Vlisslngsche Courant VIERDE BLAD Bedreigen. GEMENGD NIEUWS van de van Zaterdag 20 Februari 1932. No. 43. De vader vroeger en nu. Alle dagen was het mis met Kareltje. Alles wat ht) deed, Week Juist het verkeerde te aUn. Hij kwelde zün moeder zóó, dat deze, ten einde raad, uitriep „Ja, 't is goed, ventjewacht maar tot vader vanavond thuiskomt Kan u zich nog herinneren, hoe u zich vroeger voelde als u ondeugend was geweest en uw moeder zei„Wacht maar eens tot papa vanavond thuiskomt Mogelijk heeft u gezegd„O, 't kan me niks schelen als u het hem verteltMaar herinnert u zich ook nog hoe u zich toch, ondanks dit branieachtige gezegde, ongemak kelijk en bezwaard voelde 1 Hoe u met vrees het uur van zessen zag naderen Hoe u in stilte hoopte, dat moeder het ten slotte toch niet zou vertellen Maar één blik op haar strak, streng gelaat gaf de overtuiging van het absoluut nuttelooze van die hoop. Gelukkig, het is tegenwoordig niet vaak meer, dat we tegen kinderen hooren zeggen „Wacht maar tot vader thuiskomt 1" Nog aan het einde van de vorige eeuw was de vader niet alleen de verzorger, maar ook de kastij der, de man, die de strafroede zwaaide. Maar de toestanden zyn veranderd en er zijn nog maar weinig vaders, wier thuiskomst den kinderen als een bedreiging wordt voor gehouden. De hedendaagsche vader is „Pappie" of „Paps" of „Vadertje". Hij is een kameraad. Hij heeft een domineerenden invloed op het kinderleven, maar door andere, hoogstaander oorzaken dan vrees. Als hij straffen moet, wordt hy niet met angst of beven verwacht en aangezien. Het kind voelt bewust of on bewust, dat hij redelijk zal zijn. Hij is een „sportsman", joviaal, ruim denkend en strikt rechtvaardig. Goed beschouwd is dus de vader in aan zien gestegen, al is de uiterlijke eerbied wel wat verminderd. Doch deze stijging heeft verplichtingen met zich meegebracht. Als de hedendaagsche vader zijn gunstigen invloed wil bewaren, dient hij zich aan zijn vader schap te wijden. Hij zal zijn kinderen moeten bestudeeren, hij zal zich zelf op alle critieke oogenblikken moeten- controleeren, hij zal zich niet van zijn taak kunnen afmaken door „geboden" en „verboden" en „vaste stel regels" in het leven te roepen, waarvan hij niet afwijkt. Want ieder kind, hoe jong het ook is, is een persoonlijkheid en iedere per soonlijkheid eischt een individueele behande ling. Standaardiseering in de kinderopvoe ding is niet mogelijk. Van geen enkele op voedingsmethode kan gezegd worden, dat zij met succes op alle kinderen kan worden toe gepast. En zoo zal dus ook geen enkel modern op gevoed kind die vreeselijke bedreiging meer hooren „Wacht maar tot je vader vanavond thuiskomt Voor het voorjaar. Modieuse mantelcostuums. Zoodra er iets van knopjes aan de boomen komen, zoodra de crocusjes hun kleurige kop jes uit het gras steken, komen de mantel costuums voor den dag. Maar natuurlijk heb ben ze alle nog een „wintersch tintje" en natuurlijk bestaat dit „wintersch tintje" uit bont. De elegante vrouw draagt graag bont. Zij voelt er zich, om zoo te zeggen, in thuis. Het geeft haar figuurtje iets markants. Dat het ook nog behaaglijk warm zit, vindt zij ge woonlijk van minder belang. De vrouw, die graag chique en modieus gekleed voor den dag komt, let op andere zaken. Hoe grooter, hoe kolossaler het bontgarni tuur is, des te smaller en nauwsluitender is het costuum. Dit gaat bij zoo goed als alle modellen op. Dit seizoen ligt het charmante van de mode voornamelijk in de sterke tegenstellingen. Gaat u maar nalange avondjaponnen popperige pofmouwtjes, De moordaanslag te Lei den.— Het onderzoek in de zaak van den aanslag, Woensdagavond in de Heerengracht gepleegd, wordt bemoeilijkt, doordat de aan gevallene blijft volhouden, noch over de aan leiding tot den aanval, noch over de daders eenige inlichtingen te kunnen verstrekken. Tot politiedeskundige is benoemd dr. Hulst uit Leiden. Alfonso 's dochter huwt. Ex-koning Alfonso, die verleden jaar zijn toestemming weigerde tot het huwelijk van zijn oudste dochter, infante Beatrice, met haar neef prins Alvaro van Bourbon-Orieans, heeft thans zijn toestemming gegeven. Het huwelijk zal op 15 Juli a.s. te Fontainebleau Worden gesloten. Naar verluidt zal de infante een bruid schat juweelen krijgen ter waarde van 32.000, die behoord hebben aan infante Eulalie, de tante van Alfonso. Een ontvoerde ontvlucht. 7" Wij hebben melding gemaakt van de ge heimzinnige ontvoering van den rijken Ame- "kaan Henry Blagden uit Lake Placid. Dinsdag nu is de ontvoerde plotseling te Cleveland in Ohio op meer dan 600 K.M. af handschoenen met enorme kappen kleine mofjes, wijde heup volants strakke tailles.... Is het bont bescheidener aangebracht, dan is het model van het mantelcostuum aan één of meerdere tegenstellingen onderhevig, bij voorbeeld een lange rok en een kort manteltje of een manteltje met een strak corsage en een ruim klokkende volant. Sportieve mantelpakjes en mantelcostuums voor de reis zijn gewoonlijk niet met bont ge garneerd, maar zonder een groote wollen sjaal, zooals de mode die in combinatie met een dito baret gebracht heeft, zien we ze toch niet. Dit garnituur van sjaal en muts is soms aangevuld met nog een derde ar tikel een blouse of jumper, en alleen al aan dit feit, weten we, dat het een mode van den laatsten tijd is. Want nog altijd zoekt men het bij voorkeur in de ensembles en wie smaak heeft, kan dit niet anders dan appre- cieeren. Wat de blouses betreft, die gedragen wor den bij de niet-sportieve mantelcostuums, daarvan kan gezegd worden, dat zij geens zins lijken op de blouse uit het hierboven genoemde garnituur. Zij zijn van een heel wat luchtiger materiaal vervaardigd. Ja, er zijn er zelfs voor den namiddag, die van kant zijn. Gelukkig hebben sommige mantel- custuums ook nog een van mouwen voorzien bolérootje, dat de warmte kan aanbrengen, waartoe de niemendalletjes van kant en georgette niet in staat zijn. Huismoeders dagboek. Zaterdag, 13 Februari 1932. Katrien is ziek, natuurlijk griep. Els en ik hebben haar vanmiddag een bezoek gebracht. Ze begon warempel een deuntje te huilen toen ze hoorde, dat ik er geen bericht an had gekregen. Een buurvrouw had haar zoo stellig beloofd een boodschap te zullen sturen. „Praat er maar niet meer over", raadde ik aan. „Burenruzies brengen altijd stand van de plaats zijner verdwijning weer opgedoken. Hü vertelde te zijn ontsnapt uit een gesloten vrachtauto, waarin hij naar el ders werd overgebracht. Toen de wagen er gens even stilstond en twee van zijn drie be wakers zich hadden verwijderd, sprong Blag den, die zich slapende had gehouden, plot seling op, gaf den derden man eenige stom pen, waaraan hij voorloopig genoeg had, en rende weg. Toen hij vernam in Cleveland te zijn, begaf hij zich naar de woning van een vriend aldaar, waar hij thans onder politie bewaking is gesteld. Blagden zegt den indruk te hebben gekre gen, dat men hem voor een zoon van den spoorwegkoning Harriman had aangezien, die in hetzelfde landhuisje bij Lake Placid ka mers had gehuurd. Donderdag had men hem daar overrompeld, bier laten drinken en weg gevoerd. Hij raakte zijn bewustzijn kwijt, en toen hy dit terugkreeg was hy in gezelschap van acht mannen, die hem vroegen, of hy de millionnair was. Blagden gaf zich uit voor een arm onderwijzer en de teleurgestelde' bandieten stelden toen een losgeld van slechts een paar duizend gulden voor. Onze kamerplanten. De zorg voor de planten in huis komt natuurlijk voor rekening van de huisvrouw. Het hangt dus grootendeels van haar af, of de huis- kw>..kery een succes zal zijn of niet. Het een heele nasleep van akeligheden." Dikke groentensoep wentelteefjes met ge stoofde abrikozen. Zondag, 14 Februari 1932. Een heeriyke wandeling gemaakt, waarvan we met een arm vol wilgen- en elzenkatjes terugkwamen. Witte ragoutsoepossenhaas, appelmoes, aardappelencrème brülée. Maandag, 15 Februari 1932. Nu heb ik eindeiyk genoeg van die eeuwige knoopjes-aanzettery. Elke week opnieuw ko men de sloopen uit de wasch zonder of met halve knoopen. Ik heb nu dubbele knoopen gekocht en zal in ieder sloop, op de plaats waar een knoopje heeft gezeten, een knoops- gaatje maken en schuif dan hierin en tege lijkertijd in het overslag een dubbelen knoop. Gaan de sloopen de wasch in, dan haal ik er de knoopen natuuriyk uit. „Verstand alleen al volbrengt het halve werk." Wie heeft dat ook weer gezegd Soep van gisteren; nasi goreng. Dinsdag, 16 Februari 1932. Katrien knapt al weer op, maar ziet er toch nog pips uit. Ze wil nota-bene Donderdag én Vrijdag komen om den dag van de vorige week in te halen. Maar dat heb ik afge wimpeld. „Maar ik wil zelf zoo graag er niets by in schieten," bekende ze. „In dezen tijd.... nu, u weet er alles van." „Wie zegt, dat jij er iets by inschiet?" Weg ik. „Ik heb mijn plicht te doen en dan schiet jy er niets by in." „Ja, maar een wer'cster krygt toch nooit iets by ziekte uitbetaald." „Erg genoeg", zei ik. „Aan die gewoonte zal ik dan ook geen voorbeeld nemen." En toen vertrok ik maar, want het is akelig om be dankt te worden als je alleen maar je plicht doet. Haché, ry'st, aardappelen anielmoes-scho- teltje. F Woensdag, 17 Februari 1932. Ik ben weer eens in de keuken aan t experimenteeren geweest. Resultaateen verrukkelijke vla, die de kinderen deed vragen of er vandaag iets bijzonders aan de hand was. „Ik weet wat er aan de hand isriep Bobbie. Iedereen keek verbaasd. Ik misschien wel het meest omdat ik wist, dat er niets buiten gewoons was en ik de vla „zoo maar" had gemaakt, met geen andere bedoeling dan eens iets nieuws op tafel te brengen. „Ik weet wat er aan de hand is „Zoo, wat dan?" vroeg Els. „Vier vingertjes en een duimpje lachte de rakker met zoo'n verrukkeiyk guitig snoetje, dat ik hem noodzakelijk even moest knuffelen. „Hè, wat geestig Wat reusachtig geestig vond Guus. Toch ja, ik wil dat nederig bekennen was m'n experiment niet zoo heel erg inge wikkeld. Ik had eenvoudig een paar zand- gebakjes in reepen gesneden en ze bestreken met wat jam. Daarna had ik een banaan en een sinaasappel geschild, deze in schijfjes verdeeld en ze met het gebak laag om laag in een vlaschaal geschikt. Hierover goot ik een eenvoudig koud vanillevlaatje. Als besluit van de runderlapjes met stamppot van aard appelen en andyvie smaakte het echt lekker. Donderdag, 18 Februari 1932. Vader's boekenkast heeft vandaag een beurt gehad. Ik ben daarna onmiddeliyk in 't bad gegaan. Brr, wat was dat een stoffige bewe ging Het ïykt wel of boeken stof aantrek ken. Er moest voor die open kast maar eens watergeven van de planten is een heel be- langryk ding, waarvan feitelyk alles afhangt. Daarom mag dit geen sleurwerkje worden. We moeten er wel degeiyk behoorlijke aan dacht aan schenken. Iemand, die een zeer groote ervaring op het gebied van planten heeft, verklaart, dat het voortdurende besproeien en natmaken oorzaak is van tallooze mislukkingen met kamerplanten. Houdt dus het volgende goed in het oog. Zorg ervoor genoeg water te ge ven, dat het vocht tot onder in den pot kan doordringen en dus ook de diepste wortels bevochtigt. Loopt er echter water onder uit den pot op het schoteltje, gooi dat schoteltje dan leeg. Kijk na een poosje of er soms nog meer water op het schoteltje is doorgesie- perd. Gooi dit weer weg. Want als u dat wa ter laat staan, wordt de aarde in den pot zuur en gaan de wortels rotten. Als de aarde in de potten er erg droog begint uit te zien, eerst dan moet men op nieuw water geven. Vooral in den winter moet de lucht in de kamer, zoowel voor men- schen als voor planten niet te droog zyn. Daarom is het goed, een pan of kan met wa ter in de buurt van de kachel of radiator te hebben staan. Kamerplanten moeten verder af en toe een bad hebben. Vergeet niet, dat de planten verondersteld worden door de bladeren te ademen. Eens In de week besproeien is niet te een gordyn komen, maar vader beweert, dat dit niets geeft. „Het is maar een stofnest méérzegt hy. Runderlapjes, koolraap, aardappelen; gries- meelpap. Vrijdag, 19 Februari 1932. Katrien is weer present en het was, zoo met z'n tweeën, gezellig werken. Bobbie was ook erg lief vandaag en heeft meegeholpen wryven. ,,'k Zal het maar overdoen als hy 't niet ziet, hè zei Katrien. „Je doet niets over", besliste ik. „Als kin deren helpen, moet je dit ook werkeiyk als hulp beschouwen. En dat kun je ook, want kyk maar eens hoe netjes alles glimt waar aan hy bezig is geweest Ik geloof, dat Katrien het toch niet met me eens was. Goulasch van schelvisch, gestoofde bie ten, aardappelenryst met krenten en ka neelsaus. Een frisch theemuts-overtrek. Het overtrek van een theemuts, die dage- lyks wordt gebruikt, behoort van zoodanig materiaal te zyn vervaardigd, dat het ge- makkelyk te wasschen is. Niets staat op een ontbijt- of theetafel onsmakelijker dan een groezelige of een met thee- of koffievlekken bezaaide muts. Kykt u eens naar het leuke overtrekje op onze teekening. Het is samengesteld uit af wisselend een tusschenzetsel van Valencien nes kant en linnen borduursel. De tusschen- zetsels, elk van een lengte van ongeveer 25 c.M., zyn met overhandsche steekjes aan elkaar genaaid. Zoowel de boven- als de on derzijde is met een gepunt kantje afgezet. Aan een der zyden, 4 5 c.M. onder het kantje, is een tusschenzetsel van linnen bor duursel aangebracht. Het is aan beide lange zyden opgestikt. De uiteinden zyn los ge bleven, daar het lint ioor het schuifje is ge trokken. Hiermee is het overtrek aan den bovenkant dan dicht geplooid. Als dit overtrekje over een muts van sati net, in de kleur van het lint, wordt getrok ken, wordt een theemuts verkregen, die er zoowel fraai als frisch uitziet. Stokvisch-variaties. Stokvisch neemt van oudsher een eere plaats in onder onze nationale wintergerech- ten, hetzy we ze gebruiken in den vorm van het bekende stokvischmaal met zijn onder deden stokvisch, rijst, aardappelen, gefruite uien en mosterdsaus, hetzy we de voorkeur geven aan de panvisch, die ons kant en klaar alle bestanddeelen dooreen gemengd op het bord brengt. De huisvrouw, die haar tyd weet in te dee- len, zal het zóó inrichten, dat deze twee stokvisch-mogeiykheden elkaar opvolgen heeft ze het daarom den eersten dag wat drukker met het verzorgen van de vyf ver schillende onderdeelen, den tweeden dag kost de bereiding van den maaltijd maar byzon- veel. Daardoor wordt stof en vuil verwyderd en de plant aanzieniyk opgefrischt. Leo daarby op den onderkant van de bladeren, waar insecten meestal wegkruipen. Natuuriyke en kunst matige koorts. Wanneer de oor zaak van een ziekte bekend is, geeft toepas sing van het bijbehoorende geneesmiddel de beste kans op succes. Kent men de oorzaak der ziekte niet, dan zyn er nog wel algemeen werkende middelen, die dikwijls een volkomen genezing tot stand brengen. De vooruitzich ten zijn te gunstiger, waar een dergelijke be handeling een belangryke aanvulling vormt van de natuurlijke verdedigingsmiddelen van het lichaam, waaronder de koorts wel een der belangrykste is. Men wekt daarom wel kunst matig koorts op, terwyi de oude opvatting dat men de koorts verdryven moet, reeds lang is verworpen. Koorts is slechts een symptoom der ziekte; wat men moet bestrij den is de ziekte zelf, die er de oorzaak van is. Reeds in oude tijden heeft men waargeno men, dat chronische ziekten, ook zeer ern stige, onder den invloed van hooge koorts ge nezen worden. Om deze reden wekt men thans in bepaalde gevallen kunstmatig koorts op met soms verbazend resultaat. Het be kendste is wel de genezing van hersenverwee- king door malaria. De malariakoortsen doo den dan de spirochaeten, die de her?°nver weeking veroorzaken. Is dit gebeurd, dan der weinig tijd, immers ze heeft niets andera te doen dan het mengsel van alle resten (visch, rijst, aardappelen, uien en saus) op smaak af te maken met wat mosterd en wat peper, terwijl ze het op de juiste mate van samenhang brengt door wat bouillon (een voudig verkregen door het oplossen van een Maggi's bouillonblokje in wat kokend water). In een vuurvasten schotel in den oven ge zet bestrooid met wat paneermeel en be dropen met wat gesmolten boter wordt de panvisch vanzelf warm en smakeiykmaar ook eenvoudig in een groote pan op een zacht vuur een tijdlang gestoofd, zal het ge recht zijn weg naar de diverse magen wel vinden. Wie als variatie op de twee bovengenoem de stokvisch-mogelykheden eens iets anders wil probeeren, zouden we in goed vertrouwen kunnen aanradeneen stokvisch-pudding, een Weensche stokvisch-schotel of stokvisch- koekjes. Stokvisch-pudding voor 4 personen) 750 gram gekookte stokvisch (zonder gra ten gewogen). 2 eieren. 100 gram (2 flinke sneden) oud brood-zon der korst. 1 d.L. overgebleven saus (ook te vervangen door 1 d.L. kokend water met 1 Maggi's bouillonblokje). Wat peper, zout en nootmuskaat. 60 gram (3 afgestreken eetlepels) boter. Hak de ontgrate visch fyn, vermeng ze met het in de saus (of den bouillon) fyngewreven brood, de geklopte eieren, de kruiden en de gesmolten boter. Smeer een warmen puddingvorm in met boter, bestrooi hem met paneermeel en vul hem met het vischmengsel. Kook den pud ding gedurende V/2 uur en bain Marie, d,w.z. in een pan met kokend water. Presenteer den warmen pudding als voor gerecht en geef er een mosterd-, een kerry of een botersaus bü. Weensche stokvisch-schotel (voor 4 personen.) 500 gram gekookte stokvisch (zonder gra ten gewogen). y2 liter melk. 2 Maggi's bouillonblokjes. 2 flinke uien. 1 volle eetlepel gehakte peterselie. 2 theekopjes paneermeel. Sap van 1 citroen. 80 gram (4 afgestreken eetlepels) boter. Snipper de uien fijn en laat ze in de helft van de boter bruin worden. Breng de melk aan de kook en los er de Maggi's bouillon blokjes in op. Hak de peterselie fijn en ver deel de visch in fijne schilfers. Leg in een flink met boter ingesmeerd, diep vuurvast schoteltje eerst een laagje visch (1/3 van de geheele hoeveelheid), giet daarop de helft van de melk met bouillon en strooi er de helft van het paneermeel over met de helft van de peterselie en de helft van de gefruite uien. Leg daarop de helft van de nog overgehouden visch, over giet zo met de rest van de bouillonmelk, de rest van het paneermeel en de nog overge bleven ui en peterselie. Dek het geheel af met het laatste restje visch, strooi daarover wat paneermeel en druppel er de overgeble ven boter overheen. Laat den schotel in een heeten oven warm worden en een korstje aannemen (ongeveer een '/2 uur.) Presenteer by dit gerecht aard- appelpurée of droge ryst. Eenvoudige stókvisch-koekjes (voor 4 personen). 500 gram gekookte stokvisch (zonder gra ten gewogen). 1 uitje. 100 gram (2 flinke sneden) oud brood zon der korst. Wat peper, zout en nootmuskaat. 2 eieren. 2 theelepels Maggi's Aroma. Ongeveer 80 gram (4 eetlepels) boter. Eenige lepels paneermeel. Hak de visch fyn. Vermeng ze met de twee eierdooiers, het in wat melk of water ge weekte brood, het zout, de kruiden, het in 1 lepel boter gefruite uitje en de Maggi's Aroma. Vorm het mengsel tot gelijke balletjes (niet te klein), druk ze wat plat, doop ze in het overgehouden eiwit, dat met een lepel water wat uit elkaar is geklopt, en wentel ze daar na door paneermeel. Bak de koekjes in de koekenpan met de heete boter aan beide kanten mooi knappend, presenteer ze als voorgerecht bij het middag maal of aan de lunch. wordt de malaria verder genezen met behulp van kinine. Tot een dergelijke behandeling, waarvoor men den patiënt met een andere ernstige ziekte moet infecteeren, wordt na tuurlijk slechts in het uiterste geval overge gaan. De resultaten zyn daarom echter niet minder verrassend. De weldadige invloed van de koorts zal in de toekomst vermoedelyk nog een grootere rol spelen in de geneeskunde, vooral nu men ook minder heftig werkende koortsverwek- kende middelen gevonden heeft, die beter kunnen worden aangepast by de ziekte, die bestreden moet worden en aan den toestand van den patiënt. Het groote belang van de koorts voor de genezing brengt met zich mee, dat niets noodlottiger kan zijn dan het verdrijven van de koorts, zonder uitdrukkelijke toestemming van den arts. Deze zal over het algemeen slechts koortsverdrijvende middelen toepas sen, wanneer de eiwitten van het lichaam in gevaar komen, hetzy door de te hooge tem peratuur, hetzy door te langdurige koortsen. Het bestrijden van de koorts op goed geluk af, moet echter onvoorwaardeiyk worden afge raden de toestand van den patiënt wordt hierdoor soms aanmerkelijk slechter, omdat men het lichaam, dan van zijn natuuriyk verdedigingsmiddel berooft.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 11