500 300 150 100 25 WOENSDAG ÏO FEBRUARI No. 34; 70e Jaargang 1932 Ijjt^vëTfifma f. VAN DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Vlissinp.ïele!. 10. Postrekening 66287 IÜRSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS Draagt Helder's Brillen ZEER GOEDKOOPE PRIJZEN SPORT emde apparaten en fotografische op- j gemaakt worden, enaardige moeilijk- ïing der voor het ng der apparaten dde uit de batterij A jepassing van con- •spoelen had ook in de proefvluchten, bben rich ook maar voorgedaan, het- den Siemens anti. uwd worden. DENTIE briek „Ingezonden kbaar worden ge- van persoonlijken rijven niet worden Red. TLIJNEN Genua br. te Antw. Port Said te Iloiio v.K aapstad Ouessanfc ?br. te Belawan Febr. v. Port Said ebr. te Dairen yan Karachi van Port Said celükheden, enz. Lezing met licht- „Volkenbond en uur. Zendingsbijeen- uur. Wijdingsavond jond „Patrimoni- 'aul Krugerstraat, Tooneelavond, Ge- g „de Volksstem", 8 uur. AUTO'S, ERTUIGEN uur 5.30 5.32 5.34 /LISSINGEN 3-34 15.57 4.04 16.27 4-37 16.59 Meteorologisch Bilt. 781:5 te Hapa- 58.8 te Marseille, van 10 Febr. O. tot O. wind. sneeuw, lichte wellicht strenge gsdienst. posten „Weesfc rbericht. ele gegevens VLeteor. Instituut. bewegingen van Europa vólgen ndinavië groeide m.M. aan. De breidde zich tot stormach- omgeving van achten de vorst land. in Zweden 'olen is de vorst tot 25 gr. C. In Frankrijk is -egen, maar ook n. In N.-Skan- te dalen, maar dng neemt nog ïeeuwdek aldaar cheidene dagen VLISSINGSCHE COURANT UoNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. 'Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct e abonné's in 't bezit eenei gulden bij levens- Lis, zijn GRATIS verze- IIIIIII lange ongeschikt- I tegen ongelukken voorIUUU heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuu; en Verhuur,Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f regels 75 ct, iedere regel meer 15ct gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de [volgende giften ontvangen [Van zusters en perso- j neel „Bethesda" 18.46 iVekelijksche bijdrage Christ. Ulo-school... - 2.50 lekelijksche bijdrage personeel Brouwerij „De Meiboom"- 8.76 Vorige opgave - 2036.54 Totaal ƒ2066.26 KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. I Muziek-auteursrecht. I Nog meer napluizers van de argumenten en tegen het wetsontwerp op het mu- [ziek-auteursrecht. Vóór en tegen Buma, vóór gen Saoem. Na eenige discussie werd het ïrp aangenomen met 26 tegen 14 stem- 1 enkele opmerking over de credietver- |l«iiingen in verband met de crisis leidde Iasten belangrijke besprekingen. Dit ontwerp werd goedgekeurd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Proloog. Zuiderzee. Voor den proloog van deze zittingsperiode jrgde de heer Wijnkoop. Zijn conclusie was dat de Kamer en het Ministerie beide weg moeten. Onmiddellijk, want de machtsver houdingen zijn geheel veranderd. Onder een 2 onzin kwam een motie voor den dag, die geen steun kreeg en dus weer kon ver dwijnen. Toen volgde de aanvrage voor drie Inter pellaties, van de heeren Kortenhorst, Hiem- stra en Weitkamp, alle drie over de malaise en wat daarmede verband houdt. De eerste was erg ingewikkeld en ze viel niet aanstonds tot in details te begrijpen. Maar dat hooren wt morgen wel als over de aanvrage beslist moet worden. En toen aan het Zuiderzeefonds, begroo- ng 1932. Dit zal een breed-uit betoog geven, want de heeren hebben heel wat op het hart en bovendien veel tijd. De heer Van der Waerden besprak de bestuursindeeling die geen bureaucratie moet worden. Hy wilde staatsexploitatie van de gronden. De heer Krijger drong aan op een her nieuwd onderzoek naar de kosten der dioog- g, maar in afwachting daarvan door gaan met de inpoldering die onder handen is. Tenslotte bepleitte de heer Bongaerts over- met de landbouworganisaties by de uit- glfte der gronden. Morgen varen wy verder op de Zuiderzee. De Vlissingsche winkelweek. De vereeniglng „Gemeenschappeiyk Be- ■ftg" heeft veel succes met het uitschryven vai* een winkelweek, welke van 11 tot 19 Maart wordt gehouden. In een vorig bericht len wy mededeelen dat het aantal deel- ende winkeliers ongeveer 60 bedroeg en bog steeds melden zich nieuwe deelnemers aan, zoodat dit weldra tot ongeveer 100 zal gestegen. Hieruit biykt voldoende dat winkelweek by den winkelstand alge- fceene instemming vindt. Zooals bekend kunnen alleen leden van de vereeniglng „Gemeenschappeiyk Belang" aan winkelweek deelnemen. By het bestuur hebben zich dan ook reeds vele nieuwe leden aangemeld en dit aantal neemt nog dagelyks toe. v^n verschillende zijden mocht het bestuur Tan „Gemeenschappelijk Belang" belang- stelling voor de winkelweek ondervinden. De directie van de Pzem heeft haar medewer- ktog reeds toegezegd, o.a. ten opzichte van het lichtgebruik voor de deelnemers aar de winkelweek, terwijl ook een reclame-verlich- zal worden aangelegd. Het comité heeft de hand weten te leggen °P een pand in het centrum van de stad, Wij volgen de prijsverlagingen en blijven het laagst in prijs. Bellamypark 38 waar de beschikbaar gestelde prijzen voor de deelnemers aan de winkelweek zullen worden geëtaleerd. De vereeniglng Nederlahdsch Fabrikaat heeft aan het bestuur van „Gemeenschappe lijk Belang" haar medewerking toegezegd. Deze vereeniging yvert er steeds krachtig voor dat men alle artikelen zooveel mogeiyk in ons eigen land moet koopen. Het devies van de Vlissingsche winkelweek moet zyn „Koopt in uw eigen stad". Moge in dit opzicht de winkelweek het ge- wenschte succes opleveren. Herük maten en gewichten. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende officieele bekendma king van Burg. en Weth. betreffende den heryk van maten en gewichten. Belanghebbenden dienen er rekening mede te houden dat deze heryk plaats heeft in de voormalige kazerne Willem III in de Oranje straat. Sigaren en tabak aan werkloozen. Naar wy vernemen zal deze week door het Nationaal Crisis-Comité aan de werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen, sigaren en tabak worden verstrekt, welke gratis be schikbaar gesteld is door een sigarenfabri kant te Haarlem en een tabaksfabriek te Utrecht. Buurtvereenging Steenenbeer. In een gisterenavond gehouden ledenver gadering van de buurtvereeniging Steenen beer enz., werd besloten voorloopig geen gel- aen af te dragen aan het Plaatselyk Crissl- Comité, en geen medewerking te verleenen aan het door het Crisis-Comité gedaan ver zoek om steunlijsten uit te geven en gelden te innen. A. G. O. wy vestigen de aandacht op den vyfden avond in dit seizoen van de vereeniging A G. O. op Dinsdag 16 Februari. „De Vercenigde Schouwspelers", door hun optreden in het vorig seizoen reeds bekend, brengen een romantisch blijspel in 4 bedrij ven, getiteld „Het Gat in den Muur", een van de meest pakkende biyspelen van Yves Mi- rande, met Emmy Nolsde Leeuwe en Pierre Jols in de hoofdrollen. Voor nadere by zonderheden venrijzen wy naar de in ons blad voorkomende adverten tie. De volgende en laatste avond in dit sei zoen zal gehouden worden Vrijdag II Maart. Opvoering van Shaw's Candida. Alhambra-Theater. Wy hebben inderty'd voldoende ruimte ge wijd aan de geluidsverfilming van ,The Showboat" (Het komediantenschip), die ge ïnspireerd werd door den gebjknamigen ro man van de Amerikaansche schyfster Edna Terter. De filmsterren Laura la Plante en vooral Joseph Schildkraut oogstten succes. Vermoe- delijk zal dit ook by de reprise het geval blijken. P. T. en T. Tot adjunct-commies by den post- en te legraafdienst is benoemd de kantoorbediende le klasse A. L. C. Haaze, van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen. Een uitslaande brand. Hedennacht omstreekt half drie werd aan het bureau van politie kennis gegeven van een brand in den manufacturenwinkel van gebr. Cracau in de Slijkstraat op den hoek van de Gevangenhuisstraat. De politie die da- delyk met den slangehwagen uitrukte, con stateerde by het perceel gekomen, dat de winkel in brand stond en werd onmiddeliyk met den slangenwagen water gegeven. Het bleek evenwel dat de brand een grooten om vang aannam, waarom groot alarm werd ge maakt voor de brandweer. Deze pakte onder leiding van den commandant, den heer W. J Agterberg, het blussingswerk met kracht aan. De vlammen hadden zich intusschen reeds medegedeeld aan aangrenzende perceelen, die eveneens vuur hadden gevat. Nadat de brandweer haar krachtige stralen op de vlammen wierp, bleek al spoedig, dat zy den brand zou kunnen beperken tot het aangetaste perceel. Dit perceel is geheel ver loren gegaan en ingestort. De aangrenzende perceelen hebben natuurlijk veel brand- en waterschade bekomen. Om ongeveer 5 uur was de brand geheel gebluscht. Voor zoover voorloopig bekend is dekt ver zekering de schade. De brandweer had in dezen kouden nacht geen gemakkeUjke taak. De jassen van de brandweermannen waren door het water, dat onmiddeliyk bevroor, geheel styf rond het lichaam gaan staan, waardoor zy ernstig werden gehinderd in hun werkzaamheden. Om kwart over vyf is de brandweer inge rukt, waarna een paar brandweerlieden en de politie zyn achtergebleven voor eventueele 'nablussching. De commissaris van politie was op het ter rein van den brand aanwezig. Van politiewege wordt een nader onder zoek ingesteld omtrent de oorzaak van dezen brand. In den afgeloopen nacht werden op het bureau van politie reeds eenige verhooren terzake gehouden. Schoorsteenbranden. Gisterenmiddag 4 uur werd een schoor steenbrand door de politie gebluscht in een perceel in de Resedalaan, terwyl hedenmor gen circa 11 uur zulk een brand, mede door de politie werd gebluscht in een perceel in de Breewaterstraat. (HET KOMEDIANTENSCHIP) isgisterenavond vooreen aardige belangstelling ged raaid geworden IEDEREEN VOND HET EEN SCHITTERENDE FILM!! Loge f 0 60alles beneden f 0.35 KOUDEKERKE. Afdeeling C. N. B. Onder leiding van de afdeeling Vlissingen van den N.C.B, is alhier gisteravond opgericht een afdeeling van den Ned. Christ. Bouw vakarbeidersbond, met aanvankelijk 15 leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. P. Roose en tot secretaris de heer L. Jacobse. De penningmeester zal nog nader worden aangewezen. KRUININGEN. Begrafenis J. N. Elenbaas. Onder zeer veel belangstelling is gisteren middag het stoffelyk overschot van den heer J N. Elenbaas, in leven burgemeester en secretaris der gemeente Kruiningen, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Aanwezig waren o.m. de heeren jhr. mi'. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, prof. dr. G. A. van Poelje, hoofd redacteur van het Weekblad van den Neder- landschen bond van gemeente-ambtenaren, J Kamman, voorzitter van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren, J. I. van Ballgoyen de Jong, voorzitter van de af deeling Zeeland van dien bond, P. A. Schwarz, lid van den raad van beheer van de N.V. waterleiding-maatschappy Zuid-Be veland en voorzitter van de commissie van toezicht voor de Zuid-Bevelandsche gas cen trale Oosteinde, J. van Poelgeest, directeur van genoemde waterleiding-maatschappy en J. D. A. Sneep, directeur van genoemde gas- centrale. Verder de burgemeesters van tal van omliggende plaatsen, en vele anderen. Allereerst sprak de heer M. Kole Jz., waar nemend burgemeester, namens de gemeente Kruiningen. Vervolgens voerde de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford het woord. Spreker wees er op, dat de heer Elenbaas een hoogstaand en bekwaam bur gemeester is geweest en als zoodanig een eereplaats heeft ingenomen. Ds. B. ter Haar Romeny herdacht den OTcrledene als kerkvoogd der Ned. Hervormde gemeente. Vervolgens spraken de heeren J. Kamman, namens meergenoemden bond van gemeente ambtenaren, J. I. van Ballegoyen de Jong namens de afdeeling Zeeland van voornoem den bond, mr. P. A. Schwartz namens den raad van beheer van de Zuid-Bevelandsche waterleiding-maatschappy en gascentrale Oosteinde, en jhr. mr. G. A. Strick van Lin- schoten, burgemeester van Krabbendyke van welke gemeente de heer Elenbaas tot 1913 burgemeester is geweest. De heer A, A. Elenbaas, zoon van den over ledene, dankte namens de familie voor de gevoelvolle woorden van waardeering en troost en voor de groote belangstelling. Rijksarchief in Zeeland. Het rijk kwam in het bezit van het gebouw van de industrie- en huishoudschool. Dit groote perceel is gebouwd tusschen 1492 en 2512 en behoorde tot het complex der abdij gebouwen. Van 1596 af is de geschiedenis van het pand nauwkeurig bekend. Het is een groot gebouw, waarin de oorspronkelyke ge welven ten deele nog aanwezig zyn. Het was een gunstige gelegenheid om de abdijgebou wen te vermeerderen met een gedeelte, dat daartoe oorspronkeiyk heeft behoort. Door zyn ligging aan de Gistpoort in de St. Pie terstraat sluit het bovendien aan aan de ge bouwen der ryksarchieven, zoodat het voor de uitbreiding daarvan bij uitstek geschikt is; hoe dat alles nader kan worden geregeld, is nog in overweging. De inventarissen der rechterlyke archieven van 1796/1811 tot 1838 en der notarieele archieven van 1796/1811 tot 1842 kwamen gereed. De inventarisatie van het prefectuur-archief werd voortgezetzeer tydroovend, is daarbij de reconstructie der dossiers, die thans slordig zyn gevormd en bewaard. Gereed kwam de ordening en be schrijving van het archief der rentambten der prinsen van Oranje. Het archief der ge- gemeente Dreischor werd voor een groot deel geordend. Wat de aanwinsten betreft, de overname van de archieven der vredegerech ten en der parketten by die gerechten werd voltooid overgenomen werden nog een aan tal archieven van den burgerlyken stand, van rechtbanken en gemeenten. Voorbereidende maatregelen werden genomen tot overbren ging van het archief van het bestuur der visscheryen op de Zeeuwsche stroomen. Het archief der doopsgezinde gemeente te Goes werd beschreven en aangevuld uit dat te Rotterdam. Een verzameling stukken over particuliere tienden op Tholen werd ontvan gen. Nog werd een deel ontvangen van het archief der anti-annexatie-commissie in Zeeuwsch-VIaanderen. Van het algemeen rijksarchief werd ontvangen een fragment van de eerste rekening van Boudin Jansz., rentmeester van Zeeland, 13401342. Een groot aantal deelen van de gedrukte Coutu- mes de Flandre etc. en van het Recueil des anciennes ordonnances werden van de Bel gische regeering ontvangen. Verschillende ar chieven werden volgens de bestaande bepalin gen teruggegeven, zoo de notarieele archie ven aan de gemeente Midelburg en de kerke- lyke registers aan de gemeente Goes. Vereenigingen, Met de, .Staatscourant" no. 27 zyn verzon den statuten van de naamlooze vennootschap de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te Zierikzee. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een nieuwe polikliniek. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt onsDe invloed van een zendingsziekenhuis is als een olievlekhy breidt zich langzaam er. gestadig uit van het middelpunt tot aan de grens door beperktheid van menschelijke krachten en capaciteit van het ziekenhuis gesteld. Wy zien er weer een voorbeeld van aan het ziekenhuis te Tjideres, waaraan in het eind van 1928 dr. Pruis zich verbonden heeft als arts en dat toen van hulpziekenhuis een centraal hospitaal is geworden. Van denzelf den dag af is het aantal patiënten geste gen de gebouwen moesten weldra worden uitgebreid. Maar ook rondom Tjederes wordt de invloedsfeer steeds grooter. Zoo is er nu in Tjiborelang, 10 K.M. van Tjideres verwy- derd, een nieuwe polikliniek geopend. Dins dag 5 Januari heeft de opening met eenige plechtigheden en feestelijkheden plaats ge had. De wedana opende en sprak zyn blijd schap uit over deze nieuwe gelegenheid voor de dessabevolking om zich te laten helpen en smeekte de hulp des Ailerhoogsten af over dit werk. Daarna overhandigde hy den sleutel aan dr. Pruis. Deze hield een toe spraak om nog eens het karakter van dit werk, dat dienen wil in navolging van Chris tus, voor de Mohammedaansche bevolking duidelijk te maken. Hy overhandigde daarna den sleutel aan den Regent. Nadat deze de dorpshoofden had aangemaand te zorgen, dat deze polikliniek een licht in de omgeving zal zyn, verzocht hy mevrouw Pruis tot de officieele opening over te gaan, aan welk verzoek deze voldeed. Toen daarmee het officieele gedeelte was afgeloopen, vereenigden allen zich aan de rysttafel, waarby de gamelan-muziek niet ontbrak, welke ook de verdere feesteiykheden als volksdansen en dergelyke begeleidde. Moge de wensch van den Regent in ver- Met bon. vulling gaan en ook deze polikliniek een licht ziin, waar velen met hun kwalen en ziekten hulp zoeken en vinden. Ger. Gem. Op het tweetal te Rotterdam- Zuid komt voor ds. M. Hofman te Krabben dyke. Benoeming hulpbisschop van Roermond. De Paus heeft prof. dr. J. H. G. LemmenS benoemd tot hulpbisschop van mgr. Schrij nen, bisschop van Roermond, met recht van opvolging op den bisschoppelyken zetel. Mgr. J. H G. Lemmens werd in 1886 t& Schimmert geboren. Na zyn priesterwijding op 26 Augustus 1909 in de Jezuïtenkerk ta Maastricht studeerde hy te Leuven en later te Rome, waar hij in 1913 promoveerde tot doctor in het Romeinsch en kerkelyk recht. Een jaar daarna, op 18 September 1914, volg de de benoeming van dr. Lemmens tot kape laan aan de Mathiaskerk te Maastricht. In Augustus 1918 werd dr Lemmens benoemd tot hoogleeraar aan het Groot-Seminarie ta Roermond, waar hem het doceeren van het kannoniekrecht werd opgedragen Vastenbrief van den bisschop van Den Bosch Li zyn Vastenbrief, Zondag in de kerken van het Bossche Diocaan voorgelezen, be toogt de bisschop van Den Bosch, mgr. A F, Diepen, dat de maatschappij thans een zeer bijzondere behoefte heeft aan krachtige in perking van de begeerlykheid naar geld en goed, onder welker slavenjuk niet alleen fa milies, maar ook geheele volkeren en stan den gebukt gaan. Openhartig bekent de bisschop zyn teleur stelling over de te weinige onderlinge waar dering, hulpvaardigheid en onbaatzuchtig heid in de Katholieke organisatiën. Omtrent de organisatiën zegt mgr. Diepen nog o.m.„Laten de leden en besturen der organisatiën begrijpen, zoowel die der vak- organisatiën, dat zy naast en met de belan gen van eigen vak of stand ook de belangen der andere standen en vakken, met wie zij eenzelfde gemeenschap vormen, sterk in 't oog hebben te houden en daarvoor offers te bren gen hebben, omdat ieders welstand dan eerst waarlyk verzekerd is, als het allen welgaat.'1 Toespraak van den Paus. In verband met de vasten heeft de Paus gisteren een toespraak gehouden, waarin hy o.a. zeidewy staan tusschen twee confe renties, waarvan de geheele wereld zeer veel verwacht, aangezien zy zich door zoovele nco- den verdrukt en door zoovele tegenspoeden gekweld voelen. Van deze conferenties is de eene „Sine die" verdaagd. Wat zal de andere brengen? Wij moeten hopen dat de Godde lijke Voorzienigheid in menschelijke zaken te hulp komt. Het is bewezen dat de menschen onbekwaam en ontoereikend zyn om de za ken der wereld te regeeren. De groote en de kleine dingen zijn niet afhankeiyk van de menschen, maar van de hand Gods. VOETBAL. Roode DuivelsZwaluwen 36. Omtrent den jisteren te Brussel gespeelden wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen wordt door „het Vad." het volgende gemeld Het was van Nederlandsch standpunt be zien een zeer aardige wedstrijd. Onze mannen waren goed vóór het doel en het was „le groo te fout van de Belgen, dat zy juist vóór het doel faalden. Een mooie wedstryd, met fyn spel wa. het niet. Nu en dan combineerden de onzen heel aardig en was er individueel wel wat te waardeeren. Odyk heeft in het doel goed werk gedaan,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1