BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT BURGERLIJKE STAND bepalingen ten aanzietl van bloem streng te <j 'oorkomen, dat geen ver* I kt wordt van den invoer amer van Koophandel, 25 Januari—1 Februari I der Kamer opgaaf de igen: \n (Middelburg). Maatschappij „Bruelus" I 79, exploiteeren van rederland en het ir cul. I aderen. Directeur A. j, Commissaris J. de Baar, an Reek, de Bilt en a! Maatsch. kap. 50.000, n gestort 10.000. w", Vlissingen, Coos]e I 51, handel in auto's en «len daarvan, het re ,arvan, alsmede het i 'enn P. de Kam en C, I De Kroon .Rotterdam, 11. EigenaarL. B. van I Gevolm.J. c. van ren (Ter Neuzen). Aardenburg, Kaai 3, h sn granen. jden, Clinge, Smetstraat kruidenierswinkel, a in (Middelburg). Lange Burg B 10, boek- I aal gevestigd te Vlissin- 15. Beheerder C, a, I CHQOLNIEUWS ïkt voor het beroep naar J. D. Barth te Borselen, Van der Steur in gevaar, ijsfcand voor den arbeid Steur te Magelang, ont- n hem het ontstellends de jaarwisseling in 1 de tijdelijke intrekking I ran de geheele gouverne. 52.000 voor bijna i al niet overdadig veeL I rijpelijk, dat het gouver- szuinigingstijd zich ge- rop iets te verminderen; ekking van een vaste, een inrichting, die ver ban giften.... er t nuttige menschen, die emement veel meer z 1 zoovelen wonen, die it verlorene en ver'atene ;n kennen en waardeeren, it bericht misschien aan- )60, Van der Steurfonds storten, mede waar die aande zijn ,Pa's" zilve- i zijn 40-jarig verblijf in e huwelijken screet, gepubliceerd door het H. Officie te Rome, tuwelijken, wordt er voor spenseerd, tenzij de echt- eel verplichten hun kin- olieken godsdienst op te te begeven naar streken, wetten verhinderen, hun e komen. >rdt nageleefd, wordt het als nietig voor de Kerk. EN LEGER an den minister van de- ide mutaties gelastmet de luitenant ter zee der e Gorter geplaatst bij bet en de luitenant ter bbe aan boord van H. M. den marinestoomvaart- Z. A. Dijkstra geplaatst Ms. „Van Speyck" 932 zijn de luitenants ter F. J. Janssen, W A. Mon- rondelle, G. E. A. Daane en de kapitein der mari- aëlis geplaatst bij de ma* emsoord 1932 is de officier vat artdienst der 2e klasse R e bij den radiodienst der lam ter beschikking 932 is d« ofifcler van lasse J. Nottrot, dienende Ms. Wachtschip te Wil* kking gesteld. an den minister van de* mt ter zee der 2e klassf 8sten Februari 1932 ge* ;kamp de Kooy zee 2e klasse J- S. Bax den dienst in Oost-ina de „Dempo" uit R°tter' g volgen. zee 2e klasse D. vaC tri geplaatst bij het vlieg* geplaatste onderofficier613 Dane G. naar kazerne slegrafisfc aar Walstafion van Wac^ jrne onderzee* C. Nieuwpoort Willen15' oord; sergeant-kok G. M. Menijn van Wacht schip Willemsoord naar Van Speijkboots man K. Pan is aangewezen om den 24en Fe bruari 1932 per „Johan van Oldebarnevelt" naar Ned.-Indië te vertrekkenbootsman M. van Dijk, aanwijzing voor uitzending naar de tropen ingetrokken. By het leger in Nederlandsch-Indië is be- benoemd tot officier van gezondheid 2e klas se de heer J. Visser, onlangs te Leiden tot arts gepromoveerd. De met ingang van 1 Januari j.l. benoemde reserve 2e luitenants worden 27 dezer bij de korpsen beëedigd en in functie gesteld. Het leger hier te lande in 1931. Van het leger hier te lande hebben in 1931 den dienst verlaten a. eervol ontslagen (al of niet onder toe kenning van pensioen) 1 generaal-majoor, 1 reserve-kolonel, 1 reserve -kapitein en 1 re- serve-luitenant voor speciale diensten van den generalen staf1 reserve-luitenant-ko- lonel der intendance 2 luitenant-generaals 9 luitenant-kolonels, 1 luitenant-kolonel-ti tulair, 5 majoors, 3 kapiteins, 5 eerste luite nants, 3 reserve-kolonels, 6 reserve-luitenant kolonels, 7 reserve-majoors, 1 reserve-majoor- titulair, 14 reserve-kapiteins, 87 reserve le, 5 reserve 2e luitenants en 1 reserve 2e luitenant voor speciale diensten der infanterie, 1 lui tenant-generaal, 1 majoor, 1 ritmeester, 1 le luitenant, 1 reserve-luitenant-kolonel, 1 reserve-majoor, 1 reserve-ritmeester en 7 re serve le luitenants der cavalerie2 luite nant-generaals, 2 kolonels, 1 luitenant-kolo nel, 2 kapiteins, 1 reserve-kolonel, 1 reserve majoor, 6 reserve-kapiteins, 37 reserve le, 1 reserve 2e, 1 reserve le luitenant voor specia le diensten en 1 tijdelijke reserve le luitenant der artillerie1 kapitein, 1 le luitenant, 1 reserve kolonel-titulair, 1 reserve-kapitein en 4 reserve le luitenants der genie1 reserve kapitein, 4 reserve le luitenants en 1 reserve 2e luitenant voor speciale diensten van den vrijwilligen landstorm2 kolonels en 1 lui tenant-kolonel der Koninklijke marechaus see 1 kolonel, 1 luitenant-kolonel, 2 reserve majoors en 2 reserve le luitenants der mili taire administratie1 directeur officier van gezondheid der le, 1 der 3e klasse, 2 officieren van gezondheid 2e klasse, 2 reserve directeu ren officier van gezondheid der 2e, 1 der 3e klasse, 5 reserve officieren van gezondheid der le klasse, 62 der 2e klasse, 1 reserve mi litaire apotheker le klasse, 1 directeur paar denarts (luitenant-kolonel), 1 paardenarts le klasse, 2 reserve paardenartsen der le en 1 der 2e klasse van den geneeskundigen dienst b. overleden: 1 luitenant-generaal-titulair der infanterie, 1 luitenant-kolonel, 1 majoor, 1 kapitein, 1 le luitenant, 2 reserve luite nant-kolonels, 2e reserve kapiteins, 6 reserve le, 4 reserve 2e luitenants der infanterie1 kolonel der cavalerie, 1 kapitein, 1 le luite nant, 1 reserve-majoor, 1 reserve le en 2 re serve 2e luitenants der artillerie1 kapitein der genie3 reserve officieren van gezond heid 2e klasse c. ontslagen2 reserve le luitenants der infanterie d. afgevoerd3 reserve le luitenants der infanterie en 1 reserve le luitenant der ar tillerie. LUCHTVAART Nieuwe K.L.M-riiegtuigen. De KJj.M. deelt mede, dat zij aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigfabriek Fokker de levering van vijf groote driemotorige verkeers vliegtuigen zal opdragen, welke vliegtuigen dienst zullen moeten doen op de Amsterdam —Batavia, route. Zij zijn van het type F XVÜI en uitgerust met dezelfde bekende Wasp-motoren als de F XH's, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. De F 21 vili heeft ongeveer hetzelfde laad vermogen als de F XII, doch heeft een 15 20 KM. hoogere kruissnelheid (totaal bijna 200 KM.), waardoor het mogelijk is den dienst op Indië met nog grootere regelmatig heid uit te voeren. Deze vliegtuigen zullen op 1 October in de vaart worden gebracht, op welk tijdstip de F Vllb's van de Amsterdam—Batavia lijn zullen worden afgenomen, waardoor alleen toestellen met groote capaciteit op de lijn blijven vliegen en er dus meer passagiers ver voerd kunnen worden. HET FRANSCHE ONTWAPENING S- ONTWERP. In het Fransche ontwapeningsontwerp wordt in het eerste hoofdstuk de internatio nalisatie der civiele luchtvaart voorgesteld. De onderteekenaars der conventie kunnen slechts vliegtuigen, die niet voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt en welker inhoud blijft beneden een nader vast te stel len cijfer, vrijelijk bouwen en gebruiken. De bouw en het gebruik van luchtschepen fooven dien inhoud zal aan continentale, in tercontinentale en interkoloniale onderne mingen worden opgedragen, welke weder on- tëer den Volkenbond staan, die blijvend het irecht zal krijgen dit materiaal te requireeren. Uitsluitend de Volkenbond zal de onbeperk- f6 beschikking hebben over militaire lucht schepen van groot draagvermogen en groote (actie-radius. De bestaande militaire luchtvaartwapens fcullen slechts het vrije gebruik behouden van kleinere vliegtuigen en geen groote vliegtui gen mogen bouwen. Evenwel zal elke onderteekenaar der con ventie, die het slachtoffer wordt van een luchtbombardement, terstond gebruik kun nen maken onder de enkele voorwaarde van kennisgeving ran den Volkenbond van Z1jn luchtstrijdkrachten, met inbegrip van die, welke bestemd zijn ter beschikking van den Volkenbond te worden gesteld. Over het algemeen zullen alle bombarde mentsvliegtuigen ter beschikking van den Volkenbond worden gesteld. Hoofdstuk H houdt in, dat slechts die mo gendheden zware artillerie, linieschepen bo ven 10.000 ton en duikbooten boven n ton mogen bezitten, die zich bereid verklaren deez wapens ter beschikking te stellen van den Volkenbond met het oog op de toepas sing van art. 16. Hoofdstuk ni behandelt de instelling van een internationale politiemacht ter voorko ming van den oorlog. Deze volkenbondsweermacht zal worden sa mengesteld uit contingenten der statenleden, welke binnen het gebied dezer staten verblijf zullen houden. Frankrijk verklaart zich bereid voor het uitvoeren van maatregelen buiten Europa een gemengde luchtvaartbrigade, landmate- riaal zonder personeel en munitie ter be schikking te stellen. Voor het nemen van maatregelen in Europa wil Frankrijk een divisie, bestaande uit alle wapensoorten, een marine-divisie, een ge mengde luchtvaarttroep en landmateriaal ge reed houden. Zou een aanval onder schending van het Volkenbondspact geschieden, dan is het aan gevallen land gerechtigd zijn gezamenlijke strijdmacht, alsmede de internationale con tingenten in het veld te zenden. Hoofdstuk IV behandelt de bescherming der burgerbevolking. Geëischt wordt, dat het werpen van bom men uit vliegtuigen zal worden verboden, echter met een reeks reserves. BRITTANNIE'S OMKEER. De conservatieve Engelsche pers begroet uitbundig den omkeer van het Engelsche vrijhandelssysteem in protectionistische rich ting. De conservatieve bladen wijden warme woorden van hulde aan de rede van Neville Chamberlain en spreken tegelijkertijd him verbazing uit over de openlijke en volgens hen te vèr gaande verklaring van Sir Her- bert Samuel tegen de regeeringspolitiek. Zij hopen, dat Samuel in de toekomst de samen werking in het kabinet, niet op deze wijze zal verstoren, aangezien hij anders politieken zelfmoord begaat. De „Times" schrijft, dat het zekere be wustzijn van een bepaalde tariefbescherming voor den Engelschen producent een aanspo ring kan zijn. Het is in zijn handen, het groote experiment dat de regeering is be gonnen, te rechtvaardigen. De .Daily Telegraph" juicht het toe, dat Engeland thans eindelijk het repressaille- wapen tegen het buitenland in de hand heeft genomen en wijst o.a. op de Duitsche maat regelen tegen den invoer Van Engelsche ko len. Deze maatregelen zijn de zwaarste slag dien de Engelsche kolen-industrie ooit heeft gekregen. Zij beteekenen een verlies van twee millioen ton kolen per jaar voor den Engel schen uitvoer, waardoor achtduizend mijn werkers werkloos worden. Bij de Engelsche kolen-exporteurs hebben de Duitsche maat regelen groote ontstemming gewekt, doch door zijn tarief bescherming van honderd procent heeft Engeland thans het goede wa pen in de hand. De „Morning Post", de .Daily Mail" en de „Daily Express" juichen evenals de „Fi nancial Times" de maatregelen van de En gelsche regeering zonder voorbehoud toe. „Financial News" waarschuwt, bij alle waardeering voor de regeeringspolitiek, tegen te vèr gaande uitbuiting van de volmachten der tariefoommissie. De commissie mag niet de dictator van de Engelsche industrie wor den. De liberale „News Chronicle" merkt op, dat men hier geenszins te doen heeft met een noodtarief doch met een permanent tarief systeem, ten gevolge waarvan het blad den ondergang van de Engelsche arbeidsmarkt voorspelt. Het sluiten van de Engelsche markten bij den huidigen Europeeschen toe stand zal vérgaande gevolgen hebben. Het beste wat er zou kunnen gebeuren zou een volledige ineenstorting van het tariefstelsel zijn. Het orgaan van de Labour partij, de „Daily Herald", vreest dat door de nieuwe tarieven speciaal de arbeiders zullen getroffen wor den. Bovendien zullen de maatregelen tot nieuwe internationale wrijving leiden. Ongelukken: Op den hoek van de Nieuwe Kerkstraat en de Weesperstraat te Amsterdam is een 42-jarige vrouw onder een zwaren vrachtauto geraakt en op slag ge dood. Een molenaar te Veendam werd in den molen door een draaiende as gegrepen, zoodanig, dat zijn kleeren van het lijf scheur den en hij naakt naar de woning van z'jn moeder bij wie hij inwoont moest loopen. Hij bleek erg gekneusd te zijn en had zware kettingstriemen om den arm, maar zijn toestand is gelukkig toch zeer redelijk. Uit een der stadsgrachten te Arnhem is het lijk opgehaald van een vrouw, die sinds begin Januari werd vermist. Brand te Rotterdam. --In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de echtgenoote van den manufacturer V., die een winkel heeft in de Hekelingenstraat te Rotterdam, wakker, doordat zij geknetter hoorde. Tegelijkertijd nam zij een sterke brandlucht waar. Zij wekte haar man en wel dra bleek, dat de winkel in lichte laaie stond De brandweer werd gewaarschuwd en hoewel deze snel ter plaatse was, vond men reeds een laaiende vuurzee voor zich. De ruiten waren gesprongen en de vlammen sloegen hoog op naar buiten. Hierdoor werd de hou ten erker van de eerste verdieping aangetast Deze raakte ook in brand en op de eerste étage welke wordt bewoond door den foto graaf F. zijn gordijnen en het houtwerk van de ramen verbrand. Het vuur had inmid dels ook de achter den winkel gelegen woon kamer bereikt, welke gedeeltelijk is uitge brand. Ook de slaapkamer en de keuken heb ben brandschade gekregen. Een arrestatie in ver band met den brand bij Sar ras a n i. Op bevel van den rechter van instructie te Antwerpen is Vrijdag te Brussel de uit het Oostvlaamsche dorp Zomergem afkomstige clown, Jan Libot, gearresteerd, die bij de komst van het circus Sarrasani uit Nederland te Luik een anti-Duitsche betoo ging organiseerde, een groep werkloozen be taalde om relletjes uit te lokken en duizen den strooibiljetten tegen Sarrasani gericht, te Luik en omstreken verspreidde. Libot, die met een detective in dienst van Sarrasani op stap was geweest, zou dezen laatste verteld hebben, te Antwerpen het circus in brand te hebben gestoken, wat hij echter in aan wezigheid van den rechter van instructie weer gelogenstraft heeft. In afwachting, of zijn onschuld bewezen wordt, is hij in de gevan genis te Antwerpen opgesloten. Schoonheidswedstrijd te S p a. De meddeeeling, dat Miss Universe of Juffrouw Heelal dit jaar te Spa zal wor den gekozen, heeft naar men wel verwach ten kon tot een begin van conflict met Oostende geleid. De „Koningin der Badste den" kon het maar niet verduwen dat de „Parel der Ardennen" haar, in dezen crisis tijd, het buitenkansje dat België wordt ge gund, zoo maar zonder eenig gewetensbe zwaar had weten af te nemen. Vandaar herrie in de pers, gevolgd door een vóór een paar dagen getroffen compromis, waarbij bepaald wordt dat de „voorstelling" der schoonheids koninginnen te Oostende en de verkiezing van juffrouw Heelal te Spa zullen plaats hebben. De gemeenteraad van deze laatste stad was zóó opgetogen over de groote eer, welke Spa te beurt valt, dat hij onmiddellijk heeft besloten ook nog een extra-prijs van 100.000 franc in klinkende munt aan Miss Universe 1932 te schenken. De druk van den tijd. Uit de officieele statistieken van Boedapest blijkt, dat er in 1931 vijftien millioen passa giers minder dan in 1930 door de tram ver voerd zijn. Er is zeshonderdduizend kub. me ter minder uit de kraan getapt. In de hotels hebben vijfentwintigduizend personen uit de provincie minder geslapen en er zijn acht duizend vreemdelingen minder geweest dan in 1930. De éénige inrichtingen, die méér te doen hebben gehad dan vroeger, zijn de banken van leening. In 1931 werden vierentachtig- duizend verpande voorwerpen, die niet wer den ingelost, verkocht, tegen in 1930 zeven enzestigduizend. Ook de deurwaarders hebben het in 1931 drukker gekregen. Wegens achterstallige be lastingschulden alleen hebben zij twintig duizend malen meer beslag op het eigendom van schuldenaren moeten leggen. Groote koude in New foundland. Het is in Newfoundland in jaren niet zoo koud geweest als de eerste dagen van deze maand. Te Badger daalde de temperatuur tot 45 gr. C. onder nul, te Grand Falls tot 44 gr. Te St. Johns was het 8 gr. C. onder nul. Tengevolge van de werkloosheid zijn er tal van lieden onvoldoende gekleed en gevoed, zoodat de koude voor hen een bijzon der lijden beteekent. Twee kinderen verbrand. Bij een brand in Bethnall Green te Lon den zijn gisteren twee kinderen verbrand, jongetjes van vier en twee jaar oud. De va der, een chauffeur, was naar zijn werk en de moeder was de stad ingegaan om boodschap pen te doen. De kinderen sliepen op de bo venste verdieping van het huis, waar beneden de brand ontstond. Zij zijn nog levend weg gehaald, doch in het ziekenhuis overleden. Toen de moeder, een vrouw van 24 jaar, die pas haar jongste kind verloren had, thuis kwam, zag zij juist haar beide overige kin deren in den ziekenauto dragen. Zij zakte op straat in elkaar. In een winkel had zij de boodschap gekregen, dat haar huis in brand stond. De man bevond zich juist in de buurt van zijn huis, toen hij de boodschap kreeg om dadelijk naar het ziekenhuis te komen. Daar vernam hij, dat zijn beide kinderen dood wa ren. Het gezin was zeer gelukkig geweest. Hevige storm in den Dantziger bocht. Vrijdagmorgen heeft in het geheele kustgebied van Dantzig een herige stormvloed gewoed. Alle duinen zijn door de branding overstroomd. Tusschen de Weichselmonding en Houbude is de ver van de zee afliggende strandpromonade door den vloed over een lengte van 80 meter ver nield. De golven drongen door tot de lager gelegen landerijen. In de Oostzeebadplaatsen Broesen en Gletfc- kau werden de zeewegen over ongeveer 8 M. lengte door de golven weggeslagen. Te Zoppot is sinds 1913 de grootste schade aangericht aan den 400 M. langen zeeweg. Alle aanleg steigers zijn weggeslagen. De groote golfbreker aan den zeeweg, die uit 40 M. lange palen bestaat, werd ernstig beschadigd. De palen zijn ten deele wegge slagen. De lantaarns zijn weggespoeld even als de langs den boulevard staande banken. Het dak van een huis werd door den storm afgedrukt. Op het schiereiland Hela zijn groote stuk ken land overstroomd. Bij Kussfeld is de zee doorgedrongen tot de spoorrails. Het spoor wegverkeer tusschen Gdingen en Hela is on derbroken. Oude r e n t e n i e r s t e r ver moord. Te Neuilly-Plaisance woonde in een mooie villa een oude rentenierster, mevr. Heil, 60 jaar, die alhoewel zij slechts twee maal per week buiten kwam, om naar de markt te gaan, toch door heel de buurt ge kend was, omdat zij zoo opvallend gekleed ging, kanten sleepen droeg, en groote hoe den met pluimen, en steeds hardop zong. De vrouw was krankzinnig geworden van smart toen zij in enkele weken tijds haar man en haar dochter verloor. Zij stond nu onder voogdij van een familieraad, die haar maan delijks een deel van de opbrengst van een reusachtig fortuin toekende, om van te leven. Sedert meer dan een week had men haar niet meer gezien. Men werd ongerust over haar lot en men drong in de villa. In alle vertrekken heerschte de grootste wanorde. Stoelen waren omvergeworpen, kasten open gebroken. Op de eerste verdieping waren de linnenkasten opengebroken en hun inhoud was door de kamers verspreid. In een ka mer, uitkomende op de straat, lag het lijk van mevr. Heil. Het bed was afgetrokken. Op den grond lag een matras, die waarschijnlijk zal gediend hebben, om de kreten van het slachtoffer te onderdrukken. Het lijk lag op den buik. De vrouw was gansch aangekleed. Een arm was samenge- plooid onder het lichaam. De andere op den rug. De enkels waren vastgebonden met een opneemdoek, waaraan bloed kleefde. Het hoofd werd verbrijzeld en was schier onherkenbaar. De aanvallers moeten met een verschrikkelijke woestheid te werk zijn ge gaan. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt het, dat de moord bedreven werd vóór 24 Januari, want de krant van dien dag werd nog in de bus gevonden. Men veronderstelt, dat inbrekers, door de oude dame verrast geworden, haar te lijf zijn gegaan. Na een worsteling, die volgens de vaststellingen van wetsgeneesheer Paul, zeer heftig moet geweest zijn, hebben de bandieten haar met een stomp voorwerp den schedel ingeslagen. Jonge vrouwIk heb je nog niet ge zegd, mammie, dat ik vandaag zelf gekookt heb. Man WaarlijkIk had de me;d reeds in gedachten onrecht aangedaan. J. N. ELENBAAS f KRUINIKfGEN. Op 69-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. N. Elenbaas, se dert 1916 burgemeester en secretaris dezer gemeente. Van 1894 tot 1913 was de heer Elenbaas burgemeester en secretaris der gemeente Krabbendijke. De heer Elenbaas die tot de vrijzinnige partij behoorde was van 1904 tot 1910 en van 1913 tot 1919 lid van de Prov. Staten voor het district Gces. Van 1913 tot 1916 maakte hij deel uit van het college van Ged. Staten. De heer Elenbaas was vele jaren hoofd redacteur van het tijdschrift van gemeente administratie en was eere-lid van de vereeni- ging van gemeente-ambtenaren. Hij heeft verschillende werken uitgegeven over gemeente-administratie en stond bekend als een autoriteit op dit gebied. DE MOORDZAAK ECHAUZIER. 's-GRAVENHAGE (C. B.) Heden, den der den dag van de behandeling van de beruchte moordzaak Echauzier, was de officier van justitie mr. van Asch van Wijk aan het woord tot het nemen van zijn requisitoir. De belangstelling was begrijpelijkerwijs nu weer zeer groot. De officier kwam, na eerst een klacht van mr. Nederveen, dat hij niet het volle pond zou hebben gehad voor zijn verdediging, weerlegd te hebben, tot de moordzaak zelf, die hij in chronologische volgorde behandelde. De valschheid in geschrifte achtte hij overtuigend bewezen. De officier geeft voorts een kort resumé van de feiten in deze zaak. H.J ziet hier drie voorname puntenpoging tcï vrijheidsberooving, den dood tengevolge hebbende en een poging tot afpersing. De officier van justitie eischte tegen den eersten verdachte, K., de maximum straf welke hij in de gegeven omstandigheden eischen kon, nl. 12 jaar gevangenisstraf met verhooging wegens bijkomende omstandighe den met 1/3, zoodat hij dus in totaal vorderde een straf van 16 jaar. Tegen den tweeden verdachte werd 4 jaar gevangenisstraf geëischt wegens vrijheidsbe rooving en heling. EEN OVERVAL. WINTERSWIJK. (V. D.) Vrijdagavond hebben 2 plat-Duitsch sprekende ongeveer 30-jarige mannen, die zich eenigszins haoden vermomd, den grenswinkelier W. in het Woeld onder Winterswijk in zijn woning overvallen. Terwijl zij hem met een revolver dreigden, lichtten zij de winkellade, waarin slechts 20 aanwezig was. Hierna zijn zij naar Duitsohland verdwenen. MOORD EN ZELFMOORD. HELMOND. (V.D.) Hedenmorgen ontdekte men dat in den afgeloopen nacht de leerlooi er Stevens, vermoedelijk in een vlaag vaD waanzin zijn vrouw heeft vermoord en ver volgens zichzelf door ophanging van het 'e- ven heeft beroofd. Toen de melkboer heden morgen, zooals gewoonlijk, melk wilde bren gen in de woning van den heer S„ vond nij de deur en de poort van de looierij gesloten Een buurtbewoner wien hij dat vertelde, opende een raam van het woonhuis. De ka mer zag er oppervlakkig gezien eenigszins rommelig uit, maar vertoonde niets verdacht. De buurtbewoner waarschuwde de politie en toen de knecht tegelijk met de politie ar riveerde kon de poort worden geopend en kon men het huis binnendringen In de keu ken vond men de vrouw in een plas bloed liggen. Met een mes was zij in het hoofd ge stoken en de levensgeesten waren reeds ge weken. Na eenig zoeken vond met S. op den zolder, waar hij zich had opgehangen. Het onderzoek wees uit, dat men hier te doen heeft met een moord en zelfmoord. S. stond bekend als een zonderling en heeft waar schijnlijk in een vlaag van waanzin gehan deld. Het echtpaar had geen kinderen. HET FRANSCHE ONTWAPENINGS VOORSTEL. PARIJS. (V. D.) Het Fransche voorstel, dat Tardieu bij het presidium der ontwape- nings-conferentie te Genève heeft ingediend, wordt door een deel der Fransche pers met enthousiasme begroet. Pertinax is van mee ning, dat men over het lot van het Fransche plan geen illusies moet maken. Het indienen acht hij een nuttige stap. Wanneer het voor stel zal worden afgewezen zal de delegatie verklaren dat het Fransche leger en de lucht macht niet kunnen worden gestabiliseerd door internationale overeenkomsten. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Heden, 6 Februari, is het de Chineesche Nieuwjaarsdag. Weinig zal men gedacht heb ben dat het gebruikelijke vuurwerk, dat elk jaar op dezen dag in de straten van Shan ghai knalt, dit jaar zal worden vervangen y door het doffe gebulder der kanonnen. Nog steeds houden de Japanners hun pogingen de Chineezen-wjjk Sjapei te bezetten, vol. De Chineezen moesten eenige stellingen opge ven, doch zijn nog steeds meester van het Noorderstation. Zij hebben zich belangrijk versterkt, aangezien vandaag het le leger- transport uit Japan wordt verwacht. De Ja- pansche oorlogsschepen ontlaadden reeds zwaar geschut, dat bedoeld is voor de be schieting van Sjapei. Reeds 24 uur duren de gevechten en ook hedenmorgen wordt de strijd nog voortgezet. In de internationale nederzetting dwalen duizenden Chineezen, die niets meer bezit ten. De Japanners schatten het aantal doo- den bij de Chineezen op ongeveer 1000; Van Chineesche zijde zelf zijn omtrent de verlie zen geen mededeelingen gedaan. De gisteren ten Westen van de Woesoeng- forten gelande Japansche troepen, die be staan uit 4 bataljons Japansche infanterie, tesamen 3000 man, en 800 marinesoldaten, hebben de forten bezet, zonder dat van Chi neesche zijde tegenstand is geboden. MOSKOU (V. D.) Het officieel telegraaf- agentschap meldt, dat de toestand te Hankow aanzienlijk is verscherpt. De Japansche dele gatie aldaar wordt door Japansche soldaten met machinegeweren bewaakt. Loopgraven en andere voorbereidingen worden gemaakt. Ja pansche oorlogsschepen liggen in de haven, terwijl nog 4 Japansche oorlogsschepen wor den verwacht WASHINGTON (V D.) Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld dat president Hoo ver de Amerikaansche delegatie opdracht zal geven zich te verzetten tegen het Fransche voorstel tot vorming van een internationaal politieleger. Men ziet in dit voorstel een poging om beperking van bewapening te ver mijden. Het indienen van het voorstel door Tardieu heeft geen verrassing gewekt. In een interview noemde senator Bora het Fransceh voorstel een poging om Europa een dwang buis aan te leggen Het voorstel vloeide naar zijn meening logisch voort uit het verdrag van Versailles en andere vredesverdragen, die slechts door geweld kunnen worden ge handhaafd. Door hun voorstel willen de Franschen de status quo handhaven. Senator Bora gelooft niet dat vele regeeringen het Fransche voorstel zullen steiinen. EEN VERONGELUKT VLIEGTUIG GEVONDEN. LOS ANGELES. (V.D.) De uitgezonden expeditie heeft Donderdagavond het veronge lukte vliegtuig „Century Pacific" en de ver koolde lijken van drie vrouwen en rijf man nen, de passagiers van het vliegtuig, gevon den aan den voet van den Frazler-berg, waar het vliegtuig Vrijdag jl. op weg van Los Angeles naar Bakersfield in den sneeuw storm is verongelukt. Honderden personen, onder wie 60 vliegers, hebben gedurende zes dagen nadat het vlieg tuig vermist werd de Tchachapi-bergen af gezocht, voordat het toestel werd gevonden. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam 6 Februari, 12 uur. De zwakkere tendenz in New-York bracht de noteeringen hedenmorgen bijna algemeen op lager niveau. De handel ,v ,s zeer beperkt. Rubberaandeelen verkeerden in reactie en werden iets lager afgedaan. Industrieel© fondsen iets luier. Mijnwaarden en Tabakken nagenoeg geheel verlaten. Philips en Uni levers zagen zich enkele punten ontgaan. Obligatiemarkt prijshoudend. MIDDELBURG. OVERLEDEN. P. J. Casteleijn, 68 j., geh. met F. Ande- riesse. ONDERTROUWD. L. J. Dekker, 34 j. en H. P. C. Hackenberg, 21 J. GETROUWD. C. Sinke, 30 j. en E. F. van Aartsen, 25 J. ZOUTELANDE Over de maand Januari 1932. BEVALLEN: W. van Sluijs, geb. de Wolf, zA, Entink, geb. Geelhoed, d. OVERLEDEN: F. van der Meule, 79 j„ weduwe van P. Francke.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 3