1000 500 300 25 Wal nou weei? Val nou waai? EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité rsio. 57i ?Oe Jaargang; DINSDAG lilini: Firn I. VAK BI IFHDE Ir.. Halslint 58-GO. tlissinp. Ttlel. II. Pastrelrening GG287 8 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende STADS- EN PROV1NC1EN1EUWS BUITENLAND 1932! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 1 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreflendeHuur en Verhuur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- regels- 75 ct, iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage personeel Brouwerij „De Mei boom" 7.67 Vorige opgave -2430.06 Totaal ƒ2437.73 De Vlissingsche Winkelweek. In verband met de van 11 tot 19 Maart te houden Vlissingsche winkelweek, heeft de middenstandsvereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" een courant uitgegeven, getiteld „de Vlissingsche Winkelweek". Dit nummer bestaat uit 4 bladen. In een voorwoord schrijft de burgemeester bet volgende: Het getuigt van te waardeeren onderne mingsgeest, dat de Vlissingsche winkeliers vereniging „Gemeenschappelijk Belang" het aangedurfd heeftin deze moeilijke tijden van 11 tot 19 Maart a.s. een Vlissingsche Win kelweek te organiseeren. De winkeliers bie den daarmee krachtig weerstand aan het ge vaar pm in dezen malaisetijd moedeloos te worden, wat zeker ook voor het winkelbedrijf noodlottig is. Ik wensch onzen winkeliers in deze eerste „winkelweek" een welverdiend succes, moge de verhoogde omzet in de Vlissingsche zaken de verwachtingen nog overtreffen. De prognose is gunstig ,de winkelweek trekt de aandacht, reeds nu zijn een 30-tal nieuwe leden tot „Gemeenschappelijk Belang" toege treden en de deelneming van de zijde der winkeliers blijkt algemeen te zijn, terwijl van het publiek geen offers worden gevraagd, alleen zal op handige wijze de kooplust wor den opgewekt. Wanneer men bedenkt, dat aan de door de vereeniging „Vlissingen Vooruit" met lof- waardigen ijver uitgeschreven étalage-wed strijden 12 tot 25 winkeliers deelnamen en dat er zich thans reeds een 100-tal deelne mers heeft opgegeven, ziet men hoe nuttig het is, dat nu het initiatief eens van de be langhebbende winkeliers zelf is uitgegaan. Ik hoop, dat de Vlissingsche Winkeliers- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" door het behartigen van de oude Zeeuwsche spreuk „Concordia Res Parvae Crescunt" Eendracht maakt Macht haar naam eer zal aandoen en dat de aanstaande Vlissing sche Winkelweek een succes zal mogen wor den. Het winkelweek-comité, bestaande uit de heeren R. Hiegenlich, D. Kulk, Jacq. Plou- vier, L. J. M. Quasters, Jac. de Visser en N. W Zandee, heeft de vraag beantwoord wat de bedoeling- van de winkelweek is. De bedoeling is niet alleen het propaganda maken voor het koopen bij den midden stand, maar in de eerste plaats het werkelijk koopen bij den middenstand en het comité heeft naar een middel gezocht om dit laatste to bevorderen. Door de medewerking der deelnemende firma's aan de winkelweek is het comité in de gelegenheid gesteld het publiek de volgen de attractie aan te bieden Een ieder, die gedurende de winkelweek bij een der deelnemende winkeliers voor een be drag van l besteedt, ontvangt een genum- merden bon, welke zorgvuldig bewaard moet worden. Wanneer een veelvoud van 1 be steed wordt, ontvangt men dus voor elke 1 die besteed wordt een genummerden bon. Door de deelnemende firma's worden een groot aantal geschenken beschikbaar gesteld, welke tentoongesteld worden in 'het lokaal Walstraat 36 en daar voor bet publiek te bezichtigen zijn. Het comité heeft ook voor de kinderen een attractie aan deze winkelweek verbonden. Daarom werd besloten een Linten-wedstrijd organiseer 1. Door iedere deelnemende tfma wordt in de etalage een stuk lint aan bracht, Öat is afgesneden door bet Winkel week-Comité. Dit lint zal door iederen win kelier zoodanig worden uitgelegd» dat de lengte van bet lint is te raden. In het geheel nemen 102 winkeliers aan de winkelweek en den lintenwedstrijd deel, zoo dat het comité bij den winkelstand groote belangstelling heeft genoten. Aan den lintenwedstrijd kunnen alleen kin deren meedoen tot den 16-jarigen leeftijd. Behalve deze attractie heeft het comité goed ingezien dat getracht moet worden de mgezetenen aan te moedigen de etalages te bezichtigen. Daarom wordt dagelijks een concert of zanguitvoering gegeven of heeft een openbare film-vertooning plaats. Daar de officieele opening van de winkel week is bepaald op Vrijdag 11 Maart, zal dien avond het eerste concert worden gegeven en wel door het Westkappelsche muziek-gezel- schap „Oefening kweekt Kunst", directeur de heer P. de Rooy. Dit gezelschap zal concer teeren van 8 tot 10 uur in de tent in het Bellamypark. In een artikel, getiteld „Vlissingen, de Poort van Neêrland's Tuin", heeft de secreta ris van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, de heer Ad Mets Jr., zijn tevreden heid uitgesproken over de activiteit van de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" en uit hij zijn beste wenschen voor het slagen van de winkelweek in de stad van „De Ruyter" Aan dit artikel ontleenen wij de volgende Ten zeerste is dan ook toe te juichen, dat de winkeliersvereeniging „Gemeenschappelijk Belang" voortaan sterker zal getuigen voor zichzelf en dus ook voor de stad. Door meer acte de présence in alles, wat de welvaart en propaganda der stad raakt, dient ze zoowei eigen als algemeen belang, daar deze beide niet te scheiden zijn. Een succesvolle winkel week moet een der attracties van het bad seizoen worden Deze eersteling© in moeilijke tijden, die dubbele energie en dubbel initia tief vereischen, geboren, moge de reeks van werken op winkelgebied openen. De georganiseerde middenstand kan vreem delingenverkeer in vele opzichten steunen. Tenslotte profiteert de geheele stad van krachtig gevoerde, goed-georganiseerde, pro- pageerende acties. Onze stad is waard, dat zij meer wordt getrokken in het brandpunt van de nationale en internationale belangstelling. Het kan niet anders, of op den duur zal dit werk rijke vruchten voor de gemeenschap afwerpen De Scheldestad kent Schelde-zwemwed- strijden, Boulevard-wedloopen, internationale voetbalwedstrijden, sportfeesten, kano-wed strijden en last not least thans ook haar winkelweken als nieuwste schepping, door nieuwe samenwerking ontstaan. In haar pro pagandistisch werk naar buiten, ondervindt de V.V.V. ook in dergelijk initiatief krachti- gen steun. Pessimisme of critiek weerhoude den mid denstand niet dit genomen initiatief vast te houden, en een brug te doen vormen naar betere tijden Vlissingen heeft deze daden hard noodig. De Oude Vriendschap. Het ls een aardig idee geweest van „Ge meenschappelijk Belang" om aan den voor avond van de winkelweek, een vergadering te beleggen, waarop in de eerste plaats nog het een en ander kon verduidelijkt worden en in de tweede plaats een vertegenwoordiger der Philips-maatschappij eenige dingen kon zeg gen voor een juiste, doelmatige en economi sche versiering op gebied van verlichting, van winkel en étalage. De heer Sellenraad, pro pagandist voor Philips, betrad, nadat de burgemeester en de voorzitter eenige woor den hadden gesproken, het tooneel, dat er, met zijn ingrediënten voor verlichting en met in de hoogte zijn twee rijen verschillend gekleurde peervormige lampjes, meer uitzag als een „werk"plaats voor een goochelaar dan wel als een podium voor den spreker. De heer L J. M. Quasters, voorzitter van „Gemeenschappelijk Belang" gaf, na het wel kom te hebben toegeroepen aan de gasten, in de eerste plaats aan den burgemeester, eere voorzitter van het comité der winkelweek, de gelegenheid om eenige woorden te spreken. Deze wenschte in de allereerste plaats een gelukwensch te richten tot degenen, die het initiatief hadden genomen voor deze winkel week, tot de voorbereiders ervan en na tuurlijk ook tot „Gemeenschappelijk Belang". Hij waardeerde het, dat niet bij de pakken werd neergezeten en verwachtte, nu het goe de tijden waren om dergelijke zaken onder goede leiding aan te pakken, veel succes, waar deze winkelweek er toe kan bijdragen aan te toonen, dat in Vlissingen alles te koop is. De film van Nederlandsch fabrikaat, die Donderdags zal vertoond worden, zal daar uiteraard ook de aandacht op vestigen. Spre ker besloot met het toewénschen van veel ~ucc es, De voovziü;*r van Gemeenschappelijk Be lang" gaf, na woorden van dank voor de uit gesproken wenschen, een beeld van de voor geschiedenis, die aanving met het memoree- ren der op touw gezette, maar door de om standigheden niet gevierde, havenfeesten, waarvan de winkelweek een onderdeel zou vormen. De commissie, die daartoe werd aan gewezen, heeft toch haar plannen doorgezet en we staan nu aan den vooravond van de winkelweek, waaraan 102 winkeliers zullen deelnemen. Na over de inrichting van „de Vlissingsche Winkelweek", die Woensdag over Walcheren en een deel van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal verspreid worden, iets te hebben gezegd, gaf spreker nog inlich tingen over de bonnen en den lintenwed strijd en verzocht de vlag te willen uitsteken, wat de feeststemming aanmerkelijk verhoo- gen zal. Vervolgens bracht hij dank aan al len, die hebben meegewerkt aan de voorbe reiding en aan de officieele personen welke daaraan hun steun hebben gehoden. Hij eindigde zijn toespraak met het uitdrukken van zijn wensch voor een volledig, klinkend succes en gaf het woord aan den heer Sel lenraad, Deze ving zijn rede aan, nadat radio-mu- ziek weerklonken had, met de opmerking, dat hy eerst zal spreken over verlichting van winkel en étalage, waarna hij met lantaarn plaatjes zal verduidelijken wat hij gezegd heeft om na een korte pauze het een en an der te zeggen over decoratieve lichteffecten, ook te verkrijgen met weinig kosten Voor de winkelverlichting moeten als eischen gesteld wordengoed licht op de toonbank, op de zijwanden en het scheppen van een gezellig interieur. De eerste eisch wekt het vertrou wen van den kooperde tweede zorgt, dat de goederen daar aanwezig, behoorlijk tot him recht komen, terwijl de derde eisch niet al leen van veel belang is voor den klant, maar ook voor den winkelier, die het grootste deel van zijn tijd in den winkel moet doorbren gen. Spreker raadt aan. voor de kunstver lichting gebruik te maken van den Philips- fitiliete diffuscur, die het licht op behoorlijke wijze door de zaak verspreidt en daardoor als vanzelf sfeer aanbrengt. De plaats, waar het licht moet aangebracht worden, is o.a. niet boven de toonbank, waardoor de schaduwen op de goederen worden geworpen. Na deze beschouwing kwam spreker tot de étalage verlichting, waarbij onderscheid dient ge maakt te worden tusschen het licht als lok middel, dat door felle schittering trekt en het verlichten om de goederen het beste tot hun recht te doen komen, waarvoor boven-, voet- of zijlichten hun hulp kunnen bieden. En in verband hiermee besprak de heer Sellenraad het gerichte en bet verstrooide licht, waarbij door het eerste scherpere, diepere schaduwen en duidelijker contouren worden gegeven, terwyi het laatst niet zulke zware schaduwen geeft, waardoor het laatste prettiger, gezelli ger indruk geef dan het eerstegevolg daar van is, dat diffuus-licht waarvoor Phi lips Argenta-lampen heeft vervaardigd ge woonlijk, doch niet met uit zichzelf reeds schitterende objecten, van zilver en glas byv„ het meeste effect sorteert. Er moet echter ge zorgd worden, dat de verlichtingsobjecten niet al te brutaal naar voren treden; de lampen worden verborgen in reflectoren en de verlichting wordt verhoogd door het ge bruik van schynwerpers, welke de ïynen in de étalage tot haar recht doen komen. Naast deze verlichting wees spreker op het weerge ven van gekleurd licht, dat verkregen kan worden door het hangen van gekleurde glas platen voor de schynwerpers. Eveneens wees spreker op het economische om de lichten in series te laten schakelen en op het alles overheerschende belang te letten, waar de juiste plaats der lichtbron is en hoe deze baar stralen laat vallen. De lantarenplaatjes hadden tot doel te la ten zien, hoe de lichtbronnen moesten opge steld worden om het goede effect te sortee- ren. Vandaar dat een massa beelden werden geprojecteerd, die een foutieve plaatsing de monstreerden, waarbij ook gewezen werd op de vaak noodlottige aanwezigheid van spie gels in de étalage. Na de pauze, die door radio-muzlek werd opgeluisterd, behandelde spreker enkele een voudige, treffende en niet kostbaar zynde voorbeelden van decoratieve étalages, o.a. eenige bloemen, eenige lichtzuilen, een trans parant-scherm, waarop reclame kan gepro jecteerd worden en een sierbjke waaier, welk transparantpapier op eenvoudige wijze kan bereid worden, maar waarvoor noodza- keiyk zyn de Philips-veiligheids-fittings. Om deze decoratieve étalage in toepassing te brengen heeft Philips een bouwdoos voor de coratieve verlichting samengesteld, welke voor 8.95 hier bij de firma's Van der Meer en Castelein te verkrijgen is. Met een slotwoord, dat den wensch inhield, oat de winkelweek moge slagen, eindigde de heer Sellenraad zijn vlot uitgesproken rede, welke met een warm applaus door de talrijke aanwezigen werd beloond. De heer Quasters dankte den spreker voor hetgeen geboden was en den burgemeester voor zyn aanwezigheid Daarna weerklonk nog de radio, welke be diend werd door den heer Koning, die zoo veel had bijgedragen tot een prettige en aan gename stemming. Jaarverslag V.V.V. Bij de correctie is gisteren in de beschou wing van het secretariaat van V.V.V. een zinstorende fout blijven staan, welke noodza- kelyk verbeterd dient te worden. De directeur der Algemeene Ned. Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, de heer Van Deventer, noemt het werk der V.V.V. het meest oncontroleerbare en het meest ondankbare. De zetter had er van gemaakt't meest controleerbare. Zoo had deze zin min der. beteekenis. Veel reclame- en propagan dawerk toch geschiedt op hoop van zegen en langs niet geheel te volgen wegen. De welwilllende lezer zal de fout wel be merkt hebben, doch wy achten het niet overbodig hierop de aandacht te vestigen. Vertrek van den Ethiopischen ambassadeur. De Ethiopische ambassadeur, de heer Zel- leke Aquedeose, vergezeld van den gezant- schapsraad Tasfaé Tagagne, is gisterenmid dag met den mailtrein hier aangekomen en heeft met de mailboot „Oranje Nassau" zijn reis naar Londen voortgezet. De Zuiderzeefilm. In het Alhambra-theater werd gisteren middag voor de werkloozen vertoond de Zui derzeefilm, vervaardigd onder toezicht van den heer D. J. van der Ven te Oosterbeek. De belangstelling was zeer groot. De burgemeester, de beer C. A. van Woel- deren, bracht een bijzonder woord van dank aan mevr. dr. Van der VenTen Bensel en aan den heer Van der Ven, voor de byzon- dere moeite die zy zich getroost hebben om den stadgenooten, die door de crisis zyn ge troffen, een ontspanning aan te bieden. Ook aan de N.V. Stoomtabaksfabriek Th. Niemeijer, die deze film-voorstellingen aan de Crisis-Comité's aanbiedt, werd daarvoor door den burgemeester dank gezegd, evenals aan de firma erven A. W. Smits, die geheel belangeloos haar bioscoop-theater voor de vertooning van deze film heeft afgestaan. Spreker hoopte dat de abnormale tijden die wy thans doormaken spoedig mogen ver dwijnen en het normale bedrijfsleven weer hervat zal kunnen worden. Daarna verkreeg de heer dr. Van der Ven het woord, die een korte toelichting gaf over de bedoeling van het vertoonen van de Zui dezee-film, nl. bekendheid en liefde aan te kweeken voor dit weldra verdwynend na- turischoon van ons land. Hierna werd overgegaan tot de vertooning van de film, die eerst liet zien Enkhuizen en de haringvangst, vervolgens Marken met zyn kindervreugd en volkskunst, een winter op Spakenburg, de oogst van de Zuiderzee, Vo- lendam en Texel met St. Nicolaas. De film gaf een duideiyk beeld welk een belangrijke industrie gaat verdwynen door de demping van de Zuiderzee. Tot slot werd op het doek gebracht een kykje op het eiland Urk in Pinkstertooi. Dat de talrijke aanwezigen een prettigen middag hebben gehad staat vast. Als verrassing werd aan de werkloozen door de firma Niemeyer een pakje tabak aangeboden. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud by L. Vader, „Concordia", Paspoortstraatgouden hanger van een collier, bij Looise Braamstraat B 35. GOES. Gemeenteraad, Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad van Goes. Nadat eerst ongeveer een uur met gesloten deuren was beraadslaagd, werd te 9 uur de zitting openbaar. Toen kwam in behandeling het gisteren gemelde leeningsvoorstel. De heer Van Poelgeest zag weinig verschil tusschen de voorgestelde zesjaarlyksche lee ning en een kasgeldleening. De heer Crucq vroeg of eventueel later de rente verlaagd kan worden. Hierop werd ontkennend geantwoord. De heer De Roo, evenals ie heer Eekhardt. *ond het een bedaar, dat Goas de leening uitschrijft en dan later aan Hoom gaat leenen. Wethouder Goedbloed zag dat bezwaar niet. Ook Goes kan aan Hoorn behoorlijke voorwaarden stellen. Enkele leden vroegen, welke bezwarende voorwaarden de minister inzake de kasgeld- leeningen bij het rijk stellen wil. De voorzitter heeft gehoordy dat de gemeen- te in één jaar uit de gewone middelen 190.000 zou moeten aflossen. De heer De Roo had dat graag officieel voor zich. Het voorstel wordt aangenomen met 11 te gen 2 stemmen, die van de heeren Van Poel geest en Adriaanse. Na eenig debat besluit de raad tot onder- grondschen electriciteitsaanleg. Daardoor ver vallen de ontsierende palen. De kosten be dragen 750. Nu volgde een langdurige, nu en dan hef tige interpellatie van den heer Crucq over da werkloozenzorg. Hy beschuldigt Burg. en Weth. dat zij eigenmachtig de gemeentelijke steunregeling op zy hebben gezet. De voorzitter en wethouder Goedbloed too nen aan dat naast een r ij k swerkverschaf- fing een r y k ssteunregeling behoort en niet een gemeentelijke. In dezen is niets gedaan buiten de bevoegde instanties. De heer Crucq laakt het, dat Burg. en Weth. zich achter den heer Stevens ver schuilen. Een voorstel wordt echter niet ingediend. Het wachten is nu op de rijkssteunregeling. ELLEWOUTSDIJK. Lyk aangespoeld. Onder de gemeente Ellewoutsdijk is aan gespoeld een in verren staat van ontbinding verkeer end lijk /an een manspersoon. Het lijk was niet meer herkenbaar en werd te Ellewoutsdijk begraven. GROEDE. De kermis Niettegenstaande de kermis te Groede be gint des Zaterdagsnamiddags vóór Paschen, besloot de muziekvereeniging E.M.M. in haai* Zaterdag gehouden vergadering, naar ouder gewoonte, de kermis met een rondgang der muziekvereeniging te openen den tweeden Paaschdag te II uur voormiddag AXEL. Van den verdrinkingsdood gered. Onder de gemeente Axel heeft de onge veer 6-jarige M. door zyn tegenwoordigheid van geest een speelkameraadje van den verdrinkingsdood gered, meldt „de Tel." Eenige kinderen waren er op uitgetrokken om buiten een dagje te kampeeren. Naby een boerenerf werd een geschikte plaats gevon den om de tent op te slaan. Een der kleinen wilde daar aan den kant van een grooten en diepen waterput bloempjes plukken, doch gleed uit en ging enkele malen kopje onder. Op het hulpgeroep kwamen de andere kin deren toesnellen, die echter begonnen te hui len, toen ze hun kameraadje in het watei* zagen spartelen. De 6-jarige M. had evenenwei de tegen woordigheid van geest een langen stok te grypen en dien het jongetje toe te steken, waardoor hy hem op den kant kon trekken. Begrypelykerwys was de kampeerings- vreugde door dit ongeval wreed verstoord en besloot het clubje, na wat op verhaal te zijn gekomen, den terugtocht te aanvaarden. HET JAPANSCHCHINEESCH CONFLICT. Van Japansche zyde wordt gemeld, dat groote Chineesche troepenmachten uit het Noorden van het Jangtse-gebied en uit de provincie Kiangsi zich bewegen in de rich ting van Shanghai. Uit Nanking komen verschillende tegen- strydige berichten over de houding van maarschalk Tsjang kai Sjek. Eenerzyds wordt gemeld, dat hy voornemens is zich naar het front by Shanghai te begeven, teneinde den stryd tegen de Japanners te hervatten, an- derzyds, dat hy zyn betrekkingen met de Chineesche regeering geheel zou willen ver breken, -mde scherpe aanvallen, die op hem

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1