500 25 mm® KING TLIJNEN VlISSINGEN AUTO'S, ERTUIGEN RÏÉHT N0.8O 70e 1932 DINSDAG Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 5 APRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIEMIEUWS RECHTSZAKEN waarin invloeden Weenen brengt Die blaue Mazur. Due, operette van NDERINGEN. h niet aan de hun. orgeschreven golf- :eds enkele meters ats van op 574.7 M. 348.2 M. inplaats itu? op 307 M. in- ordeaux-Sud-Ouest p 237.5 M., Fécamp p 222.1 M. en Ant- ihriste op 207.8 M. Volledigheidshalve lat Hilversum en hebben gewisseld, p 296.1 M. en Tal- April v, P. Said ril de Azoren Hpril te Suez April te Kaapstad oril van Singapore an Bahia April van Genua ëw-York n. Rott. DA kelijkheden, enz. ritvoering afdeeling iders, Grand Hotel 7 April. Gene kt Vereeniging voor Concert- en Ge- londag 10 April. ingen voor film en i.15 uur. roering mandoline- Grand Hotel Bri- :t Gemengde Zang- bouw, 8.15 uur. 22 April. Gene- ;rt zangvereeniging 1.12 13.35 1.40 14.01 2.07 14.28 uur 7.09 7.11 1.13 on. Meteorologisch e Bilt. d 756.1 te Thors- 742.9 te Isafjoid. rond van 5 April i i-Westelijke, later nende wind. Meest eken. Aanvankelijk Weinig verandering 'eerberlcht. zieële gegevens i. Meteor. Instituut Se bewegingen van Blijk Europa volgen at Zaterdag over gelegen was, ver- terwijl op IJsland scheen, die waar- [id-Oostelijke rich ter het geheele ge- n het deel op den Island, is de toe- de 66 stations ;fc half- of minder onze omgeving is -and wel een tij de- achten, dochwaar- ng van de depres- >pnieuw een regen en toenemenden et binnenland van tl ge vorst voor. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de J volgende giften ontvangen Bijdrage personeel brouwerij „De Mei boom" 7.67 Bijdr. personeel N.V. stoomwasscherij „de Volharding" - 3. Uit het Koena-busje... - 4.70 N.N- 1.— Vorige opgave - 2706.25 Totaal ƒ2722.62 Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis Comité werd ontvangen van de marine te Vlissin gen, bijdrage over Maart 1932 25.75. Goedkoope retourbiljetten naar Engeland. Deze maand zijn wederom de faciliteiten voor goedkoope 8- en 15-daagsche retours ■via Vlissingen—Harwich in werking getreden, waardoor de kosten van uitstapjes naar de Engelsche vacantie-oorden aanmerkelijk ver minderd worden. Evenals het vorige jaar worden deze goedkoope biljetten verstrekt naar de voornaamste plaatsen in Engeland en Schotland. Ook de speciale drie-havens- i biljetten, die de reis via Vlissingen, Antwer- i pen of Zeebrugge naar Engeland of vice versa j mogelijk maken, worden wederom uitgegeven. In onze Tijdinghal. Van de zwemkampioene mej. Kastein, die te Amsterdam het Europeesche kampioen- schap voor 400 M. schoolslag verbeterde in 6 min, 38 sec.van de aankomst te Rotter dam van prof. Einstein en zijn vrouw, op hun doorreis van Amerika naar Bremen van de officiers-schermwedstrijden in „de Witte Brug" te Scheveningeneenige op namen van de 20ste intern, kattententoon stelling te 's-Gravenhageeen hulde op het graf van den oud-minister J. T. Cremer te Haarlemvan het 40-jarig ambtsjubileum van dr. Wildschut te Brummen. Onafhankelijk Socialistische Partij. Gisterenavond werd alhier een afdeeling der Onafhankelijk Socialistische Partij opge richt met een aanvankelijk ledental van 15. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij M. van Oorschot, Badhuisstraat 64. Een werkplan voor de naaste toekomst werd reeds vastgesteld. Er zal o.a. binnenkort een openbare vergadering worden belegd, waarin het standpunt van de nieuwe partij zal worden ontwikkeld. Als spreker is daarvoor uitgenoodigd de heer P. J. Schmidt, de leider van den voor- maligen linkervleugel in de S.D.A.P. Ook te Middelburg worden aanknoopings- punten gezocht. MIDDELBURG. Kring Walcheren Z.L.M, Gisterenmiddag vergaderde de kring Wal cheren van de Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij in de sociëteit „St. Joris" te Middel burg. De voorzitter, de heer mr. M. C. van der Minne, deelde mede, dat de kring organiseer de een ploegwedstrijd met 21, een cursus in veeverloskunde met 29, een in motorkennis met 52 geslaagde leerlingen, terwijl een cur sus in paardenkennis met 14 deelnemers te Aagtekerke nog niet geëindigd is. Aan den heer C. Zwagerman is op diens verzoek een extra subsidie van 10 toege kend voor de rundveekeuringen, die in dezen tijd zeker moeten doorgaan. De heer Zwagerman zond een tweede ver zoek in en wei om medp te werken aan de totstandkoming van een varkensfonds, waar van het doel is beeren en biggen van het Deensche varkensras in te voeren in Zeeland, waaraan reeds landbouworganisaties deelna me toezegden. De voorzitter lichtte dit nader toe. Ir. som mige deelen van Nederland zijn reeds Deen sche varkens voor het fokken ingevoerd, doch in Zeeland is men gebleven bij het Vlaam- sche varken en worden er dan ook in Wal cheren voornamelijk Cadzandsche biggen aangeschaft. De invoer van Deensche fok- dieren zal de kans op export in de toekomst zeer kunnen bevorderen. Men zal op die ma nier een varken krijgen, dat het meest ge vraagd wordt. Al lijkt de tijd voor invoer niet zoo erg rooskleurig, toch :s er alle reden niet stil te zitten maar voort te werken. Dë De nen zijn ook steeds cresendo gegaan. Op een vraag uit de vergadering zeide spr. te ver onderstellen, dat men wel speciaal stamboek varkens zal invoeren, men kan dit intusschen gerust aan den heer Zwagerman overlaten. Denemarken zal gaarne fokdieren uitvoeren. De heer Siebenga wees er nog op, dat het geld dat gevraagd wordt alleen is voor reis kosten en dergelijke, de dieren zullen zoo veel mogelijk aan kostprijs worden geleverd. De vergadering besloot 25 bij te dragen. De secretaris, de heer J. Langebeeke, bracht het jaarverslag over 1931 uit, waarin hij er op wees, dat de nieuwe voorzitter, mr. Van der Minne, als eerste jaar er een had, waarin zeer veel te doen viel, maar hij heeft bewezen, diat hij de rechte man op de rechte plaats is. Bij de Onderlinge Walchersche Slachtvee verzekering waren verzekerd 919 ossen, stie ren en vaarzen, 305 varenkoeien, 1024 kalve ren en 247 varkens, tegen premies van resp. 1.40, 2.80, 0.70 en 0.20. De poging tot veiling der Zeeuwsche eigen heimers, liep tegen, omdat men buiten de vei ling om nog meer er van maakte. De kring spande zich voor de bestrijding der t.b.c. onder vee en verder had het be stuur veel werk in verband met het abattoir, de tarwewet en den steun aan de bietenver bouwers. De tarwewet is volgens den secre taris werkelijk een steun voor de landbou wers. De uitkomsten waren slecht en ook bij de veehouderij, die tot nu toe voor velen nog een kurk was om op te drijven, is alles crisis. Spr. hoopt, dat regeering en volksvertegen woordiging voort zullen gaan den nijveren landbouwstand te steunen, opdat deze niet alleen dankbaar doch ook voldaan kan zijn. Het verslag werd met dank aan den heer Langebeeke, evenals zijn rekening, goedge keurd. Dit laatste op advies van de daartoe benoemde commissie van onderzoek. Hierna sprak de heer ir. J. Siebenga over „De toepassing van de landbouwuitvoerwet op pootgoed". Spr. begon met er op te wijzen, dat men in België, Frankrijk, Engeland en Duitschland de cultuur van consumptieaardappelen zeer heeft uitgebreid. Als n in die omliggende landen de oogst goed is, heeft men onze aardappelen niet noodig. De afzet hangt dus aan een zwakke zijden draad, en het is geen prettig idee af te hangen van het ongeluk van anderen. Spreker kwam dan tot de pootaardappelen en zeide, dat Nederland goede pootaardappe len kan leveren, niet alleen doordat het goede kweekers heeft, maar ook een goed klimaat en in de kleiprovincies ook een goede grond. Zeeland neemt daarbij een bevoor rechte plaats in, omdat men bijv. in Drenthe op den zandgrond om de twee jaar zelf nieuw pootgoed moet koopen. De vraag nam de laatste jaren geweldig toe, maar ook het aan tal keuringscommissies. Daaraan dreigen ver schillende gevaren, want men trachtte zelfs de officieele diensten op zijde te drukken. De consulent in Frankrjk, de heer Seven- ster, sprak zelfs van een schrikbewind van knoeiers. Zoo was een handelaar, die de buitenland- sche koopers wilden wijs maken, dat de niet gekeurde poters nog beter waren, dan de ge keurde en om dit te bewijzen de plombes ver brak en de certificaten verwisselde. Velen werken met schüncertificaten. Een had op alles een A staan en als men dan vroeg hoe dat kwam, zeide hij, dat dit een soortnummer was en ook nog B en C te heb ben, maar die zag men verder nooit. Het groote gevaar is daarom, dat alles wat uit Holland komt, in gedrang geraakt. Men weet niet meer wat werkelijk goed is en wat niet. Het is voorgekomen, dat 5 landbouwers sa men een keuringsdienst stichtten en dan was van hen natuurlijk alles goed en kreeg een certificaat. In andere landen heeft men ook keurings diensten, maar die letten niet zoo nauw als hier. Door dit alles kwam de vraag naar voren of toepassing van de landbouwuitvoer wet ook niet van toepassing moest worden verklaard, te meer waar men nu door andere producten als boter, kaas, bacon, eieren en uien al meer en meer ervaring op doet. De centrale controle commissie is voor uitvoer keuring, doch wilde aanvankelijk de controle bij de organisatie houden, omdat het ü.C.B. veel heeft geleerd. Bij de Tens is keuring niet meer mogelijk, er moet keuring te velde plaats hebben. Het is echter gewenscht, dat iedere producent onder dezelfde voorwaarden wjordt gekeurd en daarom voelde men te moe ten komen tot één keuringsdienst, maar als die er zou komen, moest er ook samenwer king zijn met het K.I.Z. en moet de keuring geheel los staan van de zijde van afzet van het product. Men heeft over deze kwestie \/2 tot 2 jaar strijd gevoerd met Friesland en het was wei typisch, dat spr. als geboren Fries tegenover Friesland stond. Op het departe ment is men benauwd zich aan koud water te branden. Ten slotte kwam men ook met het K.I.Z. tot een compromis, waarbij na tuurlijk geen der partijen geheel tevreden was te stellen. Er komt nu een centrale keuring, aangewezen door de organisaties, die zich met den handel niet bemoeit. Wel echter gaat de keuringsdienst de wijze na, waarop de zaken worden gedreven. Deze centralisatie is ook financieel voordeeliger. Als spr. over deze dingen spreekt geeft men hem in het openbaar nooit ongelijk, maar als hij eens stil luistert bijv. op de beurs, hoort hij wel bezwaren, maar in den regel van per sonen, die niet zuiver op de graat zijn. Spr. weet van iemand, die 6 H.A. ongekeurd en 1 H.A. gekeurd had en dan later biedt hij alleen gekeurd aan met en zonder plombe. In ieder geval zijn de pootaardappelen nog een product met perspectief, want in Frank rijk komt nog maar 1 van het pootgoed uit Nederland. Daarom moet men zich op het verbouwen van het, pootgoed toeleggen. Ten slotte deelde spr. mede, dat maatregelen zijn genomen om ook dit jaar de aardappelen nog te kunnen keuren. De voorzitter bracht den heer Siebenga dank voor zijn duidelijke uiteenzetting. Het spreekt vanzelf, dat elk eldenkend mensch instemt met deze wijze van handelen. Brand in een hooischelf. Gisterenavond te ruim 9 uur is de brand weer uitgerukt voor een brand in een hooi schelf staande op een stuk land aan den Schotelweg. Gevaar voor de omgeving be stond er niet. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Van 16 tot en met 31 Maart. Ingekomen: H. Cornelisse, E 20, van Celebes (N.O.I.) Vertrokken: Wed. H. C. Eenhoonr, geb. Kluit, E 163, naar 's-GravenhageW. de Witte, B 131, naar Biggekerke mej. J. Over- weel, D 31c, naar MiddelburgP. Kouwelse, D 203, naar Arnhem 9. Baas en gezin, B 267 naar O. en W. Souburg. BRESKENS. Loop der bevolking. Over de maand Maart 1932. Ingekomen: I. Meokhoek, van Rot terdam M. A. van Deth, van Hilversum J. van den Heuvel, van RotterdamC. L. Roe- gies, van HoofdplaatBeun en gezin, van MiddelburgS. J. Buize, van Groede De Boeveren gezin, van EindhovenD. C. Kos ter, van Frankrijk. V ertrokken: N. A. van Lare, naar Groede P. F. van Houte, naar Oost en West SouburgS. J. Versprille, naar IJzendijke. Groene Kruis. Tot bestuursleden van de afdeeling Bres- kens van het Groene Kruis zijn benoemd mevrouw Boom en de heeren J. Hoogstad en C. Verboven. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Over de maand Maart 1932. Ingekomen: T. Scheele, van Aar denburg L. F.* Schram, van Hoofdplaat J. P. de Back, van Oostburg; J. J. Buize, van GroedeA J. Risseeuw, van GroedeP. J. Lako, van Groede; M. Jf Jansen, van IJzendijke. Vertrokken: A. J. Luteijn, naar Groede C. Dhont, naar Groede J. de Koe ne, naar RetranchementE. M. van Gilst, naar Smilde J. van de Broeke, naar Groede; J M. en M. J. den Hollander, naar IJzen dijke; P. Dierx, naar Rotterdam. WATERLANDKERKJE. Loop der bevolking. Over de maand Maart 1932. Ingekomen: H. Tortyjn, van IJzen dijke J. M. Beerens, van OosburgJ. Jan sen, van VlissingenC. J. Stokkerman, van Oostburg. Vertrokken"; J. de Groote, naar IJzendijke A. O. Meeuse, naar Amersfoort F. J. Ritico, naar Sint Kruis. TERNEUZEN. De haven van Ter Neuzen. Het lid der Eerste Kam-er de heer Nivard, heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld Is het juist, dat een verzoek van de N.V. Aug. de Meyer Zonen's Expeditie en Agen tuur-Maatschappij te Ter Neuzen, om een terrein, gelegen aan de zuidelijke kanaalha ven te Te Neuzen, in erfpacht of huur te verkrijgen voor het bouwen van magazijnen voor op- en afslag van kunstmest, door den minister is afgewezen, niettegenstaande zoo wel het gemeentebestuur als de Kamer van Koophandel, in het belang van de haven en van de werkverruiming op het beschikbaar stellen hadden aangedrongen Is het juist, dat bedoeld terrein niet be schikbaar werd gesteld, daar het bestemd is voor den zgn. „gaanden-en-komenden man", doch practisch steeds door dezelfde firma wordt gebruikt voor opslag van papierhout;, voor welk artikel, zonder eenig bezwaar op slagruimte yerkregen kan worden op een ter rein van de Spoorwegmaatschappij Mechelen —Ter Neuzen Indien vorenstaande wagen bevestigend worden beantwoord, is het den minister dan bekend, dat hierdoor een belangrijk vervoer aan de haven van Ter Neuzen is ontgaan, ten bate van een buitenlandsche ha\^n Is de minister niet van meening, dat, nu de teruggang van het verkeer in de Neder- landsche havens zoo belangrijk is, geen maat regelen achterwege mogen blijven, welke tot uitbreiding van het vervoer kunnen leiden Is de minister alsnog bereid het gevraagde terrein in erfpacht of huur af te staan, in dien het mogelijk zou bijven deze belangrijke transporten te winnen voor de haven van Ter Neuzen WEMELD1NGE. Inbraak. Heden is door de politie uit Wemeldinge aan de justitie te Middelburg voorgeleid de 20-jarige C. F. uit Wemeldinge, die zich Zondagnamiddag jl. zou hebben schuldig ge maakt aan inbraak in de grossierszaak van zijn broer te Wemeldinge, door, nadat hij op het dak van de woning was geklommen en het zoldervenster uit zijn sponde te hebben gelicht, zich op den zolder te begeven. Aldaar stonden in voorraad sigaren en sigaretten. Hij heeft daarvan eenige pakken weggeno men en is daarop weggegaan. Op straat ge komen zijnde, werd hij door zijn broer ge zien. Laatstgenoemde stelde een onderzoek in de woning in, waarbij bleek dat inderdaad een groote hoeveelheid sigaren en sigaretten waren verdwenen. De politie werd gewaar schuwd, deze stelde een onderzoek in, doch de dader was nergens te vinden, totdat men .a een half uur zoekens F. aantrof in een op een nabijgelegen staand „rookhok", waarin hij zich met zijn buit had verborgen. OUDELANDE. Inbraak. Zondagmiddag is bij den klein-landbouwer Joh. op 't Hof te Oudelande ingebroken De inbreker is door een stukgeslagen ruit bin nengekomen. Veel is. overhoop gehaald, o.a. de bedden. Sleutels geborgen in een lade van een kabinet, worden vermist. Ook een zak lantaarn. Het kabinet was niet geopend, hoe wel ook de sleutel daarvan bij de vermiste was. Wel was een kastje geopend. Door een deur, waarop aan den binnenkant een sleu tel zat, heeft de inbreker het huis weer ver laten. Voorbijgangers hebben omstreeks half drie een fiets voor de woning zien staan. De politie heeft vingerafdrukken genomen en heeft de zaak in onderzoek. HAAMSTEDE. Bollenvelden te Haamstede in bloei. De bollenvelden, te Haamstede staan reeds in vollen bloei. Zij bestaan hoofdzakelijk uit narcissen, terwijl ook reeds ds tulpenvelden beginnen. Opmerkelijk is, dat telken jare de bollenvelden in die gemeente een veertien tal dagen vroeger bloeien dan in andere bol lenstreken van ons land. Dit laatste schrift men toe aan de meer Zuidelijker ligging van deze bollenstreek, welke omgeven is dooi water. Vrijwillige voldoening van belasting, De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 30.72; ts Ter; Neuzen f 03.84, IN ELK TABLET STAAT DUIDELIJK EXTRA STRONG DE ECHTHEID Bij alles, wat wer kelijk goed en mooi is, bestaat geen ver schil in smaak. Men ziet dit ook weer aan KING pepermunt. Door de bereiding uit het edelste natuurproduct, is iedere gebruikervol lof over de onge ëvenaard fijne geur en smaak. PEPERMUNT Het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching. lm Westen nichts Neues. De directeur van het Alhambra-theater te Vlissingen zou de film „lm Westen nichts Neues" vertoonen. Tegelijkertijd kondigde de leider van een tooneelgezelschap een voor stelling van een tooneelstuk van denzeifdeii naam aan. De bioscoop-directeur waarschuw de toen per advertentie, dat dit tooneelstuk niets had te maken met het boek van Re marque. Op grond van bedrieglijke hande ling (art. 428bis W. v. S.) werd de bioscoop directeur door de Middelburgsehe rechtbank tot 40 boete veroordeeld. De Hooge Raad heeft de zaak naar het gerechtshof te 's Bosch verwezen Daar werd bevestiging van het vonnis gerequireerd Het Hof deed gisteren uitspraak en sprak verdachte vrij. Hooger beroep aangeteekend. Door M. G. v. d. D., oud 49 jaar, handels agent te Middelburg, is hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis der rechtbank van 21 Maart jl., waarbij hij terzake van ver duistering driemaal gepleegd, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De Kanter Hordijk's Bank. Naar wij vernemen is door den officier van justitie te Middelburg geen hooger be roep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis der rechtbank van 23 Maart jl be treffende de ten laste gelegde verduisterin gen bij de Kanter en Hordijk's Bank te Goes, zoodat het vonnis in kracht van gewijsde is. Aansprakelijkheid van een notaris. Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge wezen in de volgende zaak In publieke veiling kocht iemand een win kelpand met toebehooren, ten einde daarin zelf een bedrijf te oefenen. Toen hij het ge kochte wilde aanvaarden, bleek hem echter, dat dit voor een termijn van 24 jaar was ver huurd, waarvan nog slechts een paar jaar waren verloopen. De kooper beweerde dat de notaris hem in de waan had gebrs.cht, dat het perceel niet, of ten minste niet voor lan gen tijd, was verhuurd, en, waar hij nu be langrijke schade leed, sprak hij den notaris aan tot vergoeding daarvan. Wel kwam onder de veilingsvoor waarden" het beding voor, dat het gekochte kon worden aanvaard, voorzoover verhuurd, in het genot dier huur, doch de kooper meet zelf voor dé ontruiming zorg dragen te zijnen koste maar de kooper stelde, dat hij omtrent die huur te voren had geïnformeerd ten kantore van den notaris en deze hem toen had geant woord, dat de huur niets te beteekenen had en ongeldig was. Het Hof nam aan dat de notaris, op het verzoek van den kooper om inlichtingen, had geantwoord„De huur heeft niets te betee kenen, als je vandaag koopt, gaat de huurder er morgen uitoverigens is het huurcontract ongeldig, want de hypotheekhouder heeft daartoe geen toestemming verleend". Dit nu achtte het Hof een onrechtmatige daad, omdat elke notaris weet, dat vernieti ging van huur met ontruiming van het ge huurde lang niet altijd vlug m zijn werk gaat, en dat een notaris, die bij het geven van in lichtingen daarmede geen rekening houdt en den kooper in de waan brengt, dat de be- sbaande huur niet aan een zeer spoedig be trekken van het pand in den weg staat, te kort schiet in wat hem in de notarieele prak tijk, tegenover gegadigden voor te verkoopen moederen, betaamt. De notaris werd veroordeeld om aan derf

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1