500 300 25 DINSDAG 9 FEBRUARI Plaatselijk Crisis-Comité A LISS1NGEN No. 33 70e Jaargang; 1932 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers' EERSTE^ BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg. biggekerke. breskens. oostburg. sluis. tholen. SPORT LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN BUITENLAND öte van Mozart, ;ring Prélude er hoogtepunten slot de tweede Beethoven. Over ïital. Langenberg m Maandag van Ijk concert. Da- met sonates van geeft de Vara i3erlijnsche Phil- rtwangler in het itenschappen te programma om- oven, de Grosse strijkkwartet op. 'astorale) en vijf- De N.C.R.V, luryanthe-ouver- nde symphonie ten geeft Carna- Carnaval Ro ils van Strauss taliaansche zen- )ighi gedirigeerd een pianoreci- een suite voqr hedendaagschen as Weissmann, solo-partij ver- Ie geeft kamer- Beethoven (op. (g-moll) komische opera schen componist uck's opera Or- Poolsche zenders ïanDas Hol- lijkheden, enz. rezing met licht- Volkenbond en lur. Zendingsbijeen- ïur. Wijdingsavond >nd „Patrimoni- ul Krugerstraat, toneelavond, Ge- „de Volksstem", uur. 31 15.25 34 15.57 34 16.27 37 16.59 Meteorologisch Bilt 73.5 te Vestma- 3.7 te Skagen. d van 9 Febr. vaar bewolkt tot later sneeuw. >punt tot lichte irberlcht. ile gegevens leteor. Instituut. bewegingen van k Europa volgen. vië wisselen met nacht vormde over het Skage- de vorst brengt, ging met koude oodat in Noord- streng is gewor- .vië en Noord- usschen IJsland »e drukking nog een kleine rest in. Op de Brit- ag met vrij veel aait het krach epressie uit het il den kouden waarschijnlijk gen en sneeuw verdere vorst te 0 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen ende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f repels 75 ct., iedere repel meer 15ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Bijdrage personeel Pzetn16.30 Firma Baars-Sijbrants - 0.50 Vorige opgave -2019.74 Totaal 2036^54 Voor het Plaatselijk Crisis-Comité. In de opgave van de giften door ons voor het Plaatselijk Crisis-Comité ontvangen, is gisteren een fout geslopen. Wij ontvingen m N. N. 0.45 en van de leerlingen der Ulo-school ƒ2.20, welke laatste gift iM is verantwoord, het totaal bedrag der giften blijft evenwel ƒ2019.74. De uitreiking van de clubvlag aan de V. C. „Vlissingen". Van de plechtige uitreiking van een club- lag aan de voetbal-vereeniging „Vlissingen" op Zondag, heeft de heer G. Kruithof te Oost- en West-Souburg enkele mooie opna men gemaakt, welke een plaatsje hebben ge vonden in onze Tijdinghal. Lichtschepen in het openbare telegraaf - verkeer opgenomen. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat met van 15 Februari de lichtschepen en Schouwenbank in het openbaar te- legraafverkeer worden opgenomen. Genoemde lichtschepen zijn mede aange- ezen voor de behandeling van semaphore- telegrammen. Voor het Crisis-comité. Bij den penningmeester van de afdeeling Middelburg van het Nationaal Crisis-comité was tot 6 Februari aan giften ontvangen ƒ4615. Verpachting van standplaatsen op de kermis. Bij de gehouden verpachting van stand plaatsen op de kermis te Middelburg, bedroeg het totaal 5802. Dit is aanmerkelijk hooger dan voor de verpachting van 1931. Niet alleen is ingeschreven voor plaatsen op de Groote Markt, doch ook voor den Dam en de Potten- markt. Een brandweeroefening. Gisterenavond tegen tien uur spoedden de brandweerlieden zich naar de kazerne, om dat de brandschellen waren overgegaan. Even later reed een der autospuiten uit de St. Jan straat de Langedelft in en verder in de rich ting van den Dam. Spoedig volgde ook het andere materiaal. Het gerucht liep dat er brand was in de Rozenstraat, doch spoedig bleek dat men hier gelukkig slechts met een oefening te doen had, blijkbaar een controle of ook op dit uur de mannen paraat zijn. Aanrijding tusschen twee auto's. Gisterenavond reed de heer T. met zijn kleinen auto van uit de Langedelft de St. Janstraat in en op hetzelfde oogenblik kwam een bus van den dienst GoesMiddelburg ivan de tegenovergestelde zijde dezen gevaar- Alken hoek om. Een botsing was het gevolg de kleine auto kwam bekneld te staan tosschen de bus en de stoep van den winkel 7sn den heer Meijer. De kleine wagen was n°g al gehavend, o.a. stond het linkervoorwiel geheel scheef. Aan de bus mankeerde niets on persoonlijke ongelukken vielen er niet bij voor. Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging voor Ger. schoolonderwijs haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Job Wisse Mz., opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette in een kort openingswoord de aanwe zigen welkom. Het verslag van den penning meester, den heer J. Lampert, stemde tot te vredenheid. Overgegaan kon worden tot uit loting van twee aandeelen. Het lot viel op de nummers 231 en 114. Het hoofd der school, de heer A. Janse, gaf een jaaroverzicht, waar uit bleek, dat het leerlingenaantal thans 52 is en dat het geheele jaar geregeld kon wor den school gehouden en dat door personeel en leerlingen met lust gearbeid is. Alsnu was aan de orde de bestuursverkie zing. De voorzitter, die aan de beurt van af treding was, stelde zich niet meer herkies baar, terwijl er een tweede vacature was, daar de heer L. Simonse ontslag had geno men. Tot bestuurslid werden gekozen de hee- ren J. Dekker en L. Geschiere. De secretaris, de heer C. Polderman, dankte de afgetreden bestuursleden voor hetgeen door hen in het belang der vereeniging is gedaan en wenschte hij den oud-voorzitter een rustigen levensavond toe. De heer Wisse is 33 jaar bestuurslid geweest, waarvan 27 jaar als-voorzitter, de heer Simonse is onge veer 16 jaar bestuurslid geweest. De heer A. Janse sprak namens het per soneel en bracht dank voor de aangename samenwerking die altijd heeft bestaan. Na gehouden rondvraag eindigde het hoofd der school met dankgebed. Feestavond Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. ©e 1 feestavond van dè Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer mag zeer geslaagd ge noemd worden. By de opening herdacht de voorzitter, de heer Carels, hetgeen de vereeniging reeds tot stand gebracht heeft en wees in dit verband oy> de gehouden Zeeuwsch-Vlaamsche Jaar beurs, die voor vele zakenlui zoo gunstig is uitgevallen. Reeds nu. zijn verscheidene aan vragen ingekomen voor de in 1933 te houden 2e Jaarbeurs. Bereids is een commissie ge vormd, die zich met de voorbereidende werk zaamheden belasten zal. Als spreker trad op de heer Toussaint te Vlissingen. In een keurige lezing gaf spreker v/eer het nut van zwemmen en in verband hiermede het oprichten van een reddings brigade. De jonge Breskensche zwemclub zal de vele wenken, die de heer Toussaint gaf, zeker ter harte nemen. Vertoond werd de film De Zuiderzeewerken. Tooneelvoorstellingen. De Vereenigde Schouwspelers uit Amster dam, onder directie van den heer Pierre Mols, gaven Zondag in het beursgebouw alhier weder een uitvoering 's namiddags een ma- tinée. Opgevoerd werd „De Man zonder ma nieren". Deze matinée-proeve slaagde niet geheel, daar slechts een 60-tal bezoekers wa ren opgekomen. Evenwel waren deze zeer te spreken over de uitvoering, eenstemmig gun stig was bun oordeel. In de avondvoorstel ling werd opgevoerd „Het gat in den muur" voor een publiek van ruim 300 personen. Het spel der arfcisten was weer boven allen lof, al leed het laatstgenoemde stuk wel wat aan ledigheid en had het eerste meer inhoud. Eigenaardig was het schrikkeljaar-achtige v&n het avondstuk, waar de vertolker van de hoofdrol door een drietal dames ten huwelijk werd gevraagd of tenminste een liefdesver klaring gedaan werd. Een hartelijk applaus was dap ook het loon der medespelers zeker zullen bij een volgend optreden de liefheb bers van tooneel weer niet thuis blijven. Wegenverbeterïng, Te Sluis was bij de samenkomst van de Hoogstraat en Kaai een voor het verkeer hinderlijke bocht. Het gemeentebestuur heeft deze bocht doen verbeteren. In de kosten daarvan hebben de A.N.W.B. en de K.N A.G. een gezamenlijke bijdrage van 200 verleend. Een furie. Begin December verscheen ten kantore van notaris Van de Velde te Tholen een echtpaar uit Overschie, waarvan de vrouw als een furie te keer ging, terwijl bet notariskantoor een slagveld werd. Verschillende bladen hebben dit feit verteld en nu schijnt de vrouw de redactiebureau's af te reizen om h^ar belan gen te verdedigen. Zoo kwam ze met haar echtgenoot ten kantore van de „Thoolsche courant", waar ze absoluut den redacteur wenschte te spreken. Bij het verschijnen van den heer A., die de vrouw te woord wilde staan, barstte de vrouw in een stroom van welgekozen verwen- schingen uit, terwijl ze niet wilde weggaan. Alleen toen aan den wensch om de deur uit te gaan meer kracht werd bijgezet door de verschijning van een grooten Duitschen her dershond, maakte de woedende vrouw, dat ze de deur uit kwam, doch op straat werd de scheldpartij tegen den heer A. nog voortgezet. Ten slotte is het echtpaar naar St. Philips- land gereisd, waar ook nog een relletje is voorgevallen. Beperking' van het vervoer op de kunstwegen in Zeeland. Ingevolge het bepaalde bij art. 49 van het motor- en rijwielreglement kunnen, ingeval van opdooi, overstrooming of andere om standigheden, wegen, welke daardoor in door weekten toestand verkeeren, en wegen, gele gen op waterkeerende dijken, bij gevaar voor 'de instandhouding, tijdelijk gesloten worden voor motorrijtuigen met een maximum-wiel- belasting van meer dan 6000 K.G. of voor een motorrijtuig met aanhangwagen. De beheer der van den weg of den waterkeerenden dijk (of diens gemachtigde) bepaalt de tijdstip pen van begin en einde van deze tijdelijke sluiting, terwijl ook de Commissaris der Ko ningin bevoegd is verklaard, de sluiting op te heffen. Om zooveel mogely'k eenheid in de voor schriften van deze tijdelijke beperking te verkrijgen, is kort na de inwerking treding van voornoemd reglement de Commissaris der Koningin in Zeeland door verschillende wegbeheerders gemachtigd, om, ingeval van opdooi, de betreffende wegen in de provincie Zeeland gesloten te verklaren voor motor rijtuigen. De klachten, welke van verschillende zij den, in het bijzonder van hen, die een open bare verkeerstaak hebben te vervullen, ver nomen werden omtrent de in de laatste ja- KOMTIN ren plaats gehad hebbende beperkingen van het vervoer op de kunstwegen tijdens opdooi, hebben voornoemden Commissaris aanleiding gegeven, om eenige wijziging te brengen in het tot dusverre gevolgde systeem. In het vervolg zullen dan ook de meer be langrijke wegen bij invallend dooiweder niet meer tijdelijk voor het verkeer met motor rijtuigen gesloten worden. Hierbij zit de be doeling voor, om het verkeer met autobussen en vrachtautomobielen te bewaren voor de schade, welke de beperking ongetwijfeld voor dat verkeer oplevert. Voor dit vrijblijvende verkeer zullen uit den aard der zaak wat voornoemden Commissaris aangaat ten slotte alleen de provinciale we- 'gen in aanmerking komen. In de eerst ko mende gevallen van opdooi zal, bij wijze van proef, op alle provinciale wegen het verkeer met motorrijtuigen met een grootste asbe- lasting van meer dan 600 K.G. worden toege laten. Deze handelwijze zal dan practisch wel ten gevolge hebben, dat het verkeer met mo torrijtuigen bij invallend dooiweer op alle wegen, geen rijkswegen zijnde en ook op deze, indien geen beperking plaats heeft, wat ge woonlijk niet geschiedt, ongehinderd zal kun nen plaats vinden, wyl een afzonderlijke be perking van het verkeer met motorrijtuigen buiten de provinciale en rijkswegen, veelal zooals de ervaring aanwijst, niet plaats had. Onder de gewijzigde omstandigheden wenscht de Commissaris der Koningin voor noemde machtiging van de wegbeheerders niet te behouden, zoodat voortaan de onder houdsplichtigen zelve moeten beoordeelen, of er omstandigheden zijn, welke de beperking noodzakelijk maken, dan wèl, of in het alge meen verkeersbelang het wellicht geringe ri sico van niet-beperkt weggebruik kan worden gedragen. Deze nieuwe zienswijze geldt alleen voor het verkeer met motorrijtuigenin het standpunt ten aanzien van het verkeer met ry- en voertuigen, bespannen met paarden, komt geen wijziging. Autobusconcessïes, Bij Ged. Staten van Zeeland zijn behalve voor een groot aantal oude autobuslijnen ook vergunningen aangevraagd voor een dienst, uitsluitend op Woensdagen, van Graauw over Lamswaarde en Zaamslag naar Terneuzen en omgekeerd door A. Poppe te Graauw en Lan- gendam en om de destijds verleende vergun ning aan D. Louisse te Ellewoutsdijk voor een dagelijkschen dienst van Ellewoutsdijk over Oudelande, Baarland, Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en omgekeerd over te dragen aan M. de Bart te Goes. VOETBAL. NederlandBelgië. Naar het „Hbld." verneemt is het zeer on waarschijnlijk dat Gejus van der Meulen Zondag a.s. het Nederlandsche doel zal ver dedigen. Hij ligt te bed tengevolge van een Zondag 31 Januari opgedane blessure. Twee vliegongelukken in Japan. Gisterenmiddag hebben in Japan, geheel afzonderlijk, twee vliegongelukken plaats ge had, waarbij drie officieren en een sergeant zyn gedood en drie vliegtuigen vernield. Twee militaire vliegtuigen, waarin drie offi cieren waren gezeten, kwamen in de lucht met elkaar in botsing. Zij stortten bij Nagoja neer. In het andere geval kreeg een toestel, dat een vlucht over een langen afstand maakte, machinepech. Het vliegtuig stortte van een hoogte van 1300 meter omlaag. De piloot was op slag dood. Door de rechtbank te Middelburg zijn de navolgende faillissementen uitgesproken A. Dalebout, landbouwer te Nieuwerkerk, Z. Polderweg. Rechtercommissaris mr. J. W. Zijlstra, rechter curator mr. A. H. Kuypers, advocaat te Middelburg. L. J. Boogaart, landbouwer te Nieuwerkerk, Z. Polderweg. Rechtercommissaris mr. J. W. Zijlstra, rechtercurator mr. A. H. Kuypers, advocaat te Middelburg. IiET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT De Japansche troepen te Tientsin bezetten gister onverwacht voor een korte poos de Chineesche stad Tientsin. Zij trokken zich na eenigen tijd weer terug, nadat een over eenkomst met de Chineesche overheid was getroffen. Omtrent den inhoud der overeen komst is niets bekend, doch naar men meent hebben de Chineezen er slechts onder pro test in toegestemd, zoodat de overeenkomst slechts afgedwongen is. In de gisterenavond gehouden zitting van het Japansche kabinet werd besloten nieuwe troepen-afdeelingen naar Sjanghai te zen den. De minister van financiën, Takahasji, verzette zich hiertegen daar, volgens hem, de hieraan verbonden kosten voor de finan ciën van het land niet te dragen waren. Hij dreigde te zullen aftreden indien de troepen zendingen voortgang zouden vinden. Tengevolge van het feit, dat de Japansche troepen de Japansche concessie gebruiken als basis voor hun militaire operaties tegen de Chineezen, is van Chineesche zijde verklaard, dat men geen verantwoordelijkheid zou kun nen aanvaarden voor eventueele schade die in de internationale nederzetting zou worden aangericht door Chineesche aanvallen tegen de Japanners, die de onzijdigheid van de con cessie hebben geschonden. Aan boord van het Japansche vlaggeschip „Idzumo" heeft dan ook een conferentie plaats gevonden van de buitenlandsche vloot- bevelhebbers met Japansche marine-officie ren, teneinde te pogen tot een overeenkomst te komen om een einde te maken aan de ge vechten te Sjanghai. De Chineesche artillerie is inmiddels be gonnen vanuit Sjapei ten Noorden van de internationale nederzetting de Japansche concessie te beschieten, met het gevolg, dat tal van granaten in de veronderstelde neu trale zone zijn neergekomen. De Britsche brigade-ganeraal George Fle ming, commandant van alle buitenlandsche troepen, verklaarde, dat hij de Japansche marinesoldaten zou bijstaan bij elke poging om de Chineesche troepen buiten de inter nationale nederzetting te houden. Hy had vernomen, dat de Chineesfcjhe bevelhebbers plannen hadden om in %e richting van Hongkioe een aanval te ondernemen, teneinde de Japansche marinesoldaten uit hun stel- Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar d f0.65 per flacon. lingen te drijven. Inmiddels schijnen de Ja panners hun aanvallen op de Woesoengforten te hebben opgegeven» naar zij zeggen omdat; de bezetting van deze forten geen waarde meer heeft. Ook een deel van het dorp Woe- soeng is nog in Chineesche handen. Onge veer een derde van het dorp is door het Ja pansche bombardement totaal verwoest. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De eerste dag van discussie over de ont wapening is een dag van groote opgewonden heid geweest, aldus wordt uit Genève aan „het Vad." gemeld. Deze opwinding mocht; dan al niet van de gewenschte soort zijn, in ieder geval kon men vandaag niet meer van een matte stemming spreken. De rede van sir John Simon heeft daartoe geen aanlei ding gegeven. Daarvoor was zij te weinig substantiel. Als spreker is de Engelsche mi nister niet prettig om aan te hooren en evenmin prettig om aan te zien. Zijn voor dracht is zeer gemaniereerd en dat is ook zijn houding daarbij. Veel indruk heeft hij zeker niet gemaakt. Anders was het met de rede van Tardieu. Ofschoon men moet er kennen, dat hij alles deed om de Duitschers niet te prikkelen, heeft hij toch in hun kamp een storm van verontwaardiging' ge wekt, waaraan geen Duitscher schijnt te ontsnappen. Vooral het feit, dat hij in het eind van zijn rede van invasie sprak, heeft de Duitsche journalisten wild gemaakt. In- tusschen was daar heel duidelijk niets kwaadaardigs mee bedoeld. Hij had het ge daan in dezen samenhanghij vertelde, dat de Fransche boeren er naar snakten om den oorlog uit de wereld gebracht te zien, omdat zy aan drie invasies in een eeuw werkelijk genoeg hadden gehad. Invasie was in deze samenhang heel duidelyk als objectief feit en niet als beschuldiging bedoeld, maar de Duitschers, het oude zoo vaak als verwijt ge hoorde woord vernemend, raakten ten eenen- male buiten zichzelf. DE NATURALISATIE VAN HITLER. De Thuringsche regeering heeft een offi- ciëele verklaring gepubliceerd over de pogin gen van dr. Frick, om Adolf Hitler, den leider der Duitsche Nazis, tot Thuringsch staats ambtenaar aan te stellen. De verklaring stelt vast, dat het voornemen, om een verdienste lijk frontsoldaat uit den oorlog alle rechten van het Duitsche staatsburgerschap te geven, op zich zelf zeer begrijpelijk is, doch dat de regeering de geheime en onwaardige wijze betreurt, waarop dr. Frick deze poging heeft gedaan. De handeling van dr. Frick is verder in strijd met het nadrukkelijke besluit der Thüringsche staatsregeering geweest, waartoe ook dr. Frick destijds behoorde. Dr. Frick heeft de bevoegde ministeries in zijn optreden niet gekend en de beide ambtenaren, die hij bij zich ontboden had, in een ernstig conflict met hun plichten als ambtenaar gebracht, door hun te gebieden het stilzwijgen te be waren. De bevoegde minister heeft het na de toevallige ontdekking de rijksregeering ter stond van alles geheel op de hoogte ge bracht. Dit is geschied, Aangezien zonder nauwkeurige opheldering en zonder nadere verklaringen van dr. Frick er twijfel over zou kunnen bestaan, of de aanstelling wettig was en Hitier daardoor dus de Duitsche nationa liteit zou hebbèn verworven. Ook is deze aan gelegenheid niet als een zuiver Thuringsche, doch als een rijks-aangelegenheid te beschou wen, wegens de algemeene politieke beteeke- nis daarvan. De staatsregeering is voorts van opvatting, dat tegen de beide betrokken amb tenaren niet disciplinair opgetreden behoeft te worden. Naar het persbureau van den Stahlhelm mededeelt, is het bestuur van den Stahlhelm van meem'ng, dat Adolf Hitler, nadat hy vier jaren als Diutsch soldaat te velde heeft ge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1