Vlissiigsche Courant TWEEDE BLAD BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN SPORT van de van Donderdag 17 Maart 1932. No. 65. NEDERUNDSCHE BANK EN HET PONDEN-VERLIES. Toen Engeland het goud als basis van zyn muntstelsel liet vallen, bezaten vele circula tiebanken groote ponden-saldi als uitvloei sel van den algemeen gehuldigden goud-wis selstandaard. Onder een goudwisselstandaard wordt de methode bedoeld, waarbij de goud dekking, wettelijk voor het in omloop zijnde bankpapier vastgesteld, in landen werd uit gezet, waarvan men de zekerheid had, dat dit bedrag el£ moment in goud zou kunnen wor den opgevorderd. Men trekt dan rente, terwijl het goud, in de kelders opgeborgen, dood ka pitaal beteekende. Door onderlinge regelingen vermeende men de noodige veiligheid te be trachten en daarmede tevens de rentabiliteit te vergrooten. De circulatie-banken, die deze politiek huldigden konden behoorlijke win sten makenimmers zij trokken een bevre digende rente van hun buitenlandsche uitzet tingen, zij het ook dat die rente niet hoog was in verband met de uiterste soliditeit van het te nemen papier, en ten tweede verdien den zij groote bedragen door de fluctuaties in de wisselkoersen. Daalde bijv. het pond sterling in Amsterdam door aanbod van ponden-wissels, zoodat de koers op het ni veau kwam, waar het voordeeliger zou wor den om goud te zenden, dan trad de Neder- landsche Bank tusschenbeide en kocht het aangeboden materiaal. Steeg de koers op Londen door vraag naar Ponden, dan stond de bank haar saldi weer af en de marge tus- schen beide koersen vormde een niet onaan trekkelijke winst, welke winst daarom zoo beduidend was, omdat de Nederlandsche Bank over de bij haar gestorte gelden geen rente vergoedde. Deze bron is nu opgedroogd, omdat de Bank den goudwisselstandaard niet meer kon handhaven, nu Engeland zijn betaalmiddel liet deprecieeren en de Bank op haar in Londen belegde gelden groote verliezen leed. Deze verliezen waren ongeveer 30 millioen guldenhet Ponden-risico heeft zij van zich afgestooten door de bekende transactie met de Nederlandsch-Indische regeering, die Pon den noodig had in 1933 voor de vervroegde aflossing van haar ponden-leeningen. De daarop te maken winst wilde Buitenzorg niet verspelen, vooral nu het onzeker is, welken loop de Pondenkoers zou hebben. De Staat deelt voor een groot percentage in de door de Nederlandsche Bank te maken winstenvandaar, dat de Nederlandsche re- 0 geering nauw by het groote verlies op de Ponden-saldi betrokken was. Er is nu een regeling gemaaktten eerste zal van dit ver lies de winst over 1931/32 worden afgeschre ven aandeelhouders zullen dus vermoedelijk geen dividend toucheeren. Verder zal een deel der reserves, circa 15 f2 millioen gulden groot, voor delging van het verlies worden gebruikt met dien verstande, dat deze reser ves, de gewone reserve en de buitengewone reserves niet beneden de 8 millioen zul len dalen. Door een en ander wordt het ver lies op 20 millioen teruggebracht. Elk jaar zal de helft van de gemaakte winst met een minimum van 1 millioen voor afschrijving worden gebruiktvan het restant zal eerst de gewone reserve eventueel tot ƒ3 millioen worden aangevuld, wanneer deze beneden dit minimum mocht zijn gedaald. Daarna c'ee- len de Staat en de aandeelhouders gelijk op tot aandeelhouders 5 dividend zullen heb ben ontvangen het resteerende zal eveneens worden benut om het geleden verlies uit de wereld te helpen. Aandeelhouders zullen in den eersten tijd vermoedelijk niet meer dan 5 dividend toucheeren, want enkele jaren zullen wel voorbij moeten gaan, alvorens het boekverlies zal zijn gedelgd. Doch dit hindert o.i. nietde koers der aandeelen Nederland sche Bank is na het bekend worden van het Ponden-verlies gedaald en beweegt zich op een niveau van 122 rendement circa 4/8 hetgeen voor een aandeel van deze standing bevredigend mag worden genoemd. Trouwens circulatie-banken, die voor het al gemeen belang hebben te waken, voorzoover .het monetaire kwesties betreft, behoeven geen groote winsten te maken en mocht dit het geval zijn, welnu dan dient het grootste ge deelte ervan aan de gemeenschap ten goede te komen, die het biljetten-monopolie aan de circulatie-bank heeft toegekend. Er waren ongetwijfeld andere middelen om het verlies te regelen, doch wij vinden deze oplossing geen ongeschikte. Immers de ge legenheid wordt voor aandeelhouders open gesteld om nog een bescheiden dividend te kunnen toucheeren en wat willen zy meer, nu het verlies eenmaal geleden is. In het verleden hebben zy door de gold-exchange- politiek grootere winsten kunnen maken dan het geval zou zyn geweest, wanneer wij den zuiveren standaard hadden gehad. Dat zy op het moment een veer moeten laten, zyn de consequenties van de risico's waaruit de grootere winsten voortvloeiden. De normale winst der Nederlandsche Bank zal echter worden gedrukt omdat zy de in komsten uit den goudwisselstandaard mist, zooals wy hierboven in het licht hebben ge steld. Haar Amerikaansche Saldi zyn terug gehaald, uit vrees, dat Jonathan dezelfde po litiek als Engeland zou gaan volgen. Ook de Fransche saldi zullen wel beduidend vermin derd zyn. Waar bovendien de crediet-vraag gering is zal de rente-rekening een belang- ryke vermindering ondergaan. De Nederland sche Bank behoort dus ongetwyfeld tot onze crisis-slachtoffers 1 KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Wegenfonds. Onderwijs. By het budget voor het Wegenfonds heeft de heer Westerdyk gepleit voor opneming van de tertiaire wegen in de wegen-plannen. Het bekende netelige vraagstuk. De Minister erkende dat die toestand niet in orde was, maar de opbrengst van de wegenbelasting laat niet toe meer te doen dan thans ge schiedt. Wel wil hy overwegen 5 voor de provinciën ten goede te doen komen voor tertiaire wegen. Voor de klinkerwegen kwam de heer Molt- maker op. De Minister betoogde, dat men in het algemeen meer voor een gesloten wegdek gevoelt. Echter worden klinkers nog veel ge bruikt en ze voldoen goed. De overbrugging van het Hollandsch Diep is door den heer De Savornin Lohman be sproken. In die kwestie Moerdijk of Willem stad is nog geen beslissing genomen, zei de Minister. De heer Lohman pleitte voor Wil lemstad, als meer in het belang van Zeeland. Dat was alles. Het fonds werd goedge keurd. De Onderwysbegrooting was ook spoedig afgedaan. De Minister heeft eenige vragen behandeld. De lichamelyke opvoeding heeft de volle aandacht der Regeering. Getracht wordt die te bevorderen op eenvoudiger en minder kostbare wyze. Verbetering van de onderwijzers-opleiding komt straks bij de herziening der L. O.-wet aan de orde. Er werd door den heer Lohman gesproken over meer algemeene vorming van studenten. Ook de heer Steger acht die onvoldoende. De Minister wil ook meehelpen, maar hy acht karaktervorming toch de eerste plicht der ouders, der kerk en van het vereenigmgs- leven. Een algemeene wijsgeerige vorming, gelyk de heer Lohman wenschte, wilde hij niet verplichtend zien gesteld. Na nog eenige opmerkingen over nyver- heidsonderwys was dit hoofdstuk gereed. Heel vroeg ging de Kamer al uiteen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Indië. De bestuurshervorming vindt geen alge- meenen by val. De heer Cramer was zeer op- tevreden en wilde zelfs dit ontwerp liever verwerpen, ten einde een beter terug te krij gen. Ook de heer Joekes stond afwyzend. De algemeene groepsgemeenschappen kan hy wel aanvaarden, maar de eiland-provin cies niet, omdat deze niet passen in de groepsgemeenschappen, De regentschapsra den dienen niet onder ambtelyk toezicht te staan en daarom is aanstelling van vele gouverneurs niet gewenscht. Deze zouden toch steeds van het centrale gezag hun be velen krygen en dan blyft er van de zelf standigheid toch niets over. De kosten der bestuurshervorming zyn ge raamd op acht honderd duizend gulden, maar volgens den heer Joekes zal het veel duurder worden. Alles te samen moesten deze afgevaardig den van dit systeem niets hebben. Uit geheel anderen hoek kwam niet veel betere critiek. Ook de heer Van Boetzelaer is vlak tegen de plannen, omdat hy het te scheppen apparaat van bestuur veel te duur en te omslachtig vindt. Alles wordt hem te veel van boven-af opgelegd en lykt niets op eenige zelfstandigheid der te scheppen orga nen. Men kan ook de gevolgen niet overzien van het plan van den Minister, financieel noch staatkundig en te veel is alles schets matig opgezet, een bezwaar, dat de heeren Cramer en Joekes ook deelden. Waarschyn- lyk willen zy echter niet gaan in dezelfde richting als de heer Van Boetzelaer, maar voorshands zyn zy het hierover broederlyk eens dat het voorgestelde geen nuttig effect zal hebben. De kosten zyn veel te hoog in vergelyking van het doel en daardoor loopt het geheele stelsel gevaar. Iets meer vóór het ontwerp waren de hee ren Feber, Möller, Knottenbelt en Beumer. De Minister zette nog eens uiteen dat het doel der hervorming is het centraal bestuur te ontlasten. Geen bureaucratisch orgaan wenscht hij. Invoering der hervorming zal pas geschieden als de tyden beter zyn en het noodige geld beschikbaar is. Na eenige repliek werd dit debat gesloten. De stemming heeft morgen plaats. Ontbinding van loopendc pachtovereenkomsten. Op de vragen van den heer Van den Heu vel betreffende en met den minister van ju stitie te plegen overleg in zake de mogeiyk- heid van ontbinding van loopende pachtover eenkomsten, heeft minister Ruys de Beeren- brouck geantwoord, dat een onderzoek gaande is in de meer algemeene quaestie, of het noodig is thans soortgelyke maatregelen in het leven te roepen als waren vervat in de wet van 4 September 1914 (Staatsblad no. 444). De minister verbindt daaraan, in over leg met deh minister van justitie, een onder zoek of het noodig is byzonderHjk voor pacht overeenkomsten eenige voorziening te treffen, waarby ook het denkbeeld om de mogelijk heid te openen van ontbinding van loopende pachtovereenkomsten onder de oogen wordt gezien. De zomertijd en de spoorwegen. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vraag gesteld Heeft de minister, zooals door hem is toe gezegd in de avondvergadering van de Twee de Kamer van 8 December jl„ een onderzoek ingesteld by de directie van de Nederland sche Spoorwegen, of afschaffing of verkorting van den zomertyd ten aanzien van de dienst regeling der treinen bezwaren zou veroor zaken, indien men de plannen der regeering dienaangaande weet vóór de samenstelling van de dienstregeling, en zoo ja, welk is het resultaat van dit onderzoek Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der Rijksmid delen over de maand Februari, in vergelyking met de opbrengst in dezelfde periode van het vorig jaar. Grondbelasting 234.508 - 661.898 Personeele belasting - 13.397 - 983.111 Inkomstenbelasting - 7.778.165 - 7.180.383 Vermogensbelasting - 1.263.064 - 1.209.008 Div. en tant.-bel. - 481.831 - 777.433 Invoerrechten - 9.857.388 - 4.933.976 Statistiekrecht - 182.537 - 247.715 Accyns op zout - 209.714 - 174.244 geslacht - 583.166 - 689.599 wyn - 36.493 - 33.985 gedistill. - 2.695.451 - 3.073.312 bier - 727.000 - 953.263 suiker - 4.719.003 - 3.728.258 tabak - 2.489.962 - 2.305.017 Goud en zilver - 61.075 - 67.628 Zegelrecht - 1.413.099 - 1.794.950 Registratierechten - 906.888 - 1.258.608 Successierechten - 3.198.958 - 3.332.964 Domeinen - 668.009 - 694.039 Staatsloterij - 166.296 - 167.756 Loodsgelden - 284.642 - 311.776 Totaal ƒ37.970.646 ƒ34.578.923 Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Maart zyn in ons land aangegeven 4 gevallen van buik- typhus, 1 van febris undilans, 4 van dysen- teria bacillaris, 1 van dysyteria amoebico, 168 van roodvonk, 136 van diphterie, 9 van nek kramp, 1 geval van poliomyelitis anterior acuta en 2 gevallen van encephalitis lethar- gica. In de week van 6 tot en met 12 Maart zyn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het aatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Het aantal sterfgevallen aan influenza en aan ziekten van het ademhalingsstelsel (met uitzondering van tuberculose) in de 46 ge meenten met meer dan 20.000 zielen omvat tende op 1 November 1931 een bevolking van 3.900.331 inwoners voorgekomen (gedurende de week van 6 tof en met 12 Maart 1932) be droeg aan influenza 20aan bronchitis 15 aan pneumonie 93 en aan andere ziekten van het ademhalingsstelsel (uitgezonderd t.b.c.) 20 totaal 128. Dr. CoUjn over loonsverlaging. In een te Leeuwarden gehouden vergade ring van het provinciaal comité def anti- rev. kiesvereenigingen dn Friesland, heeft dr. H. Colyn o.a. over loonsverlaging gesproken. Hy zeide daarover De krachtige arbeidersorganisaties in de beschutte bedryven zullen zich tegen loons verlaging verzetten, een der grootste politieke partyen geeft het parool uitGeen loons verlaging. Spreker kan begrijpen, dat men bariton-geluiden liever hoort dan een som bere bas. Niemand staat gaarne af wat hy heeft. Maar daarom gaat het niet. Zullen wij on ze plaats onder andere volken houden, dan moeten de loonen achteruit. Nederland be taalt thans reeds de hoogste loonen in de we reld. Verandert dit niet, dan zal het eene be drijf na het andere sluiten en zal de werk loosheid reusachtig toenemen. Spreker heeft sombere dingen gezegd, doch een Christen moet de waarheid onder oogen durven zien. Door offervaardigheid en sa menwerking zal men naar den mensch ge sproken, de crisis doorkomen. Doch men zie niet alleen den economischen kant, maar ook den geestelyken kant. Men zy in allen tegen spoed geduldig en in allen voorspoed dank baar. Het textiel-conflict in Twente. Gisteren in den loop van den middag werd het bekend, dat de burgemeester van En schedé, de heer Sdo Bergsma, de besturen der drie groote textielarbeidersorganisaties „de Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" heeft uitgenoodigd tot een bespreking, welke hedenmiddag in Den Haag zal worden ge houden. De organisaties der werkgevers hebben een dergeiyke uitnoodiging niet ontvangen, zoo dat deze bij bovenbedoelde conferentie niet vertegenwoordigd zullen zyn. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven DE NUTSLEZING. Mijnheer de Redacteur, Vergun my een plaatsje in uw bladnl. om myn groote spyt uit te drukken, over de le zing die gisterenavond door het Nuts-depar- tement alhier werd gegeven. Is dit nu de tyd om over helden uit de 17e eeuw een lezing te houden, uit een tyd toen oorlogen nog hoog- ty vierden Neen, veeleer om een van onze vooraanstaande vredespropagandisten voor\ een lezing over zulk een onderwerp uit te noodigen Ik ben in hart en nieren Hollandsche met vereering voor de gebroeders De Wit en de Oranjes, doch een lezing als we gehoord heb ben, heeft nu geen zin meer dunkt me. Laten we de stille herinneringen bewaren aan een tyd die geweest Isin den tyd van heden past een lezing over onze tegenwoor dige groote mannen, en over de idee „Vrede en Broederschap", wy hebben al zooveel over den 80-jarigen oorlog en zyn helden ge hoord en gelezen, eveneens over 1914—1918. De wereld moet niet stil staan en wij Vlis- singers zeer zeker niet by wat geweest is Onze tyd moet de historie worden van de „evolutie". Het was jammer voor den spreker, dat hij zoo weinig gehoor had, doch het onderwerp was m.i. ook niet goed gekozen. Dankend voor de verleende plaatsruimte. M. KUILER—HUINEMAN. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een bescheiden plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat myn vriende lijken dank. De toenemende werkloosheid en de daaruit voortvloeiende armoede neemt in stad en land onrustbarende afmetingen aan. Eén der grootste oorzaken hiervan is, dat de vrouw, die in de huishouding behoort te zijn, op kantoor en werkplaats steeds meer de plaats van den man gaat innemen. Het wordt hoog tyd, dat hier van regee- ringswege wordt ingegrepen en op allt rijks-, provinciale- en gemeentelijke instellingen de vrouweiyke werkkrachten, die geen kostwin- ster zyn, door mannelijke woeden vervangen. Tevens dient van regeeringswege een drin gend beroep te worden gedaan op alle parti culiere instellingen cm eenzelfden maatregel in te voeren en zoodoende de steeds toene mende ellende te verzachten Onnoodig dient hier vermeld te worden, dat zonder uitzondering alle mannelijke werk krachten in de meeste gevallen gaarne be reid zijn voor hetzelfde loon, als dat der vrouw te arbeiden. Als neu leest, dat hier te - lande 60.000 buitenlandsche dienstboden werkzaam zyn, ligt hier voor het vrouwelijke element een groot arbeidsveld open, door deze buitenlanders te weren, zooals dit reeds lang in het buitenland heeft plaats gehad. Het is voor velen te hopen, dat de overheid spoedig maatregsien zal nemen, om het leed, dat geleden wordt te helpin verzachten. Eén der vele gedupeerden. DE NOOD DER TREKHONDEN. Mijnheer de Redacteur Wilt U mij een klein plaatsje in uw blad inruimen Hiervoor mijn by zonderen dank. Ik vraag mij af wordt er in den nood der tyden nog wel eens gedacht aan den nood der dieren en speciaal die der trekhonden Wy gaan tegenwoordig zóó op in onze eigen belangen, we rennen door de straten om koopjes te halen, en we worden zoo in be slag genomen door wat er rondom ons ge- geschiedt, dat we geen tyd meer hebben om ook eens aan 't leed van onze viervoetige vrienden te denken. Zoolang een verfoeilyke wet nog 't gebruik, of laat ik liever zeggen, 't misbruik niet verbiedt, dient er althans voor gezorgd te worden dat hun lot zoo dra- geiyk mogelyk zy. Dagelyks passeeren heel wat groenten- en melkkarren myn woning (soms veel te zwaar beladen), allen bespan nen met een hond. Een er van trekt ten zeer ste mijn aandacht. Hij kan soms niet meer voort en de vriendeiyke baas heeft nog bui tendien de onhebbelijke gewoonte hem aan een halstouw voort te sjorren, om hem tot meerderen spoed aan te zetten. 't Is wanhopig als men ziet de lichamelyke gesteldheid van 't arme dier. Wel schynt hy goed gevoed te worden, maar zyn ingeholden rug, de stand van zyn achterpooten, de ver zakking van 't achterlyf zyn helaas maar al te veel teekenen van onoordeelkundig ge bruik. Ik heb er den voerman reeds over aange sproken, met als gevolg een brutaal ant woord en als demonstratie tegenover mij een leidselslag voor den hond. Hij heeft immers de wet op zyn hand Wie doet je wat We weten dat die medekostwinners zelden of nooit krygen wat ze verdienen, dat ze zel den volkomen gaaf zyn, om de besliste reden, dat de hond geen trekdier is. 't Aantal trekhonden is in Zeeland schrik barend, geen wonder dat de Zeeuwen be rucht zyn om hun vervoerkracht. Nu is 't doel van dit schrijven een bede, een verzoek aan alle hondenvrienden Koopt nooit of nimmer meer iets van karren waar voor een hond is gespannen. Dit is de eenige manier om samen te werken en den trek hond te doen afschaffen. Wordt dit conse quent doorgevoerd, dan twyfel ik niet of de bazen kiezen eieren voor hun geld en wordt 't lot van ontelbare ongelukkige wezens heel wat gelukkiger, 't Zijn toch ook Gods schep selen; Wie van 't lijden en martelen en 't leven der trekhonden iets meer wil weten schaffe zich aan„Voor de kar en aan den ket ting", uitgave der Vereeniging Niels Hollgers- son, Arnhem 1926, Drukkerij de Viyt. Een dierenvriendin. RECHTSZAKEN De roofoverval in de Laan van Nieuw Oost-Indië. Op 5 November jl. werd 's avonds een bru tale roofoverval gepleegd in een manufactu renwinkel aan de Laan van Nieuw Oost- Indië alhier. Later heeft de politie op aan wijzing van de eigenares van den winkel, die een van de daders langs het étalageraam zag loopen, de twee verdachten gearresteerd. Wegens diefstal en poging daartoe werden de verdachten door de rechtbank te 's-Gra- venhage ieder tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Eén van hen, een 20-jarige handelsreizi ger, ging van dit vonnis in hooger beroep. Gisteren stond hy voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht, waar de advocaat- generaal mr. De Visser bevestiging van het vonnis requireerde. De raadsman van verdachte pleitte cle mentie, omdat deze verdachte beschouwd moet worden als te zyn meegesleept door den hoofddader, terwijl hy slechts goederen tot een minimale waarde heeft weggenomen. De uitspraak werd bepaald op 30 Maart a.s. Een verdachte uit de rechtszaal verwijderd. De 50-jarige marktkoopman S. K. uit Over- schie is wegens mishandeling van een buur man, dien hy met een byi aan den pols ver wond had, door den politierechter te Rotter dam veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. In hooger y \roep stond K gisteren voor het Haagsche gerechtshof terecht. Verdachte deed een omstandig verhaal, waarbij hij een aantal grieven tegen de ju stitie naar voren bracht. Met groot geduld luisterde het Hof naar zyn verhaal, waarin ook de zaak Giessen—Nieuwkerk verwerkt was, doch toen tydens het verhoor van den buurman-getuige, verdachte zich in het ver hoor mengde en deswege door den president, jhr. mr. von Weiier werd aangemaand zich kalm te houden, trad K. dermate ruw op hy vloekte en schold de leden van het Hof uit dat de president hem door de veld wachters uit de zaal deed verwijderen. In de vestibule van het gebouw uitte K. nog een aantal verwenschingen aan het adres van „de rechtsverkrachters". De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het drama in de woonschuit. De rechtbank te Utrecht heeft in vervroeg de zitting uitspraak gedaan in de zaak tegen den 50-jarigen zagenvyier, die zich te ver antwoorden had wegens mishandeling en op zettelijke berooving van het leven. Verdachte was ten laste gelegd, dat hy in Mydrecht een 39-jarig manspersoon met een mes ern stige verwondingen aan hoofd, hals cn aan de beenen had toegebracht, terwijl hij zyn slachtoffer -daarna in het water zou hebben gegooid. De officier had verdachte's veroordeeling geëischt tot een gevangenisstraf voor den tyd van twee jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hc vhtenis. De rechtbank, uitspraak doende, achtte het bewijs van de schuld '*an verdachte niet be wezen en sprak hem dientengevolge vrij met bevel tot onmiddellyke invryheidsstelling. Van doodslag vrijgesproken. De rechtbank „e 's-Bosch heeft vrijgespro ken W. V., uit Engelen, die terecht heeft ge staan, wegens doodslag op J. V. uit Ortben. Hy was by de veemarkt door dezen opge wacht en met een gummistok aangevallen. In zelfverdediging trok hij zijn mes en stak, waardoor V. gedood werd. Het O.M. had ook ontslag van rechtsvervol ging geëischt. MARINE EN LEGER Hr. Ms. „Prins van Oranje", op de uitreis van Nederland naar Ned.-Indië, is 15 dezer te 14 uur de Straat van Gibraltar gepasseerd. De luitenant ter zee 2e klasse J. P. van Doorn zal 12 April met het ir..s. „Baloeran" zyn bestemming naar Oost-Indië volgen. De luitenant ter zee 2e klasse van de ma rine-reserve F. van der Straaten wordt 1 April op het wachtschip te Willemsoord ge plaatst. Bezuiniging op defensie-uitgaven. Men meldt aan de „N.R.Ct." Binnenkort zal de regeering een beslissing moeten nemen in de vraag, in verband met de noodzakelijke bezuiniging van 's ryks uit gaven, of de africhting van het leger geheel in handen zal blyven van beroepsofficieren en lager kader, of dat deze zal geschieden door het verlofspersoneel, m.a.w. in de rich ting zal gaan van het Zwitsersche stelsel. Zou dit laatste stelsel worden gekozen, dan zou geleidelyk zeer groote afvloeiing van beroeps- personeel moeten plaats hebben. Uitbetaling van militaire pensioenen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat by dc inning van chèques voor de betaling van militaire pen sioenen door de posteryen overlegging van een deugdelijk identiteitsbewijs wordt gevor derd. Als zondanig kan dieneneen post-identi- teitskaart,welke ten postkantore te verkrygen is, een abonnement op de spoorwegen, een legimitatiekaart van den A.N.W.B., een pas oi ander deugdelyk bewysstuk, waaruit dc naam van den houder en zij.i handteekening blyken en waarop zyn portret voorkomt. De pensioenakte wordt niet meer als een deugdelijk bewysstuk beschouwd. VOETBAL. In de tweede klasse A werd Zondag 11. de laatste hand aan het te verspelen program gelegd. Velocitas won ir een uitstekend ge speelden wedstrijd van T.S.C. Wel baat deze gewonnen wedstryd den cadetten niet meer, maar hy is toch een bewijs ervoor, dat de Velocitas-menschen den moed nog lang niet verloren hebben en in de komende promotie wedstrijden hun bestaan al. 2e klasser met den moed der wanhoop zullen verdedigen. Wij kunnen dus een uiterst spannende pro motie-competitie tegemoet zien. In het ver slag van den wedstryd Velocitas—T.S.C. lezen we in de „Maandagmorgen" dat Velocitas zóó speiend in de aanstaande promotie-wed strijden als in dezen wedstrijd, nog wel te sterk zal blijken voor de 3e klasse-kampioe nen. Vlissingen houde zich dit voor gezegd Laat de rood-witten trachten deze bewering te weerleggen. Onze stadgenooten kunnen bogen op zeer verdiensteiyke resultaten op andere clubs uit de tweede klasse behaald, wy behoeven slechts te herinneren aan de recente overwinning te Breda op Hero. Alles bijeengenomen ziet het er naar uit,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5