500 300 25 DONDERDAG 14 APRIL* EERSTE BLAD staïs^nTrovincienieuws ingezonden stukken 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen MIDDELBURG. AAGTEKERKE. GOES. HANSWEERT. SPORT iNO. 88: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgie, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Het Belgisch loodswezen te Vlissingen. Officieel wordt vanwege het Belgische mi nisterie van zeewezen gemeld Momenteel wonen alle rivierloodsen te Ant werpen, terwijl de kanaalloodsen verdeeld zijn in twee groepen, waarvan de eene Gent en de andere de minst belangrijke Ter Neuzen als standpunt heeft. Zij allen beschikken over belangrijke lokalen te Vlissingen voor hun diensten. Tot nogtoe waren de loodsen ondergebracht in wachtposten, waarvan de voornaamste met den rug tegen den dijk stonden en in welke steeds een halve duisternis heerschte. Deze lokalen werden gehuurd tegen hooge prijzen. Het beheer van het zeewezen heeft thans besloten nieuwe lokalen aan te koopen en te bouwen, zoodat alle diensten kunnen onder gebracht worden in eigen, op moderne wijze ingerichte gebouwen. Binnenkort zullen de diensten samenge bracht zijn in de nabijheid van de kantoren van het hoofd en van het Belgische loods wezen te Vlissingen. (Zooals bekend zijn deze kantoren intus- schen reeds sedert October in gebruik geno men.) Radio-storingen. Naar aanleiding van de diverse ingezonden stukken in ons blad over de radio-storingen, wordt van de zijde der VARA-afdeeling ge tracht om te komen tot oprichting van een comité, die deze storingen langs officieelen v/eg wil trachten weg te werken. De bedoeling is in een vergadering, waarop de vertegenwoordigers van AVRO, KRO en NCRV en de directie der Zuid-Nederland- sche Radio-Distributie Mij. officieel verte genwoordigd zijn, tot oprichting van een per manent comité van luisteraars te komen. Deze vergadering wordt blijkens achter staande advertentie gehouden Vrijdagavond a.s. in het Beursgebouw alhier. Het Nieuws van den Dag in beeld, In onze Tijdinghal werden de volgende foto's voorgehangen van de bloemententoon stelling te Noordwijk ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging voor Bloem bollencultuureenige opnamen tijdens de crisis-bazar in do Ridderzaal te 's-Graven- hage; van Prins Hendrik met het Dames comité dat den bazar organiseerdevan den vernielden vrachtauto, die op de spoorlijn Den Haag—Gouda door een sneltrein werd gegrepen en waarbij de twee inzittenden op slag werden gedoodvan de onder deskun dige leiding gerestaureerde kerk te Edam van een eigenaardige sollicitatie per vlieg tuig van een massa-tractatie bestemd voor de patiënten der 14 Amsterdamsche zieken huizen; van mr. Woldringh van der Hoop, den burgemeester van Westkapelle, die be noemd is tot burgemeester der gemeente Kat wijk. "Vereeniging het Middelburgsch Muziekkorps. Gisterenavond hield bovengenoemde ver eniging haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer mr. J. Adri- aanse. De secretaris-penningmeester de heer P Luteijn, bracht verslag over 1931 uit, waaraan wij het volgende ontleenen Het jaar 1931 is voor de vereeniging een tijdperk geweest van groote rustgeen enkele gebeurtenis van bijzondere beteekenis heeft zich voorgedaan, al mogen uit den aard der zaak verschillende feiten niet onopgemerkt blijven. Wat de bezetting en de prestaties van het korps in het afgeloopen jaar betreft, ver geldt de secretaris, dat het aantal concerten 24 bedroeg, w.o. 12 Molenwaterconcerten en 6 Abdijconcerten. Op bovengenoemde concerten zijn 127 num bers uitgevoerd, w.o. 9 geheel nieuwe en on geveer 20, die sedert vele jaren niet meer uit gevoerd waren, en dus opnieuw ingestudeerd hoesten worden. Voor het instudeeren en re- Peteeren van die nummers werden 58repetitis gehouden, nl. 45 gewone «n 13 extra. Het aan tal werkende leden bedroeg op 31 December 37- 37. Op de verschillende cursussen waren 10 leerlingen in opleiding. Verschillende de- 2er leerlingen zijn echter reeds als werkend lid aangesteld en vervullen dus hun functie in het korps. Uit de rekening blijkt, dat is ontvangen 7827.46 en uitgegeven 7621,21, zoodat het jaar 1931 sluit met een batig slot van 206.25 Bij het opmaken van de begrooting 1932 is rekening gehouden met een mindere op brengst der contributie, als gevolg van den maatschappelijken toestand. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd en als bestuurslid herkozen de heer L. Leijdesdorff. Handei's Josua. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" te Middelburg zal op Dinsdag 10 Mei a.s. uitvoeren Handel's oratorium Josua. Als solisten treden daarbij op To van der Sluijs, sopraan, AmsterdamDzjobs Issing, alt, AmsterdamMarcus Plooyer, tenor, La ren en Hendrik Koning, bas, Amsterdam. Ned. Chr. Radio-vereeniging. Gisteren vergaderde te Middelburg de provinciale organisatie Zeeland van de Ned. Chr. Radio-vereeniging, onder voorzitter schap van den heer J. W. van 't Hoff te St. Laurens. Deze herinnerde in zijn openings woord aan den goed geslaagden Zeeuwschen radiodag. Als leden der prov. commissie werden ge kozen de heeren W. E, Coumou, J. A. Domi- nicus en J. Alewijn. Als leden van den ver- eenigingsraad werden aangewezen de heeren Kamermans, A. de Poorte en A.-van Westree- nen. Namens het hoofdbestuur werden door den heer Van 't Hoff verschillende vragen beantwoord. Ds. D. Scheele wees in een slotwoord op den groei der N.CE.V. in Zeeland en wekte op tot voortdurende propaganda. Gewest Zeeland van „Patrimonium". Gisterenavond hield het gewest Zeeland van „Patrimonium" in het Militair Tehuis te Middelburg zijn jaarvergadering, onder voor zitterschap van den heer W. A. den Hollan der. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. De voorzitter opende op de gebruikeijke wijze en sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Spreker wees op de zeer moeilijke tijdsomstandigheden waaronder wij leven, en het is verblijdend dat er ook in deze tijden zooveel medeleven is met den Christelijk socialen arbeid. Wij zullen de toe komst leggen in Gods hand en tevens met alle kracht medewerken om deze moeilijke tijden zoo goed mogelijk door te komen. Spreker wees op de talrijke mislukte inter nationale conferenties en op de vele proble men, waarvoor wij ook in ons land komen te staan. De werkloosheid neemt steeds toe en allerwege hoort men van loonsverlaging en versobering. Verder wees spreker op de steeds meer dere uitbreiding der Chr. vakorganisatie in Zeeland, waartoe „Patrimonium" voorberei dend werk heeft mogen verrichten. Door den secretaris, den heer K. Louwerse, uit Oostkapelle, werd hierna het jaarversag uitgebracht, waaruit bleek dat bij het gewest 12 afdeelingen zijn aangesloten met 454 le den. Gememoreerd werd hetgeen door het bestuur aan de propaganda werd gedaan. Voor dit doel werd Zeeland in 3 centra's verdeeld. Op meerdere plaatsen hadden pro- paganda-vergaderingen plaats en veel lec tuur werd verspreid. Een vragenijst werd samengesteld en aan de afdeelingen gezonden betreffende werk loosheid en steunverleening. Naar aanleiding van de ingekomen antwoorden werd aan meerdere gemeenteraden een adres gezonden, met verzoek om betere voorziening in de werkloosheid. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer F. de Rijcke te Kou- dekerke, bleek dat de ontvangsten bedroegen 491.90, de uitgaven 306.17, goed slot alzoo 185.73. Dit jaar zullen de afdeelingen wor den vrijgesteld van het betalen van contri butie aan het gewest. De aftredende bestuursleden, de heeren W. A. den Hollander te Middelburg en C. Mommaas te Vlissingen werden herkozen. Hierna hield de heer A. Janse van Bigge- kerke een lezing over het onderwerp „Het kapitaal en ons dagelij ksch brood." Spreker wees er op dat de definitie van hetgeen ka pitaal beteekent heel moeilijk te geven is. Het is een der drie productie-factoren, de beide anderen zijn arbeid en natuur. Deze drie factoren zijn door duizenden draden met elkander verbonden en komen uit de hand Gods. De zorgen Gods blijken ook in het economische leven. In onze maatschappij heeft de productie vorm een hooge vlucht genomen en hiernaast speelt het kapitaal een groote rol. In een breedvoerig betoog zette spreker vervolgens zijn denkbeelden uiteen, waarop een uitgebreide discussie volgde, die om des tijds wille werd afgebroken en in een vol gende vergadering zal worden voortgezet. De voorzitter sprak nog hartelijke woorden van waardeering tot den heer K. Louwerse, secretaris van het gewest, die binnenkort onze provincie metterwoon gaat verlaten, voor het vele werk dat hij in het belang van het gewest heeft verricht. De vergadering werd door den heer Janse met dankgebed gesloten. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Aagtekerke heeft met 4 tegen 2 stemmen besloten, in beroep te gaan bij de Kroon, van het besluit van GecL Sta ten van Zeeland, waarbij in afwijking met het desbetreffende raadsbesluit gelden worden toegestaan voor banken in de Diaconieschool. De stemmen staakten over het voorstel van Burg. en Weth. om het verzoek om 30 voor loopers in de school op gereformeerden grond slag af te wijzen. De leden, die tegen deze uitgaven zijn, meenen dat het gevraagde in dezen tijd als luxe moet worden beschouwd. 25-jarig bestaan der slagers-patroons- vereenigïng „Zuid-Beveland". Gisteren werd in de melksalon Busbaan te Goes, zooals wij in het vorig nummer reeds in het kort meldden, het 25-jarig bestaan dér slagers-patroonsvereeniging „Zuid-Beveland" gevierd. De druk bezochte vergadering werd door den voorzitter, den heer S. A. de Visser te Kruiningen, geopend. Deze wees er op, dat net initiatief tot de oprichting 25 jaar geleden genomen is door een ongeval met een varken, waardoor een slager groote schade leed. Toen is besloten een vereeniging op te richten, waardoor de schade gezamenlijk werd gedragen. De tijd is nu weer geheel anders dan toen. Spr. hoopt, dat we ook door deze moeilijke tijden zullen heen komen. Het doel wasby eventueeïe schade 80 uitkeeren. De vereeniging is opgericht uit sluitend met het doel een verzekerings instituut te zijn. Het bestuur is in den loop der tijden wel eens wat soepeler moeten worden, maar feitelijk gingen die andere dingen buiten het eigenlijke doel der ver eeniging om. De secretaris gaf een overzicht over de verloopen 25 jaren. Op 12 Maart 1907 waren 36 slagers in vergadering bijeen ter bespre king van de oprichting eener vereeniging. Deze oprichting had plaats 26 Maart 1907 met 41 slagers. In 1910 is een verzekering voor besmettelij ke ziekte ingevoerd. De premies zijn enkele malen verlaagd. Spr. wenscht de vereeniging nog een lang durig bestaan toe. Ook herdenkt spr. de 11 of 12 leden die in deze 25 jaar zijn overleden. Het fonds voor besmettelijke ziekte verzekering had geen uitgaven. De toestand in de bedrijven is gemiddeld winstgevend. De afzet van vet is allerbedroevendst. Menige slager zit daardoor in moeilijke omstandig heden. De mindere koopkracht van het pu bliek wordt goed gevoeld. Het aantal leden bedraagt 63, waarvan 60 werkende. Bij de rondvraag wees de heer Zuidweg te Krabbendijke op de vele onjuistheden die aangaande de slagers in de pers en onder het publiek worden verteld. Zoo vernam spr. van een lid der Z.L.M. het verwijt, dat de vereeniging bindende prijzen vaststelt. Dit is echter niet waar. Er is een moordende con currentie in prijs en kwaliteit. Onze vereeni ging is, dank zij haar verzekering, juist een voordeel voor de boeren. De voorzitter dringt er bij de leden op aan, dat zij zich houden aan de verzekering. Zij moeten solidair zijn. De secretaris onderstreept, dat de vereeni ging zich niet bezig houdt met prijsregelingen en het concurrentievraagstuk. Dienaangaande bestaan onjuiste voorstellingen. Na afloop der vergadering werd in auto of autobus ingestapt, om zich naar Vlissingen, naar het nieuwe abattoir te begeven. De gasten werden hier ontvangen door het bestuur van het coöp. abattoir en daarna rondgeleid. Met belangstelling woTdt het nieuwe slachthuis der Vlissingsche slagers door de Zuid-Bevelandsche collega's bezich tigd, daarbij voorgelicht door enkele be stuursleden. Spoedig was weer de tijd van vertrek aan gebroken en ging het over Koudekerke, Big- gekerke, Zoutelande en Westkapelle naar Domburg. Hier werden ververschingen aan geboden en werd een foto van het feestvie rend gezelschap genomen. Via Oostkapelle en Serooskerke ging het nu Middelburg aan. Nadat ook hier was uit gestapt en dorstige kelen waren verfrischt, brachten de auto's- de slagers weer naar Goes. Hier werd de welgeslaagde dag, die uitne mend was verloopen, besloten met een maal- tyd ip de melksalon Bustraan. Een hinderlijke paaL Op den rijksweg de Lahge Geer naar Hans- weert in de kom van de gemeente staat een stutpaal van een voetbruggetje, hetwelk toe gang geeft van het perceel van den heer Rib_ bens aldaar tot den dijk. De afstand van den paal tot den dijk bedraagt 4.20 M. zoodat twee voertuigen elkaar daar niet kunnen pas- seeren. Onder gewone omstandigheden is deze paal al zeer hinderlijk voor het verkeer nog meer is dit het geval bij avond en nat weer, omdat de zwartgeverfde paal op het donkere geasphalteerde wegdek weinig op valt en een 35 M. verder nog een bocht in den weg voorkomt. Kortgeleden werd de paal nog aangereden. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, wendde zich naar aanleiding daar van tot den rijkswaterstaat te Goes, om aan te dringen op medewerking,- teneinde dezen stutpaal verplaatst te krijgen. Eventueel zou in afwachting dezer verbetering de paal wit geverfd kunnen worden, waardoor deze des avonds allicht eer in het oog valt. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 April zijn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 4 te Sluis en 1 te Serooskerke (W.) RECHTSZAKEN Gerechtshof te 's-Gravenhage. De rechtbank te Middelburg heeft H. J. van B. wegens verduistering van een bedrag van 4000 .ju effecten, gepleegd in 1925, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. In deze zaak beval het gerechtshof te 's-Gravenhage een nieuw onderzoek, en stelde de stukken daartoe in handen van den pro- cureur-generaaL Vordering tot echtscheiding tegen een krankzinnige. De rechtbank te Arnhem heeft een beslis sing gegeven op een vordering tot echtschei ding, ingesteld door een man tegen zijn vrouw, die in een krankzinnigengesticht wordt verpleegd. Eischer had behalve zijn echtgenoote ook haar bewindvoerder gedag vaard. De rechtbank heeft beslist, dat de vorde ring tegen iemand, die in een krankzinnigen gesticht wordt verpleegd, niet ontvankelijk is, omdat de verpleegde niet zelf in rechten kan worden geroepen en evenmin kan verschijnen. Ten aanzien van het dagvaarden van den bewindvoerder overwoog de rechtbank, dat de bewindvoerder uitsluitend bevoegd is tot het verrichten van daden van zuiver beheer over goederen van de krankzinnige en dat hij in geen geval een krankzinnige kan vertegen woordigen in een geding tot echtscheiding, daar in zulk een geding zooveel kwesties naar voren komen, die zoozeer afhankelijk zijn van persoonlijke opvattingen en gevoelens, dat zonder uitdrukkelijke wettelijke regeling de mogelijkheid van vertegenwoordiging daarbij niet is aan te nemen. De rechtbank verklaarde de geheele vorde ring op die gronden niet ontvankelijk. VOETBAL. Het pleit in de Zuidelijke eerste klasse is beslecht. Door het gelijke spel van B.V.V. tegen De Valk is laatstgenoemde club ge doemd tot het spelen van degradatiewedstrij den. Hiermede wordt a.s. Zondag reeds een aanvang gemaakt. Voor dien dag zijn vastge steld de wedstrijden Juliana—Middelburg en Helmond-de Valk. De resultaten dezer ont moetingen zullen door velen met spanning tegemoet gezien worden, ~mdat men omtrent de onderlinge krachtsverhouding der betrok ken clubs zoo weinig weet. Vooral zijn we benieuwd hoe onze provinciegenooten zich in de mijnstreek zullen houden. Het valt niet mee voor Middelburg zoo direct bij den aan vang reeds een uitwedstrijd te moeten spelen in een geheel onbekende omgeving. De promotie-wedstrijd Hulst—Velocitas moest ten tweede male worden uitgesteld. Door den achterstand in het beker-pro- gram, veroorzaakt door het afkeuren van vel den in de laatste weken en het verleenen van uitstel aan clubs die nog andere wedstrijden moeten spelen, komt de regelingscommissie telkenmale voor problemen te staan, die niet zoo gemakkelijk op te lossen zijn. Er zijn clubs die nog voor de 3e en 4e ronde in het veld moeten komen. Drze zullen dus waar schijnlijk eerst hun achterstand moeten in halen eer de clubs, die een ronde vóór zijn aan bod komen. Zondag zal Vlissingen tegen Velocitas to Breda spelen. Ondanks het feit, dat we een vlot seizoen, achter den rug hebben, zal het nog een aan tal weken duren eer alle wedstrijden gespeeld zijn. Wat de beker-wedstrijden van den afge loopen Zondag betreft, deze hadden orrk dit maal weer door stagnatie te lijden, zoodat een aantal wedstrijden moest uitgesteld worden. Door overwinningen plaatsten zich in een volgende ronde de Zuidelijke clubs Vlissingen, P.S.V., Palemig.en Willem II. De clubs Heer en Noad vielen door nederlagen af, In de Zuidelijke 2e Klasse werd nog ge speeld de resteerende wedstrijd T.S.C.—Breda, die door de club uit Oosterhout werd gewon nen. INSIDER. Het verdere program der wedstrijden luidt J 24 April bekerwedstrijd Vlissingen—West Fri- sia en promotie-wedstrijd HulstVelocitas 1 Mei wedstrijd Hulst—Vlissingen8 Mei wedstrijd VlissingenVelocitas. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven WANNEER HET KALF VERDRONKEN IS, DEMPT MEN DEN PUT. Mijnheer de Redacteur Het bovenstaande is een zeer oud spreek woord en toch blijft het nog altijd van kracht, Dat ik dit spreekwoord aanhaal, is in ver band met de voortdurends ergernis, wannee? ik 's avonds over de Schipbrug wandel en tol-* kens de kettingen (die moeten dienen tot aaneenschakeling van het primitieve hek-* werk) open vind. Dit zijn tusschenruimten die zeer aanzienlijk zijn, ongeveer 60—80 c.M, Hierdoor kunnen gemakkehjk kinderen iri het kanaal vallen en verdrinken, want wan-* neer ear geen toezicht is op de sluiting der kettingen van de Schipbrug, dan is er ooK geen toezicht op het verkeer over de brug. Ouden van dagen of menschen, wat ook gebeuren kan, welke in beschonken toestand over de brug gaan, terwijl er dikwijls in zeer snelle vaart auto's overheen rijden, die dé verschillende brugdeelen flink op en nee? doen dansen, staan eveneens aan groot ge vaar bloot. Dat er tot nu toe geen ongelukken zijii voorgevallen is een wonder, maar dit neemt niet weg, dat het hoog tijd is dat er ver betering dient te komen in de afsluiting en liefst een meer moderne wijze van afsluiting. Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dank voor de plaatsing. OPMERKER. DE MACHT VAN HET KLEINE. Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wanneer wij dus aannemen, dat Nederland 11^ millioen gezinnen telt zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden, wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van builen- landsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voortbrengsel van de nationale industrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van 0.40 Laten wij ver der aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet 0.20 bedroeg, dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche industrie onttrokken een bedrag van 365 X f 0.20 1.73 en dus in het geheel door alle Nederlandsche gezin nen tezamen voor een bedrag van iy2 milli oen X 1-73 1091/2 millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddel jaarlijksch inkomen van een gezin 2500 bedraagt, dan zouden, wanneer bi- plaats van het buitenlandsch artikel een voortbrengsel van de Nederlandsche nijver heid was gekocht, een jaar lang 43.800 gezin nen zelfstandig in hun bestaan hebben kun nen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit eenvoudige voorbeeld wel de groote waarheid van het spreekwoord „Vele kleintjes maken één groote". Niet genoeg kan dan ook gewezen worden op het groote nationale belang, dat er in is gelegen waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen nationale nijver heid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is te verwachten, dat de 150 Nederlandsche in- dustrieele openlucht filmvoorstellingen, die gedurende zes achtereenvolgende maanden door de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" in steeds afwisselende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig er toe zullen bij dragen dat de leuze „Koopt toch uit dent vreemde niet wat het eigen land U biedt" hoe

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1