1000 500 300 25 Dames!!! NORMA 15 ets. per pakje. EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité NORMA is véél voedzamer dan andere goedkoope margarine en kost slechts 15 ets. per pakje. Koopt heden nog een pakje Norma bij Uw winkelier. 70e Jaargang 1932 DONDERDAG Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 7 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS 1 g of Halfwas. DPPINO, Kasteel- v Rott. vm. uur 8 8 8 8 8 8 iNo.82! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere repel treei 15ct De abonné's in 't bezit eenex Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage personeel R.H.B.S. over Maart 28. Bijdr. leerlingen Chr. Mulo-school - 3. Vorige opgave -2722.62 Totaal ƒ2753.62 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Statistiek over Maart 1932. Leeszaal: geopend 24 dagen. Aantal bezoekers 556, aantal bezoeksters 55, totaal C21. In 1931 respectievelijk 557, 145, 702 ge- mideld per dag 26. Uitleenbibliotheek: geopend 13 dagen. Aantal lezers1407, aantal uitge leende boeken 1612 in 1931 respectievelijk 1024, 1892. Aantal nieuwe leden. 12. Gemid deld per keer lezers 108 gemiddeld per keer boeken 124gemiddeld per keer nieuwe le den 1. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten. Nederlandsche en in het Nederlandsch vertaalde ro mans: Coolen De goede moordenaar CorsariDe zonden van Laurian Ostar Gogh. Kaulbach, van Menschen in 't huwe lijk Herzog Het groote heimwee Iwanow Pantsertrein 1496 en PartijgenootenSejful- lina WirinejaU. Sinclair Geld Thomp son Het Oosten ontwaakt, Romans in vreemde talen: Tucholsky Schloss Gripsholm Loder The vase mystery Wallace The gaunt stran ger FlaubertSalammbd. Studieboeken: ChristiansenHet aspect van onzen tijdde HartoghDe zin van ons levenRedwood Voetsporen van ChristusHedin Van Pool tot Pool, 3 dln. ErusseOp het eilandLangbroek op Mar ken BrasserSoldatenleven in de Indische wildernisGrinkoDer Fünf jahrplan der U.d.S.S.R.Snowden Arbeid en nieuwe we reld; Behrend: Hoe moet ik een zuigeling verzorgen? Wat gij moet weten; encyclo paedic voor de huisvrouw Spengler De mensch en de techniekVolbachHet mo derne orkest en zijn ontwikkelingFokker Het eigen huisTooropKruiswegstaties (e.a. reproducties)SluyterDe moderne grafiek in Nederland en VlaanderenHoog vliet; Bevattelijke latijnsche leercursus voor zelfonderrichtVerzen (bloemlezing door J. A. Nijand) 3 dln.Roland Holst—van der Schalk Guido Gezelle. Veiling van antiquiteiten. De gisteren in hotel Britannia gehouden veiling van antiquiteiten enz. uit den boedel van wijlen mevrouw C. A. Kalbfleisch—van de Sande, had een geanimeerd verloop en leed niet onder de crisis. O.a. besteedde men de volgende hooge prij zen Rembrandt Bijbel (cat. no. 95) 90 schilderij Verveer (115) 115schilderij Springer (116) 200 schilderij Portielje (117) 150schilderij Schütz (303) 115 schilderij v. d. Ast (114) 430 stuk kamer- behang (318) 220; staande klok (325) 1450 porceleinkast (327) 760 secretaire (329) 475 half rond tafeltje (332) 200 barometer (343) 65kaststei (386) 180 een idem (387) 260 theepotje (403) 80 5 kopjes en schoteltjes (416) 1402 scho tels (446) 130 kaststel (464) 240 en 2 kleine theepotjes (506) 105. Verecnïgïng voor Vreemdelingenverkeer. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie, verzoekt de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer alhier ons opname van het volgende Waar eerstdaags weer de Badcouranfc ver schijnt, verzoeken wij ieder hotel, pension of particulier, die van onze bemiddeling en reclame wenscht te profiteeren, zich met een korte, doch duidelijke aanmelding, schrifte lijk tot ons informatie-bureau, De Vey Mestdagh, te wenden. Duidelijke opgave wordt verlangd van prijzen, met of zonder pension. Landhuisjes en gemeubileerde kamers ko men eveneens in aanmerking. Wanneer men bedenkt, wat andere bad plaatsen, vooral aan de Belgische kust, den bezoekers kunnen bieden aan moderne, uit gestrekte boulevards, amusementen en vrije, soepele behandeling van het geheele toeris me, wenschen wij onder de blijvende aan dacht van belanghebbenden te brengen een accurate, zeer tegemoetkomende behande ling der gasten, moderne installatie en lage, concurreerende prijzen. Vervolgens verzoeken wij alle fotografen (beroeps- en amateurs-)ons gratis eventueel toe te zenden bijzonder geslaagde opnamen van Vlissingen en Walcheren, met het repro ductierecht ter propagande,ering onzer bad plaats. Meerdere malen krijgen wij aanvra gen om kieken van onze relaties met de pers, reisbureaux, andere V.V.V.'s. Een goede foto kan nuttig werk voor onze stad doen. Laten wij niet vergeten, dat Vreemdelingenverkeer een algemeen belang is en door tallooze ka nalen de gemeenschap ten goede komt. Ieder die het wèl meent met onze gemeen te, dient het werk der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zoo krachtig mogelijk te steunen. Het zomerseizoen staat voor de deur en het is nu vooral de tijd dat V.V.V. een flinke actie moet kunnen voeren om het vreemde- lingenbezoek aan onze gemeente te bevor deren. Uitvoering Christ. Padvinders. Britannia. Gisterenavond gaf de Afdeeling Vlissingen Troep I C.J.M.V. van de Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" haar gewone jaarlijksche uitvoering, welke zooals telken- jare het geval is, druk was bezocht. De hopman, de heer Luitwieler, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette vervolgens de aanwezigen, in het bij zonder de ouders der padvinders (sters) wel kom, bracht dank aan het bestuur der C. J. M. V. voor haar tegenwoordigheid en vooral aan mej. W. de Hondt, die met haar jeug dige leerlingen dezen avond opluisterde. Spreker wees er op dat het niet altijd even gemakkelijk valt telken jare wat nieuws te geven, maar hij hoopt dat de afdeeling er nu ook weer in geslaagd zal zijn iets actueels te brengen. Hij wenschte alle aanwezigen een gezelligen avond toe. De avond werd nu geopend met het tradi- tioneele Algemeen Saluut, dat uit den aard der zaak niet ontbreken mag en dat we ook niet gaarne zouden missen. Op correcte wijze en met flink élan werd het saluut gebracht en met hartelijk applaus door de aanwezigen beloond. Het orkest zette daarna in „Frisch voran", marche, van Henri Wenzel, en reeds bij dit eerste nummer konden we constateeren, dat mej. De Hondt met haar jeugdige leerlingen heel veel bereikt heefthoe gelijk was de streek en hoe kan men zien dat de execu- tantjes er „in" zitten. Dit was ook bij de andere nummers van het orkest het geval, waarvan wij nog bijzon der willen noemen de zeer keurig uitgevoer de „Donauweller" van Ivanovica, en de twee solo's „Czardas" en „Novatene", ten gehoore gebracht resp. door de jongeheeren Georg Leyendekker en Willy Haaijman. De beide solo's werden onbevangen en zeer lief uitge voerd. Wat het muzikale gedeelte van den avond betreft constateeren wij met genoegen, dat tijdens de uitvoering der verschillende num mers het publiek de vereischte aandacht be toonde in dit opzicht valt gelukkig een goe de verbetering waar te nemen. Het programma bevatte verder een viertal nummers, waarvan het eerste dooi' de welpen werd vertoond, nl. een Kabouterspel, getiteld „Toen 't weer vrede werd in 't land van koning Gnomes", waaruit bleek dat ook in de kabouterwereld al oproer kan heerschen. Het stukje werd door de welpen goed gespeeld en van „plankenvrees" hadden zij blijkbaar geen last. Dit nummer verwierf veel bijval. Hierna volgde een „Indianenspel", hetgeen te zien gaf een strijd tusschen twee Indianen stammen, waarbij de eene stam den strijd verliest, doch het niet opgeeft en opnieuw den strijd aanbindt. Tenslotte zien beide stammen het verkeerde van hun handelwijze in en krijgen berouw. De twee hoofden komen samen om den toestand te bespreken en het verblijdende slot is, dat een algemeene ver zoening volgt en de vredespijp wordt gerookt. Dit nummer, begeleid door pianomuziek, werd in de fantastische Indianen-costuums, geheel in rhythmischen dans uitgevoerd en verwierf zulk een applaus, dat het nogmaals werd vertoond. Het laatste nummer voor de pauze was „De Wolga-bootsman", hetgeen aanschouwe lijk voorstelde den zwaren arbeid der Wolga- bootlieden. Het eerste gedeelte gaf een onge dacht, verrassend slot, waarom hartelijk ge lachen werd. De zang van het kwartet en van de matrozen klonk goed. In de pauze werd mej. De Hondt met en kele waardeerende woorden van den hopman hulde gebracht voor de hulp die zij eiken keer met haar orkest verleent, en haar een prachtig bouquet aangeboden. Het applaus van het publiek bewees hoezeer dit werd gewaardeerd. Na de pauze werd opgevoerd het tooneel- stuk in 3 bedrijven„Napoleon's horlcge", dat met groote spanning werd gevolgd en zeer in den smaak viel. Onder de medespe lenden waren zeer goede krachten, doch van enkelen was jammer genoeg niet alles goed te verstaan. Over het geheel genomen was het een mooie en goed geslaagde avond en het be stuur mag met voldoening hierop terugzien. Mandoline-vereeniging „Apollo". Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie geeft de Mandoline-vereeniging „Apollo", onder leiding van haar directeur den heer P. C. Oorschot, Zaterdagavond een concertavond in „de Oude Vriendschap". Het Vlissingsch Mannenkoor „Door Oefe- ing Uitspanning", onder leiding van den heer A. Hollaers, verleent op dien avond wel willende medewerking. Het programma vermeldt tien nummers uit te voeren door het Mandoline-ensemble en zeven nummers voor mannenkoor. „Apollo" opent met een marsch „Dans les prés Fleuris". No. 2 „Doux Rêve" van Ugo Pizzi, een Aubade die het ensemble gelegen heid biedt eenige zeer mooie effecten te de- monstreeren, (guitaarsolo als inleiding) No. 3 „Sous les Ailes du Moulin", fantasie van A. Coulet, verdeeld in vier gedeelten: Faran- dole, Le Serment des Amoureux, Larmes et Sanglots en Le Chant des Alles. De Faian- dole verplaatst ons naar de Provence in Frankrijk. Een oude molen, een grasveld, de Provengaalsche jeugd in haar typische klee ding danst de Farandole. Kleurige linten wapperen in het zonlicht en de tambourin begeleidt een vroolijken rhythmischen dans. Le Serment des Amoureux (de eed der gelief den). De zon is ter kimme. Aan den voet der oude molen zijn enkele specimen der rijpere jeugd geheel de overige wereld vergeten, ge heel vervuld van elkanders gezelschap. Be loften van trouw worden gewisseld. Het der de deelLarmes et Sanglots (tranen en snikken) bewijst ons, dat al die beloften, hoe wèl gemeend ook, niet altijd worden nage komen. Een verlaten meisje ldaagt aan den ouden molen haar leed. Deze echter weet dat de tijd alle smarten heelt en zingt zijn eentonig liedklik-klak, terwijl het leven aan zijn voet zich eindeloos herhaalt. Hierna volgen nog de bekende wals van Waldteufel Dolores en verder nog een Fantaisie naar motieven van de tekende operetteDie Lus tige Witwe van Franz Léhar. Hierna zal het Mannenkoor D.O.U. ten gehoore brengenEen vrouw, van Olivier Koop, Nimmer Nacht van Andriessen, De Gravers van Isr, Olman en Afscheid van Moeder van een ongenoemden componist. Na de pauze verschijnt wederom het Man nenkoor op het podium met drie nummers Lied aan het Gangspil van Fred. J. Roeske, Hollands Glorie van Rich. Hol en ten slotte de bekende wals van J. StraussAn der Schonen Blauen Donau, welke op Duitschen tekst zal worden gezongen. Dan is weer de beurt aan Apollo, welke wederom opent met een fiksche Paso Doblo in Spaanschen trantAux Arènes van Maria Maciocchi. Daarna van denzelfden compo nist Le Chemin des Rêves, een fraaie ouver ture. Het volgend nummer is een Nocturne Invocation aux Etoïles (Aanbidding der sterren) van Pietro Garbin. Daarna volgt een zeer bekende walsDie Hochzeit der Winde (Huwelijk der winden) van John T. Hall. Het programma besluit met Suite Oriëntale van Francis Popy, den bekenden Franschen com ponist. Dit nummer, speciaal voor het ensem ble gearrangeerd, stelt hooge eischen aan alle executanten individueel, terwijl daarin de klankkleur van het Mandoline-ensemble tot in het oneindige afwisselt. De naam van beide vereenigingen en direc teuren zijn ons borg voor een mooien kunst- zinnigen avond, zoodat wel op flinke belang stelling gerekend zal mogen worden Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Per auto naar het buitenland. De A.N.W.B. meldt Ieder, die zich per auto of motorrijwiel naar het buitenland wil begeven, heeft daar voor eenige grensdocumenten noodig. Elke toerist weet dat el, weet in 't gemeen, dat hij officieele papieren noodig heeft om de grens te kunnen passeeren, maar herhaalde lijk bly'kt, dat nog velen onvolledig op de hoogte zijn van hetgeen zij in acht moeten nemen bij de voorbereiding van een buiten- landsche reis per auto. Daarom lijkt het niet overbodig, met het oog op de komende vacanties, nog eens in 't kort te herinneren aan de vier dingen die NJ-0212." elke automobilist cf motor wielrijder, behalve zijn paspoort en nationaliteitsbewijs van den wagen, noodig heeft in het verkeer met het buitenland. Dat zijn le. een internationaal rijbewijs 2e. een intern, bewijs voor het motorvoertuig; 3e. een triptiek of een carnet de passages (of, voor invoer van een motorrijwiel in België en Frankrijk een douanekaart) 4e. een N.L.- plaat en nummerplaatje. Het internationaal rijbewijs kan alleen ver strekt worden aan personen die in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch rijbewijs. Een triptiek, of een carnet de passages en douanes (dit laatste geldig voor een reeks van landen) is noodig om een auto of motor rijwiel over de grens te brengen, zonder dat invoerrechten behoeven te worden gestort. Het bezit van deze documenten geeft den houder groot gemak, want allerlei tijdrooven- de formaliteiten worden daardoor vermeden. Motorrijwielen zonder zijspan- of aanhang wagen, kunnen in België en Frankrijk, even als gewone rijwielen worden ingevoerd ech ter zijn dan wel een intern, rijbewijs en een intern, bewijs voor het motorvoertuig ver- eischt. Teneinde het aanvragen van de hierboven vermelde grensdocumenten te vergemakkelij ken, en het verkrijgen daarvan te bespoedi gen, heeft de A.N.W.B. ten behoeve van het reizend publiek in eenige honderden plaatsen van ons land personen bereid gevonden, aan vraagformulieren voorradig te houden. Het aantal adressen, waar deze te verkrijgen zijn, is sedert verleden jaar aanzienlijk uitgebreid, ze worden regelmatig in „De Kampioen" ver meld. Behalve aan de Bondsbureaux te 's-Gra- venhage, Parkstraat 18/20 en te Amsterdam, Keizersgracht 588/590, zijn de formulieren dus ook verkrijgbaar aan verschillende plaatse lijke adressen. Voor Vlissingen is dat adres G. J. M. de Greef, arts. Verder te Middelburg bij mr. P. C. Adriaansete Goes bij J. M. Kooien Ierseke P. L. MannekeHulst J. L. Kerck- haerfcSt. Maartensdijk gebr. P. C. en A. A. Hage Oostburg I. J. Versluijs en J. C. Huis man—Wage Sas van Gent F. p. J. Stubbé Ter Neuzen A. W. Brons Tholen G. Amsing Jr.Veere Th. C. D. Coops Zierikzee G. C. Anker en Zonnemaire H. J. Roelvink. Het streven om de grensmoeilijkheden zoo veel mogelijk op te heffen maakt het verkeer met het buitenland, dat vroeger door velerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel een voudiger en mogelijk voor iedereen. Mandoline-vereeniging „Tovïdo". De mandollne-vereenigi-ig „Tovido", direc teur de heer M. P. Ventevogel, geeft Zater dag a.s., des avonds 8 uur, een concert in het Grand Hotel Britannia. Voor de pauze zal de mandoline-vereeni ging optreden, daarna wordt een tooneelstuk opgevoerd. De uitvoering wordt met een bal besloten MIDDELBURG. Regeling in verband met de Winkelsluitingswet. Burg. en Weth. herinneren er aan, dat op 1 Mei de winkelsluitingswet 1930 in werking zal treden en daardoor tegelijkertijd de nog geldende gemeentelijke winkelsluitings-ver ordening haar kracht verliest. Intusschen laat de wet aan den raad vrijheid om 1. onder Kon, goedkeuring te bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een ge deelte van den d~g en wel vóór of na 1 uur, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moe ten zijn, waarbij de dag en het -daggedeelte in de desbetreffende verordening behooren te worden aangewezen en verschillend kunnen zijn voor verschillende gf "eelten der gemeen te en voor verschillende groepen van winkels 2. onder Kon. goedkeuring afwijkingen van de wettelijke bepalingen vast te stellen, in dien bijzondere omstandigheden die afwijkin gen gewenscht maken. 3. ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de wettelijke bepalingen om trent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later slui tingsuur dan het bij de wet voorgeschrevene te bepalen. Voor wat betreft punt 1 leggen Burg. en Weth. weder aan den raad ter kennisneming over a. de reeds eerder bij den raad ingekomen verzoeken van de besturen der afdeelingen Middelburg van den Algemeenen Nederland- schen Bond van handels- en kantoorbedien den en van den R.-Kath. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" om allo winkels op Dinsdagmid dag te doen sluiten, met de adhaesiebetuigin- gen van den Middelburgschen Bestuurders^ bond en de afdeeling Middelburg van den R.-Kath. Volksbond. b. een schrijven van het hoofdbestuur van) den Nederlandschen R.-Kath. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden, waar bij ter kennisneming wordt gezonden, eeiï resolutie, waarin een algemeene winkelslui ting op een bepaalden dag in de week wordti bepleit. c. een schrijven van het bestuur der Mid- delburgsche Slagerspatroonsvereeniging „Luctor et Emergo" houdende verzoek, om alle slagerswinkels op Maandagmiddag te doen sluiten, mits alsdan ook een verbod zal gelden voor verkoop van fijne vleeschwaren iri andere dan slagerswinkels. d. een schrijven van de besturen van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, den Nederl. R.-Kath. Middenstandsbond en de Vereeni ging van den Chr. Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, bij hetwelk wordt verzocht het bedrijfsbelang, zooals het blijkt uit de meening van den ge- organiseerden winkelstand ter plaatse, als eenig criterium aan te leggen bij vaststelling der sluiting van alle winkels op een bepaal den middag van de week. In verband met dit alles leggen Burg. en Weth. mede over, het rondschrijven d.d. 14 September 1931 van den minister van arbeid, handel en nijverheid, waaruit blijkt, dat de minister het in strijd met de bedoeling der wet acht, wanneer de gemeenten aan art. 6 (bovenvermeld onder 1) een uitvoering zou den geven, die niet in de eerste plaats reke ning houdt met de belangen der winkeliers. De wensch van den minister is met andere woorden, dat de winkeliers-organisaties in de gelegenheid worden gesteld, hun gevoelen kenbaar te maken over het eventueel vast stellen eener verordeni 'g op grond van art. 6. Mitsdien richtten Burg. en Weth. aan de besturen der vereenigingen Handelsbelang, de Hanze en den Christelijken Handeldrijven den en Industrieelen Middenstand een schrij ven, waarop antwoorden inl-wamen, dat alle zijn tegen sluiting van alle winkels op één middag der week en evenzoo tegen inwilliging van het verzoek der slagerspatroonsvereeni ging zooals het daar ligt. Onder deze om standigheden meenen Burg. en Weth. te moe ten voorstellen, afwijzend te beschikken op de verzoeken tot sluiting van alle winkels op Dinsdagmiddag en tot sluiting van alle sla gerswinkels op Maandagmiddag met gelijk tijdig verbod voor andere winkels om op dien middag fijne vleeschwaren te verkoopen. Het wil Burg. en Weth. ongeraden voorkomen eventueel te dezer zake in te gaan tegen het oordeel der betrokken middenstands-organi saties. Kon. goedkeuring zou in deze omstan digheden op een regeling te dier zake ook zeker niet te verwachten zijn. Een lid van Burg. en Weth. wil intusschen verklaren, het buitengewoon te betreuren, dat, gelijk hiervoren is opgemerkt, de minister het in strijd met de bedoeling der wet acht, wan neer aan art. 6 der wet een uitvoering zou worden gegeven, die niet in de eerste plaats met het belang der winkeliers rekening houdt. Het betrokken lid zou een regeling, waarbij bepaald wordt, dat alle winkels op Dinsdag middag gesloten moeten zijn, behalve die, door wier eigenaren of bestuurders met heü persone<1 een overeenkomst tot het verleencn van een vrijen middag in de week is aange gaan, sterk toejuichen. Naar diens meening

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1