500 300 150 100 25 WLKT WOENSDAG 9 MAART 'lijnen auto's, :rtuigen /lissingen a VOe Jaargang 1932 Firma F. VAN DE VEIDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. ïelel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PRQVINCIENIEUWS GIË. een indruk van ende populariteit aantal ingeschre- 81.150 >ngeveer 85.000 aigeveer 120.000 ïgeveer 167.000 174.500 189.277 200.531 inbegrepen 2753 >r het in bedrijf itel. atavia n. Amst. laart Sagres t Dungeness irt van Genua ,uitr.) 4 Maart Maart Perim laart van Sabang Maart Ouessant te Dalny te Port Said aart Dakar lifa v. Larnaka van Batavia, i Belawan laart Finisterre Sydney van Suez uur 6.22 6.24 5.31 5.02 14.53 15.22 elijkheden, enz. C.K.W.O.. Luth. ravond leerlingen de Oude Vriend- Filmavond, Nat. mdersvereeniging, Schouwtooneel, 8.15 uur. ering Comité van p-—Terpstra, „de i. Meteorologisch Bilt. 781.6 te Vardoe. 744.6 te Gronin- ïd van 9 Maart lemende N.W. tot lkt met tijdelijke meeuw- of regen- gsdienst. 1125 uur van De oek van Holland neerhalen. Blijft erbericht. eele gegevens Meteor Instituut. bewegingen van ijk Europa volgen. Suropa onder den irukking met toe- Noor dzee in den •essie ontwikkeld, jich in Z.O.-rich- ten van Ierland te naderen, die igt In Scandina- op vele plaatsen ien krachtige W. atuur in Schofc- ;t vriespunt Door temperatuur en nog ongestadig te wachten. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingenende gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk t 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHum enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen var 1- regels 75 ct, iedere regel meer 15ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet oi oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen [r personeel Pzem 12.95 Bijdrage. Christ. Ulo school - 2.50 Van een feestavondje - 4.16 Vorige opgave - 2437.73 Totaal ƒ2457.34 Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen de opbrengst van de bezich- abattoir op Zaterdag 5 Maart jl. ad 118.50. De Vlissingsche winkelweek. In de „Vlissingsche Winkelweek" heeft de voorzitter van de vereeniging „Gemeen schappelijk Belang", de heer L. J. M. Quas- ters, een opwekkend woord geschreven, waar aan het volgende is ontleend Nu de winkelweek voor de deur staat en het groots werk van voorbereiding geschied Is, mogen we zeggen, dat alle leden, gedron- i door organisatiegevoel, hebben medege werkt, en spreek ik den wensch uit, dat dit het begin is van samenwerking tusschen de winkeliers onderling. Als voorzitter van de Middenstands-Ver- «eniging „Gemeenschappelijk Belang" wensch k niet uit het oog te verliezen, dat ook met de belangen van het koopend publiek reke ning gehouden moet worden. Het zal mij Lzelfs aangenaam zijn In de toekomst geor- 1 overleg te plegen met alle groepen, vaar dit noodig is. Het kan niet anders dan dat men door gezamenijk overleg, met waardeering van principes, ten slotte tot verbetering i moet. Het vertrouwen in den winkelier moet groober worden en om zulks te verkrijgen, 1 er een brug moeten zijn, waarover we haar kunnen bereiken. Die brug is de or ganisatie. Moordende concurrentie leidt tot niets, men zal in de toekomst behoorlijk verdedigbare lijzen moeten kunnen calculeeren, zoodat e winkelier niet zooals tot nu toe in de duistere toekomst blikt. Ik stel mij voor, onze Middenstands-orga nisatie „Gemeenschappelijk Belang" in die banen te en, dat wij de vraagbaak voor be leden niet alleen zijn, maar dat ook even tuele klachten bij de Vereeniging binnen komen, die zij dan zal onderzoeken an uitmaken aan welke zijde de schuld ligt. i we aan den vooravond van onze feest- fieek staan, rust op mij de plicht namens de Vereeniging dank te brengen aan allen, die toö de belangrijke voorbereiding hebben me dewerkt, voornamelijk aan het college van burgemeester en Wethouders en aan den commissaris van politie. Eeden hebben wij een kijkje genomen in het lokaal Walstraat 36, waar de geschenken bezichtiging zijn gesteld, welke door de geloot kunnen worden op de aan hen Verstrekt wordende bonnen. Zooals wy reeds meldden ontvangen alle dopers die gedurende de winkelweek bij een d deelnemende winkeliers voor 1 besteden een genummerden bon. Iedere kooper heeft dus kans een der prijzen te trekken. is een groote collecte geschenken, velke de vereeniging „Gemenschappelijk Be- ang" voor de koopers beschikbaar stelt. Men zich daarvan overtuigen als men In de Straat 36 de etalage bezichtigt. Vlij wekken gaarne op om de actie van 'Gemeenschappelijk Belang" krachtig te steunen en odereen thans zooveel mogelijk ^oopen doet, teneinde daardoor het juccea van de winkelweek te helpen Verze uren. spreekt vanzelf dat alleen bonnen beschikbaar gesteld voor lederen dien men besteedt één bon voor 'Pen bij winkeliers die aan de winkel- deelnemen. j, WèI tonnen nog niet aangesloten winke ts zich nog als lid van „Gemeenschappe- '"■Soor lijk Belang" opgeven, doch aan deze win kelweek kunnen zij niet meer deelnemen. Wij voldoen gaarne aan het ons gedane verzoek de ingezetenen op te wekken gedu rende de winkelweek de vlaggen te ontplooi en, waardoor een feestelijke stemming wordt verkregen. Gedurende de winkelweek zal in het café „Monopole", Nieuwendijk, lederen avond van 8 tot 11.30 uur concert worden gegeven door de Sevilla-band. Zaterdag en Zondag heeft bovendien van 4 tot 6 uur een matinée plaats. Bouwmeester Solness. Gisterenavond trad voor de C.K.W.O. in de Luthersche Kerk als spreker op dr. P. Ste- genga, Luthersch predikant te Amsterdam, met bovenstaand onderwerp. Na de gebruikelijke opening en inleidend woord door den voorzitter, den heer J. Marijs, ving dr. Stegenga zijn rede aan met in korte trekken het leven en werk van den grooten drama-schrijver Ibsen te teekenen. Ibsen stierf in het begin dezer eeuw en zijn leven valt dus geheel in de 19e eeuw, en hij behoort dus niet tot de modernsten. Toch is bet eigenaardig, dat hij met zijn gedachten bijzonder past in onzen tijd en zijn tydge- nooten hem grootendeels niet begrepen, De mentaliteit der 19e eeuw was een geheel an dere. Daarom werd hij in zijn tijd niet. zoo gewaardeerd. Ibsen heeft niets dan drama's geschreven en steeds het leven gezien als een duister, onoplosbaar raadsel en hij beschouw de het leven als een verward kluwen. Er is in zijn werken geen spoor van optimisme, al leen een grimmig realisme. Toch heeft Ibsen niets uitdagends en hij teekende het leven met eenvoudige juistheid. Ibsen was agnosti cus, die tegenover de vragen van het leven stond zonder antwoord. Het pessimisme, waartoe Ibsen gekomen is, is geleidelijk geweest. Hij heeft ook zijn idealen gehad en in het begin strijdt hy nog voor deze idealen, doch zijn toon wordt al donkerder en somberder. Ook het Christen dom heeft hem een poos aangetrokken Toen worstelde hij nog om zich zelf te zijn. Aan het einde van dien tijd schreef hij zijn dub- bel-drama ,3randPeer Gynt". Ibsen liet echter het Christendom los, om dat hij zijn koningsmensch ziet ondergaan en het koninkrijk is voor de zwakken en sukkels en met het afsluiten van deze periode komt die van het volslagen agnosticisme, wat duidelijk uit zijn toen geschreven dra ma's blijkt. Hierna volgt op rijperen leeftijd de derde periode en schrijft hij zijn „Bouwmeester Sol ness" en hierin ziet men min of meer een te rugkeer tot de ideeën van zijn eerste periode en ook een niet geheel uitschakelen van het Christendom. Bouwmeester Solness' geschiedenis is aan Ibsen's zieleleven niet vreemd. Het drama geeft sterke, maar toch eenvoudig sprekende beelden. Bouwmeester Solness ls een van Ibsen's Koningsmenschen, een Nietsche-figuur. Bouwmeeter Solness heeft veel succes ge had en hy is ook geniaal. Doch zijn gaven hebben het niet alleen gedaan, het geluk was hem gunstig. Als arm kantoorbediende begonnen, heeft hij kans gezien op de schou ders van zijn patroon naar boven te klim men. In het begin van het boek is Solness de chef en de voormalige patroon onderge schikte. Toch kan hij den ouden Brovick en zijn zoon Ragnar niet missen, want Solness heeft vele gebreken en fijn teekent Ibsen de „duizeligheid in het geweten" bij Solness. Er is een tijd geweest, dat Bouwmeester Solness vroom was, dat hij voelde dat God hem zeide„Bouw voor mij" en hij bouwde niets anders dan kerken l Toen is er iets wonderlijks gebeurd. Bij de inwijding van een kerk te Lysanger, was vol gens traditie Solness naar boven geklommen en had hy met God gesproken en zich tevens van Hem los gescheurd „God boven baas en hy beneden". In het vervolg bouwt hij geen kerken meer, doch huizen, dat is veel practischer. Hij had veel succes en werd beschouwd als een wel doener der streek. Steeds stijgt zijn roem, hij wordt al rijker, meer geëerd, en toch wordt Solness al ongelukkiger. Bij het stijgen van zijn voorspoed komt als een nadersluipende angst de gedachte aan vergelding. Op boeiende wijze schilderde de begaafde spreker het innerlijk conflict bij Solness bij bet afbranden van het voorvaderlijk huis van zijn vrouw Aline, het kinderlijke vrouwtje, het Nora-type van Dickens. Hij zegt dan ook Straks is het mijn beurt en verschijnt de 23-jarige Hilde Wrangel in zijn leven, aan wie hij zijn hart uitstort, zijn duizelig geweten. Zij is het, die den zwakken, stuurloozen man weer tot nieuw, energiek leven wil wekken. Eerst heeft hij kerken gebouwd, toen woon huizen, hy moet nog tot iets anders komen geen kerk, geen woonhuis, maar woonhuis m 25, 45 CU 65 ets.' met toren. Het moet komen tot een compro mis tusschen God en hem. Zoo komt het einde Bouwmeester Solness heeft zijn woonhuis met toren gebouwd en hy klimt weer naar boven en hy zal weer met God spreken. Het zal nu anders zyn dan vroeger te LysangerNu wil hij aan God wel iets geven van deze aarde. Onder ontzaglijke spanning van Hilde en vader Brovick en Ragnar klimt Solness naar boven, zy hadden niet gedacht dat hij het zou durven, maar hy gaat en boven gekomen, stort hy plotseling neer Bouwmeester Sol ness is dood In dit drama heeft Ibsen gezien en getee- kend„Gy kunt geen twee heeren dienen." Den ontzaglyken ernst van de levenskeuze heeft Ibsen, hoewel geen Christen zijnde, in dit werk op ernstige wyze voor oogen gesteld. Spreker wees er ten slotte op, dat uit dit drama met grooten ernst tot ons komt de noodiging van het Evangelie „Komt tot My, allen die vermoeid zijt" en dat wü geen twee heeren kunnen dienen, doch dat God ons geheel vraagt. Met groote aandacht werd de rede door de aanwezigen gevolgd. Dr. Stegenga eindigde daarna met dank zegging. Een collecte voor het steunfonds van den Christelijken Besturenbond voor haar werk- looze leden bracht op 14.761^. Voorzichtigheid aanbevolen. Meerdere ingezetenen ontvingen onder staand schrijven Apeldoorn, Maart 1932. Mijnheer, Van bevoegde zijde vernemen wy, dat ook U crediteur is hl het faillissement van de Firma De Koster en Co. te Viissingen. Wy meenden goed te doen, U mede te deelen, dat wy momenteel een relatie heb ben, die Uw vordering wil overnemen en wel op een wijze, waardoor U in staat wordt gesteld voor 100 uitkeering te verkrygen, waarvan een gedeelte (gelykstaand met de uitkeering in het faillisement) direct goed rente gevend, terwyi de rest door amor- tisatiebewys wordt gesecureerd, waardoor een totale uitkeering van 100 is te ver krijgen. Mocht U er Iets voor voelen om over deze aangelegenheid eens een bespreking te heb ben, dan kan zulks, zonder eenige verplich ting wederzijds, plaats hebben en wachten wy daaromtrent gaarne uwe berichten. Hoogachtend, Nationaal Bureau „De Speurder", afdeeling financieele bemiddeling, De Directie, (get.) onleesbaar In verband hiermede geeft de Commissaris van politie alhier, tevens commissaris van rykspolitie, op grond van ingekomen ambts berichten in overweging voorzichtigheid te be trachten by het aangaan van relaties met het Nationaal Bureau „de Speurder". Concert „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zaterdag as., des avonds 8 uur, een concert in „de Oude Vriendschap", waaraan de Vlissingsche too- neelvereeniging Koningin Wilhelmina" haar medewerking zal verleenen. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie Van een stelling gevallen. Op de helling van het op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier in aan bouw zynde flottielje-vaartuig, is hedenmor gen een stellingjuk weggeschoven, waardoor 4 werklieden, die zich op de stelling bevonden, naar beneden vielen. Twee dezer werklieden werden ter observatie naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht. MIDDELBURG. N.V. Izaak Boasson en Zonen's Bank te Middelburg en Oostburg. De rechtbank te Middelburg heeft heden morgen uitspraak gedaan ir -.ake de aanvrage van surséance van betaling van bovenge noemde N.V. en heeft die surséance verleend voor den tyd van één jaar, ingaande 9 Janu ari 1932. De rechtbank benoemde tot bewind voerders de heeren mr. A. J. van der Weel, advocaat en procureur en T. Zandstra, ac countant, beiden te Middelburg. Uit het ter openbare terechtzitting voorge len vonnis blykt, dat op de op 5 Maart gehouden vergadering in persoon of by vol macht vertegenwoordigd waren 375 schuld- eischers, met een gezameniyk te vorderen bedrag van 301.416.73. Van dezen stemden 330 schuldeischers met een bedrag van 251.582.12 vóór en 45 met 49.834.61 tegen het verleenen van surséance. In het vonnis wordt er verder op gewezen, dat bij de aanvrage op 9 Januari jl. by de directie en commissarisen een groot optimis me bestond, en dat ook in een namens hen op 12 Februari jL aan crediteuren toegezon den circulaire, vermeld stond, dat by verlee nen van surséance crediteuren geheel bevre digd zouden worden, wat niet anders zou beteekenen, dan dat zy 100 van hun vor dering zouden ontvangen. Het rapport van de deskundigen spreekt echter van ten hoog ste 561/r, De rechtbank is van oordeel, dat de 278 schuldeischers, die volmacht gaven en die een totaal van 168.107.23 aan vorderin gen vertegenwoordigen, hadden zij dit gewe ten, geen volmacht zouden hebben gegeven. Vervolgens wijst de rechtbank er op, dat volgens het rapport van een voortzetting van het bedryf na afloop van een eventueele surséance geen sprake is, daar toch het ge heele maatschappelyk kapitaal, voor zoover gestort, alsmede de reserves, welke aan het eind van het boekjaar 1930 nog blijkens de balans 55.600 bedroegen, verloren zyn, ter wijl aan de concurrente schuldeischers hoog stens voormeld percentage zal kunnen wor den uitgekeerd. De rechtbank deelt de meening der des kundigen, na bestudeering hunner zeer gedo cumenteerde toelichting, dat het al of niet verleenen van de gevraagde surséance in het belang der concurreerende schuldeischers is en is bereid de surséance te verleenen op grond van de conclusie, dat de toewyzing der gevraagde surséance in het belang der con currente schuldeischers is, omdat het alsdan wellicht mogelyk is de gebouwen van requi- rante voor een hooger bedrag van de hand te doen dan mogelijk zal zyn, wanneer fail lissement volgt. De rechtbank wyst er ten slotte op, dat de directie en commissarissen by het vervullen van de aan hen toevertrouwde taak een mis plaatst optimisme aan den dag hebben ge legd, doch dat niet gebleken ls, dat de schul- denares te kwader trouw is, terwijl evenmin vooruitzicht bestaat, dat na verioop van tijd de schuldenares haar schuldeischers niet zal kunnen bevredigen. BIGGEKERKE. Landbouw-vergadering. De afdeeling Biggekerke van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappy hield Maandagavond haar jaarvergadering, die door 27 leden werd bezocht. In zyn openingswoord wierp de voorzitter, de heer L. Simonse, een terugblik op het jaar 1931, waarin de uitkomsten voor den land bouw onbevredigend zyn geweest, terwyi ook de vooruitzichten niet gunstig zijn, toch hoopte hij, dat veel ten goede mag keeren. De secretaris-penningmeester C. Polderman deelde in zyn verslag mede, dat het ledental hetzelfde was gebleven, 2 algemeene vergade ringen waren gehouden, die maar matig be zocht werden, spreker sprak zyn beste wen- schen uit voor verandering in dit euvel, om dat vooral in dezen tyd steun van elkander zoo noodig is. van de coöperatie „Eiland Walcheren" werd voor een waarde van ruim ƒ11.000 betrokken. Het batig slot bedroeg 27.38. Door den heer ir. J. Versteeg, assistent secretaris der Z.L.M., werd een lezing ge houden over het onderwerp „De crisis in den landbouw". Hy wees op de maatregelen der regeering en wat nog zal worden gedaan om de crisis in den landbouw te verlichten. Een drukke gedachtenwisseling volgde hierop. GOES. Het landbouwvraagstuk in crisistijd. Gisterenmiddag werd in het Schuttershof te Goes een niet druk bezochte vergadering gehouden, uitgaande van de vryz. dem. party, ter bespreking van het landbouw vraagstuk in crisistyd. De voorzitter, de heer C. Ouwehand uit Viissingen, opende de vergadering en deelde mede, dat de heer Oud, lid van de Tweede Kamer, door plotselinge aan de orde stel ling van de belastingontwerpen in de Tweede Kamer, verhinderd was te spreken. Spr. ver welkomde de aanwezigen en in het by zonder den heer Ebels, lid der Tweede Kamer, die zou spreken over de landbouwcrisis. Spr. meende, dat in dezen crisistijd meer gelet moet worden op wat ons véreenigt dan op wat ons als party en scheidt. De heer Ebels, hierna het woord verkry- gend. herinnerde er aan, dat in den herfst van 1929 is ingetreden de akkerbouwcrisis en Met bon. dat deze in den zomer van 1931 is gevolgd door een crisis in de veehoudery. De hoofdoorzaken van die eerste crisis zijn: sterke toeneming van de landbouwproductie en verminderd afzetgebied (Rusland, China, enz.) en de neven-oorzakenhet vredesver drag van Versailles en de beurs-krach in Amerika. De crisis in de veehouderij heeft tot oor zaak de financieele moeilijkheden in Duitschland in het vorig jaar, de val van het Engelsche pond en de val van de Noor- sche valuta en de contingenteeringsmaatre- gelen in tal van landen. Daardoor is een noodtoestand in de vee houderij ingetreden. Deze crisis is niet te vergelyken met die uit de tachtiger en negentiger jaren, misschien met die uit den na-Napoleontischen tyd. En dit groote verschil is er met alle vroegere., crisesde regeeringen bemoeien er zich nu mee. Wat kunnen we van de regeering vragen Ten eerste een wetteiyke regeling, die een heid in productie en afzet van de producten mogelijk maakt, ter wille van de enkelingen, die uit vryen wil niet meewerken. Ten tweede tijdeiyke ontheffing van do sociale lasten. Spr. wil niet de sociale ver zekering buiten werking stellen, maar dat voor die bedryven, die zelf niet in staat zijn deze lasten te dragen, de Staat tijdeiyk de verplichtingen overneemt. De vryz-democra- ten zijn tegen de fondsvorming bij de soc. verzekering. Ieder jaar moet voor zichzelf zorgen. Ten derde vermindering der waterschaps lasten, nl. vertraging of stopzetting van af lossing van leeningen en rentebetaling, waar- by de Staat de behulpzame hand moet bieden. Ten vierde verlaging van de spoorweg tarieven voor vervoer van land- en tuin bouwproducten. Ten vijfde een betere werkverschaffing voor werkloozen op het platteland, nl. te werkstelling van de werkloozen in de land bouwbedrijven met loontoeslag voor de arbei ders, die boven het normale aantal in dienst worden genomen. Dit is in het belang van de arbeiders en van een betere bewerking van den cultuurgrond. Ten zesde verbetering van de tertiaire we gen uit de gelden van het wegenfonds. Al deze maatregelen tezamen kunnen den landbouw niet uit den put helpen. Toch zijn ze van belang. Spr. komt nu tot de directe steunmaat regelen, waarby spr. onderscheidt die, welke de Staat betaalt, dus feitelijk de belasting betaler, en die, welke de consument betaalt, zooals b.v. de tarwewet. Spr. acht dit laatste toelaatbaar, daar de consumenten winsten maken ten koste van de producenten. Ten shotte behandelt spreker het initiatief voorstel der vryz. dem. Kamerfractie, vol gens hetwelk op pachtcontracten, afgesloten vóór 1 Januari 1932, reductie kan worden verkregen. Resumeerende zegt spr., dat de Nederland- sche landbouw mag eischen, dat hy op den Nederlandschen bodem een bestaan vindt. HOOFDPLAAT. Calamiteuze Hoofdplaatpolder. Op de voordracht voor ontvanger-griffier van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder van secretaris-ontvanger van den waterkeerenden calamiteuzen Hoofdplaat- en Thomaspolder zyn geplaatst de heeren H. J. Weykman te Breskens, E. van den Hemel te Oostburg en H. I. van de Sande te Breskens.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1