500 300 25 Dames!!! NORMA 15 ets. per pakje. EERSTE BLAD NORMA is véél voedzamer dan andere goedkoope margarine en kost slechts 15 ets. per pakje. Koopt heden nog een pakje Norma bij Uw winkelier. TLIJNEN 70e Jaargang: 1932 VLISSINGEN AUTO'S, ERTUIGEN A WOENSDAG Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 13 APRIL* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN URTJE. uur zendt de Vara swaaraan medewer- het Vara-Orkest, Obercantor H. L. Chaïa Raisman, HOOLRADIO •T ■r landen krijgt de n Duitschland, En- Sarken is het al zuil? verbreide instel- nderwijzers en lee- ir inrichten. Ook in kije en Hongarije den ingevoerd en aanhangers. Na kie Staten ook hier 85.000.000 scholieren naar de schooluit- iNo.87! •ril te Durban lil te Yokohama april Lizard van Barbados Lpril te Antw. (thuisr.) 10 April 11 April Sagres .1 te Havana 11 van Suez Lpril te Durban Ouessant Buenos-Ayres April Lizard 1 April te Suez April Galle lpril Gibraltar 5.35 17.59 6.43 19.11 .03 20.38 uur 7.24 7.26 7.27 lelijkheden, enz. nbare vergadering gebouw, 8 uur. Gemengde Zang- )uw, 8.15 uur. oering kinderkoor ia, 7.30 uur. yoering „St. Nico- uur. ApriL Gene- t zcmgvereeniging i. Meteorologisch Bilt. 772.9 te Valencia, 44.3 te Röst. id van 13 April i lelijke wind. Ver- enkele regen- of Kans op nacht- in temperatuur erbericht. iele gegevens Meteor. Instituut. "bewegingen van ijk Europa volgen. isie in het Noor- loor den rug van eekenis nog toe- tot verder Z.W.- nadert. Op IJs- og kouder en de >om veroorzaakte over de Britsche ing. Behalve in nperatuur overal in West-Europa, iet meest in het 14 mM. werd af- hooge drukking olaatst is eenige kan daarbij in onder het vries- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1— 5 regels 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage Christ. Ulo school 2.50 Vorige opgave - 2798.61 Totaal ƒ2801.11 Gemengde Zangvereenïging. Concertgebouw. Op het concert, dat door deze vereeniging Vrijdag a.s. onder directie van Jan Kuiler gegeven wordt, zullen door het koor worden uitgevoerd Brahm's „Liebeslieder Walzer", op. 52. Den tekst van dezen cyclus ontleende de meester aan Friedr. Daumer's „Polydora", ien verzameling gedichten, welke vértaLngen en nabootsingen zijn van vreemde, meest Russische en Poolsche (ook Hongaarsche, doch deze werden in op. 52 niet aangewend) dichtstukken, gemaakt en1 gezongen door de landlieden, alzoo reine volksdichtkunst. Dich terlijk en muzikaal vullen deze „Liebeslie der" elkaar op zijn schoonst aan. Zij werden gecomponeerd in de vruchtbare jaren 1868 en volgden het beroemde Requiem op den voet. Brahm's walsen zijn een vrucht van zijn verblijf in Weenen. Zij zijn van liefelijken aard, verhalen van de lichte, behaaglijke Oostenrijksche lucht, van de bevalligheid der !S, den vurigen wijn en de boschgroene hoogtenzij munten uit door onwederstaan- bare frissche, melodische bekoorlijkheid en voeren ons naar het behaaglijke, opgeruimde, wvrooliike oude Weenen van Schubert, Lanner en Strausz. Zij zijn de idylle van de Anacre- ontische liefdes- en levensgenietingen. Dit opus ademt nagenoeg ongestoord een opge ruimde, gelukkige, Weensche weeke en ge notvolle stemming. Uitsluitend heerschen de liefdelust en het liefdegenot; slechts geheel toevallig in het opgewonden no. 2, in het wrevelige no. 11, en in de bijna teedere, haast hartstochtelijke minneklachten der nos. 5, 7 en 16 worden diepere en ernstiger snaren aangeslagen. No. 6 en 9 behooren tot het populaire gedeelte en zijn „volkstümlich" wellicht de schoonstehet laatste herinnert al heel sterk aan Weenen.,Am Donau- strande, da steht ein Haus". Deze 18 „Lie beslieder" hebben in de concertzaal wereld burgerrecht verworven. Voorts worden door het koor ten gehoore gebracht „Deutsche Tanze" van Schubert Flitner. Zeer karakteristiek is de gemakke lijkheid, waarmede Schubert zijn werken schiep. Schumann zeide van hem „Waar hij naar greep, daar welde muziek uit". Als Schubert goed geluimd in den vriendenkring dansen voorspeelde, ontvloeiden steeds nieu we, verrassende en liefelijke melodieën aan zijn hart, later zette hij de meeste op papier. Die muziek was Weensch en wanneer een voorbijganger ze in zijn hart grifte en ze op zijn beurt weer uitte, werd ze nog Ween ster. Die dansen waren populair, de oeroude rhythmus „1—2—3" zit den Weeners in het bloed. Daarna speelde Schubert op zoo'n avond dansen vol verlangen om vervolgens glimlachend en meesmuilend den terugweg te aanvaarden. In zulke oogenblikken ont stonden geheel vanzelf zijn Deutsche Tanze en Landler, de voorouders van Lanner's en Strausz" werken. De Duitsche dansen voor klavier op. 33 schiep de meester in 1823— 1824. Carl Flitner heeft een elftal bewerkt voor gemengd koor met orkest- of klavier begeleiding en bezigde daartoe een gedicht van Leonhard Steiner, waarin leven, lust en liefde verheerlijkt worden. Soliste op dit concert is mej. To van der Sluys, sopraan, met liederengroepen van Haydn, Schubert, Strausz, Mahler enz. Zij wordt aan den vleugel begeleid door Jan Kuiler. Den muziekliefhebbers wacht -dus een avond, waarop het kunstlied in zijn rijkste vormen te beluisteren zal zijn. O. Zangvereenïging „Looft den Heer!" Blijkens achterstaande advertentie geeft de zangvereenïging „Looft den Heerop Vrij dag 22 April in het Concertgebouw een uit voering van Haydn's „Jahreszeiten". Met dit concert wil de vereeniging de na gedachtenis eeren van den grooten componist Joseph Haydn, wiens 200ste geboortec-.g door bijkans de geheele. wereld in deze we ken wordt herdacht. Vandaar dan ook dat aan de uitvoering van zijn meest bekende werk „Die Jahres zeiten" zooveel mogelijk zorg wordt besteed door het engageeren van uitnemende solis ten, een zooveel mogelijk volledige bezetting van het orkest en door aanvulling van de mannenstemmen, zoodat een evenwichtig klankvolume van het koor verzekerd is. Waar het aantal beschikbare plaatsen zeer beperkt is, wordt aangeraden zich vroegtij dig van toegangskaarten te voorzien. Teneinde het publiek zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen van dit concert te genieten, is ditmaal de generale repetitie op Donderdag 21 April toegankelijk. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Bij den gemeentelijken Dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, l behanger, 1 mas- tieker, 1 bouwk. opz.-teekenaar, 23 grond werkers, 2 loodgieters, 9 metselaars, 9 opper lieden, 14 schilders, 18 timmerlieden, 6 ver vers, 4 vlechters, 1 meubelmaker, 4 politoer- ders, 1 stoffeerder, 1 mach.-houtbewerker, 1 naaister, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 1 tee kenaar bekend met werktuigk. en bouwk., 560 metaalbewerkers (w.o. 240 tijdelijk werk loos), 1 slager, 4 bakkers, 3 koks, l leerling bakker, 1 bloemist, 6 magazijn-bedienden, 1 slooper, 1 colporteur, 1 winkelbediende, 3 chauffeurs, 1 kellner, 10 loopjongens, 1 slee persknecht, 29 transportarbeiders, 24 kan toorbedienden (w.o. 3 vrouwelijke)1 scheep- touwk. teekenaar, 5 portiers, loopers, enz., 3 werkvrouwen, 35 varensgezellen (w.o. matro zen, stokers, messr. bedienden, machinisten enz.,) en 96 losse arbeiders. Totaal 889 ingeschrevenen, vorige week 846 personen. Alzoo een vermeerdering van 43 werkzoekenden. In de werkverschaffing waren geplaatst 84 personen. Bioscoop-voorstellingen voor werkloozen. Voor alle werkoozen met hun echtgenooten zullen morgen gratis bioscoop-voorstellingen worden gegeven in het Luxor-theater. Toe gang wordt verleend op vertoon van stem pel- of controlekaart. Wij verwijzen belanghebbenden verder naar de in dit nummer voorkomende advertentie van den Vlissingschen Bestuurdersbond. Het motorschip „Bengalen". Het motorschip „Bengalen", op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" in aanbouw voor den Rotterdamschen Lloyd, zal de vol gende week naar de reede worden overge bracht tot het houden van den proeftocht en daarna naar Rotterdam vertrekken. Per extra-trein naar Zeeland. Tengevolge van een déraillement van een goederentrein tusschen Waardenburg en Z&ltbommel, misten de reizigers uit de rich ting Utrecht gisterenavond de laatste aan sluiting naar Zeeland. Te Roosendaal stond evenwel een extra- trein gereed van twee waggons, die het tra ject Roosendaal—Vlissingen in minder dan een uur aflegde en om vijf minuten over half een in Vlissingen aankwam. Wij vernemen dat bij het spoorwegongeluk geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De materieele schade is aanzienlijk. Een bezoek aan het abattoir. De slagers-patroons-vereeniging op Zuid- Beveland te Goes viert heden haar 25-jarig bestaan. Er werd een vergadering gehouden waarin de voorzitter, de heer S. A. de Visser te Krui- ningen een overzicht gaf van hetgeen in deze 25 jaren is tot stand gebracht en door hem de beste gelukwenschen uitgesproken voor den verderen bloei der vereeniging. Door den secretaris werd het jaarverslag over 1932 uitgebracht. Aan den voorzitter en secretaris, die deze functie gedurende al deze jaren hebben waargenomen, werd als souve nter een gouden horloge aangeboden. Hierna werd geluncht en vervolgens een auto-tocht gemaakt en een bezoek gebracht aan het abattoir tc Vlissingen. MIDDELBURG. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. In de eindvergadsring der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg wa ren Maandag voor het laatst aanwezig de leeraren A. de Smidt en B. J. A. Stoopman. Eerstgenoemde verlaat het onderwijs,.na een meer dan 25-jarigen arbeid aan deze school, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, de andere in verband met zijn benoeming tot inspecteur van het lager wider wijs. De burgemeester en de directeur hebben beiden scheidenden toegesproken, waarbij zij hen dank brachten voor alles wat zij voor het onderwijs en de inrichting deden en wezen op de aangename samenwerking, waartoe beide heeren immer samenwerkten. Aan den heer De Smidt werd een bureaulamp en aan den heer Stoopman een ets van de hand van den heer L. Heijmans, mede leeraar aan de school, aangeboden In de gisteren vermelde opgave moeten onder de bevorderden van de 4e naar de 5e klasse nog genoemd worden W. Barentsen, M. J. Drijver en J. Schoolmeester te Koude- kerke. GOES. De locaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Gisterenmiddag werd te Goes' op uitnoo- diging van Burg. en Weth. van Goes wederom een vergadering gehouden van vertegenwoor digers van gemeente- en polderbesturen, die betrokken zijn bij de locaalspoorwegen op Zuid-Beveland. Vertegenwoordigd waren 19 gemeente- en 29 polderbesturen. De vergade ring werd ook bijgewoond door de leden van Ged. Staten, de heeren mr. Stieger en Van Bommel van Vloten, door den heer Verschoor, vertegenwoordiger der Nederlandsche Spoor wegen, en den heer Massee, lid. van den Spoorwegraad. De burgemeester van Goes, de heer Haje- nius, die de vergadering presideerde, herin nerde aan de op 2 Februari jl. gehouden ver gadering en aan het daarna gevolgde schrij ven van de Ned. Spoorwegen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat vanuit de streek voorstellen worden gedaan ten aan zien van een vermindering van subsidie bij gedeeltelijke opheffing van het reizigersver keer op de lijn. Er werd over dit schrijven geruimen tijd gediscussieerd. Door enkele -heeren werd er op gewezen, dat bij d?n opzet der plannen positief is toegezegd, dat wanneer de N.S. erin zouden slagen het benoodigde kapitaal te krijgen tegen een lager rentetype dan 614, het voordeel daarvan ten goede zou komen aan de gemeente- en polderbesturen en niet aan de Ned. Spoorwegen, rijk, provincie. Waar nu blijkt, dat geleend is tegen 5 werd geconcludeerd, dat door de streek steeds teveel subsidie is betaald. De heer Verschoor wees er daarentegen op, dat de Ned. Spoorwegen jaarlijks op deze lijn een tekort hebben van ongeveer een ton. Hij kon echter toezeggen, dat wanneer men be willigt in een stopzetting van het reizigers- vervoer, behalve op de lijn Goes—-Hoedekens- kerke, een subsidievermiudermg van 15 zal worden toegepast. Vrij algemeen was de ver gadering van meening, dat dit voorstel niet aanvaardbaar is. Vooral vanuit den zak van Zuid-Beveland werd er op gewezen, dat men voor zulk een gering bedrag ten trein niet zal willen missen. Het gevaar bestaat bovendien, dat na verdwijning van de locaalspoor, het autobusverkeer minder en slechter en duur der zal worden, roodat de streek zal terug vallen tot haar isolement van vroeger. Er waren dan ook woordvoerders, die er op aandrongen alles te laten zooals het is. In ieder geval was men unaniem van meening, dat de vermindering van 15 onvoldoende was. Er werd zélfs door enkele heeren be toogd, dat de Ned. Spoorwegen nadrukkelijk verplicht zijn, de 15 reductie in ieder ge val toe te staan, omdat deze betrekking heeft op het renteverschil van het aanlegkapitaal. Pas daarna zou men kunnen gaan praten over vermindering van subsidie bij opheffing van het reizigersverkeer. Ten slotte werd besloten een commissie te benoemen, die de zaak in haar geheelen om vang zal onderzoeken en ook in onderhande ling zal treden met de Ned. Spoorwegen. In deze commissie werden benoemd de heeren Stieger en Van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten, Hajenius, burgemeester van Goes, dr. Mes, burgemeester van-Heinkens- zand, Rutgers, burgemeester van Borsselen, Schuilwcrve, burgemeester van Kortgene, en vertegenwoordigers van de waterschappen de Breede Watering bewesten Ierseke en 's-Heer Arendskerke. Deze commissie zal dan na een uitgebreid onderzoek der geheele kwestie met voorstellen komen bij de gemeente- en polderbesturen. De heer Verschoor deelde nog mede, dat in den a.s. zomer de dienst nog weinig vermin dering zal ondergaan. AARDENBURG. De vlag. De „Breskensche Courant" meldt Op 19 Mei 1927 werd de stemming gehou den voor leden van den gemeenteraad. De uitslag <n stemlokaal 2 was van dien aard, dat het vermoeden gewekt werd, dat er met vele biljetten iets heel bijzonders moest ge beurd zijn, zoodat op 21 Mei de officier van justitie te Aardenburg verscheen, ttl-0215.14 Dit wekte heel wat beroering in de gemeen te. Een groote groep meende het opgekropte gemoed lucht te moeten geven door op 27 Mei een protestmeeting tr houden, welke op geluisterd werd door een Belgisch muziekge zelschap en waarop een spreker van „de Klare Waarheid" uit Amsterdam optrad. Aan deze meeting haakte men het annexionisme vast. Om dit laatste wat meer voedsel te ge ven, kwam men op het idee een Belgische vlag op den leeuw der Kaai- of Westpoort te hangen. Op een Zondagmorgen prijkte de koning de" dieren met die buitenlandsche driekleur Alweer heel wat drukte Ruchtbaarheid naar buiten werd aan deze zaak niet gegeven. Wellicht vond dit zijn oorzaak daarin, dat bij aonde van de poli tie aan de correspondenten der nieuwsbla den ter plaatse gevraagd werd van die vlag geen bericht te maken. De zaak bleef sluimert en was zoo goed als vergeten, maar kort geleden is zij weer opgedolven en wordt af „n toe druk bespro ken. Een vreemd verhaal gaat er door de gemeente. Men zegt, dat de justitie zich er mede bemoeit, en dat er voor enkele dagen een rechercheur geweest -3 om een en ander na te speuren. BAARLAND. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 70 zyn verzon den wijziging in de statuten van de Vereeni ging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Baarland of Oude- lande, gevestigd te Baarland. GROEDE. Provinciale weg GroedeNieuwvliet. De provinciale weg GroedeNieuwvliet, die ook veel gebruikt wordt door hen, die zich van de Belgische kust over Knocke, Retran- chement naar Breskens begeven, wordt thans verbeterd. De weg is niet afgesloten, maar men verzoekt wegens de in uitvoering zijnde verbeteringswerken, den weg nu zoov°el mo gelijk te vermijden. Van Knocke kan men naar Breskens rijden over Sluis, Draaibrug, Oostburg en Schoondijke. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Terneuzen 752.97. Belgische werkkrachten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Terwijl België Nederlandsche arbeids krachten weert, komen nog steeds Belgen in Zeeuwsch-Vlaanderen werkgelegenheid zoe ken, met name ook in den landbouw. Neder landsche werkgevers nemen allengs meer Eelgische werkkrachten in dienstde oorzaak hiervan ligt voor een zeer belangrijk deel in de kosten voor Invaliditeits- en Ziektewet. Het bestuur van de werkliedenvereeniging te Sint Jansteen heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ge wend met een adres, waarin op dezen benar den toestand voor de Nederlandsche werkne mers breedvoerig gewezen wordt. Het adres zegt voorts o.m. dat, waar zij verplicht zijn door invoering der Tarwewet by te dragen tot instandhouding van het landbouwbedrijf, met deze mede door Nederlandsche arbeiders (in den broodprijs) betaalde gelden, Belgi sche arbeidskrachten betaald worden, het geen feitelijk steun aan het buitenland be- teekent, die toch allereerst den ingezetenen van het eigen land moest ten goede komen. Bevestiging en intrede. Na op Zondagmorgen bevestigd te zijn door den consulent, ds. G. van Dis, van Zaamslagj deed des middags ds. P. L. D. J. van Oeveren, gekomen van Nisse, intrede bij de Ned. Herv, Kerk te Axel, sprekende naar aanleiding van Hand. 16 30 en 31. Toespraken werden gei houden namens het kerkbestuur door den heer Marisnamens den ring door ds, Raams namens kerkeraad en gemeente door den consulent en ten slotte door ds. G. P. A, Ruysch van Dugteren te Axel en door derf burgemeester, den heer Blok. Hoe wij de zorgen bestrijden. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende Het leven van een mensch is van den eer-* sten dag af een onafgebroken strijd tegen dei machten, die het belagen. Zoo is ook ons le-* ven hier een onafgebroken strijd tegen dé zorgen, waarvan wij de vorige week spraken. Twee momenten uit dien strijd zooals die zich juist in deze dagen voordoen, willen wij hier naar voren brengen. Het eerste is dit, dat wij de leden van de' hoofdbesturen der corporaties in deze zorgeiï doen deelen. De moeilijkheden van de finan ciering, om zoo te zeggen de techniek daar van is ook niet aan al deze leden bekend. Heö is noodig hen ervan op de hoogte te brengen, zoodat wij in den strijd tegen de zorgen hulp, troepen hebben. Daarom wordt aan de ven gaderingen van de hoofdbesturen, welke id deze maand worden gehouden, een bijzondere nota gericht, waarin die technische moeilijki heden, geschapen door het ontbreken van bedrijfskapitaal en door het drie maanden vooruit financieren van het Indische werk, nog eens duidelijk uiteengezet zijn. Het tweede moment wordt gevormd door de voorbereiding voor de aanstaande Pink stercollecte. Evenals verleden jaar wordt eij ook nu weer in een klein handig boekje een overzicht gegeven van den huidigen stand van het werk op de verschillende zendings- terreinen en van de eischen, die dat stelt f van wat er nog gedaan kan worden en nog niet gedaan wordt. Verleden jaar heeft de uitkomst bewezen dat meerdere kennis van de toestanden de offervaardigheid in de hand werkt. De eerste bezending van deze boekjes verlaat in deze dagen het bureau. Wij zien ze niet zonder spanning in zee gaan en ver gezellen ze met onze wenschen en gebeden. Mogen deze strijdmiddelen het doel berei ken waarvoor ze worden aangewend. Geref. Kerken Aangenomen het beroep» naar Hoek door C. B. Bavink, cand. te Rot terdam. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. M. Heikoop te Utrecht. Examen-commissie boekhouden. Tot lid van de commissie, belast met het- examineeren van hen, die een akte van be-, kwaamheid wenschen te verkrygeu tot het geven van middelbaar onderwijs in het boek houden, is benoemd de heer W. Kosten tö 's-Gravenhage, oud-directeur van de handels-* school te Middelburg. Opheffing openbare scholen. Door Burg. en Weth. van Amsterdam wordt aan den gemeenteraad voorgesteld tot op heffing van 9 openbare scholen, welke scho len thans elk nog slechts één klasse van het zesde leerjaar hebben. Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de navolgende -zaken behandeld, D. J. S., 23 jaar, werkman te Middelburg, verdacht van diefstal van een vischstok met beugels te Middelburg op 18 September 4931

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1