1000 500 300 25 VRIJDAG 5 FEBRUARI IÜRSTE BLAD Bs-en provincienieuws sport JJNEN A LISSINGEN AUTO'S, ITUIGEN N0.30 70e Jaargang 1932 JLHT £ii: film f. I1H DE VE1DE Ir., Vilslinl 58-60, llissinp.lelel. 10. Fostrthening Oülll Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen /f Verdrijf Uw Rheumatiek! KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER onclüdeerd werd Dslowakije trein- orkeur verdiende ichte telegrafie ctische invoering gekomen. CANADEESCHE ailway doet op ;wee jaren proe- om een ver- ïeel op de loco- te krijgen. De 3ms kilometers resultaat gege- een duplex-ver- t korte golven gres Antw. be Suez van Colombo for. Suez 2br. van New- avia n. Amst. te Marseille lykheden, jnz. ooning film, On- Scheepvaart, Al- ezing met licht- Volkenbond en :ur. tvoering A.G.O., ering A. G. O., Voordrachtavond th. 7.30 uur. 12.57 13.40 14.17 14.53 uur 5.20 5.22 H 5.24 M 5.26 - Meteorologisch 3ilt. 3 te Croydon. .3 te Helsing- van 5 Febru- iV. wind. Zwaar -ijdelijke opkla- regen. Weinig rbericht. gegevens eteor. instituut, lewegingeb van Europa volgen, dat gedurende van het vaste - heeft gelegen er hooge baro- sn is nu sterk laatste dagen 2 deelen.één over het Ka- op den Oce- >ngen op in de Het is te ver- land sterk zal druk naar >ngen. Ook by wind, die voor iten is, is een iratuur niet te Finland hield inavië steeg de ar zelfs matige t-Frankryk en gevolg van de VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- [jgelanden bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener jPolis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlieï van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plaatselijk Crisis-Comité. J Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-comité Tverd ontvangen van het gezamenlijk perso neel van den provincialen stoombootdienst op e Wester-Schelde 51.70N. N, f 2.50. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Volgens bijvoegsel No. 252 tot de „Stcrfc." |no. 24 is de minlsterieele verklaring van n bezwaar verleend op de statutenwyzi- y der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" ikoninklijke Nederlandsche Postvaart N.V., te Ivlissingen. Het kapitaal der vennootschap bedraagt thans 5,020.500, verdeeld in 20.082 aandee- |len, elk van 250. Geplaatst zijn ƒ2.020.500 aandeelen. Buurtcommïssïes. In een ledenvergadering besloot het buurt- comité Gravenstraat en omgeving geen gei lden af te dragen aan het Crisis-Comité. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de ledenvergadering der buurtveree- Hobeinstr aatKasteelstraatClij ver- I straat—Bouwen Ewoudstraat, welke Dinsdag 19 Februari, des avonds 8 uur, zal gehouden looiden in de bewaarschool in de Glacisstraat. t bestuur doet een dringend beroep op de Wen om deze vergadering bij te wonen. P. de Marefc Tak, De heer P. de Maret Tak, notaris te Nij- I megen, hoopt op 25 Februari den dag te I herdenken, waarop hij veertig Jaren geleden I werd benoemd tot notaris te Vlissingen. 1 De heer De Maret Tak werd in 1882 can- idldaat-notarls en volgde daarna een cursus voor het registratie-examen, waarna hij I werkzaam was ten kantore van notaris Tak I te Middelburg. Op 25 Februari 1892 werd hij I benoemd tot notaris te Vlissingen. Bij Kon. besluit van 10 Mei 1905 tot notaris te Apel- I doorn en bij Kon. besluit van 3 Juni 1907 tot notaris te Nijmegen. De heer De Maret Tak Is voorzitter van de Vereeniging van Nota- in het kanton Nijmegen. Uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten hit het aandeel aan de provincie Zeeland toe gewezen in de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting en rijwielbelasting de vol gende bedragen toe te kennen aan de provincie Zeeland, over een totaal- uitgave ad 247.652, a. 50 uit het aandeel der provincie Zeeland in de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting en rijwielbe lasting 123.826 b. 25 uit de vanwege de provincie beschikbaar gestelde gelden 61.913; aan de gemeente Wissekerke, over een totaaluitgave ad ƒ76.869, 50 als hierboven sub a. f 38.434.50 25 als hierboven sub 19.217.25 aan de gemeente 's Heerenhoek, over een totaaluitgave ad 613 a. f 306.50, b. 153.25 aan de gemeente Heinkenszand, over een totaaluitgave ad 697, a. 348.50, b. 174.25 aan dezelfde, over een totaaluitgave ad 41.400, o. ƒ20.700, b. ƒ10.350 aan de gemeente 's-Heer Arendskerke, over «en totaaluitgave ad 34.374, a. f 17187, b. 8.593.50 aan de commissie tot beheer van den straatweg Middelburg—Veere, over een totaal- %ave ad ƒ75.604, a. f37.802, b. f18.901 aan dezelfde, over een totaaluitgave ad /4926,c ƒ2463, b. ƒ1231.50 aan den polder Walcheren, over een totaal uitgave ad 32.502, a. f 16.251, b. 8125.50 aan denzelfde, over een totaaluitgave ad 8000, a. f 4000, b. 2000 aan de gemeenten Westkapelle, Zoutelande, "en Koudekerke, over een totaal- ad 166.350, a. f 83.175, b. 41.587.50 de gemeente Vlissingen, over een ad 11.880, a. f 5940, b. 2970 aan dezelfde, over een totaaluitgave ad H4.778, a. ƒ7389, b. ƒ3694.50 aan de gemeente Westdorpe, over een totaaluitgave ad ƒ4837, a. f 2418.50, b. /1209.25, MIDDELBURG. Matthaus-Passion. *n de Concert- en Gehoorzaal had gisteren- vond de uitvoering van Bach's Passionsmusik naar het Evangelie van Mattheus plaats. Op Im?88,1 gel3ied in Zeeland een gewichtige «eoeurtenis, die nog lang in de gedachten en harten der medewerkenden en toehoorders mo ge bewaard blijven. Deze geniale compositie, in de rustige onopgesmukte zaal ten gehoore ge bracht door een koor van beteekenis als dit Middelburgsche, met medewerking van de Passionssolisten van Nederland, roert meer dan de snaren van een muzikaal gevoelzij raakt ons hart. De eenvoudige bijbelwoorden in him plastische uitbeelding van wat daar in Jeruzalem geschiedde, worden zoo ont roerend in de omlijsting van de aria's en koralen tot een persoonlijke prediking ge heven Het bijwonen van deze uitvoering was een kerkgang, en daardoor beantwoor dend aan de eigenlijke bedoeling van den grooten componist. De gewijde stemming werd niet gestoord, ook niet door een pauze met koffiekamergenoegens, zij het dan ook, dat men zich even vergat bij het binnen treden der solisten. De vertolking van de Evangelist-party was meesterlijk. Louis van Tulder, de by uitstek geschikte, gaf met zyn zuiver geluid en fyn gevoelde intonatie weer het beste, dat hij geven kon. Ademloos luisterde men naar de indrukwekkendste recitatievenvooral by Petrus' weggaan en geween, en by de ver taling van „Eli, Eli, lama sabathani". De pianobegeleiding van mevr. Nonhebei— Faro gaf hier telkens prachtig den achter grond. Dit deed de heer Ferwerda op het concertorgel by de recitatieven van Max KIoos, die zoo eenvoudig schoon de woor den van Jezus zong, vaak ook met be geleiding van de hemelsche stemmen der strykinstrumenten. To van der Sluis en Suze Luger droegen schitterend de aria's voor, die uiting geven aan de reacties van het men- schelijk gemoed, dat door Jezus' ïyden en sterven aangegrepen wordt. Vooral in de hoogste tonen gaf de sopraan prachtig ge luid, en in het duet „So ist mein Jezus nun gefangen" bleek hoe zuiver de beide stemmen samenklonken. Ook dr. Van der Kamp gaf een waardige vertolking van de Judas- en Petrus-recitatieven. Het koor in zyn alzydige samenstelling maakte een zeer goeden indruk. De verhou ding van de stemmen was bevredigend, voor al nu in sommige gedeelten de frissche kin derstemmen de sopranen verhelderden. Niet alle koralen werden even beschaafd gezongen; maar dat is dan ook het zwaarste, wat deze Passion van het koor vergt. In andere ge deelten daarentegen was het bepaald „èi". De koristen gaven zich bijv. geheel in het „Sind Blitze, sind Donner in Wolken". Ook het orkest had veel goede momentende fluitisten verdienen in dit verband afzonder- lyk genoemd te worden, vooral voor hun solospel, waarmede zy sopraan en alt bege leidden. Het kinderkoor was op zyn best in het aanvangskoor, waar zoo beslist het „O Lamm Gottes" ingezet werd. Tenslotte hing alles af van de rustig-beheerschte leiding van den dirigent, Joh. H. Caro. Zyn werk was het, dat hier bekroond werd met zoo'n schoon resultaat. Maandenlange voorbereiding volhardend studeeren met koren en orkest, leidde tot een goede samenbinding der onder- deelen. De leiding van zoo'n uitvoering is by den directeur van Tot Oefening en Uit spanning" in eminente handen de prestatie met de „Mattheus-passion" bewees het op nieuw. Ter aardebestelling M. G. Boasson, Gisteren had te Middelburg nog een tweede uitvaart plaats, en wel van wyien den heer M. G. Boasson, die te 's-Gravenhage op 80- jarigen leeftyd is overleden. Vanaf het woonhuis van den zoon van den overledene op den Seissingel volgden den lykwagen, waarop een drietal bloemstukken van de familie werden medegevoerd, een 8-tal volgrytuigen met familieleden en bekenden en het bestuur van de loge „La Compagnie Durable" alhier en een vertegenwoordiger van de loge „L'Union Royale" te Den Haag. De stoet reed over de Markt en langs de zaken der firma M. H. Boasson en Zonen, aan het hoofd waarvan de overledene zoovele jaren heeft gestaan. By het Israëlitisch kerkhof aan het Seis- plein was de belangsteling zeer groot en in de kapel vereenigden zich met hen, die met den stoet waren medegekomen, o.a. de bur gemeester, de gemeente-secretaris, de heer Onderdyk, wethouder, en van de raadsleden mevrouw Weyi en de heer Cornelisse, terwyi van de oud-raadsleden tegenwoordig waren mevrouw De Graaf en de heer mr. G. J. Sprenger. Verder waren aanwezig de leden van de loge „La Compagnie Durable" by wie zich ook de oud-voorzitter, de heer Her man Snyders had aangesloten als vertegen woordiger van het bestuur der afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond de heer A. Heyboer en ook vertegenwoordigers van de Handels school. Toen de baar met de lykkist was binnenge dragen, spaak de godsdienstleeraar der Is raëlitische gemeente, -de heer E. Gokkes, een gebed uit en beklom daarop den catheder. Spr. herinnerde er aan hoe Jacob tot zyn zoon zeide, dat hy ging sterven en hoe hy hem vroeg hem niet in Egypte te begraven maar in het door hem zelf voor zich gegra ven graf in het land zijner vaderen, waar hy zelf gewerkt had. Men kan dit ook toepassen op den jongen, doch grijzen man, die men thans naar zyn laatste rustplaats bracht. Toen hy kort voor zyn vertrek uit Middelburg getroffen werd door het overlijden van zyn vrouw, heeft hy een graf aangewezen voor haar en zich zelf. En zyn kinderen doen als eenmaal de zoon van Jacob en deden hem brengen naar de plaats, waar hy wilde rusten. Dit was in de plaats waar hij gewerkt heeft, waar geen last hem te zwaar was. En dat niet alleen ten opzichte van zijn zaken, maar ook als het gold de belangen van de gemeente Middelburg. Hy had het begrepen dat men niet alleen voor die belangen moet bidden, maar er ook voor moet werken. Moge hy voor zijn werk hier namaals beloond wor den. Spr. nam afscheid van den doode en wenschte hem een rust zacht in vrede toe. Hierna werd de kist uit de kapel gedragen en onder het opzeggen van gebeden naar de geopende groeve, waar de talrijke aanwezigen zich rond schaarden, terwyl het aantal be langstellenden rond het kerkhof ook groot was. Toen de kist in de groeve was neergelaten, nam de heer Heenstra uit Den Haag het woord namens de beide genoemde Vrijmet- selaarsloges om een Matsten groet te brengen aan aller vriend Boasson. OOST- EN WEST-SOUBURG. Het Crisis-Comité. Het Crisis-Comité alhier heeft circulaires verspreid, waaraan een strook is bevestigd, waarop ieder zijn by'drage kan bepalen. Deze strooken zullen Maandag a.s. worden afgehaald, waarby dan tevens zal worden gecollecteerd. Loop der bevolking. Lyst van ingekomen of vertrokken perso nen gedurende de 2e helft der maand Janu ari 1932. INGEKOMEN; A. van der Veen en gezin, Middelburgsche weg A 197a, van Lochem. J. Hendrikse, Buteuxstraat B 210, van Veur. Mej. Wulff, geb. Pluymers, N. Vliss. weg C 179F, van Enschedé. W. S. de Fouw, Vlissingsche straat B 294, van Ned.-Indië. VERTROKKEN; Mej. P Tange,. wed. Joosse, Groote Abeele, naar Koudekerke. Mej. S. E. Hendrikse, Marnixplein C 28, naar Rotterdam. Mej. E. de Vries, N. Vliss. weg C 179, naar Den Helder. Wasschen met lucht. Woensdag jl. werd in café „de Zwaan" des middags en des avonds een demonstratie ge houden der nieuwste waschmethods met waschpatent-Messing Waschcompressor. Toen wij naar het café „de Zwaan" een kykje gingen nemen, dachten we onwillekeu rig nog een beetje geduld, en je vuile spul letjes worden eenvoudig schoon geblazen. Nu, zoo ver zyn we nog niet. Behalve lucht is er ook nog koud of warm water en zeep noodig, Er was veel belangstelling Naar men ons mededeelde, gaven verschillende proeven op vuil goed genomen zeer goede uitkomsten, terwyi de wasch veel vlugger gedaan is. Gevonden voorwerpen. Een knip met inhoud by De Vrieze, Nieu we Vliss. weg C 162 leesboek by Logeman, Van Turnhoutstraat E 19. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Vertrokken; Wed. K. Dingemonse, naar MiddelburgS. Roelse, naar Koudeker ke Joh. Janse, naar Zoutelande. SEROOSKERKE (W.) Maximum-pensioenaftrek. De gemeenteraad te Serooskerke besloot mede in verband met de circulaire van Ged. Staten inzake de salarissen van burgemees ters, secretarissen en ontvangers, voor alle ambtenaren den maximumpenioenaftrek in te stellen. GOES. Dagelybsch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Het dagelyksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappy betuigde volle in stemming met het door den secretaris der (A üa Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in armen. VT f KH beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijf- middel, dat al zooveel goede diensten bij rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige, genezende werking en de pijnen verdwijnen. akker s Kloosterbalsem zoo goed" Overysselsche Landbouw-Maatschappy ont worpen plan tot steun aan. de zuivelindustrie door het heffen van een accijns op alle spysvetten waarvan de opbrengst ten bate van de industrieel verwerkte melk zal worden aangewend. Besloten werd het plan van het Drentsch Landbouwgenootschap te steunen, om voor het behoud van het afzetgebied van bacon op de Engelsche markt aan de regeering steun te verzoeken, waarbij het benoodigde bedrag zou kunnen worden gevonden uit een heffing van 3 voor een vergunning tot het slachten van een varken. Voorts zou deze maatregel, om effect te sorteeren, gevolgd moeten wor.' en door een accyns op ingevoer de varkens, benevens contingenteering van den invoer. Algemeen werd het wenschelyk geacht, dat de huisslachtingen, welke vooral voor Zeeland van belang zyn, buiten de ac cijnsheffing te doen vallen. Naar aanleiding van een van de vereeni ging van gediplomeerden aan land- en tuin- bouwcursussen op Walcheren ingekomen ver zoek by de regeering aan te dringen op een invoerverbod van boonen, daar deze teelt door den vermeerderden invoer niet loonend meer is, werd besloten dienaangaande een onderzoek in te stéllen. Besloten werd de tarieven voor diergenees kunde in de verschillende kringen der maat schappij te onderzoeken. De meening dat deze tarieven te hoog zouden zijn, werd niet algemeen gedeeld. Ingekomen was een schryven uit Zeeuwsch Vlaanderen, waarby verzocht werd den nood in de tuinbouwbedrijven onder het oog te zien. Algemeen was men van meening, dat het in de eerste plaats op den weg der tuin- bouw-organisaties ligt, om steunmaatregelen voor te bereiden. Besloten werd tot de pro vinciale commissie uit de Zeeuwsche veilin gen het verzoek te richten over dit onderwerp van gedachten te wisselen met enkele afge vaardigden van het bestuur. Besproken werd de wijze, waarop sommige landbouwbedrijven die behoefte hebben aan direct bedrijfscrediet zouden kunnen worden geholpen. Besloten werd het Kon. Ned. Landbouw-comité te verzoeken een commissie in te stellen, die ten aanzien van het vraag stuk van een moratorium op korten termyn met voorstellen kan komen. Herbenoemd werd tot lid van de provin ciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij in Zeeland de heer H. A. Hanken te Wilhelmmadorp. Ten aanzien van de werkverschaffing werd opgemerkt, dat een regeling volgens het stel sel van loontoeslagen *n de huidige omstan digheden voor tal van plattelandsgemeenten verre de voorkeur zou verdienen boven de gewone werkverschaffing. Toegejuicht werd daarom, dat voor drainagewerken in werk verschaffing tot een maximum van 50 in het arbeidsloon san worden tegemoetgeko men. Machtiging werd verleend tot het uitgeven van brochures over de landbouwcrisis in wel ke studie in het by zonder de waarde van den landbouw voor een provincie als Zeeland zal worden uiteengezet. Ingekomen was een verzoek van de ver eeniging van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Goes om by de regeering te willen aandrin gen op steun aan de inheemsche gerstteelt. Men was van meening, dat men voor de ver werking van gerst in de brouwerij gebonden is aan bepaalde -assen en dat in verband met de genomen proeven gebleken is, dat het vochtgehalte der "inheemsche rassen in het algemeen te hoog genoemd- moet worden voor de bereiding van een kwaliteitsproduct als bier. TERNEUZEN. Rykselectricïteitswerken. By Kon. besluit is met ingang van 8 Fe bruari 1933 J. de Jonge, thans opzichter- electricien by de Rykselectriciteitswerken te Terneuzen, benoemd tot opziener bij die werken. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse door ds. H. H. van Amaide te Ouddorp. Aangenomen het beroep naar 's-Graven* hage door dr. G. P. van Itterson te Alblassem dam. Vereeniging van Christ. Onderwijzers. De afdeeling Walcheren van de Vereeniging van Christ. Onderwyzers hield gisterenavond in de Chr. Kweekschool te Middelburg een algemeene vergadering, die vrij goed bezocht was. Na de gebruikeiyke opening door den voor zitter hield de heer I. van Noppen een inlei ding over de behandeling der Bijbelsche aardrijkskunde op de lagere school. Nadat de spreker er op had gewezen, dat aan de Bij- belsche aardrykskunde nauw de Bijbelsche oudheidkunde is verbonden, besprak hij de methode van Lankamp en die van Wielema- ker. De laatste is uitgebreider en beter dan de eerste. Vry uitvoerig besprak hy dë me thode Wielemaker. Ofschoon grooten eerbied hebbende voor de groote kennis van wyien, den heer Wielemaker, meende de spreker, dat er te veel gegeven wordt voor de lagere school. Bovendien wenschte hy de bijbelsche aard rijkskunde meer occasioneel te behandelen dan in afzonderlijke lessen. Aan de hand van prachtige lichtbeelden gaf de heer Van Nop pen een Bijbelsche aardrijkskundige les over de stad Jeruzalem. Op deze inleiding volgde eenige bespreking. Nadat alle leden schriftelijk hun stem had den uitgebracht op den heer Kieft, een can- didaat voor het hoofdbestuur, werd door een der leden in het midden gebracht, dat het wetsontwerp-Terpstra het stichten van een kweekschool afhankelijk wil stellen van de beslissing van den minister. Daar hierdoor de vryheid van christelyk onderwijs zou aan gerand worden, werd besloten over deze zaak met het hoofdbestuur te correspondeeren en zoo noodig hiervoor op de voorvergadering een voorstel in te dienen, teneinde zulks trachten te voorkomen. Examens. Voor het examen als tweede stuurman is geslaagd de heer A. M. van Weele, leerling van de De Ruyterschool. Bevorderingen by de marine. De leerlingen-vliegmaker M. T. J. A. de Hair, F. F. Kooreman, J. Goudswaardt, P. Volkers, J. Boelsums, A. J. Bolmers, F. G. van Puffelen, P. van Heems en J. H. Vet, tot vliegtuigmaker M le klasseleerlingen- vliegtuigmaker K L. Okel, J. Been, J. Kriele, C. Noot en J. K. van Waggendorff van Rijn, tot vliegtuigmaker H le klasse. Sportiviteit. Wy lezen in de „Sport" Het schynt wel dat de ontreddering in het maatschappeiyke leven ook z'n terugslag vindt in de sport. De strijd om het bestaan, gevoegd by een sterke mate van jalousie en afgunst, hebben een geest van verbittering doen ontstaan. AI zyn er nog gunstige uit zonderingen, toch kunnen we spreken van een egoïsme dat hoogty viert. Nimmer, nog was de roep om vrede zóó algemeen, maar ook nimmer nog spitsten volkeren en partyen zich toe tot een strijd zooals in onze verlichte 20ste eeuw. Zoo gaat het thans in onze maatschappij, waarvan de sport helaas den terugslag onder vindt. Want het is maar een al te bekend feit, dat onze mooie voetbalsport geleidelijk ontaardt door ruw en onsportief gedoe. Klach ten over ruw spel en onverkwikkelijke inci denten zyn lederen Zondag schering en in slag. En zelfs het publiek weet zich niet altyd te gedragen zooals het behoort, terwyl last not least de heeren scheidsrechters door on voldoende leiding ook al niet geheel vrij-uit gaan. Er zijn over deze kwestie al heel wat

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1