1000 500 300 150 100 25 9 APRIL* EERSTE BLAD No.84 70e Jaargang 1932 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Itfalstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen; Dit nummer bestaat uit 4 bladen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement; speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreflende Huur enVerbuur,Koopt enVerktop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15ct; v De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies - van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'" MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter openbare kennis, dat blijkens een bij hem ingekomen ambtsbericht de be smetverklaring van de havenplaatsen Algiers en Philippeville wegens pest, is ingetrokken. Vlissingen, 9 April 1932. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De derde kruiser. De minister van defensie heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Cramer betreffen de uitstel van den derden kruiser geant woord De ondergeteekende heeft kennis genomen van de in het college van gelegeerden van den Volksraad op 17 December a.s. aangeno men motie. Gezien de moeilijke tijdsomstandigheden is besloten, wel is waar den bouw van den re servekruiser, waarvoor de eerste termijn reeds is goedgekeurd en de voorbereidingen zijn ge troffen voortgang te doen hebben maar, be houdens buitengewone omstandigheden of een onverwachten omkeer in de conjunctuur, gedurende de jaren, dat deze bouw in gang is, in afwijking van het destijds medegedeelde plan, geen nieuw materieel, dat voor gemeen schappelijke rekening van Nederland en Ne- derlandsch-Indië zal worden gebouwd, op stapel te zetten. Centrale Organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteeringen. Er heeft zich een comité gevormd, dat- be oogt de economische bezwaren, waartoe de contingenteering aanleiding geeft, op een centraal punt te concentreeren. Het comité wil zich geenszins tegen eiken contingenteeringsmaatregel verzetten, daar het beseft, dat in abnormale tijden in een bepaald geval het nemen van een abnorma- len maatregel van tijdelijtoen aard geboden kan zijn. Gewaakt moet echter worden tegen een ontaarden van de contingenteering in een verkapt protectionisme en toepassing er van buiten het strikt noodzakelijke, daar zulks een groot gevaar voor de economische positie van ons land in het wereldverkeer met zich brengt. Het comité meent, dat de wijze, waarop de wet tot het tijdelijk, treffen van maatrege len ter beperking van den invoer van goede ren wordt uitgevoerd en de wijze, waarop een contingenteeringsmaatregel tot stand komt, de goede bedoelingen van de diverse regee- ringsinstanties ten spijt, niet in alle opzich ten juist zijn. Het zijn vooral de handel, de scheepvaart en de op export aangewezen in dustrie, wier belangen, hetzij direct, hetzij indirect door contingenteering geschaad worden, terwijl ook de belangen der consu menten in gedrang komen. De voordeelen, die een contingenteeringsmaatregel voor een bepaalden binnenlandschen tak van industrie kan hebben, zijn doorgaans direct aanwijs baar,' terwijl daarbij meestal tevens gewezen kan worden op een duidelijk in cijfers uit te drukken vermindering van de werkloosheid, die men ervan verwacht. De nadeelen, die men van zoo'n maatregel in andere branches ondervindt, liggen meer over tal van, dikwijls min of meer kleine, ondernemingen ver spreid zij zijn meer van indirecten aard en maken daarom minder indruk, vooral als men elk van die individueel gevoelde bezwa ren afzonderlijk neemt. De Nieuwe burgemeester van Katwijk. Bij Kon. besluit is, zooals reeds gemeld, be noemd tot burgemeester der gemeente Kat wijk mr. W. J. Woldringh van der Hoop, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag xls burgemeester der gemeente Westkapelle. Mr. W. J. Woldringh van der Hoop werd 19 April 1891 te Groningen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Zutphen en werd in 1911 als student in de rechten aan de universiteit te Leiden ingeschreven. Hij promoveerde al daar tot doctor in de rechtswetenschappen op stellingen in 1919. In zijn studententijd was hij assesor van het collegium van het Leidsch studentencorps en later eveneens president van de kroeg commissie van de Studentensociëteit „Mi nerva". Na zijn promotie maakte hy een reis om de wereld en in 1921 werd hij werkzaam ge steld op de gemeente-secretarie te Voorscho ten. Van 1916—1923 was hij woonachtig te Noordwijk. In laatstgenoemd jaar werd hij lid van den raad van Noordwijk als afge vaardigde van de Christ.-Hist, partij. In 1923 werd hij benoemd tot burgemeester van Westkapelle. De nieuwe burgemeester is een groot lief hebber van sport, speciaal van golfsport. De installatie zal plaats hebben op 18 Aprii aanstaande. De winkelsluiting. De winkeliers-vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" zal aan de Kroon verzoeken het besluit van den gemeenteraad, waarbij de winkels des avonds 7 uur en op Zateidag om 9 uur gesloten moeten worden, te vernie tigen en den bestaanden toestand (8 uur sluiten en des Zaterdags om 10 uur) te hand haven. Spreekuur wethouder van sociale zaken financiën. Het spreekuur van den wethouder van so ciale zaken en financiën, zal de volgende v/eek niet worden gehouden op Maandag, doch Woensdag van 910 uur. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité van het Nationaal Crisis-Co mité werd ontvangen van het gezamenlijk personeel van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester Schelde 30.55. Vergadering ter bespreking der belangen van de badplaats Vlissingen. Meer dan ooit dwingt de ernst der tijden alle energie en alle middelen in het werk te stellen bestaansbronnen. te behouden of, zoo mogelijk, rijkelijk te doen vloëien. Eeji goed, en vooral modern, geëxploiteerde badplaats kan een dier bronnen zijn, welker opbrengst langs tallooze kanalen en kanaaltjes aan de gemeenschap inkomsten, werk en bestaan verschaft. Zeer hard wordt door de diverse landen gewerkt om het toerisme tot zich te trekken. Hun propaganda wordt uitstekend georganiseerd en den bezoekers wordt alle mogelijke tegemoetkomendheid getoond. Zoo lazen wij onlangs, dat het zakelijke België de regeeringssubsidie voor de propaganda- bureaux van het vreemdelingenverkeer ver dubbelde. Op een vergadering van het Nederlandsch Fabrikaat verleden Donderdag, werd de hou ding van Nederland in dezen zeer poover ge noemd, doch tevens de opmerking gemaakt, dat alom een ontwaken merkbaar is. De ligging van onze Scheldestad als dé badplaats in het Zuiden van een internatio nalen handelsweg, waardoor een ongekend fraai zee- en scheepvaart panorama dagelijks te bewonderen valt, geeft Vlissingen een voorsprong op alle Noordzee-badplaatsen, welk voordeel nog verhoogd wordt door zijn voorrecht te zijn „de Poort tot Neêrland's Tuin". Het is meermalen betreurd, dat nog niet een ononderbroken, breede Schelde-prome- nade, die een unicum ter wereld kon zijn, strand en haven verbindt, doordat men in de meer gunstige tijden niet planmatig stuks gewijze hieraan gewerkt heeft, een feit is, dat de Scheldezijde, evenals het geheele stads beeld, oneindig verbeterd is. En dit moest ook! Want wel kan men veel willen, doch men moet de realiteit zien en een badplaats heeft allereerst te vragen„Wat kan ik bieden Een vraag, die in ons land met de vele ge- en verboden, de vele letterlijke en figuurlijke prikkeldraadversperringen toch al niet gauw in gunstigen zin beantwoord kan worden. Doch behalve, dat deze zijde goed belicht moet worden, is er ook nog die der organisa tie. Men mag het typisca Nederlandsch, en in het bijzonder kleinsteeds noemen, dat de treurige verdeeldheid en het idiote stands gevoel hier te lande maar al te vaak de rus tige en neutrale werkers, die door goede be doelingen bezield worden, gedesillusioneerd naar huis zendt en het begonnen werk lam legt. Eerst onlangs is in deze courant gewe zen op dit gevaar, dat ook misverstanden schept en het weinig beschikbare geld niet zoo economisch mogelijk doet gebruiken. De suggestie is geponeerd om onder een centrale leiding door meer overleg en contact der verschillende vereenigingen zoo goed mogelijk de belangen onzer badplaats te dienen. Dit idee is gezond, en waarom zou hier niet kun nen wat elders slaagt. Immers, een goede organisatie, waarbij het niet mag gaan om echt kleinsteedsche streberei, eere-baantjes en parade, doch om rustig, naamloos werk langs een vaste lijn in het belang van het geheel, vermag zoo heel veel en kan ten zeer ste den bloei onzer stad verhoogen. Dit idee heeft ook by onzen burgemeester voorgezeten, toen hij verschillende personen, waaronder de V.V.V.-menschen, ter conferen tie in petit-comité eenige weken geleden in „Britannia" bijeen riep. De wensch tot meer contact en samenwerking onder leiding van een centraal punt, i.e. den voorzittenden burgemeester, bleek zeer levendig bij allen, temeer waar staande de vergadering reeds vele ophelderingen werden gegeven en punten aangeduid, waarin naast elkaar werd gewerkt. Deze vergadering in breeden kring te her halen vond algemeen instemming, zoodat meerdere vereenigingen en corporaties, die op verschillend terrein werken, verzocht zijn hun afgevaardigden of vertegenwoordigers te sturen naar een vergadering in „Britannia" op as. Maandag des avonds 8.15 uur. Te ho pen is, dat uit de woorden van deze groote vergadering de daden zullen groeien, die la ter binnenkomen geboren worden in zoo klein mogelijk te houden werk-comité's. Wij den ken hier o.m. aan die voor sport en muziek, waartoe uit de vergadering de inderdaad werkende, bevoegde en geschikte personen mogen geroepen worden, die over capacitei ten, werklust en idealisme beschikken en be reid zijn het persoonlijke ondergeschikt te maken aan de algemeene samenwerking en als het moet, op zijn tijd, de minsten durven te zijn. Het werkcomité of gemeenschapscomité zal het gesprokene moeten resumeeren en het algemeene werkplan moeten uitstippelen, en zoo mogelijk, op voetspoor van de jaarlijksche verkeersconferentie te Middelburg, eenmaal 's jaars in pleno alle vereenigingen ter be spreking, liefst in het najaar, moeten bijeen roepen. Deze as. vergadering, waarvan geen der uitgenoodigden afwezig mag blijven, kan voor Vlissingen belangrijk zijn, indien elk van goeden wil is en het algemeen belang voorop stelt. De successen, die uit deze eens gezinde actie zouden voortvloeien, zouden een schoone illustratie te meer worden van het aloude Zeeuwsche„Eendracht maakt Macht I" Het Nieuws van den Dag in beeld. Van de heden ontvangen foto's voor onze Tijdinghal vermelden we die van de in aan bouw zijnde brug over de Oude Maas bij Barendrecht. Reeds is de helft der totale hoogte, die 60 M. zal bedragen, bereikteen grootsch constructiewerk. Het fraaie pa triciërshuis aan het Janskerkhof te Utrecht, dat verbouwd is tot bankgebouw met behoud van den Lodewijk XV-stijl. De Twentsche Bank zal het in gebruik nemen. Eenige opnamen tijdens de voorjaarsbijenmarkt te Tilburg. Van de te Amersfoort geopende tentoonstelling betreffende het oude apo theekwezen. Van een belangrijke boeken veiling te Amsterdam. Het oude handmat- zesbedrijf zooals het nog in Amsterdam wordt uitgeoefendhet bakken van het Joden- Paaschbrood. De eerste stoomketel uit de fabriek van James Watt, thans geplaatst in het spoorwegmuseum te Utrecht. Van den afgetreden chef van den marinestaf, vice- admiraal mr. Jager. Van den nieuwen commandant der grenadiers en jagers, kolo nel baron Van Voorst tot Voorst. Van den nieuwen burgemeester van Velsen, mr. Ram- bonnet, enz. Kinderkoor „Jong Leven". Het kinderkoor „Jong Leven", directeur öe heer J. F. J. Machgeels geeft Zaterdag 16 April, des avond half acht in de concertzaal van Hotel Britannia haar eerste openbare uitvoering. Het programma vermeldt voor klasse A een vijftal speelliedjesklasse B een cantate en de clou van den avond wordt door klasse C uitgevoerd de operette in 5 bedrijven .Repel steeltje" door Joh. Veth. Men zie verder achterstaande advertentie. Alhambra-Theater. lm Westen nichts Neaes. Voor de tweede maal doet deze film, die als Remarqueê's boek, ieder onder den ban bracht, in den lande de ronde, thans in ge luidsweergave gewijzigd. Niets verloren aan actualiteit heeft „lm Westen nichts Neues" Zullen de tegenstellingen en de onderlinge tegenwerking steeds blijven? Zullen onder leuzen de volkeren doorgaan elkaar's graf te graven, omdat geen tot een offer bereid is Gaat Europa door verdeeldheid en verblind heid zijn. ondergang tegemoet? Moge dan „lm Westen nichts Neues" en meer nog „Der Weg Zurück" de spiegel zijn, die den val der Westersche beschaving en den krankzinnigen zelfmoord reflecteert. Ook in 1914 een gewapende wereld, vader landsliefde aan beide kanten geestdrift, mooi en opofferingsgezind, die oud en jong naar de vaandels drijft, den smid van het aambeeld rukt, den boer van het land haalt, de leerlingen uit de schoolbanken trommelt. Buiten, aan het front, de dood, de spattende granaten, de fluitende kogels, het verstik kende gas, de vreemde hand die doodt, De oorlog In deze verschrikkingen, in dezen chaos, ini dit knekelhuis KatczinskyDe „Kame raad", het eenige ware naast de ellendige, doch reeele gestalten van den zwevenden leeraar en den fanatieken Himmelstosz. Dan de thuiskomst. De vervreemding tusschen hem, die den oorlog introk en de oude gene ratie, welke den krijg uit boeken fantaseerde of de jonge, die het leven nog niet kent. De eenige plek, die een „thuis" biedt, is weer het front, waar ook de kameraden zijn, de makkers met hun ellende, hun humor, hun trouw, hun gelukkig gebrek aan stands verschil. Op zijn schouders draagt Paul den doodeh Katczinsky naar het gruwelijke hospitaal. Zoo wordt de eenzaamheid geboren te mid den van het geweld der vernietiging. In de loopgraaf kijkt Paul naar het spel van een vlinder. Instinctmatig steekt Paul de hand uit naar het vroolijke diertje. Een schot van een „vijand", ook slachtoffer van historie en millieu. Een korte echo volgt. Paul hoort het niet meer.... een hand valt slap neer.... De laatste, de meest eenzame der scholieren is gevallen, aan het begin en einde van „Der Weg Zurück". Ergens in het vaderland zal nog een verslagen moeder om haar zoon, die thans voor het laatst voor haar sterft, treuren. Als vele treurende moe ders over vele voor het laatst stervende zonen. Deze film, die door een goed voorprogram voorafgegaan wordt, maakt opnieuw een zeer machtigen indruk. Verschillende scènes ko men thans beter tot haar recht, omdat geen coupures zijn aangebracht. Daarbij komt een veel betere geluidsweergave, vooral ook door de Duitsche versie. Velen zullen opnieuw dit filmwerk waardeeren en ondergaan. Het is het ten volle waard. „Luxor"-theater. D-trein 13 heeft vertraging. Heden kust Parijs Luxor kan deze week bogen op een bijzon der goed verzorgd en gezellig programma. Interessant binnen- en buitenlandsch nieuws, een alleraardigste comedie in het voorpro gram en dan draait de eerste hoofdfilm, een Duitsch sprekende Paramount, met den wel aantrekkelijken titel „Heden kust Parijs". In Nederland geeft een varkenskoopman voor een zoen van een flinke deern een biggetje, ia

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1