1000 DINSDAG 16 FEBRUARI 500 300 25 EERSTE BLAD SSrsrn» «Esx»0sss iNo.39! Jaargang! 1932 Uitgave: Firma f. VIM OE VELDE Ir., Vlalstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS icïs?» - MARINE EN LEGER SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren/2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreflendeHuur enVerhuur,Koop en Verkc op, Dienstaanbiedingen en -Aanvragen van 1— F repels 75 ct., iedere regel meer ,15 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. .gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voor Nederlandsch fabrikaat. Voor de afdeelingen Vlissingen van de Ned. vereeniging voor Huisvrouwen, den Ned. Christen Vrouwenbond en van den R.-Kath. Vrouwenbond werd gisterenmiddag en giste- renavond in het Concertgebouw een lezing gehouden door den heer W. M. Hartman, propagandist van de N.V. Kon. pellerij „Mer- curius", voorheen gebroeders Laan te Wor- merveer, met het onderwerp „Een rondgang door de fabrieken van genoemde firma". De heer Hartman begon met er op te wij zen, dat onder de tegenwoordige omstandig heden de huisvrouwen meer dan ooit de voor keur moeten geven aan producten van Ne derlandsch fabrikaat. Een Duitsche minister houdt een radio-redevoering voor de Duitsche huisvrouwen. Zegt haar dat 75 van het na tionale inkomen door haar handen gaat. Dat zij te beslissen heeft wat voor dat geld zal worden gekocht. En dat zij het dus in haar macht heeft zoo weinig mogelijk en niet on- noodig goederen van buitenlandsch fabrikaat te koopenDe margarinefabrieken van de firma Hartogs te Oss werden gesloten, omdat ook het Engelsche volk toegankelijk bleek voor de propaganda van artikelen van En- gelsch fabrikaatAls gevolg hiervan moeten de Hollandsche vrouwen nu tot hare leuze maken„Houdt het geld in eigen land Koopt niet onnoodig buitenlandsche goede ren Laat Hollandsche arbeiders werken in- plaats steuntrekken Spr. betoogde, dat de Hollandsche vrouwen door Nederlandsch fabrikaat te vfagen, te eischen, kunnen bijdragen de werkloosheid te verminderen, de Hollandsche arbeiders aan werk te helpen. Spr. vertelde, dat jaarlijks meer dan 16 mlllioen kilogram havermout in ons land wordt ingevoerd Een der oorzaken van dien grooten invoer is de bijzondere voorliefde van de Hollandsche vrouw voor buitenlandsche merken en namen. Spr. gaf van die voorkeur enkele eigenaar dige voorbeelden, hoe zelfs de Hollandsche vrouw wordt beetgenomen door haar Hol landsche artikelen onder buitenlandsche na men te verkoopen. O.o. schoenen, katoentjes, stoffen. Hoe ook de buitenlandsche fabrie ken door hun Hollandsche verpakkingen de huisvrouw in de waan brengen dat zij een HoUandsch artikel kooptEn dat ook de onbekendheid met buitenlandsche gewichts- of inhouds-aanduidingen oorzaak kan zijn, dat de huisvrouw een onware voorstelling krijgt. Zoo is bijv. V/2 Eng. pond niet ruim 6 ons, doch slechts 570 gram De hierboven genoemde 16 millioen kilo gram havermout kunnen gemakkelijk in ons land worden gemaakt en zullen dan aan vele handen werk geven. Op vlotte en gezellige wijze vertelde spr. vervolgens hoe de bereiding van haver tot havermout, van gerst tot gortmout was. Er varen verschillende doosjes geëtaleerd, eerst ongezuiverde haver en gerst, daarna steeds hieer gezuiverde, ten slotte haver en gerst die gestoomd, geknipt, gewalst en geroosterd en gedroogd was, kortom, de bewerking van begin tot eind. Na een kort pauze, waarin thee werd aan geboden en koekjes gepresenteerd, die van havermout waren gebakken, werd hetgeen verteld was, verduidelijkt door een serie lantaarnplaatjes, die gebouwen en ma chines en de werking van die machines Aan het slot werd spreker dank gezegd Voor zijn prettige en duidelijke causerie en cnder applaus der aanwezigen dank ge bracht aan de directie van de Kon. pellerij nMercurius", die het initiatief tot een zeker huttige lezing als deze nam, en de aanwezi gen opgewekt voortaan uitsluitend „Mercu- vfas" havermout en gortmout te gebruiken. Het nieuws van den dag In beeld, onze tijdinghal brachten we foto's van den Internationalen voetbalwedstrijd Hol land—België, Zondag te Amsterdam gespeeld van het défilé voor de Koningin op het Noordeinde te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het 118-jarig bestaan van het 3e half- jegiment huzaren en van het ruiterfeest dat hij die herdenking plaats vondhet Nederl. Paviljoen van de Intern. Tentoonstelling te Parys is naar de Residentie overgebracht om daar weer opgebouwd te worden. Een foto Van de ontlading der gipsbeeldenvan de froote brandbluschdemonstratie te Breda, die fia aanschaffing van nieuw materiaal gere- 8«ld zal plaats hebbenvan de beëediging van zeven reserve-officieren te Arnhem. Nieuw object voor werkverschaffing. Naar „het Volk" meldt, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met de uitvoering der ontwateringswerken van den polder Wal cheren in werkverschaffing. Er zullen werk- looze arbeiders uit Vlissingen, Middelburg en Souburg worden te werk gesteld. Het gemid deld uurloon heeft de minister vastgesteld op 35 cent. Er zal in accoordloon worden gewerkt onder leiding der Ned. Heide Mij. en de -te werkstelling van arbeiders uit bovengenoemde gemeenten geschiedt in verhouding tot het aantal ingeschreven werkloozen in iedere ge meente. GOES. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de raad vol- tato'bespreldng kwam de bekende circulaire van Ged. Staten inzake saterlsvem1"^! van burgemeesters, secretarissen en °Jtva" gers. Wethouder Van Melle deelde mede, d de beide wethouders van meemng ztm, d denoodzakel^ei^^e^l^to weth hierover niet schriftelijk hebben ge ZZmi. Dit punt wordt aangehouden tot de besloten vergadermg. Het verzoek van den modernen Bestüur- dersbond om te verzoeken de bouwvakarbei ders onder de crisisregeling te J* naar Burg. en Weth. r.rm arbeiders veel WHÏt°BuSrSr^mbestuur komt op tegen enkele ^litfatingen van den —ester m de laatste raadsvergadering aan het adres da° de beer Van der Does (lid van het B.A.) den voorzitter gelijk gaf. De heer Van der Does merkt op, dat dit in besloten zitting is gezegd vragen De heer Van Poelgeest stelt enkele vragen over de kaspositie van Goes. Is de voorstel ling, in de vorige vergadermg gegeven te gunstig geweest? Spreker heeft wel dere geruchten gehoord. De voorzitter antwoordt, dot het ruk Goes 52.500 wil leenen voor kasgeld,DB moeten Ged. Staten nog goedkeuren. Ook Hrs^evss'.sr-- ECDeIdv»rX/ antwoordt bevestigend. Deze kan momenteel niet betaald worden. Dit W^^es<wi^eertSoverigens1niet rabelen toestand. Er kan nog wat geld wo den N^meenin6^ ooktens! dat de gemeente geliTtegen onderpand kan leenen V<Pogingen om 30.000 leenen niet zijn geslaagd. Weth Goedbloed ziet geen reden voor een t „on Bure en Weth. Zij meenden des- Sr toTl Mei Dan kunnen de schulden van dit andr Crstftet verandering der ïrairt-"— T ingehouden tot meerdere gegevens over de kerkrestauratie werd een scherpe discussie SnTheer Van der Wart (president-kerk- laakte den toon in het schrijven van y. weth Speciaal spijt het spreker, jmot ïe vestauratie-commissie fman- en za^ alles eerlijk aan de gemeente terug- Bb^r^. CbfndeM als quaritité négligeable en dat komt niet ipaw#, van Melle zegt, dat aan frauduleuze y.nn^ling niet is gedacht, maar er is een administratieve fout gemaakt. Tijdig had credietverhooging moeten zijn aangevraagd. Spreker erkent, dat de toon in het schrijven van Burg. en Weth. milder had kunnen zijn. Weth, Goedbloed wil de zaak niet maskee- ren. Er is geld uitgegeven, waar de gemeente voor opdraait, zonder Burg. en Weth. er in te kennen. De heer Van der Wart erkent dit. Maar hu kwam op tegen den onaangenamen toon. Het voorstel van Burg. en Weth. om nu voor de laatste maal het crediet te verhoo- gen, wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bü de rondvraag brengt de heer Van Poel geest weer ter sprake de onderhandelingen tusschen Goes en de gemeenten in Oostelijk Zuid-Beveland over de gaslevering. Er heb ben voor de raadsleden verschillende stukken ter lezing gelegen. Mede namens de heeren Van der Wart en Visseher wil spreker ver klaren. dat het hem getroffen heeft, dat de geheele, oorspronkelijke opzet der zaak zoo is verdoezeld. De voorzitter meent, dat de heer Van Poelgeest op de zaak vooruit loopt. De com missie is aangewezen door Ged. Staten. D heer Van Poelgeest betreurt het, dat er nog steeds geen rapport is over de gasvoor- ziening van geheel Zuid-Beveland. Weth Van Melle merkt op, dat daartoe geen opdracht aan deze commissie is gege ven. Het ging voor haar alleen om Oostelijk Zuid-Beveland en Goes bij elkaar te brengen. De heer Visseher vraagt naar de steunre geling van werkloozen. Deze moet nu in wer king treden, aangezien verschillende personen niet langer bij de werkverschaffing kunnen werken. De voorzitter merkt op, dat op de begroo ting 5000 voorkomt voor een steunregeling. Vanmorgen heeft spreker telefonisch bericht van Ged. Staten gekregen, dat daaruit geput kan worden. Wethouder Goedbloed verwacht spoedig bericht van den minister, onitrent de subsidie voor de werkverschaffing. De heer De Visseher herinnert er aan, dat in de vorige vergadering een spoedeischende vergadering is toegezegd, zoodra de voor waarden van den minister zouden bekend zijn. Maar die voorwaarden zijn er blijkbaar nog niet. Dat kan nog wel lang duren. En moeten dan de werkloozen maar aan hun lot worden overgelaten Spreker wil daarom voorloopig de gemeentelijke steunregeling maar in werking doen treden. De voorzitter deelt mede, dat aan loon bij de werkverschaffing vanaf 7 December 1931 tot 6 Februari jl. is uitgegeven 11.718.62, waarvan alleen in 1932 7696.50. De heer Van Poelgeest wil eerst een plan voor werkverschaffing aannemen en dan steun van het rijk aanvragen. Eerder hooren we niets van den minister. De heer Crucq is tegen een blindelings aanvaarden Van de voorwaarden van den minister en van de rijkssteunregeling. Nie mand der leden is er mee bekend. De heer Visseher protesteert tegen de wijze van behandeling dezer zaak. Het blijkt nu, dat Burg. en Weth. de steunregeling met hebben willen invoeren. En nu komt er op het laatste moment bij de rondvraag een voorstel. Hebben Burg. en Weth. da&r twee maanden voor noodig gehad Weth. Goedbloed wil tegen deze woorden geducht protesteeren. Van December tot nu is 11.000 aan loon bij de werkverschaffing uitgekeerd. Welke gemeente van dezelfde grootte heeft dat gedaan? Na besloten zitting wordt het afwijzend prae-advies van Burg. en Weth. ten opzichte van de verbouwing der R- K. school aange nomen met 2 stemmen tegen (Van der Does en Simons). Het werkverschaffingsplan (verbetering haventerrein) wordt met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt aan Ged. Staten te berich ten dat de circulaire inzake verlaging sala rissen ontijdig wordt geacht, in verhand met het bekende kortingswetje. Pachtwet. Cumulatie van functies. In een Zondag gehouden vergadering van den R.K. Statenkieskring Goes werd besloten een schriftelijk protest te zenden aan den voorzitter van de R.K. Staatsparty en aan den voorzitter van de BK. Eerste Kamer fractie over de verwerping van de pachtwet door de Eerste Kamer. Bij het dageiyksch bestuur der BK. Staats party zal worden geprotesteerd tegen de cu mulatie van publieke functies speciaal in Zeeland. Bond van Chr. Zangvereenlgtagen in Nederland. Op 28 en 29 Maart a.s. (2e en 3e Paasch- dag) zal te Goes de 46e algemeene vergade- ring van den Bond van Chr. Zangvereenigin- gen in Nederland worden gehouden. Het vol gend program, is opgesteld l Steeds witte tanden behoudt men bij het regelmatig gebruik van Chlorodont-tand- pasta, (Tube 35 c.) terwijl men verstandig doet gebruik te maken van den prakt. Chlo- rodont-tandenborstel (speciaal model). Een proef overtuigt. Maandag 1 uur n.m. ontvangst van bonds- bestuur en afgevaardigden door den ring Zee land en de regelingscommissie in het Schut tershof. 2.30 uur Klassiek concert in de Groote Kerk door de zangvereeniging „Asaf" te Axel en den heer A. Kousemaker te Amster dam (orgel.) 4 uur Autorit door de omgeving. 5.15 uur Diner in hotel „Centraal". 7.30 uur Vocaal concert in de Groote Kerk door de zangvereeniging „Hosanna" te Vlis singen, „Looft den Heer" te 't Zand, „De Lofstem" te Goes, „Soli Deo Gloria" te ler- seke, „Crescendo" te Kruiningen, „Advendo" te Biezelinge en „Excelsior" te Rilland. Na afloop van dit concert gezellig samen zijn in hotel „Centraal". Dinsdag 9.30 urn: officieele ontvangst door het Gemeentebestuur ten stadhuize. 10.15 uur Huishoudelijke vergadering in het Schuttershof. 12.30 uur Gemeenschappelijke koffietafel in het Schuttershof. 1.30 Voortzetting vergadering. Voorzitter der regelingscommissie is de heer A. te Gussinklo te Wissekerke, secreta ris de heer C. Bustraan te Goes. IERSEKE. Een beëediging. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg, werden de heeren P. Bom, C. Hartog en H. C. J. Gunning, allen wo nende te Ierseke, beëedigd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand aldaar. BRESKENS. Benoeming directeur zangvereeniging. De heer E. Batten Jr. te Vlissingen is be noemd tot directeur van de Breskensche zangvereeniging. Verlaging melkprijs. De melkprijs is met 2 cent per liter ver minderd en bedraagt thans 10 cent. OOSTBURG. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de bekende circulai re van Ged. Staten betreffende de door hen voorgestelde 3-jarige korting op de jaarwed den der burgemeesters, secretarissen en ont vangers voorgelezen. Burg. en Weth. stellen voor met de circulaire accoord te gaan, waar- ne de heer Van de Waeter zegt er voor te zijn. Bij stemming wordt het voorstel aangeno men met 5 stemmende heer Van Ginkel stemt tegen, waarbij hij zijn stem motiveert met de mededeeling, dat hij de korting nog niet noodig acht. Hierop komt het voorstel van Burg. en Weth. om den heer P. de Hullu Hz. eervol ontslag te verleenen uit zijn diverse betrek king met ingang van 1 April a.s. met dank voor de bewezen diensten. De heer Van Ginkel zou gaarne eerst eeni- ge inlichtingen willen vragen ever achterstal lige belastingen, met name hondenbelasting en schoolgeld. De voorzitter gelooft niet, dat er nog be duidende bedragen zijn te innen en deelt mede, dat vorig jaar wel zeer laat zijn bin nengekomen de bijdragen van sommige ande re gemeenten in de kosten voor de bijzondere scholen en voor de ambachtsschool. De heer Van Ginkel zegt, dat hem bekend is dat er nog hondenbelasting van 4 jaar te rug niet voldaan is, waaromtrent de secreta ris-ontvanger inlichtingen verstrekt. De heer Van Ginkel zegt, dat hij op een en ander neerkomt, niet omdat bij hem eenig idee aan fraude voorzit, noch uit rancune tegen den persoon van den secretaris-ont vanger, maar om Burg. en Weth. op hun plicht te wijzen. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Ginkel zegt, dat hij bij de stukken niets heeft aangetroffen betreffende eenig voorstel van Burg. en Weth. inzake het in de vorige vergadering aan hun college terugezonden verzoek van den Bestuurders- bond inzake de steunregeling. Hierover ontstaat tusschen den voorzitter en den heer Van Ginkel een discussie, die vanaf de tribune een paar maal met inter rupties wordt onderbroken, hetgeen den voor zitter aanleiding geeft met ontruiming te dreigen. De voorzitter zegt een voorstel toe tegen da volgende bijeenkomst, waarop de vergadering wordt gesloten. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Gisterenmorgen is het Engelsche tank-> schip „Venetia", geladen met 7000 ton ben* zine, aan den grond gevaren op den Oostha- vendam der Nieuwe Haven te Ter Neuzen. Het schip is met behulp van 5 sleepbooten, n.l. „Goliath", „Raymond", „Sirius", „Tena- ce" en „Charles", vlot gesleept en behouden op de reede van Ter Neuzen ten anker ge bracht. Het geladen schip zat door het sterk vallende water in een zeer moeilijke positie. Woensdag a.s. wordt te Ter Neuzen een stoomschip binnengewacht om aldaar een la- ding van 1000 ton Kalkstikstof te lossen. HONTENISSE. Salariskorting. In den gemeenteraad van Hontenisse kwam in behandeling de circulaire van Ged. Staten van Zeeland betreffende wijziging der jaar* wedden van de hoogere gemeente-ambtena ren. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten een schrijven tot Ged. Staten te rich ten, waarin te kennen wordt gegeven, meer te gevoelen voor een verlaging met 25 dan in den geest, zooals Ged. Staten voorstellen, Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij. Bij beschikking van den minister van wa terstaat is de door de Z.V.T.M. ingediende vereenigde bouwrekening harer lijnen goed gekeurd. Daarbij is, overeenkomstig de bepa lingen der regeeringsovereenkomst, het eind cijfer op 1 April 1930 vastgesteld. Hieraan was vooraf gegaan de vaststelling in 1929 van de bouwrekening van het oorspronkelijk net, waarvan de aanleg in 1912 is begonnen. Daarna kwam die der lijn Hoofdplaat— Breskens, welke in de jaren 19281929 is ge legd. De vaststelling thans van de vereenigde bouwrekening is dus voor de Z.V.T.M een belangrijke stap verder. Dat de indiening en behandeling dezer bouwrekening een om vangrijk werk vertegenwoordigt, zal duidelijk zijn, indien men weet, dat de aanlegkosten van het net per ultimo 1930 ruim 5i/> milli oen gulden bedroegen. Door deze vaststelling is nu in bepaalde gevallen en bij gunstige cijfers der be drijf srekening voor de Z.V.T.M. de plicht ingetreden tot restitutie op de rentelooze voorschotten van het rijk en de provincie Benoeming schatters. Tot schatters van gronden in den calami- teuzen Hoofdplaatpolder zijn door Ged. Sta ten, de arrondissements-rechtbank en den polder benoemd respect, de heeren F. P. Pol derdijk te Nieuw- en St. Joosland, P. Eras mus en F. H. E. Modde, beiden te Oostburg. Opkomst ,voor herhalingsoefeningen. Dit jaar zal alleen de lichting 1926 voor herhalings-oefeningen onder de wapens ko men, echter niet bij de infanterie. De duur van het verblijf in werkelijken dienst voor elk der legeronderdeelen. is bij ministerieele beschikking als volgt vastgesteldvoor het regiment wielrijders, de schoolcompagnie van den motordienst, de regimenten onbereden, artillerie, het regiment kustartillerie, het korps luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, het korps pontonniers en torpedisten en de compagnie intendancetroepen 17 dagen voor dc soldaten en korporaals en 24 dagen voor de onderofficieren van het regiment huzaren, 20 dagen voor de soldaten en korporaals en 27 dagen voor de onderofficieren, voor de re gimenten veldartillerie 17 dagen voor de sol daten en korporaals en 24 dagen voor de on derofficieren, voor het korps rijdende artille rie en de treinafdeelingen der artilleriebriga- den 17 dagen voor de korporaals en soldaten, en 24 dagen voor de onderofficieren. De wedstrijd NederlandBelgië. Voor een aantal persvertegenwoordigers werd gisteren in „Cinema Royal" te Amster dam, een geluidsfilmpje vertoond, voorstel* lende eenige hoofdopnamen uit den inter landwedstrijd Nederland- België, welke Zon-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1