500 25 werkkracht eerste blad VRIJDAG 26 FEBRUARI No. 48; 70e Jaargangi 1932 firma i. lit DE VELDE li Ililitat il-EO, llissiip. iilil. ID. Fiiliiknini iSÜJ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STEN PR0VÏNC1ENIEUWS SPORT VLISSINGSCHE COURANT UUONNEMCN I blJRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, franco door liet geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ijelanden bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betrefiendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere repel meer 15ct Ie abonné's in 't bezit eener •oils, zijn GRATIS verze- ierd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bi) verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" jjt nummer bestaat uit 2 bladen Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is verhinderd [Woensdag 2 Maart spreekuur te houden. De Vlisslngsche winkelweek. In een door de vereeniging „Gemeenschap- Belang" gehouden vergadering werd «loten aan den burgemeester, den heer C. Woslderen, te verzoeken het eere- oorzitterschap voor de a.s. winkelweek van 1 tot 19 Maart te willen aanvaarden. De burgemeester heeft zich bereid ver gaard aan dit verzoek te voldoen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De heer M. Prins, commies-verif.cateur, die -lóterenavond voor bovengenoemde vereeni- Lng optrad met het onderwerp „Invoerrech- *n en accijnzen", had zich afgevraagd of het jnderwerp wel geschikt was. Algcz-en nog tn „belastingen", die verre van sympathiek jjn, was het een vrij droog onderwerp, doch aar stond tegenover dat de kennis ervan oorslag kon geven bij het bepalen van de ituze: protectie of vrijhandel, terwijl toch vrouw wel eens weten mag, wat zij wal aan belasting opbrengt. Nadat spreker «d lystje van een 30-tal belastingen had en dat waren nog maar de rijks- jelastingen stelde hij de vraag, dat men er over zou kunnen verwonderen, dat oor al die belastingen samen niet één of een aar genomen werden. Wie nadenkt, zal het olitiek practisch vinden, dat dit niet ge- chledt, daar nu verschillende dier heffingen, *n kleinigheid verhoogd kunnen worden, vele kleintjes maken één groote. Spr. de verschillen na tusschen directe en cdirecte belastingen en stelde in het licht, it, waar de eerste een rechtstreekschen unslag vormden op de beurzen van de be- istingschuldigen, geregeld volgens kohieren m tarieven, een aanslag vormend dus op het evenspeil, de laatste onbillijk waren, door at de gehcele bevolking in dezelfde verhou- ing getroffen werd. ging deze directe belastingen stuk oor stuk na en memoreerde de wijzigingen, pelke de personeele belasting sinds 1821 had waarvan de oorspronkelijke rondslagen waren geweesthuurwaarde, euren en vensters, haardsteden, meubilair, lenstboden en paarden, die, door de wisse- fog der tijdsomstandigheden aan verdwij- (haardsteden) of bijvoeging (motoren nz.) waren blootgesteld geweest. Deze belas- H is een verteringsbelasting, op het uiteT- vertoon en houdt rekening met de grootte «r gezinnen. Vervolgens beschouwde de heer ïtas de inkomstenbelasting, die ln 1821 tot rondslag had o.a. de patenten. Eveneens Verwierp spreker de vermogens- en be- Msbelastlng aan een onderzoek, om de se- 1e te besluiten met dividend-, tantième- en rondbelastlngen. Vervolgens kwamen de indirecte belastin- ra aan de beurt, wier naam reeds aangeeft, at ze langs een omweg geheven worden. Van die belastingen behandelde spreker spe- kal Invoerrechten en accijnzen, waardoor «troffen worden het gedistilleerd, wijn, bier, ulker, zout, vleesch en tabak. Deze belasting tordt bij de bron fabrikant en slager ^even en wordt verrekend in den ver- topprijs. gaf van al deze belastingen de rootheid der heffing en de hoeveelheid der Pbrengst en wees er op, dat door den zwaren fraude en smokkelarij in de hand wordt «werkt, wat aanleiding geeft cot lastige, ge- ^Hjke toestanden aan de grenzen. Na er P gewezen te hebben, dat de ruwe tabak w. door Invloed van de voor ons land zeer «langrijke tabaksveilingen onbelast is, °°k het geval ls met koffie, ging spreker J een korte pauze over tot het bespreken het Tarief, dat ls een wet met een bij lende lijst van belastbare artikelen, maakte hier eon onderscheid in fiscale, 'Zionistische, specifieke tarieven naar Zwicht en maat, tarieven naar waarde en heffingen. Spreker wees er ook op, ook heffingen zijn, fiscalisch bedoeld, "f beschermend werkend, waarbij men 'de lage heffing kan spreken van vrij- JT Sommige artikelen als sinaasappelen, r°ohen en bananen zijn nu nog onbelast, !aar worden na 1 April getroffen met 10 meest democratische tarief is dat naar arde' waarbij spreker als voorbeeld een baal ten Uren aanhaalde. De oorsprong van tarief lig in den Spaanschen oorlogstijd, convooi- en licentgelden werden gehe- welke, na een stuivertje-wisseling van niet- en wel handhaving in de huidige wet ten zijn opgenomen onder den vorm van in-, door- en uitvoerrechten. Spreker behandelde de moeilijkheden, welke ontstaan bij de be oordeeling, wat al en wat niet belast is ,om te komen tot een brokje opsomming van een belast artikel, waarvan de naam heel weinig lijkt te omvatten, maar dat in belasting-op zicht zeer uitgebreid is. In groote trekken schetst spreker ons het gevaar, dat er in schuilt om voor ons fiscaal tarief over te gaan op een protectionistisch tarief, dat wel gemakkelijk aan te wenden ls, maar waar van dan ook te gauw gebruik wordt gemaakt. Een ander gevaarlijk middel lijkt spreker, omdat men er de tegenmaatregelen van het buitenland niet van kent, het contingentee- ringsstelsel. Daarbij komt dat, als men pro tectionistische tarieven gaat heffen, men bloot staat aan steeds meer aanvragen voor beschermende maatregelen. Want spreker ziet niet in, dat de handel zoo is achteruit gegaan, dat tot het protectionisme moet wor den overgegaan. Met een opwekking om mee te werken tot het afbreken der tolmuren, die een belemmering zijn voor een economischen vrede, en leiden tot een economischen oor log, waaruit onvermijdelijk gewapende con flicten voorkomen, besloot de spreker zijn aandachtig aangehoorde rede, waarvoor hij door een der bestuursleden werd bedankt, die opwekte in grooter aantal naar deze interes sante, leerzame avonden te komen. Waar zijn onze dooden De vereeniging van spiritisten, afdeeling Walcheren, hield gisteren een openbaren avond in het gebouw „de Oude Vriendschap", waar de heer Theunisse van Overveen een lezing met lichtbeelden gaf over de vraag „Waar zijn onze dooden?". Spreker begon met in het licht te stellen het enorme we- reld-en-al omvattende belang om het juiste antwoord op deze vraag te ontvangen, omdat, indien de menschheid overtuigd zou worden en op goede gronden overtuigd zou worden, dat er geen dood bestaat, doch dat de per soonlijkheid na het afsterven van het stoffe lijk omhulsel blijft voortleven, niet alleen veel schrijnend verdriet zou worden weg genomen, doch ook de levensbeschouwing van den mensch, die weet dat met den dood niet alles is afgeloopen, radicaal veranderen moet en verandert. Het is een feit aldus spreker dat heden ten dage millioenen zich van de kerk, die alle ontwikkeling van de wetenschap negeert en dus levend dood is, afschelden omdat de verouderde leer noch de dogma's hen meer bevredigen en de vraag „waar zijn onze dooden zich in de alge- meene belangstelling van elk verstandig den kend, logisch redeneerend mensch mag ver heugen. Spreker ontkende, evenals het zendings genootschap, doch op andere gronden, het bestaan van een plaats als hel, welk begrip hij ten eenenmale onvereenigbaar achtte met het bestaan van een God van Liefde, welke stelling hij toelichtte met een voorbeeld ont leend aan mededeelingen uit de sfeeren. Hij gaf zijn inzichten ten beste betreffende den hemel en gaf zijn gehoor de meest positieve verzekering dat de dooden even goed en even zeker leefden als 'ieder van zijn auditorium. Na een uitvoerige beschouwing over het seanceeren, hetwelk spreker een groot ge vaar noemde voor diegenen, die uit louter minderwaardige motieven en zonder oordeel des onderscheids zich daarmede bezig hiel den, las spreker eenige mediummiek ont vangen boodschappen en lessen van gene zijde voor, die afdoend blijk gaven van 'een hooggestemde moraal, van het voortbestaan der dooden en van de evolutie van den men- schelijken geest in het hiernamaals. Alsnu volgden ruim 50 psychische licht beelden, deels donker- deels poseerfoto's, op genomen in sprekers kring en tegenwoordig heid, waaronder zeer vele van herkende over leden personen, jaren na hun dood opgeno men, met daarnaast de bij leven van hen ge maakte portretten, welke lichtbeelden niet nalieten op sprekers gehoor grooten en die pen indruk te maken. In zijn slotwoord zeide spreker, dat al het tegenspartelen, al de pogingen om het spiri tisme te onderdrukken of te keeren, van te voren gedoemd waren om te mislukken, na- demaal de wetenschappelijk bewezen groote zegenbrengende waarheden, die van het spi ritisme uitgaan, zich niet aan boeien laten kluisteren, doch zich als een stortvloed over de geheele wereld baan breken. Hij wekte zijn gehoor op het gehoorde en geziene eens rustig te overdenken en te bestudeeren, op dat men ook den grooten rijkdom zou Ktin- nen verwerven, dien alleen het spiritisme ver mag te geven- Nieuw gebouw Geldersche Credietvereeniging. De bouw van het nieuw bankgebouw der Geldersche Credietvereeniging aan de Goosje Buskenstraat, is na onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan den heer J. J. Krijger voor -14.500. Afsluiting wegen voor het verkeer. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in de directie Zeeland brengt ter algemeene kennis, dat de navolgende wegen, als niet zijnde openbare wegen, gesloten zyn voor het verkeer en mitsdien de toegang tot die wegen verboden is. In de gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg, Middelburg, Araemuiden en Veere de jaagpaden langs het kanaal door Wal cheren en langs de buitenhaven daarvan te Veere de aarden weg aan de westzijde van het kanaal door Walcheren, evenwijdig aan den watergang naar Veere, en die aan de oost zijde van het kanaal door Walcheren en de buitenhaven daarvan te Veere het voetpad op de kruin van den westelij ken kanaaldijk tusschen Vlissingen en Mid delburg de wegen op de sluisterreinen en sluisdeuren te Vlissingen en te Veere met de toeleidende wegen naar de gemeentewegen de klinkerweg naast het toeleidingskanaai naar de buitenkeersluis te Vlissingen in het verlengue van de Kanaalstraat de weg, loopende van den Prins Hendrik- weg nabij de Keersluisbrug jn Noordoostelij ko richting naar den Ouden Vlissingschen weg de toegangsweg naar het pontveer te Veere de voetpaden langs de rijkszeeweringen te Veere met toegangsweg en toeleidende brug over de Stadshaven de kruin van den dijk achter den Torenwal te Veere de grindweg langs de zuidzijde van het Ar- nekanaal. In de gemeente Breskens de Oosthavendam en het noordelijk einde van den Westhavcndam. In de gemeente Sluis de weg op den linkerdijk van het kanaal Sluis—Brugge. Een aanrijding. Hedenmiddag heeft op den Prins Hendrik- weg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een fietsrijder. Deze laatste hield de rechterzijde van den weg. Tengevolge van de aanrijding bskwam de fietsrijder een ern stige wonde aan een der beenem Twee maré- chaussée's, die toevallig ter plaatse waren, maakten proces-verbaal op. Een onderzoek zal nu worden ingesteld aan wien deze aan rijding te wijten is. ÜOST- EN WEST-SOUBURG. Een ouderavond. Op Woensdag 11. werd in de Marnix-school een goed bezochte ouderavond gehouden. Na dat het werk der leerlingen bezichtigd was, werd door mej. De Vos een lezing gehouden over „Een eenvoudig middel" en door den heer Deij over „Handigheid", welke beide met aandacht werden aangehoord. Gevonden voorwerpen. Vulpotlood bij Wiskerke, Wachtpost 66. GOES. Een zilveren jubileum. Woensdag 2 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de afdeeling Goes van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd opgericht. Het initia tief daartoe ging uit van de afdeeling Goes van den Bond van Ned. onderwijzers. De eer ste voorzitter was wijlen de heer I. D. Fran sen van de Putte, terwijl o.a. ook bestuurslid v/erd mej. F. Baetens. In het eerste jaar kon de afdeeling daartoe in staat gesteld door de contributies 2 kinderen uitzenden, ter wijl de doktoren en de afdeeling Goes van het Groene Kruis gezamenlijk de kosten voor een derde kind betaalden Gedurende de eer ste jaren werden 3 kinderen uitgezonden. Door onbekendheid met het werken dezer vereeniging was de animo der ouders, om him kinderen uitgezonden te krijgen, niet groot. In 1910 werden 4 kinderen uitgezon den, in 1912 voor het eerst 6. In de volgende jaren blijft dat aantal gelijk, in 1930 stijgt het tot 11, terwijl in 1931 16 kinderen werden uitgezonden, van wie 2 een verlengd verblijf kregen. Dat thans meer kinderen van de bui tenlucht en goede verpleging kunnen genie ten, is te danken aan de actie van de be stuursleden, die nieuwe leden wisten te win nen, verder aan den Vlaggetjesdag, de sub sidie van de gemeente en de medewerking van enkele buitenstaanders. Jammer is het. dat Burg. en Weth. juist in dit jubileumjaar op de aanvrage om een Vlaggetjesdag te mo gen houden, een weigerend antwoord hebben gegeven. Dank is de vereeniging verschuldigd aan de heeren doktoren Hoorweg en Snoek voor hun medische adviezen en aan Zuster ten Hoeve voor haar medewerking. Quaker beslaat voor 65 uil koolhydraten, die de werkkracht op peil houden. Het bevat verder vetten en mineralen, kortom alles wat in een gezond makend voedsel KRABBENDIJKE. Directeur gascentrale. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de commissie van toezicht voor de Zuid-B evelandsche gascentrale Oosteinde is de heer W. H. van der Kaajj, hoofdopzichter bij de gasfabriek te Schiedam, benoemd tot directeur van genoemde gascentrale. HANSWEERT. Een ongeluk. Gisterenavond is bij den sluisbouw te Hansweert een smidsknecht uit Schore be kneld geraakt tusschen een op den grond staande en een in een takel hangende zware ijzeren plaat. Hij kreeg ernstige in- en uit wendige kneuzingen. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Een arbeider, eveneens uit Schore, kreeg bij het ongeval een niet ernstige hoofdwonde. BRESKENS. Loonsverlaging tram BreskensMaldeghem. Door de Vereeniging van Werkgevers op Tramgebied, waarbij de stoomtramweg Bres- kens-Maldeghem is aangesloten, is een loons verlaging aangekondigd van 5 pet., met in gang van 1 April a.s. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier haar algemeene jaarvergadering in de Wilhelminabewaar- school. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat in verhouding tot een jaar terug het bezoek aan 't Breskensche strand niet zoo gunstig was, wat toe te schrijven is aan het natte seizoen 1931. Toch heeft Breskens niet over bezoek te klagen gehad, daar de le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs velen naar Breskens voerde. De uitslag van de Jaar beurs is zoo meegevallen, dat het bestuur reeds aan 't werk is voor de 2e Jaarbeurs, die in 1933 gehouden zal worden. In het afgeloopen jaar heeft de vereeni ging naast de gehouden strandfeesten, die zeer geslaagd genoemd mogen worden, in samenwerking met de Breskensche afdeeling van floralia een gevelwedstryd gehouden en organiseerde zij tijdens de Jaarbeursdagen een winkelweek met étalagewedstrijd. Verder verleende zij haar financieele medewerking aan het muziekconcours en bracht zij weder om eenige duizenden éénjarige karpers in de vischvijvers. Een heel gunstig resultaat werd wederom verkregen met de duinhuisjes, die in een ware behoefte blijken te voorzien en dan ook het geheele seizoen verhuurd "werden. De rekening van de vereeniging en die van de Jaarbeurs werden vervolgens vastgesteld, terwijl de begrooting voor 1932 goedgekeurd werd. De aftredende bestuursleden Boom, Cruson en Manneke werden herbenoemd, en in een ontstane vacature voorzag de vergadering door de benoeming van den heer Verboven. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Een blijk van dankbaarheid. Gisterenavond hebben de leden der Ned Herv. gemeente te Kloetinge uit dankbaar heid, dat hun predikant bedankt heeft voor het beroep naar Rotterdam, aan ds. Raams een eikenhouten bureau en dito boekenkastje aangeboden. Namens de leden der gemeente voerde daarbij de heer Oostburg het woord. Ds. Raams bracht hiervoor hartelijk dank. „Alle- dag-kerk". Het comité „Alle-dag-kerk" te Amsterdam hoopt binnenkort de Engelsche kerk op het Bagijnehof (Spui) dagelijks open te stellen van 12 tot 2 uur. Het plan is, dat van 12— 12.15 de middagpooze voor den vrede zal worden gehouden, in afwisseling met twee maal drie minuten stilte en orgelspel en van 1—1.15 uur een korte miadagdienst. Voor deze nieuwe oecumenische diensten zal aan alle Amsterdamsche predikanten medewer king worden gevraagd. Slordigheid met attestaties, De classis Zaandam der Geref. Kerken klaagt in een open brief, gericht aan de ker keraden der Geref. kerken in ons land, over de toenemende slordigheid betreffende attes taties en doopattesten. Herhaaldelijk komt het voor dat leden van andere kerken hier maanden achtereen wonen met attestatie in hun bezit, zonder die in te leveren, zonder de samenkomsten der gemeente te bezoeken, of op andere wijze zich kenbaar te maken als leden eener Geref. kerk. En toch ontvingen zulken maar een blanco attestatie, ofschoon het al zeer moeilijk valt aan te nemen, dat een dergelijke onverschilligheid voor de kerk pas bij hun verhuizing is ontstaan. Zelfs ont vangen wij zulke 'getuigschriften-zonder- aanteekening wel van leden, die bij hun ver trek uit de vorige gemeente onder censuur stonden l Anderen wonen hier soms langen tbd zonder attesatie te hebben aangevraagd (wat voor hun rekening komt) of nog erger, ze vroegen die wel bij herhaling aan, maar kregen geen antwoord. Weer anderen komen Linnen met attestaties die onvolkomen getee- kend zijn. Nog treuriger staat het met doop leden, voornamelijk komende uit de drie noordelijke provincies. Die zijn hier telkens reeds ettelijke weken als knecht of dienstbode werkzaam, zonder dat de kerk, waaronder zij ressorteeren, iets van hen afweet. Natuurlijk is in de meeste genoemde gevallen de eerste schuld te zoeken bij die leden zelf of bij de ouders der doopleden. Maar gaan de kerken altijd vrijuit Wij meenen van niet. Geref. Gem. Beroepen te Aagtekerke ds. M, Heikoop te Utrecht. RECHTSZAKEN Fraude door een brievenbesteller. Voor de rechtbank te 's-Bosch heeft terecht gestaan een brievenbesteller uit Tilburg, dia ƒ200 aan girogelden heeft verduisterd. Het geld is aangezuiverd en de besteller is, na eerst geschorst te zijn geweest, ontslagen. Het? O. M. eischte 10 maanden gevangenisstraf. Nederlander in België veroordeeld. Voor het assisenhof te Luik heeft terecht gestaan de 20-jarige Nederlandsche mijnwer ker P. J. B., geboren te Kerkrade, wegens moord met voorbedachten rade op zijn meis- e de 16-jarige M. H. uit Cheratte bij Luik. Verdachte verklaarde, dat zij besloten hadden samen te sterven, doch toen hij het meisje had doodgeschoten, ontzonk hem den moed zichzelven te dooden. Het Hof achtte voor bedachten rade niet aanwezig en veroordeelde B tot 10 jaar gevangenisstraf. Zwemonderwijs op de scholen. De commissie voor het zwemonderwijs van, den Nederl. Zwembond verzoekt ons plaat sing van het volgende Een dezer dagen zijn wij wederom getuige geweest van het afzwemmen (proef afleggen), van de scholieren, welke door de goede zor gen van het Amsterdamsche gemeentebestuur dezen winter in de gelegenheid zijn gesteld door de school geleid zwemonderricht te ont vangen. Dit onderwijs is toch eigenlijk wel een pracht onderdeel van de schooltaak. Het is waar, aan lang niet alle leerlingen kon een getuigschrift worden uitgereikt, meerdere konden niet ten volle den geëischten afstand afleggen, maar vrijwel alle jongens en meisjes waren toch in staat een flink stuk te zwem-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1