500 25 DONDERDAG EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité stadsHen provincienieuws 70e Jaargang! 1932 llillin: Firma f. IIH Di VflOi li., lilslraat 58-CO. Ilissiniti.MI. II. Fostretening 66IB7 17 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bij Hoofdpijn 4" en bij Kiespijn NO. 65i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 1 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur,Koop en Verkrop, Dienstaanbiedinger en-Aanvragen van 1— f regels 75 cl., iedere regel neer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Jokerclub „Kasian Orang" 2.60 Leerlingen Chr. Ulo school - 2.50 Vorige opgave -2591.06 Totaal ƒ2596.16 De Wielingenkwestie. Men meldt uit Brussel aan „het Vad." In de Kamerco.nmissie, belast met de voor bereiding der behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken 1932, is heden morgen door den gewezen katholieken minis ter-president en minister van buitenlandsche zaken Caspar o.a. gesproken over de Neder- landsch—Belgische nderhandelingen. Het blijkt, dat Jaspar zeer den nadruk heeft ge legd op de Wielingenkwestie. Hij heeft gewe zen op het feit, dat het deze kwestie was, welke de eerste onderhandelingen met .Ne derland deden mislukken. Op een vraag, na afloop dor vergadering, aan een paar leden der commissie gesteld, of het geruoht juist is, dat de Wielingen- kwestie nu als opgelost kan worden be schouwd, weigerde men echter beslist te ant woorden. Wel werd mij verzekerd, dat men in Belgische regeeringskringen tevreden is over de wending, welke de besprekingen sedert eenigen tijd hebben genomen. Toch werd door de commissie op een be spoediging der besprekingen aangedrongen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, 1749 Goethe 1832. 22 Maart 1932 is het 100 jaar geleden dat Johann Wolfgang von Goethe, de grootste Duitsche dichter van alle tijden in den ouderdom van 82 jaar te Weimar den laat- sten adem uitblies. Allerwege is nu de aandacht op deze geniale figuur gevestigd, die niet alleen dich ter, romanschrijver, wijsgeer, natuurvorscher en kunstenaar was, maar bovenal een groot mensch. Juist in dezen tijd van verwarring en on zekerheid is het sterkend en rustgevend op een persoonlijkheid te zien, die voor zichzelf den weg in het leven vond en aan zijn volk en de menschheid schatten heeft nagelaten van onvergankelijke beteekenis. Wie heeft nooit eens iets gehoord of gele zen van zijn beroemdste en grootsche schep ping de P a u s t (FaustMephistoGret- chen), van „Das leiden des jungen Werther", of .Hermann und Dorothea" Van zijn dra ma's als „Götz von Berlichingen", „Iphige- hie", „Egmont" en zijn vele „Gedichte" (Zauberlehrllng, Ueber allen Gipfeln ist Ruh) waarvan verschillende op muziek zijn gezet (An die Freude (Beethoven), Das Heiderös- lein) Met de bescheiden middelen die zij bezit, wil ook de Vlissingsche Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Badhuisstraat 64, Goethe, zijn werk en omgeving onder aller aan dacht brengen en zij heeft daartoe in de Leeszaal de aanwezige Goethe-literatuur bij eengebracht (zie lijstje) en eenige portretten en briefkaarten verzameld. De leeszaal is voor iedereen toegan kelijk dagelijks van 10—12, 25.30 en 7.30— 10 uurWoensdags en Zaterdags slechts van 2—5.30 en 7.30—10 uur. Komt U niet eens kijken Boeken over Goethe: d'OliveiraGoethe, een levensbeschrijving. 2. J. QueridoGoethe-karakter, 1919 In Verleden en heden blz. 36, e.v. Withowski Bas leben Goethe's, Volksang, 1932. Wolf Goethe's wereldbeschouwing en levenswijs heid, 1932. Zellweker Ein lebenl, Goethe's leben und Wirken in Urkunden, 1932. Boeken van Goethe: Faust, dl. 1vert, door Adama van Schel- tema, 1911. Faust, dl. 2vert, door van Suchtelen, 1920. Over FaustBierens de HaanGoethe's Faust2e dr. 1927. Gun ning Jr.Goethe's Faust, 1872. Egmond vert, door Jaarsma, z.j. Iphigencia in Tauris ver. door Boutens, 1908. Hermann und Do rothea herausg. von Heinemaarn, 1922 idemherausg. von van der Esch2e AufL 1919. Wilhelm Meister's lehrjahre, z.j. Ziels verwanten vert, door van Suchtelen, z.j. Goethe's vriendenSchiller, Gedichte, 1841. Charlotte von Steindoor T. Naeff, 1921. De winkelweek. De zanguitvoering door het Westkappelsch Dameskoor, onder leiding van den heer P. de Rooy, gisterenavond in het Bellamypark ge geven, was buitengewoon druk bezocht. Het bleek dat dit koor onder zeer goede leiding staat en de heer De Rooy het tot een zeer hoog peil heeft opgewerkt. Het publiek volgde met onverdeelde aan dacht de uitvoering van het mooie program ma, waarover het meermalen zijn luide te vredenheid betuigde. Het Westkappelsche Dameskoor heeft hier een uitstekenden indruk achtergelaten en wij zijn er zeker van dat deze eerste uitvoering te dezer stede wel niet de laatste zal zijn. Het weer werkte zeer goede mede, waaraan het vooral te danken is dat de belangstelling zeer groot was. Trouwens de geheele winkelweek hebben wij goed weer gehad, wat zeer bevorderlijk is geweest voor de drukte en gezelligheid in de stad. Op verzoek van het winkelweek-comité heeft gisteravond het bestuur van de winkel week te Goes een bezoek aan onze gemeente gebracht. Op het secretariaat van het comité in de Walstraat werd na een rondgang langs de winkels, door den heer J. de Kruijter de vol gende toespraak gehouden Het is zeker een bewijs van veerkracht wanneer men in een tijd van algemeene ma laise weet aan te pakken. Vlissingen aan de Poort der Zee gelegen bepaalt de beteekenis der plaats. Vlissingen is de havenplaats van het vruchtbare Wal cheren. Het is een haven waar toekomst in zit, niet het minst door de thans uitnemend ingerichte los- en laadplaatsen. Wanneer de moeilijke crisistijden voorbij zijn en zonniger dagen in ons maatschappelijk leven zullen aanbreken, twijfelen we niet aan den bloei van Vlissingen. Wanneer landbouw, visschery en handel winstgevend kunnen worden uitgeoefend zal onder leiding van energieke mannen de ge meente tot grooter ontwikkeling komen. Nu de middenstanders zich aaneensluiten zult u ondervinden (gelijk wij dat in Goes hebben gedaan), dat de verkoop wordt be vorderd en dat succes uw deel zal zijn. Ik durf de voorspelling wel aan, al moge het niet worden „Klein Parijs", op een win kelparadijs gelijkt thans Vlissingen. Ik hoop dat de winkelweek mede er toe zal bijdragen dat de kijker koopers worden en de koopers klanten en de winkeliers de rug- gegraat der maatschappij. Toont allen die behoort tot den winkel stand, dat ge deel wilt hebben aan het „reveil" aan den mond der Schelde, de stad aan de poort der zee. Moge Vlissingen, aan den mond der zee ge legen, een steeds belangrijker haven-verkeer krijgen. Moge Vlissingen groeien en bloeien. Zoo ooit het Luctor et Emergo in zijn echte beteekenis door der eeuwen loop uitdrukking gaf aan karakter en wezen van ons Zeeuwsch land en volk, dan deed het dit voor Vlis singen. Ik hoop dat de winkelweek een zoodanig succes moge opleveren dat zij door meerdere gevolgd zal worden. De voorzitter van de vereeniging „Gemeen schappelijk Belang", de heer L. J. M. Quas- ters, heeft den heer De Kruijter dank gezegd voor zijn vriendelijke woorden en voor zijn goede wenschen, voor onze gemeente uitge sproken. Hij hoopte dat deze wenschen in vervulling mogen komen. Hij kon den Goeschen heeren de verzeke ring geven dat het succes van de winkelweek ten volle verzekerd is en de grootste verwach tingen nog worden overtroffen. Voor den steun en medewerking bij het organiseeren van deze winkelweek van zoo vele zijden ondervonden, was hij zeer erken telijk Morgenavond zal in het Bellamypark weer een concert worden gegeven door de Eerste Vlissingsche Accordeonvereniging „Crescen do", directeur de heer M. P. Ventevogel. Helden der vrijheid. De Oude Vriendschap. Over dit boek van Hugo von Waldeger— Hartz, dat door hem was vertaald en inge leid, sprak gisterenavond dr. P. H. Ritter Jr. voor een klein aantal leden van het Nut. Spreker ving zijn rede aan met de opmer king, dat er in onzen verwarrenden tijd een toenemende zin is voor historische romans, wat hij toeschreef aan het streven om hou vast te vinden in de historie. En, daar het slechts in den allerlaatsten tijd is, dat Ne- derlandsche auteurs zich met eigen geschie denis bezig houden, verdienen deze de aan dacht te meer. Spreker zou bovenstaand werk bespreken, dat speelt in het glanstijdperk van Holland's glorie, waarin, naast figuren als de Amsterdamsche burgemeesters, persoonlijk heden optreden ais Jacob, Johan en Cornells de Witt. Dit boek is een schilderij geworden van de zeden en gewoonten onzer 17e eeuw- sche voorvaderen, van hun kuischheid en eerbaarheid. En om reeds dadelijk een staal tje daarvan te geven, haalt spieker de pas sage aan van het onthaal van den Engel- schen koning, rijk onthaald aan een over vloedig gastmaal, waar hij aanzit met zijn favoriete, terwijl de vrouw van den schitterenden De Witt thuis gebleven is, om den huiselijken arbeid te verrichten. Daar laat Zijne Majesteit zich in zijn gesprek gaan en maakt de opmerking, dat de eerbaarheid der Hollandsche vrouwen een groote prijs waard is, waarop een regent, vader van een groot gezin, bloost en geen antwoord weet te vinden. Naast de teekening van de historische om standigheden der 17e eeuw dringt zich de familie De Witt en voornamelijk Johan de Witt naar voren, die de vertegenwoordiger mag heeten van de dragers der idee van de familieregeering. Maar niet van die van het nepotisme, doch van de idee, dat de vrijheid slechts kan gediend worden door geslachten, die het regeeren hebben geleerd, voor wie het dus niet alleen het recht, maar bovenal de plicht is te regeeren. Zoo wordt hier dus de idee van De Witt geplaatst tegenover die van de Oranjes, waaruit de strijd tusschen de party der De Witten en die van het Oranje huis verklaard kan worden. Na de inleiding van het boek te hebben gegeven, memoreert spreker het deel, waarin beschreven wordt, hoe Jacob de Witt, de pensionaris van Dor- dreecht, die door Willem II te Loevestein ge vangen gezet wordt en slechts in vrijheid wordt gesteld op voorwaarde, dat hy geen openbare ambten meer zal bekleeden, een doou van Willem H ontvangt. En als dan later biykt, aat er toch nog een Oranje zal zyn, ontbiedt hy zyn zoons om ze de belofte te laten af leggen nooit de dagen van Loevestein te ver geten. Waar juist in den tyd van Jan de Witt de usurpatie van het koningschap dreigde, men denke slechts aan de regeerin- gen van Frankrijk en Engeland, was het niet te verwonderen, dat Johan meende de Oran jes te moeten bestreden. De geschiedenis is hier symboliek geworden. In dezen tyd steeg Johan de Witt snel tot machtvan raadpensionaris van Dordrecht geroepen tot het ambt van pensionaris van Holland in paats van Adriaan Pauw, toonde by 2 eigenschappen te bezitten, nl. wils kracht voor het innerlijk leven en autoritair optreden naar buiten, wat maakte, dat hij ondanks zyn betrekkelijke jeugd precies wist wat hij wilde. In den tyd van den oorlog met het republikeinsche Engeland, wiens voorwaarden tot het sluiten van den vrede waren„gezameniyk een republiek vormen", wat volgens De Witt onmogelijk was en „Oranje mag nooit in eenig ambt hersteld worden", wist hy den vrede te herstellen, waardoor handel en nijverheid weer op gang kwamen, maar op eigenaarige manier. En als bewys, dat hy goed volkspsycholoog was, trokken hij en zyn broer rond om de twee kanten van het vredesverdrag te belichten. Ondanks dat beroep bleef het volk murmu- reeren, omdat het vond dat daartegen de uitsluiting van Oranje niet opwoog. En dan volgt de episode, als Cromwell gevallen is en Karei weer koning is geworden. Karei reist door ons land naar Engeland en de vraag waar Johan de Witt voorstander van biykt te zyn of de vorst met koninkiyke eer zal ontvangen worden, ja dan neen. De politie ker wint het en nu volgt de beschrijving van het diner, waarover we in den aanvang spra ken. De beide hooge personen trekken zich na afloop daarvan terug om eenige principi- eele kwesties te behandelen, o.a. of de ko ningsmoordenaars, die in Holland hun toe vluchtsoord hebben gekozen, zullen uitgele verd worden. Hoewel dat strydt met de sou- vereiniteitsrechten, o.a. het recht van asyl, wordt door Johan de Witt toegegeven met als compensatie handelsrechten, waarby hij alleen het belang van het vaderland op het oog had. Na de pauze behandelde dr Ritter de tra gedie der politiek van Jan de Witt, die eerst Engeland tegen Frankryk en toen Frankrijk tegen Engeland wilde uitspelen. En in dat deel wees spreker nog eens op de onomkoop baarheid van den politicus, die, geschokt door een uitlating op financieel gebied van den Franschen gezant, Spanje waarschuwde over de plannen van den Franschen koning. Het vorenstaande is steeds de zwakke plaats ge weest in de politiek van Nederland, die Zuid- Nederland (nu België) als barrière plaatste tusschen ons land en Frankryk. Het kon niet anders of die opportuniteitspolitiek van Jan de Witt moest falen en toen de twee tegen elkaar uitgëspeelden elkaar vonden tegen den gevreesden concurrent, toen de toestand ge- Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. karakteriseerd werd door de bekende „rede loosheid en radeloosheid" van ons land, was de noodlottige ure van Jan de Witt en diens broer Cornelis geslagen. Niet De Witt, maar Oranje redde het land. En in dit deel volgt de beschrijving van de tweede groote figuur Michiel Adr. de Ruy- ter, die beschreven wordt door den schrijver als eenvoudig, vroom, staatsgezind man. Zyn tragedie was, dat steeds Cornelis Tromp zijn bevelen niet opvolgde. In de beschrijving van een zeeslag leeren we hem kennen als nede rig, kalm en godvruchtig man. De beide De Witten reizen het land door om het volk opwekking te geven, te trachten de slapheid te laten varen. Het lukt hen niet en hun val is aanstaande, door twee omstan digheden veroorzaakthet ongecentraliseer- de van zyn politiek en de blijkbare genegen heid van Oranje. Waar het volk steeds meent verbetering te vinden in verandering van politiek, moet hij vallen. Als conclusie stelde spreker, dat hy had getracht Jan de Witt te laten zien als ko ninklijke, voorname figuur met sterk gevoel van plichtbewustheid, van tastbare kuisch heid, van volgens oprechte meening om zyn land op die manier te dienen, waardoor hij het gevoel had by zyn dood geheel onschul dig te zijn. De mislukking is gekomen, omdat hij contact met het volk miste. Met de pero ratie, dat in hem de verwezenlyking van de regentenidee is gestorven, eindigde spreker, die den dank mocht ontvangen van den heer Paap, voorzitter van het departement, wiens woorden door een hartelijk applaus werden onderstreept. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank werd gedurende het jaar 1931 ingelegd 1.527.745.07, tegenover 1.232.371.79 in 1930. Terugbetaald werd resp. ƒ1.820.829.13 en ƒ995.529.52. Het saldo-tegoed aan de inleggers verschuldigd bedroeg resp. ƒ2.006.444.53 en ƒ2.232.213.07 en het gemid delde saldo per inlegger ƒ288.78 en ƒ339.19, het totaal der reserve 202.984.35 en 326.422.40. Het totaal aantal Inlagen bedroeg 12.485 en 13.869 en dat der terugbetalingen 7692 en 5190. Uitge^ven werden 739 en 912 nieuwe boekjes en geheel afbetaald 372 en 327. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Het inschrijven als werkzoekende of het verlengen van de zgn. insehryvingskaart des Maandags, zal van 21 Maart af niet meer geschieden op de Arbeidsbeurs, doch alleen in het voormalig distributiegebouw in de Wil- helminastraat, des morgens van 912.30 en des middags van 24 uur. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie van den admi nistrateur van het bureau voor sociale zaken. In onze Tijdinghal. Wy hebben een serie nieuwe foto's voorge hangen, w.o. wy noemen de opening van het derde Jaarbeursgebouw te Utrecht door H. VI. de Koninginde opening van het jongens huis met school van de Rudelsheimstichting te Hilversumde Paaschvee-tentoonstelling te Breda, 's-Bosch en Tielden opbouw van de koloniale tentoonstelling in het West- broekpark te 's-Gravenhage. Nederlandsche Arbeiders Sportbond. Onder het motto „Arbeiderssport is massa sport", organiseert de afdeeling Vlissingen van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond op Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, in het Grand-Hotel „Britannia" haar eerste propa ganda- iitvoering. Medewerking verleenen de onderafdeelingen gymnastiek, athletiek en krachtsport. Hierdoor is het mogelyk gewor den in een programma geheel aan sport ge wijd, toch de noodige afwisseling te brengen Doen we een greep uit het programma, dan ziet rr-m dat de afdeeling gymnastiek ten tooneele verschijn* met vrije- er» stokoefenin- gen, brug-, paard- en ringoefeningen. De krachtsport met boks- en worstelstanden, als mede een partytje demonstratief boksen, ter- wyi de athletiek datgene zal geven, wat door deze sport op het tooneel gegeven kan wor den. Het bestuur hoopt met dezen avond, hen die nog niet van de voor het lichaam ge zondste medicyn, de lichaamsontwikkeling, gebruik maken, alsnog te bewegen daartoe over te gaan. Het bestuur heeft besloten, werkloozen in de gelegenheid te stellen vd te worden van één of meer der bovengenoemde afdeelingen °gen een minimum contributie. Men zie verder achterstaande advertentie. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier gedu rende de le helft der maand Maart terugont vangen onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland J. O. J. van Gelderen, O. en W. SouburgAdvertentiebureau dag blad de Maasbode, Amsterdamfirma de Vries en Weber, Nykerk. Brieven buitenlandRaymonna Dilant, BruxellesOle Ee Nelson, San Francisco. MIDDELBURG. Volksonderwijs. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs onder voor zitterschap van den heer mr. J. W. zyistra. De rekening over 1931 wyst in ontvang aan ƒ366.92 en in uitgaaf ƒ314.15, alzoo een batig slot van 52.77, De penningmeester de heer A. Dekker, kreeg décharge en woor den van dank voor zijn gevoerd beheer. De secretaris, de heer C. Hack, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat het leden tal steeg van 164 tot 207. De secretaris herin nert aan den arbeid voor de Vacantieschooï, aan de gehouden collecte voor Volksonder» wys, die ƒ233 opbracht, en aan de protest vergadering tegen het wetsontwerp -Terpstra. De heer C. Roelands bracht als afgevaar digde verslag uit over de algemeene vergade ring. Aan de beurt van aftreding als bestuurs leden waren de heeren C. Hack en A. Dekker. De vergadering koos tot secretaris den heer F. Rosendaal en tot penningmeester den heer C. Roelands. Laatstgenoemde verklaarde zich bereid die functie te aanvaarden en van eerstgenoem de, die niet ter vergadering aanwezig was, was hetzelfde bekend. Besloten werd dit jaar geen collecte te hou den en op voorstel van den heer Spinnaay om het aantal bestuursleden tot 7 te verhoogen. De voorzitter richtte zich ten slotte tot den heer Hack om afscheid van hem te nemen, van den man, die niet alleen de secretaris was, maar feitelyk het geheele bestuur vorm de en den anderen tot grooten steun was. De heer Hack was niet genoeg te waardeeren, hy was aller raadgever, aller rechterhand. Spr. betreurt het heengaan van den heer Hack en zal de banden van vriendschap met den scheidende nimmer vergeten. De heer Hack zeide, dat het hem moeitë gekost heeft heen te gaan. hij heeft met liefde gestreden voor de openbare school. Namens de afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers sprak de heer Roelands woorden van groote waardeering voor den arbeid van den heer Hack. Ontslag leeraar Rijkskweekschool. De heer A. de Smidt, leeraar aan de Rijks kweekschool alhier, heeft op zijn verzoek met ingang van 1 September, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag als zoodanig verkregen. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. E. Lang, A 85, van Essenmej. H. Jongepier, B 178, van Vlis singen mej. A. de Ryke, D 182, van Middel burg mej. J. Louwerse, E 188, van Middel burg I. Leenhou*s, B 177c, van Eindhoven mej. A. de Ridder, A 5, uit EmmenL. H. A. Cardinaals, B 173, van AmsterdamG. de Priester, E 182a, var Den Helder mej. J. de Kroo, A 15, van Middelburg. Vertrokken: mej. A. G. J. Martens, E 163, naar BredaJ. Verhage, O 25, naar Vlissingen mevr. E. J. Bergesius-Hetterschij, B 62, naar Den Heldermej. wed. C. Bakker- Taal, D 59, naar Ierseke. HULST. Aangehouden. Door de marechaussee te Hulst is aange houden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, een persoon afkomstig uit Hulst, die verdacht wordt van on eerbare handelingen met minderjarige meis jes in 1931 en 1932. Vissoherij-inspectie. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is aan J G. Haeck C.zn., te Moerdyk, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1932, eervol ontslag verleend als opziener der vis- scherijen op de Zeeuwsche stroomen. Besmettelijke riekten. In de week van 6 tot en met 12 Maart kwam in onze provincie voor 1 geval van roodvonk te Ossenisse.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1