IT 500 EERSTE BLAD No.74 70e Jaargang; 1932 GEN EN DINSDAG Uitgave: firma f. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 29 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nieuwe Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINOENIÈUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS niet. Maar |efeliciteerd jullie een ^né e~ ook er je zeker I? dan goed kinderen villen zijn. llie nu al nieuwen Iraterdichte (niet al te dam wordt |r hoor. Ik een cen- heten. Hoe dat is een ]udt, hoor zelf een |t is zoo'n voor. Of nag je al ■urlijk het |je zonder iet Latijn «■schriften v. M. ).58 1.49 1.56 1.32 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel.Kleine advertentiesbetreftendeHuurenVerhuur,Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15ct gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft p gulden bij verlies van 11111 van een M ft van eiken een duim U wijsvinger UÜ anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange'ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. I gulden bij verlies van een hand, voet of oog. Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor bet 2e kwartaal 1932. ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der Vlassasagsclae^ouvcsnl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage personeel brouwerij „De Mei boom" 7.67 Bijdr. gedeelte politie personeel - 3. Vorige opgave - 2644.39 Totaal ƒ2655.06 Werkloosheid op „de Schelde". Tegen Zaterdag 2 April zijn op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier we der 123 werklieden definitief ontslagen, ter wijl aan 91 werklieden tijdelijk ontslag is aangezegd. Examen gemeente-administratie. In de commissie, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in de gemeente-admini stratie, is tot lid benoemd de heer F. Bis schop, secretaris van Vlissingen. Ylissïngsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhclmina". Voor een matig bezette zaal gaf deze ver- eeniging Zaterdagavond in „De Oude Vriend schap" een herhaling van haar tooneel-, dans- en cabaretprogramma. De hoofdfiguur uit het blijspel „Twee oude bekenden" bleek onzen wenk ter harte te hebben genomen, waardoor Manus Klink nog beter voldeed. Het publiek amuseerde zich best en gaf daarvan dikwerf door gul applaus blijk. Wat nou weer? De lach-revue van Paul Duval „Wat nou weer welke gedurende de Paaschdagen in het Concertgebouw is opgevoerd is geweldig ingeslagen. De belangstelling voor beide voorstellingen was zoo buitengewoon groot, dat de zaal niet alleen geheel uitverkocht was, doch zeer vele personen moesten worden te leurgesteld. Natuurlijk komt een zeer groot deel van dit buitengewoon succes voor rekening van Adrienne Solser. Deze artiste heeft hier een buitengewoon goeden naam en deze heeft zij deze beide Paaschdagen weer op schitterende wijze gehandhaafd. Zij heeft de volle zaal doen gieren. Tante Bet heeft er uitstekend slag van om het publiek in de rechte stem ming te brengen. De andere medewerkenden, Mary Smit, Liertje Solser, Miep Soesman, Paul Duval enz. hebben eveneens hun beste beentje voorgezet om de revue uitstekend tot haar recht te doen komen. Het geheele gezelschap heeft een uitsteken den indruk achtergelaten en als het hier weer mocht optreden kan het van volle zalen verzekerd zijn. Een propaganda-feesfavond'. De afdeeling Walcheren der Ned. Reïsver- eeniging houdt Vrijdag 1 April, des avonds 8.15 uur, een propaganda-feestavond in Grand Hotel Britannia. Op het programma komen voor tooneel, 7~""r en dans. zie verder de in dit nummer voorko j advertentie. Ned. Christ. Reisvereeniging. Voor de Ned. Crist. Reisvereeniging treedt Donderdag a.s., des avonds 8 uur, in het Concertgebouw als spreker op de heer J. Weterthout uit 's-Gravenhage. Hij zal spre ken over de stertochten naar Zwitserland. Deze lezing wordt toegelicht met lichtbeel den en films. De drie P's. De drie P's, Piet Leenhouts, Pauline Hervé en Piet Groenendaal, zullen Zaterdag a.s., des avonds 8 uur weer in „de Oude Vriend schap" optreden. Met deze korte mededeeling kunnen wij vol staan, omdat alle verdere aanbeveling ever- Geen onnoodige waarschuwing. Dat de waarschuwingen tegen het gebrui ken van vuur buiten in de extra langdurige droogte gemotiveerd zijn, heeft zich zoowel Zaterdag als Zondag in onze omgeving dui delijk doen zien. Zaterdagmiddag ontdekte m'en een vrij he- vigen helmbrand in de Koudekerksche dui nen nabij den Vijgeneter. De burgemeester van Koudekerke liet de brandweer alarmee ren en trokken de brandweerlieden gewa pend met schoppen per vrachtauto naar de duinen, doch daar bleek het vuur door den gemeente-veldwachter met hulp van omwo nenden en eenige jongens reeds tot staan te zijn gebracht. Intusschen was over een op pervlakte van ongeveer 1 H.A. de helm ver brand en waren ook eenige bosschages door het vuur vernield. Zondagmiddag ontdekte men brand in het gras van den dijk bij de Schietbaan te Mid delburg en heeft de politie met emmers wa ter hier erger voorkomen. Men zij dus nogmaals met klem gewaar schuwd tegen het wegwerpen van lucifers of brandende sigaretten en dergelijke. Openluchtvertooningen Ver. Ned. Fabrikaat. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" acht het van het grootste belang vooral in dezen tijd op ruime schaal de aandacht te vestigen op de Nederlandsche industrie en om Nederland te overtuigen van het groote nut van het koopen van artikelen, welke in eigen land zijn vervaardigd. De film is wel een der beste middelen om het publiek op de hoogte te brengen van hetgeen hier te lande wordt gemaakt en daarom organiseert de Vereeniging een reeks van openlucht-film- voorstellingen door het geheele land. Per speciaal voor dit doel ingerichten auto worden gedurende de volgende maanden des avonds (behalve Zondags) in 150 gemeenten openlucht-vertooningen gehouden met films, welke een beeld geven van de Nederlandsche industrie. In Zeeland zal dit plaats hebben te Vlissingen, Middelburg, Goes, Domburg, Breskens, Oostburg, Terneuzen, Sas van Gent en Hulst. MIDDELBURG. Bondsdagen Jongelingsvereenigingen. Gisteren had in het Schuttershof te Mid delburg een Bondsdag plaats, uitgaande van de provinciale commissie van het Neder landsch Jongelingsverbond, Te ruim 10 uur opende de voorzitter, ds. J. J. Homburg uit Goes, op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna hij een ope ningswoord sprak. De presentielijst gaf aan, dat bij den aan vang der vergadering 320 leden aanwezig waren. De secretaris, de heer M. Schipper Mz. uit 's-Heer Hendrikskinderen, bracht het jaar verslag uit, waarin hij een overzicht gaf van den arbeid in Zeeland. Het bleek verder dat thans 46 afdeelingen met ongeveer 900 leden zijn aangesloten. De vergadering keurde het verslag goed, evenals dat van den penningmeester, den heer C. Duvekot Lz. De vergadering besloot zoowel in Juli als i Augustus een weekend op Walcheren te organiseeren en een zomerdag te houden te Biggekerke op Woensdag 13 Juli. Tusschen de morgen- en de middagverga dering maakten velen gebruik van de gele genheid een broodmaaltijd in het gebouw der C. J. N. v. te nuttigen. Te twee uur opende de voorzitter de mid dagvergadering. De adspirantleden van „Wilhelmina" gaven eerst eenige halteroefeningen, waarna mej. M. Hendrikse een tweetal liederen met bege leiding van viool en orgel ten beste gaf. Vervolgens trad voor de vergadering als spreker op de heer A. S. Boone, secretaris van den Nederlandschen Christelijken Grafi- schen Bond met het onderwerp „Christen dom en Werkloosheid". De vrees is er, dat de werkloosheid lang, zeer lang zal duren en dat men er blijvend slachtoffer van zal zijn. Het. verlammend 'element is, dat men niets kan doen. Zoo ontstaat de passiviteit, niet alléén lichame lijk, doch ook geestelijk. De werklooze wordt zwartgallig, de levensmoed gaat verdwijnen. Het wordt steeds moeilijker te aanvaarden, dat deze tegenslagen komen uit de hand van een liefderijk God, en zoo wordt de band, die bindt aan God, los gemaakt. De twijfel treedt in de ziel, het gebed wordt belemmerd. Hier dreigen groote gevaren, want niets is zoo demoraliseerend dan het gevoel van zelf vertrouwen en eigenwaarde te verliezen. Wie veel vertoeft in den kring van werkloozen en iets kent van hun gemoedsgesteldheid, weet maar al te goed in welk een wereld van gedachten de werkloozen leven. Spr vraagt daarop de aandacht der aan wezigen meer in het bijzonder voor de jeug dige werkloozen, waar de bijeenkomst voor het overgroote deel uit jongeren bestaat. Spr, weet van nabij, dat het vraagstuk der werk loosheid in den kring van het Verbond reeds vele malen is besproken. De jonge arbeider, die door de werkloosheid getroffen wordt, heeft veel meer schade dan het missen van zyn loon alleen. Duurt de werkloosheid lang, dan raakt hij zijn vak uit. De in zijn arbeid zoo noodige routine kan hij zich niet eigen maken. Opnieuw moet hij straks van voren af aan beginnen. Voor menigen jongen man beteekent langdurige werkloosheid een knak voor het geheele leven. Weg idealen, weg toekomst. Het bewust op hét doel afgaan heeft plaats moeten maken voor het des- illussioneerende van de onzekere toekomst. Zij gevoelen zich bezwaard door bij de ouders te wonen en 'te eten en zelf niet te kunnen inbrengen. Evenzeer als bij de ouders on ge huwde arbeiders legt bij jeugdige werkloozen het gevoel van het tot niets nut zijn beslag op heel hun gedachtenwereld. Na deze met zeer veel aandacht gevolgde rede, stelden een 9-tal aanwezigen vragen, die allen inhielden, wat kunnen wij doen voor de werkloozen. De heer J. Hamelink vergastte de aanwezi gen vervolgens" op zeer goede declamatie, van oude en nieuwere schrijvers, waarna de jeug dige turners goed brugwerk lieten zien en mejuffrouw Hendrikse het middag-program ma met nog twee liederen sloot. In de avondsamenkomst ging een deel van de onlangs door de C.J.M.V. te Middelburg opgevoerde revue „Wat .het was en wat het werd" en wel het laatste bestaande uit de onderdeelenknapenwerk, gymnastiek en kunst, telkens voorafgegaan van declamatie van den heer Kousemaker. Het slot vavi den avond was een tableau, voorstellende „het geloof". De voorzitter sloot met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden tot het welslagen van den Bondsdag, en dank gebed de vergadering. De leden uit Walcheren en Zuid-Beveland bleven nog eenigen tijd bijeen in een gezel lig samenzijn, aangeboden voor de C.J.M.V. te Middelburg. Ook de Provinciale Zeeuwsche Bondsdag van de Jongelingsvereenigingen op Gereform. grondslag werd gisteren te Middelburg ge houden in de Geref. Noorderkerk. Des morgens werd een huishoudelijke ver gadering gehouden. In de zooals steeds zeer druk bezochte mid dagvergadering hield prof. dr. D. H. Th.Vol- lenhove, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, een rede over „De betee- kenis van Calvijn voor den strijd onzer da gen", welke onder groote aandacht werd ge volgd, terwijl ds. H. Knoop van Delfshaven een opwekkende rede hield over „Verwerke lijking van het Ideaal." Provinciaal comité van antï-rev, kiesvereenigïngen. Voor het prov. comité van anti-rev. kies- vereenigingen in Zeeland zal Donderdag a.s, des middags 2 uur, in het Schuttershof als spreker optreden de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp„De crisis, de overheid en wij". GOES. Bond van Chr. Zangvereenigingen in Nederland. De 46ste jaarvergadering van den Bond van Chr. Zangvereeniigngen in Nederland is te Goes gehouden. Een actieve regelingscom missie had zorg gedragen, dat de gasten uit de verschillende streken des lands hartelijk werden ontvangen en logies vonden. De ver gadering bracht een gezellige drukte in de Ganzestad, Gisterenmiddag te één uur had de ont vangst van hoofdbestuur en afgevaardigden in het Schuttershof plaats. De heer A. te Gussinklo, te Wissekerke, voorzitter van den ring Zeeland, opende de bijeenkomst met ge bed en riep een hartelijk welkom toe aan de hoofdbestuursleden en de afgevaardigden uit de verschillende provincies. Het is voor den ring Zeeland een reden tot blijdschap, zoo vele gasten te mogen ontvangen. Veel valt er in Goes niet te zien. Het is geen Amsterdam. Maar toch hoopt spr. dat de gasten hier ge zellige en genoeglijke dagen zullen door brengen. De heer H. Wolzak te Goes voerde daarna namens de regelingscommissie en de Goe- sche Chr. zangvereeniging „de Lofstem" het woord. Spr. verheugt er zich in, dat de bonds voorzitter, hoewel zwaar beproefd, het bonds- werk niet losliet. Ook herdenkt spr. het over leden bestuurslid den heer De Zwaan te Den Haag, dien spr. een groote in Israël noemt. Wü danken God voor wat wij in hem gehad hebben. De Zeeuwen zijn blij, dat ze ditmaal den bond mogen ontvangen. Wat menigmaal een illusie scheen, is nu werkelijkheid geworden. Goes, een klein stedeke, is toch het centrum van Zeeland Het kan niet bogen op een rijke historie. Het leefde steeds in echt Zeeuw sche gemoedelijkheid. Maar Goes is thans een geschiedenis rijker gewordende bonds dag in 1932 van den Bond van Chr. Zang vereenigingen. Met den wensch, dat de ontvangst en het gebodene naar genoegen zullen zijn en dat wij ook op deze dagen Gode lof en dank zul len zingen, besloot spreker. De bondsvoorzitter, de heer J. Pieterson Moens te Den Haag, beantwoordde beide sprekers. Reeds nu wilde spr. dank brengen voor de hartelijke ontvangst. Elf jaar geleden vergaderden we ook in Zeeland en wel te Middelburg. Maar toen werd geen enkel woord van welkom ons toe gesproken. Ook 's avonds moesten we zelf in- zen weg maar vinden. Maar nu heeft Goes ons op hartelijke wijze verwelkomd, zoodat de tegenstelling wel sterk uitkomt. Door ir Zeeland te vergaderen missen we enkele vaste bezoekers van onze algemeene vergaderingen. Maar daar staat tegenover, dat de Zeeuwen trouwe bezoekers zijn van onze algemeene vergaderingen, waar die ook worden gehouden. Daarom mag de bondsdag wel eens in Zeeland worden gehouden. Spr dankt den heer Wolzak voor zijn per soonlijk woord en tevens alle bondsleden en -corporaties voor de warme belangstelling in droeve dagen hem betoond. Meisjes in Zuid-Bevelandsch en Walchersch costuum boden nu den gasten ververschingen aan. Hierna werd van half drie tot half vier in de majestueuze Groote of Maria Magdalena- kerk, die na de restauratie zulk een impo neerend interieur heeft herkregen, een klas siek concert gegeven door de Chr. zangver- ging „Asaf" uit Axel (directeur de heer P. C Brakman) met medewerking van den heer Adr. Kousemaker (orgel). Nu volgde van vier tot vijf uur een auto rit door een der mooiste gedeelten van Zuid- Beveland, nl. over Wemeldinge, Ierseke, Schore en Kapelle. Nadat in hotel „Centraal" een maaltijd was gebruikt, werd wederom in de Groote kerk een concert gegeven, nu gewijd aan het koraal en het Oud-Hollandsch lied. Hieraan werkten mede de Chr. zangvereenigingen „Hosanna" te Vlissingen, „Looft den Heer" te 't Zand, „de Lofstem" te Goes, „Soli Deo Gloria" te Ierseke, „Crescendo" te Kruiningen, „Advendo" te Biezelinge en „Excelsior" te Rilland-Bath. De belangstelling voor dit avondconcert was geweldig groot. Het was een waar ge drang bij den ingang en het kostte groote moeite allen een plaats te geven. Vooral de zang van de koren van Vlissingen en 't Zand werd ten zeerste gewaardeerd. De dag werd besloten met een gezellig sa menzijn voor hoofdbestuur en afgevaardigden in hotel „Centraal". Directeur „Euphonia". De heer P. de Rooy te Vlissingen, is be noemd tot directeur van de harmonie „Euphonia" te Goes. Sprekende films voor het reizend publiek. Naar aanleiding van een door de V.V.V. te Goes ontworpen plan wordt thans dooi de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage een poging gedaan om uit elke provincie afzon derlijk een vertegenwoordiger te doen op treden in een sprekende film om het reizend publiek uit te noodigen bij het opmaken van een reisprogramma in de gegeven omstandig heden ook aan eigen land te denken. Deze film zou dan worden vertoond in het zgn. journaal der bioscoopprogramma's. Brand. In den nacht van Zondag op Maandag, te ongeveer twaalf uur, werd door een der om wonenden brand ontdekt in de garage van de heeren J. de Graag en Zoon aan de Vo- gelenzangsche straat, hoek Voorstad. Te on geveer half twaalf had een chauffeur nog een auto in de garage gebracht en geen onraad bemerkt. De eigenaar, die naast de garage woont, werd spoedig gewekt en onmiddellijk de brandweer en de politie gewaarschuwd. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien omdat de garage, evenals een daarnaast ge legen, geheel met auto's gevuld, en ook ge vaar dreigde voor de naburige woningen. Aan redden van de zich in de brandende garage bevindende auto's viel niet meer te denken. Wel mocht het gelukken die uit de andere» garage er uit te rijden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met drie stralen en mocht er in slagen het vuur tot een garage te be* perken. Deze is dan ook gedeeltelijk uitge brand. Zeven personenauto's en één vracht wagen waren geheel of gedeeltelijk verbrand. De auto's behoorden aan verschillende per sonen. De schade wordt, voor zoover bekend, door verzekering gedekt. AXEL. Oudheidkundige vondst» Te Axel zijn gemeentewerklieden bij graaf-4 werken op een zwaren steenen muur gestoo- ten in het Nieuwe Diep. Waarschijnlijk zijn het overblijfselen van verdedigings- of ha venwerken van de voormalige vesting Axel. Eenige jaren geleden werden daar in den omtrek resten van oude geweren opgegraven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Serooskerke Kerkwerve (toez.) cand. H. van Schothorst te 's-Gravenhage. Aangenomen het beroep naar Nisse dooij ds. A. Blanson Henkemans, Oost-Indisch pre* dikant met verlof hier te lande. Eervol emeritaat verleend. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan ds. P. van Dam, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Ouwerkerk (classis Zie- rikzee) wegens voortdurende ongesteldheid, met ingang van 1 April a.s. eervol emeritaat verleend. Goede Vrijdagherdenking1. Door den heer W. Mulder te Den Haag id een radio-rede uitgesproken namens het co mité Goede Vrijdagherdenking. Hij wees er op, dat het doel is den Goeden Vrijdag of ficieel gelijk gesteld te krijgen met de andere Christelijke feestdagen. Aan de regeering werden vijf albums met 5000 sympathiebe tuigingen aangeboden. De laatste werd 27 November 1931 den minister van justitie overhandigd. Inzooverre is aan het verzoek reeds tege moetgekomen, dat op den Goeden Vrijdag godsdienstoefeningen in de strafgevangenis sen en op de tuchtscholen zijn voorgeschre ven. Opnieuw is aan de luisteraars, die zulks nog niet deden, hun instemming per naam kaartje gevraagd, te zenden aan het comité, dat te Amsterdam (Olympiaweg 93) geves tigd is. Gevraagd werd dat Christelijke organisa ties den gemeentebesturen zouden verzoeken om geen markten te doen houden en het ge- meentepersoneel vrij te stellen, terwijl aan grootbedrijf en winkelstand werd gevraagd te zaken stop te" zetten. De Bijbel in Japan. Het Japansch Christelijk persbureau meldt, dat een afvaardiging van dit bureau plechtig aan het grootste hotel van Tokio, het Im perial-hotel, een aantal Bijbels overreikte. Het hotel besloot nl„ om in elke kamer een Bijbel neer te leggen. Ook dit is een bewijs van de groote vordering, welke het Christen dom in Japan maakt. Het Japansch Christe lijk persbureau meldt tevens, dat allengs schier alle groote bladen van Japan, ook nieuws en beschouwingen over het Christelijk geloof en de Christelijke kerk in hun kolom men opnemen. Examens. Voor het examen als tweede stuurman is te Batavia geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer H. C. Verseput. Benoeming onderwijzeres. De gemeenteraad te 's-Heer Arendskerke heeft benoemd tot onderwijzeres aan de open» bare school te Nieuwdorp mej. A. Appel te Vlissingen met 6 stemmenop mej. C. Doets te Middelburg waren 5 stemmen uitgebracht. Onderwijsfonds voor de binnenscheepvaart. Te Amsterdam heeft onder voorzitterschap van den directeur, den heer G. de Jong, de jaarvergadering plaats gehad van het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnen scheepvaart. Aan het in deze vergadering goedgekeurde jaarverslag over 1931 ontleenen wij dat de binnenvaartscholen in het afgeloopen jaar druk bezocht werden. Het aantal leerlingen bedroeg te Amsterdam 792, te Dordrecht 168, te Gouda 24, te Groningen 264, te Harderwijk 21 te HarUngen 103, te Leeuwarden 76, fö

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1