500 300 25 DONDERDAG 31 MAART EERSTE BLAD iMo.76: 70e Jaargang; Hipte: Firma F. VAK DE VELDE Ir.. Uslrul 51-60. Vlissingen. Teltl. ID. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER SPORT LUCHTVAART BUITENLAND -1^3^ VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kl.eine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdr. personeel Pzem 11. Bijdrage personeel stoomwasscherij „de Volharding" - 3. Vorige opgave - 2655.06 Totaal ƒ2669.06 Het Plaatselijk Crisis-Comité. Aan het Uitvoerend Crisis-Comité te dezer stede is een dames advies-commissie toege voegd, bestaande uitmevr. C. C. van Woel- deren-Sprenger, presidente, Boulevard Evert- sen 10 mevr. C. J. van BlerkomChevalier, secretaresse, Koningsweg 1mevr. J. A. Braat—Braat, Oude Middelburgscheweg 2 mej. F. de Konink, Hendrikstraat 6 mej. H. Meijer, Paul Krugerstraat 38mevr. A. van OijenMaarteuse, Prins Hendrikweg 8; mevr. J E. SanderseWillemse, Hobeinstraat 79. Een Kamermuziekavond. Britannia. De heeren mr. P. H. M. Hoogenbergh, piano, Herman van der Vegt, viool, en Ge rard Haft, cello, vormen een trio, dat giste renavond geconcerteerd heeft met Brahms, Loeillet en Schubert. Het nog jonge ensemble deed zich kennen als een goede groep van instrumentalisten, welke reeds voortreffelijke hoedanigheden bezit wat technische be kwaamheid, welluidendheid en muzikaliteit betreft, doch die aan eenheid nog winnen moet. Nu heeft een klavier-trio het nadeel, dat de klank van de piano niet zoo gemakke lijk ineen vloeit met dien van het snaartuig en daarom wordt deze kamermuziekvorm niet gelijkwaardig geacht aan strijkkwartet e.a., doch deze musici hebben wel aange toond, dat er veel moois in kan worden uit gesproken en dat er veel schoons voor ge schreven is. De heterogeniteit van piano en strijkers trof ons het sterkst in Brahmsde pianist gaf wel wat nadrukkelijk leiding, maar het Andante was prachtig. Daarin kwamen alle goede eigenschappen van klankvorming, sa menspel en voordracht aan het licht. Toen kwam een Sonate a trois van Loeil let. Oude muziek uit den tijd van het galante Frankrijk, maar nog van een jeugdige frisch- heid, van een bijzondere bekoring, voornaam en geestig. Ook hierin bleken de spelers vol komen op elkaar ingesteld evenals in Schu bert's op. 99. Dat was een musiceexen in ech ten kamermuziekstijl, een warm muzikale, bezielde vertolking, vol innigheid en onge ëvenaarde charme, een uiting van teer-reine poësie. Er was een klein doch enthousiast audito rium. O. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 mastieker, 1 bouwk.-opzichter teekenaar, 23 grondwerkers, 1 loodgieter, 6 metselaars, 13 opperlieden, 5 schilders, 2 stucadoors, 20 tim merlieden, 2 ververs, 1 betonwerker, 2 ijzer- vlechters, 1 meubelmaker, 3 politoerders, 1 stoffeerder, 1 naaister, 1 wasscher, 2 schoen makers, 452 metaalbewerkers (w.o. 188 tijde lijk), 1 slager, 4 bakkers, 1 banketbakker, 1 kok, 2 aides, 2 bierbottelaars, 1 bloemist, 7 magazijn- en winkelbedienden, 7 colporteurs, loopers, enz., 4 chauffeurs, 1 kellner, 2 slee pers, 29 transportarbeiders, 23' kantoorbedien den (w.o. 4 vrouwelijke), 3 teekenaars, 1 dienstbode, 101 losse arbeiders, 26 varensge- zeilen. Totaal ingeschreven 755 personen (vorige week 741 personen). Alzoo een vermeerdering van 14 personen. In de werkverschaffing wa ren geplaatst 62 personen. Het Nieuws van den Dag in beeld. In onze Tijdinghal brachten wij de volgen de foto'svan de begrafenis van Jan Maan dag op „.Zorgvliet" te Amsterdamvan de Fransche gymnasten, die een bekroning kre gen voor hun opstel over de Nederlandsche inzending op de koloniale tentoonstelling te Baiijs en daarvoor, een reis door ons land mogen maken. Hun aankomst voor het Kon. paleis te 's-Gravenhage, waar zij door Prin ses Juliana werden ontvangen voorjaars schoonmaak bij de olifanten in de Rotter- damsche diergaardevertrek van het in structievaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart voor het maken van zijn eersten oefentochteen anachronisme van de ergste soort, eenige costuums uit 1838 voor de sprekende film. MIDDELBURG. Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabrieb „Walcheren." Woensdagmiddag werd in de sociëteit „St Joris" te Middelburg, de algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemde vereeni- ging. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer S. Simonse te St. Laurens, op den slechten toestand in het veehoudersbedrijf, zoodat de toekomst zich zeer donker afspie gelt. Het verheugde spreker ten aanzien van de werking der fabriek met meer opgewekt heid te kunnen spreken, daar, terwijl de boe ren in het afgeloopen jaar met belangrijk verlies hebben gewerkt, de fabrieksrekening sluit met een voordeelig saldo van 11463.01 terwijl bovendien ruim 6000 direct uit de exploitatierekening werd betaald voor het aanschaffen van nieuwe werktuigen. Spreker wees op het behaalde succes bij de boterkeu- ringen van den Brabantschen Zuivelbond. zoodat aan de fabriek een bondsdiploma is toegekend. Met den afzet der producten wei - den geen moeilijkheden ondervonden daar deze steeds meer gevraagd worden. Ruim 90 werd in de naaste omgeving verkocht. Ook ten aanzien van den groei der vereeni- ging kunnen we tevreden gestemd zijn, daar het ledental is gestegen, t-rwijl het aantal leveranciers belangrijk toenam, waaruit het meerdere vertrouwen in de zaak blijkt. De vergadering keurde de jaarrekening goed. Het saldo werd bestemd voor afschrij vingen en bijschrijving reservefonds. Aan het jaarverslag ontleenen we de vol gende gegevens. Op 31 December 1931 werd de melk ontvangen van 250 melkveehouders Ontvangen werden in het afgeloopen jaar 4.844.286 L. melk, waarvoor f 290.020.08 werri betaald. Verkocht werden o.a. 1.905.434 L. melk (los en in flesschen), 206.485 L. karnemelk, kar- nemelksche pap en melkyoghurt, 9103 L. slagroom. Geproduceerd werden 88.017% K.G. boter en 31.621 kazen. De opbrengst der pro ducten bedroeg 370.207.96f2. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Ingekomen was een adres van het ge meentebestuur van. Ooststellingwerf aan de regeering, waarin op spoed wordt aangedron gen bij het nemen van maatregelen in het belang van land- en tuinbouw. Verzocht werd aan dit adres adhaesie te betuigen, welk verzoek naar Burg. en Weth. wordt verwezen om advies. Burg. en Weth. deelden mede dat de begroo ting voor 1932 door Ged. Staten is goedge keurd, dat de Boudewijnkerksche weg vanaf den grindweg, over een lengte van ongeveer 80 meter verlegd moet worden, waarvoor on geveer 3000 steenen noodig zijn. Deze mede- deelingen worden voor nota aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den Commissaris der Koningin inzake de verple ging van lijders aan besmettelijke ziekten, wordt besloten aan den Commissaris mede te deelen, dat eerst het resultaat van het adres in deze zaak, door de gemeentebestu ren van het platteland van Walcheren aan de regeering gericht, zal worden afgewacht. De verordening vermeldende de tijdvakken waarin landbouwverlof aan leerplichtige kin deren kan worden gegeven, i wordt zoodanig gewijzigd dat landbouwverlof kan worden gegeven in de eerste week van Maart, van 1—14 Mei en de laatste week in September. Om aan bezwaren van den minister tege moet te komen, wordt de verordening inge volge de winkelsluitingswet gewijzigd, waar door de winkels in de zomermaanden slechts tot 9 uur 's avonds mogen geopend zijn en waardoor het geoorloofd wordt voor winke liers, die 's Zaterdags hun winkel uit gods dienstige overwegingen sluiten, 's Zondags hun winkel te openen. Vervolgens wordt een verordening regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldigirg van veldwachters der gemeente vastgesteld. Voorts wordt besloten tot het instellen van een agentschap voor arbeidsbemiddeling. Aan de Vereeniging Rijwielpad Walcheren wort op haar verzoek vergunning gegeven om een rijwielpad door de vronen der ge meente aan te leggen. De schoolvereeniging vraagt medewerking voor de aanschaffing van schoolbanken, we gens toename van het aantal leerlingen. Besloten wordt deze medewerking te ver- leenen. VEERE. P. T. en T. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Veere de besteller P. J. Martijn, thans ten hulp post-, telegraaf- en telefoonkantore te Sluis. TERNEUZEN. Een beëediging. Ter burgerlijke zitting der rechtbank van gisteren werd als advocaat en procureur be- eedigd mr. P. Thierry te Ter Neuzen. Een brutale inbraak. Met Paschen is te Ter Neuzen een brutale inbraak gepleegd. Toen de dienstbode van het café Admiraal de Ruijter na sluitingstijd naar boven was gegaan, trof zij daar een onbeken den man aan, die zrih langs een lantaarnpaal toegang tot deze verdieping had verschaft. Hij heeft een zakje, inhoudende twaalf gou den tientjes, een gouden broche en een gou den medaillon gestolen in is langs den lan taarnpaal weer uit het huis verdwenen. Hoe wel het in dit uur in de Rijkstraat tamelijk druk is, kon hij ongezien ontsnappen. HULST. Oplichterspraktijken. Dezer dagen vervoegde zbch bij een pensi onhoudster te Hulst een ongeveer 30-jarige, als dame gekleede vrouw, die een ongeveer 3-jarig kind bij zich had, ten einde daar in pension te komen. Zij gaf daarbij voor de vrouw te zijn van een door haar met name genoemden mare chaussee uit Wouw. Haar man zou vandaar naar Roermond zijn overgeplaatst en zij was met haar kind naar familie in België gegaan, ir afwachting van haar definitief vertrek naar Roermond. Zij beweerde het in België op de boerderij niet te hebben kunnen gewoon raken en be sloten te zijn, de nog restende dagen pension te nemen te Hulst. Met dit verhaal wist zij bij de pension houdster vertrouwen te wekken en bekwam zij voor zich en haar zoontje pension tegen een overeengekomen dagprijs. Eenige dagen daarna zeide zü bericht van haar man te hebben gekregen, die wenschte, dat zij zoo spoedig mogelijk naar Roermond zou komen. Pes anderen daags, toen zij ge pakt en gezakt voor vertrek gereed stond, presenteerde de pensionhoudster haar de re kening. De vrouw gaf toen evenwel te kennen zelf nooit rekeningen te betalen en verzocht de nota te zenden aan haar man te Roer mond, hetgeen werd goed gevonden en ook geschiedde. Weer verliepen eenige dagen, toen de pensionhoudster van den geadres seerde, inderdaad een marechaussee van den naam als de vrouw had opgegeven, bericht ontving, dat zij moest zijn opgelicht, aange zien hij niet getrouwd was en ook geen kind had. Het geval werd nu in handen van de poli tie gegeven en toen bleek, dat dezelfde vrouw ook reeds andere hotelhouders en particulie ren in Zesuwsch-Vlaanderen voor geldsbe dragen had weten op te lichten. Nieuwe veerdienst over de Schelde Het „Dagblad van N. Br," meldt Naar wij bij geruchte vernemen bestaat het plan om op Belgisch gebied een geregelden veerdienst over de Schelde te onderhouden van Doel naar Lillo, met de oude booten, die thans varen van St. Anneke op Antwerpen. Sedert eenigen tijd wordt nabij Doel reeds een dienst onderhouden met motorbooten, waarvan ook meer en meer gebruik wordt gemaakt door reizigers, die van Zeeuwsch- Vlaanderen naar Brabant reizen. Het ver voer van auto's over de Schelde is aldaar nog niet mogelijk, hetgeen wel mogelijk wordt bij het inleggen van de veerbooten, die thans nog dienst doen op St. Anneke. De weg AardenburgSt. Kruis. Zooals men zich mL^chien herinneren zal, werden in October de beslissingen in de ver schillende kwesties, gerezen tusschen de Ra den van Aardenburg en St. Kruis en den technicus voor de verbetering van den weg tusschen beide plaatsen, den heer W. van der Hooft te Goes, aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie opgedragen, of liever werd hem beleefd verzocht in dezen te wil len beslissen. Deze beslissing is thans aan de betrokken colleges van Bur/ en Weth. medegedeeld. Ze komt hier op neer, dat aan het begin van den weg deze over een afstand van een 100 meter zal moeten worden opgebroken en opgehoogd, dat het tegelpad zal worden vervangen door een steenslagpad, dat de sloot aan den tuin van den heer v. d. Plassche, welke was ge dicht, weer zal worden opengelegd, en de daarin gelegde buizen verwijderd, dat aan enkele personen langs den weg grondbezit hebbende, een vergoeding zal worden toege kend voor geleden schade en dat het werk thans zal worden voltooid onder toezicht van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. Het merkwaardige vonnis. In verband met het bericht, dat de audi teur-militair bij den krijgsraad te s Bosch in hooger beroep is gegaan in de zaak van den luitenant der jagers, wijst het „Hbld." erop, dat aanteekening van dit hooger beroep op Donderdag 24 dezer heeft plaats gehad. Het is geenszins onmogelijk, dat de auditeur militair, die zelf vrijspraak gerequireerd had. tot dezen stap is overgegaan ingevolge op dracht van hoogerhand. Intusschen is ook denkbaar, dat voorshands alleen de bedoe ling voorzit, nog eens - -tig te overwegen of men de zaak "erder wil voortzetten, want ten slotte kan het beroep nog altijd worden in- getrokken Dood door schuld. Een 20-jarige chauffeur uit Middelharnis is door de rechtbank te Rotterdam veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 3 Juli 1931 heeft verdachte als bestuur der van een vrachtauto, na een café bezocht te hebben, alwaar hij o.a. tien glazen bier en eenige hoeveelheid port heeft gebruikt, te Nieuwe-Tonge een aanrijding veroorzaakt, waarbij een wielrijder, de landbouwer van der Boom, als gevolg van deze aanrijding, het leven verloor. In hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstaande, ontkende ver dachte in staat van dronkenschap achter het stuur te hebben gezeten en zeide van niets te weten. Verschillende getuigen, o.a. de caféhoud ster, verklaarden echter dat de chauffeur wel onder drankinvloed was en dat hij na het verlaten van het café fc'ria een ander wiel rijder had aangereden. De advocaat-generaal zeide uit de getui genverklaringen de overtuiging te hebben, dat de chauffeur wel degelijk dronken achter het stuur is gaan zitten. Hij meende het Hof te mogen adviseeren in geen geval de opgelegde gevangenistraf door hechtenis te vervangen. Arrest 13 April a.s. De officier van den marinestoomvaart dienst le klasse O. F. J. Heitz is overgeplaatst van Hr. Ms. pantsers^hip „Heemskerck" naar Hr. Ms. opleidingsschip „Van Speijk" te Nieuwediep. De luitenant ter zee 2e klasse L. Guist, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt na exploitatie van het aan hem verleende verlof geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 14e regiment infanterie de vaandrig L. Peut van dat korps. Majoor K. J. Adams, hoofd van het mobi lisatiebureau bij het regiment jagers, wordt binnenkort benoemd tot hoofdinstructeur en commandant der regimentsschool van het korps. VOETBAL. Nederlandsch Bondselftal—Sparta (Praag) 3—5. Na talrijke wijzigingen door verhindering of bedanken van eenige spelers telde het Bondselftal, dat gisterenmiddag op het Spar- taterrein te Rotterdam den strijd tegen Spar ta (Praag) aanbond, slechts vijf internatio nals, nl. Van Male, Weber, Van Heel, WeLs en Mol. De internationals hebben allen zeer verdienstelijk werk geleverd, sommigen zelfs zeer goed, bijv. Van Heel en Wels. Wels heeft weer eens een prachtige partij voetbal gespeeld. Hij had het tegen de groo- tere en zwaardere profs lang niet gemakke lijk, doch hij heeft linkshalf en linksback der Tsjechen vele malen gemakkelijk kunnen passeeren, daarbij zooals gewoonlijk afgeme ten voorzetten gevend aan het binnentrio. Ongeveer 4000 toeschouwers woonden dezen oefenwedstrijd bij, welke gespeeld werd op een zwaar veld. Na 23 minuten geeft Mulders een voorzet deze wordt half gekeerd, Mol passeert een Tsjech en plaatst laag naar Opliorst, die prachtig inschiet. (1—0). Acht minuten later kan Braine gelijk maken uit een voorzet van links. (11)Dan is het Mulders, die afgeme ten voorzet cn T e Bock maakt met een kop bal er 21 van. Twee minuten voor rusc maakt Nejedly den gelijkmaker uit een scrim mage. Tien minuten na de hervatting doel punt De Bock op dezelfde wijze als in de eer ste helft. (3—2). Na een overwicht der Tsje chen is het aanvoerder fAlny, die den stand weer gelijk maakt. Silny geeft Sparta na 33 minuten de leiding en Podrazil maakt nog een vijfde punt. Met 35 komt het einde. flB i 1 j a r t e n. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer M. Boekhout, Ka naalstraat alhier, aangevangen met den wedstrijd om het le klasse kampioenschap Walcheren van den N.B.B., uitgeschreven door de A.B.C. Talrijke sportliefhebbers wa ren aanwezig. Materiaal en organisatie waren uitstekend. Na een openingswoord van den voorzitter, bezichtiging der prijzen en na lo ting werd aangevangen met de partij M. Boekhout—A. Suurmond. Beiden speelden heel matig en gingen vrijwel gelijk op tot de heer Boekhout in zijn 12e beurt een mooie serie van 33 en in de 21e beurt een serie van 22 maakte, om na 38 beurten de partij te be ëindigen. De kampioen Suurmond speelde zeer on vast. Hierna speelden de heeren C. Hoornick en R. Peeman. Dit was een schitterende partij gespeeld door den veteraan Hoornickx. Dacht men dat hij de serie zou verbeteren, in zijn 7e beurt strandde hij op 31 met een makke lijken stoot. De heer Peeman die een ach terstand van 40 boekte in zijn 15e beurt, wist zelfs een voorsprong te nemen in de 23e beurt, stand 130132. Doch de heer Hoornick speelde een keurige serie van 55 om met een serie van 15 de partij te beëindigen. De partij Verhulst—Peeman, waarvan de stand was 150135 in 27 beurten met een serie van 42 voor Verhulst kon niet beëindigd worden en moet derhalve overgespeeld wor den. De uitslag is als volgt H. Boekhout 200 38 5.27 33 A. Suurmond 140 38 3.69 13 C. Hoornick 200 26 7.70 55 R. Peeman 138 25 5.52 16 Hedenavond voortzetting met de partijen VerhulstPeeman, Hoornick—Suurmond, Boekhout tegen een der verliezers. Een Fransch vliegtuig in de woestijn verongelukt. Een te Bagdad ontvangen radiogram meldt dat een Fransch vliegtuig tijdens een zand storm in de woestijn is verongelukt 200 mijlen van Bagdad. Het toestel is waarschijnlijk te gen een zandheuvel gestooten. Drie inzitten den zijn gedood, t.w. de bestuurder, de meca nicien en kolonel Dereynier, voorzitter van een Volkenbondscommissie, belast met het vaststellen der grenzen tusschen Irak en Syrië. De overblijfselen werden ontdekt door een chauffeur van een auto, die de autori teiten te Rutba waarschuwde, welke onmid dellijk naar de plaats des onheils vertrokken. De lijken zijn per militair vliegtuig naar Bagdad vervoerd. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Van officieele zijde wordt thans toegegeven, dat te Sjanghai tot nog toe geen overeen stemming is bereikt. Men hoopt dat de on derhandelingen heden beëindigd zullen zijn. De Chineesche vertegenwoordiger in de enquêtecommissie van den Volkenbond, Wel lington Koo, verklaarde, dat China zich, in geval de conferentie te Sjanghai geen resul taat zal afwerpen, opnieuw tot den Volken bond zal wenden. De vertegenwoordigers der Chineesche re geering hebben tegenover de Volkenbonds commissie verklaard, dat het in het belang van den vrede zal zijn, indien de commissie haar verblijf te Nanking en te Peking zal bekorten en zich zoo spoedig mogelijk naar Mandsjoerije zal begeven, waar de toestand uiterst gespannen s Het antwoord der com missie is nog niet bekend.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1