500 25 DINSDAG 2 FEBRUARI EERSTE BLAD No. 37: 70e Jaargang 1932 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité S» EN PR0VINC1ENIEUWS SPORT BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 De abonné's in 't bezit eenei {AAfg gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- BI II ill lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken vooriUUU heid tot werken. AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—f regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel Vliss. Duin waterleiding-Maat schappij 13.34 Bijdr. personeel Brou werij „de Meiboom" - 8.89 Firma Baars-Sijbrants (2 weken)- 0.50 Vorige opgave - 1961.64 Totaal 1984.37 e collecte voor het Plaatselijk Crisis-comité. In onze opwekking om de collecte voor het laatselijk Crisis-Comité goed te gedenken, -even wij, dat wij onze raming niet wilden bllceeren, doch deze na afloop der collecte uden bekend maken. Het spijt ons ten zeerste dat onze raming bitter is tegengevallen, zelfs bijna 50 jj hadden als opbrengst ongeveer 2500 zoodat het resultaat maar een over figuur maakt. Als ivi) nagaan, dat bloemetjes-collectes ~w 1000 en meer opbrengen, waren wij i zeker niet te optimistisch als wij voor collecte, van zoo buitengewoon belang die voor het Plaatselijk Crisis-Comité, op ddeld 10 cent per inwoner hadden gere end. Zoo kwamen wij aan onze begrooting van ngeveer f 2500. Is, wij hadden een veel hoogere op- verwacht. Het is overigens wel een merkwaardig ver- ijnsel, dat de collectes in bijna alle plaat- n beneden de verwachting blijven. Met de nagekomen giften heeft de col- i opgebracht 1355.81. Het Plaatselijk Crisis-Comité zal binnen- ort een circulaire verspreiden, waaraan een teekenbiljet is gehecht. Men kan daarop "vullen dat men een gift ineens of goede- n beschikbaar stelt, of zich voor een maan- of wekelijksche gift verbindt, giften aan huis zullen worden afge- Het Crisis-Comité wil trachten door het rstrekken van goederen en het steunen met daar waar de meest ernstige nood ge- "en wordt, te helpen. Wj(j vertrouwen, dat het Plaatselijk Crisis- mité op deze wijze krachtig gesteund zal orden in zijn pogen om de gevolgen van de ereld-crisis zooveel mogelijk te helpen ver aten. Daarom hopen wij, dat de ingezetenen die venbedoelde circulaire dezer dagen zullen 'vangen, gaarne zullen medewerken om et Crisis-Comité in de gelegenheid te stellen 'n taak zoo breed mogelijk te kunnen op to, Vergadering buurtcommissle. Ja de gisterenavond in de St. Vincentius- °ol aan de Brouwenaarstraat gehouden ^vergadering, heeft de buurtvereeniging ul Krugerstraat, Van de Manderestraat, Lanoystraat, Dr. Ottestraat, Rochusse- en Brouwenaarstraat met gedeelte Iweg, na stemming besloten, het be- UUr machtiging te verleenen 50 van de n haar toevertrouwde havenfeestgelden be- hikbaar te stellen, ten behoeve van het laatselijk Crisis-Comité, op een tijdstip na- r door het bestuur te bepalen, pe buurtcommissie heeft zich tevens be- i verklaard zoo wel te helpen bij de ver- dding der circulaires als bij de inning van to te zeggen bijdragen. erPachting van standplaatsen op de kermis. Door Burg. en Weth, zijn de hieronder te standplaatsen voor de kermis 1932 ~d voor auto-skooter, lunapark en vljn- lucht-caroussei aan P. Janvier voor 1dwaaltuin aan G. de Lange 55 aaimolen aan Hub. Theunisse 110pon- baan sel aan H. Teutenberg f 100auto-ca- aan Joh. Sipkema 1502 schiet- aan p. m. d. Mergan f 120dieren- t aan K. Appel 30 dierentent en kijk- aan A. Sips 80 goocheltheater en ten poppentheater aan P. van Grinsven 75 open stoomcaroussei aan P. J. Roels 200 kinder hoogvaart aan Th. v. d. Krogt 60 oefenspel aan C. v. d. Wijngaard 225 oefenspel aan A. C. de Jongh f 305 twee vliegbomsport aan Joh. T. Vale 487sui ker-, koek- en nougatkraam aan J. J. Goris 50idem W. Kasper 60 idem R, Vinke 90 idem P. Bos 60, gebakkraam aan C. J. Janvier f 424idem A. Leemhorst-Harms 113 idem wed. C. J. Evertsen f 375 idem C. Leemhorst 96 beignetskraam aan Corn, de Haan 160wafelkraam aan wed. M. Visser 30palingkraam aan J. W. Botten berg 15.20 idem mej. H. Warnar 0 22 idem mej. Rejjnfcjes f 28.60 twee zuurkra men aan H. en J. Visser f 90 circus aan H. van Bever 200. Voor de niet gegunde pereeelen zal een herverpachting worden gehouden. Nog zijn bij onderhandsche verpachting aan ingezetenen 2 plaatsen voor een paling- kraam en 1 plaats voor een suikergoedkraam gegund, zoodat de totale som thans is 5760.80. De Röntgenaf deeling van „Bethesda" en het Ziekenfonds Walcheren. Blijkens achterstaande advertentie maakt het bestuur van „Bethesda" bekend dat, inge volge een getroffen accoord, het voortaan mogelijk zal zijn dat leden van het Zieken fonds^ Walcheren, zonder eenige extra-kosten, ook in „Bethesda" Röntgenologisch behan deld kunnen worden. Een afscheid. Gisteren werd den heer W. A. van Malde- gem na bijna 45-jarigen dienst bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland", alhier, eervol ontslag verleend. Op 15 Juni 1887 begon de heer Maldegem zijn loopbaan als klerk op de afdeeling goe derenvervoer, doch werd reeds korten tijd daarna te werk gesteld op de afdeeling boek houding. Door de toename van het Teizigers- vervoer werd hij weer overgeplaatst naar de afdeeling „controle passagiers", waar hij meer dan 25 jaar het wel en wee van de maat schappij „Zeeland" heeft meegemaakt. Het personeel heeft den scheidenden col lega een aardig cadeau aangeboden als stof felijk blijk van hun dank voor den aangena- men omgang, waarop het gedurende een lan ge reeks van jaren met den heer Maldegem heeft samengewerkt. In onze Tijdinghal. Onze fotograaf heeft opnamen gemaakt van het bezoek van het Belgische konings paar aan de tentoonstelling van Nederland- sche kunst te Brusselvan de plechtige be grafenis van de slachtoffers van de ramp met „de Ooievaar"van het vertrek van minister Beelaerts van' Blokland en prof. Francois naar de ontwapenings-conferentie te Genève. Onderwijsfonds voor de scheepvaart. Zaterdagmiddag 3 uur draait in de „Al- hambra"-bioscoop de propagandafilm voor het werk van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart. De film heeft den naam van propagandafilm, vandaar dat wij dezen naam ook vermelden, doch deze film is in werke lijkheid meer dan een propagandafilm. Een propagandafilm is, helaas te dikwijls een ver tooning van droge feiten. Met deze film is dit eenigszins anders. Overal waar de film tot nog toe gedraaid heeft, waren alle toe schouwers enthousiast over hetgeen zij te zien kregen. Van het begin tot het einde is het een boei ende film, die wij dus ieder gerust kunnen aanbevelen om te gaan bijwonen. De opbrengst is geheel voor het Onderwijs fonds, waar de firma Smits de zaal gratis beschikbaar stelt. Wij hopen dus, dat zeer veel menschen en speciaal de jeugd zich naar „Alhambra" be geeft om van deze film te genieten en daarbij tevens het goede doel te steunen. Een overplaatsing. Met ingang van 2 Februari wordt de ma rechaussee A. G. Slabbekoorn overgeplaatst van Sas van Gent naar Vlissingen. Vereeniging „St. Nicolaasfeest". Gisterenavond hield bovengenoemde ver eeniging een vergadering, waarin tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren A. Raamsdonk, voorzitter; J. J. Stoops, se cretaris en M. Wondergem, penningmeester en verder de dames mevr. M. C. Adriaanse- Aben, mevr. O. H. Schout-Burgerhof f, mej. C. Bostelaar en mej. N. Boutens. Als voor zitter der tooneelclub, welke als onderafdee- ling aan de vereeniging verbonden is, werd benoemd de heer G. Sandifort. Daar de verwachting is, dat dit jaar zeer veel kinderen aan het St. Nicolaasfeest zul len deelnemen, is de vereeniging nu reeds be zig voor dit doel gelden in te zamelen, en zal op Woensdag 27 April a.s, een uitvoering worden gegeven in het Concertgebouw, waar aan, behalve een tooneelstukje, verschillende attracties zullen verbonden worden, terwijl het orkest van mej. De Hondt den avond zal opluisteren. De entréeprijs zal zeer goedkoop worden gesteld, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen een steentje bij te drageh. MIDDELBURG. D. J. Wolfson f Gisterenmiddag overleed de heer mr. D. J. Wolfson, oficier van justitie bij de rechtbank te Middelburg. De overledene was 29 Juni 1864 te Leiden geboden en heeft daar aan de rijksuniversi teit gestudeerd. Op 2 Juni 1890 promoveerde hij tot meester in de rechten en vestigde zich op 13 Juni als advocaat en procureur te 's-Gravenhage, doch verwisselde op 26 Sep tember 1893 die woonplaats met Zierikzee, waar hij eveneens als advocaat werkzaam was en op 6 Juli 1894 tot rechter-plaatsver- vanger werd benoemd. In 1898 ging de overledpnde over van de balie naar het openbaar ministerie en wel op 19 Maart, toen hij optrad als ambtenaar O.M. bij de kantongerechten te Oostburg, Ter Neuzen en Hulst en Middelburg als standplaats kreeg aangewezen. Ook hier zou mr. Wolfson toen niet lang vertoeven, want na ruim twee jaar en wel op 9 Juni 1900 ging hij over naar de kantongerechten in het ar rondissement Haarlem. Op 1 Juni 1907 werd hij substituut-officier en justitie bij de recht bank te Zwolle en nog geen anderhalf jaar later, op 7 October 1908 bij de rechtbank te Rotterdam. Op 15 Februari 1918 verliet hij de Maasstad wegens zijn benoeming tot of ficier van justitie bij de rechtbank te Win schoten om op 8 Januari 1921 weder naar Zeeland terug te keeren in de functie, die hij tot zijn overlijden heeft bekleed. Zijn ver diensten in dienst van de rechterlijke macht werden erkend door zijn benoeming tot rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was verleden jaar geruimen tijd ziek geweest, maar was toch reeds weer uitgaande, toen hij aan het einde der vorige week weder ernstig ongesteld werd, wat gis teren den dood tengevolge had. Alvorens hedenmorgen de politierechter zitting der rechtbank te Middelburg een aanvang nam, herdacht de politierechter mr. J. Jolles in eenige treffende woorden het overlijden van mr. D. J. Wolfson, in leven officier van justitie hij die rechtbank. Spr. herdacht den overledene als een braaf mensch en een plichtgetrouw ambtenaar, wiens nagedachtenis steeds in eere zal wor den gehouden. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. W. F. E. baron var der Feltz, sub stituut officier van justitie, beantwoordde deze rede, waarin tot uiting kwam de wee moed over het verlies van den geëerbiedig- den parketchef, die goed was voor allen, die met hem in aanraking kwamen en die steeds bereid was anderen te helpen. Ook het parket zal zijn nagedachtenis in eere bewaren. Ten slotte wijdde mr. C. M. Kegge, advo caat te Goes, namens de balie nog eenige woorden aan de nagedachtenis van mr. Wolfson. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag middag 1 uur. Aan het graf zal niet worden gesproken. M. G. Boasson f Hedennacht is te 's-Gravenhage op 86-ja rigen leeftijd overleden de heer M. G. Boas son, die van September 1913 tot September 1927 voor de vrijzinnig-democratische partij zitting had in den gemeenteraad te Middel burg. Hij was voorts gedurende vele jaren lid van de commissie van toezicht op het la ger onderwijs. Ook had hij zitting in het bestuur van de Nutsspaarbank en was hij tevens bestuurslid van de vereeniging voor Handelsonderwijs. Het stoffelijk overschot van den overledene zal ter aarde worden besteld op de Israëliti sche begraafplaats te Middelburg. Vereeniging Schuttevaer. Zaterdag vergaderde de afdeeling Middel burg van „Schuttevaer" onder voorzitterschap van den heer A. C. de Vos. De secretaris-penningmeester, de heer P. de Vos, bracht het verslag uit over de werk zaamheden van de afdeeling en legde tevens de rekening over, welke sluit met een batig saldo van f 2.55. Naar aanleiding van een voorstel om het hoofdbestuur uit te noodigen de jaarvergadering te Middelburg te doen plaats hebben, besloot de vergadering dit uit te stellen tot betere tijden. De voorzitter werd met groote meerderheid herkozen en de heer De Vries bij acclamatie tot bestuurslid. Beide namen deze herbe- neming aan. Vervolgens hadden geanimeerde besprekin gen plaats betreffende de scheepvaart en zul len verschillende voorstellen door het bestuur bij het hoofdbestuur worden ingediend, ter behandeling op de algemeene vergadering. ZOUTELANDE. Diefstal. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in het onder de gemeente Zoute- lande staande pension „Duinoord". Alle kas ten en laden werden geopend, of opengebro ken en de inhoud over den grond verspreid. Naar de dader (s) wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Wat precies ontvreemd is, staat nog niet vast. GOES. Met een motorrijwiel gevallen. Gisterenavond is de heer D. uit 's-Heer- Abtskerke op den grintweg te Kruiningen met zijn motorrijwiel gevallen. De heer D. liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en is in het ziekenhuis te Goes opgenomen. WEMELDINGE. In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is in vrij heid gesteld zekere J., wonende te Wemel- dinge, die er van verdacht wordt zich eeni- gen tijd geleden te hebben schuldig gemaakt aan bedreiging van een te Oudelande woon achtige vrouw, met het doel om haar geld af te persen. SAS VAN GENT. Een oude zaak. Dezer dagen is te Rotterdam aan boord van een aldaar liggend sleepschip, aangehouden door de rivierpolitie de 20-jarige schippers knecht P., die zich in Juni 1930 te Sas van Gent heeft schuldig gemaakt aan verbreking van een roef aan boord van een schip, waar op hij toen werkzaam was en uit de kajuit een bedrag van ruim 400 ten nadeele van zijn schipper ontvreemdde. Hij werd ter be schikking van de justitie te Middelburg ge steld en is naar het huis van bewaring over gebracht. ZAAMSLAG. Oprichting Christ. Besturenbond. Te Zaamslag is een Christ. Besturenbond opgericht. Toegetreden zijn de afdeelingen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en Chr. Fa- brieks- en Transportarbeidersbond. Tot bestuursleden werden gekozenJ. de Pooter, voorzitter, L. Dieleman, secretaris en C. Schieman, penningmeester. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 72.75 onder letter NB., 72.75 onder letter N.N.Hulst 717.36 St. Maartensdijk 334.80, 108.68 Zierikzee 56 bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 200, 19.65. Naamlooze vennootschappen. Met de „Staatscourant" no. 21 zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende de naamlooze vennootschap „Peulvruchtenhan- del „Zeeland" te Middelburg en de N.V. Bre- saens te Breskens. Insulaire Hypotheekbank. Naar wij vernemen zullen commissarissen der N.V. Insulaire Hypotheekbank te Zierik zee aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen, na gedane afschrijvingen en ex tra versterking der reserves, het dividend over 1931 te bepalen op 18 (v.j. 20 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Na de eerste maaiffl. Het Zendingsbureau vraagt ons plaats voor het volgende Januari is voorbij, er is ongeveer ƒ29.000 ingekomen in plaats van 95.000 en de eerste grondslag voor den achterstand is weer ge legd Maar de noodzaak voor de eerste bij zondere actie is daarmee ook weer aanwezig. Wij zijn met een schuld het nieuwe jaar in gegaan. De gelden voor het eerste kwartaal van den arbeid waren niet aanwezig en zijn in twee termijnen overgemaakt. Maar medio Maart moet er voor het tweede kwartaal weer ƒ145.000 zijn. Op het Indische werk moeten wij steeds 3 maanden in voorschot zijn, de betalingen hier te lande moeten in- tusschen voortgaan, de kasmoeilijkheden wor den zoodoende permanent en dreigen vroeg of laat tot een crisis te leiden. Eer er echter een crisiscomité voor de Zen ding noodig wordt beproeven wij het nog eens op de gewone manier in een circulaire aan eenige tienduizenden dergenen, die het zendingswerk een goed hart toedragen, dui delijk te maken, dat er krachtige en spoedige hulp noodig is. Het is de eerste stoot dit jaar op de alarmfluit. Er moge een daadwerkelijk antwoord door velen op gegeven worden. MARINE EN LEGER De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse J. Langerveld, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, is geplaatst bij het com- mandement der marine te Willemsoord. De état-major van Hr. Ms. mijnlegger „Prins van Oranje", welke bodem heden te Rotterdam in dienst wordt gesteld, bestaat uit luitenant ter zee le klasse K. W. F. M. Doormanluitenants ter zee 2e klasse J. A, de Back (le officier) en A. C. van Versen- daal, luitenant ter zee 2e klasse C .A. Jeekel, officieren van den marinestoomvaartdienst 2e klasse L. C. Lagaaij, H. L. J. de Jong en A. A. Looijen. Biljarten. In het café Moeliker (voorheen Vermeesch) wordt Donderdag een seance gegeven door den biljartkunstenaar J. van der Laan, die een partij zal spelen met den heer F. Verhulst, kampioen van Vlissingen. LUCHTVAART Een Engelsch postvliegtuig vernield. Naar Reuter uit Londen meldt, is er bij de Imperial Airways bericht binnengekomen, dat het postvliegtuig van den onlangs geopenden dienst KaapstadLonden, veertig mijlen ten zuiden van Brokenhill in Rhodesia gedwon gen was te dalen tengevolge van hevige re gens. Passagiers waren niet aan boord. De bemanning werd niet gewond. De piloot landde op een terrein, dat er nogal stevig uitzag, doch bij aanraking dras sige grond bleek te zijn, zoodat de machine geheel werd vernield. HET JAPANSCH—CHINEESCH CONFLICT Het is in het Oosten op het oogenblik zoo'n chaos, dat men natuurlijk, niet met zekerheid kan zeggen of de Chineesche oorlogsverkla ring een feit is. Het zou best kunnen zijn, dat een dezer dagen wordt gemeld, dat het bericht een „canard" was, want voor zooverre wij kunnen nagaan, bestaat er momenteel in Nanking een zeer sterke verdeeldheid onder de leidende personen, zoodat men niet juist weet, wie eigenlijk de macht heeft en wie niet. Als deze oorlogsverklaring er echter nu nog niet is, dan zal zij ongetwijfeld komen, want wij hebben de laatste maanden toch heel duidelijk kunnen zien, dat Japan er niet aan denkt om van den eenmaal ingeslagen weg af te wijken. Sommigen beweren, dat de slechte verhou ding tusschen de beide Aziatische rijken niet veranderen zal als er een officieele oorlogs verklaring heeft plaats gehad. Wij deelen deze opinie niet. Zeer zeker lijkt de huidige toestand op oorlog, maar zoodra deze offi cieel is verklaard, verandert er psychologisch veel in onze wereld. Laten wij alleen maar op neutraliteits-be- palingen letten. Ons Indië zal dan aan de vijandige oorlogsschepen slechts op bepaalde voorwaarden bunkerkolen en olie mogen leveren.... Tarakan zal wel bezet worden met troepen om neutraliteits-schending tegen te gaanonze oorlogsschepen in de Indi sche zeeën hebben af te patrouilleeren om te zien of buitenlandsche schepen daden zullen doen, die volgens het oorlogs-recht niet ge tolereerd zijn. Japan zal veel agressiever optreden als nu. Er is om zoo te zeggen geen grens meer aan hare militaire activiteit in de Chineesche contrijen. De andere mogendheden konderi zonder officieele oorlogsverklaring volstaan met protesten, nu is ook voor hen de situatie

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1