1000 500 300 150 100 25 Plaatselijk Crisis-Comité snjaeht j pf merk jffij NO. 22; 70e Jaargang 1932 ISSINGEN WOENSDAG Uitgave: firma F. VAK QE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 27 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité Denkt om de collecte voor het op Maandag 1 Febr. a.s. grilllHIHH fedruk verboden) I |ders tufte de naar de dier- |elijk aan met per taxi op middel van Jdantilope we- us kwam hij pen zich het de taxi bij lag vervolg) Itconcert. 8.35 111.50 Dansmu- pert. 7.20 Con- Pansmuziek. pmofoonplaten. 338 M. fleert. 9.05 Le- |UT0'S, TUIGEN uur 15.04 fis.05 16.13 16.53 heden, Lajos con- 8 uur. |ng „Droom- pbeidersoni- uur. uari. Ge- |g Mattheus- rot Oefening1 Gehoorzaal, VEN frim Pinistei-re hnisterre P. 23 Jan, I Paramaribo Mombassa óuthampton py Said Suez eorologiscii Den Hel- Isafjord. 7 Januari Zuidelijke kt. Weinig ig in tem- 'icht. levens Instituut ngen van pa volgen nden ver nemen en >dafc daar barome- it Westen reeds 10 ;trooming plaatsing nd zacht nige uit- fd-Skan- üeekenis, or. Neer- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.KleineadvertentiesbetrefiendeHuui enVerhuur.Koop en Verkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— repelt 75 ct., iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tof werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS,; Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Personeel Pzem 15.10 C. B- 5.— Vorige opgave - 1825.88 Totaal 1845.98 ^TADS^nmovincSEUWS Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Comité van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van de Vereeniging „E. M. M." te Vlissingen ƒ10 en van den heer G ƒ6. Buurtcommissïe WalstraatKleine Markt, Tegen gisterenavond waren de bewoners van bovengenoemde buurt bijeengeroepen door het bestuur om te beraadslagen óf er gevolg zou worden gegeven aan de aanvraag van het plaatselijk crisis-comité om de be hulpzame hand te bieden en zoo ja, hoe ver der gesteund zou kunnen worden. De eerste vraag, welke de voorzitter dan ook stelde wasZal in onze buurt getracht worden re gelmatige bijdragen voor dat comité bijeen te brengen Hoewel tegen dit voorstei oppo sitie kwam, werd ria rijp beraad met meer derheid van stemmen besloten dat in dezen geest gewerkt zal worden. Het bestuur zal in- formeeren, wie der bewoners genegen is, we kelijks of maandelijks iets af te dragen, welk bedrag dan zal worden opgehaald. Op de vraag of er onder de leden iemand was, die zich voor dit doel beschikbaar stel de, gaven de twee leden, die voor de buurt tot nog toe actief waren geweest, zich ook hiervoor weer op. Als tweede punt stond vermeldbestem ming ingekomen gelden. De voorzitter, de heer A. J. van Ockenburg, prees de buurt gelukkig, dat ze nog financiën bezat, on danks de rampen, die Vlissingen in den laat- sten tijd hebben getroffen. Nu er op t oogen- blik nóg geen sprake is van te feesten, deed hij het persoonlijke voorstel om een vierde deel van dat bedrag af te staan aan het cri sis-comité. Daar tegen dit voorstel een hef tige oppositie kwam, nam hij een voorstel over, dat tot strekking had om geen gelden af te dragen en de' kas intact zal worden ge houden. Nadat ook dit voorstel van alle kan ten was bekeken, werd, met grooter meerder heid dan bij de eerste stemming, besloten het te aanvaarden. Toen deelde de voorzitter mede, dat, door vertrek buiten de gemeente en buiten de buurt, de heeren Schrijver en Laemoes de bestuursfuncties hadden neergelegd, zoodat er twee vacatures waren, die hij verzocht vanavond aan te vullen. Na eenige oogenblikken gelegenheid te heb ben gegeven over candidaten onderling van gedachten te wisselen, schreef de voorzitter de stemming uit, die door de betrekkelijke veelheid der candidaten, gevolgd werd door een tweede vrije stemming, waarbij de hee ren Timmermans en Van de Vaate de over groot© meerderheid der stemmen op zich vereenigden. Beide heeren namen de benoe ming aan. Met het uitspreken van de hoop, dat hij een te pesslmistischen kijk op de zaken had en dat binnen niet te langen tijd een haven- feest zal kunnen gevierd worden, sloot de voorzitter de bijeenkomst. De Broederband. Aan het Jaarverslag over het boekjaar 1930—1931 van de coöperatie „De Broeder band" U.A. alhier is het volgende ontleend Wy vangen dit verslag aan in een crlsistyd en het ziet er niet naar uit, dat spoedig ver betering in zal treden. Zoowel wat den om vang, als wat den duur aangaat, overtreft deze crisis dan ook verre de meeste harer voorgangsters. En nog immer is er niets te bespeuren dat wyst op een naderend einde. In mooie redevoeringen wordt door econo men en regeerders aangegeven, wat gebeuren moet ter verbetering. Maar als het op daden aankomt, gebeurt er niets, of juist datgene v/at aangegeven was als noodlottig. Wy* den ken aan de wenscheiykheid, Ja, de noodza- keiykheid, uitgesproken door de Economische .Conferentie, om do tolmuren te slechten, En intusschen gaan alle landen voort de scheids muren hooger op te trekken. We denken aan de redevoeringen over vrede en bewapenings beperking. En intusschen gaat de ophooping van oorlogsbrandstof en de uitbreiding van de bewapening zijn gang. Middelerwijl neemt de werkloosheid onge kende afmetingen aan en wordt, door den langen duur der crisis, het weerstandsvermo gen der arbeidersklasse steeds geringer. Gelukkig mogen we vaststellen, dat in de meeste landen de coöperatieve beweging zich gestadig uitbreidt. Komen we tot den toestand van onze eigen coöperatie over het afgeloopen boekjaar, dan kan ons oordeel, gezien de ongunstige tyden, niet anders luiden dan gunstig. wy verklaren gaarne dat de samenwerking tusschen bestuur en personeel niets te wen- schen overlaat. Het personeel, van hoog tot laag, is te allen tyde bereid ons met steun ter zijde te staan en wij hopen dat het in de toekomst zoo moge blyven, aangezien dit be slist noodig is en dit kan niet anders, als èn het personeel èn onze coöperatie ten goede komen. wy kunnen mededeelen, dat met Ingang van dit boekjaar de loonen van het kantoor-, winkel- en kolenpersoneel, alsmede van de werkvrouwen, met 5 werden verhoogd. Wy vónden dit billijk, aangezien het bakkery- personeel dit door zyn actie ook had verkregen. Tevens werd voor het jeugdig katoorpersoneel een loonregeling ingevoerd, aangezien deze nog niet bestond. Onze afdeeling kolen was dit boekjaar een groot succes. Er werd n.l. in totaal 1247 ton omgezet, wat geen kleinigheid is. Het was 260 ton meer als het vorige jaar. wy bevelen onze Spaarzegels hiervoor aan. 't Is een ge- makkehjk betalingsmiddel en zijn verkrijg baar in de prijzen van 0.50, 0.75 en 1. Deze zegels zyn ook geldig in onzen manufac turenwinkel, Kerkstraat. Desgewenscht komt iedere week een van ons personeel hiervoor. Met onzen Manufacturenwinkel gaat het steeds crescendo. Natuurlyk kan de omzet veel grooter zyn, doch Keulen en Aken zyn ook niet in één dag gebouwd en wy hebben zooveel vertrouwen in onze leden dat wy dur ven voorspellen dat het volgend boekjaar de omzet verdubbeld zal zyn. De omzetten waren in het afgeloopen jaar Bakkerij 87.694.95 winkel Nieuwendyk 44.288.06 winkel Scheldestr. 61.230.80% winkel Goed Wonen 24815.41% winkel bakkery 1.597.68 winkel Souburg 25.260.75 en winkel Manufacturen 18.140.66% to taal 263.02832%. Uit deze omzetten blijkt, dat ondanks den meerderen omzet in de winkels Kerkstraat en Souburg, het totaal-omzetbedrag ongeveer 12.000 minder is dan het vorig boekjaar. Dit behoeft echter geen verwondering te wekken, aangezien alle artikelen beduidend in prys zyn verlaagdeen brood byv. in dit boekjaar van 18 op 14 cent, dus met 4 cent. Procentsgewyze is dus de omzet heel wat vooruitgegaan. Toch kan dit heel wat meer zyn, als we zien dat gemiddeld slechts 200 per lid wordt verbruikt. Wy besluiten dit verslag onder mededee- Ung dat ondanks het vertrek van vele leden naar elders, wy toch nog 26 leden vooruit zyn gegaan, zoodat het aantal is1291. Op de gehouden Jaarvergadering werd een dividend van 6 pet. vastgesteld. Uit het Ziekenfonds bakkery werd aan 30 leden, met een totaal van 497 dagen, gratis brood verstrekt, tot een totaal-bedrag van 174.72. Aan dividend- en tantième-belas ting moest worden betaald 33.99. Het saldo was op 31 October 1874.33%. Uit het ziekenfonds winkels werd aan 28 leden, met een totaal van 458 dagen, gratis kruidenierswaren verstrekt, tot een bedrag van 297.12. Aan dividend- en tantième belasting werd betaald 57.36, terwyi het saldo op 31 October 1376.60% was. Uit het overly densfonds bakkerij werd aan de nabestaanden van 16 leden uitge keerd een bedrag van 628.56, terwyi aan belasting moest worden betaald 57.52. Dit fonds sloot per 31 October met 4678.74%. Het overiydensfonds winkels keerde uit aan de nabestaanden van 15 leden een be drag van 711.07. Aan belasting moest wor den betaald 74.41. Dit fonds sloot per 31 October met 3353.66%, Politiek In een tijd van crisis. De anti-revolutionnaire kiesvereeniglng houdt Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het Militair Tehuis. Als spreker zal optreden de heer J. J. C. van Dyk, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp„Politiek in een tyd van crisis". Scheepvaartberichten. Het stoomschip dat by Schoonewaarden omhoog gevaren was, biykt het Zweedsche stoomschip „Cecil" te zyn. Het schip is met sleepboot-assistentie vlot gekomen en heeft de reis naar Gent voortgezet. \an Gept £oiptnde Engelsche trawler f f f J ,.G.F.B." heeft naby Ter Neuzen aan den grond gezeten, doch is met assistentie vlot gekomen. Het vaartuig heeft de reis naar zee voortgezet. MIDDELBURG. Gouden jubileum „Patrimonium'. Gisterenavond hield de afdeeling Middel burg van .Patrimonium" een openbare wy- dings-samenkomst in de Hofpleinkerk ter herdenking van haar gouden jubileum. De goed bezochte bijeenkomst werd geopend door ds. D. Ringnalda en werd door de aan wezigen staande gezongen Psalm 118 7 en 8, waarna de spreker voorging in gebed en naar aanleiding van Psalm 115 sprak over „Hulp er* Schild". Spreker was veihlyd dat de jubi- leerende vereeniging niet gébruik heeft ge maakt van het recht om niet te jubileeren. De oudste Chr. sociale vereeniging in onze stad heeft alle reden om haar 50-jarig be staan dankbaar te herdenken. Hy wees op den zegenryken arbeid in den loop dér jaren door de afdeeling tot stand gebracht en heette welkom de verschillende afgevaardig den van zusterverr .ïigingen, ook uit Vlissin gen en omliggende plaatsen. Hij hoopte dat de dankbaarheid zal eindigen met God de eer te geven. De verbondsvoorzitter, de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, sprak over „Stand vastig, onbewogen." en begon met de geluk- wenschen van het verbondsbestuur over te brengen. Hy wees er op dat Zeeland geen gemakkelijke provincie is om te bearbeiden. Hy ging terug in het verleden toen de toe standen zoo gansch anders waren dan nu. Vóór 50 jaar beleefde men ook een groote crisis op landbouwgebied. Onze volksrijkdom was toen zeer beperkt en de industrie was nog in de kinderschoenen. De toestand, waar in de breede massa van het volk verkeerde, liet zeer veel te wenschen over. Er heerschte nog het politiek en economisch liberalisme. Onder breede kringen van het volk was nog weinig sociaal inzicht en ook de oprich ters van „Patrimonum", eenvoudige men- schen, stonden voor een moeilyke taak en ietwat vreemd tegen de geweldige vraagstuk ken waarvoor zij geplaatst werden. Hoe is dit alles veranderd. God heeft den arbeid rijke lijk willen zegenen. De vakorganisatie, voort gekomen uit „Patrimonium" is zeer gegroeid en in geen land ter wereld bestaat een Chr. vakorganisatie zooals in ons land. Spreker wees ten slotte op de groote beteekenis wel ke „Patrimonium" in dezen tyd nog heeft en naar hy hoopt ook in de toekomst zal bly ven behouden. Door ds. D. Scheele werd het slotwoord ge sproken. De zangvereeniging „Sursum Corda" luis terde met een 5-tal liederen de samenkomst op, welke door ds. Scheele met dankgebed werd gesloten. Mattheus-Passïon. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uit spanning" te Middelburg, geeft Donderdag 4 Februari, in de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering van de Mattheus-Passïon. De generale repetitie op Woensdag 3 Fe bruari is ook voor het publiek toegankeiyk. Uitvoering en repetitie vangen aan om half acht. Wy verwyzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. GOES. Afdeeling Zeeland Stamboek Nederlandsch Trekpaard. In de gisterenmiddag te Goes gehouden ver gadering meende de voorzitter, de heer H. A. Hanken, over den huldigen toestand niet te m$§ten sg|kg?, ga&r align hem zelf onder vinden en te kunnen volstaan met elkaar toe te wenschen, dat 1932 beter moge zijn dan 1931. De heer A. J. Lako, secretaris-penning meester, bracht zyn jaarverslag over 1931 uit, waarin hij erop wyst, dat door de malaise in den paardenhandel dit jaar voor de fokkery nog slechter was dan 1930. In 1930 werden aangegeven voor Inschrij ving in het stamboek 13 hengsten, 317 mer ries en ruim 2100 veulens, in 1931 resp. 21, 472 en ruim 1400. Alle keuringen hadden een vlot verloop. Dankbaar is de secretaris voor het subsidie van 1800 van het hoofdbestuur. Als lichtpuntjes noemt de secretaris het duurder worden der benzine, waardoor de concurrentie met de autotractie verlicht wordt en het vooral in de laatste weken toe nemend aantal personen, dat nu uit het Zeeuwsch—Belgisch Stamboek (Zeeuwsch-— Vlaanderen) naar het Nederlandsch Stam boek terugkeert, zwart op wit getuigt, dat het Z.B.S. hen geen cent voordeel, maar In vele gevallen groot nadeel heeft berokkend. Het jaarverslag werd goedgekeurd en even eens de rekening over 1931, die een goed slot aanwyst van 5443.70. Het bestuur stelde voor zich te verklaren voor het houden, dit jaar, van een nationale tentoonstelling. De heer S. Gast, kon zich hiermede niet vereenigen, omdat het veel geld zal kosten, in een tyd, dat er z.i. geen enkel lichtpuntje is te zien. Het zal 15.000 tot 17.000 kosten. Dit bedrag is beter voor de leden te reservee ren, door bijv. het inschrijfgeld nog eens te halveeren. Zi. bestaat er onder de fokkers maar matig belangstelling voor zulk een ten toonstelling. De algemeen© voorzitter, de heer jhr. J van Vredenburch, die met den algemeenen secretaris, den heer L. A. Bor, de vergadering bywoonde, zeide, dat men zich niet te veel mag laten afschrikken door de malaise. Een tentoonstelling is in de eerste plaats een belang voor het stamboek zelf, mede om dat België wel elk jaar een tentoonstelling houdt, in overleg met den consulent te Parys zal getracht worden om vele Franschen naar de tentoonstelling te trekken. Men mag niet te veel by de pakken neerzitten. Met 45 stemmen voor, 6 tegen en 3 blanco verklaarde de vergadering zich voor het hou den van een nationale tentoonstelling. Tot commissaris werd herkozen de heer H. J. Aemoudts, tot afgevaardigden de heeren A. van Hootegen en F. Dekker Pzn„ tot plaats vervanger de heer ir. De Feytes Wz. en tot lid der jury voor de merriekeuringen de heer Alph. Aemoudts. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld met een post onvoorzien van 4328.70 en naar aanleiding daarvan zal het bestuur nog nader komen met voorstellen voor steun aan de fokkers, die deelnemen aan de nationale tentoonstelling. Afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Gisterenmiddag kwam te Goes bovenge noemde afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuinderbond in jaarvergadering, onder voor- ziterschap van den heer P. de Putter te 's-Heer Hendrikskinderen byeen. De voorzitter wees in zyn inleidend woord op den toenemenden groei van den C.B.T.B. in Zeeland. Op Noord-Beveland en Schou wen en Duiveland is byzondere propaganda gevoerd met het resultaat, dat op eerstge noemd eiland meerdere leden zijn toegetre den en op laatstgenoemd een afdeeling is op gericht. In de commissie van toezicht op de rykslandbouw-winterschool en in de tarwe- organisatie is de Bond vertegenwoordigd. De secretaris-penningmeester, de heer J. Oele te Wemeldinge bracht jaarverslag uit. Het ledental groeide wel geleidehjk, maar kon toch veel grooter zyn. De rekening sluit met een tekort van 21.81. De aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Dominions en A. J. de Jager werden her- 16 dat hem bevredigen kan Een hlgvend genot h Hachts droomt ie ervan tlVTABAK5FABKIEK SsEUMO -ÖBO'NIMGEN iVlet bon. kozen, evenals de heer J. Oele in het bestuur der provinciale organisatie. Hierna sprak het lid der Tweede Kamer, de heer Chr. van den Heuvel over het onderwerp „De Christenboer in crisistijd". wy Christenen aldus speker, moeten juist nu toonen, dat ons geloof in crisistyd geen ydele klank is en ons hoeden voor revolutio naire woorden en daden. Anderszijds komt het kwaad niet over ons, om daarin maar fatalistisch te berusten. Wij moeten de moei lijkheden trachten te overwinnen. Dat een of ander bedrijf het moeiiyk heeft, is nog geen reden tot overheidssteun. De Staat voor de bedrijfstekorten laten opdraai en is staats-socialistisch. Maar wij vragen, voor den landbouw steun op onze gronden 1. By het agrarisch bedrijf is een groot al gemeen belang betrokken, zoodat instorting het geheele economisch leven zou ruïneeren. 2. De arbeid wordt door onze sociale wet geving beschermd. Maar dan moet men ook de bedryven in staat stellen de lasten daar van te dragen. De onbeschutte bedryven kun nen de lasten niet op derden afwentelen. 3. Het exportbedrijf ondervindt in Neder land op hinderlijke wijze den invloed van de internationale handelspolitiek. Op deze gronden is steun voor den land bouw gewettigd. Naar aanleiding van de nu volgende be spreking waaraan verschillende personen deelnamen had de heer Van den Heuvel nog de gelegenheid het volgende op te mer ken. De bezwaren van het platteland tegen de- aanhangige wijziging der L.O.-wet moeten worden erkend. Eenzelfde leerlingenschaal voor groote en kleine scholen is verkeerd» Maar spr. heeft vernomen, dat geen der be staande scholen door de nieuwe wet zullen worden getroffen. Spreker erkent dat de steun voor den land bouw in 1931 onvoldoende was, maar als de suikerprys een weinig stijgt en daarop be staat uitzicht, dan kan men zeggen, dat voor 1932 ongeveer het mogelijke is gedaan. De steun voor het vlas is inderdaad als werkloozensteun bedoeld, maar dit is te be grijpen, daar het vlas een product is, dat wel zoo goed als geheel zal verdwijnen. Spreker is niet tegen verlaging der uitga ven, maar hy dringt er toch op aan de loonen niet te verlagen. Dit vraagt spr. om princi- pieele, maar ook om practische redenen. Im mers door de rigoreuze loonsverlaging loopen. we de kans in de Tweeed Kamer den steun te verspelen van leden, die we niet kunnen mis sen. Krachtig verzette spr. zich tegen de opvat ting, dat een matige inflatie in het belang van den landbouw zou zyn. Inflatie veroor zaken zou een brutale vorm van onteigening zyn. We moeten inflatie eerder afbidden dan er naar verlangen. ZIERIKZEE. Bank van Schouwen en Duiveland. Aan de algemeene vergadering van aan» deelhouders der N.V. Bank van Schouwen en Duiveland te Zierikzee zal worden voor gesteld het dividend over 1931 vast te stellen op 10 pet. (v.j. 12 pet.) HOEDEKENSKERKE. De haven te Hoedekenskerke. Voor de in aanbouw zijnde drijvende aan legplaats in de nieuw aangelegde haven te Hoedekenskerke voor den provincialen stoom- bootdienst op de Wester Schelde, voor den dienst op Ter Neuzen, is dezer dagen 13 M. onder water een betonplaat gemaakt als £un- deering van twee later te bouwen geleidings pijlers van gewapend ijeton.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1