenda-bureau opgericht, dat echter nog niet kan bogen op volle mede werking van alle afdeelingen en daardoor ook niet ten volle aan zijn doel beantwoordt. Met eenige teleurstelling moet ten slotte! worden gemeld, dat de indertijd gedane po gingen om te komen tot de oprichting van. een arbeiders muziekvereeniging zijn mislukt. Ondanks de medewerking van vrijwel alle af deelingen was het aantal candidaat-muzikan- ten ontoereikend om daarmee te beginnen. Het punt heeft echter nog de volle aandacht van den plaatselijken raad en zal zoodra er zich meer perspectieven openen opnieuw in,' behandeling worden genomen. Steeds meer toont de federatie van Be stuurdersbonden in Zeeland in een dringende behoefte te voorzien. De uitbreiding van de moderne gedachte komt thans vooral op het platteland veel beter tot zijn recht dan voorheen. Het aantal afdeelingen is in het) afgeloopen jaar ook zeer sterk toegenomen, terwijl bestuurdersbonden werden opgericht1 in Oostelijk Zuid-Beveland en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling neemt, niettegenstaande de crisis, nog steeds in leden toe. Er werden ook dit jaar weer verschillende keurige avonden gegeven, ter wyl de geboden tooneel- en bioscoopvoorstel lingen steeds een toenemende belangstelling trekken. Er werd een boekententoonstelling van de „Arbeiderspers" gehouden, die goed bezocht werd. De jaarlijksche gewestelijke cursussen blij ken zeer zeker in een dringende behoefte td voorzien, daar het aantal deelnemers voor deze bij uitstek leerzame cursussen nog steeds toeneemt. Het spreekt vanzelf, dat het werkloozen- vraagstuk het geheele jaar door de ernstige aandacht van den Vlissingschen Bestuurders bond trok. De gruwel van de werkloosheid zit onver- brekelyk vast aan de kapitalistische wereld ordening. Het bestaan van de crisiswerkloos heid houdt dan ook in, dat het kapitalisme de macht in handen heeft en dat elke po ging tot ingrijpende verbetering in deze af stuit op den onwil van de machthebbers en' hunne verdedigersde regeering. Het werk dat door den V.B.B. voor de werkloozen is gedaan moest zich aan ook noodgedwongen bepalen tot pogingen om den drukkenden last van de werkloosheid voor de arbeiders wat minder zwaar te maken. Er vonden verschillende besprekingen! plaats met de vertegenwoordigers van de di verse plaatselyke vakcentrales, waarop col lectief ingediende aderessen by het gemeen tebestuur en den raad volgden. Meerdere ma len werden de wenschen van de gezamenlijke vakcentroles mondeling bij het gemeentebe stuur toegelicht. Na tallooze besprekingen en conferenties met diverse colleges en instanties, waarbij steeds vertegenwoordigers van belanghebben de afdeelingen tegenwoordig waren, hebben we tenslotte een regeling kunnen verkrijgen, welke ongetwijfeld niet in alle opzichten vol doening zal schenken, doch die daarentegen vergeleken met andere gemeenten, niet slecht te noemen is. De werkverschaffing, welke in eerste in stantie in eigen beheer is uitgevoerd, moest, toen een en ander met subsidie van de re geering ging gebeuren, in handen van de Ned. Heide Maatschappij worden gegeven, hetgeen zeer zeker te bejammeren is, daar deze in stelling overbekend staat als een lichaam, waarvan de leiding gevoelloos is met als ge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1