r? Courant (tweede blad EEN DAPPER MEISJE Het nog leuend Oud-Vlissingen u= 9 9 UVAL! .IIIIJIIIJIII.1^ Ivertentiën lelburgscbe v. Stoomvaart BRIEVEN UIT DE HOFSTAD FEUILLETON SPORT e Wybert Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. GEILL. ZONDAGSBLAD STEUNT DE NEDERL. INDUSTRIE ANTHRACIET en EIERKOLEN L. BACK B ïdeelen, an het Dhdagen lag 28 PAUL ichrevue sreelen) IRIENNE „TANTE |E FILM" prijz-n geweldige in de stad, van de ailni van 1—5 refels meer 15 cent NIN(j DAM 3 nd. Te bevra en: •a aad Uude Meu en Kelder-oprui- aterstraat 51. Ook rieden. I DHR NOOKDAA, eene JHULP. melden 's avoids WONING Sinyelweg. t, KasteelsHaa' 68. jjiedt zich aan als tennis van zieken- s V. Z., buieau [vi lie WuNING I 4. - per week, iaat 7. sje zoekt belrek- fs V. X., bureau jurant". moderne t WAUrN. ijkesl.aat 15. naagd omstreeks eeide JtNtDHNHUIS iei ol zondei nen- peisoon, of klein, i evard oi omnek beschiijvng en psgezinde Rastorie lelhurg Rotterdam degen plaatsen N PASSAGIKRS, iN KIM Vtb Muter v Kott v m uur 8 vin. uur 8 8 8 te oeSomeii ITansport- en Exp rvpp g .OS relet >18 ENHOUKN Te. 153 fERHOin Tel 282 1HEK relet 101 van 12 Maart 1932 No 61 Jaarcijfers. Winkelsluiting. In hst jaar 1931 hebben zich in Den Haag 32 duizend personen Dat alleen is Igi jl een stadje op zich zelf;. Er zyn ruim 23 duizend menschen uit Den Haag vertrokken. Als we nu nog meededen dat er 75 honderd zijn geboren en dat er 43 honderd zijn gestorven dan heeft u in eens (s0 beeld van de groote wisseling, die er in jaar tijd in Den Haag plaats heeft. Niet ginder dan 40 duizend nieuwe menschen zijn vjjer gekomen en 28 duizend oude zijn ver- Uit deze cijfers valt te begrijpen weinig stabiliteit er in onze stad zit, want daaruit volgt natuurlijk ook een enorme hoeveelheid verhuizingen. De totale bevolking bedroeg op 1 Januari <52 duizend zielen. In één jaar tyds kwamen er twaalf duizend bij van dit aantal waren e; duizend vrouwen meer dan mannen. Pre cies veertig duizend vrouwen zijn er in Den Baag meer dan mannen. Heelemaal ver klaarbaar is het niet hoe dit komt. In heel Nederland zijn maar ruim vijftig duizend vrouwen meer dan mannen en van die vijftig wonen er veertig duizend in Den Haag. Zonder statistiek kan men zich licht ver gissen, maar het lijkt ons altijd dat er in Den Haag buitengewoon veel vrijgezellen rondwandelen, mannen die getrouwd hadden kunnen zijn en het niet zijn. Dat maakt de situatie nog vreemder. Ondanks de toeneming der bevolking is het absolute geboorte-cijfer in 1931 gedaald, een half procent. Daartegenover is het sterfte cijfer iets gestegen. Het aantal huwelijken is ook verminderd, hetgeen natuurlijk wel het gevolg zal zijn van de slechte tijdsomstan digheden. In 1931 ziin 4443 woningen meer gebouwd dan er zijn afgebroken. Er zijn er een kleine vijfhonderd gesloopt en er zijn er ruim vijf duizend gebouwd. Voor een aanwas der be volking van twaalf duizend zielen is dit cijfer weer zeer voldoende. Trouwens er staan een kleine vijf duizend woningen in onze stad leeg. Berekent men eens uit het aantal bewoonde huizen en het aantal inwoners het cijfer per woning, dan blijkt dat precies 3.95 te zijn. Er is dus nog een aantal woningen voor vijftien zestien personen beschikbaar. We zullen verder maar geen nabetrach tingen houden. Alleen moeten wy even aan tippen dat de Haagsche tram weer in op brengst is achteruitgegaan. Als de bussen niet waren vooruitgegaan, zag het er slecht uit. In totaal heeft de maatschappij 165 dui zend gulden minder ontvangen, terwijl de uitgaven eer zijn toe- dan afgenomen. De kussen gingen ruim een ton in opbrengst yooruit en de trams 2j/2 achteruit. Zou dat nu eens een wenk zijn In de eerste twee maanden van 1932 heeft deze achteruitgang zich voortgezet en naar verluidt is het voornemen al gekoesterd om dit proces.... te versnellen door sommige diensten te gaan verminderen. Dat is na tuurlijk het systeem om het al maar slech ter te maken. Wij zijn eenmaal met dit be drijf op de helling en het gaat steeds sneller naar beneden. Amsterdam is het noodlottig voorbeeld, want daar is men ons een fase van achteruitgang voor. Een eigenaardig verschijnsel Is het dat in 1931 in de bank van leening minder is in gebracht dan het vorig jaar on dat ongeveer het zelfde percentage weer is ingelost. De spaarbanken geven 'n aardige toeneming van den inleg boven terugbetaling te zien. Dat zijn altegader verschijnselen die wel typee rend zijn. Er wordt dus nog aardig gespaard en al is dit op zichzelf een mooi verschijn cel, het wijst er misschien ook op, dat men zijn geld vasthoudt, zich bezuinigt en op die Naar het Engelsch van CH. GARVICE. 10) «Mag ik vanavond aan je raam komen vroeg Edgar. ..Ja", fluisterde ze, terwijl ze zich weg- Toen lord Fane de hall binnentrad, kwam de butler hem met een blaadje in de hand tegemoet. «Een telegram, mylord", zei hij. Lord Fane greep het en stak 't in zijn zak. «Hoe laat wilt u dineeren, mylord «Dineeren o, nu dadelijk", antwoordde hi) verstrooid. Hij liep fluitend naar boven en begon zich te kleeden. Plotseling kwam het telegram hem in de gedachtehü nam het uit zijn zak en scheurde het open. Het was van Clifford Revel. ..Flyaway niet in orde. Kom onmiddellijk. Zeer belangrijk." Flyaway was de naam van een., paard, waarop hij en zijn vrienden niet alleen hun verwachtingen, maar ook een groote som Seld hadden gezet. Drie dagen geleden was Flyaway het belangrijkste in zijn leven Maandenlang had hij aan niets anders ge acht sinds gisteren had hij aan den wed- geen gedachte meer gewijd. Maar wat Moest hy nu doen Clifford Revel was niet tKOfijjS In de Molenstraat: ex'erieur en interieur. wijze een reserve vormt. Er wordt dus meer bezuinigd dan in normale tijden geschiedt en dat op zich zelf maakt de crisis nog erger. De geleerden mogen het uitmaken I Op het oogenblik is urgent de regeling der winkelsluiting. Een eerste bespreking m den gemeenteraad leidde tot onmiddellijke schor sing der beraadslaging, omdat men prae- advies wenscht op de groote hoeveelheid amendementen. Men weet er niet uit te komen. Die nieuwe wet grijpt zoo hardhandig en willekeurig in den gang van zaken in dat tal van winkeliers met ondergang bedreigd worden als men niet voorzichtig is met de gemeentelijke bepalingen. Er zijn heel wat winkels die op een bepaalden dienst zijn aangewezen sommige hebben het juist in de avond-uren en Zondags het beste andere kunnen heel gemakkelijk sluiten omdat alle soortgenooten het doen. Maar als alles met één streep wordt geschrapt en alle gelijk ge steld worden, dan is een deel ten doode opgeschreven. Niemand weet weg uit den chaos en men kan er zeker van zijn dat er heel wat strijd zal worden gevoerd. Op den duur past alles zich wel aan, maar by den overgang zullen slachtoffers vallen. Het aantal adressen dat is ingekomen is zeer groot en men wil wel met alle rekening houden, doch dat gaat niet. Er was hier ter stede al veel bereikt en de noodzakeiykheid van verder-gaan was niet gebleken. Met die omstandigheid had de wethouder rekening moeten houden, doch hü ging van andere motieven uit. die hier niet gehuldigd worden. Als er één onderwerp is dat alleen plaatselyk geregeld kan worden, dan was het dit, maar de vrijheid die thans aan plaatselijke regelingen is gelaten is gering. Het gaat niet aan datgene wat altyd iemand, die aan valsche geruchten geloof sloeg. Er was beslist iets niet in orde en zün aanwezigheid scheen dringend vereischt. Maar hy kon Lela toch niet verlaten Neen, dat was onmogelyk f Het ging echter niet alleen om zün eigen geld, maar ook om dat van zyn vrienden, die, vertrouwend op zyn geloof in het paard, honderden en duizenden gewaagd hadden. Mocht hy ze aan zün eigen genoegen opof feren Hierop was slechts één antwoord. Hü krabbelde snel een antwoord, dat hy nog 's avonds in de stad zou zün en keek toen in zyn spoorboekje. Er was maar één trein en die vertrok over anderhalf uur. Hy zou geen gelegenheid hebben om Lela te zien en zyn vader te spreken. Maar hy moest zyn vader spreken en zün toestemming hebben. Hy belde en zei tegen Palmer „Ik zou den markies graag even spreken, Palmer. Je kunt zeggen, dat ik over een uur naar de stad moet." Palmer keek zeer bedenkeiyk. „Mylord, de markies heeft een hevige Jichtaauval", zei hy. „Het spüt me erg, maar ik moet hem spre ken. Het is erg belangrük." Palmer begaf zich gehoorzaam naar de kamer van den markies en kwam na eenige oogenblikken terug. „De markies zal u ontvangen, mylord". kondigde hy aan. „Het is een buitengewoon hevige aanval", fluisterde hy, terwyi by de deur opende. werd toegestaan en waarop een ievensbestaan is gebaseerd thans te verbieden. Wij zien met belangstelling deze geschie denis zich verder ontwikkelen Het zal wel niet gelukken een algemeen goede oplossing te vinden. EIBER. VOETBAL. Door haar overwinning op Velocitas oehaal- oe Middelburg Zondag U. den kampioenstate' Het is alweer een aanbal jaren geleden, dai de Zeeuwsche hoofdstedelingen kampioen dei tweede klasse A werden. Toen behaalden ze dezen titel op het Vlissingen-terrein, waar de wedstrüd VlissingenMiddelburg in een overwinning voor de Middelburgers eindig de. In de promotie-wedstryden, die daarop volgden had Middelburg evenwei geen succes Eindelijk is de titel dan weer eens door een Zeeuwsche vereeniging behaald, waarover we ons zeer verheugen. Velocitas wordt het kind der rekening, want de nog resteerende wed strüd zai geen redding kunnen brengen, Alliancn en de Baronie stelden zich Zondag II. definitief in veiligheid. Vooral van de Ba ronie is dit een mooie prestatie, waar de ach terstand eenige maanden geleden schier ho peloos leek. Er waren den afgeloopen Zondag op het laatst nog eenige wijzigingen in het te spelen program angebracht. De Zeeuwen konden het te Sas van Gent Hier begint het! Voorkom! Gorgel droog Toen Edgar zün vaders gelaat zag, voelde hü byna medeiyden met hem. „Het spyt me erg, vader...." begon hy. maar de markies viel hem in de rede. „Dank Je. Ik ben overtuigd van je sympa thie, maar ik ben er allerminst op gesteld. Kom niet te dicht bij me. Ik wil Je ouder liefde niet kwetsen, maar ik kan den aanblik van een menscheiyke gestalte, zelfs aJ is het mün eigen zoon, op het oogenblik niet ver dragen. Wat wil je? Voorwaar, zeer dapper zou de man moeten zyn, die met dat vreeseiyk gezicht voor zich en die barsche stem in zyn ooren, zou kun nen zeggen „Vader, ik ben verliefd op de kleindochter van een van uw ondergeschikten, en ik vraag uw toestemming voor ons huweiyk." Lord Fane bezat dezen moed niet. Hü aarzelde. „Heb je me niets te zeggen Verdwijn dan asjeblieft zoo gauw mogeiyk." „Ja ik moet naar de stad." „Ga dan in 's hemelsnaam Wat wil je hebben Geld Je kunt krygen, zooveel als je wilt. Ga weg en laat me verder met rust Hy belde en viel in zyn stoel terug. Palmer opende de deur en liet lord Fane met een gebaar van „heb-lk-het-u-niet-ge- zegd" uit. HOOFDSTUK VTH. Lela begaf zich naar haar eigen kamer Een heeriyk gevoel doorstroomde haar en ze moest alleen zün, om haar geluk te beseffen Als de professor een vrouw geweest was, niet bolwerken en keerden met een nederlaag huiswaarts. Zeelandia won een nog resteeren- den wedstryd tegen Zierikzee. Voor Zondag a.s. staan op het programma ae wedstryden VelocitasT.A.C., R.B.C.— Middelburg Dosko—Ter keuzen en Herode Baronie. Verdci nog de ontmoetingen Zeelandia n— Sassche Boys en WalcherenDosko II. INSIDER. Biljarten. Gisterenavond had de emdwed tryd plaats om het kampioenschap Walcheren 2e klasse uitgesenreven door de A.B.C., afdeeling der Nederlandsche Biljart bond. Daar de heer Coppoolse zyn party te gen Elich won, moest derhalve een beslis singsparty gespeeld worden tusschen eerst genoemde en den heer Suurmond, welke door laatstgenoemde gewonnen is, die zoodoende uampioen is vooi 1932. Daar de heer Suurmond eveneens een alge> meen gemiddelde van boven de 5 behaald heeft mag hy mede spelen in de le klasse kampioensc-.ap. De uitslag der gisterenavond gespeelde par tyen is als volgt Spelers, punten, beurten, gem. h. serie Coppoolse 150 24 6.25 20 Elich 124 24 5.10 20 Suurmond 150 29 5.18 23 OoppooI-.e 120 28 4.29 32 Kampioensmedaiile N.B.B. de heer Suur mond hoogste serie-medaille A.B.C. de heer Van de Velde met 37 hoogste gemiddelde medaille A.B.C. ie heer Coppoolse met 6.82 De einstand is als volgt 1. Suurmond 3 1 575 104 5,53 29 2. Coppoolse 3 1 516 113 4.75 30 2. Van de Velde 2 2 5.39 141 3.83 37 5. Elich 1 3 459 119 3.85 20 inplaats van een boekenwurm, zou hy on middellijk haar geheim geraden hebben uit de schuwe manier, waarop ze hem zyn thee gaf. Maar hy'was te zeer verdiept in zyn lectuur en zei,, terwül hy naar zyn kopje tastte„Nu, lord Fane is gelukkig ver trokken." „Weineen, grootvader, hy gaat vanavond nog niet weg." „Hoe kun jy dat o, Ja. heb je prettig gewandeld Het was zeker erg saai voor je, hè Hy kan alleen maar praten over hon den en paarden en jy over boeken." Lela bloosde en liep met een schuldig ge voel naar het raam. Ze legde haar gloeiende wang tegen het koude glas en wachtte. De minuten werden uren, de sterren verschenen aan den hemel en nog steeds bleef het stil op het terras. Zou hy het vergeten hebben Neen, dat kon niet. Maar wat was er dan gebeurd Toen werd de deur geopend en de bediende trad binnen. „Lord Fane laat u dit boekje zenden, juf frouw", zei hy, terwyl hy een pakje op tafel legde. Meneer Temple spitste zyn oogen op het hooren van het woord „boek". „Wat is er Lela vroeg hy „Welk boek „Ik zal eens kyken, grootvader". Ze maakte met bevende handen het touwtje lot en haalde een klein deeltje, in leer gebonden tevoorschyn. Terwyl ze het verbaasd om keerde, viel er een stukje papier uit Ze greep het haastig Er stond siechts één regel op„Ik moet onmiddellyk naar Londen 10e week 1882. Als een be^js dat nog niet alle onder nemingsgeest in deze gemeente is uitgedoofd, melden wü, dat de heer Ch. de Grooff, make laar en scheepsreeder alhier, door aankoop eigenaar is geworden van de navolgende schepen, genaamd Louise, Johny, Lucie en Margaretha. De reedery is nu alzoo in het bezit van vier koopvaardijschepen. Van 3 tot 11 Maart vervoerden de mail booten 360 passagiers van Queenborough en daarheen 440 personen. In de commissie roor de internationale roei- en zeilwedstryden die in Augustus op de reede alhier zullen plaats hebben, namen als Nederlandsche leden zitting de heeren A. Smit, J. Spanjaard en C. L. van Woel- deren. ■s Te Oostburg zullen in den loop dezer maand rijksnormaallessen worden geopend. Tot onderwijzers zyn benoemd de heeren J. Bevelander Schoo te Groede (tevens tot di recteur), J. Z. de Buisonjé te Oostburg, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg, K. de Graaf te Waterlandkerkje, J. de Klerk te Nieuwvliet en P. Barendsen te Schoondyke. Tot onderwyzeres mej. S. O. Risch te Bres- kens. ONS bevat deze week o.a. FOTO'S UIT HET BINNENLAND Voor jaar. Bekende persoonlykheden. Een ongewone verkeersbelemmering. Kleine bloemenkweekers in Amsterdam. By ge loof uit oude tyden. De Koninklyke Model- boerdery. De Waalbrug bü Nymegen. Zuiderzeewerken. Zeeuwsche Boerekoop- dag. Goede maatjes. Leert weven. FOTO'S UIT HET BUITENLAND Ren nen door de stad. Het Dal van Use. De vingers moeten schryven. Niet gemakke- lyk. Hoe leer ik polospelen Duitsche kleederdrachtea. De kleine Prima balle rina. Vlasbreken. Naar den Eifel. Goethe-herdenking. Groot vervolgverhaal DE MAALSTROOM, uit het Engelsch van Frank Froest. VERHAAL Dorothy Brent. WETENSWAARDIGHEDEN Wie het klei ne niet eertEven er tusschen uit. ALLERLEITydverdryf voor oud en jong. Oplossing van opgaven. Oplossing Een knippuzzle. Opgave Drie verborgenheden. De onwillige diagonalen. Raadsels. Puzzles. Goocheltoeren. Humor in woord en beeld uit het buitenland. Jggp Nummers ter kennismaking kunnen gratis aan ons bureau worden afgehaald. DOOR TE KOOPEN BIJ: KASTEELSTRAAT 42 Telefoon 107 en 428 Vaarwel." Dat was alles, ze verborg het in haar hand en legde het boek voor haar grootvader neer. „Het is een bundel gedichten", zei ze en verliet haastig de kamer, opdat hy de tranen niet zou zier die in haar oogen opwelden. Hy was vertrokken Ze zou hem vanavond niet meer zie I Wat zou de nacht lang zyn Na een onaangename reis bereikte Edgar het Paddington-station en hy riep haastig een taxi aan en gaf zyn adres op. zyn be diende stond in de hall, toen hy binnen kwam. „Meneer Revel is hier mylord. Hy heeft uw telegram ontvangen", zei hy, ter wyl hy de deur van de zitkamer opende. Toen Edgar binnentrad, verrees de slanke gestalte van Cliffod Revel uit een fauteuiL „Hoe maak je het. Edgar vroeg hy. „Hoe gaat het met jou, Clifford Wat is er aan de hand Lieve hemel, wat is het hier warm. William, gooi dat raam eens open." Meteen wierp hy den knecht zyn hoed en jas toe. Cifford Revel schoof een stoel naar voren en duwde zün neef er in. ,\Ga zitten, myn jongen", zei hy met zyn welluidende stem. „Je windt je zooals gewooniyk weer op om niets. Het paard...." Lord Fane had geen oogenblik meer aan Flyaway gedacht. „Dat vervloekte paard 1" zei hy. „Dat zullen de menschen, die op haar ge wed hebben ook zeggen en jy en ik zullen er ook niet zonder kleerscheuren afkomen."

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5