1000 500 300 25 Tijdens de Winkelweek 70e Jaargang; 1932 VRIJDAG 11 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen worden alle advertentie-prijzen der „Vlissingsche Courant" verlaagd met Q EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIEN1EÜWS ^Verdrijf Uw Rheumatiek ]kkers Kloosterbalsemzoo goed" -Nq.ÖO VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct lillin: Firma F. VAM DF VEIDE Ir.. IFilslint 56-50. minimin. Tnltl. 16. Pastreknting 66211 ADVER TENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedinger en-Aanvrager var I- regelt 75 ct., iedere reg el n eer 15ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen De Vlissingsche winkelweek. Heden is de Vlissingsche winkelweek ge opend, die zal worden voortgezet tot en met aterdag 19 Maart. De bedoeling van de winkelweek is bekend, nL het werkelijk koopen bij dep middenstand Door het verstrekken van bonnen moet het zooveel mogelijk worden aangemoe digd. Op deze bonnen kunnen, zooals wij ieds mededeelden, mooie prijzen vallen. Het is reeds heden, op den eersten dag ge bleken dat het publiek gaarne van de gele genheid gebruik maakt, om hun dagelijksche behoeften te koopen bij de deelnemers aan de winkelweek. Bij het winkelweek-comité, dat zitting houdt in het lokaal Walstraat 36, is een groote vraag naar bonnen, waaruit blijkt, dat er bij de winkeliers een goede vraag naar eze bonnen bestaat. Het i" dan ook werkelijk aanlokkelijk om bjj het aankoopen van artikelen de kans te een mooien prijs te bekomen. Voor eiken gulden die men besteedt bij de deel nemers aan de winkelweek ontvangt men een bon. Wij hebben heden bij een rondgang langs de winkels kunnen constateeren dat vele winkeliers hun beste beentje hebben voorge zet en aan hun etalages een bijzondere at tractie hebben gegeven, zooüat er niet aan getwijfeld behoeft te worden of deze etalages zullen de bijzondere belangstelling van het publiek trekken. De feestelijkheden worden hedenavond ge opend met een concert dorr het'Westkap- elsch muziekgezelschap „Oefening kweekt lunst", directeur de heer P. de Rooy, in de losk in het Bellamypark. Hedenavond wordt het standbeeld van Mi- chiel Adriaansz. de Ruyter met electrische •s verlicht, wat zeker wel een fantastisch effect zal opleveren. Morgenmiddag om 3 uur zal de harmonie i>0ns Genoegen" van 35 uur een concert teven in het Bellamypark. Tijdens dit con cert zal door de Vlissingsche Turnvereeniging »V.T.V." in het Bellamypark een uitvoering worden gegeven. Na afloop wordt door beide vereenigingen h wandeling door de stad gemaakt. Een filmavond. Gisterenavond had een filmavond plaats, e door de afdeeling Vlissingen van de Nat. Christen Geh. Onth. Vereeniging in de Nieu- e Kerk was belegd. De bijeenkomst werd geopend door ds. E. Blaauwendraad, die de aanwezigen ver- fc te zingen Psalm 133 3, voorging in ge- waarna hij in het kort wees op de nood- ^eljjkheid van vereenigen in den strijd te- üen het alcoholisme, en op het geluk dat niet alleen hier ter stede, maar door gansch ons ahd een Christen drankbestrijdersvereeni- $hg bestaat, en spoorde de aanwezigen aan öch °°k aan te sluiten bij deze afdeeling. Vervolgens werden op het doek gebracht J herdenkingsdagen van het gouden jubi leum der N.C.G.O.V. Met volle aandacht werd eze flhn gevolgd, zoowel de autotocht als de andeltocht, waaraan 2000 personen v-deel- ,&men en deze liet ons zien hoe uit alle oor- ,en van ons land, ja zelfs uit het buiten- and, afgevaardigden naar de Bisschopstad >aren gekomen om te getuigen van de liefde j^^hristus, die hen dringt dezen strijd te Niet alleen waren da«r bejaarde maar ook de jeugd was goed ver- woordigd. Nu werden nog enkele natuur- en sport- filmpjes vertoond, waarna de propaganda film „Van leed tot vreugde", een levensge schiedenis van 3 kinderen, in 6 acten, werd vertoond. Deze film liet ons zien de verwaarloozing er. mishandeling van drie kinderen, die na den dood van hun moeder bij hun vader, een schipper, moesten worden weggenomen, daar ze niet verzorgd werden. Wanneer wij met deze kinderen kennis maken, zijn ze door den Voogdijraad onder gebracht in het gezin van „Zielke". De pleegouders hebben echter de kinderen maar tot zich genomen, omdat er een paar gulden in de week voor werd uitbe taald, maar ze hebben van de pleegouders ontzaglijk veel te lijden. Zielke, hun pleeg vader, is een erge dronkaard. Eén der kinde ren sterft van ontbering en mishandeling. Het geval komt den Voogdijraad ter oore en de beide andere kinderen worden onmiddel lijk weggenomen. Zij krijgen nu betere ver zorgers en er breken, zonniger dagen aan. Tot de eigen vader zijn thans 14-jarigen zoon Peter komt opeischen en voor dezen weer een moeilijke tijd aanbreekt, daar blijkt dat ook zijn vader een dronkaard is en Peter zeer zwaar werk moet verrichten. Na veel doorgestaan te hebben, besluit de jongen te vluchten, welke vlucht mislukt. Tenslotte begint het vaderhart te spreken en staat hij zijn jongen weer aan zijn liefderijke verzorg ster af. Onder diepe stilte werd de film aandachtig gevolgd en kwamen velen onder den indruk van de groote ellende door den drank teweeg gebracht. In een kleine pauze werd door den heer Veen, agent der N.C.G.O.V. nog een flink propagandawoord gesproken, terwijl hy aan het slot, nadat door de aanwezigen nog was gezongen Gez. 96, voorging in dankgebed. De afdeeling kan met dank op dezen avond terug zien, ook wat betreft de opkomst, die heel goed was te noemen. Een etalage van de Dierenbescherming. De afdeeling Vlissingen van de Vereeniging voor Dierenbescherming heeft in de étalage van de firma A. Polderman Zonen in de Walstraat, daartoe welwillend door genoem de firma beschikbaar gesteld, een aantal voorwerpen geëtaleerd, welke wel de aan dacht zullen trekken. Het zyn in miniatuur vervaardigde voorwerpen, waarmede men den dieren groot nut kan bewijzen. Van byzonder groote beteekenis is het zeker dat koeien of paarden by brand den stal kunnen verlaten. De laatste dagen is by verschillende branden heel wat vee in de vlammen omgekomen De dierenbescherming demonstreert dat de die ren by brand onmiddeliyk naar buiten kun nen vluchten en zich dus in veiligheid kun nen stellen. Een ander toestel Is eveneens van veel nut, omdat hiermede wordt aangetoond dat een paard dat in een caroussel loopt, niet meer arbeid behoeft te presteeren dan noodig is en kan rusten als de caroussel op eigen kracht nog kan ronddraaien. Een stalbeugel zal ook wel de aandacht trekken, terwyi wy eveneens wel mogen wy- zen op de mogelykheid om kippenhokken van ratten te zuiveren door daarin rattengif te strooien, zonder dat de kippen van dit gif kunnen eten. MIDDELBURG. Archief en oudheidskamer te Middelburg. Aan het verslag van den gemeente-archi varis betreffende het archief en de stedeiyke oudheidskamer over 1931 ontleenen wy het volgende. In den toestand der archieflokalen kwam in het afgeloopen jaar geen verandering, zy wer den geïnspecteerd door de nieuw opgetreden brandweer, waarby de wensch kenbaar werd gemaakt van betere voorziening van de af scheiding tusschen de woning van den con cierge en het bureau van den archivaris. Op den catalogus der prentverzameling, waar over in het vorige verslag uitvoeriger is ge sproken, werden indices vervaardigd, zoodat het topografische gedeelte nu gereed is. Ten behoeve van de Vereeniging Topografisch re pertorium van Nederland bewerkte de archi varis daarop de lyst van de geteekende af beeldingen van Middelburgsehe topografica, die in den stamcatalogus zal worden opgeno men. Vervolgens nam hy de beschrijving van het oudste deel van het gemeente-archief ter hand ten behoeve van den algemeenen inven taris, die in de eerstvolgende jaren zyn voor- naamsten arbeid zal vormen het gedeelte tot 1581, beschreven door mr. De Stoppelaar, kwam grootendeels gereed. De archiefverzamelingen werden verrykt met het restant van het archief van het be stuur over de brandweer, dat met het reeds aanwezige, dat tot 1751 teruggaat, werd ver- eenigd, en welke administratie door de reor ganisatie der brandweer was afgesloten. Het archief werd ber"K5ht door 23 verschil lende personen, waarvan 7 uit Middelburg en 2 uit het buitenland. Bovendien werden aan 36 personen, waar van 5 uit Middelburg en 4 uit het buitenland, schriftelijke inlichtingen verschaft over ver schillende onderwerpen. Ook dit jaar werden meermalen archivalia naar andere archieven verzonden, ten einde daar door de gebruikers te kunnen worden geraadpleegdomgekeerd werden enkele ar chiefstukken van elders te Middelburg gede poneerd, ten behoeve van den archivaris. Het aantal der betalende bezoekers bedroeg 5301, tegen 4381 in 1930 en 5943 in 1929, het hoogste aantal bezoekers op één dag 527. Ook dit jaar kon, door de bereidwilligheid der beide bodes, op vry bevredigende wyze aan de drukte op de zomer-Donderdagen het hoof worden geboden. GOES. Afdeeling Zeeland Ned. Pomologrschc Vereeniging. In de gisteren te Goes gehouden vergade ring van bovengenoemde vereeniging werd, nadat verschillende mcdedeelingen van huis- houdelijken aard waren gedaan, door den heer ir. A. W. van de Plassche een lezing gehouden over de fruitteelt in Amerika. Spreker zet uiteen, dat wy in Nederland reeds veel van Amerika hebben overgenomen eu dat onze kweekers veel naar Ameri- kaansch voorbeeld werken. Maar het kan niet ontkend, dat het Ame- rikaansch fruit het in uiterlijk wint van het Nederlandsche. In smaak wint de Neder- landsche appel het weer, maar het goedbeta- lend publiek let meer op het uiterlijk. Wil men nu bereiken, dat men in Neder land Nederlandsch fruit eet, dan moet de Nederlandsche kweeker zorgen, dat zyn fruit aan hooge exterieur-eischen voldoet. Om hierin nu nog meer adviseerend te kunnen optreden, maakte spreker, met steun van het ryk en het centraal bureau, de reis naar Amexika. Met welwillendheid Is hy ontvangen en veel heeft hy gezien en gehoord. Veel ver telde spreker daarvan, waarvan wy onlangs reeds de voornaamste byzonderheden hebben medegedeeld. OOSTBURG. Het Groene Kruis. In de Oostburg gehouden vergadering van het Groene Kruis bleek het aantal leden op 1 Januari jl. gestegen te zyn tot 487, hetgeen een vooruitgang by 1930 vergeleken aanduid de van 11 leden. De zuivere inkomsten van het Groene Kruis bleken bedragen te heb ben 1546.73 en de uitgaven 2140.89, zoodat er minder ontvangen was dan uitgegeven f 594.16, verminderd met de subsidie t.b.c. restte een tekort van 41.37. De t.b.c. afdeeling had aan ontvang te boeken 558.92 en aan uitgaven 64.95, zoo dat meer onvangen was 493.97 rest na de de bydrage aan het Groene Kruis van f 552.79 een tekort van 58.82. Het eindresul taat is dus dat ongeveer 100 ingeteerd is mochten de tyden verbeteren, dan zal door een kleine verhooging der contributie ge tracht worden de inkomsten te verbeteren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat eervol ontslag verleend was aan zuster Broersen wegens huwelyk en dat tot wykverpleegster in haar plaats benoemd was zuster Walles 258 artikelen uit het magazyn werden in bruikleen gegeven aan 168 zieken, terwyi 11 an 43 personen 217 porties ys ver strekt werdende rijwielbrancard werd 2 nal gebruikt. Van 1 Januari tot 1 Augustus werden 2468 Ijk Wees er vlug bij! Bij de eerste pi)nlijke scheut in armen. \3 beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijf- middel. dat al zooveel goede diensten bij rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige. genezende werking en de pijnen verdwijnen SwiTBpTiwrmwnfiii ni—wiMim i»ii nr aww—wwrarrminr' bezoeken afgelegd door zuster Broersen en in het overige deel van het jaar 2045 door zus ter Walles, totaal 4513. Voor de t.b.c.-afdee- ling bracht zuster Broersen 622 en zuster Walles 196 bezoeken (minder zieken). Het magazijn verkeert wat instrumenten betreft in uitstekenden staat, dank zy de aanvulling met meer moderne artikelen. Zoo zyn eenige croupketels aangeschaft, warm- waterzakken, ijsblazen, een toestel voor heete lucht behandeling, een inhalator en ligstoe len van moderne constructie. Aangestipt moet worden, dat het materiaal ontzettend heeft te lijden. Sommige instrumenten komen in onoogelyken toestand terug, vooral de croupketels. Overigens is alles in orde. De heer J. Mys werd met op één na alge meene stemmen tot bestuurslid herkozen. De klacht werd geuit, dat het „Emma- bloempje" hier zeer weinig opbrengt, oorzaak is dat te Jeugdige-meisjes met den verkoop belast worden getracht zal worden hiervoor oudere c ames te vinden, die met wat meer overredingskracht de bloempjes aan den man kunnen brengen. TERNEUZEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Ter Neuzen behan delde gisteren o.a. een voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. Meer vryheid met betrekking tot het hou den van optochten, muziek enz. op Zondagen zal niet gegeven worden. Het voorstel om te verbieden In het open baar in de kommen der gemeenten zonne baden te nemen, gekleed in zwembroek of badcostuum, behalve op nader aangeduide plaatsen, werd aangenomen met 8 tegen 7 stommen. De afwykingen van de bepalingen der win kelsluitingswet werden geregeld. Het slui tingsuur van 8 uur namiddags werd gedu rende den zomertyd op 9 uur gesteld. Zeer uitvoerig werd besproken het voorstel tot vaststelling der steunregeling van werk- loozen. De heer Van Driel wilde huurtoeslag ver strekken of de loonen verhoogen. De heer Hamelink wilde het vcrleenen van huurtoe slag tot het maximum 1.50. Ook dit laatste bracht naar het oordeel van den heer Schee- Ie, wethouder van financiën, te hooge uitga ven voor de gemeente mede. Hy moest dit voorstel ontladen. Het werd verworpen met 10 tegen 5 stommen. De heer Hamelink stelde voor, de eerste 3 van de verdienste der vrouw van een ge steunde met kinderen, vry te laten. Dit amendement werd aangenomen. Vervolgens stelden Burg. en Weth, voor, 1000 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen ten behoeve van het crisis-comité. Na breedvoerige discussie werd aangenomen het voorstelScheele, om deze 1000 te ver strekken op voorwaarde, dat alle in aanmer king komenden, dus niet alleen crisis-werk- loozen, van deze gelden steun ontvangen. Rijkspostspaarbank. Opgave gedurende de maand Februari 1932. Vlissingen: ingelegd 92.772.88 terugbetaald - 43.802.76 meer ingelegd 48.970.12 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 57. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven nominaal 5000.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Middelburg: ingelegd 129.914.18 terugbetaald - 55.896.20 meer ingelegd 74.017.98 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 92. Op staatsschuldboekjes werd ingelegd nominaal 1000.— en afgeschreven - 3100.— minder ingelegd 2100. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1, Oost-Souburg: ingelegd 19972.74 terugbetaald - 5459.39 meer ingelegd 14513.35 Het aantal ieuw uitgegeven boekjes be droeg 24. Koudekerke: ingelegd 10443.55 terugbetaald - 1600.98 meer ingelegd 8842.57 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. B r e s k en s ingelegd 19610.59 terugbetaald - 14148.44 meer ingelegd 5462.15 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 13. Groede: ingelegd 6516.50 terugbetaald - 3568.63 meer ingelegd 2946.87 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Schoondyke: ingelegd 11106.23 terugbetaald - 2680.79 meer ingelegd 8425.44 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. O o s tb u r gingelegd 17194.08 terugbetaald - 3535.58 meer ingelegd 13658.50 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. IJzendyke: ingelegd 17921.55 terugbetaald - 6219.31 meer ingelegd 11702.24 Het aantal nieu v uitgegeven boekjes be droeg 9. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven nominaal 1000.— Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Meikoopdagen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan „de Tyd" Als i het voorjaar het nieuwe landbouw- seizoen begint, komen in het Zeeuwsch- Vlaamsche land, iet land met zijn schitteren de boerderijen en werkelyk kapitale veesta pels, de „boerenkoopdiagen" of „Meikoopda gen" aan de orde. Het is een oude en histori sche regel, die regel blyft. Ook thans zyn de lange ryen dezer gebruikelijke „koopdagen" begonnen. Prachtige stallen paarden, byna zonder uitzondering stamboekdieren, gaan dan onder den hamer van den notaris door. Hoornvee, pluimvee, varkens, landbouw-ma- terialen enz. vormen te zamen met het hoofd moment, de paarden, „den" boerenkoopdag. De boerenkoopdag is een evenement voor het dorp, waarin de verkooping plaats vindt. Maar hy heeft veel meer dan een plaatselyk karakter, omdat uit de geheele streek en van over de grens gegadigde koopers en kyklusti- gen komen opdagen om óf te koopen óf zich te verlustigen in het drukke en gezellige ver tier, dat met den koopdag gepaard gaat. In vroegere tyden was de „Meikoopdag" een formeele ééndaagsche kermis. Er werd ron dom de boerderij op talryke plaatsen muziek gemaakt, wat r'teraard vooral op het jonge boerengeslacht een magnetischen invloed uit oefende. Sinds Vele jaren is hiermede echter vrij algemeen gebroken, zoodat de aankondi gingsbiljetten en advertentiën der verkoopin- gen meestal sluiten met het stereotiepe „Geen muziek en zang" of „Liedjeszangers en har monicaspelers worden op de hofstede niet toegelaten". De „boeren"- of „Meikoopdagen" beginnen r.eeds in Maart en duren voort tot in Mei of Juni. Zooals voor de hand ligt, loopt het finan cieel succes van deze verkoopingen evenwydig met den gang van zaken in het landbouwbe drijf en de publieke koopkracht. In den tyd omstreeks de oorlogsjaren, toen één prima

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1