Blijf er steeds jong uitzien! NOOTJES MARINE EN LEGER BUITENLAND <^-eAxmdt de ^u^ocluz tkx/njt den, ^eu^d GEMENGD NIEUWS TWEE DWARSLIGGERS. ;-E ga: 7s t 'ij yOi 2d n; Op het eind van December waren te Ara sterdam 35498 werkloozendat is 3704 meer dan November. Het :*rootste aantal werkloo zen kwam voor in de bouwvakken, nl. 6448, bij de metaalvakken 5763, het diamantvak 4711, kantoor- en winkelpersoneel 3246. In de bouwbedrijven zyn thans ongeveer 15.000 van de 30.000 leden werkloos. Voor 1932 worden de uitkeeringen geraamd op tuim ƒ1.800.000. De gemeenteraad te Enschedé heeft met 18 tegen 13 stemmen bekrachtigd, het verbod van samenscholingen in die gemeente. Tegen stemden de socialisten, communisten en R. S. P. De gemeenteraad te Eindhoven heeft met 20 tegen 14 stemmen besloten dit jaar geen kermis te houden. Hiermede worden ruim ƒ36.000 voor staanplaatsen, alsmede de op brengst der vermakelijkheidsbelasting gederfd. De recordvlieger en vliegtuigfabrikant Ed wards Stinson is in de nabijheid van Chicago met zijn vliegtuig neergestort en levensge vaarlijk gewond. Drie passagiers, die in het vliegtuig zaten, liepen eveneens zware ver wondingen op. Deze in aanbouw zijnde aanlegplaats is be stemd als toegang voor de veerboot, welke vermoedelijk de „Koningin Wilhelmina" zal zijn, die thans den dienst Vlissingen—Bres- kens onderhoudt en die t.z.t. voor dezen dienst in gebruik zal worden genomen. De steiger in open zee, die thans nog wordt gebruikt, komt dan te vervallen. Het laden en lossen in de nieuw gegraven haven en de in gebruik te stellen veerboot zal op dit veer een groote verbetering brengen, daar dit by stormweer op den tegenwoordigen steiger, vooral met groote auto's, gevaarlijk was. Doordat Hr. Ms. „Banckert" voorloopig in dienst blijft, zijn de reeds bevolen overplaat singen van dien bodem weder ingetrokken. De officier van administratie le klasse der zeemacht H. P. Verschuur, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is aan boord van het motorschip „Dempo" van Tandjong- Priok vertrokken en wordt 2 Februari te Marseille en daarna hier te lande verwacht. Een transport van 2 onderofficieren en 21 minderen in rang van het korps mariniers zal met het stoomschip „Crijnssen" uit Amster dam naar West-Indië worden uitgezonden met bestemming voor den dienst aldaar. Bij ministerieele beschikking is ter nood zakelijke beperking van rijksuitgaven ter kennis van de landmacht gebracht, dat voor loopig geen gelden beschikbaar worden ge steld tot viering van den verjaardag van de Koningin, het geven van prijzen en beloonin gen bij het schijfschieten, van belooningen voor het werpen met handgranaten, van prij zen voor artillerie-wedstrijden, van prijzen en belooningen voor hippische wedstrijden, jacht- en terreinrijden en voor het deelne men aan buitenlandsche hippische wed strijden. i'er g ;ft pst jij )ie >t€ I 3ie Üe k w k DUÏTSCHE PROCLAMATIE INZAKE DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Duitsche hoogescholen hebben een in vier talen gestelde proclamatie uitgegeven, waarin zij herinneren aan de Duitschland opgelegde ontwapening tot 115.000 man en aan de belofte, dat de andere onderteekenaars van het Verdrag van Versailles hetzelfde zou den doen. Die volken hebben hun belofte niet gehouden en zoolang zij hun belofte niet in lossen, zal elke Ontwapeningsconferentie haar doel missen. De proclamatie luidt „Aan alle volken en regeeringen richten wij daarom de plechtige waarschuwing, zich niet tevreden te stellen met ontwapeningsmaat regelen, die geen ware ontwapening brengen, doch enkel den huidigen toestand van onge lijkheid van rechten en ongelijkheid van vei ligheid vereeuwigen. De conferentie kan slechts dan tot een voor de wereld gezegend resultaat voeren, wanneer zij zich de onder werping van het geweld aan het voor alle volken gelijke Recht ten doel stelt. Wie zich aan dit grondbeginsel niet onderwerpt, zal voor de Geschiedenis de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de groote gedachte deT Ontwapening en het denkbeeld van een vreedzaam en eenig Europa te dragen heb ben. De onderdrukking van de geheiligde rechten der volken is het grootste gevaar voor den wereldvrede," FRANSCHENGELSCHE BESPREKINGEN In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat bijzonderheden omtrent de gisteren ge voerde Engelsch-Fransche besprekingen op den Quai d'Orsay nog onbekend zijn, doch dat het resultaat ervan duidelijk genoeg is Men is geen stap verder gekomen. Van Engelsche zijde is men van oordeel, dat de herstelconferentie, welke in Mei of Juni bijeen zou komen, minstens een oplos sing voor een reeks van jaren zou moeten treffen. Voorts acht Engeland het noodig, een uitgebreid moratorium in te willigen voor alle Duitsche betalingen. Van Fransche zijde echter was noch Laval, noch Flandin bereid in te gaan op een oplossing, die practisch een einde maakte aan de herstelbetalingen, zon der rekening te houden met de houding van Amerika inzake de schuldenkwestie. Frankrijk kon niet verder gaan dan zijn poncessies, bestaande uit de verlenging voor 20 cu per stuk 's Morgens en 's avonds zijn hiervoor slechts twee minuten tioodig, want deze methode welke door 24.592 schoon heidsspecialisten wordt aanbevolen, Is uiterst eenvoudig: Bereidt een overvloedig schuim van Palmolive zeep en mas seer hiermede zachtjes gedurende twee minuten de gezichts huid. Afwasschen met lauw en vervolgens met koud water. Met blijdschap zult U constateeren dat Uw teint haar frisch- heid herkrijgt, Uw huid soepel en aantrekkelijk wordt. Neemt nog heden een proef, Mevrouw - U zult er jonger uitzien dan Uw leeftijd is één jaar van het Hoover-moratorium. Een in Mei of Juni bijeen komende herstelconferen tie zou geen besluiten mogen nemen, die ver der reiken dan één of twee jaar. De diplomatieke medewerker van de „Daily- Telegraph" schrijft, dat Mac Donald niet on geneigd is, met Laval een mogelijken grond slag voor een herstelovereenkomst te ontwer pen. De Fransche minister-president wenscht echter tevoren principieele overeenstemming op grond van de diplomatieke onderhandelin gen en de besprekingen der financieele des kundigen, bij welke overeenstemming tevens de datum en de omvang van de conferentie reeds vastgelegd moeten worden. Frankrijk wenscht een gemeenschappelijk optreden tegenover Amerika, terwijl men in Engelsche financieele kringen gelooft, dat Engeland door zelfstandig optreden betere voorwaarden zal kunnen bedingen, aangezien men op het oogenblik in Amerika slechts schijnt te voelen voor een revisie der schul denovereenkomsten met Engeland en België. Aangezien echter Frankrijk slechts dan concessies aan Duitschland wil doen, wanneer Amerika ook toestemt in een herziening der Fransche schuldbetalingen, zyn de vooruit zichten voor een moratorium niet bepaald schitterend. EEN ENGELSCHE ONDERZEEBOOT VERMIST. Naar de Engelsche admiraliteit verneemt, is niets meer gehoord van de onderzeeboot M 2, die gisteren om 10 u. 30 bij Portland is ondergedoken. Verscheidene torpedoboot ja gers en onderzeebooten bevinden zich in de buurt ter opsporing. Een flottille mijnvegers heeft opdracht gekregen mee te gaan zoeken. De onderzeebooten, die met de M 2 op oefe ning waren, zijn gisterenmiddag teruggekeerd. De M 2 is in 1920 voltooid, zij heeft aan de oppervlakte een waterverplaatsing van 1450 ton en onder water van 1950. Een dergelijk vaartuig is in 1925 in het Kanaal vergaan, waarbij 68 menschen verdronken zijn. Onge veer evenveel zijn er ook thans aan boord. Het ongeluk had plaats tijdens de duik- oefeningen op 5 mijl buiten Portland. Tor pedojagers en duikbooten kwamen ijlings naderbij om de plaats van het ongeluk af te zoeken. Later alarmeerde de chef van het marinestation te Portsmouth de flottielje mijnenzoekers, welker bemanningen juist met verlof aan land waren en die uit bioscopen en restaurants moesten worden gehaald. De mijnenzoekers visschen met hun toestellen het water, waar de duikboot liggen kan af tot dusverre hebben zij echter nog niets ge vonden, ofschoon het water op de plaats van het ongeluk slechts ongeveer 32 M. diep is. Het draadlooze signaal van de M 2 is he denmorgen kort na 10 uur opgevangen. Met den bouw van de duikbooten der M- klasse is tegen het einde van den oorlog be gonnen. Aan boord van elke duikboot van deze klasse bevindt zich een stuk geschut van 30.5 c.M. De constructie der onderzeeërs van dit type schijnt nooit geheel bevredigd te hebben en heeft reeds meer tot onaangename ervaringen geleid. DE TOESTAND IN SPANJE. De burgerwacht van Valencia is opgeroepen om den opstand in het nabij gelegen Sollana te onderdrukken. In de vroege morgenuren had zich hier een groep van vijftig man naar het stadhuis begeven, dit bezet en de be scheiden en het archief uit het venster ge worpen en op het dorpspleintje in brand ge stoken. Voorts werd een som van 3.500 pese ta's buitgemaakt. De pogingen de kerk in brand te steken mislukten, wel werd echter het telefoon- en telegraaf net vernield. Een priester werd gewond. De opstand werd spoe dig door de burgerwacht onderdrukt en ver scheidene personen werden gearresteerd. Te Sevilla duurden heden de schermutse lingen voort, doch langzamerhand keerde de rust in deze plaats terug. By botsingen met de politie werden twee stakers gewond en zeven personen gearresteerd. Uit Saragossa zijn verscheidene compag nieën infanterie, voorzien van machinegewe ren, naar de provincies Teruel en Huesca ver trokken ter onderdrukking van de communis tische ongeregeldheden. HET FRANSCHE LUCHTVAARTCREDIET. De minister voor de luchtvaart Dumesnil heeft gisteren in de financieele commissie van de Kamer een uitvoerig rapport uitge bracht. Minister Dumesnil verklaarde dat de ligheid der bemanning. Na een discussie, die ongeveer vier uur duurde, keurde de Com missie het voor de luchtvloot gevoteerde be drag van 1.900.000.000 francs goed. Fransche luchtvloot in vergelijking met de luchtvloten der andere mogendheden er gun stig voor staat. Wat de grootere capaciteit en de grootere radius van actie der Italiaansche vliegtuigen betrof, was hy van meening, dat deze verkregen waren ten koste van de vei- De diefstal van ƒ6 0.0 0 0. De daders van den diefstal van 60.000 by de Nederlandsche Landbouwbank te Amster dam, zijn, zooals wy reeds hebben gemeld, de vorige week in Marseille gearresteerd. De inspecteur van politie, de heer M. O. F. van der Heul is voor deze arrestatie naar Zuid-Europa geweest met den heer Van Hussen, secretaris van bovengenoemde bank instelling. De inspecteur Van der Heul is thans te Amsterdam weergekeerd en heeft ons het volgende verteld van zyn wedervaren op zoek naar Kok en De Haas, die op stap waren met de 60 000. Te Amsterdam was bericht ingekomen, dat het meisje van Kok naar Genua moest ko men en daar haar intrek nemen in hotel „Bellevue". Er zou dan iemand komen met een brief, waarin nadere gegevens zouden staan. De heer Van der Heul is toen naar Genua gegaan en heeft met een dame in het hotel ,3ellevue" gewacht op de komst van een brief. Hij had natuurlijk de Italiaan sche politie gewaarschuwd en de medewer king gekregen van een inspecteur van de recherche, den heer Nuzzolose. Deze had ook zyn intrek in hotel „Bellevue" genomen om bij de hand te zyn als ingrijpen noodzake lijk was. De dag, dat de brief moest worden ge bracht verliep, zonder dat er iemand kwam opdagen. Men heeft toen den hotelhouder in den arm genomen en deze wist wel iets meer van de zaak af. Er was iemand geweest, die had medegedeeld, dat hij den 20en Januari een dame kwam halen. Na een omweg is de Italiaansche politie te weten gekomen, dat het een zekere Bairich was, die bekend was als een havenspion. Deze had inderdaad een brief, maar had met het bezorgen geen haast gemaakt. In den brief stond, dat Kok en De Haas zich hadden ingescheept naar Amerika. De brief was toen vier dagen oud. Hiermee was het spoor van de beide gezochten weer weg. Achteraf is gebleken, dat de reis naar Amerika niet is doorgegaan. De beide man nen hadden een steward van een Ameri- kaansch schip voor 1100 omgekocht, om hen als verstekelingen mee naar Amerika te nemen. Ze zijn door den steward aan boord gebracht, maar by een inspectie van het schip door een der stuurlieden werden ze ontdekt en van boord gezonden. Een tweede poging om op deze wijze naar den anderen kant van den Oceaan te komen is eveneens mislukt. De man, dien ze daarvoor in den arm genomen hadden, had het geld in ont vangst genomen, maar verder niets van zich laten hooren. Toen de politie dus het spoor bUster was van de beide gezochten, kwam er een tele gram voor het meisje van Kok in hotel „Bellevue", inhoudende het verzoek dadeiyk naar Marseille te komen in hotel „Continen tal". Al heel spoedig was er verbinding met Marseille en zeide de chef van de „Süreté" alle medewerking toe de beide Hollanders zoo mogelijk in arrest te zullen nemen. Deze chef van de „Süreté" was door de biljetten, welke door de Amsterdamsche politie waren verspreid, op de hoogte van de zaak. Daarna heeft Kok uit Marseille nog het hotel .Bellevue" opgescheld, waar hy door den hem bekenden Bairich werd te woord gestaan. Naast hem stond de inspecteur Van der Heul, die hem instrueerde wat hy zeggen moest. Deze vertelde toen, dat zijn meisje in Genua was en dat zy met een bepaalden trein naar Marseille zou komen. Dit gebeurde in den avond van den 20sten Januari. Den volgenden morgen in de vroegte kreeg de heer Van Hussen een telegram van de po litie te Marseille, dat Kok en De Haas in hotel „Continental" gearriveerd waren. Te Marseille, waarheen de heeren Van der Heul en Van Hussen vertrokken waren, werd door den chef van de politie medegedeeld, dat hij na de ontvangst van het telegram nog cüenzelfden nacht met een aantal recher cheurs naar het aangegeven hotel was ge gaan en daar de beide Hollanders had aan getroffen. Kok had zich heftig tegen zyn arrestatie verzet en er waren vier man noo- dg geweest om hem de boeien aan te leg gen. De Haas had zich onmiddellyk gevan gen gegeven. Op Kok werden gevonden 43 bankbiljetten van 1000 en 33 van honderd gulden. Door den inspecteur Van der Heul werd ons tenslotte een beschryving gegeven van de verblyfplaats der gevangenen. Deze ligt on der den grond en heeft licht noch lucht en gelykt meer op een hol dan op een gevan genis. Toen de beide mannen dan ook naar boven werden gebracht waren zij de eerste oogenblikken verblind door het licht. Kok schrok toen hy den secretaris van de Nederlandsche Landbouw Bank zag. De bei de mannen hebben een volledig exposé gege ven van hetgeen gebeurd is. Zij hebben ge smeekt om mee naar Amsterdam te mogen gaan, maar de Marseillaansche autoriteiten konden dit niet toestaan. Langs den officiee- len weg zal de uitlevering geschieden. Wel was de procureur de la république bereid het geld vrij te geven. De bankbiljetten zyn aan den Nederlandscheri consul ter hand gesteld. Vermoedelijk zal het nog wel een paar weken duren voor de arrestanten hier zyn. Een duur bloscoopje. Een galante jongeman wilde te Amsterdam een bezoek brengen aan een bioscoop. In de nabijheid van het theater ontmoette hy een ongeveer 23-jarig meisje, waarschijniyk van Duitsche nationaliteit, dat hy uitnoodigde met hem de voorstelling by te wonen. Het juffertje gaf daaraan gehoor, maar onmid dellyk na afloop van de voorstelling liet zy haar galant in den steek en verdween. Het bleek dat ze daarvoor goede redenen had, want de jongeman ontdekte spoedig daarna dat twee bankbiljetten van 25 uit zyn por- temonnaie waren verdwenen. Smokkelwaar in brood- a u t o 's. Dezer dagen heeft op last van de Rotterdamsche politie de marechaussee te Zundert een vrachtauto aangehouden, waar in voor Nederland bestemd Belgisch brood werd vervoerd. Het was de Rotterdamsche politie ter oore gekomen, dat met deze auto's wel cocaine werd gesmokkeld. By onderzoek bleek de wagen geen verdoovende middelen te bevatten, maar wel werd er met den auto gesmokkeld. Een en ander is in beslag geno men. De inzittenden van den wagen zyn aangehouden. Het brood, dat zich in den wagen bevond, maakte den indruk, reeds verscheidene malen voor transport te hebben dienst gedaan. Te Rotterdam wordt den laatsten tyd nog slechts een zeer klein quantum Belgisch brood omgezet. Inbraken te Tilburg.— De heer M. H., wonende aan den Bredasche weg te T'lburg, had aangifte gedaan by de politie, dat uit zijn landhuisje, gelegen onder Don- genwyk, in een tydsbestek van twee maan den diverse goederen waren ontvreemd. In verband met dezen diefstal werd door de po litie te Tilburg een huiszoeking gedaan by den 29-jarigen J. F. aan den Nieuwen Goirle- sche weg. De gestolen goederen werden daar gevonden benevens een vloerkleed, een tafel kleed en een servies, afkomstig van een in braak, gepleegd in den nacht van 12 op 13 Januari in een leeg staande villa te Berkel- Enschot. J. F., die reeds voor een ander delict ln het huis van bewaring te 's Hertogenbosch was opgesloten, heeft volledig bekend en zal voor den commissaris van politie te Tilburg worden geleid. Inbraak in de St. Jans- kerk te Gouda. Toen de koster van de St.Janskerk te Gouda Maandagmor gen vroeg in het kerkgebouw kwam, bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat inbrekers ge durende den nacht de kerk hadden uitgeko zen tot hun operatie-terrein. Zyn eerste blik ging naar de groote yzeren geldkisten, welke geplaatst zijn bij de uitgangen van de kerk, en waarin de bezoekers bydragen werpen, welke zij offeren voor de restauratie van het gebouw. Een dezer groote kisten was naar het middenschip gesleept en vertoonde sporen van braak. Men was er evenwel niet in ge- De officier van justitie te Amster dam heeft ƒ1000.— uitgeloofd voor bekendmaking van den dwarslegger Matuschka II. Dwars door de menschheid Loopt schuinscheef een bjn, Die alt yd maar dwars En schuinschevig wil zyn. Men struikelt er over Staat op en men denkt ,,'t Is alles geen koren Dat 't graanveld ons schenkt", Zoo'n dwarskyker dwarskop, Die dwars alles doet, Bemint al wat dwars is Met dwarsig gemoed. Een „dwarsligger" vindt hy Gewoon iets „fameus". Hy prikkelt zijn zinnen En is naar zyn keus. Kom help my eens even Dien trein uit het spoor, Doch gaat er niet onder Maar sehuindwars er vóór. Ja houten collega, Dat valt wel iet mee. Maar ik ben Matuschka Precies nummer twee. Het treintje 't is zonde Dat kende de list, Vermorselt den dwarsen Spoorrecidivist. Een dwarsligger dwarskop, Dien heb ik'niet graag. Hy ligt ,my gewoonlyk Te dwars in myn maag. Maar nü heeft hij waarde, Ik wou ik hem had Of minstens de duizend Pop maar. je zat. Ha-Vee-Wee. slaagd, deze kist te openen. By een andere had men meer succes gehad, hoewel ook hier uit niets ontvreemd kon worden. Men had wel het zware buitenste deksel van dezen koffer kunnen forceeren, maar niet het bin nenste deksel. Ook een kast, welke naast het orgel staat, was opengebroken, maar de die-f ven hadden hierin slechts een hoeveelheid gebruikt lood gevonden, dat zy hebben laten liggen. Er wordt dus niets vermist. Aan de Oost-zijde van de kerk, in het plantsoen, dat bij het Oude Mannenhuis be hoort, zyn sporen aangetroffen, welke er op zouden wijzen, dat de inbrekers langs dezen weg zijn ontkomen. Echter is het ook moge- lyk de dieven zich na den avond dienst hebben laten insluiten. Op zyn ge- bruikelyken rondgang door de kerk heeft de koster Zondagavond evenwel niets verdachts gehoord of gezien. De politie stelt een uitge breid onderzoek in, i Ongelukk en. Een 17-Jarlge meisje te Rotterdam is door een glazen dak van een veranda gevallen, dat zich aan de tweede verdieping bevond. Het meisje was vermoedelyk bezig ramen te zeemen en door een onbekende oorzaak gevallen. Het meisje werd met verwondingen aan hoofd en hand en een hersenschudding opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. Een arbeider te Renkum wilde zyn zoon, die dicht by hem woont, wekken. Daar hy op herhaald kloppen geen gehoor kreeg, werd de buitendeur inge trapt en vond men den man en zyn vrouw door kolendamp bewusteloos op het bed lig gen. Onmiddellyk werd de hulp van een ge neesheer ingeroepen, die er na drie kwartier in slaagde by beiden de levensgeesten weder op te wekken. De zuigeling, die in een wieg in de slaapkamer lag, is niet bedwelmd ge worden. Oorzaak van de kolendampontwik keling was het afsluiten van een kachel, die op de slaapkamer was geplaatst. Te On- derdendam is een landbouwer vermoedelijk door de gladheid van zyn wagen gegleden en in een sloot terecht gekomen. Na enkele uren werd zyn lijk opgehaald. Een bootje omgeslagen. Tengevolge van den golfslag eener passee- rende stoomboot, sloeg Dinsdagmiddag op den Amstel even voorby Ouderkerk een motor bootje om, waarin twee meisjes van 14 en 11 jaar waren gezeten. Het jongste meisje, dat goed kon zwemmen, wist zich spoedig in veiligheid te brengen. De oudste echter zonk naar de diepte, doch kon worden gegrepen door den schipper van een kolenschuit welke zich onmiddellyk te water had begeven. Het meisje was echter reeds be wusteloos. Toepassing der kunstmatig adem haling had na ongeveer tien minuten het ge- wenschte resultaat. Per auto werd het meisje na van droge kleeren voorzien te zyn naar de ouderlyke woning overgebracht. Het circus SarrisanL- Naar de Belgische bladen melden, zal het circus Sarrasani zyn voorstellingen weer her vatten. De brand, die de directie dwong, ge durende meer dan veertien dagen het circus te sluiten voor bezoekers, is nog niet ver geten, maar de aangerichte schade is zooveel mogelyk hersteld. lederen .dag komen' wagons met nieuwe kleeding, uniformen, tuig en cos- tuums aan. Ook het dierenpark is weer aan gevuld. Zaterdag 30 Januari zal te Antwerpen de heropenings-voorstelling plaats hebben. Een lafhartige moord.— Groote verontwaardiging komt in de Ber- lynsche bladen tot uiting over den moord op den 16-jarigen gymnasiast Herbert Norkus, die op straat door eenige communisten werd gedood. vyf jeugdige nationaal socialisten, onder wie Norkus, hadden gisterenmorgen vroeg ia 1e Gotzkowskistrasse strooibiljetten rondge deeld. Op den hoek van de Zwinglistrasse probeerden eenige communisten de biljetten aan de jongens te ontnemen. Het kwam tot een gevecht, waarin de nationaal socialisten

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2