1000 500 300 25 WOEMSDAG 23 MAART EERSTE BLAD SI Plaatselijk Crisis-Comité IMO.70 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen icunie aocnnés STADS- M PR0VINC1ENIEUWS 14.03 14.40 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct £t ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflendeHuur enVerhuui.Koop en Verkrop, Dienstaanbiedingen en-Aanviagen van 1- regel? 75 ct, iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 2e kwartaal 1932. ontvangen de nog ln Maart verschijnende nummers der YltssingsckeCouranl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage personeel Pzem 18.35 Bijdrage Christ. Ulo school - 2.50 Vorige opgave -2608.98 Totaal 2629.83 De winkelweek. Het bericht in ons nummer van gisteren heeft de prijswinnaars van den lintenwed strijd doen toestroomen, alle, ja zelfs mee.* dan alle gelukkigen waren opgekomen. Het bleek nl. dat in de berekening van wat meer en minder dan de juiste maat was opgegeven, een kleine fout was gemaakt, zoodat een der rechthebbenden was overgeslagen. Deze deel nemer, een zoontje van den heer Hollebrand- se uit de Nieuwstraat, vervoegde zich aan het tijdelijk adres der commissie in de Walstraat 36 en toen bleek, dat er een vergissing aan den kant der commissie van berekening school, ts hem ook nog een prijsje toegekend. Op den bepaalden tijd waren de winnaars aan het adres Walstraat. Ze werden binnen gelaten en gecomplimenteerd met den gun- stlgen uitslag hunner pogingen, waarna hun de prijzen werden uitgereikt. Door een goede regeling verliep alles vlot en om ruim kwart over zeven was de prijsuitdeeling afgeloopen Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven1 behanger, 1 bitummastiekbewerker, 1 bouwkundig op zichter, 24 grondwerkers, 1 loodgieter, 4 met selaars, 12 opperlieden, 6 schilders, 2 stucadoors, 18 timmerlieden w.o. 2 leerlingen, 2 ververs, 1 betonwerker, 2 ijzer- betonvlechters, 2 meubelmakers, 4 politoer- ders, 3 stoffeerders, 1 coiffeur, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 425 metaalbewerkers (235 voor goed ontslagen, 190 tijdelijk), 1 slager, 1 slagersleerling, 4 bakkers, 1 kok, 1 aide, 1 bierbottelaar, 1 bloemist, 8 magazijnbedien den, 1 slooper, 1 colporteur, 1 reiziger, 4 loo- Pers, 3 chauffeurs, 2 kellners, 9 loopjongens, 3 slepers, 29 transportarbeiders, 3 teekenaars, 25 kantoorbedienden w.o. 1 vrouwelijke, 1 dienstbode, 1 scheepsbouwkundig teekenaar, 1 tuinman, 100 losse arbeiders en 26 varens gezellen. Totaal ingeschreven 741 personen, waarvan in de werkverschaffing geplaatst zijn. Vorige week ingeschreven 726 personen alzoo een vermeerdering van 15 personen. Hoogfrequente violetstralen. De genezing der menschheid heeft ten allen tijde de officieele en niet-officieele weten schap beziggehouden. Vroeger sprak men van donderen bij het genezen van zieken, als de oorzaak der genezing niet gemakkelijk was te gaan, in latere tijden en ook nog in den tegenwoordigen spreekt men van won derdokters, welke optreden met een bepaalde natuurgeneeswijze en die door de wet op de geneeskunde bestreden en door de genees heren altijd tegengewerkt worden. Heel vaak berust zoo'n natuurgeneeswijze op de jcer speciale wijze van bestudeering van na tuurwetten en natuurkrachten. Met een der gelijke wijze van genezing van rheumatiek, ischias en meer pijnlijke ziekten hebben we gisterenavond in de zaal Moeliker kennis ge maakt door de lezing van dr. Böckiing van het Therapeutisch Instituut Corona te Den Haag, waar een „Zweigstelle" gevestigd is van het eigenlijke Instituut te Munchen. Want deze hoogfrequente violetstralenbehan- deling is een vervolmaking van een ontdek king door prof. dr. d'Ar son val te Parijs en van den ingenieur Tesla, assistent van Tl.o- mas Edison gedaan, welke vervolmaking op het credit staat van Valentin Zeileis, die in Gallspach, een klein plaatsje in Oostenrijk, een groote inrichting heeft geopend ter be handeling van de gevallen. Deze behandeling, welke slechts 3 Oostenrijksche schillingen kost, is gelijk voor allen, d.w.z. er wordt geen onderscheid gemaakt en geen speciale, af zonderlijke behandeling gedaan, wat rijke Amerikanen, die een „separate" behandeling wenschten te ondergaan, tot hun groote ver wondering moesten ondervinden. Nadat spr nadrukkelijk gezegd had, dat de behandeling niet berustte op hypnose of magische krach ten, maar alleen op „stralen", waaruit door bestudeering alles gehaald werd, wat er uit te halen viel en dat deze hoogfrequente be stralingstherapie een leerstoel had gekregen in Chicago, passeerde een serie lantaarn plaatjes de revue, waarbij hij in de eerste plaats wees op de bijzondere wijze van stel ling der diagnose, welke, zonder het stellen van vragen aan den patiënt over de pijnlijke deelen van het lichaam, door middel van een neonenstaf wordt gegeven. Dit heeft tot voordeel, dat geen medicijnen, welke, zooals spr. met voorbeelden aantoonde, nadeelig kunnen zijn bij door de antwoorden der pa tiënten gesuggereerde verkeerde diagnose. Bij die lantaarnplaatjes werden o.a. ook getoond de, het lichaam samenstellende, i 1- len, die eigenlijk niets zijn dan electrische apparaten, waarop de hoog-frequente violet stralen genezend werken. Daarbij werd het verschil duidelijk gemaakt tusschen de be handeling met deze stralen en met den gal- vanischen stroom, welke laatste met schok ken gepaard gaat, terwijl van de eerste niets wordt bemerkt. Nadat de voornaamste ze :u- wen, een gezond cn ziek hart, een gezonde en zieke niet en dito maag, benevens eenige der apparaten voor de behandeling o.a. ook een ozon-inhalator waren vertoond op het witte doek, besprak spr. de rheumatiek en de ischias en vertelde van het verschil daarvan. Hij zei, dat door deze behandeling vrijwel alle ziekten, behalve t.bc. en kanker konden genezen worden, mits voldoende vitale kracht in het lichaam aanwezig was en bood de aanwezigen kosteloos en zonder verplichting een consult in eigen woning en op het voor de patiënten meest geschikte uur Na een korte pauze werd een practische demonstratie gehouden, waarbij we in de eerste plaats kennis maakten met den neon- staf, waardoor de stroom naar binnen treedt en welke doorgang absoluut ongevoelig is.Vojr de verschillende deelen van't lichaam werden verschillende electroden getoond als bijv. de lak-electrode voor groote oppervlakken, den massageroller, die eenigszins radiumhoudend is; de ozon-inhalator en ten slotte de elec trode voor bestrijding van de ischias. Voor deze proeven was de belangstelling der aanwezigen, van welke verscheidene den stroom wel eens door het lichaam wilden laten gaan, zeer groot. Na afloop der lezing, welke Donderdagmiddag in dezelfde localiteit nog eens herhaald zal worden, gaven ver schillende personen zich op voor een gratis consult. Wat nou weer? Op de belde Paaschdagen zal Paul Duval's lach-revue „Wat nou weer?" in het Con certgebouw worden opgevoerd. De revue bestaat uit 14 tafereelen en er werken verschillende bekende artisten aan mede. m de eerste plaats mogen wij wel noe men Adrienne Solser (beter bekend als tante Bet uit de serie Betfilms). Zij heeft er slag van het publiek aangenaam bezig te houden en wij behoeven Tante Bet werkelijk niet nader voor te stellen, omdat zij voldoende bekend is. Naast haar werken nog verschillende uit stekende krachten mede, waarvan wij noe men Mary Smit, Lientje Solser, Miep Soes man, Paul Duval, Maryn Biemans enz. Aan de costumeerlng en ensceneering wordt alle zorg besteed, zoodat deze revue wel in den smaak zal vallen. De humorist Paul Duval zal er wel voor zorgen dat de lachlust wordt opgewekt en zooals bekend heeft Adrienne Solser eveneens daar slag van. Luxor-Th eater, De straat der schande. Zeden van het Oosten. Revue en Holl. Nieuws brengen o.m. in teressante opnamen van den Duitschen post- duivendienst, van ijs-hockey en een kunst- schaatsenrijderes. (let op de schaduwbeel den de pluimveetentoonstelling te Utrecht, een solo op een concertorgel met vier clavia turen, een negerliedje (Kentucky Home) ge zongen door den bekenden negerzanger Jules Bledsoe, waarbij hij zich zelf aan het klavier begeleidt. Na een voortreffelijk en alleraardigst screen-song van den onbetaalbaren Max Fleischer, gaat de eerste hoofdfilm (Die Rothansgasse), welke een eenvoudig verhaal op buitengewoon pakkende wijze in beeld brengt. De titel zegt voldoende in welk milieu we ons bevinden. Een jonge dokter voelt zich tot een van de dames aangetrokken en be looft haar te redden. Hij ondervindt daarbij nogal tegenkanting van zijn vader, begint te twijfelen aan de oprechtheid van de bekee ring van het ongelukkige meisje, maar ten slotte komt alles in het rechte spoor en twee, die elkaar oprecht liefhebben, krijgen elkander. Gustav Froelich en Grete Mosheim geven aangrijpend en karakteristiek spel te zien en dragen inderdaad deze tragische rol prent. Het tweede hoofdnummer, een romantische liefdesfilm uit het ChineeschAmerikaansche leven, hebben we eenigen tijd geleden al eens gezien. Doch deze genoeglijke film, met Lupe Velez en Lewis Ayres in de hoofdrollen, is wel een tweede vertooning waard. Opperwachtmeester der Kon. marechaussee. De wachtmeester der Kon. marechaussee C. den Toom alhier, is bevorderd tot opper wachtmeester en belast met het commando over de brigade Sluiskil. Veiling van antiquiteiten. De catalogus is verschenen van de veiling van de collectie antiquiteiten enz., afkomstig uit de nalatenschap van wijlen mevr. wed C. A. Kalbfleisch—van de Sande, welke Woens dag 6 April, des morgens 10 uur zal plaats hebben in het Grand Hotel Britannia. De verkoop geschiedt ten overstaan van notaris J. C. Paap. Vereeniging voor Instrumentale Muziek. De Vereeniging voor Instrumentale Muziek alhier, directeur de heer Theo Höfelein, zal Dinsdag 3 Mei, des avonds 8.i5 uur, een con cert geven in het Grand Hotel Britannia. Op dit cor ^rt zullen hoofdzakelijk werken van Joseph Haydn worden uitgevoerd, ter herdenking van den 200en geboortedag van dezen grooten componist. Lectuurverspreiding onder het marine personeel. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de te houden tweede groote nationale verloting voor de lectuur verspreiding onder het marine-personeel. MIDDELBURG. Een feestavond van de voetbalvereeniging „Middelburg". Gisterenavond heeft de Middelburgsche voetbalvereeniging „Middelburg" een feest avond gegeven ter eere van het behalen van bet kampioenschap van de tweede klasse A. In de Bakkerskamer van het Schuttershof had eerst een receptie plaats, waarop ver schillende personen en corporaties hun op wachting kwamen maken. Dit deed o.a. de heer J. P. van Bel uit Vlissingen in vier kwa liteiten, nL als vertegenwoordiger van den K.N.V.B., als bestuurslid van de afdeeling, als vertegenwoordiger van een algemeenen voorzitter en als „Jan van Bel". Deze bonds- official sprak evenals andere ter receptie komende personen den wensch uit, dat na het kampioenschap ook de promotie naar de eerste klasse zou volgen. Van de zusterverenigingen maakten hun opwachting Walcheren, Vlissingen, de Zeeu wen, Souburg en Goes. Verder de voorzitter en de directeur van het gemeentelijk sport terrein, de hoofdconsul van den Z.V.B en vertegenwoordigers van Achilles en van E M. M. De waarnemende voorzitter, de heer J. M. Ludekuse, dankte de verschillende sprekers en bood ten slotte met woorden van groote waardeering aan ieder van de spelers een foto van het elftal in lijst aan. In de stampvolle groote zaal, die keurig met de kleuren der vereeniging „groen-wit" v/as versierd, heette de eere-voorzitter van het feestcomité, de heer M. Oele uit 's-Gra- venpolder, allen en in het bijzonder de meer officieele personen welkom, en sprak een warme opwekking uit tot de spelers om zich goed te oefenen tegen den komenden zwaren strijd in de promotie- en degradatiewed strijden. Een afwisselend programma van muziek en voordracht, waarvoor het gezelschap van Louis Noiret was geëngageerd, heeft de aan wezigen enkele aangename uurtjes verschaft en dit zal zeker ook wel het geval geweest zijn met het bal, dat na middernacht begon GOES. Rijks Landbouwwinterschool Goes. Geslaagd voor het einddiploma de heeren J. Burger te Wemeldinge, J. Goetheer en H. Janse, beiden te Wolfaartsdijk, J. P. van Langeraar en O. van der Linde, belden te Dreischor, D. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuw- en St. uoosland, G. P. A. van Nieu wenhuijzen te Fijnaart, M. A. van Nieuwen huijzen te Goes, P. de Regt te Biezelinge, P. Scheele te Biezelinge, C. Steendijk te Stave- nisse en D. P. Woutersen te Krabbendijke. Deze diploma's werden hedenmiddag uit gereikt in een bijeenkomst in een der school lokalen, waarbij tegenwoordig waren directeur en leerlingen, commissie van toezicht, Burg. en Weth. van Goes, ouders van leerlingen en vertegenwoordigers van Z.L.M. en Vereeni ging van oud-leerlingen. BRESKENS. Gemeenteraad. Gisterenmiddag kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heeren De Kruijter en Lijk. De notulen der vorige vergadering werden op verzoek en na toelichting van den heer Carels in dien zin gewijzigd, dat een aan vraag om vaststelling van een rooilijn aan het Molenwater in stede van op 1 Februari jl. reeds in het najaar van 1931 ingekomen was. Verschil van meening heerscht nl. hier over, dat de heer Carels in de vorige ver gadering gevraagd had naar den datum van indiening der rooiiijnaanvraag, terwijl Burg en Weth. van meening waren, dat de heer Carels op de indiening der bouwaanvraag doelde. Nadat de voorzatter den heer Brand ge- lukgewenscht had met diens herstel, werd tot behandeling van de agenda overgegaan. Het Nederlandsche Instituut van Architec ten verzocht het gemeentebestuur in den vervolge niet toe te staan, dat in gemeente dienst zijnde architecten particulier werk verrichten. Dit request werd voor kennisge ving aangenomen. Eveneens werd voor kennisgeving aange nomen het goedkeuringsbesluit van de Kroon op de vermakelijkheidsbelasting. Vastgesteld werden een rooilijn en een straatgrens voor een gedeelte van het Molen water. De heer Carels vraagt inlichtingen. Hij heeft reeds in een vorige vergadering aange drongen op vaststelling van een rooilijn en heeft dit gevraagd in het belang der ge meente en ter bestrijding van de werkloos heid, doch toen kon het niet gebeuren. Be langhebbenden hebben zich daarna tot een hooger college gewend, waarna de kwestie spoedig opgelost werd. Spreker vindt deze wijze van handelen weinig respectabel voor den raad. De voorzitter licht de zaak toe. Ter wille van de menschen is zoo gehandeld. Hij vindt het evenwel verkeerd, dat de heer Carels in den raad steeds met klachten komt over datgene, wat hem medegedeeld wordt en geeft hem den raad, zich hiermede in den vervolge rechtstreeks tot het college van Burg. en Weth. te wenden. In het uitbreidingsplan werden eenige wijzigingen aangebracht. Tot vierden ambtenaar van den burgerlij ken stand werd benoemd de heer I. Cappon, wethouder, met 4 stemmen. Op no. 2 van de voordracht, den heer I. W. Vasseur, werden 3 stemmen uitgebracht, terwijl 1 stem van onwaarde was. Op voorstel van den voorzitter wordt de concept-kantoorurenverordening naar Burg. en Weth. teruggezonden en geeft de voor zitter den heer Carels, op zijn geuiten wensch om de secretarie doorloopend voor het pu bliek open te stellen van 9 tot 15.30 uur, den raad dit t.z.t. voor te stellen. In verband met de van den Commissaris der Koningin ontvangen modelverordening, regelende de rechtspositie van den veld wachter, werd besloten de in het ambtena renreglement voorkomende bepalingen, op den veldwachter betrekking hebbende, te la ten vervallen. Nogmaals kwam aan de orde de Algemeene Politieverordening. Het ontwerp hiervan is reeds eenige malen behandeld. Met 5 tegen 4 stemmen werd het amendement-Carels aangenomen om alleen des Donderdags ver gunning voor straatmuziek te geven. Tegen stemden de heeren Brand, Monjé, Note- baart en Vasseur Het ontwerp-winkelsluiting werd, zooals dat door Burg. en Weth. voorgesteld werd met 3 stemmen tegen, die van de heeren Cappon, Luteijn en Monjé, aangenomen Deze heeren zagen liever een ontwerp aan genomen, dat zich zooveel mogelijk aan de bepalingen van de Winkelsluitingswet houdt en niet, zooals de bepalingen thans luiden die nl. afwijkingen toestaan op de kermis dagen en de Zondagen in Juni, Juli, Augus fcus en September. Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozcn a 25, 45 en 65 c(S« De heer Notebaart wees nog op de wen- schelijkheid om afwijkingen toe te staan voor de drogisterijen. De heer Brand wees op de mogelijkheid van ontduiking door middel van automaten. Met algemeene stemmen werd vervolgens besloten tot het aangaan van een 4i/2 obligatieleening van ƒ25.000 en tot progres sieve heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Alhoewel volgens Burg. en Weth. bij de progressieve heffing van op centen de kleine inkomens zooveel mogelijk gespaard worden, was het volgens den heer Notebaart meer rationeel geweest, indien het college met voorstellen gekomen was tot verhooging van het aantal opcenten op de vermogensbelasting. Hij zal zich echter niet tegen de voorstellen verzetten, daar Burg. en Weth. volgens hun toelichting een groot gedeelte van de belastingopbrengst voor werkloozen bestemmen zullen. By de rondvraag stelt mevr. Tazelaar Burg. en Weth. eenige vragen, o.a. of het hun college bekend is, dat bij het lossen van steenen vanwege den Centralen Bond van Transportarbeiders door dien bond arbeiders uit Groede aan het werk werden gesteld, ter wijl toch in de gemeente werkloozen aan de werkverschaffing werkten. Verder of hier de agent der arbeidsbemiddeling iets had kun nen bereiken en of ook de Centrale Bond van Transportarbeiders een aan de werk gevers gezonden circulaire ontvangen had. De voorzitter g^eft inlichtingen. De heer Brand zet uiteen wat de reden was, dat ar beiders uit andere gemeenten hier aan t werk gesteld werden. De Centrale Bond had hier geen zeggingschap over, daar de be wuste arbeiders slechts werkzaamheden ver richtten voor den aannemer, die de keien vervoeren moest. Slechts ingezetenen zijn bij het 'ossen werkzaam geweest. Ook de heer Notebaart licht een en ander nog eens toe en zegt, dat den Centralen Bond geen verwijt treft. Verder vraagt mevr. Tazelaar een opgaaf van diegenen, die in het afgeloopen jaar als hulpbehoevenden or.-' rsteund werden. De heer Brand wijst den raad op de wen- schelijkheid van het uitvaardigen van een verbod tegen het z.g. prikbord, dat evenals het met-en-om-geld spelen verboden dient te worden. In verscheidene gemeenten is hier tegen reeds opgetreden en spreker zal on derzoeken of een dergelijke bepaling rechts kracht hebben zal. Indien dit het geval mocht wezen, zal hij in een volgende verga dering met een voorstel daartoe komen. GROEDE. Verkooping- boerderij. Gisteren had in de zaal van den heer P. A. Beun te Groede een verkooping plaats van de boerderij De Meienberg", gelegen onder de gemeente Groede. De boerderij had een totale oppervlakte van 47.84.06 H.A. of 108 gemeten en 44 roe den, Brugsche maat. Kooper werd de heer H. Cammaert te Hoofdplaat voor een bedrag van 66.000 OOSTBURG. Ambachtsschool. Het aantal nieuwe leerlingen dat voor de ambachtsschool te Oostburg met 1 Mei toe gang verzocht, bedraagt 29. In de vacatureVan der Hoek voor het timmervak zijn 48 sollicitanten. KERK- EN SCH001NIEUWS Predikanten in algemeenen dienst. Prof. dr. J. de Zwaan te Leiden stelt in „Koningin en Vaderland" voor, dat de Her vormde kerk zal overgaan tot de aanstelling van predikanten in algemeenen dienst. Prof. de Zwaan is tot deze gedachten gekomen door het feit dat heel wat Indische jongelui in Nederland tijdelijk vertoeven, zonder dat er voldoende geestelijk voor hen gezorgd wordt. „Thans zal het vaak zoo zijn, dat zij van hier vertrekken mét den indruk van on der de heidenen verbleven te hebben, althans in een wereld, die koud was van tempera tuur, óók en vooral in het geestelijke Tegen hun Christen-landgenoot in de tropen kunnen zij met een superieur lachje en met de deskundigheid van dengeen, die er zelf geweest is, optreden en zeggenChristen dom.... niets van gemerkt i Kerk.... daar ging toewan nooit naar toe Pandita's Ik weet niet, hoe ze er uit zien, zijn nooit bil

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1