15! Eerste blad MAANDAG 7 MAART Plaatselijk Crisis-Comité «slMo.56: 'd Oe Jaargang 1932 lilliit: film I. (II Of HflDE li Mimi ii-IO. (listiip. Iilil. 10. Postrgkeeini 6S2I1 Verschijm dagelijks, uitgezonderd op londap en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS middelburg. ritthem. zoutelande. goes. oostburg. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk l 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad l 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels '1.25 iedere regei meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendehuut enVerhuut.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvrager var 1- rei eb 75 ct.,iedete regel neer 15ct De abonné's in 't bezit eenei f| gulden bij levens 1- f* fl Polis, zijn GRATIS verze- l|||||I lange ongeschikt- '*)|||l kerd legen onvelukken voor IUUU heid tot werken uUU gulden bij dood Q f) gulden bil verlies i door B B181 van een een ongeluk OUU hand. voet ol oog 1 gulden bii verlies 4 f| f| gulden Dn verlief Q r gulden bij verlies van 11111 van een M H van eiken 3 een duim IUU wijsvingei anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen Wekelijksche bijdrage politie-personeel Bijdr. personeel was- scherij „De Volhar ding" Bijdr. leerlingen Open bare Ulo-schooi Vorige opgave de 5.- - 3.— - 2.25 -2419.81 Totaal ƒ2430.06 Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité van het Nationaal Crisis-Comité rd ontvangen de inzameling op de circu laires aangiften ineens, maandeiyksche en wekelijksche bijdragen, waaronder enkele na gekomen giften 1362.25. Jaarverslag V.V.V. Neder schrijft men ons van het secreta riaat dei, zeer veel genoegen hebben wij de op merkingen over V.V.V.-werk van gemeente- Ie gelezen. Het in het brandpunt der pu- ske belangstelling halen van dit werk kan het slechts ten goede komen en gemaakte fouten tot verbetering brengen. Waar ge werkt wordt, daar worden ook vergissingen ;aan. Zeker zal „gemeentezijde" niet twij felen aan onze toewijding en zuivere bedoe- g in het waarachtige belang van het al gemeen, zonder eenige kleinsteedsche streberei. Het jaarverslag wordt door de geheele ver gadering gedragen en waar, blijkens de no tulen, door een vooraanstaand bestuurslid ds vroeger aangedrongen werd op publi caties van dergelijke verslagen in het stede lijk orgaan, tot verkrijgen van meer belang- lling, werd ook hier deze gang gevolgd. Het is te betreuren, dat de eerste ongecorrigeerde doorslag werd doorgegeven door de vrijwil lige hulp bij ons vele werk. Zélf hadden wij den afdruk in de courant nog niet gelezen, want niet alleen met de beschikbare gelden moeten wij goochelen, het is ook woekeren net den tijd. Beide laatste drawbracks, die wij bij het aanvaarden van het secretariaat wel degelijk besproken heb ben, doch die \rij meenden te kunnen neutra liseeren door toewijding, hoop op loyale sa menwerking op alle fronten en een juist be grip van de moeilijkheden, waaronder gewerkt moet worden. Aan waardeering voor hetgeen hier met be perkte middelen bereikt wordt, ontbreekt het °ns, als goed Vlissinger, heusch niet. Niet in de laatste plaats wordt het toerisme gediend door de inspanning der leiding, die het bad- bedrijf moderniseerde. En zoo is het aan de vele zijden geweest, die Vlissingen maakten, tot wat het thans kan bieden. Wij herhalen Pit -,ns verslag, het aanbieden van het eere voorzitterschap der V.V.V. aan onzen burge meester was onderzijds niet slechts een ge baar, doch een symbool. Men beschouwe onze uiting dan ook als sen benauwde kreet uit een benard gemoed °m weer penningen, daar het tekort hieraan, 200 vaak veel actie lam legt en desillusion- neerend werkt. Waren sommige accenten wel licht te sterk, dan voele men de bedoeling van den strijd voor onzen nuttigen arbeid en aanvaarde ons ruiterlijk peccavi. Slechts door intense samenwerking is er iets te be reiken. Wij hopen in dit laatste niet tekort je schieten, vooral niet, waar de nood der Üden zoo dringend aan veler deur klopt. Toen wij midden In het drukke seizoen op veler herhaald verzoek, belangloos, het werk overnamen, eischte dit onze volle aandacht en al onzen beschikbaren tijd. Van de voor geschiedenis der V.V.V. en de misverstanden, door geruchten ontstaan, mag het secretariaat en de arbeid van thans niet de dupe worden den aard der zaak is die geschiedenis J®s maar eenzijdig bekend en daarom ves- gden wij de oogen op de toekomst en streef- en aanstonds naar een zoo uitgebreid mo- selijke samenwerking, waarin al veel succes behaald is. 2eer juist is, dat sedert l^ng niet door de verhooging van subsidie is ge vraagd. Dit en de reden hiervan werden door enkele reeds lang zitting hebbende bestuurs leden bij de rondvraag naar voren gebracht, met als gevolg het besluit tot aanvrage van een hoogere subsidie aan het gemeentebestuur, hoezeer wij ook doordrongen zijn van de moeilijke tijdsomstandigheden. De opvatting onzerzijds was in dezen dus niet gemotiveerd en berustte op misverstand. Na de avondver gadering hebben wij niet meer aan den door slag voor de courant gedacht, die doorgezon den werd. Anders was deze passage natuurlijk zeer zeker anders uitgevallen. Gaarne willen wij dit eerlijk erkennen. Toen het informatie-bureautje gezet werd. warei. wü uitstedig. Het verlor p hiervan heb ben wij dus van mededselingen. Maar wel hadden wij gehoopt, dat, waar wij met heel veel moeite een bevoegde kracht zouden be talen, de gemeente voor het gebouwtje zelf ons te hulp zou zijn gekomen. Adverteeren van het badbedrijf en bijdra gen in folders waren ons onbekend. Waar dit blijkt zoo te zijn, mogen wij wellicht in over weging geven met de V.V.V. in dezen contact te houden, opdat het geld zoo oeconomisch mogelijk worde gebruikt. Wij zijn steeds tot overleg ter beschikking en waardeeren dezen indirecten gemeentesteun natuurlijk ten zeerste. Het werk van de V.V.V. is o.i. vooral naar buiten. Dit eischt den geheelen man. die hier, men vergete dit niet, zijn veel-omvattend werk con amore doet. Niet om te etaleeren, doch enkel, ter illustratie hebben wij het door ons gedane in het jaarverslag vermeld. Naar buiten moeten wij zeer waakzaam zijn. en al te vaak zou Vlissingen in de pers en bij reisbureaux genegeerd worden. Wat eischt het al niet een werk en een op de hoogte zijn om gedaan te krijgen, dat dit niet met onze Scheldestad gebeurtSlechts de ingewijden weten dit. Wat een correspondentie wordt er behandeld op het secretariaat, doch wie van de Vlissingers weet dit En dan. Meermalen komt het voor, dat een groot deel van onzen vrijen tijd in beslag wordt genomen door achtbare medeburgers, die, door de tegenwoordige omstandigheden uit hun betrekking gebracht, om hulp bij verhuren, etc., komen. Hoeveel vertrouwelijke Inlichtingen worden er niet gevraagd aan gaande het zich hier vestigen Het is hier niet de plaats daarover verder te spreken, maar vooral thans en in dit verband zou men dan wel heel Nederland naar de bad plaats Vlissingen willen trekken. En waar reclame de eisch des tijds is, zijn wij in ons hart zoo heel vaak jaloerse op b.v. V.V.V Goes met zijn goed geoutilleerd bureau en zeer ruime geldmiddelen op Middelburg met zijn verkeershuis, ƒ750 subsidie en, meenen wij, meer dan ƒ1200 contributie, zelfs op Zoutelande, waarvan wij meermalen adver tenties tegenkomen. Als men dit goed indenkt, begrijpt men onzen aandrang om steun. De ongunst der tijden en de klappen, die in het bijzonder ook de bedrijven getroffen hebben, maken van die zijden meer steun moeilijk. Desondanks hebben wij op alle mo gelijke wijzen getracht meer geld te verkrij gen met een dankbaar, doch niet voldoende resultaat. Vele wenschen zouden vervuld kunnen worden, als wij over meer geld be schikten. De heer Van Deventer, directeur der A.N.V.V.V. noemde ons V.V.V.-werk het meest controleerbare en het meest ondankbare. Ten slotte hopen wij, dat van „gemeente zijde" op de volgende suggestie onzerzijds ge reageerd wordt. De beschikbare, bevoegde en goed-willende krachten moeten wel een ver schillende taak vervullen, doch tenslotte één front verdedigen. Zooals wij het V.V.V.-werk vooral in relaties naar buiten opvatten, zoo zullen comité's voor muziek, sport, winkel weken enz. naar binnen werkzaam zijn. Mis verstanden of langs elkaar heen werken mo gen niet tot verspilling of ontmoediging en terugtrekking leiden. Is het daarom niet wenschelijk, om in navolging van de jaarlijk- sche verkeersconferentie te Middelburg, on der leiding van het gemeentebestuur bijeen komsten te houden tot voorlichting over en dus meerdere waardeering in eikaars werk in het algemeen belang, tevens tot meer onder- lingen steun en krachtgevende aanmoediging. Een centrale leiding, in casu de burgemeester, houdt dan de hoofddraden in handen. Naar onze meening zou de gezamenlijke actie, waarbij toch met de meest zuivere bedoeling en veel persoonlijke opofferingen gewerkt wordt, vruchtbaarder zijn en onze goede Stad Vlissingen zou er te meer bij winnen I Anti-rev. kiesvereenïging. Vrijdagavond hield de anti-rev. kiesveree- niging alhier haar jaarvergadering, onder leiding van den heer G. van de Putte, wegens verhindering van den voorzitter, den heer P. G. Laernoes. Na de gebruikelijke opening en welkomst woord werden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten lp het afgeloopen jaar bedroegen 800.44, de uit gaven 592.40, alzoo een goed slot van f 208.04. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Baarschers en P. G. Laernoes werden her kozen. Het opmaken van een dubbeltal voor de Staten-centrale Vlissingen werd uitgesteld tot het najaar, daar de Staten-centrale eerst in November of December vergaderen zal. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gemaakt, waarna de heer Schout met dankzegging eindigde. De werkloosheid op de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Tegen Zaterdag 12 Maart zijn aan de N.V werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" weder 84 werklieden definitief ontslagen, terwijl 87 werklieden tijdelijk zijn ontslagen, waardoor het totaa] aantal tijdelijk ontslagenen plm 150 bedraagt. Een jubileum. Zaterdag was het, zooals wij reeds hebben gemeld, 50 jaar geleden dat de heer A C. Lodder in dienst trad van de N.V. Kon Maatschappij „de Schelde" Het personeel van de timmerfabriek had gemeend dezen dag niet ongemerkt voorbij te moeten laten jgaan en wilden zij hun baas een aandenken aanbieden. Daar de heer Lodder vanwege dit jubileum aien dag niet aanwezig was, werd hij per auto van zijn woning afgehaald Toen allen zich om twaalf uur vereenigd hadden, sprak een der oudste werklieden, de heer Stecher, tot baas Lodder ongeveer als volgt Namens het geheele personeel van de tim merfabriek zou ik gaarne eenige woorden tot u willen richten naar aanleiding van uw 50- jarig jubileum. In dien tijd hebt u „de Schel de" van een kleine fabriek zien groeien tot een der grootste en modernste fabrieken in ons land. Zoo is het ook toet deze afdeeling gegaaneerst een kleine werkplaats met 20 werklieden, toen een grootere met een 40-tal en thans deze fabriek met vele moderne ma chines en tot kort geleden ruim 200 werklie den. Het moet wel een voldoening voor u zijn, als u terug ziet op den tijd dat u onderbaas werd en van nu, dat u staat als hoofdbaas \an deze af deeling en u ziet het verschil van de schepen en het werk van toen en thans. U heeft deze afdeeling op een hoogte ge bracht, waarop u trotsch mag zijn. Jammer dat door de tijdsomstandigheden niet met volle capaciteit kan worden gewerkt, doch wij willen hopen dat er spoedig een gunstiger tijd mag aanbreken. Het zij mij thans vergund u deze rooktafel te mogen aanbieden als blijk van de waar- peering, welke wij u toedragen. Gebruikt u hem om in uw vrije uren rustig aan te zitten en wij spreken den wensch uit dat u nog vele jaren in ons midden en vooral in uw gezin door mag brengen. De heer Lodder antwoordde hierop onge veer als volgt Nu dezer dagen al zoo veel tot mij is geko men, wil ik ook tot u allen zeggen, wat ik op andere plaatsen heb gezegd. Zooals de heer Stecher heeft gezegd, heb ik deze afdeeling tot op deze hoogte mogen bren gen, doch dat is voor een gedeelte te danken aan het vertrouwen dat mij van hooger hand is geschonken. Een ander gedeelte is. dat ik mij een kern van goede vakmenschen heb kunnen verzamelen, waar ik op kon vertrou wen hierdoor is het mij mogelijk geweest te doen wat ik heb mogen doen. Het klinkt wel vreemd om op mijn leeftijd te spreken, van nog vele jaren aan het hoofd van dit bedrijf te staan. Doch ik wil al het mogelijke doen om ons door dezen moeilijken tijd heen te helpen en zoo mogelijk allen aan het werk te houden. Nadat een foto was gemaakt van het ge heele personeel, kwamen allen baas Lodder gelukwenschen met dit jubileum. W. Hloolen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Middelburg, zooals wij reeds meldden, plotseling overleden de heer W. Hloolen, oudste notaris in dienstjaren aldaar. De heer Hioolen kwam als jongeman naar Middelburg en wel als candidaat ten kantore van wijlen notaris J. W. Verhulst. Op 18 September 1903 werd de thans over ledene benoemd tot notaris alhier en heeft dus heel zijn loopbaan alhier doorgebracht. Destijds kon hij geen protocol overnemen en heeft hy dus zijn bekend kantoor geheel zelf opgewerkt. De heer Hioolen. die te Nijmegen is gebo ren, bereikte 25 Januari jl. den 62-jarigen leeftijd. De overledene heeft steeds groot belang gesteld in het wel en wee van zijn woon plaats en dit o.a. getoond tijdens zijn lid maatschap van den gemeenteraad van 1913 tot 1919, waarin hij de vrij-liberale beginse len hoog hield. Maar ook in het vereenigings- leven heeft de heer Hioolen, o.a. in het be stuur van het Middelburgsch muziekkorps zijn kennis gegeven en nog steeds nadden dit korps en ook andere vereenigingen op kunstgebied zijn volle belangstelling. Men zal zich goed kunnen herinneren, hoe de heer Hioolen de ziel was van het open luchtspel, dat in verband met de 350-jarige onafhankelijkheid van Nederland, in 1925 in tegenwoorfdigheid van de Koningin, den Prins en de Prinses op de Markt is gegeven. Gedurende de laatste jaren heeft de over ledene zich ook zeer ingespannen voor het brengen van goede voorstellingen op tooneel- gebied. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag middag kwart voor één. Aan het graf zal niet worden gesproken. De waarneming an het notariaat van wij len notaris Hioolen is door den president van de rechtbank opgedragen aan notaris J. L. van der Harst. Aangevraagde surseance van betaling. Voor de rechtbank te Middelburg werd Zaterdag behandeld de door de Izaak Boas- son Zonen's Bank te Middelburg destijds aangevraagde surséance van betaling. Van de ongeveer 500 opgeroepen crediteu ren waren er ongeveer een 100-tal versche llen, terwijl een 300 belanghebbenden een volmacht hadden afgegeven. Naar wij vernemen was het meerendeel vóór surseance van betaling. De rechtbank zal later uitspraak doen. Jaarvergadering Chr. Bibliotheek. Zaterdagavond werd de algemeene jaarver gadering gehouden der Christelijke Biblo- theek. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bibliotheek reeds 30 jaar bestaat en nog steeds bloeit, daar er een druk ge bruik van gemaakt wordt. Het aantal boek nummers in de catalogus is reeds gestegen tot 800 en in het afgeloopen jaar zijn ruim 2600 boeken ter lezing uitgereikt. De inkomsten over 1931 bedroegen ƒ98.28 en de uitgaven j 82.84. Alzoo een goed slot van 15.44. In de vacature J. D. Koppejan werd als bestuurslid gekozen de heer S. van den Broecke. De aftredende bestuursleden de heeren W Boogaard, P. J. Cornelis en B. J. de Meij wer den als zoodanig herkozen. De begrooting over 1932 werd opgemaakt en verscheidene nieuwe „eken zullen worden aangekocht. Christ. Meisjesvereeniging „Martha". Vrijdagavond had er een feestelijke her denking plaats van het 12 /2 -jarig bestaan der Christ, meisjesvereeniging „Martha". Ds. van Evert heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom en opende de samenkomst met de h'turgie. Hierna las de secretaresse uaar jaarverslag, waaruit bleek dat er dit jaar 68 kleedingstukken vervaardigd zijn, die voor Kerstmis uitgereikt zijn op Zoutelande. Ook de penningmeesteresse las haar verslag, waar uit bleek, dat er ƒ41 heden in kas is. Door twee meisjes werd er vervolgens een felicitatie-samenspraak gehoudenaan 't eind boden beiden de presidente bloemen aan. Verder werden door verschillende vereenigin gen felicitaties uitgebracht, o.a. door de knapen- en jongelingsvereeniging „Imma- nuel". Een koor van kleine meisjes kwam nu op het podium en zong 3 toepasselijke liede ren één der meisjes bood een keurige sche merlamp aan als geschenk der knapen- en jongelingsvereeniging te Zoutelande. De avond werd verder prettig doorgebracht afgewisseld door zang en voordracht. Aan het eind der samenkomst dankte ds. van Evert allen hartelijk, die aan de samenkomst had den meegewerkt en sloot met dankgebed. De financiën der gemeente Goes. Burg. en Weth. van Goes zonden aan den gemeenteraad een uitvoerig schrijven, waarin een uiteenzetting van den financieelen toe stand der gemeente. In den loop der laatste jaren werden ver schillende uitgaven gedaan voor werken van allerlei aard. Daar destijds de rentevoet voor leeningen op langen termijn aanmerkelijk hooger was dan voor leeningen op korten ter mijn, werd met „kort geld" gefinancierd, waardoor een belangrijk bedrag aan rente werd bespaard. Zoo werden tijdelijke leenin gen gesloten voor kerkrestauratie en grond bedrijf, resp. ad 110.000 en 130.000. Deze ieeningen werden eenige malen, en zelfs te gen steeds lagere rente, verlengd, totdat plot seling de geldgevers geld weigerden. Ook het sluiten van vaste leeningen was zoo goed als onmogelijk. Ten laatste verleende de regeering hulp en gaf tijdelijke voorschotten ad 196.000 en f 52.500, echter voor niet langer dan twee maanden. De regeering heeft echter aan directies van rijksfondsen de verplichting opgelegd om de voorhanden zijnde middelen voor het rijk beschikbaar te houden. Feitelijk blijft er maar één mogelijkheid over.nl. het uitschrij ven van een obligatieleening, doch deze moet minstens 500.000 groot zijn, aangezien an ders geen beursnoteering kan worden ver kregen. Benoodigd is een bedrag van 350.000 De Levensverzekering maatschappij „Arnhem" te Arnhem wil op onderhandsche schuldbeken tenis 100.000 verstrekken tegen een koers van 9734 en een rentevoet van 5 bij een aflossing in 10 jaar en tegen een koers van 9614 bij aflossing in 20 jaar. Res teert dus 250.000. Hiervoor is de volgende oplossing gevon den De gemeente Hoorn heeft behoefte aan een geldleening ad 300.000. De firma Gebr. Teixera de Mattos te Amsterdam met de firma Staal en Co. te 's-Gravenhage zullen nu aan de markt brengen een obligatielee ning voor den duur van zes jaar tegen een rentevoet van 5y2 groot 550.000. De ge meente Goes verstrekt dan ondershands aan de gemeente Hoorn een geldleening van ƒ300.000, of ingeval de obligatieleening niet mocht slagen een deel van het verkregen, bedrag naar verhouding van 3 2%. De West-Kraaüertseheweg. De Bond van Bedrijfsautobouders in- Ne derland, heeft zich tot het bestuur van den West-Kraaijertpolder te Goes gewend met kjaebten over den West-Kraafjerschenweg, die bij dit bestuur in beheer en onderhoud is. De klachten luiden, dat de weg bij vorst bijna niet te berijden is. Van de zijkanten van den weg werden zoden gestoken en deze g bruikt om het midden van den weg ermede op te hoogen en een grootere tonrondte te verkrij gen. Deze werkwijze kan niet anders dan tot een modderig, op den duur onbegaanbaar rij- vlak leiden, zoodat de weg door velen geme den wordt, teneinde schade aan materieel en banden te voorkomen. Bovendien wordt ge klaagd over de geringe breedte van het rij- vlak. Het gedeelte tusschen Kasteelweg en Postweg wordt ris het slechtste stuk van den weg aangemerkt. Het is in hooge mate te be treuren, dat deze weg in een zoodanigen staat verkeert, omdat hij uitermate geschikt is om het doorgaande verkeer op te nemen en an dere minder geschikte wegen daarvan te ont lasten. Dit zou nog beter worden, indien het moge lijk zoude zijn den West-Kraaijertschen weg tot den Postweg door te trekken. De B.B.N. riep daarom de medewerking van het bestuur in tot het treffen van maatregelen, die een spoedig herstel van der. weg kunnen bevorde ren. Nog kan worden medegedeeld, dat juist be richt ontvangen werd, dat de Prov. Staten van Zeeland in de najaars2atting van 1931 dezen weg op het provinciaal wegenplan heb ben geplaatst. Diensvolgens kan door de provincie voor de verbetering van dezen weg 75 subsidie in de kosten daarvan worden verleend en kan de weg daarna onder zeer aantrekkelijke voor waarden aan de provincie in onderhoud wor den overgedragen. Loop der bevolking. Over de maanden Januari en Februari. Ingekomen: D. K. H. Postma, geb. Kruik, van Amsterdam W. van de Luijster, van Cadzand J. P. Kalcebeeke en gezin, van BiervlietA. F. Verstrenge, geb van de We- ge, van Ijzendijke J. Suurmond, van Vlis singen A. A. de Hulster, van O. en W. Sou burg R. Rijpma en gezin, van Ootmarsum L. Nicolaas, van Oud- en Nieuw-Gastel L. M. Termote van Aardenburg K. Noels en gezin, van Kloetinge Chr. P de Maree en gezin, van GroedeH. Faber, van Leiden G. Buijze, van VlissingenI. M. van den Navoy, van Waterlandkerkje J J. van Hou- te, van RotterdamR. A. Huijgh, van Schoondijke; A. A. Goetheer, van Vlissingen; R. de Bruijckere, van Aardenburg A. de Die en gezin, van AardenburgB. J. Vermeire, van AardenburgP. J. Gijs, van St. Kruijs A J. de Koning, van SchoondijkeJ. Leen- houts, van Schoondijke. Vertrokken: M. C. Guiran, naar ZuidzandeW. de Jager en gezin, naar Roo sendaal J. van Hulle, naar Aardenburg M. P. J. Uytdewllligen, naar Ginneken P. F. de Koene en gezin, naar St Kruis J. Ver- naai Groede; L Dourieijn en gezin,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1