500 25 EERSTE BLAD 70e Jaargang 1932 MAANDAG jtgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 1 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen laatselijk Crisis-Comité ^.No.26' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden, •ranco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- ige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct )e abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- ;erd tegen ongelukkén voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Vlaandelijksche bij'dra- drage leerlingen en enkele leeraren R. H. B. S18.70 Bijdr. personeel Pzem - 15.10 Opbrengst oliebollen verkoop bal-masqué - 8.95 Bijdrage van de be manning van het be- tonnings- en verlich- tingsv. „Coertzen" - 6. Wekelijksche bijdrage politie-personeel - 5. Opbrengst „Koena"- busjes - 4.23 Chr. Ulo-school - 2.50 Au Bon Marché - 3. IN.N- 1.— I Van S. M. P. (salaris over 1931 als schat te! der personeele Masting) - 2. f Pers. N.V. Stoomw. „Volharding" - 3. Bijdr. leerlingen Open bare Ulo-school - 1.85 Vorige opgave - 1890.31 Totaal ƒ1961.64 STADS- EN PROVINCIENIEUWS VUssmgsche Winkelweek. Het comité gevormd uit het bestuur en leden der vereeniging „Gemeenschappelijk .g", met het doel, het organiseeren van I bovengenoemde winkelweek, welke zal ge houden worden van 11 tot en met 19 Maart as., kan tot zijn genoegen mededeelen dat hij, sinds de vergadering van vorige week 25 Januari, waarin definitief tot I het houden van deze week werd besloten, reeds meer dan 60 inschrijvingen tot deel- I flame van winkeliers heeft ontvangen. Het comité deelt verder mede dat het ook aanvragen van niet-leden heeft ontvangen, I maar aangezien deze leden eerst in een al- gemeene vergadering voor het lidmaatschap j moeten worden geballoteerd, verdient het aanbeveling, dat zij, die geen lid zijn en ook gaarne aan de Winkelweek zouden willen deelnemen, zich nog zoo spoedig mogelijk la ten voordragen, aangezien het niet mogelijk i* dat de vereeniging iedere week een alge- Jneene vergadering kan bijeenroepen om nieuwe leden te balloteeren. Wij wekken dus alle niet-leden op zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven als hd der Middenstands-Vereeniging „Gemeen schappelijk Belang", aangezien slechts door organisatie heel wat tot stand kan worden gebracht. Winkeliers-Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang". Bovengenoemde vereeniging doet mededee- J aan belanghebbenden, dat zij naar aan leiding van een daartoe gericht verzoek aan PZEM alhier, bericht heeft ontvangen dat vanaf heden geen 3 per jaar meer zal moeten worden betaald voor het hebben van electrische schel op de lichtleiding. Een radiopeilstatïon voor proef in dienst gesteld. Met ingang van 1 Februari 1932 is te Vïis- voorloopig voor proef, een radio- poilstation in dienst gesteld, dat uitsluitend in den sector van 160° door Zuid, "VjTest en Noord tot 30° van uit dit station, zal samen werken met de stations Maassluis, IJmuiden Willemsoord. Roepletters PJ3.V. De roep naam van het radiopeilstation Willemsoord Wordt tegelijkertijd gewijzigd in P.B.W. De kosten van een radiopeiling, verstrekt door j*ï Nederlandsche stations, blijven voorloopig - op ƒ3. Gezagvoerders wordt verzocht, omtrent re sultaat der peilingen, vooral van Vlissingen, te rapporteeren aan den chef van den radio dienst der marine te Amsterdam met opgaaf van le. naam van het schip, 2e. datum en tijd der peilingen, 3e. weersgesteldheid, 4e. radiopeilingen, 5e. plaats van het schip niet bepaald door radiopeiling, 6e. nauwkeurigheid plaats schip. Verantwoordelijkheid voor de juistheid der peilingen wordt niet aanvaard. Centrale anti-rev. kiesvereeniging. Zaterdagmiddag werd door de anti-rev. klesvereenigingen in de Centrale Vlissingen een druk bezochte vergadering gehouden in het Militair Tehuis alhier. De voorzitter, de heer G. van de Putte, sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Ieder der aanwe zigen werd in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan den afgevaardigde der partij in Zeeland, het Kamerlid de heer J. J. C. van Dijk. Tal van vragen, op de tegenwoor dige crisis en treurige landbouwtoestanden betrekking hebbende, werden door den heer Van Dijk op duidelijke wijze beantwoord. Spreker liet vooral uitkomen, hoe moeilijk het is een juiste oplossing voor de verschil lende zich voordoende problemen te vinden, daar steun aan de eene categorie dikwerf een andere bron van welvaart in gevaar brengt. Het was een leerzame vergadering, die door den heer Van Dijk met dankzegging werd gesloten. Een afscheid. Zaterdag had na afloop der werkzaam heden het afscheid plaats van den heer J. Nijssen, portier bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", die na een dienstverband van 30 jaar zijn betrekking met pensioen ging ver laten. Hij werd door zijn chef, den hoofdcon troleur den heer P. W. de Vries toegesproken, die in het kort zijn dienst memoreerde dien hij op de Kon. Maatsch. „de Schelde" had doorgebracht. Als blijk van sympathie, ook van zijn collega's, werd den heer Nijssen een souvenir aangeboden en was hiermede het officieel afscheid geëindigd. Een propag-anda-avond. Door de N. V. en J. V. O. werd Zaterdag in het gebouw voor Christelijk Sociale Be langen in de Palingstraat een propoganda- avond gehouden, die goed bezocht was. Na opening door den voorzitter der N.V., den heer A. Overweel, werden door de J.V.O. eenige aardige zangnummertjes gegeven en daarna eenige volksdansen. Daarna decla meerde Frans van Eenennaam op verdienste lijke wijze eenige verzen in proza en humor. Alsnu betrad Geert van Oorschot het po dium voor het uitspreken der propaganda- rede. Hij begon te schetsen de tegenwoordige malaise en de steeds toenemende gevaren voor een nieuwen oorlog, waardoor de drank- strijd meer en meer op den achtergrond ge drongen wordt. Dat dit verkeerd is gezien, toonde hij aan met den alcohol in verband te brengen met verschillende verkeerde toe standen, bijv. gevangenis, misdaad, gezins leven enz. Spreker hekelde fel eenerzijds de S.D.A.P.-ers, die met him glas bier voor zich zitten en na afloop van demonstraties de kroegen inloopen en anderzijds de Christelij- ken, daar de eersten zeggen te strijden voor een mooiere samenleving en de anderen vol gens het Bijbelwoord hun broeders hoeder moeten zijn. Spreker toonde aan dat het bij beiden weer ging om de zgn. -persoonlijke vrijheid. Alleen zou het noodig zijn om den drankstrijd te voeren als men weet dat nog elk jaar 300 millioen wordt uitgegeven aan alcohol. Onder opwekking om zich aan te sluiten bij de N. V. of J. V. O. eindigde de spreker. Onder de pauze werd een boekwerk door raden waar de. bladwijzer lag, ten voordeele der kas aan den man gebracht. Hierna, droeg Frans van Eenennaam nog een mooi gedicht voor, de J.V.O. gaf eenige dansen en de zang eenige nummertjes met als slot het bondslied. De voorzitter dankte bij het einde allen voor hun medewerking en spoorde aan om zich als lid aan te sluiten. Een gebedsure. Gisterenavond werd in de Geref. Kerk al hier een gebedsure gehouden voor de Ont wapeningsconferentie, welke op morgen a.s. te Genève zal geopend worden. Ds. H. A. Wiersinga hield in verband hier mede een predikatie over Rom. 13 11 en 12. Onbestelbare brieven. Lijst van aan het postkantoor alhier gedu rende de 2e helft der maand Januari terug ontvangen brieven en briefkaarten, van wel ke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenlandJ. van Bladel, Helle- voetsluis; Brieven letter F. v. d. Blad, Nij megen. Briefkaarten buitenland: O. Sanspouse, Antwerpen David Ioselaan, Leipzig. Scheepvaartberichten. Zaterdagavond is het Engelsche stoomschip „Port Adelaide", van Antwerpen naar Bre men bestemd, in de Sardijngeul omhoog ge varen. Het schip is Zondagmorgen met sleep- bootassistentie vlot gekomen, waarna de reis werd voortgezet. De Lettische viermastschoener „Eurasia", welke te Middelburg een lading hout heeft gelost, is in het droogdok alhier opgenomen tot het ondergaan van enkele voorzieningen.. MIDDELBURG. Kamer van Koophandel. In het verslag van de vergadering der Ka mer van Koophandel is betreffende den bootdienst Vlissingen-Neuzen niet geheel duidelijk de meening van den heer Stofko- per. Speciaal in het eerste deel zijner opmer kingen bleek niet voldoende, dat de heer Stofkoper voor het behoiid van den dienst is. Weggevallen is, dat ook de heer Olthoff zich als voorstander van het behoud van de- zo verbinding liet kennen. Bij de wijziging der begrooting 1931 beeft de heer De Vos als zijn meening uitgespro ken, dat de gelden voor de N.V. Haven van Vlissingen nooit noodig zullen zijn, want vol gens hem komt er toch niets van die haven terecht. Een beëediging. Door de rechtbank te Middelburg werd heden beëedigd als plaatsvervangend rechter in het kanton Oostburg de heer A. A. Cort- hals, notaris te IJzendijke. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ingeschreven werkloozen. Op 1 Februari 1932 stonden in deze ge meente 171 werkloozen ingeschreven. Een afscheid. Zaterdagmiddag had op de secretarie al hier het afscheid plaats van den heer W. Antheunisse, ambtenaar der secretarie, die den dienst met pensioen heeft verlaten. Ook namens het geheele personeel bracht de secretaris den scheidende hartelijk dank voor de prettige samenwerking en de goede verstandhouding, welke altijd tusschen hen heeft bestaan. Vooral ook in de moeilijke distributiejaren, waarin veel van de ambtenaren werd ge vergd, heeft spreker hem leeren kennen als een gedienstig en ijverig ambtenaar. Als blijk van waardeering en vriendschap bied ik u dan ook namens allen hier een boekwerk, bestaande uit drie deelen, aan, waarin we naar we hopen u vele uren van verpoozing vinden zult. Het ga u en uw ge zin verder goed. Getroffen door de hartelijke woorden en het blijk van sympathie, bracht de heer Antheunissen allen hartelijk dank en nam vervolgens afscheid, om daarna als ambte naar de secretarie voor goed te verlaten. Een voordrachtavond. De bekende Afrikaansche voordrachten kunstenaar, de heer Danie Smal, zal Vrijdag 5 Februari, des avonds half acht, in „Reho- both" een kunstavond geven. Hij is thans op zijn tweede tournooi door Nederland. Ook eenige jaren gelden heeft hij een dergelijke reis ondernomen. Zijn optreden werd toen in de pers zeer gunstig beoordeeld, wat uit de volgende recensies blijkt „Algemeen Nieuwsblad" (Nijkerk) Nog nooit hebben we iemand gehoord, die zóó de kunst van voordragen meester is. „Utrechtsch Dagblad"Een declamator van den eersten rang. „Eemsbode" (Delfzijl) Een machtig ta lent „De Standaard" Een avond onder het ge hoor van panie Smal is een avond welbe steed. „Het Vaderland" (Den Haag) De charme van zfjn declamatie ligt in de oprechtheid van zijn woordhij meent het zoo van gam scher harte, 't Is beurtelings lachen en schreien. Hij hoeft maar te glimlachen en de heele zaal giert met hem mee. Verdere aanbeveling achten we overbodig. Nog zij opgemerkt, dat de netto opbrengst van dezen avond aan een liefdadig doel be steed wordt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wü naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Uitvoering Christ, Padvinders groep. Onder leiding van den heer De Jong uit Middelburg had Zaterdagavond in Rehoboth een uitvoering plaats van de Chr. Padvin- dersgroep uit Middelburg, welke bedoeld was als een reclame-voorstelling. Heel jammer was het daarom, dat er zoo weinig belang stelling was. Wij willen aannemen, dat on bekendheid met deze uitvoering de oorzaak is geweest. Ouders, die het belang van hun jongens kennon, dat deze hebben bij een goede opvoeding ook wanneer zij van onder hun direct toezicht zijn, hadden Zaterdag avond veel kunnen leeren en waardeeren. Hoe moeten onze jongens hun ledige uren doorbrengen? Geen gemakkelijk vraagstuk. Waar de toestanden zoo geheel anders zijn dan vroeger op elk gebied, daar is dit ook het geval met spelen of amusementen onder kin deren. Velen die vroeger de padvinderij be lachelijk vonden, omdat zij slechts en opper vlakkige kijk er op hadden, zijn voorstanders geworden. Wat wij Zaterdagavond hoorden en zagen, moet dan ook een goeden indruk heb ben gemaakt. Het doel om van jongens flinke mannen te maken, die zich in verschillende omstandigheden weten te helpen, waar een ander de kluts kwijt raakt, werd te zien ge geven. Heel leuke voordrachten gaven blijk, dat op dit terrein eveneens de padvinders niet achteraankomen. Hoe ook eerste hulp bij ongelukken door de jongens verleend kan worden kregen - wij te zien, het ging hun recht handig af. Een imitatie van het leven in de wildernis, was niet onaardigeen beetje fantasie hoort er bij, vooral als men jong is. In één woord er zat gezond leven in de boys, "'at onder de goede leiding dei oude ren prachtie tot uiting kwam. Ook het zitten rond het kampvuur was als slot goed en heel aardig. Wij hopen dan ook, dat het pogen der afdeeling Middelburg om ook hier een groep te stichten, spoedig verwezenlijkt mag worden, wat velen onzer jongens ten goede zal komen. De heer Vader, als tolk der aanwezigen, bracht dank aan leider en padvinders voor hetgeen te zien gegeven en ten gehoore was gebracht en zegde gaarne zijn medewerking toe. Vermelden wij nog, dat de heer De Jong, als groepsleider, een goed inzicht gaf van het doel der padvindersbeweging, waarna hij met dankzegging dezen avond sloot. WESTKAPELLE. DiefstaL Dezer dagen kwam een landbouwer te Westkapelle, tot de minder aangename ont dekking, dat onbekenden van een partij aardappelen, welke op het erf geborgen wa ren, ongeveer 5 H.L. hadden gestolen. De po litie werd met een en ander in kennis gesteld. BRESKENS. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. In het dagelijksch bestuur der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hebben ook zit ting gekregen de heeren E. Boom en A. Adri- aanse. Brand. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak hedenmorgen brand uit in een schuurtje van den voerman K. alhier. De daarin aanwezige 2 vrachtauto's, alsmede het gebouwtje werden totaal vernield. Slechts een der auto's was verzekerd. OOSTBURG. Gemeenteraad. De eerste vergadering van den raad der gemeente Oostburg werd door den voorzitter, den heer P. Erasmus, geopend met een woord van welkom en een kort overzicht van het geen in het afgeloopen jaar in de gemeente is voorgevallen en welke besluiten werden genomen. De bevolking was toegenomen van 2634 zielen tot 2686 11 nieuwe woningen werden gesticht terwijl tal van verbouwingen plaats haddenop de wekelijksche veemarkt wer den in totaal 303 stuks groot vee, 1218 stuks jong vee, 271 biggen, 8 vette varkens en 3 schapen aangevoerdmocht dan de aanvoer redelijk genoemd worden, de handel was, voornamelijk in het laatste deel van 't jaar zeer zwakde prijzen waren, vooral voor slachtvee, laag. Op de beide gehouden paar denmarkten waren 102 stuks aangevoerd, de handel was nog slapper, dan in 1930. Spreker drukte de hoop uit, dat de handel in paarden en vee veel zal mogen verbeteren in 't be lang der markten en voor de geheele omge ving voor den vleeschkeuringsdienst werden aangegeven 162 runderen en kalveren en 391 varkens, totaal 553 stuksd.i. 60 meer dan in 1930 van huisslachtingen waren 439 aan giften tegen 393 in 1930. De lichtbedrijven mogen beide op vooruitgang wijzenwerd in 1930 289515 kub. meter gas afgegeven, in 1931 was dit 301490 kub. meter de stroomafname bij het electr. bedrijf bedroeg 45449 KWU, d.i. 6529 KWU meer dan in 't vorige jaar. Verder zijn door den raad diverse besluiten genomen, o.a. inzake de werkverschaffing, aanleg rioleeringen en trottoirs, doortrekking der gasleiding naar een buurtschap langs den rijksweg, het leggen van een hoogspannings kabel in de richting van Zuidzande om de steenfabriek en eenige andere perceelen al daar te kunnen aansluiten enz. Met den wensch, dat alle leden 't geheele jaar in ge zondheid aan de werkzaamheden zullen mo gen deelnemen en een gelukwensch aan den secretaris en de ambtenaren besloot de voor zitter dit openingswoord. De agenda was overigens niet zeer belang wekkend diverse stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Het verzoek van den heer P. de Hullu Hz. om ontslag tegen 1 April a.s. uit zijn betrek kingen van secretaris, ontvanger en ambte naar van den burgerlijken stand werd ge- renvoyeerd aan Burg. en Weth, Het verzoek van den West Zeeuwsch- Vlaamschen bestuurdersbond tot vaststelling van een steunregeling werd in handen ge steld van Burg. en Weth., nadat de heer Van Ginkel dit verzoek warm had aanbevolen inzenders wisten wel zeide deze spreker, dat het heden raad was, zoodat het voor behan deling te laat zou inkomen, maar volgens spreker drijft het geheele crisiscomité op de steunregeling. Spreker raadt daarmede reke ning te houden en wil het verzoek daarom aanbevelen zonder steunregeling is het cri siscomité eigenlijk een wassen neus. Tot leden der commissie van toezicht wer den herbenoemd de heeren A. E. van Eldik Thieme en J. le Clercq. De aanvraag van de bijzondere scholen om voorschot en die om vergoeding op grond van art. 101 der L.O.- wet werden gezonden aan Burg. en Weth. om advies en onderzoek. Gevolg werd gegeven aan het verzoek van den West Zeeuwsch-Vlaamschen bestuur dersbond om bij den minister erop aan to dringen, dat de bouw (vak) arbeiders onder de crisis-werkloozen zullen worden gerangschikt. Besloten werd tot het aangaan van een 41/2 pet. geldleening tot conversie van da restanten van twee geldleeningen van 6% en 51/2 waarbij de houders van obligatiën de zer beide leeningen de voorkeur zullen ge* nieten. Bij de rondvraag zegt de heer Van Ginkel, dat hij enkele dingen over het crisiscomité heeft gezegd en drukt thans zijn tevreden heid uit, dat daar ook de arbeiders zitting in hebben dit is in zooverre goed, maar hij zou willen vragen of aansluiting gezocht wordt bij het groote comité indien dit zoo is komen we er niet zonder steunregeling verder vraagt hij'of alsnog kolentoeslag kan gegeven worden. De voorzitter zegt dat alle armlastigen cokes ontvangen hebben. Dit vindt de heer Van Ginkel uitstekend, maar hij bedoelt do werkloozen. De voorzitter vraagt of de raad nog verder wil gaan. De heer Van Ginkel wijst op den grooten stapel cokes, die bij de gasfabriek ligt en maakt een vergelijking met de voorraden in de schamele schuurtjes der werkloozenhij vreest dat de cokes liggen te verweren, waar op de voorzitter zegt dat de cokes thans flink worden afgenomen vooral naar andere ge meenten. Het voorstel van den heer Ris- seeuw om het te laten zooals het was wordt aangenomen. Na nog een paar onbeteekenen- de vragen en opmerkingen wordt de verga dering gesloten. Afdeeling Oostburg V.P.Z. Op Zaterdag hield de V. P. Z.-afdeelirg Oostburg aldaar een algemeene vergadering in het gebouw „Avicultura". Bij de opening deelde de voorzitter, de heer D. H. van Zuijen, mede, dat het lezen der notulen en het ver slag van den secretaris ditmaal achterwega moest blijven, daar deze wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wonen zijn wensch, dat de heer Risseeuw spoedig algeheele beterschap zal mogen genieten werdi blijkens het applaus door alle aanwezigen ge deeld. Aan de orde was de rekening en verant woording van den penningmeester welke in ontvang en uitgaaf werd goedgekeurd tot een bedrag van 2344.82 met een batig slot van 1592.11 de afdeeling telt 363 leden. De begrooting voor 1932 bedraagt 2332.11 met een sluitpost van 1037.11. Onder de uitgaven is gerekend op 250 voor het ten toonstellingsfonds 100 voor verloting voor lezing, cursussen, drukwerk, vergade ringen, aankoop fokhanen, en voor de cen trale foktoomen ieder 50voor het fok- station 225 voor prijzen voor goedgekeur de hokken voor elk der jaren 1931 en 1932 100 afdracht aan het hoofdbestuur 170 en deelname legwedstrijd 25. De ontvangsten bestaan uit het saldo van 't vorig jaar, bijdrage van 340 leden en 250 van het tentoonstellingsfonds. Aan de mededeelingen van den directeur is het volgende ontleend. Er werden in 1931 aangevoerd 1225738 kipeieren, 46406 eendeie ren, 2006 ganze-eieren, 490 parelhoender- en 22 pauwe-eieren, totaal 1.276.224, ongeveer overeenkomend met 1930, de gemiddelde op-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1