500 300 150 100 25 „ALHAMBRT-THEATER CHIEF WHIP „Nóg iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid I EERSTE BLAD VIRGINIA iHo.67! VOe Jaargang! 1932 Uitgave: Firma F. VAN OF VELOE Jr.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 19 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen Mssusve esiaennés VSassünsgselie'Ceurcenl STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Ons programma oan deze week is weer subliem I I I VUSSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door liet geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending r 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur en Verhuur .Koop en Verkrop, Dienstaanbiedinger en-Aanvrager var 1- rereh 75 ct., it dere rej el n eer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongèlukken voor gulden bit levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dooi een ongeluk dood gulden bit verlies van een hand. voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen voor het 2e kwartaal 1932. ontvangen de nog in Maart verschijnende nummers der O RATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten Zitting gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den gemeen teraad, welke was vastgesteld op Vrijdag 1 April, is nader bepaald op Vrijdag 8 April. Vlissïngsche Duinwaterleiding- Maatschappij. In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders van de Vlissing- cche Duinwaterleiding-Maatschappij, werden de balans en winst- en ver1 en ng goed gekeurd en het dividend óver het afgeloopen boekjaar bepaald op 60 per aandeel. Tot commissaris werd herkozen de heer M. C. Wurfbarin te Velp. Een protest-vergadering. De Oude Vriendschap. Gisterenavond werd een protestvergadenng gehouden tegen het wetsontwerpTerpstra tot wijziging van de L. O.-wet van 1920. De vergadering werd door den heer Luteijn geopend met een woord van welkom ook aan de twee sprekers, de heeren mr. Oud en De Vries. Daarna kreeg eerstgenoemde het woord. Htf ving aan met de doelstelling protesteeren tegen het wetsontwerpTerp stra, maar liet onmiddlelijk daarop een waarschuwing hooren tegen misvatting dezer actie. Uit het feit, dat het comité van actie samengesteld is uit vereenigingen, wier leden voorstanders zijn van de openbare school, mag niet verondersteld worden, dat dit ont werp alleen een nadeel is voor deze school, maar zijn bepalingen bedreigen vrijwel gelij kelijk afgezien van de daarbij komende aanslagen op de openbare school beide richtingen op onderwijsgebied. Spreker be treurde het dan ook, dat de voorstanders, die toch ook doordrongen zijn van de groote ge varen van dit onderwerp, voor den invloed van „zekere politieke omstandigheden" hun stem aan het wetsvoorstel zullen geven, want spreker herhaalde het nog eensde zaak gaat uit boven de tegenstelling openbaar- bijzonder onderwijs zij gaat tegen „volks"- onderwijs. Het geldt hier toch niet de strijd tegen financieele gelijkstelling in 1917 vast gelegd, maar tegen de wijze van toepassing daarvan. Daarin heeft de commissie, welke ingesteld was met het doel middelen te vin den, zonder de vitale belangen van het on derwijs te schaden, bij het aanwijzen ge faald. Voor spreker, die zich op het stand punt plaatst van de voorstanders van dit instituut, kan de openbare school de volks- Wilt IJ een genotvollen amusemenlsavond be zoekt dan ons Theater. TOEGANG BOVEN 14 JAAR school zijn, daar ze plaats biedt voor allen, van welke politieke of godsdienstige richting ook. En de stelling, dat de openbare school vervreemding van den godsdienst der vaderen meebrengt, bestreed spreker, waartegen hij de stelling plaatste, dat de tegenstanders de openbare school niet kennen. Spreker drong er daarom op aan het be ginsel der openbare school te propageeren zonder daarom in de fout te vervallen een eerlijke overtuiging om ander onderwijs te willen hebben, te onderdrukken. De strijd tusschen deze twee richtingen' is fel geweest en vond haar einde in het project van de staatscommissie door minister Cort van der Linden benoemd en dat door bijna de geheele commissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle politieke partijen, werd goed gekeurd. De grondbeginselen zouden zijn, dat de twee richtingen naast elkander gelijkbe rechtigd zouden kunnen bestaan ter verhef fing van het peil van het volksonderwijs. Spreker ging de wijziging na, daarvoor in de Grondwet noodig en haar eerlijke uitwer king in de L. O.-wet van dr. De Visser, waar door het peil van het volksonderwijs kon stij gen door kleinere klassen, invoering van het 7e leerjaar met den leerplicht hiervoor en de verbeterde opleiding van den onderwijzer. Men kon niet vermoeden, dat zooveel mis bruik zou gemaakt worden van de bepalingen en voorschriften (handteekeningenlijsi enz.) om recht te laten wedervaren aan het onder wijs. Daardoor toch werd steeds meer ge splitst, afbreuk gedaan aan de kleine scholen eu het onderwijs gedrukt en noodeloos veel te duur gemaakt. Dit, met de vijze van bereke ning der onderwijskosten salarissen door het rijk, exploitatiekosten door de gemeente veroorzaakten de komende verslechterin gen bij financieele moeilijkheden en gaven aaneiding tot verschillende herzien.njen. o.a. Z2~i. t .hnische van 1924. Het kon dan ook met uitblijven of er moest weer getracht wor den nog meer te besnoeien. En dit is het werk geweest van de commissie—Rutgers, die. hoe wel ze zich als taak gesteld kreeg, te trachten bezuiniging te vinden, zonder de vitale be langen van het onderwijs te schaden, er in geslaagd is, grondstoffen te leveren voor een wetsontwerp, dat aan den eenen kant het oprichten van bijzondere scholen makkelijker maakt en aan den anderen Kant het peil van het volksonderwijs aantast o.a. door een uni forme schaal van 45 leerlingen en het ver wijderen uit de wet van een verbeterde op leiding. Na gewezen te hebben op het feit, dat dit rapport—Rutgers bijna onveranderd is overgenomen door minister Terpstra, dat onder hoogen politieken druk wel zal worden overgenomen door de rechtsche partijen en er op gewezen te hebben, dat Volksonderwijs te gen dat rapportRutgers fel heeft gedemon streerd, eindigde mr. Oud met een peroratie tot aansluiting bij die vereeniging. Het betoog van den tweeden spreker, den man van de praktiik, die de voordeelen van de wet—1920 uiteenzette (alle kinderen krij gen gelijke kansen op ontwikkeling, evenredig schoolgeld, betere opleiding van den onder wijzer, financieele gelijkstelling), maar daar ook d* nadeelen tegenover plaatste door de ruime mate van gemak om bijzondere scholen op te richten, ging vnl. tegen de manier waarop de commissie haar opdracht niet vervuld had. Hij ontleedde die opdracht in handhaving van financieele gelijkheid uit werking der pacificatie goedkooper maken niet schaden \an vitale belangen van het on derwijs. Er moet gelegenheid gegeven worden in elke gemeente om openbaar onderwijs te genieten, maar de gemeenten kunnen zich vereenigen om gemeenschappelijk één open bare school te exploiteeren, ja, de Kroon kan aii- zelfs voorschrijven, wat men denke aan het vervoer der schoolkinderen des mor gens en des avonds per bus noodlottig kan en moet werken. Voor de bijzondere school bestaat deze dwang niet. Het schoolgeld, dat voor de openbare school evenredig blijft, wordt niet voorgeschreven op die manier voor de bijzondere school. Het tweede punthet goedkooper maken van het onderwijs wordt uitgevoerd in precies tegenovergestelde rich ting. Er zu'len nl. in de nieuwe wet geen verklaringen voor een bepaald aantal leer lingen op een op te richten scnool meer moe ten worden overgelegd ende waarborg som wordt verhoogd. Daar het eerste voor schrift zwendel met de handtekeningen mo gelijk maakte, heeft men de voorwaarden scherper gesteld, meent men, o neen, de be paling is eenvoudig geschrapt Met een cari- caturistisch voorbeeld toonde spreker aan. dat de verzwaring van de waarborgsom geen doel treft. Het derde 'ementde vitale belangen werd ook onder de loupe genomen. Er Ls op dit punt gezocht en gevonden om de werke lijke belangen van het onderwijs-te schaden. In de eerste plaats is over de heele linie (voor groote scholen en kleine scholen) de klasse vergroot door de uniforme 45-schaal, waarbij spreker tegenover elkaar stelde, dat voor de recruten op elke 8 a 9 een instructeur gesteld werd, terwijl in de school dit het ge val was voor gemiddeld 45 leerlingen Spreker betoogde, hoe noodlottig dit laatste moet zijn voor de sfeer in de klasse en hoe het peil van bet onderwijs daardoor gedrukt werd, daar dit aantal een veel grooter getal in sommige klassen met zich meebrengt Wel worden bo ventallige leerkrachten te betalen door de gemeente toegelaten, maar door de bepa lingen dienaangaande betoogde spreker hoe funest dit is voor de financiën eener gemeen te, maar ook voorde financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, boven dien ook door het oprijzen van standen scholen. Deze wet moet dus een ramp genoemd worden voor het L. O. in het algemeen, maar voor het onderwijs van het volkskind in het bijzonder. Spreker wekt dan ook op om krachtig te age eren tegen deze wet en door gesprekken met niet-aanwezigen een agitatie te verwek ken tegen het wetsontwerp—Terpstra, dat poogt om uit pure partijzucht het openbaar onderwijs naar beneden te drukken en daar door automatisch als het ware het heele on derwijs een duw naar beneden te geven. Er moet een volksbeweging opgewekt worden, die de volksvertegenwoordiging noopt beter te letten op de zaken der volksopvoeding. Na afloop der redevoeringen werd een moie van protest met algemeene stemmen, onder applaus der aanwezigen, aangenomen. Aüiambra-Theater. Feestredenaar op "bestelling Het concert. Iets zeer luchtigs iets zeer kluchtigs zeer modern, zeer verzorgd. Waar het niet ieder een gegeven is in het publiek te spreken beeft Carry Cljjn handig een nieuw beroep gecreëerd. Hij is namelijk der Herz auf Be- stellung, de welbespraakte feestredenaar, die overal, waar de eloquentie te kort schiet, gauw te hulp snelt. Tegen matig tarief, al of niet met piano-begeleiding, bij doop- en trouwplechtigheden, bij feestelijkheden van ieder karakter voert hij het woord met een daverende vlotheid. Zijn zonderling beroep heeft hem in aan raking gebracht met de secretaresse van een professor, wiens theorie over het huwelijk o.m. „Huwelijken worden in den hemel ge sloten en dus behoort er een Lemelsch geduld toe om ze op aarde te dragen„Het huwe lijk is een belegerde vesting, wie er in is wil er uitwie er uit is, wil er in" bekroond is geworden en die nu uitgenoodigd is in een club een rede te houden over zijn werk. Maar de professor heeft.... spraakgebrek. Hü lis pelt en stottert. Zoo moet de feestredenaar, verscholen achter een gordijn, in zijn plaats de geleerde '•ede uitspreken. En ziedaar de moeilijkheden. De presidente is niet ongevoelig gebleven voor de mooie stem van den irofessor, welke professor weer zeer onder den indruk is van ae bekoorlijkheden van de presidente. En de feestredenaar Diens hart staat in lichter laaie. Dol vermakelijke situaties vloeien uit dezen toestand voort, maar tenslotte komt alles terecht. Een goed geslaagde film met vlot spel en aardige liedjes. Wiily Forst is de feestredenaar. In „Het Concert" stelt de Paramount een beroemd pianist voor, wiens populariteit voornamelijk steunt op de aooraties van de dames, die door Gustav echter beschouwd worden als een noodzakelijk, maar vervelend onderdeel van zijn beroep. Maria, zijn vrouw (Olga Tchedown) neemt zijn grijzen de haren, zijn embonpoint en zijn flirtations niet al te zwaar op. Een bijzonder, hardnek kige leerlinge en aanbidster weet den „Mees ter" te verleiden tot een uitstapje. Maria maakt hier echter geen drama van weet han dig de jaloezie te benutten, zoodat een vroo- lijke eomedie de oplossing brengt. De Meester belooft „geen concerten meer te gaan geven", daar hij door zijn jongste avontuur voor goed genezen is van zijn ro- mantisch-manlijke opwellingen. In den ver volge zal hij nog slechts concerten op de piano gevenzoo is tenminste zijn goede voornemen. In beide films, vooral in de eerste, die aan „Drei von der Tankstelle" herinnert, goede muziek. In de tweede bovendien de schitte rende bergnatuur. Uit de journaals stippen wij aan het keur corps van de gele rijders en de Japanners in China. Aangekondigd werd „Sjangai Express" met Mariene Dietrich en Anna May Wong Regie Joseph von Sternberg. Namen, die allen heel veel beloven I Luxor-Theater. De avonturierster Pas op inbrekers. Jack Holt is als de Amerikaansche zaken man Frank Fields, de hoofdpersoon in de eerste hoofdfilm. Hij heeft een zoontje van. 10 jaar, Jimmy, dat mooi gespeeld wordt door Micky Mc. Ban. Tusschen vader en zoon bestaat een groote liefde, doch met zijn tweede moeder, een schoone Parijsche (Dorothy Revier) kan Jimmy het niet erg best vinden. Dit leidt tot allerlei conflicten tusschen vader en zoon. doch gelukkig komt later, zij het op dramatische wijze, aan het licht, dat „mama" Grace de schuld van alles is. Grace wordt dood gevonden met een re volver bij zichhoe de ware schuldige ont dekt wordt zullen we echter niet verhalen. Doch de misdaad wordt op zeer origineele wijze opgehelderd. Jack Holt geeft schitterend spel te zien en ook de overige hoofdpersonen kwijten zich voortreffelijk van hun rol. Een spannende film. Als tweede hoofdfilm een groote sensatio- neele avonturen-roman met Harry Piel. De slechte tijden doen hem besluiten in zijn on derhoud te voorzien door zijn politiehonden aan een nachtveiligheidsdienst te verhuren. Dat hij hiermede buitengewoon succes boekt laat de film op pakkende wijze zien. En dat hem dit zaakje geen windeieren legt en nog een lief meisje op den koop toe doet ver werven, eveneens. De dressuur van de hon den, vooral van Nero, is waarlijk verbluffend en maakt deze rolprent tot een zeer bij zondere. Hollandsch Nieuws vervolledigt het pro gram. Een openbare vergadering. Voor de afdeeling Vlissingen van „de Da geraad" zal Woensdag 23 Maart, des avonds 8 um% in het Concertgebouw als spreker op treden de heer Geert van Oorschot met het onderwerp„Godsdienst en Fascisme". Een bamermuziekavond. Woensdag 30 Maart wordt in het Grand Hotel Britannia een kamermuziekavond ge geven door mr. P. H. M. Hoogenbergh (pia no), Herman van der Vegt (viool) en Gerard Haft (cello). Uitgevoerd worden werken van Brahms. Sfhubert en Loeillet. Men zie verder de advertentie in dit num mer,.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1