25 ZATERDAG 2 APRIL, EERSTE BLAD Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! RTLIJNEN 3ICHTEN No. 78i 70e Jaargang 1932 VLISSINGEN )R AUTO'S, OERTUIGEN tgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat S8-6D, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT STADS- EN PROVINCIENIEUWS r| eerste scène) en de waarin de laaiende Brünhilde omringen, rden door hem, die irstaan, en die het Maart te Shanghai Maart v. Gibraltar 3atavia van Rott. Maarft van Santos 27 Maart Dakar 30 Maart van Oost- Maart te Beira 31 Maart te Genua >30 Maart van Mom- 31 Maart Perim art te Marseille tart te Marseile heden 4 u. vm. te 31 Maart de Azoren MIDDELBURG. 31 Maart. D00 eieren. Prijs kip- bruine dito ƒ2.06 )6, kalkoeneieren ƒ7, DA nakelijkheden, >paganda-f eestavond, Grand Hotel Bri- eden van de drie P's, ip", 8 uur. itvoering mandoline- Grand Hotel Bri- Uitvoering afdeeling binders, Grand Hotel :ert Gemengde Zang- gebouw, 8 uur. 22 April. Gene- cert zangvereeniging 11.52 0.07 12.36 uur 7.04 7.06 Kon. Meteorologisch De Bilt. id 778.7 te Isafjord. d 735.6 te Nordöyan. avond van 2 April u*t W.-richtingeii. Later weer toene- vankelijk weinig of weer tijdelijk regen, emperatuur. Veerbericht. ficieele gegevens on. Meteor. Instituut de bewegingen van telijk Europa volgen. op de Noorsche Zee depressie tusschen erwijl het minimum ar Skandinavië ver luchtstroom aan de siegebied heeft thans idinavië bereikt en nd alle vorst verdre- 't de koude aan de ver geheel Engeland ch tend-temp sraturen vriespunt. Door het uk in het N.W. is de 3er koude overal ge il het weer guur zal md worden op weer n pera tuur in het W. VLISSINGSCHE COURANT BONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden, -anco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ge landen bij wekelijksche verzending 13.80, mei Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct I's in 't bezit eenei oils, zijn GRATIS verze- >rd tegen ongelukken voor ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuur enVerhuut.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- regels 75 ct., iedere regel meer 15ct gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger .ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" GRONDBELASTING. Kadastrale metingen en schattingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter >pnis van belanghebbenden, dat vanaf he- »n gedurende dertig dagen ter gemeente- jcretarie, 2e afdeeling, ter inzage ls neder- >legd de opgaaf der uitkomsten van de me ngen en vastgestelde schatting van eenige deze gemeente gelegen eigendommen. Vlissingen, 2 April 1932. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Buitenlandsche Zaken. Defensie. Ziezoo, dat weten wij nu de Belgische Westie is voor ten minste twee jaar van de aan en het behoeft niemand te verwonde- 3n,' wanneer die baan nog veel langer wordt n misschien eindeloos. De Minister heeft het duidelijk genoeg ge- sgdde zaak is niet actueel en niet urgent. >e economische zaken gaan voor. Zie hier rij wel woordelijk de bedoelde passage uit de ede van den Minister „Zoowel de Belgische als de Nederlandsche '/ègeering hadden gehoopt, dat een bevredi- ende oplossing zou kunnen worden bereikt oor de verkiezingen, welke in beide landen a 1933 zullen plaats hebben. Tijdens de voor lopige besprekingen echter zijn moeilijkhe den naar voren gekomen, welke op meer dan en punt nader overleg noodig maken. Daar- aede is de noodige tijd gemoeid en thans Taagt bovendien de economische toenade- ing en samenwerking van beide landen, o.a. oor een nieuw handelsverdrag meer de .andacht. Door die economische samenwer king van de beide nabuurlanden kan een Tiendschappelijke oplossing van de hangen- le kwesties alleen worden bevorderd." Alle discussie was daarmede afgezwaaid en elfs de heer De Savornin Lohman was ge- ust, omdat nu zeker de heer Beelaerts niet lieer deze zaak zal leiden. De Minister krijgt nu een rustig jaar tot de rerkiezingen en is gevrijwaard tegen ver- rijten. Nederland heeft zeker bij deze zaak geen iaast. Het zou alleen interessant kunnen zijn ieftweten waarop de onderhandelingen zijn rastgeloopen. Op vasthoudendheid van den Minister? Dat wordt niet geloofd, maar paarop dan wel? Minister Beelaerts hulde tlx&i in geheimzinnig zwijgen, zijn kracht in leze. Naar hij zeide zou hij gaarne door uit voerige mededeelingen misverstanden uit den yeg ruimen. Mededeelingen over loopende Mpfaerhandelingen kunnen soms nuttig zijn, Êtoch de voorbereiding van tractaten is het Uitsluitend werk der Regeering en de Kamers bebben te maken met het complex, dat het resultaat is der gevoerde onderhandelingen. En alleen de Regeering beschikt over de ge gevens om te oordeelen of het oogenblik voor bet doen van mededeelingen is gekomen. En clan kan de Minister thans alleen waarschu wen tegen het afgaan op allerlei oncontro leerbare berichten en geruchten. Voor de rest was het antwoord van den minister op de discussie over zijn hoofdstuk Wtfc geen beteekenis. Zonder stemming werd het hoofdstuk goedgekeurd. Alleen de heer Van Embden was tegen vanwege de samenstelling der delegatie naar de Ontwapeningsconferentie. Toen was Defensie aan de orde, het laat ste der hoofdstukken. Als van ouds Mevr. Pothuis—Smit en prof. Van Embden tegen alle defensie, vóór groote bezuiniging. Vol gens de eerste onderhoudt Nederland relaties met oorlogsindustries en is de Minister dus een gevaar voor den vrede. De heer Heerkens Tijssens bracht hulde aan de marine en hij was verheugd over de reis van den Minister naar Indië, die daar £t eigen oogen eens poolshoogte is wezen nen. Minister Deckers heeft in weinige woorden antwoord. Er is al 10 12 millioen bezui- gd en de tijd kan komen dat men nog ver gaat. Hij wees de beschuldiging van me- ^>uw Pothuis—Smit af. eindstemming heeft later plaats. De zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vraag gericht Is de minister bereid, in spijt van zijn eigen opvatting over deze materie, een on derzoek in te stellen bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, of afschaffing van den zomertijd ten aanzien van de dienst regeling van de treinen bezwaren zou veroor zaken, indien men de plannen van de regee ring dienaangaande weet vóór de samenstel ling van de dienstregeling Het conflict In de textielindustrie. Het lid der Tweede Kamer, de heer Albarda heeft den minister van arbeid, handel en nij verheid gevraagd Is de minister voornemens, nu verschillen de pogingen om het geschil in de textielin dustrie langs den weg van bemiddeling op te lossen hebben gefaald, over te gaan tot het doen instellen van enquête, zooals in de vier de paragraaf van het tweede hoofdstuk der Arbeidsgeschillenwet 1923 is voorzien Propaganda-boekje der Nederlandsche Spoorwegen. Tot verleden jaar kondigden de Nederland sche Spoorwegen de „goedkoope treinen met regenverzekering" stuk voor stuk of bij enkele tegelijk van tijd tot tijd aan door advertenties in de dagbladen en door strooibiljetten. Dit zal ook dit jaar gebeuren, maar bovendien zullen binnenkort boekjes worden uitgegeven, waarin het geheele plan voor de goedkoope treinen in de maanden Juli, Augustus en September is opgenomen. Van die treinen zullen er in totaal ongeveer 150 rijden, waar van 30 naar Amsterdam. De boekjes zullen niet alleen de volledige dienstregeling met tarieven en voorwaarden bevatten, maar ook foto's en korte beschrij vingen van de plaatsen waar de treinen heengaan, met vermelding van bezienswaar digheden en andere attracties. Zij zullen on geveer 160 pagina's beslaan en slechts enkele centen kosten. De kostprijs voor de Spoor wegen is veel meer, maar men beschouwt de boekjes als propaganda-materiaal. Een ge heel kostelooze beschikbaarstelling wil men niet, omdat het publiek nu eenmaal iets waarvoor men moet betalen, meer waardeert. Jubileum-nummers. Er zijn 2 jubileum-nummers verschenen en wel van „de Standaard" en van „de Zoom", welke beide bladen 60 jaar bestaan. De bladen zijn geïllustreerd en het wel en wee van deze 60 jaren wordt er uitvoerig in beschreven. Het nummer van „de Standaard" is een lijvig boekdeel en bevat bijdragen van de meest vooraanstaande personen in de anti- rev. partij. De bisschop van Breda biedt in „de Zoom" openlijk zijn gelukwenschen aan bij het 60- jarig bestaan. Amsterdam en het kortingswetje. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben ln hun gisterenmiddag gehouden vergadering de houding besproken, welke Amsterdam zal aannemen ten opzichte van het Kortings wetje. Besloten werd, onderhandelingen te openen in het georganiseerd overleg om tot een verlaging van de loonen en salarissen van het gemeenfcepersoneei te geraken, waar bij zal worden gewezen op den slechten fi- nancieelen toestand der gemeente. De winkelsluiting. De raadscommissie voor de strafvorderin gen te Rotterdam zou in meerderheid van oordeel zijn, dat het daar, wat de winkelslui ting betreft, zonder gemeentelijke verorde ning moet worden geprobeerd en dat mitsdien de rijkswet, die zooals men weet op 1 Mei in werking treedt, daar in vollen omvang van toepassing moet zijn. Ned. Reisvereeniging. Britannia. Gisterenavond werd de propaganda-feest- avond gehouden van de afdeeling Walcheren der N.R.V. In zijn openingswoord drukte de heer Noest er op, dat deze feestavond zoo was genoemd, omdat hij zich aansloot by de propaganda-week, die elk jaar van 24—31 Maart wordt gehouden. Spreker noemde het een prettig verschijnsel, dat zoovelen waren opgekomen, ondanks het ongunstige der tij den, die zoovelen neerdrukt. En hij schreef die opkomst toe aan den goeden naam der N.R.V., die alles doet om haar leden tevre den te stellen. Hij somde de verschillende voordeelen op, welke deze vereeniging biedt, ook aan degenen, die zich niet zoo druk ma ken met het doen van groote reizen. Daar is -n de eerste plaats de geregelde ontvangst van het blad „Reizen en Trekken". Dan o.a. het organiseóren in den winter van minstens 4 goed voorbereide lezingen of tooneelavon- den, zooals er heden een gegeven werd. Spr. prees de leden der afdeeling, die onmiddel lijk, bij eersten oproep, zich bereid hadden verklaard een tooneelstukje op te voeren, dat, naar hij wel vertrouwde, in den smaak zou vallen. Hij eindigde, na nog even gememo reerd te hebben, dat de afdeeling Walcheren echter uitsluitend voor leden der vereeni ging eens in de maand een clubavond organiseerde, met de opwekking toe te treden als lid en verzocht het N.R.V.-lied te zingen, waaraan spontaan werd voldaan. Daarna g'ing de klucht „Pietje", in twee bedrijven, door Frits van Duinen. Deze klucht werd vlot gespeeld en alle meespelenden ver dienen een pluimpje. Maar zooals overal was het ook hier er is baas boven baas. En daarom vermelden we afzonderlijk de dames- rol van Laura Mello, die een zeer verdienste lijk weeuwtje speelde. Ook de beide andere rollen van Mina, een typische keukenmeid met alle kwaliteiten van haar beroep en die van Anna, het nichtje, waren in goede han den. Van de heeren-rollen noreeren we m de eerste plaats die' van den tooneel-costumier, van Willem Zwart, den pseudo-professor en van Henk, den student. Vooral de eerste die zijn rol van Pietje, den groot-opgeschoten knaap van 10 jaar, schitterend vertolkte, was heel goed, hoewel de hooggeleerde zijn dub- belkantige rol ook goed naar voren bracht. Ook de knecht had, in zijn brutaal-vrije op merkingen, keurige momenten. Luid applaus steeg dan ook op uit de goed gevulde zaal, waarbij de heer Noest zich met een warm gesteld woord yan dank aan de spelers(sters) aansloot. De bloemenhulde aan de dames was ruimschoots verdiend. Na de pauze ging eerst het komische duet van „De Samenzweerders", de geschiedenis van een tweetal op eenzelfde meisje verliefde ouwelijke heeren (een met een roo- den neus en waterachtige oogen, de andere met geiten-uiterlijk), welke door haar wer den uitgemaakt voor „ouwe idioot" en „groote ezel" en die daarop in komischen zang zwoe ren niets meer met dat „perfide geslacht" te doen te willen hebben. Vervolgens werden we vermaakt door de vertooning van „Een vergissing", waarin een heer, die na een tiental jaren afwezigheid, aangezien wordt voor een anarchist anti christ noemt de dorpsherbergier zulk soort lui, die met bommen gooien. Kostelijk waren de verwikkelingen, die daaruit voortkomen amusant was het spel van den veldwachter, die beweert voor niets bang te zijn, maar die ir. werkelijkheid den dorpswaard in „dapper heid" niet veel toegeeft. Om dit stukje, evenals het hiervoor gemel de, is vaak onbedaarlijk gelachen. Aan het eind van het programma plaatste de heer Noest nog eenige woorden van dank aan de leden-dilettanten, die zich flink hebben ge weerd. Hij sprak de hoop uit, dat het 't be stuur aangenaam zou zijn, indien het terug denken aan dezen avond tevens gepaard kon gaan met het herdenken van een succesje door de aanwinst van eenige leden. Hij wenschte de aanwezigen een verder prettig samenzijn toe, waartoe de veerende dansvloer het zijne wel zou bijdragen. Ons verslag zou niet volledig zijn zonder een woord van waardeering voor de kranige prestatie van het trio onder leiding van den heer J. C. van Hercules, die, door het, tus schen de nummers van het programma uit gevoerde, er niet weinig toe heeft bijgedra gen om de gezelligheid, de sfeer van vroolijk- heid op te wekken en te doen blijven tot het officieele deel van den avond was afgeloopen en die stemming daarna te doen voortduren. Onafhankelijke Socialistische Party. Ook hier ter stede worden voorbereidingen getroffen om te komen tot oprichting van een afdeeling van de O.SP. De linkervleugel- groep in de S.D.A.P., die door de besluiten op het Paaschcongres der S.D.A.P. tot uit treden werd gedwongen, heeft daartoe het initiatief genomen. Naar ons werd medege deeld, hebben zich reeds een 15-tal personen bereid verklaard als lid van de nieuwe partij toe te treden. Contact zal worden gezocht met den heer L. P. van Oorschot, die nu nog een gemeen teraadszetel bezet voor de Onafhankelijke Socialisten. Alhambra-Theater. Bommen op Monte Carlo. De sensatie der toekomst. Daar is alleen al Hans Albers. In iedere rol van dit genre is hij op zijn plaats, zon der dat hy poseert. Heinz Rühmann is daar naast het kostelijke, jolige zee-aapje en het y' r 'i *.j« chique boemelaartje, dat aan Albers des te meer relief verleent. En Yola i is niet toe vallig aan Anna Sten toevertrouwd, die niet zoozeer koninklijk is, dan wel pikant, en die vooral charme heeft als kleine deugniet Albers is commandant van een oorlogs schip, welks matrozen hun gemoed luchten in liederen „Wenn der Wind weht, traum 'ich dabei, Madel, ich traum Du bist treu Eigenlijk moet het schip een koningin af halen, doch de commandant voelt er niets voor om voor een „Frauenzimmer" voor „Wasserchauffeur" te spelen en stevent naar Monte-Carlo. Vergenoegd zingen de matrozen „Ahoi, die Welt ist schön", want in Monte Carlo, het paradijs der spe lers, is iets te beleven. In dit milieu van operette, natuuropname en werkelijke film rolt dan het verhaal verder, waarvan men heerlijk smullen kan. Das Mili- tar, de draaiende geschuttoren met de drei gende vuurmonden van den oorlogskolos de speelzaal, zoo uitermate voor een film-scena- rio geschikt, de avonden en de romantiek van het warmere Zuiden, parels, de afper sing en het dreigement met bommen op Monte Carlo en de vlucht naar Honoloeloe. Hoe krijgt men de dwaze comedie, die een wonderlijke en boeiende film vormt, bij elkaar Welke verlangens naar zonnige zeeën en avontuur roept deze film wakker, a'leen al vanwege de twee nonchalante, durvende vrienden, die met hun veroveraarsblik door de wereld slenteren Waarom het bombardement op Monte Carlo ten slotte niet komt, en hoe alles ver loopt, dat zullen wij niet verraden. He« is werkelijk de moeite waard zelf te gaan zien. Want de wijze waarop alles gedaan wordt, niet alleen door pompe en praal en afmetin gen, maar ook door tal van vondsten en vin dingen, is de moeite van het zien ten volle waard. Het is een curieuse fim En een unicum. Het tweede nummer „Televisie" (De sen satie der Toekomst) is een Paramount-film, waarin Nederlandsche artisten de hoofdrollen vervullen. Tot nu zijn Nederlandsche speel films gewoonlijk zeer vervelend geweest, slecht gespeeld, zonder fantasie en veel lang dradig keukenmeiden-gemoraliseer, alles over spoeld door veel onechte tranen en derde- rangs-sentimentaliteit. Deze geschiedenis komt in het kort hierop néérEen jong uitvinder moet geld hebben om zijn uitvinding te kunnen exploiteeren De dochter van zijn hospita zal haar chef voor het plan trachten te interesseeren. Deze wil echter op handige wyze achter het ge heim komen zonder geld uit te geven. Het meisje weet dit evenwel te voorkomen. Wan neer de chef echter ten slotte met het meisje te ver gaat, brengt het televisie-apparaat dit ter kennis van den jongen man, die zijn be- minde(!) redt en den chef een zeer voordee- lig contract laat teekenen. Roland Varno, die in Duitschland moestj slagen, is verreweg de beste der spelers. Mevr. Westerhoven geeft een goede typeering van ae hospita. Dolly Bouwmeester is in plan- kenland gebleven, terwijl haar stem tegen valt. Alles bijeen genomen is de film lang niet slecht. De sensatie is in deze „Sensatie der Toekomst", dat men in een speelfilm de eigen taal hoort spreken, doch het is nog de vraag, of dit juist de romantiek van de film, die eigenlijk haar grootste bekoring is, verhoogt. Nederlandsche filmkunst en Nederlandsche acteurs en actrices worden door de poging van Paramount aangemoedigd, ofschoon hier Lien Deyers en Roland Varno juist bewezen hebben, dat in het groote vaderland echt filmtalent ruim baan en gelegenheid vindt. Wij, voor ons, twyfelen er aan, of een Ne derlandsche film, in vlak Nederland opgeno men, met een Nederlandsch gegeven (wat is dit?) en voorvallen in eigen sfeer, waar naar gestreefd wordt en die een deel der pers wenscht, het „doen" zal. Luxor-Th eater. De liefdes-expres. Mijn nichtje uit Amerika. Is het een wonder, dat een aardig jong meisje, dat als employé op een reisbureau dag in dag uit inlichtingen heeft verstrekt over Venetië, besluit zich zelf op een reisje naar de lagunenstad te tracteeren, wanneer haar op een tik-wedstrijd een prijs van 3000 mark ten deel is gevallen Middels een ad vertentie vindt zü een reisgenoot en nu is het grootste deel van de film gewijd aan haar verrukking over al het schoone, dat zy in Venetië aanschouwt en dat ook ons in hevige mate boeit. Heeriyke dagen passeert het tweetal en begrypeiyk is het natuuriyk dat tusschen hen een innige liefde ontstaat met het bekende gevolg. Zooals de titel reeds verraadt is dit een film vol liefde en tempo. Doch er is meer. Ze is vol amusante trekjes en geestige rfgie- vondstentechnisch is ze bewonderens waardig (in dit verband wijzen we slechts op het deel, dat in den trein speelt). Voorts is deze dol-ar "isante rolprent van den beroem den regisseur Robert Wiener, een vereeniging van stomme en geluidsfilm. En het resultaat daarvan is schitterend, zooals u zelf zult er varen. Is het scenario dood eenvoudig, de regie zooals men die van een groot regisseur ver wachten kan, het spel van hoofd- en bij figuren staat op een hoog peil. Dina Gralla speelt het gelukkige meisje guitig en aller- charmantstGeorg Alexanderhaar reisge noot, moge iets minder zijn, niettemin heeft hy zeer goede en allergezelligste momenten, Een attractie Is het optreden van een be-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1