1000 500 300 25 Behangselpapier 1932 MAANDAG 14 MAART EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité L. DE PAGTER No.62 70e Jaargang; 1932 b: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.KIeine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct, iedere regel meer 15ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen Wekelijksche bijdrage politie-personeel ijdr. personeel was- scherij „Volharding" Familie W ijdr. leerlingen open bare Ulo-schooi Vorige opgave de 5— - 3.— - 3.— - 2.05 -2457.34 Totaal ƒ2470.39 De Wielingen door Nederland prijsgegeven Van doorgaans goed ingelichte zijde ver neemt het „Dagbl. v. N.-Br.", dat minister Beelaerts van Blokland op nog andere pun- dan het vraagstuk der nieuwe verbinding Schelde en Rijn tegenover den Bel gischen aandrang gecapituleerd heeft. Volgens onzen zegsman, die over uitnemen de middelen beschikt om ingelicht te worden hetgeen tusschen de Nederlandsche en Belgische onderhandelaars overeengekomen is, en die hoegenaamd geen reden kan heb- om ons iets te vertellen waarvan hij de Juistheid zou moeten betwijfelen, heeft mi nister Beelaerts van Blokland, aldus het blad, toegestemd in de parafeering van een voor overeenkomst met België, waarin Ne derland feitelijk afstand doet van de Wie- jlingen. Op sommige punten van het nieuwe ver- rag met België wil minister Beelaerts van Blokland dus nog verder gaan dan destijds minister van Karnebeek. Zooals men weet uit het gevleugeld woord van minister van Karnebeek: „wie Wielingen zegt, zegt Schelde: Schelde zegt, zegt Zeeland, dus Neder land", was onze vorige minister van buiten- landsche zaken van oordeel, dat België, een- il in het bezit niet alleen van het groot gedeelte der Schelde, maar ook van het verlengstuk van den Scheldestroom in de Noordzee, de Wielingen, later gemakkelijk spel zou hebben om ook de Schelde tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeuwsche eilanden op te eischen. Daardoor zou het voor Nederland van de geheele pro- Zeeland uiterst moeilijk worden en daarom heeft minister van Karnebeek de historische rechten van Nederland op de Wielingen willen handhaven. Minister Beelaerts van Blokland nu heeft - naar het blad wordt medegedeeld daar van afgezienHij geeft de Wielingen pTijs, ls hij ook de „essentieele belangen van land", welke immers in zijn memoran dum van 7 Mei 1929 ieder Moerdijk-kanaal of daaraan gelijkend kanaal verbieden, geeft. verzoek van het blad om inlichtingen, Welke toch de internationale omstandigheden die kunnen hebben veroorzaakt, dat mi- sister Beelaerts van Blokland zoozeer aan de eischen der Belgen, welke, ook volgens onzen Mtoister van buitenlandsche zaken, op geen rechtsgrond steunen, tegemoet komt, J het de verzekering gegeven, dat er hoege- geen sprake is van eenigen druk der Mogendheden op de Nederlandsche regeering. Wel heeft de Belgische minister Hymans op spoed aangedrongen, doch zulks zou enkel J® wijten zijn aan electorale motieven. De heer Paul Hymans wil namelijk nog vóór de verkiezingen van het volgend jaar in België een groot diplomatiek succes voor den komen. Vandaar, dat de voorloopige overeenkomsten tusschen de Nederlandsche Belgische onderhandelaars aan een be paalden termijn gebonden zijn. to tegenstelling met hetgeen men uit de '^en gepubliceerde memorie van ant woord bij de begrooting voor buitenlandsche Mken aan de Eerste Kamer gericht, zou kun- teü afleiden, zijn er van Belgische zijde aan land volstrekt geen compensaties ge geven, die ook maar eenigszins kunnen op- gjgen tegen hetgeen onze minister van bui- Wandsche zaken aan België wil toestaan. wat België, b.v. op het stuk der met Nederland wil regelen, ls meer in het Belgisch dan In het Neder- 'ncLsch belang, Zoodat, aldus het „Dagblad van Noord kant", er geen andere gevolgtrekking over blijft, dan dat minister Beelaerts van Blok land wetens en willens het er op aanstuurt om, volgens een woord uit zijn memorandum van 7 Mei 1929, „door de natie te worden gewraakt." De winkelweek. Zaterdagmiddag werd door de harmonie „Ons Genoegen" een concert in de kiosk op het Bellamypark gegeven. Hiervoor bestond veel belangstelling. Na afloop van dit concert werd een wan deling door een deel der stad gemaakt en stelde „Ons Genoegen" zich aan het hoofd van den stoet op, terwijl de Vlissingsche Turnvereeniging „V.T.V." zich daarachter aansloot. Na een wandeling van ongeveer een uur werd de stoet op het Bellamypark weer ontbonden. Wij vernemen dat de verkoop van bonnen op het bureau van het winkelweek-comité, Walstraat 36, de grootste verwachtingen verre overtreft. Hierdoor wordt dus het bewijs ge leverd dat de winkelweek ten volle aan het doel beantwoordt. De etalages van de verschillende winkeliers trekken de bijzondere aandacht en hierdoor wordt het koopen natuurlijk aangemoedigd. De etalage van de firma Althy „de eerste steenlegging der vlissingsche winkelweek 11/19.3.1932" is een reclame, welke van origi naliteit getuigt. Tal van andere uitstallingen geven bewijs dat de zinspreuk„aanzien doet gedenken" haar uitwerking niet mist en de kooplust door het op doelmatige wijze etaleeren van verschillende artikelen, wordt bevorderd. Hedenavond geeft de Vlissingsche Post- fanfare een concert in het Bellamypark en morgenavond de Eerste Vlissingsche Accor- deon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P, Ventevogel. De vertooning van de openlucht-film van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat zal Donderdag niet plaats hebben in het Bel lamypark, doch op he Groote Markt op den hoek van de Weststraat. Het doek zal wel willend worden geplaatst door den heer L. Cijvat. Een Zeeuwsche Zwembond. Het vorig jaar werd na afloop van den zwemwedstrijd om den Scheldebeker door den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, medegedeeld, dat in de toekomst pogingen in het werk zullen worden gesteld om een Zeeuwschen Zwembond op te richten. Men verzoekt ons te ■willen mededeelen, dat deze Bond thans is geconstitueerd en de swemvereenigingen van Middelburg, Vlissin gen, Goes, Hansweert, Ter Neuzen, Sluis, Breskens en de sportafdeeling van de Vlis singsche Reddingsbrigade bij den Bond zijn aangesloten. De Zeeuwsche Zwembond is een onderaf- deeling van den Nederlandschen Zwembond. Alleen vereenigingen kunnen zich bij den Zeeuwschen Bond aansluiten, wanneer zij tegelijkertijd ook lid worden van den Neder landschen Zwembond. Het bestuur van den Zeeuwschen Zwem bond is als vogt samengesteldle. C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, voorzitter2e. W. de Graaf, leeraar RH.B.S. Middelburg, vice-voorzitter 3e. D. W. Tous- sain, hoofd-inspecteur van politie Vlissingen, secretaris4e. J. J. van der Jagt, directeur gasfabriek Vlissingen, penningmeester; 5e. G. A. Hajenius, burgemeester van Goes6e. dr. H. W. J. Priems, directeur der R.H.B.S. Ter Neuzen7a. mevrouw T. Beth—Meijer, Hansweert. Dit bestuur zal nog worden uitgebreid met een vertegenwoordiger van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Als voorzitter van de medische commissie zal dr. A. Staverman, chirurg te Vlissingen, optreden. Voorts zal een technische en pro- paganda-commissie gevormd worden.. De oprichting van den Zeeuwschen Zwem bond juichen wij toe. In het bijzonder ver wachten wij daarvan een groote samenwer king ten opzichte van het organiseeren van wedstrijden, kampioenschappen, enz., een terrein waarop voor Zeeland nog heel wat te doen is. De namen van de bestuursleden, die allen een zwemclub vertegenwoordigen, zijn voor ons een waarborg dat geen half werk zal worden gedaan en de zaken goed zullen worden aangevat. Met belangstelling zien we het werk van dezen bond in het belang van de zwemsport voor onze provincie tegemoet, Interessante films. Alhambr a-Theater. Zaterdagmiddag werd in het Alhambra- theater voor een volle zaal genoodigden een reeks interessante films vertoond. Het eerst werd op het doek gebracht de rolprent, ge titeld „Oogen en ooren der wereld", een Paramount Sound film, die ons naar ver schillende deelen der wereld verplaatste Dat de schrikkelijke oorlogswerktuigen, die bom- menwerpeis heeten, voor vredelievende werk zaamheden gebruikt kunnen worden, bewees de projectie dezer vernietigingsinstrumenten, gebezigd voor het neerwerpen van pakketten voedingsmiddelen voor Indiaansche stammen, die honger leden in haast ontoegankelijke bergstreken van Noord-Amerika. Die rol prent bracht ons ook verder de Nieuwe we reld in, waar we tegenwoordig waren bij de hordenrennen in. Amerika. Ook zagen we het interessante, maar ijzingwekkende parachute springen, benevens tal van andere opna men, zoo in de Oude als de Nieuwe wereld. Na een komische lilm, die tot titel had „Esopus fables", ging een PZEM-film, opge nomen, wat betreft het boerderij gedeelte, in Noord-Holland en die getiteld was „Alles electrisch". Deze rolprent van propagandis tische strekking, welke aantoonde van hoe veel gemak het is met electriciteit te werken, ving aan met het scheren van schapen, waarvan er gemakkelijk 7 per uur van de overvloedige wol worden ontdaan en dat wel zonder onnoodige ruwheid of wreedheid. Ook werden ons de instrumenten in werking ge toond, waamee bieten gesneden werden en koeken gebroken, voor welke werkzaamheden zoo weinig electriciteit wordt verbruikt, dat de kosten niet noemenswaard zijn. Ook de werkzaamheden in de huishouding, als het waterheeten, eten koken, de behandeling der wasch, welke ldatste verrichting dan door een kind kan gedaan worden, werden gede monstreerd. Deze rolprent werd gevolgd door een twee de, waar het pluimveebedrijf opgenomen was. Deze tweede film, eveneens opgenomen door de PZEM, verplaatste ons naar het hoender park Brandwijk, waar aardige, levendige op namen waren gedaan van de groote hoeveel heid kippen, die daar gekweekt worden. Maar daarnaast werd ons de toepassing der electriciteit getoond by het broeden. We za gen daar o.a. een zgn. étarr~kunstmoeder, waar 5GG kuikens tegelijk uitgebroed kunnen werden. In deze machine, waarvan het stroomverbruik en de warmte regelbaar zijn, zagen we o.a. het keeren door een een voudige beweging van de laden met eieren. We woonden het overbrengen der uitgeko men kuikens van den motorbroeder naar de electrische kunstmoeder bij, waar ze worden bestraald door lampen, die ultra-violet licht uitstralen. Na de pauze gingen de films van Philips Radio en Europa Radio. De laatste werd in geluid door het beeld van den slaper, die vergeten had zijn radio af te zetten en nu in zijn zoete rust gestoord werd door de „luid ruchtigheid" van zijn luidspreker. Wat we, in onze huiskamer gezeten, uit dit instrument hooren, werd ons nu tegelijkertijd in beeld op het doek vertoond. We woonden nu de gymnastiekles bij, zagen en hoorden het beursbericht met al de beweging, welke daar aan verbonden is, woonden een godsdienst oefening by in Westminster Abbey, waar we de kerkgangers zagen en hoorden zingen kregen een beeld van den sprekenden Edison, den betoogenden Einstein, den redevoering houdenden prins van Wales en werden inge leid in verschillende studio's. Het slot van deze rolprent vormde het beeld van Big Ben, die haar 12 slagen deed hooren. Aan 't eind dezer film-matinée werden we vergast door de cinéastische opname van het bedrijf van Philips, waardoor de nervo siteit in dit bedrijf goed tot haar recht kwam. Van dat bedrijf zijn eenige interes sante grepen genomen. In de eerste plaats de ballonblazer, dan de ontvanglampenfabrica- ge, waarvan onderdeelen als het buizentrek- ken voor de binnenconstructie, het soldeeren van het glas aan het metaal, op het witte doek verschenen. We zagen het vervaardigen der luidsprekers, zoowel als de uiterst nauw keurige controleproeven met tenslotte het schoonspuiten met zand van deze instrumen ten, terwijl ten slotte het inpakken en de expeditie dezer genotsintsrumenten werd ge demonstreerd. Buurtcommïssïe Noordstraat, In een gehouden vergadering van boven genoemde buurtcommissie is met algemeene stemmen besloten tot teruggave der gestorte gelden, na aftrek der gemaakte onkosten. Wat nou weer. Gedurende de beide Paaschdagen zal in het Concertgebouw een opvoering worden gegeven van Paul Duval's allernieuwste lachrevue „Wat nou weer". Deze revue bestaat uit 23 tafereelen. Medewerking zal o.a. worden verleend door Adrienne Solser, de welbekende revuester, die als Tante Bet in de film de lachspieren danig in beweging wist te brengen. Verder zullen in deze revue optreden Paul Duval en Maup Bieman. In achterstaande advertentie worden nade re bijzonderheden medegedeeld. De voorstellingen gaan uit van het Marine Sanatoriumfonds, MIDDELBURG. Kieskring Middelburg Chr.-Historische Unie. De Kamerkringvereeniging „Middelburg" der Chr. Hist. Unie, welke geheel Zeeland omvat, hield Zaterdagmiddag een algemeene vergadering te Middelburg. De secretaris mr. H. van der Beke Callen- fels herdacht in zijn jaarverslag den aftre denden voorzitter J. de Visser. Deze toch heeft door zijn .ezielend woord de eerste stekken gestoken in Zeeland van de Christ— Hist. Unie.Tot de oprichting van vele Christ.- Hist. kiesvereenigingen heeft hij medege werkt. Ook de penningmeester, mr. R. M. van Dusseldorp herdacht den aftredenden voor zitter in zeer waardeerende woorden. De voor zitter dankte voor deze woorden. Hy herdacht zijn medestrijders, die reeds allen overleden waren, ^ees op de ondervonden verdachtma king, spoorde aan tot voortdurende eensge zindheid en niet te strijden om persoonlyke belangen, doch voor de Christ,-Hist, begin selen. Voor de vacature ds. J. de Visser (Staten- kring Middelburg) werd als lid van den Ka- merkring gekozen mr. W. F. E. baron van der Feltz, voor de vacature W. de Ridder (Sta- tenkring Vlissingen) de aftredende, voor de vacature ds. A. Vrijland (Statenkring Sluis) dr. J. H. Sommer te Groede, voor de vaca ture M. W. Koster (Statenkring Hulst) dr. L. J. Cazemier te Ter Neuzèn. Als buitengewoon lid van het hoofdbestuur, werd aangewezen mr. H. van der Beke Cal- lenfels en tot zijn plaatsvervanger mr. W. F. E. baron van der Feltz. Daarna hield de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer een rede overDe regeeriiig en de crisis. Spreker wees eerst op de woorden uit de laatste Troonrede in September 1931 door de Koningin uitgesproken„De economische toestand baart by voortduring ernstige zorg". Sinds dien tyd is de toestand veer verergerd. De regeering tracht zooveel mogelyk haar uitgaven te verminderen en nieuwe bronnen als inkomsten te zoeken. Tot het eerste be- hooren de salariskorting der ryksambtenaren, de vertraging van den vlootbouw, de stopzet ting van de verdere drooglegging der Zuider zee en het ingediende ontwerp-Rutgers op het lager onderwijs. Nieuwe bronnen zyn o.a. de fiscale verhoo ging van invoerrechten, de belasting op de benzine, verhooging suiker- en wijnaccyns, zegelrecht, enz. Verschillende onderdeelen hiervan behan delde do spreker min of meer uitvoerig. Hij betreurde het, dat sommige gemeenten niet medewerken tot salariskortir g en wees op het groote verzet, dat er was tegen het kortings wetje. Doordat de landbouw gedrukt wordt, lyden ook de industrie, de handel en de scheepvaart. Er zyn verschillende methodes om aan de crisis het hoofd te bieden. De Ne derlandsche regeering treedt helpend en steu nend op, zooals byv. door de tarwewet, den steun by bietenteelt en vlasbouw enz. Ook wees de spreker op de onrust in alle politieke partyen, voornamelyk by de S.D. A.P. en de Roomsch-Katholieken. Hy prees het financieel beleid van minister De Geer. waardoor onze staatsschuld in de laatste ja ren is verminderd. Aan het einde van zyn rede spoorde hy aan tot naastenliefde, het hoogste gebod van God. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. Salaris- en Ioonswyriging, De heer A. Jeronimus, lid van den gemeen teraad, heeft tot Burg. en Weth. een schry- ven gericht, waarin hy mededeelt in de eerstvolgende vergadering aan den raad te wenschen voor te stellen, dat de raad besluit tot Burg. en Weth. de volgende vraag te richten Zijn in verband met de aanname door de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het zoogenaamde kortingswetje door Burg. en Weth. reeds voorstellen aan het georgani seerd overleg gezonden tot salaris- en loon- wijziging, beter gezegd tot het brengen van het in geld uitgedrukte salaris en loon in overeenstemming met de tegenwoordige koopwaarde van het geld. Roode Kruis. Zaterdagmiddag vergaderde ten stadhuize de afdeeling Middelburg van het Nederland sche Roode Kruis onder voorzitterschap van den heer mr. G. F. baron thoe Schwartzen- berg en Hohenlandsberg. De secretaris, de heer mr. J. H. Bybau, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit o.a. blykt dat de leden van de transportcolonne steeds in flinken getale naar de oefeningen kwamen en dat ook de cursussen voor adspiraDten van de colonne en die voor adspirant-help- sters met succes werden voortgezet. De secretaris wyst op den slechten toe stand, waarin het magazijn nog steeds ver keert niettegenstaande aandrang tot verbe tering. SCHILDER en BEHANGER Verkuyl Quakkelaarstraat 23 Voorradig de nieuwe Staalboeken in Het verslag werd goedgekeurd, evenals do rekening van den penningmeester, den heer mr. R. M. van Dusseldorp, die aanwijst in ontvang 404.10, in uitgaaf ƒ177.75, alzoo een goed slot van 226.35, waarby het goed, slot komt van 1930 ad 208.96, totaal dus J 435.31. De heer mr. G. J. Sprenger had bericht gezonden wegens vertrek ontslag te nemen als lid van het bestuur. De heer Sprenger, die ter vergadering aan* wezig was, bracht dank voor de aangename samenwerking met het bestuur en hoopte dat dit nog veel in het belang van het doel van het Roode Kruis zal mogen doen. De voorzitter gaf uiting van zijn spijt ove? het heengaan van den heer Sprenger en bracht hem dank voor alles wat hy geduren de byna 25 jaar voor de afdeeling heeft ver* richt. De vergadering koos in plaats van den hee? Sprenger tot bestuurslid den heer J. L A. van Ittersum en herkoos als zoodanig den voorzitter, die aan de beurt van aftreding was. Van eerstgenoemde was bekend dat hij bereid was zitting in het bestuur te nemen en de voorzitter nam zyn herbenoeming gaarne aan. Patrimonium. Zaterdag vergaderde te Middelburg het bestuur der gewesteiyke organisatie Zeeland van „Patrimonium" onder voorzitterschap van den heer Mommaas te Vlissingen. Besproken werd het resultaat van de en quête betreffende de werkloosheidszorg, in gesteld in plaatsen, waar een afdeeling be staat. Tal van gegevens zyn verzameld. Aan de gemeenteraden van Koudekerke en Se* rooskerke zal te dezer zake een adres wor den gezonden. Door den heer A. de Lange te Goes werd rapport uitgebracht over de gevoerde propa ganda te Wolfaartsdyk, Zaamslag en Rilland. Besloten werd de jaarvergadering te hou den op een nader te bepalen dag in de eerste helft van April. Het is de bedoeling na af handeling van huishoudelijke aangelegen beden een spreker een actueel onderwerp te laten behandelen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een nieuw post- en telegraafkantoor. Naar wy vernemen is alhier grond aange kocht aan de Verlengde Braamstraat, waar op gebouwd zal worden het nieuwe post- en telegraafkantoor. Geref. Jongelingsvereenïging. Vry dagavond herdacht de Geref. Jonge- lingsvereeniging in de Geref. Kerk alhier haar 40-jarig jubileum. Er was veel belang stelling, ook van omringende gemeenten, Marnïx van St. Aldegonde. Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneel- vereeniigng „Marnix van St. Aldegonde" een tooneeluitvoering in de zaal van den heer Luwema alhier. Opgevoerd werd „Het Gene- raalsvrouwtje", blyspel in 4 bedrijven van Henri 't Sas, Nu, een blyspel was het zeker en uitstekend gespeeld werd het ooker is dan ook vaak hartelijk gelachen om de ver- makelyke verwikkelingen die in dit blyspel voorkomen. Er was weinig publiek aanwezig. Zeker een gevolg van den slechten tyd. Een auto in een sloot. Zondagmorgen had de heer H., fietshan delaar en rijwielhersteller alhier, het ongeluk met zyn auto in de ongeveer 4 a 5 meter diepe sloot te ryden, gelegen op het einde van het Oranjeplein. De auto staat gedeel- teiyk op zyn kop. De heer H. en zijn broeder, die in den auto zaten, zijn er gelukkig af gekomen, met een paaT lichte schrammen en den schrik, konden zij huiswaarts keeren. Toea wij hedenmorgen onder de vele kijkers be hoorden, hoorden wij een uitroep „de won deren zyn de wereld nog niet uit". Dit met het oog op de geredden, en dat zal wel ieder beamen die den auto heeft zien zitten. Een oneven getal te bebroeden eieren. Men schryft ons Waarom 13 of althans een oneven getal eieren onder een broedende hen gelegd? Van jor.gsaf zoo'n beetje met de kippetjes opgegroeid, kryg je er onwillekeurig een

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1