51 01 EERSTE BLAD Ik Jienning VRIJDAO 'No.72! 70e Jaargang1 1932 Uitgave: Firma f. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 25 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Maes»*»© «clftonnés VlissangscBaelSeuraaal STADS- EN PROVINCÏENSEÜWS FOTOGRAFEERT i.nnnuma ga eens bij naaf een goede, niet te dure Camera kijken, mant dat kiekjes maken lijkt me toch verdraaid leuk. BUITENLAND met kast, met vrijwiel, GEMENGD NIEUWS VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /J.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuui.Koop en Verkt op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in't bezit eenei gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- |l||l|| lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voorICIUO beid tot werken. [-1"| Cl gulden bij dood Q fl"| ft gulden bij verlies i J U LI een ongeluk. O vl U hand, voet of oog. J 1 gulden bij verlies f J een duim I gulden bij verlies O f" gulden bij verlies van een M *1 van eiken 3 wijsvinger UU anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 2e kwartaal 1932. ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten Loodswezen. Naar aanleiding van den te kennen gegeven wensch om de reglementen betreffende de diensten van loodswezen, betonning en ver lichting in behandeling te doen nemen door de bijzondere commissie voer georganiseerd overleg, zij meegedeeld, dat het concept al gemeen loodsreglement reeds aan den voor zitter der commissie tot dat doel werd toege zonden. De meening, dat de werktijden van de lood sen veel te lang zouden zijn, wordt door den minister niet gedeeld. Wetsvoorstellen tot verlaging van de leef tijdgrens voor pensioen zullen zeer zeker worden voorafgegaan door het hooren van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, ingevolge art. 105 van het algemeen rijksambtenarenreglement. Luchtdienst RotterdamHaamstede— Vlissingen. De Kon. Luchtvaart-Maatschappij is voor nemens van 1 Mei tot 31 Augustus een gere- gelden luchtdienst Rotterdam—Haamstede Vlissingen uit te voeren. De zeer bevredigende resultaten van de luchtverbinding Rotterdam—Haamstede, ge ëxploiteerd van 4 Juli tot en met 28 Septem ber 1931, wettigen de veronderstelling, dat ook dit jaar een dergelijke snelverbinding, met verlenging tot Walcheren, tot een succes kan worden gemaakt. Het aantal reizigers Rotterdam—Haamste de bedroeg 225, hetgeen in 47 vluchten een gemiddelde van 4.79 geeft. Het aantal reizi gers HaamstedeRotterdam beliep totaal 184, hetgeen in 47 vluchten een gemiddelde van 3.91 beteekent. Het totaal gemiddelde in bei de richtingen was 4.35. Voor vracht bestond hoofdzakelijk in de richting RotterdamHaamstede belangstel ling. Het vrij groote kwantum van 1184 KG. bestond hoofdzakelijk uit couranten. In de richting Haamstede—Rotterdam werden slechts 80 KG. goederen verscheept. De dienstregeling voor den dienst Rotter dam—HaamstedeVlissingen v.v. moet nog bader definitief worden vastgesteld. De tarieven bedragen RotterdamHaam stede of Zierikzee of omgekeerd enkele reis 8.75, retour 16 Rotterdam—vliegveld Vlissingen enkele reis 12.50, retour 22 Haamstede of Zierikzee—vliegveld Vlissingen of omgekeerd enkele reis 4.75, retour 8.00. De winkelweek. Het bericht in ons vorig nummer betreffen de de spanning, veroorzaakt door de moge lijkheid een prijs te winnen en de onbekend heid, welke dat wel zou zijn, heeft effect ge sorteerd. Tenminste, toen we gisterenavond lente 1932 't Is een liefhebberij, welke U vreugde geelt. O is een oud vertrouwd adres. Alle prijzen heb ben zich aan de tijds- omsiandigheden aan gepast. Oude Camera's worden ingeruild naar het lokaal Walstraat 36 gingen, ston den de prijswinnaars in queue geschaard langs de huizen tot den hoek van het Groe- newoud ongeveer. En de stemming in die rij was hoe kon het ook anders bij het afha len van prijzen, hoewel ook niet-gelukkigen in die rijen waren in geenen deele gedrukt. En die stemming werd nog opgewekter, toen het comité de gordijnen voor de étalage weg schoof, zoodat de wachtenden konden zien, wat er werd uitgereikt. En daardoor was het maken van luidruchtige opmerkingen of het gelach om de gewonnen voorwerpen niet van de lucht. Want een flesch boerenjongens of een worst of ingelegde haring boden natuur lijk, wanneer die in handen van de gelukkige winnaars kwamen, gelegenheid te over tot het lanceeren van glossen. Een eigenaardig heid heeft zich gisterenavond voorgedaan nl. dat betrekkelijk weinig hoofdprijzen zijn af gehaald. De gongklok is aan den winnaar uitgereikt zonder dat het publiek er veel aandacht aan heeft geschonken, maar de club-fauteuil ging met een hoeraatje de deur uit, van den divan is wel bekend, wie de eigenaar werd, maar die ging met leege han den voor vanavond heen. De haard, het ka merscherm, de gascomforen zijn er nog. maar dé damesfiets is afgehaald door iemand, die naar we meenen te hebben gehoord, de ge lukkige bezitster was van een enkel bonnetje. Speling van het toeval, dit enkele bonnetje trok een der hoofdprijzen en bezitters van meer dan 200 bonnejes hadden niets. Mogen we er nog even op attent maken, dat het afhalen der prijzen nog slechts en kele dagen duurt. We hebben gisterenavond dus feitelijk het slot der winkelweek meege maakt en hebben met genoegen kunnen con- stateeren, dat alles vlot is geloopen, doordat de organisatie goed „voor mekaar" was. Technische Studieclub. Voor bovengenoemde vereeniging hield gi sterenavond de heer ir. Jacobson een voor dracht tijdens de vertooning der film van de Nederlandsche Maatschappij van kogel lagers in het Alhambra-theater alhier. Spr. bracht allereerst het ontstaan der wrijving naar voren en hoe deze tot een mi nimum kon worden teruggebracht, hetgeen met enkele treffende voorbeelden werd toe gelicht. Zeer uitvoerig behandelde spr. het vervaardigen van het materiaal betreffende het kogellager. Ten duidelijkste kwam hier de verklaring door toelichting der film tot zijn recht. Tijdens de pauze stelde de spr. de aanwezigen in de gelegenheid kennis te ma ken met zijn product, waarvan zeer veel ge bruik werd gemaakt. Hierna werd de juistheid der bewerking naar voren gebracht door de vertooning der verschillende meetinstrumenten. Onder dankzegging voor het aandachtig gehoor, beëindigde spreker deze lezing, waar na de voorzitter op het p.dium trad en hem als aandenken een souvenir overhandigde als blijk van waardeering voor dezen zeer leer- zamen avond. Hierna sloot de voorzitter met enkele toe passelijke woorden dezen technischen avond. Het Nieuws van den Dag in beeld. Heden brachten wij in onze Tijdinghal foto's van de aankomst te Maassluis van de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit's Inter nationalen Sleepdienst, na de grootste sleep reis ter wereld met de „Witte Zee" te heb ben gemaaktvan de drie kranige kapiteins die het Wellingtondok naar Australië hebben gebracht, de kapiteins 't Hart, De Baar en Weltevreden de Algemeene Schippersbond hield een protestoptocht in roeibootjes door de Amsterdamsche grachten, een groot aan tal borden met opschriften werd meege voerd van de crematie op Westerveld van de muziek-paedagoge Louise den Hollander van de Indische Tentoonstelling te 's-Gra- venhagevan den heer Jan Maandag, oud chef-decorateur van het Paleis voor Volks vlijt, na een langdurige ongesteldheid in den ouderdom van 82 jaar te Amsterdam over leden. MIDDELBURG. De verhoogde opcenten op accijnzen. De inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Middelburg ver zoekt ons de aandacht der daarbij betrokke nen te vestigen op de met ingang van 1 April a.s. in werking tredende wet van 19 Maart 1932, Stbl. 110 tot verhooging en navordering o.a. van den suiker- en wijnaccijns en tot wering van den smokkelhandel in sigaretten papier (in werking treden van dekkings voorschriften bij vervoer en in nederlage). De bepalingen zijn te uitvoerig om in hun geheel te worden vermeldwie nadere in lichting wenscht kan die ter inspectie en op de kantoren der directe belastingen enz. be komen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen paar handschoenen bij Lievense, Oranjeplein A 175 een koperen schroef van patent as bij Flipse, Nieuwe Abeele C 220. KOUDEKERKE. Een zilveren jubileum. Zaterdag 26 Maart zal het 25 jaar geleden zijn dat wethouder Contant tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. Tevens ver vulde hij van September 1917 tot Augustus 1923 en van September 1927 tot op heden het ambt van wethouder. Van de 193 raads vergaderingen die in dit tijdvak werden ge houden was hij slechts achtmaal afwezig, driemaal door ongesteldheid en vijfmaal door noodzakelijke aanwezigheid elders. De heer Contant heeft in al die jaren met toewijding de belangen der gemeente be hartigd. BRESKENS. Ontvanger-griffier Hoofdplaatpolder. Tot ontvanger-griffier van den Hoofdplaat- en Thomaes-polder is benoemd de heer H. J. Weijkman te Breskens. Consul van Italië. By Kon. besluit is de heer Gino Berri er kend en toegelaten als consul van Italië te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. DE FRANSCHE HERSTELPOLITIEK. Bij de besprekingen over de begrooting in den Franschen Senaat, die begonnen met een uiteenzetting van den rapporteur Bérenger, heeft de minister van financiën Flandin een gedetailleerde uiteenzetting gegeven van de uitgaven en inkomsten. Flandin betoogde dan, dat Frankrijk er prijs op gesteld had op de agenda der con ferentie van Lausanne de oplossing te stellen van de economische en financieele moeilijk heden, die de wereld verontrusten. In zake de herstelpolitiek van Frankrijk valt te zeggen, dat Frankrijk zich houdt aan de conclusies van de deskundigen, dat een afzien van de herstelbetalingen slechts be- teekenen zou, dat de last op andere schou ders afgewenteld wordt. Wij kunnen ook niet vergeten, dat Frankrijk de uitgaven voor den wederopbouw van zijn verwoeste gebieden heeft moeten voorschieten. De geheele wereld erkent, dat zelfs een schrapping van de herstel- en oorlogsschul den de economische crisis niet oplossen zou. Algemeener oplosingen zijn noodig en men zal moeten komen tot een politiek van we deropbouw. Eerst moet men het crediet op langen termijn herstellen en daarna bereiken dat de aangegane verplichtingen geëerbie digd worden. Noodig is verder een economische politiek. Het autarkische regime is een crisis-regime, dat de openbare financiën op dubbele wijze treft. Frankrijk staat niet in de wereld als een onverbiddelijke crediteur, maar alle con structieve initiatieven moeten samenkomen. DE BELGISCHE BEGROOTING. Het tekort voor 1932 der Belgische be grooting dat veroorzaakt is door het uitblijven der Duitsche herstelbetalingen en de economische crisis, bedroeg 1200 miilioen francs. De regeering stelt voor de uitgaven met 650 miilioen fce verminderen. De nieuwe wet legt den ambtenaren en beambten een salarisverlaging van 10 procent op en andere kortingen. De koning gaf hierin het voor beeld, door te verzoeken dat zijn civiele lijst met 10 procent werd verlaagd. Een bedrag van 600 miilioen is verkregen door een ver hooging van alle belastingen met 10 tot 15 procent. Deze maatregelen verzekeren een volkomen evenwicht in de bgrooting. Zij zijn na een zeer kort debat door Kamer en Senaat goedgekeurd. DE ENGELSCH-IERSCHE SPANNING. De Engelsche nota aan Ierland over de kwestie van den eed van trouw en de Ier- sche betalingen, die gisteren te Dublin is overhandigd, is in een bijzondere kabiuefcs- zitting behandeld. Het antwoord van de Ier- sche regeering is nog niet gereed. Op zijn laatst echter zal het Zaterdag tegelijkertijd te Dublin en te Londen worden gepubliceerd. Naar verluidt heeft de buitengewone scherpte van de Engelsche nota grooten in druk gemaakt op het Iersche kabinet. De kabinetsleden zijn echter desondanks vast besloten de afschaffing van den eed van trouw en de stopzetting der betalingen door te zetten. De Iersche regeering heeft reeds opdracht gegeven tot voorbereiding van de desbetreffende wetsvoorstellen. Officieel werd medegedeeld, dat de Iersche Landdag in geen geval voor 20 April bijeen zal komen. Er zijn maatregelen genomen voor het zenden van een Iersch regeeringslid naar Londen voor het voeren van onderhandelingen. De Valera zag er ernstig uit, toen hij naar den kabinetsraad ging, waar het antwoord aan de Engelsche regeering behandeld zou worden. Naar verluidt, zal de Iersche regeering ant woorden, dat de eed, waarvan De Valera melding heeft gemaakt, is geregeld in de grondwet, welke is uitgewerkt door de regee ring Cosgrave en niet in het verdrag met Engeland. Wat de land-annuïteiten betreft zal de Ier sche regeering aanvoeren, dat Noord Ierland machtiging heeft gekregen om de annuïteiten in te houden en dat de Iersche vrijstaat dus het recht heeft haar deel in te houden. ONGEVAL BIJ DE FRANSCHE MARINE. Bij het overdragen van het commando van een Franschen torpedojager in de haven van Toulon, heeft zich gisteren een ongeluk voor gedaan, dat den commandant en een officier machinist het leven heeft gekost. De met ver lof gaande commandant van den torpedoja ger was in gezelschap van een marconist met een sloep aan land gegaan, om den nieuwen commandant en een officier-machinist te verwelkomen en naar boord te brengen. Bij het terugkeeren geraakten zij echter in een hevigen storm, waardoor de sloep omsloeg. Let goed op! Dit is: en ZONDER (k en vr.) f 49.-. Een terstond uitgezette reddingboot slaagde erin de beide commandanten en den marco nist te redden, terwijl de officier niet gevon den kon worden. De nieuwe commandant was echter zoo uitgeput, dat hij reeds na korten tijd overleed. DE REIS VAN KONING ALBERT NAAR BELGISCH CONGO. Koning Albert, vergezeld van majoor Van Caubergh en prof. Van Straelen, directeur van het Natuurkundig historisch museum te Brussel, is onder het strengste incognito naar Congo vertrokken. De eerste étappe van den vorstelijken rei ziger gaat tot Brindisi, vanwaar een vliegtuig hem naar Alexandrië vervoeren zal. De luchtreis gaat verder langs de Nijlvallei tot het Noordelijk gedeelte van Kivu. Deze geheele afstand zal in zeven dagen afgelegd worden en na een verblijf van twee weken in Congo wil de vorst langs denzelfden weg, op dezelfde manier terugkeeren, zoodat hij dus in een maand uit en thuis zal zijn. Z. M. gaat, zooals aangekondigd, in het bij zonder het Nationaal Albert Park bezoeken, dat bekend is om zijn schoone flora en fauna en landschappen. Ook is hij van plan om een der Kivu-vul- kanen tot aan den krater te beklimmen en verder de Kilo-Moto goudmijnen te gaan be zichtigen. EX-KONING ALFONSO OVER MUSSOLINI. Het Romeinsche blad „Stampa" meldt, dat ex-koning Alfonso tijdens de pauze in de opera van San Remo sprekende over het fascisme verklaard heeft, dat Mussolini een buitengewoon man is, aan wien Italië allee verschuldigd is, niet alleen zijn tegenwoordige weerstandsvermogen, maar ook zijn toekom stige welvaart. De voorbereiding der jonge generatie ia volgens Alfonso, van alle werken, die het fascisme tot stand bracht, het grootste. Zij die na u komen, voegde Alfonso er aan toe, zullen beter zijn dan u allen. Het Italië \an heden heeft een waar prestige in de we reld. De Italiaansche scholen in het buiten land zijn de beste en de Italiaansche arbei ders werken het hardst. Op het oogenblik, zoo besloot de ex-koning, zijn de Italiaansche fascisten de eenigste, die werken te Barcelona. AMERIKA'S MILITAIRE VLIEGTUIGEN. In Amerika wordt er hard gewerkt aan de verbetering der militaire vliegtuigen, zoowel die van het leger als d*e der marine. In de laatste maanden zijn de kruis-snelheden en de maximum-snelheden van een groot ge deelte der luchtmacht, dan ook belangrijk opgevoerd. In de buurt van Hawaii zijn groote manoeuvres met de luchtmacht ge houden, waarbij deze vooral als aanvalswa pen aan de hoogste eischen bleek te voldoen, Deze :-.aand zullen er opnieuw manoeuvres worden gehouden met het nieuwe luchtschip „Akron" bij wijze van oefening. Huwelijk van een fas cist. Gisterenmiddag is ten stadhuize te Utrecht in het huwelijk getreden de heer K. E. van Charante, lid van de Utrechtsche Do Bezem-groep, met mej. Emma Spreitz. Ge tuigen waren de bekende fascisten de heereix Baars en Zuidam, de laatste van Utrecht. Bruidegom zoowei als getuigen waren in de eenvoudige kleeding van den fascistenbond De Bezem, Een groot aantal geestverwanten van den bruidegom, van Utrecht en elders, voor het meerendeel in keurige uniform, had zich voor het stadhuis opgesteld en vormde een eerewacht bij aankomst en vertrek. Daar bij werd aar het jonge paar de fascistengroet gebracht en het strijdlied toegezongen en bij het vertrek mede het Wilhelmus. Deze onge wone gebeurtenis trok veel belangstelling. Do fascisten trokken d arna "fonder het zingen van 't is plicht dat iedere jongen. De politie rekende enkele personen, die zich schuldig maakten aan een scheldpartij jegens de fas cisten iru Ongelukken. Te Wormerveer was men gisterenmiddag bezig op een terrein een aarden baan te maken ten behoeve van den aanleg van den nieuwen provincialen weg Hembrug—Limmen. Toen men bezig was met het z.g. optrekken van een ledig wagentje

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1