500 300 25 WOENSDAG 2 MAART ITLIJNEN DA R AUTO'S, DERTUIGEN VLISSINGEN ïOe Jaargang! Have: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, oitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT BUITENLAND met de Tragische voor altstem, man- 2 tweede symphonie. It voor de microfoon Hongaarsche pianist 5artok werken van :elt het strijkkwartet Een mooi concert ï.Weber's Freischtitz- >rde symphonie van r Warschau komen opera's. Praag geeft Dlledigen cyclus sym- Mein Vaterland van 3e volgende zes dee- Moldau, 3. Darka, 4. Flur. 5. Tabor. 6. p den avond nuziek, werken voor hedendaagsche com- auth. perettes. it zangspel Hary Ja- schen componist en ly. North Regional k Carmen. Hamburg geven een operette >rel Wiener Valzer. Dedmas en Février, let Vlaamsche Brus- drijf van Leo Fall's me heeft een opera- br. ts Kobe r. Galle 8 Febr. Ouessant r. van Ooporto Febr. v. Marseille br. van Belawan tott. van New-York br. te Yokohama Batavia v. Amst. 58 Febr. v. Sabang van Athene naar irt 6 u. te Marseille Febr. te Kaapstad 'ebr. te Marseille atavia n. Amst. r. van Port Said br. Dungeness abelyhheden, n. enz. nering van „de Ro de Schouwspelers, beidersontwikkeling, 6.09 6.11 9.33 11.04 22.22 23.36 on. Meteorologisch e Bilt. 77.2 te S&rua. 1 746.3 te La Co- ond van 2 Maart: id-Oosteiyke wind. Lichte vorst des er. eerbericht. ieéle gegevens Meteor. Instituut. Ie bewegingen van lijk Europa volgen. eter in het hooge dalen en de kern ug te trekken on- 2 depressie in het Spanje werd ech- onze omgeving de en aanhouden De mdinavië verdwe- Oost-Duitschland kra-ihtigen zonne- root deel van het r worden van den emende vorst des overdag verwacht .ust begint het uit No.52! 1932 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 1 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties betrefiendeHuui en Verhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvrager var 1- f regels 75 ct.. iedere rei el n eer 15 ct Be abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen de Personeel Pezem Firma A. de Marcas (Au bon Marché) (oena James Z 3ersoneel, beambten en ouden van dagen in het Gasthuis Wekelijksche bijdrage Christ. Ulo-school... Vorige opgave 14.85 - 3.— - 5.34 - 15.— - 18.54 - 2.50 - 2346.28 Totaal ƒ2405.51 Aan ons verzoek van gisteren, om de niet-afgehaalde inschrij- ringsformulieren op het Stadhuis in te leveren, werd reeds door vele ingezetenen gevolg gegeven. De gelegenheid daartoe blijft bestaan. De biljetten kunnen gedepo neerd worden in de brievenbus van het Stadhuis. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis Comité werd ontvangen van opbrengst opening abat toir 58.10. Buurtvereeniging Groote Markt, Molenstraat e.o. In een Maandag gehouden vergadering van bovengenoemde buurtvereeniging is met algemeene stemmen besloten met het oog op de tijdsomstandigheden de vereeniging op te heffen, en de commisie te ontbinden. De gestorte gelden zullen na aftrek der on kosten, zoo spoedig mogelijk aan de recht hebbenden terug worden gegeven, terwijl niet afgehaalde bedragen aan een instelling van liefdadigheid worden afgedragen. Actie van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer alhier is een uitvoerig schrijven ge zonden aan het gemeentelijk badbedrijf, waarin de noodzakelijkheid wordt aange toond van een informatiebureau gedurende het badseizoen. Verder wordt in dit adres aangedrongen meer eigen reclame, uitgaande van het gemeentelijk badbedrijf. Als derde punt wordt in het adres naar voren gebracht dat op het gemeentelijk bad- tedryf de moreele plicht rust de actie van Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer krachtig te steunen, daar zoowel de gemeente het badbedrijf van deze actie profiteeren. De krachtige actie die de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voert kost veel geld. 2oo zal nu door haar tusschenkomst in het orgaan van den Vlaamschen Tourlstenbond toet 80.000 leden) een geïllustreerd artikel over de badplaats worden opgenomen. hl verschillende binnenlandsche bladen, o.a. het Walcheren-nummer van ,3uiten", in efc .dagblad van Rotterdam" en meer an- bladen, zullen eveneens geïllustreerde artikelen verschenen door tusschenkomt van Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. A. G. O. vestigen dc aandacht op den zesden en totsten avond in dit seizoen. Het Schouw toneel (directie A. van der Horst en Jan usch) zal opvoeren „Candida", tooneelspel a 3 bedrijven, een van G. B. Shaw's-.fyn- "^igste werken. De hoofdrollen hierin wor- vervuld door Marie Holtrop en Ko van Onbestelbare brieven, J*st van aan het postkantoor alhier gedu- ontvn de 2e der maand Februari terug angen onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland K. W. Baayen, Eind hoven Eerste Schriftelijke Volksuniversi teit, Amsterdam Informatie-Bureau, Hilver sum Mej. Meile, Oost-SouburgMeerten Pod, Amsterdam P. Paauwen, Eindhoven F Pichal, Ter NeuzenA. van Tour, Den Helder. Briefkaarten binnenlandA. van Llere Lansen, Brieven buitenland K. Ginter, RigaJ. Zorgdrager, Richmond Surrey. De kantoorbediende in dc literatuur. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" houdt Vrijdag a.s., des avonds 8.15 uur een lezing, op de boven zaal van het café Moelikcr, Badhuisstraat. Als spreker zal optreden de heer dr. P. H. Ritter, hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad" met het onderwerp „de kantoorbe diende in de literatuur". MIDDELBURG. Walcheren zestig jaar aan het spoorwegnet verbonden. In den tegenwoordigen tijd van snelver keer, nu de trein reeds danig de concurren tie van auto's ondervindt en een reis door het luchtruim ook geen zeldzaamheid meer is, zullen de meesten onzsr lezers en lezeres sen zich niet kunnen voorstellen, dat het nog maar 60 jaar geleden is, dat de eerste trei nen tot Middelburg reden. En toch is het zoo. Op 29 Februari 1872 had de feestelijke opening van de van Goes tot Middelburg doorgelegde lijn plaats en reed de feesttrein met de ver sierde locomotief, een reeds weer lang verla ten model, het stationsemplacement op Van af 1 Maart nam de geregelde dienst een aan vang en heeft Walcheren Steeds sindsdien een treinverbinding met- overig Nederland, ja met geheel Europa, gehad, en was het eiland uit zijn, vooral in den winter meermalen sterk gevoeld, isolement verlost. De verkeers-conferentie. In de verkeers-conferentie. welke Vrijdag te Middelburg is gehouden, werd door den heer Kraak Steeman, secretaris van den Ned. Bond van Autobusdienst-ondernemers, gesproken over de wenschelijkheid dat ook de provincie Zeeland zou medewerken voor het verkrijgen van een zoo betrouwbaar mogelijke opgave in den officieelen gids der autobus diensten. In ons verslag was niet duidelijk uitgeko men dat de heer Kraak Steeman, als auteur van den autobusgids, hierop had aangedron gen. Diefstal. De politie heeft aangehouden en aan de justitie voorgeleid zekeren S.f die ervan ver dacht wordt dat hij een portel euille met een vrij belangrijk bedrag aan geld heeft ont vreemd van een stadgenoot, die hij naar huis begeleidde na een cafébezoek. S. was er ge tuige van, dat bedoelde bestolene de porte feuille van een ander in ontvangst nam De aangehoudene had na de vermissing van het geld reeds voor zijn doen hooge uitgaven ge daan. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. wed. C. Maljaars- Adriaanse, D 95, van Meliskerke mej. 8. Holthuijzen-de Blaeij, E 183e, van Den Hel der L. Dorleijn, E 185, van Oost- en West- Souburg mej. wed. I. Catsman-de Smidt, D 151, van Nieuw- en St. Joosland. Vertrokken: A. Hollebrandse, B 24, naar Middelburg A. van der Welle, A 207, naar Willemstad (Curasao). GOES. Een rouwdienst. In de Ned. Herv. Kerk heeft heden een rouwdienst plaats gehad wegens het overlij den van den heer J. Kooijman, organist der Groote Kerk. Om 12 uur werd de kist, onder zacht orgelspel, de kerk binnengedragen. Er was vrij groote belangstelling. Ds. Steinz liet zingen Gezang 2043. Na schriftlezing werd door ds. Steinz in herinnering gebracht het groote verlies dat geleden wordt door het overlijden van den bekwamen organist, die sinds 1 Maart 1887 het orgel In de Herv. Kerk heeft bespeeld. Vervolgens werd het woord gevoerd door den president-kerkvoogd, den heer A. D. F van der Wart. De rouwdienst werd door ds. Homburg ge sloten met dankgebed. Daarna had de begrafenis van den heer Kooijman plaats. Een familielid bedankte voor de betoonde belangstelling. Vereeniging tot bevordering der byenteelt. Gisteren vergaderde te Goes de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van de vereeniging tot bevordering der bijenteelt. Uit het verslag van den secretaris, den heer ir. Van de Plassche bleek dat het vereeni- gingsleven in 1931 tot tevredenheid stemde. Niet echter het honinggewas. Steeds duide lijker b-'.'kt dat het motief om bijen te hou den moet zijn, dat ze zorg dragen voor een goede bestuiving van de vruchtboomen. De vereeniging telt dan ook meer en meer haar leden uitsluitend onder de fruittelers. De heer Van de Plassche werd by accla matie herbenoemd als secretaris en benoemd als afgevaardigde naar de algemeene verga ring te Utrecht. Besloten werd wederom in Mei een excur sie te houden en wel néiar de boomgaarden in Schouwen-Duiveland.j Daarna hield de heer L. van Glersbergen, rijksbijenteeltconsulent te Wageningen, een voordracht over de Nosema-ziekte, die ook enkele bijenvolken in Zeeland heeft aange tast. By een goede verzorging van de by en- standen zal deze ziekte zich echter wel niet verder uitbreiden. IERSEKE. De invoerrechten op oesters. Nu met ingang van 1 Maart in Engeland 10 invoerrechten op de oesters zal worden geheven, verwacht men dat dit zeer nadeelig op den export zal werken en verschillende oesterhandelaren groot verlies zullen ïyden. BRESRPNS. Een afdeeling van het Nationaal Crisis-Comité. In een Maandag gehouden vergadering is te Breskens een afdeeling opgericht van het Nationaal Crisis-Comité, meldt de „Bres- kensche Courant". Door den burgemeester waren hiertoe uitgenoodigd een 25-tal per sonen, die hij dankt voor hun bereidwillig heid zitting te willen nemen in het plaatselyk comité. De voorzitter zegt getracht te hebben zooveel mogelijk personen uit alle richtingen en alle organisaties te kiezen. Zoo zyn de heeren I. Verduyn en J. Melieste verschenen als vertegenwoordigers van de Ned. Herv. ge meente de heer M. Verschelling—Manneke voor de Vry Evang. gem.de heer J. W. Hellendoorn voor „De Vergadering" de hee ren J. van de Sande en A. Vermeulen voor den Centr. Transport Arbeidersbond de heer A. Monjé voor den Chr. Werkmansbondde heer I. van Melle als groot-werkgeverdr. Broodman en Zuster IJsenbrand, de hoofden van scholen en verder verschillende dames, die zich door hun maatschappeiyk werk reeds verdienstelyk hebben gemaakt. Beslaten wordt een dagelyksch bestuur te vormen, bestaande uit den burgemeester, voorzitterde heeren I. Cappon (wethouder) vice-voorzitterF. Koster, secretaris en I. Vasseur, penningmeester. Waar het comité, om zyn werkzaamheden te kunnen aanvangen, allereerst de benoo- digde middelen daartoe moet bezitten, wordt besloten met lysten te collecteeren. Behalve geld, zullen ook giften in natura in dank worden aanvaard. Een serenade. De muziekvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier bracht een serenade aan haar bestuurslid, den heer Van Vooren, die gisteren 25 jaar bij de N.V. Van Melle's C.W. in dienst was. OOSTBURG. Een gouden jubileum. Gisteren wapperde aan net gebouw der Rykskweekschool voor onderwyzers en on- derwyzeressen te Oostburg de driekleur ter herinnering aan het feit, dat op 1 Maart 1882, dus vyftig jaar geleden, te Oostburg werden gevestigd de ryksnormaallessen voor onderwyzers. Het voornemen betaat, op Vrydag 18 Maart a.s. een kweekschoolavond te organiseeren. tevens ter herdenking van dit jubileum. O.a. zal worden opgevoerd een revue, getiteld „Voo fuuftig jaor". Voorts is onder leiding van den heer T. F van der Werff, oud-directeur der normaalles sen, een comité opgericht, dat de voorberei dende werkzaamheden treft voor het houden van een réunie van oud-leerlingen in de a.s Paaschvacantie. Voor een en ander biykt groote belangstel ling te bestaan. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 42 zyn verzon den afdrukken van de gewyzigde statuten van den Roomsch-Katholieken Boerenbond, vereeniging van boeren en tuinders, geves tigd te "Tuist. Doopsgez. Gem. Aangenomen het beroep naar Vlissingen door mej. ds. A. J. van den Ban te Stavoren. Een afscheid. Zondag nam ds. F. van de Wissel afscheid van de Doopsgezinde Gemeente te Aarden burg met een rede naar aanleiding van Joh 10 11. Afscheid, bevestiging, intrede. Ds. Ch. de Beus, te Ten Boer, die het be roep naar Rilland-Bath heeft aangenomen, nam Zondag jl. afscheid van de Ned. Herv. gemeente aldaar, sprekende over 1 Petrus 1 2b. Hy werd na den dienst toegesproken door den consulent ds. K. G. Kwint, van Sloch- teren,- die liet toezingen Psalm 1214. Zondag a.s. hoopt ds. De Beus intrede te doen te Rilland-B'th. Boeroe in 1931. Het Zendingsbureau meldt ons Van dit eiland, van welks bevolking de helft tot den Islam behoort, een vyfde deel christen Is en de rest nog heiden, hoort men in den laatsten tyd niet veel. Te meer reden is er om uit het laatste jaarverslag van zen deling Van Vessem eenige mededeelingen te doen. De zendingsarbeid ontwikkelt er zich ge- leidelyk. Dit jaar werden 200 personen ge doopt, waaronder 36 volwassenen. Het aantal lidmaten groeide met 130 en 630 christenen bezoeken nog de catechisatie. Groote omkee ringen hadden niet plaats, by de overgangen spelen ook niet-godsdienstige redenen wel eens een rol en toch blykt dan eenigen tyd later dat er zich als ongemerkt een levens vernieuwing voltrekt. Dit blykt het duide- Ujkste, wanneer er zyn, die zich aan den ijzeren greep van de oer-oude adatgebruiken en -wetten gaan ontworstelen. Op Boeroe vindt men zulken by de jonge meisjes. Deze komen in reactie tegen het gebruik, dat zy al in hun prille Jeugd aan veel oudere mannen worden verkocht. Offi cieel heet dat gebruik wel afgeschaft, maar onder andere vormen leeft het in het geheim, ook in de christengemeenten dikwyls voort. Maar het christendom gaat steeds meer zijn vry makende kracht in deze dingen open baren. Zwaar wordt dit arbeidsveld der U.Z.V. geteisterd door de economische omstandig heden. Jaren geleden hebben de gemeenten hier klappertuinen aangelegd om uit de copra-opbrengst daarvan de kosten van het zendingswerk te helpen dragen en sinds ver scheidene jaren kostte dit terrein aan de U.Z.V. dan ook niets meer. Maar nu de copra, tdie 1 Januari 1930 nog 10.65 per picol op bracht, per 31 Januari 1931 tot 3.70 gedaald is is de winst uit de tuinen, die nog op 3500 geraamd was, tot 400 teruggeloo- pen, nadat er het eerste halfjaar zelfs al 700 verlies was geleden. Zoodoende moet de U.Z.V. nu weer groote uitgaven doen voor dit arbeidsveld. Een tweede zendeling, de heer Poot, heeft er zich in dit jaar gevestigd, het eiland is nu weer, geiyk ook in een vroegere periode het geval was, in twee ressorten, een noordelyk en een zuidelyk, verdeeld. Examens, Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren G. A. Eannink, leer ling van de De Ruyterscho-l en P. J. Tol- hoek te 's-Gravenpolder. Onderwijsraad. By Kon. besluit is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. B. Symons te 's-Gravenhage en prof. dr. J. H. Gunning Wzn. te Hilversum, onderscbeideniyk als lid-voorzitter en als lid van den Onderwijs raad, onder dankbetuiging voor de vele dien sten, in die betrekking bewezen zyn benoemdtot voorzitter van den On- derwysraadprof. dr. R. H. Woltjer, thans onder-voorzitter; tot ondervoorzitter van den Onderwysraad prof. dr. F. A. F. O. Went, thans lidtot voorzitter van de afdeeling hooger onderwys van den Onderwysraad prof. dr. F. A. F. O. Went, thans lid van deze afdeelingtot voorzitter van de afdeeling ai- gemeen vormend voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwys van den Onderwysraaddr P. J. M. van Gils, thans lid van deze afdeelingtot leden van den Onderwysraad dr. L. Alma, rector van het Barlaeus-gymnasium te Amsterdam, en dr. G. Ras, leeraar aan het openbaar gymna sium te Haarlem; Met bon. is bepaald, datin de afdeeling Hooger Onderwys van den Onderwijsraad als lid zit ting zal hebben prof. dr. R. H. Woltjerin de afdeeling algemeen vormend voorberei dend hooger en algemeen vormend middel baar onderwys van den Onderwijsraad als le den zitting zullen hebben dr. L. Alma en dr. G Ras. De „Van Galen" te Shanghai. Aneta meldt d.d. 1 Maart uit Shanghai De torpedobootjager „Van Galen" is heden morgen alhier gearriveerd en meerde aan de boeien, ongeveer tegenover den Nantiabund bij de Fransche concessie. De Nederlandsche consul-generaal geeft Donderdag een ^ceptie. Onder de kinderen van de Hollandsche ko lonie heerscht momenteel hevig te mazelen, hetgeen belangryker wordt geacht dan de komst van een nieuwen admiraal of generaal. De Hollandsche schepen loopen weer gere geld Shanghai ran. Er is eenige vraag ont staan naar Javasuiker, doch wanneer de han del niet spoedig normaler wordt, zal pakhuis- ruimte lastig te vinden zyn. De tot heden ontvangen Hollandsche en Indische bladen vervulden ons met verbazing over al het verschrikkelijks, dat wy klaar blijkelijk meegemaakt hebben. By beschikking van den minister van de fensie is de i luitenant ter zee der 2e klasse F. B. Veenstra den 9 Maart 1932 geplaatst by het Kon. Instituut voor de marine te Wil lemsoord en is de luitenant ter zee der 2e klasse der marine-reserve F. van der Straaten den len April 1932 geplaatst aan boord Hr. Mr. wachtschip te Willemsoord. VOETBAL. Vlissingen plaatste zich voor de volgende K.N.VB.-bekerronde door een zeer verdien- stelyke overwinning, te Breda op Hero be haald. Tot dusver had Hero thuis nagenoeg geen enkelen wedstryd verloren. Het zal ons benieuwen wie de volgende tegenstander der rood-witten zal zyn en of het een thuis- of een uit wedstryd zal worden. Middelburg werd uitgeschakeld, doordat deze club het thuisspelend tegen R.B.C. niet verder bracht dar een gelyk spel. Verder plaatsten zich voor de "olgende ronde de Zuidelijke club R.B.C., T.S.C., Dongen, Hel mond, TA.C. en V.V.V. De clubs Zeelandia eti de baronie vielen door een nederlaag af. De strijd om de laatste plsats in de Zuide- lyke tweede klasse werd Zondag 11. voortgezet. Mevo stelde zich nagenoeg veilig door Velo- citas thuis -^et het oneven doelpunt te klop pen. Zondag a.s. werdt de strijd hervat. Voor dien dag staan op het programma de wed- stryden Mevo—Hero, R.B.C.—Middelburg en VelocitasT.S.C. Het is dus nagenoeg zeker dat Middelburg Zondag a.s. den kampioens titel officieel zal behalen. Verder wordt nog gespeeld de wedstrijd Zeelandia—Zierikzee. INSIDER. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Terwijl door bemiddeling van de vertegen woordigers der groote mogendheden te Sjanghai de onderhandelingen over het slui ten van een wapenstilstand nog steeds wor-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1