500 300 25 HOyèsli EERSTE BLAD iNo.17' 70e Jaargang 1932 IJNEN MJTO'S, TUIGEN ISSINGEN iT DONDERDAG Ilium: firma F. Bil DE HIDE Ir.. Nilslual Sl-ll, llissiiiin. Wil. ID. Pislntaiini itül 21 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS STERAARS. inlseert de vol» ien gramofoon- by dezelfde ge- wier stem en d, zich voor de •aagd wordt nu of het gehoor- f direct van de 1ZONDEN :n zeldzame ge- sch—Japansche mededeelingen }ij Moekden per oever van de >ns en een ry- rmede aan de uwelijk realis- d van een wer- len. slagveld vorm- r, dat de stem zich op tot een and. De sterke geheel Finland erspreidt sinds Finsche taal. nu in Finland e zenders bou- contra-propa- [V. Pernambuco an Cuddalore te Sjanghai Colombo Jan. Kaap del v. Port Said (uitr.) 19 Jan. v. Zanzibar Jan. Sagres an Hongkong m. Perim an. Gibraltar jkheden, Imavond C. K. van 7—9 en ïeene ledenver- estuurdersbond, uur. voering V.R.W. ■Comité), Bri- ertavond, Ge- de Volksstem'V uur. meert- en too- n" en „Konin- Oude Vriend- ing met licht- Volkenbond en nnia, 8.30 uur. eede abonne- Schouwburg, 4.53 4.55 12.38 Meteorologisch Ut. .1 te Weenen. 1 te Janmayen. van 21 Janu- Z. richtingen, g of geen neer- Overdag zelfde -bericht. e gegevens iteor. Instituut. ewegingen van Euro-pa volgen. aft zich in O.- e Z.O.-winden tnd en ons land op meer dan 2 g in de onder- ser dan enkele >rloopig slechts rachten is. Een )et aanhouden itsche eilanden ;e opklaring in eilanden viel VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerbuur.Koop enVerkcop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1— f regels 75 ct., iedere regel meet 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zitting gemeenteraad. De gewone vergadering van den gemeente raad is voor deze maand uitgesteld. Vergadering Crisis-Comité met Bunrt-commissies. Gisterenavond vergaderde het dagelijksch bestuur van het plaatselijk Crisis-Comité met de besturen van de buurt-commissies voor de havenfeesten in een der zalen van het Con certgebouw, daartoe welwillend door den exploitant ter beschikking gesteld. De burgemeester, de heer C. A. van Woel- óeren, opende de vergadering met een woord van welkom, zijn blijdschap er over uitspre kende dat velen aan de uitnoodiging gevolg hebben gegeven. Spreker heeft de buurtcommissies bijeenge roepen naar aanleiding van tot hem op de vergadering van het Crisis-Comité gerichte vragen, nl. pogingen in het werk te stellen dat de ingezamelde gelden bestemd voor de havenfeesten, geheel of gedeeltelijk zouden worden gestort in de kas van het Crisis- Comité hier ter stede. De voorzitter brengt dit verzoek zonder commentaar en zonder zijn eigen meening uit te spreken daar hij persoonlijk ook een groot aandeel heeft gehad in de voorberei dingen voor de havenfeesten aan de ver gadering over en had gaarne dat de aanwe zigen hierover zich zouden uitspreken. Spreker wees er op dat nog niet valt te zeggen, wanneer de haven-outillag© gereed zal zijn. Laten wij hopen dat dan deze crisis ook tot het verleden behoort. De voorzitter wilde nu dit punt in alge- meene bespreking geven, waarover een breed voerige discussie ontstond. Uit de besprekingen bleek duidelijk, dat de meesten der aanwezigen van oordeel waren dat de tijd nog niet was gekomen de gelden der comité's nu reeds ter beschikking van het Crisis-Comité te stellen. Men zal, wan neer de nood hooger wordt, niet ongenegen zijn de gelden af te dragen, doch eerst moet het Crisis-Comité aan het werk. Volgens gedane meüedeeling is door de buurtcommissie's een bedrag van ongeveer 8000 ingezameld waarvan echter ook een gedeelte „bevroren" is door de catastrophe bij de banken. Verder dient over deze kwestie de meening der leden eerst gevraagd te worden; daar de besturen zoo maar niet over de gelden kun nen beschikken. Ook was men bevreesd dat wanneer de gelden eenmaal afgedragen zijn, het later niet meer mogelijk zal zijn voor de haven feesten weder opnieuw te beginnen. Slechts een enkele afgevaardigde deed di rect toezegging de gelden van zijn buurt- commissie aan het Crisis-Comité over te dragen. Aangedrongen werd eerst in de verschil lende buurtcommissies deze zaak te bespre ken, en daarna een gezamenlijke vergadering te beleggen van a Tie buurteomité's. Een enkele buurtcommissie heeft reeds be sloten de contributie's weer aan de deelne mers terug te geven, daar van feestvieren toch geen sprake meer zal zijn. De voorzitter betreurt dit besluit ten zeer ste en hoopt dat men op dezen weg niet verder voort zal gaan. Hij dringt er op aan, hoe er ook beslist zal worden de gelden bij elkaar te houden en deze niet individueel te gaan verdeelen. De heer P. G. Laernoes wijst op de moei lijkheid de buurtcommissies te laten'beslis sen, daar waarschijnlijk geen eenstemmig heid zal worden verkregen. Verschillende per sonen hebben reeds bij spreker aangedrongen de gelden in het crisis-comité te storten. Spreker meent, dat alle buurtcommissies af zonderlijk dienen te beslissen. Spreker zegt, dat het zeer noodzakelijk is dat spoedig geholpen wordt. En de nood zal waarschijnlijk nog gxooter worden. Er komen al heel wat menschen om hulp. Gelukkig wordt gesteund door werkverschaffing enz. Maar er zijn vele personen die daarvoor niet in de termen vallen en toch ook geholpen moeten worden. Er komt gebrek aan kleeding en schoeisel en hiervoor zijn groove bedragen noodig. Er dient dus aangepakt te worden en op deze vergadering is gewacht. De voorzitter zegt nog buitengewoon veel Prijs te stellen op de buurtcommissies, en hij hoopt dat deze intaot zullen blijven. De cri sis zal niet blijven duren en hij hoopt dat hog eenmaal het voor onze stad zoo belang rijke it yan de opening 4er nieiiw.e bavep onder betere omstandigheden mag worden gevierd. De heer M. Laernoes wekte op dat de ver schillende buurtcommissies zoo spoedig mo gelijk de zaak zullen bespreken, waarna een algemeene vergadering kan gehouden worden van de gezamenlijke besturen, Het slot van de besprekingen was dat in dezen geest zal worden gehandeld. Hierna deed de voorzitter een dringend be roep op de aanwezigen om mede te helpen bij het inzamelen van gelden voor het Plaatselijk Crisis-Comité. Spreker acht de buurt-com- missies daarvoor uitnemend geschikt, daar zij de geheele stad bestrijken. Uit de discussies bleek duiaeiyK, dat alge meen op de een of andere wijze door de buurteomité's krachtige steun zal worden verleend bij het inzamelen van gelden. Door een der aanwezigen werd aangedron gen dat de door enkele vereenigingen op touw gezette afzonderlijke steunactie's zullen wor den stopgezet. De heer Marijs gaf een uiteenzetting van de werking van het door den Christ. Bestu renbond ingestelde steunfonds, dat prachtige resultaten oplevert, en wees er op dat de Besturenbond heeft besloten met deze steun- actie voort te gaan, al zal het Crisis-Comité zooveel mogelijk worden gesteund. De heer P. G. Laernoes gaf nog een korte uiteenzetting van de werking van het Crisis- Comité. Deze taak ls in 2 deelen gesplitst eenerzijds voor de georganiseerden, waarvoor het rijk en de gemeente een subsidie geeft. maar naast deze groep blijft er nog een groote categorie van menschen, die geholpen moet worden. Spreker hoopt, dat alle buurteomité's mede zullen werken om gelden in te zamelen. De voorzitter zegt nog, dat niet alleen gif ten in geld, doch evenzeer in natura zeer welkom zijn. Spreker stelt de gedane toezeg gingen zeer op prijs en zegt daarvoor harte lijk dank, en hoopt dat door aller medewer king veel nood mag worden gelenigd. Hierna werd de vergadering gesloten Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den dienst der gemeentelijke Arbeids beurs staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 1 loodgieter, 23 grond werkers, 1 bouwk.-téekenaar, 16 schilders, 1 verver, 2 stucadoors, 31 timmermans, 1 vlech ter, 3 stoffeerders, 3 meubelmakers,' 1 mach.- houtbewerekr, 4 politoerders, 7 chauffeurs, 1 wasscher, 6 kleermakers, 323 metaalbewerkers (117 tijdelijk, 296 voorgoed ontslagen), 5 bakkers, 1 slagersleerling, 2 koks, 1 banket bakker, 2 aides, 1 werktuig-bouwk., 1 slooper, 2 slepers, 3 kellners, 23 kantoorbedienden, w.o. 4 vrouwel., 4 werkvrouwen, 1 dienstbode, 7 portiers, loopers enz., 1 teekenaar bekend met werktuig- en bouwk., 26 varensgezellen, 1 coiffeur, 9 metselaars, 10 opperlieden, 1 tuinman. 5 magazijnbedienden, 2 winkelbe dienden, 37 transportarbeiders, 90 losse ar beiders. Totaal ingeschreven 66^ personen, w.o. 64 personen in de werkverschaffing. Vo rige week ingeschreven 681 personen. Alzoo een vermindering van 16 personen. Economische problemen en wereldcrisis. In het Militair Tehuis trad gisterenavond voor de A.R.JA.. alhier op de heer I. Sinke, met bovengenoemd onderwerp. Spreker begon met er op te wijzen, dat voor hem de grondoorzaak van de heele we reldcrisis ligt in den afval van God. Als tweede oorzaak noemde hij het egoïs me, waaruit weer geboren wordt wantrou wen, terwijl juist ver trouwen noodig is, wil er welvaart zijn. Na te hebben verklaard, wat hy onder economie verstaat, stond spreker in de eerste plaats stil bij het protectionisme en den vrij handel. Hij behandelde daarbij de voor- en nadeelen van beide stelsels en kwam tot de slotsom, dat door het heffen van invoer rechten een economische oorlog ontketend is, zooals bijna nooit heeft bestaan. Handels verdragen worden verscheurd en ieder land trekt zich achter de tariefmuren terug. De liandel wordt verlamd, want niemand weet, waar hy aan toe is. Men kan of durft zich niet meer op de vervaardiging van producten toeleggen van wege de groote onzekerheid, die door het heffen van invoerrechten en de gevolgen daarvan ontstaan. Maar aan den anderen kant zijn sommige invoerrechten, tengevolge van het eigen belang, niet te ver warren met egoïsme, noodzakelijk geworden. Keert echter het vertrouwen terug, dan kun nen veel tariefmuren wegvallen. Vervolgens wees hy op de denkbeelden der socialisten en communisten, waarby de eer sten een economische omwenteling voor staan langs evolutionnairen weg en de laat- sten langs revoïutionnairen weg. Volgens spreker is het wel in de eerste plaats het communisme dat, onder den schyn van een heid, ontevredenheid, afgunst en wantrouwen zaait. Uit verschillende mededeelingen, ver trekt goor sovJet-aiftbten$ren, die geweigerd hebben naar Moskou terug te keeren, toonde hij aan, dat men in de sovjet-unie, a.h.w. zelfs in zyn gedachten, niet vry is. Men is daar iederen dag blootgesteld aan verklik king en spionnage van hen, die carrière-wil len maken. Het geweldige plan van Rusland heeft daardoor ook medegewerkt aan het groote wantrouwen, dat over de geheele we reld is ontstaan. Naast dit egoïsme tieedt naar voren de concurrentie. Vervolgens behandelde spreker de goud kwesties. Volgens hem is er te veel goud, ter- wyl het bovendien nog in enkele landen is opgepot. Daardoor wordt de crisis verscherpt en toch zou men een oplossing kunnen vin den, door de gouddekking van 40 op 20 ta brengen, met welken maatregel alle lan den gebaat zouden zijn. Indien er een oplos sing kon gevonden worden, wat betreft de herstelbetaling, dan zou het goud in deze crisis geen rol meer. behoeven te spelen. Tenslotte behandelde spreker de inflatie en toonde aan, dat inflatie voor het eene land erger is, dan voor het andere. Voor Neder land en Engeland zou het byv. niet zoo erg zijn als voor'Duitschland, omdat de innerlyke positie van een land den doorslag geeft, bij waardestyging en waardedaling van chèque- en wisselkoersen. Als laatste punt besprak hy de overpro ductie en onderconsumptie en constateerde, dat er thans slechts by enkele artikelen van overproductie, doch by een groot aantal per sonen van onderconsumptie gesproken kan worden. Spreker constateerde, dat in de eer ste plaats noodzakelijk was het vertrouwen te doen weerkeeren, waardoor de koopkracht en de kooplust weer zouden worden vergroot. Door verschillende aanwezigen werden nog eenige vragen gesteld, die door den spreker uitvoerig werden beantwoord. Het nieuws van den dag in beeld, Wy brengen in onze Tijdinghal een drie tal opnamen van de vergevorderde werk zaamheden aan de Twente—Ryn-kanalen te Eefdede mensch een lilliputter tegen de forsche meerpalenhet leggen der bevloe ring der sluisputten en de imposante ijzer constructiewerken de gesloopte Valkenbur gerstraat te Amsterdam, een goede verkeers- verbetering; de glazenwasschers aan het werk tegen den Amsterdamschen Wolken krabber de deelnemers aan de Europeesche kampioenschappen schaatsenrijden terug uit Zwitserlandeen drietal opnamen van de straatcollecte voor het Rotterdamsche Crisis- Comité aankomst te Rotterdam van het stoffelyk overschot van den Nederlandschen schaker D. Noteboom Jr., te Londen overle den het auto-ongeluk naby Halfweghet portret van Louis de Vries, in zyn rol van Henri IV, bestemd voor den stadsschouwburg te Amsterdam. Een demonstratie met Maggi's producten. „Werkeiyk leerzaam en boeiend" zoo luidde algemeen het oordeel over den voordracht avond, die gisteren in het Concertgebouw ge houden werd. De inleider sprak over „Doelmatige volks voeding met betrekking tot de Maggi's pro ducten" en lichtte zijn uiteenzettingen toe met een paar films en een demonstratie met Maggi's producten. Spr. bood eerst een interessanten terugblik op de levens- en voedingswijze onzer voor ouders en toonde aan hoe met de veranderde levenswyze ook de voedingswyze langzamer hand anders wordt. Terwijl onze voorouders nog aan 'n buitengewoon vette en zware spys de voorkeur gaven, is men tegenwoordig hoe langer hoe meer van inzicht, dat de mensch niet leeft van wat hy eet, maar van hetgeen hy verteert. De stryd om het bestaan 1s zwaarder geworden en de tyd ontbreekt ons om zooals onze voorouders een rustig en be spiegelend leven te leiden. De zorg voor onze gezondheid dwingt ons naar een voedings middel om te zien, dat ons voedt en tegelij kertijd bevorderlijk is voor onze spijsverte ring. Zulk een voedingsmiddel ls de soepDe soep geeft ons voedsel in den lichtst verteer baren vorm en werkt weldadig op het geheele menschelyke organisme. Het is de baanbrekende daad van de fa briek van Maggi's voedingsmiddelen geweest aan deze dringende behoefte tegemoet te ko men door de bereiding van een droge soep in tabletvorm. Maggi's soeptabletten bevatten alle bestanddeelen van een zelfgemaakte soep en behoeven ter verkry ging van een gereede krachtige soep slechts fyn gemaakt en kor ten tyd in water gekookt te worden. Het ls duidelyk, dat op deze wijze tyd en brandstof bespaard wordt. Verder wees spreker op de wyd en zyd be kende Maggi's bouillonblokjes, die overal al gemeen geliefd zyn. -Inderdaad bestaat er nauweiyks een smakelyker en aangenamer inleiding van den maaltijd als een krachtige bouillon of bouillonsoep. De aanwezige dames zullen met genoegen vernomen hebben, dat Maggi's bouillonblokjes ook by de bereiding en verbetering van sausen, stamppot, enz. voortreffelijke diensten bewijzen. Als derde product werd de Maggi's Aroma getoonddie in origineeie flaconnetjes in den handel gebracht wordt en ter verbetering van flauwe spijzen dient, die ondanks toevoeging van zout en kruiden nog niet krachtig sma ken. Daar Maggi's Aroma bovendien nog de eigenschap bezit de afscheiding van maag sappen en daardoor de spijsvertering te be vorderen, is het duidelijk, dat het geen luxe, maar een belangrijk hulpmiddel voor elke keuken is. Zijn uiteenzettingen bevestigde spreker door ieder in de gelegenheid te stellen de intusschen bereide Maggi's soepen en bouillon te proeven. Tenslotte werd een zoowel leerryke als on derhoudende film getoond, die de aanwezigen in het Zwitsersche landschap verplaatste. De grootte der fabriek van Maggi's voe dingsmiddelen, die zich in het dal over meer dan 1 K.M. uitstrekt, verbaasde menigeen Het eerste deel van de film gunde ons een blik in het groote landbouwbedrijf, dat de fabriek er nahoudt om zich van versche grondstoffen van de allerbeste kwaliteit te kunnen voorzien. Het tweede gedeelte van de film voerde door de fabriek zelf, waar men het ontstaan der drie producten verder volgen kan. Buiten het schoonmaken der groenten wordt alles door machines verricht, zoodat geen menschenhand met het product in aanraking komt. In het geheel is orde en zindelykheid het kenteeken van het geheele bedrijf. Een mooie natuuropname besloot den avond. S. H. Gisterenavond had de vyfde gezellige by- eenkomst der Vereeniging tot bevordering der belangen van Slechthoorenden in dit seizoen plaats. Nadat de voorzitster haar spijt be tuigd had, dat door een misverstand en ziek te der secretaresse de convocaties te laat wa ren rondgezonden .waardoor o.a. de Middel-* burgsche leden niet meer bereikt konden worden, heette zy den heer J. Slooves wel kom, die eenige films zou vertoonen. Deze opende met een serie grappige films, die al dadelijk de vroolijkheid opwekten. Daarna kwam een reis door België, Duitsch land en Zwitserland aan de beurt. In 't kort vertelde de heer Slooves op prettige, duide lijke wyze van deze mooie reis en liet daarna de schitterende beelden aan onze oogen voor bijgaan. Ten slotte kwam nog weer een ko mische film, waarna de heer Slooves een hartelyke dankbetuiging namens alle aan wezigen in ontvangst mocht nemen en zyn aanbod om het volgend jaar met een film uit Noord-Afrika terug te komen, dankbaar was aangenomen. Na een opwekking voor de algemeene ver gadering op 24 Februari werd de bijeenkomst gesloten. Een lezing uitgesteld. De lezing, die de heer Van de Mandere Woensdag 27 dezer in het Grand Hotel Bri tannia zou houden voor de vereeniging „Vol kenbond en Vrede", moet, wegens een onge val, worden uitgesteld. MIDDELBURG. Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad, die door alle leden werd bygewoond, werd besloten 10 cent per inwoner of ƒ1842.50 beschikbaar te stel len voor het Nationaal Crisis-Comité. Ingekomen was een adres van den Middel- burgschen Bouwvakarbeiders, om er by den minister op aan te dringen, gezien de groote werkloosheid onder de bouwvakarbeiders, deze alsnog onder de crisiswerkloozen op te nemen. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. gunstig adviseeren, temeer daar het ook voor de gemeente een voordeel zal opleveren. De heer Paul wees er op, dat door de moei lijkheid om bouwcrediet te krijgen, er ook by de bouwvakarbeiders van crisiswerkloosheid kan worden gesproken. De heer Van der Feltz meende, dat het voor de menschen te Middelburg toch het zelfde is, omdat de gemeente hen toch steunt. De heer Paul zeide, dat er toch gemeenten zyn waar dit niet het geval is en daarom moet men alle samen by den minister aan dringen. De heer Van der Feltz zeide niet veel voor zulk een algemeene politieke actie te ge voelen, doch hier geldt het ook het belang der gemeente. De heer Heemskerk vroeg of Burg. en Weth. er werkeiyk van overtuigd zyn er on der de bouwvakarbeiders ook crisis-werkloos heid heerscht. De heer Jeronimus had weinig bezwaar tegen het voorstel, doch vroeg aan den heer Paul of hy niet meent, dat daling der loonen, de werkloosheid zal doen minderen. Gorgel droog metr. |V'YBERT beschermt U ieder jaar tegen ver* koudheid en catarrh* jrtgjneete doozep S 25. 45 De voorzitter raadde den heer Jeronimus aan eens een debatavond met den heer Paul. te hebben. Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel van Burg. en Weth. tot invoering van een vast rechttarief voor gas en wel met vier klassen resp. 9 vastrecht en 8 cent gasprys per M3., 18 en 6 cent, f21 en 5y2 cent, ƒ27 en 5 ct. De commissie van financiën wilde voor het vastrecht lezen 8, 17, 23 en 30. De heer Van der Feltz zeide, dat de com missie zich eerst de vraag heeft gesteld of invoering thans wel wenschelijk is. Ten slotte meende spr., dat het toch wel goed is te trachten den last van het leven makkelijker te maken. Alles wordt goedkooper en dan zou handhaviïig van den gasprys feitelijk ver hooging zijn. Het voorstel van Burg. eri Weth. om vier klassen in te voeren is alleen juist omdat men zelf de gasverbruikers de klasse laat kiezen. Spr. had echter gedacht dat Bujfg. en Weth. de verbruikers zouden in- deelen bij een bepaalde klasse en dan zou h4t voorstel van de commissie beter, zijn. Wellicht krygen nu de klein-verbruikers minder voor deel dan de groot-verbruikers. Dat verschil is by het voorstel van Burg. en Wèth. toch nog al groot en daarom voelde spr. meer voor het voorstel der commissie. De heer Paul zeide ook getroffen te zyn door het feit, dat de klein-verbruikers niet veel ontlast worden, terwyl zij het zijn, die nu nog veel op petroleum koken, die ook goedkooper is geworden. Daarom heeft spr. de zaak ook eens berekend en heeft gedacht eerst om 7 ct. voor de eerste klasse voor to stellen, wat echter een te groote sprong zou zijn. Spr. stelde daarom voor l/2 cent. Bij het voorstel van Burg. en Weth. zal men eerst bij een jaar verbruik van ongeveer 240 M3. voordeel hebben, volgens het voorstel van spr. reeds by 160 M3. Dit zal 3000 tot 4000 meer verlaging van de winst tengevolge heb ben, maar een paar duizend kleine verbrui kers zullen er voordeel van hebben. De heer Mes meende, dat men niet tot een tariefsverlaging mag overgaan in dezen tyd, nu men zelfs tot belastingverhooging moest besluiten. De heer Den Hollander voelde er ook be zwaar in, dat een bepaalde klasse verbruikers er niet veel voordeel van zal hebben, maar is bang iets voor te stellen, dat aan de ge meente nog meer zal kosten. Spr. zou daarom willen zoeken naar een andere onderlinge verdeeling over de klassen, zoodat de ge meente er geen nadeel van heeft. De heer Bybau wilde niet op de technische onderdeelen van het voorstel ingaan, maar stelde de vraag of het nu wel tyd voor de invoering is. Spr. kon niet tot een bevesti gend antwoord komen. Een vermindering van de winst met ƒ12.000 is niet onaanzienlyk. Het zal daardoor veel langer duren eer de reserve 20 pet. van het bedrijfskapitaal is. De heer De Veer beantwoordde eerst de vraag of het op 't oogenblik de tyd is tot invoering van dit tarief en zeide dat men dit moet bekyken uit het oogpunt van de belan gen van het bedrijf. Het doel van het vast rechttarief is opwekken tot meer verbruik ook voor klein-industrie, en het hangt af van het commercieel inzicht. Als men meent, dat dit resultaat niet bereikt zal worden, moet men tegen stemmen. Maar spr. meende dat dit wel het gezal zal zyn en dan hebben ook verbruikers er voordeel van. De financieele positie van het bedryf laat invoering^ op dit oogenblik toe. Alle andere gehoorde bezwaren kwamen er op neer, dat men ook de kleine verbruikers meer korting zou willen geven. Dat is echter meer een kwestie van de gemeente, dan het bedryf. Zeker zullen de kleine verbruikers er het minst by profiteeren. De winst komt van de grootere verbruikers. Toch is men ook met het voorstel eenigs- zins tegemoet gekomen aan de kleine ver bruikers, al is het niet veel. De heer Jeronimus achtte het jammer, dat de heer Paul het voorstel niet vooruit aan den wethouder heeft gegeven, dan had een juistè becyfering kunnen plaats hebben. Als da wethouder zegt, dat hij niet de verantwoor- deiykheid wil dragen, dan zal spr. tegen het voorstel—Paul stemmen, want hy wil het geheele vastrechttarief er niet aan opofferen. Het is speculatief om op meer verbruik ta rekenen. Tegen de heeren Mes en Bybau zeide spr., dat men er een zaak in moet zien waaruit men zooveel mogelyk kan halen. De heer Mes stelde zich altyd op het stand-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1