500 300 150 100 25 MAANDAG 8 FEBRUARI No. 33 70e Jaargang; 1932 jjjïpjëTFirma f. VAK DE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen IÜRSTË BLAD Plaatselijk Crisis-Comité [STADS- EN PROV1NC1ENIEUWS BUITENLAND )E HELD, l i dood was zou de n den op een tijd- dat hij het wijdde Jan volgende ont. stervenden s, verby laas, een soos h'y goed. ïsink, )n hy blink' - ilik, egateskrik. gebaar lar. pêr' ruiter n was swak fflhoog oog geknak af, al flou: nou lag trou, af. nan ika! ins dan? wees d, die vlees, dra, gees DINGEN. laar een teeke- rtze. Is commandant De Wet op hei te Hoenderloo. i ons land heeft bezocht, welke 'zichten aan de ;rika herinnerde. .kers voor hem bidden, dat de :rzoeking hem mmer te sterk ht worden, e Wet's mees- :hap in strategie tactiek behoefl niet vermeld, veldtochten zijn aerig verhaald hem zeiven en oor anderen, its zij hier even izen op het zes- intuig, dat hem e onschatbare ïten betoonde: bewust gevoel, lar 'svijands cke punten la- waar hij arsluipen kon, e richting hij moest: geen it ter wereld ïem dan tegen- en, omsingelen ijpen. Dan ging ran hem een ngwekkende it uit, die allen reep en ze wil ling, dat stond :komen. Engeland had igd, meer van hij. Meer dan gezin getrof- ijn eer aange- Onoverwon- iging, met den vrede tegen i, hem in zijn lident aanstel- gedrukt had, lis de Trans- t hem gekost en Vrijstaten wien zijn zijn lichaam deel van zijn hartstochtelijk :en patriot ge- nog, die on- rdringende oë ek sien hom 'n hinderlaag kan nie, maar Wist hij niel gezegd had: n papier set, cheid sal ver- tóch moes! litbreken van De Wet den aangebonden, ig de Boeren ch-Zuid-West n en zijn eer- verzette. He et herstel van jn niet in yer- VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ,jge landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huw enVerhuui.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1- regelt 75 ct., iedere repel n eei 15ct e abonné's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1ÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' [)it nummer bestaat uit 2 bladen LI DO Heden werden door ons de Ivolgende giften ontvangen Wekelijksche bijdrage I politie-personeel 5. ■Bijdrage leerlingen openbare Ulo-school - 0.45 Vorige opgave - 2012.09 Totaal ƒ2019.74 Middenstands-vereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Aan den gemeenteraad alhier is het vol dode adres gezonden M algemeen bestuur van den Koninklij ken Nederlandschen Middenstandsbond, fgoefcteuxd bij Kon. besluit van 14 Augus tus 1924, no. 33, vernomen hebbend, dat door de samenwer kende organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden bij uwen raad is aange- op toepassing van art. 6 der Winkel sluitingswet in dier voege, dat alle winkels in uw gemeente op Woensdagmiddag na 1 gesloten zullen moeten zijn, en kennis hebbend van de daarvoor aange roerde argumenten, voor de uitvoerige weerlegging hiervan '«rwflzend naar het adres van de commissie :an overleg uit de drie Nederlandsche Mid denstandsbonden, d.d. 3 Februari j.l., verwijzende overigens naar de circulaire an Zijne Excellentie den minister van ar beid, handel en nijverheid d.d. 14 September 931, gericht tot de gemeentebesturen, waarin i. het volgende wordt opgemerkt„Naar i minister gebleken is, zijn verordeningen als hier bedoeld bij gemeentebesturen in overweging, doch verkeert men hier en daar twijfel omtrent de draagwijdte van het artikel in kwestie. Bepaaldelijk geldt het de in hoeverre bedoeld artikel aan ande- langen dan die der winkeliers, met na me aan die van het winkelpersoneel kan worden dienstbaar gemaakt. In verband hiermede vestigt de minister er de aandacht op, dat artikel 6 der Winkel- in de allereerste plaats de be langen van de werkgevers in het winkelbe- op het oog heeft. De bepaling heeft de strekking de gelegenheid te scheppen om, waar zulks laatstelijk noodig mocht blijken, specialen maatregel te nemen in ver met de bij het Werktijdenbesluit voor winkels aan de personeelhoudende winkeliers verplichting om dat personeel een voor- of namiddag per week vrij te geven. Het ligt dan ook voor de hand, aldus de mi- dat verordeningen ex artikel 6 der wet in den regel niet tot stand dienen te ko tten, indien blijkt, dat zulks tegen den wensch en het belang van de betrokken win ter plaatse is. Uit den aard der zaak 5luit dit laatste niet uit, dat ook de organi- van winkelpersoneel in een eventueel ter zake kunnen worden betrokken e* dat dusdoende ook de werknemers invloed gunnen uitoefenen op de te treffen regeling, zou den minister echter in strijd met de ig van het hier beproken artikel toe- indien daaraan door de gemeenten uitvoering wordt gegeven, welke niet in Je eerste plaats met het belang der winke ls rekening houdt", vaststellende, dat de winkeliers te Vlissin- en in overgroote meerderheid van oordeel lin, dat hun belang door de toepassing van urtikei 6 der Winkelsluitingswet op de wijze, "wals de personeelsorganisaties die wén den, ernstig geschaad zou worden, geeft uwen raad met den meesten aan log in overweging genoemd wetsartikel ,ÜÜen toepassing te laten en alzoo het ver- om over te gaan tot invoering van een ^rplichte sluiting van alle winkels op lag na 1 uur namiddag af te wijzen. V. T. v. Zaterdagavond heeft bovengenoemde ver- eeniging in „de Oude Vriendschap" haar jaarlijksch carnavalsfeest gevierd. Bij het binnenkomen trof het ons, dat het tooneel geheel was veranderd. Daar was opgeslagen het middenstuk van de ferry-boot en op het dek was de jazz-band opgesteld waaraan zelfs een neger niet ontbrak. Tal van gemas- kerden zweefden tusschen de burgerpakjes door. We zagen o.a. een exotisch paar rond draaien tusschen werkelooze piccolo'seen dame, die een dagje uit was naast een sierlijk gekleede andere dame, kortom van alles was er zoo wat te zien. De jury heeft dien avond dan ook geen erg gemakkelijke taak gehad en het zal haar vrij lastig geweest zijn de prijzen naar billijkheid toe te kennen. Naar we vernemen is de helft der prijzen ongeveer ten deel gevallen aan leden der carnaval- feest-gevende vereeniging. Een wijdingsavond Het Christ Werkliedenverbond „Patrimo nium" houdt Donderdag a.s. om 8 uur, in de Geref. Kerk (Paul Krugerstraat) een wij- dingsdienst, ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de afdeeling Vlissingen van ge noemd verbond. Als feestredenaar treedt op ds. H. A. Wier- singa, predikant bij de Geref. Kerk alhier. De Christ, zangvereeniging „Hosanna" zal welwillend haar medewerking verleenen. Een zendingsbïjeenkomst. We verwijzen naar de advertentie aangaan de de Zendingsbijeenkomst in de Luth. kerk. De heer Steinhart, hoewel nog jopg, is reeds een aantal jaren werkzaam in Indië en hoopt o.a. van zijn werk aldaar mededeelingen te doen. Uitnemend spreker, trok hij overal op zijn tournée door Nederland volle kerken en zalen. Een mooi foto-album. Door de firma A. W. Smits alhier is eer» mooi foto-album van Walcheren uitgegeven De foto's zijn vervaardigd door den heer A. G. van Agtmaal te Baarn, door wien reeds zooveel kunstfotografieën zijn uitgegeven. De N.V. drukkerij „Oranje Nassau" te Baarn heeft voor een keurige reproductie van de foto's zorg gedragen. Het foto-album maakt op kunstzinnige wij ze reclame voor Vlissingen in het bijzonder en voor Walcheren in het algemeen. De firma erven A. W. Smits zal door ver spreiding van dit album zeker medewerken om het vreemdelingenbezoek te helpen be vorderen. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip „Melrose" is Za terdag op de reede alhier geankerd met scha de aan het stuurgerei. Nadat deze door de be manning was gerepareerd heeft het schip de reis weer voortgezet. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een declamatie-avond. Vrijdagavond trad in „Rehoboth" op de heer Danie Smal, declamator, uit Zuid- Afrika, daartoe uitgenoodigd door de Geref. reciteervereeniging „Marnix van St. Alde- gonde" alhier. De zaal was vol. Gelukkig kon ieder zich tijdig van een tekstboekje voor zien, waardoor de heer Smal beter te volgen was, vooral in het begin werd nogal eens een woord gemist. Al is het Afrikaansch van onze stamgenooten in Transvaal zoo na aan onze eigen taal verwant, toch heeft men een oogenblik of langer noodig om alles zonder tekstboekje te volgen. Dat de heer Smal een voordrachtkunstenaar is met veelzijdig ta lent, kwam tot uiting in de liederen van humoristischen zoowel als van diep erastigen aard. Het publiek was onder den indruk van het gehoorde en had de heer Smal den dank der aanwezigen, wat herhaaldelijk bleek uit het luide applaus, in ontvangst te némen. GROEDE. Loop der bevolking. I n g e k o m e n: p. H. A. du Pon, Krab- bendijk O 212, van SchoondykeC. A. de Caluwé, Breskensche weg O 53, van Sluis P A. Beun en gezin, Markt A 308, van St. KruisJ. Vermeulen, Breskenscheweg O 51, van Oostburg. Vertrokken: J. A. Hennekeij, naar BiervlietJ. Quaars, naar NieuwvlietH B. Wijtenburg, naar NieuwvlietC. P. Maree, naar Oostburg. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Het aantal inwoners bedroeg op 1 I ari 1931 1017 m. en 983 vr., totaal 2000. Geboren werden 11 m. en 17 vr., totaal 28overleden zijn 6 m. en 14 vr., totaal 20. Vertrokken zijn 70 m. en 56 vr., totaal 126 en ingekomen 50 m. en 34 vr., totaal 84. De bevolking verminderde dus in het geheel met 20 m. en 22 vr. en bestond op 1 Januari 1932 uit 1002 m. en 964 vr., totaal 1966 zielen. Er werden 18 huwelijken gesloten. Ingekomen: J. M. den Hollander, van IJzendijke L. van Dij cke, van St. Margrie- te(B.) P. Dierx en gezin, van Simcoe (Ca nada) P. J. van de Velde en gezin, van Ereskens. Vertrokken: P. A. du Pon, naar GroedeP. Kleinjan, naar Middelburg. WATERLANDKERKJE. Loop der bevolking. Het aantal inwoners bedroeg op 1- Januari 1931 289 m. en 261 vr., totaal 550 personen. Geboren werden 8 m. en 6 vr., totaal 14 en overleden 2 m. en 1 vr., totaal 3. Vertrokken zijn 27 m. en 27 vr., totaal 54 en ingekomen 18 m. en 15 vr., totaal 33. De bevolking verminderde dus in het geheel met 3 m. en 7 vr. en bestond op 1 Januari 1932 uit 286 m. en 254 vr., totaal 540 zielen. Ingekomen: P. J. Ritico, van St. Kruis. SAS VAN GENT. De telegraafdienst. De Morse-telegraafdienst te Sas van Gent wordt 10 Februari opgeheven. Het telegram verkeer naar en van dit kantoor zal dan per telefoon worden afgewikkeld. L1DO Aanstelling gemeente-veldwachters. In art. 224, 5e lid, der Gemeentewet is be paald, dat de Kroon de gemeenten aanwijst, waar de Commissarissen der Koningin ge meente-veldwachters kunnen aanstellen. Bij Kon. besluit van 12 Januari 1932 zijn bedoelde gemeenten aangewezen. In totaal bedraagt het aantal aangewezen gemeenten 927 van de 1977 waarvan 193 in Zeeland. In deze provincie vallen 6 gemeenten niet onde. deze aanwijzing, nl. Goes, Middelburg, Ter Neuzen, Veere, Vlissingen en Zierikzee. Verbetering weg Wissekerke Kamperland. Ingediend is een wetsontwerp tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van een gedeelte van den provincialen weg van Wissekerke naar Kamperland van het beginpunt tot bij den Boschdijk, in de ge meente Wissekerke. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Breskens door ds. W. H. Kelder te Ellewoutsdijk. Bevestiging en intrede. De heer G. de Ru, candldaat te Sche- veningen, die het beroep naar de Ned. Herv. te Ritthem heeft aangenomen, hoopt op Zondag 10 April a.s. des namiddags in zijn nieuwe gemeente zijn intrede te doen, na des voormiddags in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. A. Offeringa, Ned. Herv. predi kant te Scheveningen. Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie. In de 11. gehouden bestuursvergadering van het comité voor Zeeuwsche Ouderlingen- conferentie's, werd in de plaats van wijlen den heer Bastmeijer tot voorzitter gekozen de heer F. D. G. Pions te Vlissingen en als se cretaris de heer C. Douw te Oudelande. Het ligt in de bedoeling de jaarlij ksche conferentie te houden in de maand April te Goes, waar in de morgenvergadering hoopt te refereeren ouderling Van Wijk uit Wol- faartsdijk over „Vermeerderde jeugdgeva ren en de Kerk", terwijl des namiddags hoopt op te treden ds. Wiersinga van Weesp, met het onderwerp„De plaats van den Bijbel in onze zielszorg". Examens. Aan het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor costumière en coupeuse hebben met goed gevolg voldaan de dames L. van der Linde te Vlissingen en N. Adamse te Veere, beide voor het vak costumière en de dames J. Fransoo en C. Gideonse te Middelburg, beide voor het vak coupeuse. Een gouden jubileum. Op 1 Maart a.s. is het 50 jaar geleden, dat de Rijksnormaalschool te Oostburg is opge richt. Daar zij vroeger in het voormalige 4e district van Rijkswege de eenige school was voor verder onderwijs, had zij steeds een groot aantal leerlingen, die later bij het openbaar en bijzonder onderwijs of op ander terrein een goede positie in de maatschappij verwierven. De ouderen herinneren zich de eerste stoere werkers, als de heeren Schoo, Vorsterman van Oyen, Barentsen, Van Ham, De Buison- jé e.a., die na hun dagtaak als hoofd der school hun krachten nog gaven voor uitste kend onderwijs aan de Rijksnormaallessen. Eenige jaren geleden is de Rijksnormaal school opgeheven en is er een Rijkskweek school voor in de plaats gekomen. Een com missie van oud-l'araren en oud-leerlingeh van beide scholen is gevormd om de oprich ting der normaalschool op 1 Maart 1882 in de komende Paaschvacantie te herdenken. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door te rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgespro ken Overtreding VisscherijwetP. F. S., 38 jaar, metselaarA. v. H., 53 jaar, werkman en J v. L., 46 jaar, timmerman allen wonende te Goes, bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, voor ieder 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij her. haling J. P., 44 jaar, polderwerker te Ierse- ke. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep, 14 dagen hechtenis. Verduistering M. C. v. D., 49 jaar, han delsagent te Middelburg, 3 maanden gevan genisstraf. DiefstalJ. D. P., 33 jaar, landbouwer te Cadzand, 1 maand gevangenisstraf. mishandeling J. A. C.f 21 jaar, werkman te Hontenisse, 7 dagen gevangenisstraf. M. L., 36 jaar, gemeenteveldwachter te Dui- vendijke f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het versche kadetje in hotel en koffiehuis. De kantonrechter te Amsterdam heeft von nis gewezen in de zaak tegen een hotelhouder te Amsterdam, die terecht heeft gestaan ter zake dat hij op 2 October 1931 omstreeks 8 uur in den ochtend een bij hem in dienst zijnden kellner opdracht heeft gegeven in de eetzaal van hotel „Suisse" te Amsterdam eenige broodjes, die na 8 uur des namiddags van den vorigen dag waren gebakken, althans opgewarmd, af te leveren aan een hotelgast. Hiermede zou hij, zoo was verdachte ten laste gelegd, gehandeld hebben in strijd met art. 35 van de Arbeidswet 1919, althans met eenig artikel van de Arbeidswet 1919, Subsidiair was hem ten laste gelegd, dat hij niet ervoor heeft gezorgd, dat deze arbeid i.e. de afleve ring van de bovengenoemde broodjes, niet werd verricht. Deze procedure was opgezet in overleg met de arbeidsinspectie, teneinde tot een principieele beslissing te komen. De kantonrechter acht de eerste tenlaste legging bewezen. Op grond van de in de Ar beidswet opgenomen definitie van „hotel" en „koffiehuis", heeft de handeling van den verdachte niet plaats gehad in het hotel, doch in de koffiehuisonderneming van Suisse. Niet is ten laste gelegd, dat het in Suisse aan den hotelgast voorgezette brood is afge leverd in of door een broodbakkerij, noch ook. dat het gebakken of opgewarmd was in een broodbakker ij. Daar, krachtens de Arbei's- wet, de arbeid in een keuken, in een hotel of in een koffiehuis niet kan vallen onder de bepalingen betreffende den arbeid in fabrie ken en werkplaatsen, waartoe broodbakke rijen behooren, acht de kantonrechter de handeling van den verdachte niet in strijd met art. 35, 6e lid, van de Arbeidswet. De kantonrechter heeft den verdachte van alle rechtsvervolging ontslagen. Gemengde baden. Voor het kantongerecht te Eist hebben terechtgestaan verscheidene notabele ingeze tenen van Arnhem, die als bestuurslid van de stichting Openluchtzwembad Arnhem dezen zomer op grondgebied van de gemeente Huis- sen gelegenheid hadden gegeven tot het ne men van gemengde baden, zulks in strijd met de voorwaarden en de politieverordening van die gemeente. De ambtenaar van het O. M., baron Van Dedem, achtte de bepaling van Huissen volkomen uit den tijd en stelde vast. dat de sympathie geheel aan de zijde van verdachten is. Hij meende evenwel dat ver oordeeling zou moeten volgen en vroeg tegen ieder der verdachten een geldboete van 50 ct. De eenige verdachte die verschenen was, mr. E. de V. uit Arnhem, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij op verscheidene gronden op vrijspraak aandrong. Ook voerde hij aan, dat de verordening van Huissen onverbindend verklaard moest worden, omdat deze ingrijpt in wat bij de wet zelve uitdrukkelijk voorbe houden is. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-konstabel H. de Smidt van het wachtschip te Vlissingen naar de „Medusa" majoor-konstabel H. J. Glinthuis van de „Medusa" naar het wachtschip te Vlissingen majoors-torpedomaker J. C. Brouwer en A. Benning van de „Schorpioen" naar de kazer ne onderzeedienstbootsman H. van der Meer van het wachtschip te Willemsoord naar kernb. „Gelderland" sergeant-konsta bel J. J. Kroes van het wachtschip te Vlis singen naar de „Friso" sergeant-konstabel G. B. Booden van de „Friso" naar het wacht schip te Willemsoord afb. „Gouden Leeuw". Aangewezen om per mailschip „Dempo" den 2en Maart 1932 naar Nederl.-Indië te vertrekkensergeant-konstabel J. Tukke, bootsman W. L. Osendarp en F. Hansen, ser geant-machinist H. Bossers, sergeant-mon teur H. de Vries. De kolonels J. R. L. Jans en H. G. M. Mathol de Jongh, resp. commandant van de vijfde en zesde infanterie-brigade te Venlo en Breda, zullen met ingang van 1 Mei a.s, den dienst met pensioen verlaten. Landstormgroepen en landstormverbanden. Bij ministerieele beschikking zullen met ingang van 23 Mei de benaming en samen stelling van de landstormgroepen en de be naming van de landstormverbanden als volgt worden gewijzigd le groep Groningen met de verbanden Leeuwarden, Groningen en Assen 2e groep Zwolle met de verbanden Zwolle, Apeldoorn en Zutphen 3e groep Nijmegen met de verbanden Arn hem, Venlo, Eindhoven en Maastricht. 4e groep Breda met de verbanden 's-Her- togenbosch, Breda, Middelburg en Dordrecht 5e groep 's-Gravenhage met de verbanden 's-Gravenhage, Leiden en Rotterdam 6e groep Amsterdam met de verbanden Alkmaar, Amsterdam en Utrecht. LUCHTVAART Fransche Sahara-vliegers gered. De drie Fransche vliegers, die sedert zes dagen werden vermist, zijn gisterenmorgen door twee van de dertien vliegtuigen, die in de Sahara naar hen hebben gezocht, terug gevonden, aldus wordt uit Parijs aan „de Courant" gemeld. Zij hadden ernstig geleden van dorst en vermoeienis, doch bevinden zich overigens in goeden welstand. Dat hun draadlooze berich ten in de laatste 24 uur niet langer vernomen werden, was te wijten aan het feit, dat de batterij was uitgeput. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Van Japansche zijde is men voornemens een voorstel te doen tot het bijeenroepen van een internationale conferentie, die een plan zal bestudeeren tot vorming van een gede- militairiseerde zone van 15 20 mijl rondom de voornaamste Chineesche havensteden. Een dergelijke maatregel zou tevens een grooten slag zijn voor de verschillende Chineesche vechtgeneraals, die aan het hoofd van de tal rijke bandietenbenden staan en die alleen van de plattelandsdistricten niet kunnen be staan en voortaan den toegang tot de meer welvarende havensteden afgesloten zullen vinden. Tevens treft men door maatregelen tegen deze generaals de voornaamste oor zaken van den instabielen toestand in China. De Japansche consul te Hankow meldt dat het Japansche nsulaat aldaar door Chi neesche soldaten is aangevallen en geplun- LIDO

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1