1000 500 300 150 100 25 DINSDAG IS MAART EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité s-INo. 70e Jaargang; 1932 lüini: Firn f. VAN DE VELDE Ir.. Ifilstal 51-10, Vlissingen. lelel. 10. Pisliekesiig 10201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VL18SINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending t 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels rl.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkrop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Buurtvereeniging Kas teelstraat 100. Personeel brouwerij de Meiboom" - 7.67 Vorige opgave -2470.39 Totaal ƒ2578.06 Jan Morks G. F. H'dndel Zr. v. Beethoven L. v. Beethoven C. C. A. de Vliegh G. A. Helnze C. v. d. tinden H. J. den Hertog F. Abt Joh. Strauss de De winkelweek. Het programma van het concert, dat mor gen gegeven wordt door het Westkappelsche dameskoor onder leiding van den heer P. de Rooij, luidt als volgt 1. Zeeuwsch Volkslied, 2, „Largo" '.„De Vesper" 4*. „Hymne an die Nacht", 5. „Lentebloemen" 6*.„St.Jans vier" (vuur), (groot 4-stemmig vrou wenkoor ter gelegenheid van de St. Jansfeesten in België en Limburg) J.P.J.Wierts Pauze. I „Sneeuw", Op. 63, 8*. „Nocturne", „Driezang", 10*. „Goeden Nacht", Finale„Geschichten aus dem Wienerwald" (Wie ner walzer), Op. 325, De met een gemerkt zijn a capella, overigen met begeleiding. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat niet alleen a capella, doch ook met begeleiding van een klein dilettanten-orkestje wordt ge zongen. Men verzoekt het publiek, zich zoo dicht rond of bij de muziektent te scha- daar een zanguitvoering in de openlucht nooit zoo tot zijn recht komt als in een con certzaal. Baurtcommissle Tweede Kasteelstraat. Daar ook dit comité tot viering van de havenfeesten tot opheffing heeft besloten, heeft ieder, die zijn gestorte gelden terug wilde hebben, deze na aftrek der onkosten t, terwijl anderen vrijwillig afstand voor het Crisis-Comité, zoodat door buurtcommissie een bedrag van 100 aan ons bureau werd afgedragen, bestemd voor het Plaatselijk Crisis-Comité. Hiermede is het comité ontbonden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de sluiting van de leeszaal en bibliotheek gedurende ie Paschen. Omtrent den leestijd der boeken is het vol- ftde bepaald Nederlandsche en in het Ne- derlandsch vertaalde romans 2 wekenbui- teiilandsche romans en studieboeken 4 we ft- Zijn na afloop van den leestijd de boe- ft niet teruggebracht, dan wordt onmiddel- een „waarschuwing" gestuurd. Verlenging van den leestijd (boek mee- re&gen) moet vóór den vervaldatum aange- raaSó worden. Degenen die op zee zijn mogen alle boeken weken houden. Voortaan kan men de boeken die niet wis zijn laten reserveeren a 3 ots. Per rtefkaart krijgt men bericht als het bewuste wek klaar staat. Een jubileum. herdacht de heer M. Meijer het feit, ff hij 40 jaar geleden by de notariskantoren werkzaam was. 15 Maart 1892 kwam hij notaris P. de Maret Tak en toen deze ssingen verliet, ging hij over naar het ntoor van den tegenwoordigen notaris, -er J. c. Paap. Dat zy'n werkzaamheden zeerste gewaardeerd worden, bleek uit het lt> dat zijn patroon en het personeel van et kantoor hem heden ten zijnen huize gin- complimenteeren. 3,ubilaris werd door den heer Paap toe- en hulde gebracht voor zijn bij toewijding en de wensch daarbij Werk en nog vele jaren zijn kzaamheden zal mogen verrichten. Als blijk van, waardeering bood de heer Paap den jubilaris een cadeau in enveloppe aan. Van het personeel ontving de heer Meijer eveneens een stoffelijk biyk van belangstel ling. Verder mocht de heer Meijer vele geluk- wenschen ontvangen, waaronder meerdere telegrafische. Onder de vele bloemstukken die den jubi laris werden gezonden was er ook een van notaris P. L. de Maret Tak te Nijmegen. Zooals bekend is, vervult de jubilaris ook de betrekkingen van secretaris-penningmeester van gasthuis en weeshuis. Een aanrijding. Giterenavond omstreeks kwart over tien heeft op den hoek van de Badhuisstraat en de Verlengde Glacisstraat een nogal ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto, waarin 4 peronen zaten, en de electri- sche tram. De auto werd door de tram aan de voorzijde gegrepen en op zijde langs de trambaan geworpen. De trambestuurder rem de onmiddellijk eectrisch, zoodat de tram spoedig tot stilstand kwam. De auto is aan de voorzijde belangrijk beschadigd. De tram ondervond eenig oponthoud. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Door de politie wordt een onderzoek inge steld of in deze van strafbare schuld spra ke is. Scheepvaartberichten. Tengevolge van den mist is hedenmorgen het Duitsche stoomschip „Usukuma" bij Walsoorden aan den grond geloopen en na dat eenige sleepbooten vergeefs hadden ge tracht het schip vlot te krijgen, zijn meer dere sleepbooten ter assistentie uitgevaren. MIDDELBURG. Het nieuwe consultatie-bureau voor t.b.c. Burg. en Weth. van Middelburg leggen ter goedkeuring aan den raad over een supple- toire begrooting 1932 van het bestuur der Godshuizen in verband met de voorgenomen stichting en inrichting van een nieuw con- sulatie-bureau voor t.b.c. op het terrein bij het tegenwoordige t.b.c.-paviljoen. Voorts leggen zij over de volledige briefwisseling, welke omtrent deze aangelegenheid gevoerd is tusschen genoemd bestuur en hun college. Zij voegen daaraan toe, dat de aanvankelijke bezwaren tegen de aan te gane huurover eenkomst tusschen het bestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. en het bestuur der Godshuizen voldoen de zijn uit den weg geruimd door de nadere uiteenzetting, welke dit bestuur daarover heeft gegeven. Wanneer de goedkeuring is verleend zul len Burg. en Weth. het schrijven van het bestuur der Godshuizen, zooals het aan Ged. Staten is gericht, met hun gunstig advies aan dat college doorzenden. De commissie van financiën is van oordeel, dat aan het plan zooveel indirecte voordee- len verbonden zijn, dat de commissie meent, dat het wenschelijk is, dat gestreefd wordt naar verwerkelijking van dit plan, ook al brengt dit eenige financieele lasten mede voor de Godshuizen. De commissie kan zich echter niet met het standpunt van het be stuur der Godshuizen vereenigen, dat nu de raad de begrooting 1932 goedkeurde, ofschoon de post batig saldo van de exploitatie van het consultatiebureau daarop slechts pro memorie was vermeld, de raad zich reeds bij voorbaat vereenigde met alle financieele con sequenties van de uitvoering van dat plan. Bovendien zou de commissie gaarne verne men, of het de bedoeling van het bestuur der Godshuizen is, dat de bouw van het consul tatiebureau zal plaats hebben door en onder leiding van zijn architect. Is dat het geval, dan zou de commissie het zeer op pry's stel len, er over te worden ingelicht, of dit werk niet van zoodanigen omvang is, dat daar door het werk van den architect in zyn hoofdfunctie van directeur der gemeente werken in het gedrang zou kunnen komen. Overigens kan de meerderheid der commissie zich met het plan vereenigen. Een minderheid echter meent, dat de risi co's die op de Godshuizen worden gelegd van zoodanigen aard zyn, dat niet mag worden nagelaten, te trachten, tegen deze risico's eenigen waarborg te stellen. Een bezwaar is, dat de Prov. vereeniging telkens slechts voor een jaar zal kunnen huren in verband met de rijkssubsidie, terwijl zij ook de Röntgen- inrichting en het laboratorium ter harer be schikking heeft. Een middel acht dit lid het als de Prov. vereeniging behalve de huur 2 betaalde van de bouwkosten. De beide andere leden zien echter niet op tegen aanneming van het voorstel zonder bedoelden waarborg, omdat alles in de t.b.c.-bestrijding wyst op uitbrei ding van dit werk en de voorgestelde oplos sing ook voor het Rijk de meest economische is en dus bezuiniging niet tot ontruiming zal behoeven te leiden. Is het echter mogelyk te bepalen, dat de huur voor minstens een be paald aantal jaren zal worden voortgezet, dan zouden deze twee leden dat op prijs stellen. Burg. en Weth. antwoorden, dat het in derdaad de bedoeling is, dat de bouw van het nieuw consultatiebureau geschiedt door en onder leiding van den architect der Gods huizen. Naar het oordeel van Burg. en Weth. zou het ook zeer bezwaarlijk anders kunnen, gelet op de reeds door hen gemaakte voor bereidingen met het oog op dien bouw en de daarover gevoerde onderhandelingen. Boven dien zal het onderhavige werk slechts van geringen omvang zyn in vergelijking met de ingrijpende verbouwingen van enkele jaren geleden. Ter tegemoetkoming aan de geopperde be zwaren nopens het risico hetwelk voor de Godshuizen zal ontstaan door de mogelijk heid van onverwachte beëindiging der huur overeenkomst van het bureau door de Prov. vereeniging, zullen Burg. en Weth. aan het bestuur der Godshuizen verzoeken, in gemel de overeenkomst alsnog een bepaling op te nemen om de huur voor ten minste 10 jaar aan te gaan, voor zoover de Prov. vereeniging ook Rijkssubsidie zal blijven genieten. GOES. P. T. en T. Met ingang van 1 April a.s. wordt de com mies der posterijen en telegrafie M. A. Bloe mendal verplaatst van het telegraaf- en tele foonkantoor te Rotterdam naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes. 's-HEERENHOEK. Frande door een gemeente-ontvanger. Op last van de justitie te Middelburg is door de politie aangehouden de gemeente ontvanger te 's-Heerenhoek, die er van ver dacht wordt zich in den loop der jaren te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden die hy in die kwaliteit onder zich had. Men spreekt van een bedrag van onge veer 10.000. Toen dezer dagen kascontrole plaats had, kwam het bedrog aan het licht. BRESKENS. Een nieuwe fabriek. Donderdag as. zal de nieuw gebouwde fa briek van de Gebr. Verduyn, Dropfabriek N.V. officieel in gebruik genomen worden. Het getuigt van een groote energie en van vertrouwen in de toekomst, dat de N.V. be sloot haar wel op zeer bescheiden voet inge richte fabriek te verlaten om in de modern ingerichte fabriek aan de Nijverheidsstraat haar intrek te nemen. Alleszins waren voor deze verandering van verblijf redenen te over. In de nieuwe fa briek is er een groote werkplaats, verder zijn er afzonderlijke afdeelingen voor het koken en het inpakken der suikerwerken, voor de machines en voor het timmeren der pakkis ten. Het geheel is een aanwinst voor de jonge N.V. en ook voor de gemeente, die met haar verscheidene dropfabrieken een belangrijke plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen inneemt. COLIJNSPLAAT. Bedreiging tegen het leven. Door de rijkspolitie te Colijnsplaat is aan gehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld de 24-jarige werkman L. B. te Kapelle, die aan zijn vroegere ver loofde, een dienstbode te Colijnsplaat brie ven schreef, waarin hy haar dreigde dood te zullen schieten. Ook by zijn verhoor door de politie bleef hij bij zyn plan het meisje te zullen doodschieten als hij daar de kans voor De waterleiding op Schouwen en Duiveland. Men schrijft aan de „NR.Ct." Evenals indertijd op Tholen stuitte ook op Schouwen en Duiveland de verplichte aan sluiting bij de waterleiding op ernstigen te genstand van de zijde van een deel van de bevolking. Nadat eerst velen gedwongen zijn hun woningen aan te sluiten, is hardnekkig betaling van het abonnementsgeld geweigerd. Zoo zijn er thans nog velen, die sinds de ves- tiiging van de waterleiding nog niets hebben betaald, sommigen uit onmacht, anderen uit onwil. Tot op heden heeft de directie der water leiding getracht, langs minnelijken weg, be taling te verkrijgen, doch daar dit niet hielp, is eindelijk begonnen tot vervolging over te gaan en in de afgeloopen week zijn de eerste onwilligen veroordeeld, sommigen voor een booger bedrag aan kosten, dan hun verschul digde abonnementsgeld. Meer gerechtelijke vervolgingen zullen waarschijnlijk volgen. Voor kleine tuinen. Onder de eenjarige zomerbloemen zijn er verschillende, welke voor tuinversiering en als snijbloemen zeer zijn aan te bevelen. De meeste soorten zijn gemakkelijk te kweeken en stellen geen hooge eischen. Verschillende soorten kan men direct in den vollen grond zaaien, andere soorten worden gewoonlijk eerst onder glas gezaaid, een of tweemaal verspeend en daarna met kluit uitgeplant. Wie een bak heeft kan daarin nu verschil lende soorten zaaien. Het is wenschelijk om door het aanbrengen van een laag ruigen paardenmest, droog blad of ander broei- materiaal, eenige bodemwarmte te verwek ken. Over het broeimateriaal komt een laag fijne bladaarde of humusrijke tuinaarde ter dikte van circa 25 e.M., waarin we zaaien. In deze bak zaaien we nu o.a. asters, zomer- violieren, Anthirhinum of leeuwenbekjes, cosmos bipinnatus, dianthus chinensis, Mi- mulus, Nemesia, Nicotiana of siertabak, Phlox Drummondi, Portulaca, Scabiosa Ta- getes of Afrikaantjes, Tropacolum of O.-I. kers en Zinnia. Het zaad wordt slechts even met aarde bedekt, waarna we den grond be sproeien met een fijne broeigieter en de bak dicht leggen. We houden de bak gesloten en bij zonnig weer brengen we schermmateriaal over het glas, om sterk uitdrogen van den bovengrond te voorkomen. Wanneer de bo vengrond droog is, wat aan de kiem wel te zien is, sproeien we weer een reinigoveri gens gieten we niet, daar anders de grond te veel dicht slaat en het zaad blootgespoeld wordt. De jonge plantjes worden onder glas verspeend. Soorten als Ageratum, Lobelia erinus, Penstemon, Petunia en Verbena kun nen we met eenige zorg in een bak ook wel kweeken. We zaaien dan in een zaaipan of bloempot, welke we in den bak ingraven en met een ruit afdekken. Daar deze zaden heel fijn zijn, mogen ze maar even met fijne aarde bedekt worden en zullen bij onnauwkeurige verzorging ook spoedig mislukken. Van deze soorten worden de jonge plantjes eerst nog in kistjes of pannen verspeend en daarna in een kleine bloempot geplaatst, waarna ze omstreeks half Juni naar den vollen grond worden overgebracht. Gemakkelijker in cul tuur zijn die soorten, welke direct in den vollen grond worden bezaaid, alsBalsami nen, Calendula, Clarkia, Crysanthemum ca- rinatum, Calliopsis, Centaurea, Delphinium Ajacis, Eschscholtzia, Godetia, Gaillardia. Helianthus, Iberis, Papaver, Nigella, Reseda en Alysum. Voor het zaaien van deze soorten is het nu nog te vroeg. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT De aankomst van de door den Volkenbond ingestelde commissie van onderzoek te Sjang hai is door de Chineesche bevolking aldaar met geestdrift begroet. Gister werden groote studentenbetoogingen gehouden waarbij vlag gen werden meegedragen, terwijl de vredes wil der Chineezen werd verkondigd. De voorzitter der commissie, Lord Lytton, verklaarde dat de Volkenbonds-commissie gaarne haar medewerking zou verleenen bij de plaatselijke onderhandelingen tot oplos sing van het Japansch—Chineesch geschil, indien zü daartoe zou worden uitgenoodigd. Gisteravond is een belangrijke bespreking gehouden in het Engelsche consulaat waar aan werd deelgenomen door de Britsche, Amerikaansche, Fransche, Italiaansche, Ja- pansche en Chineesche diplomatieke verte genwoordigers. De bespreking liep voorname lijk over den Chineeschen eisch dat alle Ja- pansche troepen terug dienen te worden ge trokken alvorens bemiddelingsonderhandelin gen konden worden gevoerd. DE FRANSCHE STAATSBEGROOTING. In de sitting van den afgeloopen nacht heeft de Kamer de staatsbegrooting voor 1932 in eerste lezing goedgekeurd, met 386 tegen 133 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de communisten. De begrooting is ter stond doorgezonden naar den Senaat, waar heden de debatten beginnen. Deze begrooting geldt slechts voor 9 maanden en is voorloo- pig vastgesteld op 41.184.541.481 francs aan inkomsten en 41.179.808.080 aan uitgaven. By de debatten verklaarde Flandin dat Frankrijk op het oogenblik niet kan lyden dat de begrooting met een tekort sluit, zoo als in België, Italië, Engeland en Duitsch land. De begrooting van het huidige jaar is een overgangsbegrooting, vastgesteld in de hoop, dat de toestand beter zal worden. In middels heeft de financieele commissie van den Senaat het onderzoek van de verschil lende hoofdstukken voortgezet en zoowel in de begrooting voor openbare werken en die voor buitenlandsche zaken g oote bedragen geschrapt. De eerste is verminderd met ze9 millioen. Bij de behandeling in de Senaats commissie voor buitenlandsche zaken ver klaarde Henri Berenger dat de begrooting voor buitenlandsche zaken een onvoldoend crediet inhield voor een sterke Fransche pro paganda in het buitenland. Niettemin be sloot de financieele commissie ook hier een bedrag van 1.237.750 frs. te schrappen. VERKIEZINGEN IN PRUISEN. In de permanente commissie van den Prui- sischen Landdag heeft c.e sociaal-democra tische minister van binnenlandsche zaken Severing er op gewezen, dat alle geruchten omtrent uitstel der verkiezingen onjuist wa ren. "Uitstel van de verkiezingen was in het economisch leven en ook in dat van de poli tie, van wien veel gevergd wordt, niet wen schelijk. De regeeringspartijen stelden voor de ver kiezingen op 24 April te bepalenin inter- fractioneele besprekingen was men het over dezen datum eens geworden. De commissie heeft met de stemmen van de regeerings partijen besloten als datum voor de verkiezin gen den 24en April aan te nemen. UIT HET LEVEN VAN BRÏAND. In Cocherel in Normandië bracht Briand altijd den geheelen dag in de buitenlucht door. Soms zag men hem loopen, de zakken \ol met graankorrels, terwijl hij hier en daar een gaatje in den grond maakte en er een zaadkorrrel in liet vallen. Slechts enkele zeer intieme vrienden hadden op zijn landgoed toegang, zooals peycelon en Gabion. In Cocherel waren hem vooral de eenzaamheid en de rust onontbeerlijk daar bracht hij zijn week-end door en den dag vóór een belang rijke politieke gebeurtenis of beslissing Briand had de gewoonte te zeggen, dat „de gechiedenis een kerkhof is, dat ons achter uit trekt". Volgens hem vervormt de geschie denis het gezonde oordeel over een bepaalde situatie, omdat de geschiedenis dan met analoge gevallen door den geest spookt. Bri and herinnerde zich hierbij altijd de raadge ving van zijn ouden leeraar, Père Gentil j „Vergeet onmiddellijk, wat ik je heb geleerd. Wat zou je zeggen van een maag, waarin je nog het eten van den vorigen dag vindt Dat is een heele slechte maag. Nu, met de hersenen is het net zoo." Branden. Gisterennacht om streeks kwart voor twee, werd brand ontdekt in het achterhuis van café-restaurant As- tor" aan de Molenstraat te Nijmegen. Toen de brandweer met veel materiaal ter plaatse verscheen, was reeds van de straatzijde af door het restaurant heen een laaiende vuur gloed merkbaar en bleek het geheele, drie verdiepingen hooge gebouw, dat door den gérant bewoond werd en tevens als bergplaats voor café- en terrasmeubelen diende, in lichtelaaie te staan. De brandweer stond door de dichte bebouwing van de omgeving voor een moeilijke taak, doch slaagde er toch in, den vuurhaard vrij spoedig van de straat zijde af en door het restaurant heen meü eenige stralen te bereiken, waardoor voorko men werd, dat het vuur zich uitbreidde en het café-restaurant zelf aantastte. Het ach terhuis brandde geheel uit. De blussching nam ongeveer vier uren in beslag. Het café kreeg zware waterschade. Aan den Rijks straatweg op de grens van de gemeenten Onder Amstel en Duivendrecht is gisteren avond een boerderij afgebrand. De brand is ontstaan door het ontploffen van een ben zinelamp, die de knecht gebruikte voor het koken van water. De man, die alleen thuis was, vloog in brand. Hij is toen naar buiten gesneld en in een sloot gesprongen, waarna hij later op het droge is gebracht. Met ern stige brandwonden is hij, na behandeld te zyn, naar het burgerziekenhuis te Amster dam overgebracht en daar ter verpleging op genomen. De boerderij brandde geheel af. Alleen het vee kon worden gered. De brand weer uit Ouder-Amstel en die uit Abcoude verleende assistentie. De eigenaar van het huis was sinds vier dagen verzekerd. Een brutale inbraak. Toen Zondagmorgen een der firmanten van de N.V. Leder-Maatschappij voorheen J. El- zas het kantoor aan de Plompetorengracht te Utrecht betrad, bemerkte hy dat een inbreker in den afgeloopen nacht zyn slag had gesla gen. Het kantoor was in volslagen wanorde, kasten en laden waren overhoop gehaald, maar voorloopig werden geen geldswaardige papieren gevonden. Vervolgens heeft de inbreker na veel zoeken de reservesleutels van de brandkast in een andere kast gevon den. Na opening bleek echter het binnenwerk nog afgesloten, zoodat hij* dit moest forcee- ren. Ten slotte werden uit een geldkistje ƒ500 aan bankpapier en 25 aan postzegels meegenomen. Daarop was de beurt aan het

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1