koken, bakken en braden, als zyn Ideaal r. oogen ziet? Groentensoepkalfscoteletten, gedroow appeltjes, aardappelen; sinaasappelvla. Maandag, 1 Februari 1935 Vleeschregout (van overgehouden jJ. vleesch en coteletten), koolraap, aardapnel™ havermout. Ik neem van den groentenboer nu ook schilde aardappelen, 't Spaart me minste»; een half uur. Dinsdag, 2 Februari 193^ Annie B., by wie ik vanmiddag thee cW had heerlijke koekjes, iets van biscuits chocolade. „Voor vijftig procent eigen maak. sel," zei ze. ,,'t Zijn doodgewone Maria-koeh jes van twaalf cent per ons, maar ik heb allemaal aan één kant met een laagje ch». colade bestreken. De chocolade heb it maakt van '/4 ons cacaopoeder, te ons n», dersuiker, y2 blokje Delfia en een paar arZ delen. Het blokje Delfia liet ik in een kom.' metje boven den wasem van een ketel koke»i water smelten, roerde er toen de gezeefj! poedersuiker cn de cacao door en bestree, met dit papje ieder koekje. Ik hakte amandelen heel fjjn, strooide een paar snin pers op het midden van elk koekje en liet chocolade hard worden. C'est simple comm. bonjour Dat vind ik ook en daarom zal ik Annie-* voorbeeld stellig eens volgen. Saucijsjes, bloemkool, aardappelen; gries- meel met gestoofde pruimen. Woensdag, 3 Februari 1932, De koekjes zijn prachtig gelukt. Vader et de Mnderen hebben er van gesmuld, maat toen Ik later vertelde hoe ik ze had gemaakt heeft vader hartelijk gelachen en gezegd „O wat zijn jullie vrouwen toch inco!» quent1" „Zoo zei ik effen. „En de reden van die origineel© opmerking „Wel, die ligt, dunkt me, nogal voor de hand," was het antwoord. „Je tracht op alle mogelijke manieren je hu shouding te ver- eenvoudis-en en nr ga je notabene zelf koek- jes maken, die je, alles en alles by elkaar gerekend, op minstens dertig cent komen te staan, waarvoor je in den winkel de lekkerste koekjes kant m klaar kunt koopen Ik geloof, dat ik een kleur kreeg, want had vader geen gelijk Hutspot met klapstukbroodschoteltje met appelen en rozijnen. Donderdag, 4 Februari 1932. Rolpens, roode kool, aardappelengries- meel pap. Annie B. raadde me aan de leelijke randt» in mn gootsteen eens af te wrijven met e- woon keukenzout, 't Heeft prachtig geholpa Vrijdag, 5 Februari 1932. Vader heeft me meegetroond naar e& lezing over de hervorming van geschiedenis- boekjes voor kinderen. Ik het er geen spijt van gehad, maar ik ben toch niet zoo enthou siast als vader, 't Wil er b« m« niet in, dat een geschiedenisboekje zooveel invloed he it op het zich vormende karakte- van het kind. Ik geef toe, dat er aan de „heldendaden" van een Tromp en een De Ruyter nog wel wat te tornen valt, maar dat zij den kinderen zou den leeren, dat oorlog goed of kwaad is, be twijfel ik. Geschiedenis is een leervak, waar van het kind de kennis tot zich neemt, doch maar zelden verwerkt. Ik kan me nog goed herinneren, dat ik een heele rij jaartallen vlot kon opzeggen als ik ze denzelfden dag had geleerd. Maar den volgenden dag was ik ze zoo goed als allemaal vergeten. Neen, heel wat beter zou ik het vinden als leesboeken over onze zoogenaamde „vaderiandsche hel den" werden uitgeroeid. Want dergelijke ver halen verwerken de kinderen wél Er is een briefkaart van de Kranenbergs, dat zy Zondagmiddag komen thee drinken. We hebben ze stellig in geen half jaar gezien. Gekookte bot met eiersaus en aardappelen; njst met peertjes. Welsh Rarebit Dit Lngelsch kaasgerecht kan bi) de namiddagthee worden gepresen teerd of als hors d'oeuvre worden op gediend. 4 geroosterde sneden brood. 2 volle eetlepels dikke to.natenpurée. 125 gram 0/4 pond) geraspte kaas. Wat zout, peper en misschien wat mosterd. 1 theelepel Maggi's Aroma. Roer op een zacht vuur de tomatenpurée met de kaas tot een geiyke, smeerbare massa. Maak ze op smaak af met de Maggi's Aroma, het zout, de peper en misschien wat mosterd. Bedek met dit mengsel vlug de warme sneden geroosterd brood, leg ze op een ver- warmden schotel en dien ze onmiddellijk voor. By afkoeling wordt het mengsel taai. Vrouw, man en kind. „Tja," besloot mijn vriend, die door een vrouw, zegge één vrouw, in zeker opzicht was teleurgesteld, „tja, zoo is de vrouw Ik had het op de lippen om te zeggen „Oe dank je weimaar ik had geen lust om met mijn zwartgalligen vriend te dispu teeren en dus zweeg ik, hoewel ik op dit oogenblik volkomen besefte, dat er gevaar dreigde. Want ik weet zeker, dat onze ge zamenlijke vriend S. ter gelegener t«d de zelfde verzuchting te hooren krijgt en dan het heele vrouwendom naar die ééne, die zoo jammerlijk teleurstelde, zal afmeten. Ik hoor hem al te pas en te onpas oreeren „De vrouw Niets gedaan Daarmee kom je altijd bedrogen uit Hij zal me doen denken aan een verre vriendin, die altijd spreekt van „dé man". ,,De man is nu eenmaal egoïstbeweert ze en den laatsten tijd praat ze voortdurend van „hét kind." Zonder aarzeling, op en top de verpersoonlijking van het Fransche spreek woord, dat zegt dat een deur open of dicht Is, doceert ze „Het kind is wreedof „Het kind speelt het liefst alleen I" Als ik der gelijke dingen van haar hoor, ben ik altijd dankbaar, dat er aan het dilettantisme voor Oen groot gedeelte paal en perk is gesteld en zij dus geen cursussen kan houden over on getwijfeld goed bedoelde paedagogie.. Ja, generaliseeren is gevaarlijk en wie spreekt van „dé vrouw" en „dé man en „hét kind", zegt eigenlijk onzin. Want „dé vrouw", „dé man" en „hét kind" bestaan niet. Er bestaan alleen vrouwen, mannen en kin deren, en als twee dingen nooit precies aan elkaar gelijk zijn, dan is dit zeker het geval in de wereld der menschheid. Want er zijn vrouwen, die vijf kinderen hebben en geen greintje moederlijk gevoel bezitten en er zijn vrouwen, die zonder kin deren en één-en-al moeder zijn. Er zijn vrou wen, die zich zelf alles ontzeggen om van haar man's inkomen zooveel mogelijk te spa ren en er zijn vrouwen, die niet weten wat ze zullen doen om het inkomen van haar man op te maken. Er zijn vrouwen, die pra ten zonder verstand en er zijn vrouwen, die verstand hebben zonder te praten. Er zijn vrouwen, die het altijd even druk heb ben en geregeld maar wat rondklungelen en er zijn vrouwen, die een volhandigen werkkring hebben en overal tijd voor kunnen vinden. Er zijn vrouwen, die zeggen altijd een goede echtgenoote te zijn en nooit een hand uitsteken naar de knooplooze jassen en vesten van haar echtvriend en er zijn vrouwen, die de kleinste oneffenheid in het leven van haar man dadelijk glad strijken en nooit aan haar voorbeeldigheid denken. Er zijn vrouwen, die klagen, dat de vrouw geen rechten heeft en het malligheid vinden als ze haar stemplicht moeten vervullen en er zijn vrouwen Ja, van „dé vrouw" gesproken! En er zijn mannen, die zich modern noe- men en het belachelijk vinden als hun doch ters willen studeeren en er zijn mannen, die den ouden tijd nog zoo slecht niet vinden en hun dochters als een vanzelfsprekendheid dezelfde rechten geven als hun zoons. Er zijn mannen, die voor iedere vrouw galant zijn, behalve voor hun eigen vrouw en er zijn mannen, die voor niemand anders oogen en aandacht hebben dan voor de eene, de aan gebedene. Er zijn mannen, die bij hun hu welijk zeggen, dat ze hun vrouw op de handen zullen dragen, maar haar zelfs geen arm aan bieden als ze op een hobbeligen weg loopt te struikelen en er zijn mannen, die hun vrouw laten beloven lief en leed met elkaar te deelen, maar die alles, wat haar zou kun nen verontrusten, met zichzelf uitvechten. Er zijn mannen, die overal een opgewekt gezicht zetten, behalve thuis - en er zijn mannen, wier trekken zich pas ontspannen als zü hun pantoffels aan de voeten hebben en met hun pijp bij den haard zitten. Er zijn mannen, die een vrouw het hof maken en met een ander trouwen en er zijn mannen, die zich ver plicht voelen een vrouw te trouwen als hij haar een zoen heeft gegeven. Er zijn man nen, die op hun kantoor gevreesd worden, maar thuis geen woord te zeggen hebben en er zijn mannen.... Ja, van „dé man" gesproken En dan „hét kind" 't Mocht watEr zyn kinderen, die op school engelen zijn en waar mee geen land te bezeilen is - en er zijn kinderen, die thuis nooit over de s^eef gaan en op school voortdurend uit den band springen Er zijn kinderen, die hun onder wijzers aanbidden - en er zijn kinderen, die niet weten wat ze zullen doen om hun onder wijzers op stang te jagen. Er zijn kinderen die bloemen plukken en ze wegsmijten - en er zijn kinderen, die van bloemen houden en er op hun knietjes stil naar gaan zitten kijken. Er zijn kinderen, die zich dood ongelukkig voelen als ze een vreemden be zoeker een handje moeten geven - er zijn kinderen, die er nooit zóó stralend uitzien als ze met vreemde menschen kunnen kennis maken. Er zijn kinderen, die een onverschil lig gezicht trekken en een warm kloppend Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. hartje bezitten en er zijn kinderen met een altijd levendigen oogopslag en die heele- maal geen hart hebben. Er zijn kinderen, die een alles begrijpende moeder hebben en nooit vertrouwelyk met haar kunnen omgaan en er zyn kinderen Myn hemel, en dan nog te spreken van „hét kind" Astrakan, astrakan und kein ende. Er is geen bontsoort, die vroeger of in dit seizoen méér opgang heeft gemaakt dan astrakan. Bekijk de mantels in groote en kleine modemagazijnen. De meeste kragen en manchetten zullen van astrakan zyn. Laat u korte jasjes toonenhet meerendeel zal van astrakan zyn vervaardigd. Ga met uw modiste of kleermaker te rade omtrent de garneering van uw nieuwe costuumzij zul len in de eerste plaats astrakan noemen als de bontsoort, die het meest „en vogue" is. We kunnen zeggen, dat het winterseizoen in het teeken van astrakan staat. „Een bewijs" zei laatst iemand, „dat we weer naar groot- moeder's tijd terug gaan." Waarop, ad rem, een ander repliceerde„Ja, óf een bewijs, dat we op weg zyn Rusland te evenaren, al is het dan voorloopig alleen maar uiteriyk." Hoe het echter zy astrakan speelt in de mode van vandaag een belangrijke rol en zij zal dit als de mode tenminste niet ook op dit punt haar wispelturigheid demonstreert nog ver in het voorjaar doen. Want astra kan is een bontsoort, die by de eerste koes terende zonnestralen niet hinderlijk warm zit. Daar astrakan uiterst soepel is, soms even soepel als stof, wordt ze op verschillende manieren gebruikt. Deze bontsoort heeft er het eerst toe geleid nog een andere garnee ring toe te passen dan alleen die van kraag en manchetten. Daardoor kregen we pele rines, schoudérkappen, driekwart mouwen, godets enz. enz., waardoor aan een mantel of een mantelcostuum een ongemeen karakter werd verleend, dat we altijd zoo graag in kleeding aantreffen. Onlangs zagen we eenige zeer chique man tels, die duidelijk demonstreerden dat astra kan op verscheiden manieren kan worden aangebracht. Onder deze was er een van donkergroene diagonaalstof met gryze astra- kangarneering. De kraag stond achter in den hals hoog op en liep aan den voorkant langs den overslag van den mantel door tot aan den zoom. Vanaf de taille verbreedde zich de bontstrook, waardoor deze neerviel als een soort draperie. De nauwe, gladde mouwen aan den bovenkant bedekt door een wyde kap van astrakan, waardoor de mantel iets mar kants kreeg. Een mof en een groen mutsje, afgezet met astrakan, vormden met dezen mantel een keurig en aantrekkehjk geheel. Niet minder fraai was' een mosgroene man tel met zwart astrakan. Behalve een hoog op- staanden kraag had deze mantel ook een voorstuk van bont, dat den indruk wekte van een boléro. De eenigszins naar boven stulpen de kap op de hoogte van den elleboog droeg er toe by dien indruk te versterken. Behalve bij fantasie-stoffen voldoet astra kan ook bijzonder bij laken. Voornameiyk zwart astrakan en zwart laken is een zeer gedistingeerde combinatie, die de vrouw van smaak weet te apprecieeren en in de meeste gevallen ook weet te dragen. Onder de mantels, die we onlangs zagen, was er ook een van dof, zwart laken met een grooten sjaalkraag van zwart astrakan, twee met astrakan afgezette panneaux en met mouwen, die voor driekwart gedeelte uit astrakan bestonden. Deze mouwen liepen boven den elleboog kelkvormig uit en vorm den een coquet contrast met de strakke bovenmouw van laken. Waar berg ik mijn zakdoekje? Waar bergt u uw zakdoekje als u op een bal of in den schouwburg is In uw avond- taschje Dat is niet zooals het behoort, me vrouw de mode wil het nu anders. Zy wil nu, dat het zakdoekje dat natuurlyk uiterst fijn moet wezen door den arband wordt geschoven, waardoor het in twee sier- lyke draperietjes langs de hand valt. Soms zijn de zakdoekjes van witte of ge kleurde zyde, in een der hoeken versierd met een kantmotiefje. Ook wel is het geheele middenstuk van kant, omgeven door gazen chiffon. Witte kleedjes. Koopt u witte kleedjes voor uw salon- of slaapkamer-tafeltjes Denkt u er dan aan, dat kantmotieven in styl Lodewyk XV weer zeer „en vogue" zyn. We kunnen hiermee te vreden zijn, daar zij zich voortreffelijk aan passen by heerschende mode en by de strak gelijnde meubels goed tot hun recht komen. Huismoeders dagboek. Zaterdag, 30 Januari 1932. „Ik begryp er niets van," zei vader van middag, „geen Marie en toch ook geen ver moeide vrouw en geen ongezellige kamers." „Je denkt er natuurlyk achteraanwat hebben die twee vrouwen in 's hemelsnaam vroeger uitgevoerd?" zei ik. Vader lachte maar eens. Hy gaf er geen antwoord op, wat natuurlyk een verdacht teeken is. Ik zou hem nu wel kunnen vertel len, dat ik al heel wat veranderd heb, dat ik geen kamers doe als het niet strikt nood zakelijk is, dat ik maar om den anderen dag de bedden afhaal en meer van dergelyke dingen, maar dan heb ik groote kans, dat hy zeggen of denken zal„Hoe hebben jullie jaren lang zóó oneconomisch kunnen wer ken En zooiets is natuurlyk ook niet ple zierig. Bovendien.... er staat een boordevolle verstelmand, zóó boordevol als ze nog nooit geweest is. Een bewijs dus, dat het met myn reorganisatie nog niet heelemaal in orde is. Gehakt, andyvie, aardappelenwentel teefjes. Zondag, 31 Januari 1932. Els is weer op de been en wou vanmiddag met alle geweld de familie verrassen met een bewijs van haar culinaire kundigheden. Het liep helaas op een teleurstelling uit. Guus zei„Dat je zóó oliekoekerig zou zyn, had ik nog niet eens gedacht I" Daarmee kon Els het voorloopig doen. Ze had nameiyk flens jes willen bakken en had alle melk en eieren tegelijk bij het meel gedaan, met het gevolg, dat ze natuurlyk een klonterig mengsel kreeg. Het gaf vader aanleiding me in allen ernst aan te raden, Els eens wat meer in de keuken te laten doen. Ik heb er hartelyk om gelachen. Dat onze dochter op haar leeftyd nog geen flensjes kan bakken, vind ik vol strekt geen bewys, dat ze op weg is als vrouw te mislukken. „Maar jij kon het toch wel toen je dien leeftijd had protesteerde vader nog. „Maar het ideaal omtrent de vrouw was toen ook heel anders dan nu Vader is het er niet mee eens. Is er wel één man, die nu eens een vrouw, die niet kan tavia aan, dat, naar de schryvers meenen, deze stad haar naam te danken heeft aan het feit, dat men hier de huizen naar het voorbeeld van die der Batavieren heeft ge maakt. Uit het bovenstaande Mijkt wel, dat de vereeniging „Nederland in den Vreemde", welke bovenstaande staaltjes schryft, geen overbodig werk doet met haar verspreiding van juistere en betere kennis over Nederland en zyn koloniën in het buitenland. Dank zy de bemoeienissen van deze vereeniging werd reeds in verschillende Europeesche landen dit streven met veel succes bekroond. Haar onderwijskundig leider drs. B. G. L. M. Tosseram mocht reeds nu uit Frankrijk, aan welk land thans meer in het bijzonder de aandacht is gewijd, zoowel uit middelbare als uit hooger onderwijskringen berichten ontvangen, welke de verwachting rechtvaar digen, dat binnenkort, in elk geval uit de voornaamste leerboeken de onjuiste voorstel lingen omtrent Nederland en zijn koloniën zullen verdwijnen. Het dreigend conflict by Piet Smit. De conferentie met den ryksbemiddelaar, de directie van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en de organisaties van de werknemers heeft tot niets geleid. De directie bleef by haar voorstel tot 10 loonsverlaging. Als gevolg van een en ander zal Maandag as. de staking ingaan in dit bedrijf. Meer dan de helft van het personeel is niet bij een vakbond aangesloten. Louis Walter Boer. Louis Boer, kapitein-directeur van de Kon. Militaire kapel, heeft te Marseille zijn eerste concert gedirigeerd voor circa 4500 menschen. Op het programma stonden ouver ture Promotheus van Beethoven, La Tragédie de Salomé van Florent Schmitt en het viool concert van Beethoven door Zino Frances- catti. De bladen noemen onzen landgenoot een dirigent van waarde, van hoogen rang en loven zyn styi en magistrale autoriteit. „Le Petit Marseillais" noemt hem een der besten naast Straram, vol muzikaliteit en gezag. Hy wist ook in het vioolconcert van Beetho ven keurige nuances aan te brengen. Internationaal kamp van de Nederlandsche Toeristen Kampeer Club. Door de Nederlandsche Toeristen Kampeer Club wordt, ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, met Pinksteren van dit jaar een groote internationale kampeerders R/allye gehouden op Saxenheim bij Nunspeet. De buitenlandsche kamporganisaties als de Camping Club of Great Britain and Ireland, Les Campeurs de France, Camping Club de ■Belg'que, Vlaamsche Kampeer Gemeenschap, Dansk Camping-Klubben en de Camping Club de Catalunya (Spanje) hebben met veel sympathie deze plannen ontvangen en de verschillende kampeerorganisaties zyn nu be zig om voorbereidingen te treffen voor een kamptocht naar Holland. Leden van de N.T.K.C. zullen daartoe aan de grenzen, of aan de grensstations de bui tenlandsche gasten ontvangen. Het hoofdmoment is natuurlijk de bijeen komst »an 14—17 Mei op het buitengewoon mooie terrein van Saxenheim. Na afloop zullen de buitenlandsche kam peerders een trektocht maken door Holland, onder leiding van de N.T.K.C. Kampeerders of kampeersters, die nadere inlichtingen wenschen omtrent de deelname aan dit groote kamp het eerste interna tionale kamp op toeristisch gebied kunnen deze inlichtingen verkrygen by den secretaris der kampcommissie, den heer W. C. Posthu mus Meyjes Jr., Van Pallandtstraat 10, Am- hem. KUNST Een nieuw ontdekte Rembrandt. Te Beriijn is een nieuwe Rembrandt ont dekt, 52 Jm. hoog en 38 cM. breed. Het is een kniestuk en stelt den vader van den schilder voor. De linkerhand steunt op den goud glinsterenden knop van een zwaard het met goud bestikte castuum is fluweelachtig-don- kerrood en om den hals ligt een ketting van goud, paarlen en turkooizen. Het hoofd is in dekt met een kleinen tulband, waaruit een witte veer steekt. Op den schemerlgen ach tergrond van het schilderij ziet men een zuil ter herinnering aan Jacab Isaacsz van Swa* nenburgh, Rembrandts eersten leeraar.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 6