500 300 25 EERSTE BLAD rvo.öQi 70e Jaargang; 1932 YEN SINGEN ro'S, 1IIGEN DINSDAG Uitgave: firma f. VAK Of VELDE Ir.. V/alstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 22 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Een groot schilderij van 1669Gezicht op Vlissingen. STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS Plaatselijk Crisis-Comité vi; pheus dat in |t behandeld. i uitzending wordt in de [i Goethe-haus ut een mooi Isch gedicht Jen de zeven- fngt, de sym- j laatste deel penen komen [j. Over Praag pok Motala aan Goethe. Ie componist In solist in lamma wordt |sche compo- avond North Regio - (den tijd der >concert van luverfcure. In Manila art van Sin- Montevideo lessant pvia v. Rott. v. Belawan Jrt te Suez |van Beha Slaapstad lessant. Southamp- |an Napels Genua |Ceuta van Suez Ir. Port Said leden, |re vergade rgebouw, 8 Opvoe- nou weer". Uitvoe- llub „Kunst riendschap", luziekavond, uur. 12.29 14.03 'v eorologisch Skudanaes Ingö. Maart Zuidelijke Nog wei- richt. '■gevens r Instituut, lingen van o-pa volgen. n van ons Westelijke mperatuur maar een x>gen druk arts doen zandinavië atige wind e, is toch iter weer cht in het vorst. In vorst nog vasteland e Britsche loven nor- mol meldt de abnor- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk t 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijketirs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuui.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvrager van 1- f repel.' 75 ct., iedere repel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Met particulieren steun aangekocht voor het Stedelijk Museum. Een oorspronkelijkartistiek doek van groote historische waarde. Het Rondeel met de Waterpoort onder Karei V ontworpen door een beroemd Italiaansch vestingbouwkundige. Dezelfde Mr. Donaes ontwerpt ook Rammekens. De zeemuur aan den tegenwoordig en Boulevard de Rugter in 1544 opgebouwdde kosten ervan. De Westpoort of Gevangentoren NIET van 1489. Het wachthuis op de Nolle verbonden met de stad door een strategischen straatweg in 1588. Waarschuwing aan de bezetting om uit te zien naar de Onoverwinnelijke vloot". Weinig kon ik droomen, toen ik het vorig jaar een studie maakte van de Vlissingsche havens, dat een jaar later ons te koop zou worden aangeboden een schitterende illustra tie van het geschrevene. Dank zij de krach tige geldelijke hulp van Vlissingens particu lieren en autoriteiten is het Museum in staat gesteld, aan te koopen een groot schilderij, vervaardigd in 1669 door Segers, die een ver rassende kijk geeft op het oude Vlissingen van dien tijd. De schilderij is 2 M. bij 1 M. en geeft de heele zeevesting met haar toen malige havens en omgeving weer. De hoogste autoriteit op dit gebied in den lande heeft mij van advies gediend bij den aankoop om den prijs te bepalen en bereidde mij voor op een schitterend specimen van 17e eeuwsche schilderkunst. Inderdaad is de aanblik aan grijpend mooi en voor een Vlissinger bij uit stek interessant. Men stelle zich voor het ge zicht op de stad vanuit zee, op het doek is de zee er voor gestoffeerd met 17e eeuwsche vaartuigen met hun hooggebouwde, rijk ge beeldhouwde achterspiegels en dan heeft de schilder zich wel zoover van den zeemuur gedacht, dat hij de heele stad met haar walieta en havens kon omvamen niet alleen, maar ook zelfs Rammekens en de Nolle, terwijl in de wazige verte de torens van Westkapelle en Middelburg opspitsen. De van ouds beroemde Hollandsche luchten vin den ook bij onzen schilder een dankbaar vertolker en omwelven met hun schoonheid deze 17de eeuwsche stedenbouw. Dit om een overzicht te geven van het geheel, maar men weet niet wat meer te bewonderen, de minutieuse detailschildering of de grandiose conceptie van het geheelwant er zit stem ming in de breed zich uitlijnende contouren van de kust, maar ook in de gezapige lande lijke weelderigheid van de omgeving op den achtergrond. Het is een zuiver 17de eeuwsche opvatting van wat een zeventiende eeuw sche havenstad aan stedenschoon kan bieden, 't Is ik zei het reeds hierboven een zeer suggestieve verluchting van wat ons be kend en ook soms onbekend was van het Vlissingen dier dagen. Want juist in dezen tijd ik wees er nog onlangs op was Vlissingen op zijn best, de bloei der stad tusschen den juist afgeloopen 2en Engel- schen oorlog en den komenden derden had zich gedemonstreerd in haar monumentalen huizenbouw, in de uitbreiding van haar ha- venoomplex, al was de laatste dan ook een halve eeuw vroeger tot stand gekomen. Afge beeld voor ons is de stad van De Ruyter, maar evenals de laatste in dezen tijd in grootheid en aanzien culmineerde, zoo was ook het Vlissingen van deze dagen een op alle wereldzeeën geducht oord, maar het meest in de West-Indiën De baron van Tabago Cornells Lampsins had zijn huis stevig ge grondvest, het springt op de schilderij vanzelf in het oog, het Beursgebouw in de onmiddellijke omgeving streeft met zijn ranke lijnen omhoog, het stadhuis over- heerscht met zijn fraaien gevel het stads- silhouet en domineert met het Prinsenhuis, met de Oostkerk, de Middelkerk, de Groote Kerk. Ook de onvolprezen trapgevels der hui zen doen onzegbaar stemmig aan, bij elkaar gedromd als ze staan tusschen de enge om muring, welker strakke lijn nu en dan wordt verbroken door een uitbouwtje, maar bovenal door de Westpoort, waarvan de nu nog over gebleven toren tot op den huidigen dag nog het beeld der stad markeert, als men vanaf de Nolle het stadsgezicht bewondert. Ik noem daar de Nolle, is het" niet aardig, dat het wachthuis op de Nolle in zijn geheel voor u oprijst, waar men nu nog slechts over de ondergrondsche kazematten wandelt, dat de weg erheen zich slingert over den zeedijk (nu Boulevard), dat, om de tegengestelde zijde te nemen, het fort Rammekens of Zeeburch met zijn geduchte muren den toe gang tot Middelburgs haven beschermt.of bedreigtOf, wilt ge liever een vredelieven der beeld, hoe sierlijk glijdt het galjoot de haven van 1614 binnen, hoe spoedt het vis- schersvaartuig met bolle zeilen zijn emplooi tegemoet, hoe vredig zitten een paar oude geringbaardi zeelui op een bankje aan den voet van het Groot Hoofd te genieten van de bedrijvigheid op het water voor hen, hoe be langstellend turen de Vlissingers over het wijde watervlak boven op den zeemuur De voor deze landen zoo typische molens zijn ook hier ruim vertegenwoordigd en zorgen voor de afwisseling in het huizencomplex, waar ze met hun ranke wieken de lucht malen, op het Leugenaarshoofd, aan de Mid- delburgsche poort, op het Oranjebolwerk Op den zooeven genoemden zeemuur nu Boulevard de Ruyter liggen dreigend rij aan rij de zware metalen stukken, vanaf het Rondeel tot aan de West Poort, want onder de heerschappij van Karei V had deze in 1548 „het groote steenen bolwerk" Rondeel genoemd en daarin een poort, naar hem de Keizerspoort geheeten, doen bouwen. De versterking van Vlissingen in dezen tijd was een klein deel van den ves tingbouw in de Nederlanden onder den vijfden Karei. Geen wonder dat keizer Karei „de sleutel der Noordzee", welks behoud hij bij zijn vertrek naar Spanje zijn zoon Philips op het hart drukte, liet verster ken. Niet den eerste den beste werd het werk opgedragen. Het was dezelfde vestingbouw kundige Donato Buoni (of de Boni) die met Peter Fransz., stadstimmerman van Antwerpen, de nieuwe vestingplannen van Antwerpen in 1540 ontworpen had. Hadden in de Middeleeuwen „de bouwmeesters" zoo wel den bouw van kathedralen en woon huizen, als van burchten en vestingen ge leid, nu tegen het midden der 16e eeuw specialiseert zich de krijgsbouwmeester, de militaire ingenieur. Met Donato de Boni, met Paciotto enz. doen hier de Italiaansche ves tingingenieurs hun intrede. „Donato de Boni, Donato Buoni Pellizuoli van Bergamo, hier in de Nederlanden Mr. Donaes genoemd, was waarschijnlijk, met an dere Italiaansche kunstenaars, in' het gevolg van Karei V naar de Nederlanden gekomen. Hij was in 1540 met den keizer te Gent, toen deze stad gestraft werd voor haar opstandig heid en hij krijgt den dwangburcht te bou wen, die voortaan de stad zal beheerschen. Eveneens in 1540 begon de Boni, na de zitting van den 10 Mei 1540 te Antwerpen, gepresideerd door den keizer, met den hertog van Alva, den graaf van Buren, den hertog Gonzaga van Mantua en Peter Fransz van Antwer pen, met den laatstgenoemde de vernieuwing der vestingwerken van Antwerpen. In 1547— 1548 bouwt hij met Peter Fransz en mr. Jacob, werkmeester der stad Antwerpen, het blokhuis te Rammekens en de versterkingen te Vlissingen, en terzelfder tijd vervaardigt hij ontwerpen voor de fortificatiën van Mid delburg. (Bij de laatste was intusschen Alesandra Pasquallni, de artilleriemeester van den graaf van Buren de hoofdpersoon.) Uit den aard der zaak was toen ook het Rondeel bezet met stukken geschut, want uit een volledige lijst van het geschut, dat in 1633 op de Vlissingsche wallen stond, blijkt, dat er toen nog metalen stukken waren da- teerende van het jaar 1548 of vroeger. Op een vijftal b.v. van 1548, waarvan 2 gegoten door Remigius de Halut uit Mechelen, stond het wapen van Maximiliaan van Bourgondië, Vlissingens markies. Andere zijn oorspronke lijk Geldersche of Kleefsche stukken, blijk baar veroverd op Hertog Karei van Gelder in den oorlog tusschen den keizer en dezen stoutmoedigen hertog. Reeds tevoren hadden burgemeesters en schepenen in aansluiting bij dit werk „omme den Zeedijck an de westzijde deser stadt te verzekeren" tegen doorbraken en overstroo mingen, „buyten langs denselven d\jck" een steenen muur laten maken „becleet met ar- duyn, geleyt in terras" (lees: tras)die 148 roe den lang was, „meest gefundeert uyten grondt van de zee" en gemiddeld 20 Vis. de roe ge kost had, dus 2960 Vis. (1 Vis. ƒ6). Maximiliaan, als heer van Vlissingen, betaalde hiervan een vierde deel. Bij ordonnantie van de koningin-weduwe, Maria, landvoogdes en zus ter van Karei V, was 1000 beschikbaar ge steld. Het geheele werk was blijkbaar begroot op 4000 Vis., Maria subsidieerde welk vierde deel besteed werd aan de bolwerken, nl. het Groot Rondeel en het Westpoort- bolwerk, terwijl de rest besteed werd aan den eigenlijken zeemuur, waarvan Maximiliaan y4 subsidieerde, den 11 October 1544, terwijl de ordonnantie van Maria van 1549 dateert. 2) De zeemuur wordt afgesloten aan de West zijde door een volledige poort de West poort waarvan ten huidigen dage slechts een toren zonder kap is overgebleven. De, he laas elkaar vaak naschrijvende, geschiedschrij vers dateeren deze poort ten onrechte in 1489; de oorspronkelijke poort echter is veel ouder en was de tegenhanger van de oude verdwenen Blauwpoort. Beide poorten moeten gesticht zijn tusschen 1326 en 1396, terwijl de 3e poort, die van Altena, eveneens met ronde flanktorens, van 1489 dateertwel zullen ook in dien tijd de beide poorten nog versterkt zijn geworden. De poort van Altena lag voor den dam, die de nieuwe haven van 1444 scheidde van het water van de vest, die door liep tot de Blauwpoort (op de hoogte onge veer van den winkel der fa. ManseDamave) Naar het westen ziet men den aarden zee dijk als een weg met een grooten boog door- loopen tot het wachthuis op de Nolle deze zeedijk de huidige Boulevards Bankert en Evertsen dateert van 1439. Want was bijv. in 1427 het huidige badstrand nog bouw- en weiland, in 1439 brak de stormvloed den bui tendijk, die als slaperdijk in 1366 was aan gelegd en zoo moest een nieuwe dijk ge legd worden bewesten Vlissingen. Het wei land werd meiland, het meiland schor en het schor was weldra door uitloging in zand en strand veranderd. De weg naar de Nolle over den dijk werd bij resolutie van 7 Juni 1588 bestraat. Men zal dit als een strategi schen straatweg dienen te beschouwen naar het wachthuis, een kleine versterking op de Nolle, dat men op de schilderij ziet afge beeld. Want juist uit ditzelfde jaar het jaar der onoverwinnelijke vloot zijn nog een paar brieven overgebleven, die wijzen op het gevaar van buitenaf, waartegen men maatregelen dient te nemende „fortifica- teur deser stede" is toentertijd Marinus Cor nells Kempe hij woonde Oostzijde C no. 9; nu Bellamypark no. 38. O.a. wordt „Pieter Simoens capitein tot Dicxhouck" op het hart gedrukt „dobbel wacht te houden, opdat ons den viant niet onversienlyck overvalle". Deze de vijand nl. was dichtbij„de Armada van Spangië is gisteren in de hoof den (d.i. nauw van Calais) gesien" en kan iederen dag op de kust verwacht worden. Ik stel mij voor in een nog volgend drietal artikelen het aangekochte doek verder van commentaren te voorzien, want teekenend voor het steeds zoo zwaar door het noodlot getroffen Vlissingen is, dat zoo heel veel van het hier afgebeelde door brand of bombardement is verdwenen, of slechts rudimentair is over gebleven, zoodat het ook voor den ingewijde vaak een puzzle was, die opgelost moest wor den. Den belangstellenden lezer raad ik dan ook aan, de photo van het gezicht op de stad, die aan dit nummer wordt toegevoegd, althans te bewaren voor de volgende drie artikelen. H. G. VAN GROL, Archivaris. 1) Vgl. F. A. J. Vermeulen, Handboek tot de Geschiedenis der Nederl. bouwkunst, 's-Gravenhage 1931, Deel II, Tekst, blz. 420. 2) Boxhorn I, blz. 191. Lid Provinciale Staten. Inplaats van wijlen den heer C. Joziasse is in Januari tot lid van de Provinciale Staten gekozen verklaard de heer Iz. de Feijter te Axel. De heer De Feijter heeft niet op tijd zijn geloofsbrieven ingezonden en is thans geko zen verklaard de heer A. C. Heijboer, te Oud- Vossemeer, opvolger op de lijst der Staatk. Gereformeerden, De lintcnwedstrijd, r~ Aan den lintenwedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang", gedurende de winkelweek, werd door 463 kinderen deelgenomen. De juiste lengte van het lint was 189.46. De prijzen werden als volgt behaald No. 1 Jan van Alten, Scheldestraat 42 M6 2 M. J. Rottier, Boschweg 173, 189.51| Heden werden door ons volgende giften ontvangen Bijdr. personeel bier brouwerij „De Mei boom" Bijdrage gedeelte po- litie-personeel Bijdr. leerlingen Open bare Ulo-schooi Vorige opgave de 7.67 - 3.— - 2.15 -2596.16 Totaal ƒ2608.98 3. M. Lous, Noordstraat 56, 189.56 4. J. Beun, Van Hoorn van Burghstraat 5, 189.30 5. Jo Smit, Acacialaan 5, 189.67 6. M. Zeijlemaker, Scheldestraat 31, 189.21; 7. Annie Wichmann, Palingstraat 10, 189.788. Pieter Castel, Schuitvaartgracht 43, 189.09 9. Betsie van Rijswijk, Irislaan 25, 189.09 10. Betsie Min- derhoud, Scherminkelstraat 15, 189.87 11. Annie Westreenen, Primulalaan 27, 189.97 12. Wim van Aken, Verkuijl Quakkelaarstraat 135, 189.99; 13. Adriaan Zonnevijlle, Lammens straat 5, 190.00 14. Betsie Smit, Vrouwestr. 15, 190.05 15. Adriana de Buck, Trompstraat 8 190.09 16. L. Stroo, Noordstraat 18, 188 75 17. Theresia van Opbergen, Groenewoud 23, 190.30 18. Jo Siegers, Ridderspoorlaan 7, 188.59 19. Ellie Louwerse, Paul Krugerstraat 46, 190.38 20. Pieter Korver, Lanoystraat 19, 188.52 21. Hendrik Meulmeester, Kol venier- straat 7, 190.4822. Willem Louwereins, Nieu- wendijk 49, 188.40 23. Herman Brinkhaus, Groenewoud 45, 190.6124. Albert Gunst, Nieuwstraat 50, 188.19 25. Mientje de Geus, Zeilmarkt 12, 190.85 26. Johannes Kuijpers. Paul Krugerstraat 44, 190.86 27. Kors Gunst, Nieuwstraat 50, 190.92 28. Jacobus de Buck, Trompstraat 8, 191.08. De prijzen kunnen worden afgehaald Dins dag-, dus hedenavond 7 uur in het lokaal Walstraat 36, met overlegging van het toe gezonden schrijven, dat moet worden mede gebracht. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en Werkloosheid. W i e van U, die zonder werk zijt en daardoor er eerder eens toe zult komen door eigen stad te dwa len kent eigenlijk de O. L. en BWie zoekt haar in het oude Burgerweeshuis, Bad huisstraat 64 2 hoog Weet U, dat daar kranten van elke richting, geïl lustreerde en verhalende tijdschriften, vak- en handelsbladen voor iedereen gratis ter lezing liggen dagelijks van 1012, 25.30 en 7.30—10 (Woensdags en Zaterdags alleen 25.30 en 7.30—10) Weet U, dat U er adres- en woordenboeken, atlas sen en wetten kunt raadplegen, en er pen en inkt te vinden is Weet U, dat U er boeken kunt lezen, die voor U bewaard blijven zoolang U geregeld komt Dat alles wist U misschien, maar nieuw is het volgende dat vanaf heden alle werkloozen op vertoon van hun stempelkaart g ra t is boeken mee naar huis kunnen nemen (alleen omslag a 5 cent moet aan geschaft worden). In eigen kring of gezin kunt U dus uw hart ophalen aan een span nend boek, een familiegeschiedeniseen de tective verhaal of een liefdeshistorie. Zegt het werkelijke leven U meer, dan zijn er daar reis- en levensbeschrijvingen om U in te verdiepen, boeken over sociale onder werpen, lectuur over techniek en Rusland, over de vliegmachine, over sport, kunst, tuin i Lokt dit alles niet om eens een proef te nemen Uvindt de Uitleenbibliotheek geopend Maandag, Woensdag, Vrijdag van 2—5.30 en 7.30—10. Met Paschen zijn wij gesloten, doch Don derdag ervoor en Dinsdag er na wordt des middags en 's avonds extra uitgeleend. Rijwielpad Walcheren. De afdeeling Vlissingen van de vereeniging Rijwielpad „Walcheren" hield gisterenavond in Grand Hotel Britannia een algemeene ver gadering onder voorzitterschap van den heer J. P. van Krieken. Door den secretaris, den heer P. Eiff Jr., werd het jaarverslag over 1931 uitgebracht. Daaraan is het volgende ontleend Het aantal leden der afdeeling bedroeg op 1 Januari 1931 1234terwijl op 31 December 1931 1868 leden stonden ingeschreven, zoo dat wij dus een vooruitgang van 634 leden oi 50 mogen constateeren. Nicuive nlicnnés voor het 2e kwartaal 1932. ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der isstn gsclie'Couvanl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Hoewel dankbaar voor deze toename, zijn we toch nog niet voldaan. Wij gaan dan ook op het ingeslagen pad voort en hopen, dat wij inons volgend jaarverslag melding kunnen maken, dat onze afdeeling de 3000 leden is overschreden. Een geregelde controle werd door het be stuur, tijdens de zomermaanden, op het fietspad uitgeoefendteneinde zooveel mo gelijk leden te werven. Tevens werd overgegaan tot het aanschaf fen van insignes voor het bestuur. Er is ook nog getracht meer contact te krijgen met onze zusterafdeeling Middelburg. Hiervan hebben wij echter moeten afzien, in verband met de geringe medewerking, welkq wij van die zijde mochten ontvangen. Verder is besloten een jaarlijkschen club avond te houden, welke zal plaats vinden in de maand Januari. Het reglement der afdeeling werd ter goed keuring aangeboden. Aan den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn financieel oeheer. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Gisterenavond werd de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de afdee ling Vlissingen van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende 'eden de heeren H. B. J. Knoop en J. Verhagen bij acclamatie herkozen. Aan het jaarverslag der secretaresse is het volgende ontleend De afdeeling telde op 1 Januari jl. 73 leden en 26 begunstigers. Het nood-asyl voorziet op uitstekende wijze in een dringende behoefte en deed ook dit jaar goede diensten. Het biedt plaats aan 4 5 honden, eenige katten, eenig pluimvee en een paard, koe of ander dier van dergelijke grootte. Gedurende 1931 werden verpleegd 47 hon den en 49 katten, zoomede 4 zwerfhonden en 6 zwerfkatten, voor wie een tehuis werd ge vonden. Voorts 1 zeehond, 1 marmot en en kele duiven. Aan 2 koeien werd voor één nacht stalling verleend en 12 jonge poesen zijn aan een tehuis geholpen. Er wordt streng op gelet, dat het pijnloos afmaken alleen dan geschiedt, wanneer ge constateerd wordt, dat het zieke dieren be treft. Onze vereeniging staat dierenbescher ming voor, zoodat zooveel mogelijk wordt te gengegaan, dat, menschen, die hun dieren kwijt willen, in het asyl hiertoe een middel zoeken. Het asyl verleent ook tijdelijk onder dak aan zieke dieren, die, als ze genezen zijn, weer aan de eigenaars teruggegeven worden. Het tarief bedraagthond 50 cent per dag, poes 15 cent per dag, kippen 2 cent per dag per kip. Ook dit jaar werd bijzondere actie ge voerd in verband met den Dierendag op 4 October. Aan alle scholen werd een ruime collectie propagandamateriaal gezonden, wel willend door het hoofdbestuur verstrekt, ter wijl ook aan de geestelijkheid het bekende verzoek werd gericht, om op 4 October juist op Zondag vallend het onderwerp dierenbescherming aan te roeren. Op 8 October werd voor de leerlingen der hoogste klasse van de lagere scholen de film vertoond „Wat de dieren ons te vertellen hebben." Deze voorstelling werd bijgewoond door circa 500 leerlingen onder geleide der onderwijzers. Met groote belangstelling werd d'e film, die op alleraardigste wijze werd toe gelicht door den heer Ennik, inspecteur van de Nederlandsche Vereeniging, gevolgd. De Alhambra-bioscoop werd door de firma erven A. W. Smits welwillend afgestaan, en ver schillende hoofden van scholen zonden een waardeerend schrijven over den voor de kin deren zoo leerzamen middag. Voorts werd de actie, geveerd tegen het Katzenwürgen in Duitschland, gesteund, door het laten circuleeren van lijsten, waarop veel handteekoningen, voornamelijk van niet- leden werden verzameld.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1