aaal 1000 500 150 25 AUTO'S, ■RTU1GEN /LISSINGEN INO.47- 70e Jaargang! 1933 ->K aken. DONDERDAG 25 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers,: EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCÏENIEUWS j Door den penningmeester van het Plaat- leljik Comité van 't Nationaal Crisis-Comité jrerd, ontvangen van N. N. 10. middelburg. KUNST SPORT Tegen roode handen LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND uur 5.58 6.— 3.18 15.49 1.03 16.31 Meteorologisch Bilt 1773.8 te Vesfcma- [759.5 te Marseille, nd van 25 Febr. r.O. wind. Nevelig trend. Weinig of |des nachts. Over- •iespunt. ;erbericht. leele gegevens 1 Meteor. Instituut. bewegingen van Europa volgen. neter van uit het I over het geheele luit. Tegelijkertijd bndinavië, zoodat kebied met O. en ■geving en verder Ëransporteerd, wat 1 tot mist en ge- 1 lichte vorst. Bij wellicht matige W. van Ierland |ied van hoogen het Westen liggen lland een warme 1 waarschijnlijk de 1 weer spoedig zal It je met een paai ïdag eens in een ,ald was, en niet moest gaan om Beiken. Natuurlijk Tiig hebben. Maar lompas vandaan als je nu alleen ijzer hebt, en fcsen in je zak en ]esch en een paar i kompas maken, fen goede illustra- Ip je gemak pro- lipas zou kunnen I werkje. Je legt 1 een kurk, waar- lidden een korte, Je punt van den uit de kurk te Ier precies in het Juk, dat op een plesch is gedrukt. Ite kurk gestoken, Jüer de punt van luurlijk de groote Irzichtig te laten 1 evenwicht blijft- Loorkeur alle drie j>nder den invloed Hid van de aarde i naar de Noord- pats van de drie wone tafelvorken Jjk gemakkelijker, jk verschillends [■j zijn. Op die ma- ffig precies nagaan, maf verschijnt op, ■art a.s. VUS8INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct liljiii: Firn HO Dl VEIDE Ir.. Wilslrul Sl-fl, Vliainp. Mil. II. Poslrekering M ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- f regels 75 ct., iedere regel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de I volgende giften ontvangen Wekelijksche bijdrage personeel Pzem 15.25 I Van den N. K. B- 24. Bijdrage personeel N.V. Stoomwassche- rij „Volharding" - 3. Van Chr. Ulo-school - 2.50 Vorige opgave -2217.86 Totaal ƒ2262.61 Commandeur in de Leopoldsorde. Door Z.M. don Koning van België is de ■heer C. A. van Woelderen, burgemeester dezet ■gemeente, benoemd tot commandeur in do ■Leopoldsorde n van België, j Deze onderscheidt g werd hedenmorgen, ■namens den Belgischen gezant, aan den bur gemeester overhandigd door den consul van alhier, den heer J. van Boven. De surséance van betaling kassierkantoor P. J. Siegers Zoon. I De bewindvoerders over het kantoor der Itirma P. J. Siegers Zoon, bankiers te Vlis- Imgen, aan wie surséance van betaling is perkend, hebben bepaald, dat een eerste uit wring van 20 aan die crediteuren, die de |accoordl winding van hun saldobiljet op 31 December 1931 tijdig hebben ingezonden, zal [plaats vinden in de week van 10 tot 16 ApriJ panstaande. Het Plaatselijk Crisis-comité. [Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Gisterenavond hield bovengenoemde ver buiging haar jaarljjksche algemeene verga- fcering in het voormalig Burger Weeshuis. Na opening door den voorzitter, den heer I. C. paap en behandeling van enkele inge- t stukken, en lezing der notulen der Jorige algemeene vergadering, bracht de secretaris, de heer dr. A. P. Smitt, zijn uit- erig jaarverslag uit, waaraan het volgende Js ontleend Aan het jaarverslag over 1931 moge, even- i andere jaren, een overzicht over de fertte voorafgaan. Over het geheele land is fc afgeloopen jaar een daling der t.b.c.- Nte en een stijging der kankersterfte waar e oernen, In Vlissingen was dit verschijnsel duidelijk. De totale sterfte was i nagenoeg gelijk gebleven aan die Er overleden in Vlissingen 168 per- fnen, waarvan 14 aan t.b.c., 36 aan kanker. 111930 waren die cijfers 170, 29 en 28. De 'kerst-erfte was bij ons 21^ maal zoo ot als de t.b.c.-sterfte in de provincie eeland was zij ruim 2 maal zoo groot, In stierven 163 bewoners aan t.b.c. en 8 aan kanker. In Amsterdam overleden aan l13^ 515, aan kanker 1117 personen. In Am- Itadam stierven 23 personen minder aan lbc- dan in 1930, hoewel het aantal inwoners 8000 toenam. De algemeene sterfte was r 1000 inwoners in Amsterdam 9, in Zee- 'd 10, in Vlissingen 7.7. aan t.b.c. in Vlissingen betrof 9 i van longt.b.c., 5 gevallen van t.b.c. 1 andere organen. [Consultatiebureau: Het aantal consulten eoroeg 679 (in 1930 646). Voor de le maal I a*nen 105 personen, waarvan 23 mannen, ff vrouwen, 22 jongens en 35 meisjes. Van de nieuw-ingeschreven patiënten hadden iiw 11 mannen> 8 vrouwen, 17 jongens 2 meisjeswel t.b.c. 10 mannen, 12 vrou- - 15 i°n8ens en 9 meisjeswaren dubieus I Vanne?' 5 vr0UW€n» 0 Jongens en 4 meisjes. I°nden de nieuw-ingeschrevenen waren ge- |jj 82 door den huisarts, 8 door déh aa tartS- 4 door ziekeninrfchtingen» na al- e zijn verpleegd, 6 door andere consul- bureaux, 1 huisbezoek mj kwamen 2 uit zich zelf en 2, »henkIj-iZOeIc was aansevraagd. Door tus- "vam. ^mst van den Raad van Arbeid zyn thans 1587 perso- f" '"Seschi u'tven. op 1 Januari 1931 stonden ingeboekt 302 personen. Tot einde December kwamen erbij 105 patiënten, stierven er 9, werden 58 om andere redenen afgeschreven, zoodafc op 1 Januari 1932 waren ingeschre ven 340 patiënten. Sputumonderzoek (op het Bureau zelf) werd 44 maal verricht (23 maal positief). Reactie van Pirquet werd 45 malen uitge voerd (23 maal positief). Mantoux-reactie werd 6 maal uitgevoerd (3 maal positief). Bezinkingssnelheid van het bloed werd 203 maal bepaald en verder bloedonderzoek werd 145 maal verricht. Röntgenfoto's werden 32 maal vervaardigd. Bij 8 patiënten was reeds een foto gemaakt op kosten van het A.A.Z.W., bij 2 op die van den Raad van Arbeid. Bestralingsbehandeling, op ons verzoek, had plaats bij 10 kinderen. De besmettingsbron kon worden aange toond 30 maal bij een der ouders of bij bei den, 18 maal bij broers of zusters, 2 maal bij de echtgenooten, 19 maal bij anderen, kon in 36 gevallen niet ontdekt worden. Van de nieuw-ingeschrevenen werden 43 in een inrichting opgenomen, kuurden 7 thuis, deden beiden 12. Van de gezamenlijke bezoekers van het Bureau waren opgenomen in verschillende inrichtingen 92, waarvan in Zonneveld 18, in een gezondheidskolonie 18. Huisbezoek op 1 Januari 1931 hadden 120 gezinnen met 147 patiënten. Bijgeschreven in 193126 gezinnen met 29 patiënten afge schreven 32 gezinnen met 27 patiënten, zoo dat op 1 Januari 1932 huisbezoek hadden 114 gezinnen met 149 patiënten. Aantal bezoeken voor maatschappelijk werk 161. Huur toeslag werd 23 maal gegeven. Verbetering in den woningtoestand werd 7 maal bereikt door verhuizing, 9 maal door opname. By het le bezoek hadden 2 patiënten een aparte slaapkamer, bij hét laatste 16. Bij 5 patiënten werd gezorgd, dat de kinderen een aparte slaapplaats kregen. Zooals gewoonlijk werd veel steun onder vonden van „Draagt Elkanders Lasten" ter wijl ook de Ned. Herv. Diaconie en de Me- taalbewerkersbond met een jaarlijksche bij drage steunden (bestemd voor kind-eruitzen- ding). Ook nu werd veel gebruik gemaakt van de voorraden, die het „Goene Kruis" ter be schikking stelt. De Vereeniging betaalt dan, zoo noodig, het lidmaatschap. Warme maaltijden, dank zij de offervaar digheid der ingezetenen, werden 1320 maal verstrekt (in 1930 990 maal). Er werden 1140 liter melk en 55 liter room verstrekt. Door particuliere gaven kon aan 14 gezinnen een Kerstgave in den vorm van levensmidde len, aan 15 gezinnen van kleeren verstrekt worden. De Emmabloem-coUeete bracht bruto op 1017.12. Na aftrek der onkosten (verplichte sanatoriumbijdrage) bleef er 776.62 over. Het aantal verpleegdagen in Zonneveld (voor 18 kinderen) bedroeg 1702. By de gemeentelijke nazorg vonden 4 pa tiënten, telkens voor 6 maanden, plaats. We gens de zich uitbreidende werkloosheid in onze gemeente bestond voor het verschaffen van passenden arbeid aan herstelde patiën ten zoo goed als geen gelegenheid. De heer C. B. J. Wijtenburg hield ons nauwgezet en geregeld op de hoogte van elke vrijkomende plaats op allerlei gebied. Het jaarverslag werd goedgekeurd en de voorzitter zegde dr. Smitt hartelijk dank voor het vele werk door hem ten dienste der t.b.c.-bestrijding verricht. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. Ceulen en in de plaats van dr. Brongers werd gekozen dr. Van der Bijl. Door den penningmeester, den heer D. L. H. van Raalte, werd vervolgens het financieel verslag uitgebracht. De ontvangsten met het vorig batig saldo bedroegen 7490.691/,, de uitgaven ƒ7462.94, zoodat er een batig slot ls van 27.751£. Dit verslag, nagezien door de heeren C. Kamèrmans, was in orde bevonden. De begrooting voor 1932 werd aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op 6939.70. De voorzitter bracht ook den penning meester dank voor zijn gehouden zorgvuldig beheer. Na behandeling van enkele Interne za ken werd hierna de vergadering gesloten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 bouwkundig opzichter-teekenaar, 23 grond werkers, 3 loodgieters, 5 metselaars, 13 opper lieden, 10 schilders, 26 timmerlieden, 1 ver ver, 2 voegers, 2 betonvlechters, 1 machinale houtbewerker, 1 behanger, 5 meubelmakers, 5 stoffeerders, 2 coiffeurs, 1 kapper, X naaister, 5 kleermakers, 1 wasscher, 2 schoenmakers, 253 metaalbewerkers (w.o. 65 tijdelijk), 1 slager, 4 bakkers, 2 banketbakkers, 2 aides, 1 blo em's t, 9 magazijn- en winkelbedienden, 6 chauffeurs, 5 kellners, 8 loopjongens, 2 slepers, 30 transportarbeiders, 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouwkunde, 2 scheepsteekenaars, 19 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 2 huishoudsters, 2 werk vrouwen, 3 loopers, 98 losse arbeiders, 33 va rensgezellen. Totaal ingeschreven 594 personen, w.o. 87 in de werkverschaffing. Vorige week inge schreven 602 personen. Alzoo een verminde ring van 8 personen. Zorg voor jeugdige werkloozen. De gezamenlijke plaatselijke vakcentrales te dezer stede hebben eenigen tijd geleden het plan opgevat om voor de jeugdige werk loozen een cursus in het leven te roepen. De werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat een commissie uit de vakcentrales in sa menwerking met B. en W. een schema heb ben ontworpen, dat gedurende de maanden Maart, April, Mei en Juni als proef zal wor den ingevoerd, meldt „het Volksblad". Deze commissie, waarin voor B. en W. de wethouder van onderwijs zitting nam, heeft besloten de a.s. leerlingen naast de gewone schoolsche kennis, ook te laten studeeren in de moderne talen en esperanto. Voorts zal gelegenheid bestaan voor het volgen van een cursus in scheepsbouw- en machineteekenen, terwijl bovendien getracht zal worden het \ak „motorenkennis" in het rooster op te nemen. Voorloopig hebben zich ruim 80 leerlingen voor deze cursussen, die binnenkort eeh aan vang zullen nemen, opgegeven. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van bovengenoemden bond haar 12e jaar vergadering. De voorzitter, de heer P. Sinke, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees op den toenemenden bloei der afdeeling in de laatste jaren. De secretaris, de heer W. de Wolf, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental op 1 Januari 1930 21 bedroeg, op 1 Januari 1931 29 en op 1 Januari 1932 45 le den. Alzoo een belangrijke toename. Verder gaf het jaaroverzicht aan verschil lende besprekingen met semi- en overheids bedrijven tot het verkrijgen van verbeterin gen voor het personeel en bleek dat vrucht baar werk was verricht. Felicitaties werden uitgebracht door afge vaardigden der Middelburgsche zusterveree- nigingen en den Chr. Besturenbond. De heer Schmelzer hield een inleiding over „Wat is Christelük-sociaal Na afloop van het officieele gedeelte bleef men nog enkele uren bijeen, afgewisseld door zang en voordracht en sloot de secretaris met dankzegging. In onze Tijdinghal. Van de officieele opening van het open baar slachthuis heeft onze fotograaf een opname gemaakt. Op onze foto krijgen wij eerst een overzicht van het gebouw en daar na een kijkje van den rondgang door autori teiten en genoodigden en wel bij de stoom- inrichting voor 't schoonmaken van varkens. Wij etaleeren verdereen portret van den heer P. de Maret Tak, notaris te Nijmegen, die heden den dag herdenkt waarop hij vóór 40 jaar werd benoemd tot notaris te Vlissin gen het kompas stellen van den nieuwen onderzeeër O 15 in den mond van de Waal haven te Rotterdamde gerestaureerde Ned. Herv. kerk te Schoonhoven en meer andere actueele gebeurtenissen. Industrie- en Huishoudschool. Dinsdagmiddag hield de vereeniging „In dustrie en Huishoudschool" in het schoolge bouw aan het Molenwater haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van me vrouw W. A. Dumon Tak—van Trigt. De secretaris-penningmeester mr. J. H. C. Heijse bracht het jaarverslag over 1931 uit. Hieruit blijkt, dat op 1 Januari 1931 de school bezocht werd door 135 dagleerlingen, 25 op de cursussen voor meergegoeden en 220 op de avondcursussen, totaal 380 tegen 402 op 1 Januari 1930. In het voorjaar 1931 namen 21 leerlingen deel aan de cursussen aan meergegoeden, 163 aan vervolgavondcursussen in lingerie en costuumnaaien enz. Totaal is dus gedurende het schooljaar 1930-'31 onderricht gegeven aan 564 leerlin gen tegen 514 in het vorige schooljaar. Aan het einde van het schooljaar ontvin gen 8 leerlingen een diploma voor huishoud ster, 5 een voor hulp in de huishouding, 11 voor costuumnaaister, 2 het A-diploma cos tuumnaaien, Van deze geslaagden bleven 12 leerlingen op school. Een slaagde voor het staatsexamen nuttige handwerken en twee voor fraaie handwerken. By het begin van den cursus 1931 1932 waren 134 leerlingen voor volledig onderwijs ingeschreven, van wie 54 van buiten Middel burg, nl. Vlissingen 17, Koudekerke 12, Sou burg 6, Serooskerke 3, Veere 2, St. Laurens 3, Arnemuiden 3, Domburg 1, Meliskerke 1, Aagt^kerke 1, 's-Heer Arendskerke 2, Nieuw en Sint Joosland 1, Vrouwepolder 1, Breskens 1. Vier leerlingen waren kosteloos toegelaten en vier tegen verminderd schoolgeld. Aan de cursussen voor meergegoeden namen toen deel 36 leerlingen, voor de avondcursussen meldden zich 240 leerlingen aan. Vóór 31 December hebben 6 leerlingen de school verlaten en bedroeg 't aantal toen nog 404 tegen 375 op 31 December 1930. In de plaats vai mejuffrouw K. de Ruiter werd met ingang van 1 September 1931 tot assistent-huishoudster benoemd mej. A. C. Th. van Bosveld Heinsius. Mej. Tiemeyer kreeg op haar verzoek eer vol ontslag als leerares tegen 1 September. In haar plaats werd benoemd mej. J. G. ter Brake. Het nieuwe schoolgebouw werd op 1 Fe bruari in gebruik genomen. Een schooltentoonstelling Is dit jaar niet gehouden. De leerlingen van sommige huis- houdklassen brachten bezoeken aan enkele industrieele ondernemingen en die van de op leiding fraaie handwerken aan een tentoon stelling van tapijten, terwijl aan het eind van den cursus een goed geslaagd schoolreisje naar Brugge en de Belgische kust werd ge maakt. Wederom werden dit jaar cursussen in de buitengemeente Vlissingen gehouden. Zij wer den gegeven van half Februari tot Juli en van September tot half Februari en werden bezocht door te samen 130 leerlingen. Als bestuursleden werden herkozen mevr. Dumon Tak, mevr. Van der Veur en de heer mr. J. H. C. Heysede afdeeling Middelburg van Volksonderwijs wees den heer mr. J. W. Zijlstra wederom als gedelegeerde aan. Mevrouw Dumon Tak nam het voorzitter schap opnieuw op zich en de heer mr. Heyse de functie van secretaris-penningmeester. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Februari zyn in onze provincie voorgekomen 4 ge vallen van roodvonk, waarvan 3 te Sfc.Phi- lipsland en 1 te Heinkenszand en 1 geval van roodvonk te Scherpenisse. Plannen van Speenhoff. De heer Speenhoff en zijn echtgenoote heb ben groote plannen. Zij willen, evenals 25 jaar geleden, een tournée gaan maken met hun Klein Tooneel, waarbij het repertoire zal bestaan uit 32 éénacters van Speenhoff, aldus meldt „de Tel." Het tegenwoordige geslacht heeft deze stukjes nimmer aanschouwd, zoo vertelde Speenhoff aan het AmstTrdamsche blad, en daardoor rijpte bü mij het plan Cor van der Lugt voor te stellen in Rotterdam weer eens klein-tooneel-voorstellingen te geven en daarbij o.m. „De Voet", „Kiekeboe" en „Cul tuur" te vertoonen. Ikzelf zal dan met mijn vrouw een reeks liedjes inlasschen en wel hetzelfde repertoire, dat vóór 25 jaren zulk een groot succes had, o.m. „De Diender van het Caland-monument", „De Meisjes van den Bergschen Plas", „Het kind van de zonde", e.a. Met Cor van der Lugt ben ik nog niet tot overeenstemming gekomen, maar onafhanke lijk van deze onderhandelingen, heb ik het plan in Maart met de voorstellingen van het Klein Tooneel een aanvang te maken. Reeds heb ik daarvoor verschillende artisten ge ëngageerd. De première gaat in de tweede week van Maart te Breda. Dan bereizen wij Brabant en Zeeland en vervolgens komen wij in de hoofdsteden. Biljarten. Gisteren is te Hilli- gersberg het vijfdaagsch tournooi begonnen om het kampioene ""hap van Europa. De mooi ste partij werd den eersten dag gespeeld door Dommering, die 400 punten maakte in 13 beurten, alzoo met eep gemiddelde van 30.76. Zijn hoogste serie was 135, Automobilisme. Sir Malcolm Campbell heeft gisteren kans gezien, om op het strand van Daytana met zijn Blue Bird het wereldsnelheidsrecord voor automobielen, dat sedert 5 Februari 1931 met een snelheid van 396.040 K.M. per uur op zijn naam stond, te verbeteren. Hij legde thans de mijl vlie gende start af met een snelheid van 253.968 mijl per uur, hetgeen neerkomt op 408.634 K.M. per uur, en verbeterde dus zijn eigen record met niet minder dan 12.594 K.M. De reglementair voorgeschreven ritten in twee tegenovergestelde richtingen reed h\j en gezicht alsmede te gen minder mooie huidskleur gebruikt men het best de sneeu wachtig witte Crème Leodor, die tevens een uitstekenden bodem voor poeder vormt. De verkoelende en geneeskrachtige werking treedt in het bijzonder 's winters aan den dag, wanneer de handen en het gezicht als gevolg van de koude zeer rood geworden zijn. Ook bij een teere en opengebarsten huid, in het bijzonder echter bij de zoo onaan gename jeukprikkeling der huid, bewijst de crème uitstekende diensten. In al die gevallen legt men deze in een dun laagje op, hetgeen men verschillende malen per dag herhaalt, 's avonds in een dikker laagje. De lang aan houdende geur van deze crème lijkt op eeu dauwfrisch geplukten voorjaarsruiker van meiklokjes, viooltjes en seringen, zonder den beruchten geur van muskus, waarvan de deftige wereld een afschuw heeft Leodor verkoelende crème, roode verpakking; Leodor vette crème, blauwe verpakking. De werking wordt nog verhoogd door Leodor-Edelzeep. Beneden de prijzen van voor den oorlog! In alle zaken yer- ferijgbaar, die Chlorodont verkoopen. resp. met snelheden van 267.459 en 241.775 mijl per uur. Het is steeds de wensch van Sir Malcolm geweest, om de eerste te zijn, die een snelheid van meer dan 400 K.M. per uur zou berei ken. Daarin is hij thans schitterend ge slaagd. Steun aan de suikerbietenteelt. Naar de „Msb." verneemt, zal binnenkort een regeling het licht zien voor de uitvoe ring van de steunregeling voor de bietenteelt in 1932. De regeling zal inhouden, dat ieder teler van suikerbieten recht heeft op een regee- rlngspremie tot 80 van het gemiddelde kwantum bieten, door hem in de jaren 1928, 1929 en 1930 aan de suikerfabrieken geleverd» De leveranciers zullen moeten opgeven tot hoeveel KG. garantiebieten zij in 1932 ge rechtigd ^enschen te worden. Het contract zal een clausule bevatten, waarin wordt be paald, dat indien de opbrengst meer bedraagt dan het aangevraagde kwantum, levering van dat meerdere niet verplichtend zal zijn. Overname en samenvoeging van garantie bewijzen is niet uitgesloten. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Niettegenstaande de geweldige aanvallen van hun infanterie, welke daarbij werd ge steund door vliegtuigen, tanks, pantserauto's en artillerie, zijn de Japanners er niet in ge slaagd de Chineezen uit hun stellingen te Kiangwan te verdrijven. Tegen middernacht was de positie van beide partijen ongewijzigd. De Japanners hebben zelf het bericht tegen gesproken, dat zij Kiangwan 2ouden hebben bezet. Generaal Tsai Tink-kai, de Chineesche op perbevelhebber, raamt het totaal aantal doo- den aan Chineesche zijde, sinds 20 Februari, op 1700 soldaten en 500 burgers. Voorts zeide bij, zich tegen de Japanners te zullen blij ven verzetten. Het hoofdkwartier der Chinee zen is thans gevestigd te Tsjenzoe, dat zich ongeveer op zes K.M. afstand van het vlieg veld te Sjanghai bevindt. De Chineesche burgerlijke bevolking is zeer enthousiast over de heldhaftigheid, waarmede de Chineesche soldaten stand houden. Zij zendt hun warme kleeren en dagelijks gaan dezelfde groepen jonge Chineezen per auto, terwijl er gevuurd wordt, langs de Chineesche stellingen om de troepen aan te moedigen. In een waarschuwing, die de burgemeesters van Sjanghai gericht heeft tot het consulaire corps, zou men de mogelijkheid kunnen zien, dat de Chineezen weldra de concessie niet meer zullen respecteeren. De burgemeester zegt, dat zoolang de concessie-autoriteiten niet in staat zijn te verhinderen, dat de Ja panners ach van de concessie als operatie basis bedienen, men de Chineesche regeering niet aansprakelijk kan achten voor de gevol gen, die daaruit kumien voortvloeien. Hedenmorgen vroeg zijn de Chineezen be gonnen met een beschieting met zware artil lerie van de Japansche concessie in de inter nationale nederzetting. Zij hebben gedreigd met een intensief bombardement, indien de Japanners een poging doen om hun verster kingen in het gebied der internationale ne derzetting aan land te zetten. De Chineesche granaten hebben eenige Japansche dokken en werven beschadigd en bedreigen de Ja pansche en andere vreemde oorlogsschepen, o.a. den Italiaanschen kruiser „Libia", die het dichtst bij de Japansche schepen ligt. Van de zijde van het Chineesche hoofd kwartier wordt medegedeeld, dat Kiangwan en Miaohangsjen nog steeds in het bezit der Chinezen is.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1