500 300 25 Essingen WOENSDAG 17 FEBRUARI Aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nf.derlandsche dagbladpers' VOe Jaargang inen jto's, j1gen fiJTifraa F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-ED, Vlissingen. lel el. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christeliike Feestdagen ÜRST EBLAD plaatselijk Crisis-Comité het comité. middelburg. oost- en west-souburg. koudekerke. züutelande. goes. KRABBENDIJKE. breskens. oustburg. kerk- en schoolnieuws uitgevoerd Irsiteit en de eerste helft aald storing, ilyk veel be was gemak- pa kwam vrij :gd, plaats in Broadcasting programma |en naar een de verbin- dit Ameri- I langs radio- Ihe ontvang baar het via werd over- (tstation ging ;en slotte via Hilversum No. 40' 1932 Port Said Hongkong brt Said I. Calcutta uur te Mar- r. v. Belawan Marseille New-York Hongkong |r. Perim van Genua thai Sabang histerre |v. Madeira Marseille 1 Bombay Dover 21.51 23.05 heden, iitvoering „De joncertgebouw, (pnbare verga- pncertgebouw, Februari - oncerfcgebouw, bering „Eerste Ie, Grand Ho- LHT Meteorologisch It. 0.7 te Malin- te Isafjord. van 17 Pebr. wind. Gedeel- regen. Om het g toenemende bericht. gegevens '.teor. Instituut. ewegingen van Euro-pa volgen. ach overSkan- der hoogere ename van de de kern zich bij IJsland ie en de tem- steeg, zoodat luchtstrooming vorstgebied uit strenge vorst uitschland, al- vorst gemeld. iotland en Ier- VLISSINGSCHE COURANT IbüNMBMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren r 2.20 per 3 maanden. Iianco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en-Frankrijk 3.80. Voor de ove- y landen bij wekelijksche verzending I 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur.Koop en Verkc op. Dienstaanbiedinger en-Aanviager var 1- ref elf 75 ct., iedere regel meer 15ct Ut abonné's in 't bezit eenei Lis, zijn GRATIS verze ild tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken gulden bij dood door een ongeluk gulden bi) verlies van een hand. voet ol oog. gulden bl| verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger flit nummer bestaat uit 2 bladen Deze week zal aan alle inwoners len circulaire worden aangebo- Ijen, waarin gelegenheid wordt Lgeven in te teekenen voor een Wekelijksche of maandelijksche lijdrage ten behoeve van het |Vij wekken alle Vlissingers op, fioorzoover zij daarvoor in de gelegenheid zijn, hieraan mede te nelpen. De bijdragen zullen geregeld per kwitantie of bon worden geïnd. Vele kleintjes maken een groote. de Heden werden door ons (volgende giften ontvangen [Bijdragen leerlingen openbare Ulo-school 2.32 [Sijdr. personeel brou- Jwerij „de Meiboom" pjdr. personeel Pzem r. leerlingen Chr. o-school (Wekelijksche bijdrage politie-personeel |Bijdr. personeel was- scherij „de Volhar- I ding" Van jokerclubje „Ka- sian Orang" Vorige opgave 8.76 17.90 2.50 5.— 6.— 2.48 2112.26 Totaal ƒ2157.22 STADS- EN PROVINCIENIEUWS Invoervergunningen voor gecontinueerde goederen. Het ls belanghebbenden ongetwijfeld be- Ikend, cat voor het verkrijgen van invoer vergunningen voor gecontingeerde goederen, I verschillende formaliteiten moeten worden I Vervuld, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg bericht ons, dat op haar kan- r de noodige formulieren zijn te bekomen I eu het secretariaat steeds gaarne bereid is, I zooveel mogelijk desgewenschte inlichtingen I te verstrekken, mondeling of telefonisch. Het Gat In den muur. Concertgebouw Als een blijspel een tooneelstuk is, waarbij de toeschouwers zich vermaken en waardoor ze aan het lachen gebracht worden, dan ver dient „Het Gat in den muur" van Yves Mi- rande dezen naam, n'en déplaise den toe schouwer, die niet begrijpt, dat men om der- flauwiteiten lacht of dengene, die meent, dat het genoemde stuk goed genoeg I is voor de provincie, maar in de groote ste den zou uitgefloten worden. Maar om nog andere reden verdient dit stuk vermel ding, n.l. hierom, dat het zich kostelijk aan past aan den tijd van het huidige jaar. Ge seven in de maand Februari van een schrik keljaar, het jaar van bevoorrechting der da- mes, geeft het een drietal van het z.g.n. «zwakke" geslacht gelegenheid zich als het Tvare aan te bieden als echtgenoote van den 3°agen, armen advocaat André de Kerdrec, ronder clientèle. Daar is in de eerste plaats de modiste, die, gespeeld door Betty Grit— Vink, volgens de typiste (Atie Crok), die ons 8f en toe wel wat te gemaakt voorkwam, smoorlijk verliefd is op hem. Vervolgens Ar- Wmise de Corbin, (Ada van DuJjI), de dame, die haar broer en haar nichtje onderhoudt, san welke laatste ze een millioen heeft be loofd bij het huwelijk met Anatole de Co- jonges, een fatterige leeglooper, welke kos- lyk gespeeld wordt door Theo Vink. En an, last but not least, Lucie, het reeds ge- e nichtje, die eerst zich tiet huwelijk ziet ontgaan met Anatole en daarna, op het kantoor, als ze zich wil meester maken van den advocaat, verneemt, dat hij reeds verloofd is met de modiste, wat gelukkig voor Enny Mols—de Leeuwe slechts verbeelding is en een zeer „eenzijdige" opvatting. Mooi spel kregen we van haar te zien o.a. In de v scène van het laatste bedrijf, als ze hem als 't ware dwingt tot het vragen van hand en hart, kostelijk was het laatste scènetje van dit vierde bedrijf en er is dan ook eenige keeren moeten gehaald worden. In dat vierde bedrijf dienen we ook te memoreeren de grappige wijze waarmee ze het gesprek gaande houdt met de modiste, die zich ten onrechte als André's verloofde voorstelt. Haar entrée de scène, haar gebaren in dat tooneeltje en vooral haar spijt en toorn bij het verlaten van het tooneel hebben menigeen doen scha teren. Vooral in de scène in de torenkamer heeft Pierre Mols, die den jongen advocaat kostelijk uitbeeldde zeer goed tegenspel met haar gegeven. Ook in het alleen-spel heeft hij ons geboeid, waarbij we vooral denken aan zijn „opscheppen" in het eerste bedrijf, als de telefoon wel is aangelegd maar nog niet aangesloten, zoodat hij tegenover den controleur by de telefoon een figuur slaat alsik laat het aan een ander over, het woord in te vullen. Jo v. d. Water heeft dit tooneeltje kostelijk gespeeld, evenals hij een heel aannemelijk type van tuinman heeft gecreëerd en de Céline van Betty Verduijn paste zich daarbij goed aan. De dames-rollen hebben we hiermee alle de revue laten pas- seeren, van die der heeren blijft ons nog over de rol van Gutman, den antiquair, in haar kortheid correct weergegeven door Theo Vink en die van Graaf de Corbin, die een vertol ker vond in John Timrofc. Wat was dat een aristocratisch heer in verval, die door zijn speelzucht zoo ver gezonken is, dat hij on derhouden moet worden door zijn zuster Artémisehij vertolkte die rol van edelman uit een tijdperk, toen de adel zich opper machtig waande, zeer natuurlijk en heeft menigmaal een glimlach te voorschijn ge roepen. Alles bij elkaar genomen het spel, dat vlot was de vertolking, die op tal van mo menten schitterend was, ondanks den inhoud van het geheel, die, als gewoonlijk bij een biyspel, niet veel om het lijf had de décors, die schilderachtig waren in het tweede be drijf, als de handeling plaats heeft op de binnenplaats van het kasteel der Corbin's en die zeer correct waren in het derde bedrijf, waarin op verschillende plaatsen schilden met het wapen der adellijke familie waren aangebrachthet geheel dus heeft ons en de vry goed opgekomen leden van A. G. O. een genotvollen avond bezorgd. Uitvoering Dames-Gymnastiekvereeniging. Maandag 22 Februari geeft de dames-gym- nastiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling" met medewerking van den heer Theo Höfe- lein, met een zeer gevarieerd programma haar jaarlijksche uitvoering in het Concert gebouw.. Belangstellenden in de lichamelijke op voeding, zouden we gaarne willen opwekken dezen avond bjj te wonen. Wij verwijzen ver der naar achterstaande advertentie. Onbestelbare brieven. L«st van aan het postkantoor alhier gedu rende de le helft der maand Februari terug ontvangen brieven en briefkaarten, van wel ke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenlandArbeiderspers, Am sterdam; Arbeiderspers, Amsterdam; Kü- chemeister's Ultraphoonhuis, Rotterdam mej. R. Vreeken, Amsterdammej. A. v. d. Wilt, RijswijkLena Witkam, Briefkaarten binnenland Tom Hollebrand- se, MiddelburgL. M. Schuller, Rotterdam. Brieven buitenland Fr. Hilma Lund, Vax- JoG. C. Herbschleb, Havana. Briefkaarten buitenlandL. de Braa, Mechelen. Gezondheidscommissie te Middelburg. Aan het verslag der Gezondheidscommissie te Middelburg over 1931 ontleenen wij het volgende Op 29 April 1931 overleed te Apeldoorn dr. R. Byisma, die -anaf de instelling der com missie gedurende 24 jaar als haar secretaris is opgetreden. Een woord van hulde en dank wordt hem gebracht, die door zijn kunde en tactvol optreden, de commissie zoo -belang rijke diensten heeft bewezen. De gezondheidstoestand der gemeente gaf geen bij5x>ndere reden tot klachten. Het op treden van paratyphus B bleef tot één en van poliomyelitis anterior acuta tot twee gevallen beperkt. Daar de klacht over het gemeenteriool in den Veerschen weg thans door verschillende bewoners geuit werd, heeft de directeur van gemeentewerken verbetering doen aanbien gen, waarna de klacht niet is herhaald, De politie heeft nauwkeurig toezicht toege zegd op de naleving der voorwaarden, waar onder een handelaar toestemming van het rijk kreeg om een drogerij van huiden en vellen te exploiteeren, nadat hem die door het gemeentebestuur was geweigerd. De directeur der gemeenfcereiniging heeft na onderzoek bericht, dat het onjuist is, dat personeel van zijn dienst mede schuldig is aan de vervuiling van een zijwegje van den Noordweg, zooals in een desbetreffende klacht was gezegd. Dit jaar bereikte de commissie van het college van Burg. en Weth. menig verzoek om advies inzake' nieuwbouw of verbouw in afwijking van de bouwverordening. Geadviseerd werd over het onbewoonbaar- verklaren van een tiental woningen en den bouw van tien eenvoudige één-gezinswonin gen. Het onbewoonbaar verklaarde perceel P 100, 'angen tijd een twistgeding tusschen gemeente en eigenaar, zal tot pakhuis worden ingericht. Het aantal besmettelijke ziekten bedroeg behalve de drie reeds geme.de 9 gevallen van roodvonk. 1 van diphteritis, een van typhus addoiftinalis, en een van meningitis cerebrospinalis epidemica. De nieuwe ontsmettingsoven, eenige maan den in gebruik, voldoet uitstekend. De in fluenza eischte weer eenige offers en enkele gevaren van pneunomie, longoptsteklng, kan ker, hart- en nieraandoeningen, arterioscle- rose, apoplexie en ouderdomsgebreken moe ten wederom als doodsoorzaak worden gecon stateerd. 1 Als resumé der resultaten, vermeld in de rapporten ever het leidingwater, kan worden vermeld, dat dit gunstig is. De commissie spreekt de verwachting uit dat in 't a.s. verslag van den hoofdinspecteur der volksgezondheid de c'ausule „dat de wa tervoorziening te Middelburg thans aan de te stellen eischen geheel voldoet", niet zal ontbreken. Nog uit de commissie haar vertrouwen, dat de gemeenteraad het voorstel inzake het abattoir zal aann:men. Een afscheid. Gisteren had in het Spaarbankgebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Middelburg de herdenking plaats van het feit, dat de dames J. E. Schut en A. M. Pfyffer gedurende 40 jaar aan het hoofd der Nutsbewaarscholen, resp. aan de Vlas- markt en de Schuitvlotstraat hebben gestaan en tevens het afscheid van genoemde dames, die haar taak hebben neergelegd en de in stallatie van haar opvolgsters, de dames C P. S. Nydam en E. J. Nydam. Behalve dat van den heer Herman Snijders, die gedurende ongeveer ongeveer 35 jaar met de dames als commissielid samenwerkte en van mej. A. F. Houba, schoolopziener voor het voorbereidend lager onderwijs, brieven, getuigende van groote waardeering, waren ingekomen, hebben de voorzitter van de com missie voor de bewaarscholen, de heer G. K A. Nonhebei, de burgemeester, de heer P. Dumon Tak en de voorzitter van het depar tement, de heer mr. H. Pleijte, de scheiden den gehuldigd en de nieuw benoemden een welkom toegeroepen. De beide vertrekkende dames hadden geschenken en bloemen in ontvangst te nemen en maatregelen zijn ge troffen, dat beiden tijdens hun welverdiende rust voor financieele zorgen gevrijwaard zul - len zijn. Lessen in het verkeer. Gisteren is men te Middelburg begonnen met het geven van lessen in het verkeer aan de leerlingen van de openbare school J. De inspecteur van politie le klasse de heer R. A. Avink, die de :essen belangeloos geeft, is gaarne bereid ze ook te geven aan de leerlingen van alle lagere scholen. De Middelburgsche Rubbermaatschappyen. In de maand Januari hadden de na te noemen, te Middelburg gevestigde rubber maatschappijen de achter haar naam ge noemde productie in f2 K.G. rubber uitge drukt, de tusschen haakjes geplaatste getal len waren die van Januari 1931West-Ja- vasche Landbouwmaatschappy 45.530 (42.172) Rubbermaatschappij „Tjibantjet" 28.369 (25.171) en Zuid-Preanger Rubber- maatschappij 59.600 (51.900). Diefstal Zondagmiddag na kerktijd kwam de heer A. A. te Souburg tot de minder aangename ontdekking, dat tydens zijn afwezigheid geld uit zijn woning was ontvreemd. Reeds meerdere malen was A. op onver klaarbare wijze geld kwijt geraakt. Maandag is het de politie mogen gelukken den ver- moedeiyken dader op te sporen, die nota bene een intieme vriend van A. bleek te zyn. Deze heeft zich Zondagmiddag met een sleutel toegang tot de woning van A. weten te verschaffen en vermoedeiyk het geld ont vreemd. Niettegenstaande eenige personen verdach te de woning hebben zien binnengaan, ont kent hy harnekkig iets met de zaak uitstaan de te hebben. Schoorsteenbrand. In de Burchstraat werd een schoorsteen brandje tydig gebluscht, zoodat de politie die spoedig met een mlnimax aanwezig'was, deze niet behoefde te gebruiken. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie met inhoud by Van Eenen- naam, Braamstraat B 24huissleutel by Hendriks, Marnixplein C 54. Loop der bevolking. Ingekomen: B. G. Brouwer, A 168, van Middelburg mej. C. C. de Voogd, E 61, van Middelburgmej. E. Bücken, D 1, van Hattingen (Duitschland) J. Norden, villa Duinroosje, van Antwerpen mej. P. Harpe B 166, van 's»GravenhageP. C. van' der Staal, E 13, van Middelburg P. M. Speijer, E 154, van Utrecht. Vertrok n: Mej. P. D. Verburg, D 56t, naar Velzen L. Geschiere, D 176, naai Bergen op zoommej. J. A. Polderman, A 197, naar Nieuw- en St. Joosland A. C. van der Heyden, B 222, naar Oost- en West-Sou burgi. ej. A. J. de Jager, D 96. naar Mid delburg J. L. Strooband, D 190, naar Mid delburg. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Afwezig waren de heeren F. de Witte en J. S. Adriaanse. Daar de raad voor de eerste maal in dit jaar vergaderde hield de voorzitter zyn ge- bruikelyke rede, die door den heer Stroo werd beantwoord. Verscheidene ingekomen stukken en mede deelingen verden voor kennisgeving aange nomen. Mededeeling werd gedaan, dat nog geen voldoende bydragen voor de verharding van den Duinweg zyn toegezegd, terwy! ook ge vreesd wordt, dat het innen der reeds toege zegde bydragen op moeilykheden zal stuiten, waarom ook thans nog niet tot verharding van dien weg kan worden overgegaan. Na een'ge discussie werd ook deze mede deeling voor kennisgeving aangenomen. Het rapport van de provinciale commissie voor werkloozenzorg werd voor kennisgeving aangenomen. Een aanvullend kohier hondenbelasting 1931 werd vastgesteld. Het bekende schrijven van Ged. Staten inzake de korting op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, werd voor nota aangenomen, wat zeggen wiJ dat de raad voor de verlaging is. De heer J. de Bree had bericht, dat hy met ingang van 1 Juli a.s, geen huisvuil meer ophalen wil. Besloten werd dit werk aan een ander per soon op te dragen. De begrooting 1931 werd op verscheidene punten gewijzigd. Bij de rondvraag vroeg de heer Maljaars de aandacht voor den Boudewynskerkschen weg. Het is noodig, dat een gedeelte verlegd wordt. zal aandacht aan geschonken wor den. De heer Maas vroeg, hoe het staat met de onteigening voor den nieuwen weg. De voorzitter zeide, dat het goed opschiet en denkt dat voor den volgenden winter aan de verharding zal worden begonnen. Slapte in de industrie. Naar wij vernemen, zijn Zaterdag bij de Kerkorgel- en Schoolmeubelfabriek der firma A. S. J. Dekker alhier 14 arbeiders, zoowel uit Goes als daarbuiten, wegens slapte ont- Ook bij de firma Wattez en De Vos (Zeeuwsche glas--en verffabriek) is om de zelfde reden aan eenige arbeiders, meest jeugdige, ontslag aangezegd. De verzekeringskwestie. Zooais men zich herinneren zal, heeft de gemeenteraad van Krabbendijke, doordat de minderheid (anti-rev. en vrtjz.) zich van stemming onthield, destijds alle verzekerings- posten op de begrooting geschrapt. Thans hebben Ged. Staten bericht, dat de Met bon. ze posten op de begrooting moeten wor den gebracht. De Staatk. Geref. verklaarden nu in de gemeenteraadsvergadering van gis teren, dat ze onder protest daarvoor zouden stemmen. Van anti-rev. en vrijzinnige zijde werd opgemerkt, dat men nu al heel weinig respect meer had voor het Staatk. Geref. be ginsel. De verzekeringsposten werden daarop met algemeene stemmen op de begrooting ge bracht. Een voorstel van Staatk. Geref. zijde om premievrij pensioen in te voeren, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. W illielmina -bewaarschool. Tot tydelyk hoofd van de Wilhelmina-be- waarschool te Breskers, is in de plaats van mej. Nydam benoemd mej. S. M. Brans. Voorzitter muziekvereeniging. Tot voorzitter van de muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" is benoemd de heer iz. de HuIIm. Ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon". Het in 1897 opgerichte ziekenfonds „Onder ling Hulpbetoon" to Oostburg, heeft zich van zyn oprichting af voortdurend ontwikkeld en heeft ten laatste een aardig kapitaaltje byeen gekregen. Evenwel pakken zich in de laatste jaren donkere wolken samen, die zijn horizon ernstig bedreigen. Immers was de toetreding van leden al heel gering, al bleven de oude leden getrouw van deze laatsten zyn er in middels verscheidene die reeds uitkeering ge nieten op grond van hun leeftijd, zonder pre miebetaling. Verder neemt langzamerhand het getal begunstigers en bydragers af, door wie grootendeels de spaarpot is gevormd de drie laatste jaren verdubbelde ruim elk jaar het aantal uitkeeringsdagen, met gevolg dat in 1931 over 1304 ziektedagen 1514 ziekengeld werd uitbetaald tegen 736.12 in 1930. Het fonds telt thans 117 contribueerendo leden en 7 vrijgestelden. Door begunstigers en bydragers werd 97.95 bijeengebracht; aan contributies, boeten enz. werd ontvangen f 636.12 aan rente 124.70. De bezittingen van het fonds gingen in 1931 1376-07 ach teruit cd kwamen op 4510.24, zoodat de uit- keeringen zijn verminderd met f 0.25 per ziektedag. Herbenoeming burgemeester. By Kon. besluit is met ingang van 11 Maart opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Overslag G. Stevens. Beheer van kwftpjri$to goede?tax Naar aanleiding vm. recente malversaties inzake het beheer van kerkeiyke goederen in de Ned. Herv. Kerk chryft het Maandblad voor de vereeniging van Kerkvoogden in de Ned. Hervf^fcerk o.m. „Er moet eerst iets anders komen. Dat an dere ls, dat kerkvoogden, predikanten en diakenen moeten beginnen met het beheer der kerkeiyke goederen in hun onderling ver band te zien, of m.a.w. die drie groepen be heerders in onze kerk moeten in hun beheer eerst beginnen met Nederlandsch Hervormd te denken. Het zou voor een buitenstaander uit de wereld haast ongelooflyk zyn, wanneer hem vevteld werd, dat die drie groepen be-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1